verzoek van faillietverklaring en hem bekend te maken met den naam des verzoekers en tijne vordering, vooral nu ook particulieren failliet kunnen verklaard worden. Hierover ontspon zich een uitvoerig debat. Het amend. werd verworpen met 47 tegen 23 stemmeD. De heer "Rink pleitte voor een verlenging van de termijnen om tegen faillietverklaring in verzet of appèl te komen. Zijn amendement werd aangenomen. Achter art. 9 is aangenomen een amende ment der Commissie van voorbereiding, tot instelling van recht van verzet der schuld- eischers tegen faillietverklaring. Met aanhonding van eenige artikelen is de discussie gevorderd tot art. 121. Dinsdag 11 uur voortzetting. Binnsnlandsch nieuws. Helder Door de Directie der Marine alhier is gisteren openbaar aanbesteed 1. Het verrichten van onderhoudswerken aan de marinegebouwen en inrichtingen op Wieringen. Ingekomen waren 8 bil jetten. Laagste inschrijver was de heerP. de Waard, alhier, ad. f 1845. 2. Het verrichten van verfwerk in het Marine-hospitaal alhier. Ingekomen 5 biljetten. Laagste inschrijver de heer F. Boon Jr., alhier, ad. f 390. 3. Het verrichten van eenige werkzaam heden in het Marine-hospitaal en daarmede in verband staande werken. Ingekomen ir biljetten. Laagste inschrijver de heer J. Duinker, alhier, ad. f 1043. Schagen. Door de heeren J Muis, Constant en Co. is aangekocht het drie mastschip Amstelstroom<*, ten einde het te sloopen aan de Burgerbrug, tc Zijpe. Van de vele schepen, die in verloo- pen jaren op die wijze door genoemde heeren aan de scheepvaart zijn onttrokken, is dit het grootste. Alleen de overbrenging van Rotterdam per sleepboot naar de Burgerbrug kost f 500. Het schip kost f 10000, terwijl de onkosten van slooping op f 3000 worden begroot. Genoemd werk zal aan een 3otal werklie- lieden brood verschaffen. Zeker wel eene eigenaardige wijze van werkverschaffing. Warmen huizen. De gemeenteraad benoemde tot gemeente-geneesheer den heer dr. A. J. Jelgersma, arts te 's-Gravenhage, tot voor korten tijd officier van gezondheid bij de marine. Hoorn. De „Vereeniging voor Volks vermaken" alhier heeft besloten eenige teestelijkheden te houden ter gelegenheid der onthulling van Coen's standbeeld. Den avond te voren (29 Mei) zal er in den Parktuin concert, illuminatie en vuurwerk zijn, terwijl tableaux vivants enkele gebeur tenissen uit het leven van Jk Pz. Coen zul len te aanschouwen geven. Den 20 Mei (den jaardag der verovering van Jacatra), zal om 1 uur de onthulling van het metalen beeld plaats vinden, waar bij de heer Schacpman de feestrede zal houden. Tevens zal er dan op het feestterrein muziek-uitvoering zijn. Daarna harddra verij op de Gedempte Turfhaven, matinée musicale in het Park, en 's avonds van ge meentewege tot besluit een groot vuurwerk op den Karperkuil. Alkmaar. Alhier is opgericht eene „Ver eeniging tot bevordering van Christelijke belan gen", ten doel hebbende het voorkomen en bestrijden van dronkenschap, ontucht en andere zonden. Zij zal dit trachten te be reiken door het openstellen van een gebouw tot bevordering van Christelijke belangen. Als bestuurders zijn gekozen de heeren dr. J. Cramer, president; ds. J. Bouvin, secre taris H. J. de Groot, L. Moulijn en P. van der Ende. De zorgen der Vereeniging zullen zich tot alle gezindten uitstrekken. Er hebben zich 86 jongelui aangegeven om deel te nemen aan het vergelijkend examen voor mach.-leerl. 2de kl. bij de opleiding te Hellevoetsluis. Er zijn 15 plaatsen. De 2de stuurman der Marine F. W. Borg- hardt wordt geplaatst aan boord van Hr. Ms. waehtsrhip alhier. Benoemingen, enz. Bij het personeel der Rijksveldwacht zijn j 1. op verzoek, met ingang van 1 Mei a. s., eervol ontslagen, de rijksveldwachter (briga- dier-tit.) J. P. J. P. Goossens, te Avenhorn; I 2. aangesteldtot rijksveldwachter, E. j Uittenbroek, rijksveldw.-jachtopziener te An- dijktot rijksveldw.-jachtopz., H. de Wilde, 1 agent van politie en onbezoldigd rijksveldw. te Helder (standplaats Andijk) 3. verplaatst, met 6 Mei a. s., de rijks- l veldw. E. Uittenbroek voornoemd, van Andijk naar Avenhorn. Onderwijs en examens. In de vergadering der gewestelijke veree- niging Noordholland van het Nederlandsch j Onderwijzersgenootschap, welke op 19 Mei I e. k. te Enkhuizen zal worden gehouden, zullen 0. m. de volgende onderwerpen worden I ingeleid a. het „steilschrift", door den lieer K. van der Veen van Amsterdam b. vereenvoudiging der spelling, door den heer H. Douma van Amsterdam c. „Slöjd", door den heer W. Swart van Haarlem. De afd. Enkhuizen zal de bezoekers in de gelegenheid stellen een orgelconcert in de Westerkerk bij te wonen en na afloop der vergadering een tochtje per tram door de „Streek" te maken. Benoemd tot onderwijzeres aan de openb. 9chool te Bennebroek, mej. Broekman, te Zaandijk. Benoemd tot onderwijzer te Ouder-Amstel, de heer K. Poeze, te Bovenkarspel. De Rijkscommissie voor de examens ter ver krijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen heeft de volgende diploma's uitgereiktGroote stoomvaart A, 2de stuurman aan J. R. Dood, groote zeil- I vaart A, lsle stuurman aan H. Aarents 2de 1 stuurman aan L. Visser, W. van Oppen (met aanvulling 3de stoom), H. Kool, R. Kouden- burg, R. Jonker en Teensraa3de stuurman aan J. de Voogd, J. P. Vos, J. Broese van Groenau, F. C. E. Vos (allen met aanvul- lingsdiploma stoom) en voorts nog aan J. P. Piscaer, W. Teensma, J. Plas, F. Reedeker eu A. W Eschauzier. Landbouw en Veeteelt. j De tweede Paaschtentoonstelling-vergade- ring te Schagen, werd den 20 dezer in het I Noorhollandsch Koffiehuis gehouden. Tegen- woordig waren een dertigtal belangstellenden, die zich later als lid lieten inschrijven. Door den waarnemenden Voorzitter, den j heer H. de Leve, werd daarop het reglement, door den heer Wageuaar samengesteld, aan het oordeel der vergadering onderworpen. Zonder belangrijke wijzigingen hechtte de vergadering bare goedkeuring aan de verschil- lende artikelen, waarop thans de goedkeuring van H. M. de Regentes zal worden gevraagd. De vereeniging stelt zich ten doel in na- volging van Akraaar jaarlijks met Paschen l een tentoonstelling van vet rundvee te Scha- i gen te houden. De uitgeloofde prijzen zullen uit de contributiën dec leden en uit vrijwil lige bijdragen worden gevonden. 1 In een schrijven van de afd. Schagen der H. M. v. L. verklaarde dit lichaam, als een bewijs van instemming met de nieuw opge- richte Vereeniging, bare jaarlijksche stieren- keuring op den tentoonstellingsdag van de Vereeniging te zullen bepalen. Ook vnn mr. C. H. Beels, burgemeester van Schagen, was een schrijven ingekomen, waarin Z.Ed. i zijne instemming met de plannen der Veree- 1 niging te kennen gaf. Tot leden van het Bestuur werden gekozen de heeren J. Zijp en K. A. Kaan te Wierin- gerwaard J. J. de Wit, te Zijpe G. G. Geer- ligs en Jb. Stammes, te Anna Paulowna D. Nierop, te Nieuwe NiedorpW. vnn der Oord,- te BarsingerhornC. Zijdewind en mr. C. H. Beels. Als secretaris, die echter buiten het Bestuur zal staan, werd de heer J. Wagenaar, te Schagen, gekozen. Door de vergadering werden de heeren mr. C. H. Beels tot voorz., J. Zijp tot onder-voorz. en D. Nierop tot penningm. benoemd. Uitge zonderd den heer Beels, waren alle benoemde heeren ter vergadering tegenwoordig cn lieten zich de keuze welgevallen. De heer de Leve, van Purmerend, de stichter der Vereeniging, verklaarde, dat hij door vele en drukke bezigheden niet als bestuurslid in aanmerking wenschte te komen. 1 Na een woord van dank van den heer de Leve aan de aanwezigen voor hunne belang stelling en een van den heer J. Zijp aan den heer de Leve voor zijne bemoeiingen, werd de bijeenkomst gesloten. De keuring van stieren vanwege het Nederl. Rundveestamboek, die te Schagen, Beeraster, Halfweg, Benningbroek en Hoorn zal plaats hebben en waaraan een tiental premiën van f 25 zijn verbonden, werd den 20 dezer te Schagen gehouden. Aangevoerd werden 9 stieren, waarvan als No. 1 en 2 werden aangewezen die van de heeren C. Boekei, te Schagen en J. Kater, te Barsin- 1 gerhorn. In de omstreken van Rotterdam worden nu de beste jammen verkoeht voor f 0,75 per HL. Verleden jaar om dezen tijd moest men f 5.50 geven, en toen waren ze bijoa allen slechtErger nog is het met dien overvloed te Breda gesteld. Daar verkocht men de vorige week een mud aardappelen voor 4 eieren. Rechtszaksn. Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. Zitting van 20 April. J. B. Lz. en M. d. J., te Amsterdam, diefstal, ieder 1 jaar en 6 maanden gev. Tevens werden 3 bedelaars tot verschillende straffen veroordeeld. Buitenland. Brussel, 20 April. Terstond na de beslissing der Kamer werd door den alge- meenen raad der werkliedenpartij het vol- i gende manifest verspreid j „Door den algerneenen raad der wer- j kerspartij is gestemd „De werkerspartij neemt door het orgaan van haren Algerneenen Raad acte der inschrijving van het algemeen stemrecht in de grondwet; „Stelt vast dat het onder de drukking der werkstaking is, dat de werkmanspartij deze eerste overwinning behaalde „Besluit dat er reden bestaat om onmid dellijk het werk te hernemen, den strijd ter afschaffing van de meervoudige stem ming voort te zetten en gelijke rechten te bekomen." Picard is weer in vrijheid gesteld. I Antwerpen, 20 April. De begrafenis I van de slachtoffers der ongeregeldheden te I Borgerhout had heden onder een grooten toeloop van volk plaats. Aan het hoofd van den stoet gingen omstreeks 500 socia listen, met de vaandels hunner vereenigingen; ook zag men borden met het opschrift: „Ter gedachtenis aan de slachtoffers van het algemeenn stemrecht". Bergen, 20 April. De werkstaking in de Borinage duurt nog steeds voort. Het aantal werkstakers bedraagt 25,000 zij houden zich echter rustig. In den afgeloopen nacht is een aanslag gepleegd op de steenkolenmijnen te Gri- socul-Paturages. Men heeft de machine in beweging gebracht, terwijl de machinist afwezig was. De kooi, de drijfriemen en de stangen zijn gebroken. De schade bedraagt 30,000 frs. Uit alle deelen des lands wordt ge meld dat de werkstaking, en tevens ook de wanordelijkheden, geëindigd zijn. De rechtbank van Charleroi heeft reeds eenige lichte vonnissen uitgesproken die van Leuven verojrdeelde jl. Donderdag zekeren Verraest, van Mec'nelen, tot zeven maanden gevangenis, voor een aanslag op de vrijheid van het werk. Zijne onmiddellijke aanhouding werd bevolen. Zeven anderen werden naar Brussel ge bracht. 't Zijn zij, die in beroep gaan te gen de beslissing der raadskamer, welke hunne aanhoudingsmandaten bekrachtigde. De leden van 't parket van Leuven heb ben naamlooze dreigbrieven ontvangen. Te Gent verklaart „Vooruit" zich voor- loopig bevredigd en maakt zich gereed om de „martelaars der werkmanszaak, die hun bloed vergoten, te wreken". In de Borinage is alles weer rustig. Voort durend worden er nog belhamels aange houden, doch het werk is nog niet overal hervat. Onder de aangehoudenen is de bekende en reeds dikwijls veroordeelde woelraaker Fauviau, en zijne vrienden Roger en Bastien. Isidoor Godfried, secretaris van het syn dicaat der mijnwerkers, is gestorven ten gevolge der wonde, die hij bij de fusillade heeft bekomen. Ook meldt eene dépêche, dat de dood van E. Dieu, een burgerwacht, die bij de worsteling van de Avenue de Jemappes gekwetst werd, onvermijdelijk is. De gekwetsten hebben in het gasthuis verklaard, dat de manifesteerenden ten doel hadden „Bergen aan te vallen en de stad te plunderen. Het is de fusillade der burgerwacht die dit belet heeft. Duitschland. Volgens de,,Vossische Zeitung" heeft de bekende jezuïet Paul graaf Von Hoensbroech te Frankfort a-M., in Duitschland de geestelijke kampioen der orde, zich openlijk daaruit teruggetrokken omdat zij anti-monarchaal en anti-nationaal zou zijn. Dit geval baart niet weinig opzien en is in de geschiedboeken der orde ook zonder voorbeeld. Op 27-jarigen leeftijd is de graaf, na zijn rechtsgeleerde studiën te hebben volbracht, in de orde opgenomen dra kreeg hij de leiding. Hij is nog in de kracht der jaren en een broeder van het lid van het Centrum in den Rijksdag. De ongunstige berichten, die te Ber lijn de ronde deden over de gezondheid van Bisraarck, zijp. overdreven. Hij lijdt aan de gevolgen van eene gevatte koude en daardoor is zijn gezondheidstoestand niet bevredigend. Aan de „Frankf. Zeitung" wordt uit Luxemburg gemeld, dat Groothertog Adolf van Luxemburg, die vóór eenige dagen te München vertoefde, daar in zijn hótel is uitgegleden en gevallen, met het gevolg, dat hij een rib heeft gebroken. De toe stand van den Groothertog is niet gevaar lijk, maar toch is met het oog op den hoogen leeftijd van den Groothertog groote voorzichtigheid noodig. talië. De Keizer en de Keizerin van Duitschland kwamen jl. Donderdag te 1 uur te Rome aan. Zij werden door den Koning en de Koningin ontvangen. Prachtig weer; de stad is vol vreemdelingen en prachtig met vlaggen versierd. Grootvorst Wladimir is hedennacht aangekomen. Op de straten en voor het Quirinaal is een enorme menschenmassa om den Koning en zijn Keizerlijke gasten te zien. Rijtui gen mogen niet rijden. Noord-Amerika. De groote vloot revue, in de haven van New-York door President Cleveland te houden, is op 27 dezer bepaald. Er zijn tot hiertoe 24 schepen bekend, die er aan deelnemen13 Ameri- kaansche, 5 Engelsche, 2 Russische, 2 Fransche, 1 Italiaansch en 1 Nederlandsch oorlogsschip. Nog 14 anderen worden echter verwacht. Na de revue zal den officieren der schepen een groot bal worden aange boden. Een nieuwe cycloon heeft Alabama, Mississippi en Arkansas geteisterd. Het aantal dooden en gekwetsten is groot. De oogst is vernield en de schade wordt op verscheidene honderdduizenden dollars ge schat. In de vallei van de Mississippi liggen tal van gedoode beesten. Ook op het meer Michigan heeft een verschrikke lijke orkaan gewoed. De waterwerken van Milwaukee, aan het uiteinde van het kanaal, op ongeveer een mijl afstands van het meer, zijn door de golven vernield, en het was onmogelijk de lieden, die daar werkzaam waren, te helpen. Slechts een hunner werd gered; een twintigtal zijn omgekomen. Gemengd nieuws. Te Monaco hebben twee Fransche dames zich van het leven beroofd. Zij hadden frs. 200.000 verloren aan de speel bank. De milicien, die te Amsterdam de roode vlag op de kazerne Oranje-Nassau geplaatst heeft, is ontdekt. Hij is onmid dellijk in arrest ge-steld en in voorloopig verhoor genomen. Hij heeft bekend het vergrijp gepleegd te hebbenhij weigert evenwel te verklaren op welke wijze de zaak zich heeft toegedragen of eenige ver dere inlichtingen te geven. Aangezien het feit met het verbreken der sluitingen van afgesloten lokalen heeft plaats gehad, zal de schuldige waarschijnlijk voor den krijgsraad terechtstaan. Te Spandau heeft men een afzon derlijk kerkhof voor zelfmoordenaars. Voor enkele dagen kwam een sojarig man den doodgraver vragen, of nog altijd zelfmoor denaars daar ter aarde werden besteld. Op diens bevestigend antwoord ging de man heen en een uur later vond men zijn lijk hangende aan het hek. Frank Conroy, een toerist uit Brook- lyn, die met zijn vriend Barklov een Marine en Leger. Hr. Ms. stoomschoeners „Zeehond" en «Dolfijn" zijn hier gisteren van de uitoefening van politietoezicht op de visscherij in de Noordzee teruggekeerd, om zich van steen kolen te voorzien. De gepensioneerde kolonel M. van Aken, met 1 April jl. afgetreden als commandant van het 4de reg. vesting-artillerie alhier, vertrok jl. Donderdagmiddag met zijne familie naar 's Hage, ons zich daar metterwoon te vestigen. Aan het station werd den vertrekkenden uitgeleide gedaan door een groot aantal mili taire- en burgerlijke autoriteiten en door het stafmuziekkorps der Marine, hetwelk vóór en bij het vertrek van den trein eenige muziek nummers uitvoerde. Voor de Marine-ingenieurs is een nieuwe regeling vastgesteld. Het volgende wordt daaruit ontleend. Het korps bestaat uit1 directeur van scheepsbouw, die belast kan worden met de betrekking van chef van de afdeeling materieel bij het Dep. van Marine, 4 hoofdingenieurs. 4 ingenieurs 1ste kl., 5 ingenieurs 2de kl. en 3 adspir.-ing., welke laatste 4 jaren in hun rang zullen hebben moeten gediend om tot ing. 2de kl. te kun nen worden bevorderd. De tractementen zullen voor iederen rang bedragen f 5400 a f 6400, f 3900 a f 4900, f2700 a f3500, f 2000 a f 2500 en f 1200 a f 1600. De ingenieurs zijn burgerlijk ambtenaar. Aan den luit. t. z. 2de klasse J. G. W. J. Eilerts de Haan en de schepelingen G. Veen, W. J. Bevel, R. Bosman en D. P. Logroan a. b. Hr. Ms. wachtschip en konstabeismaat N. Van Bogerijen a. b. Hr. Ms. opleidingsschip j „Admiraal Van Wassenaer" te Amsterdam is j het eereteeken voor belangrijke krijgsverrich- tingen met de gesp Atjeh 1S73 1S90 uitgereikt. oprecht. Mijne verlegenheid, als ik u aankeek, ontsproot uit de vrees, dat ge u gegeneerd zoudt gevoelen. Ik heb niet het geringste tegen u en gevoel mij niet geroepen mij tot uw rechter op te werpen. In ieder geval 13 de genegen heid, die ik voor u gevoel, te vast en te ingeworteld. Geloof mij, ik gevoel veel toegeeflijkheid en medelijden voor u „Toegeeflijkheid! Medelijden!" zuchtte Therese. „Is het mogelijk dat ik zulke woorden van u moet hooren Dus, dat zijn de gevoelens die ge voor mij koestert Ik zal dus nog blijde moeten zijn, dat ge mij niet ver acht....? En toch kan ik daar geen vrede mede hebben. Ik moet mij verdedigen, rechtvaardigen!...." „Verdedig u dan, arm kind," zeide Ploërné. „Wat echter uwe rechtvaardiging betreft, moet ik vreezen dat Therese hief in vertwijfeling hare handen op. „Als ik u echter zweer, dat ik niet schuldig ben, dat ik nooit een mispas heb begaan." „Zweer niet, Therese. Als het u gerust kan stellen, dan verzeker ik u, dat ik u ook zonder eed geloof." „Neen, neen, gij zult toch niet overtuigd zijn. Gij spreekt slechts uit medelijden zoo, om mij niet tot het uiterste te brengen. Ik moet u kunnen overtuigen, u de oprechte verzekering ontlokken, dat ge mij gelooft, mij en mijn bewijzen." „Uwe bewijzen zeide Ploërné ernstig. „Wat zijn die, vergeleken bij de mijnen, nog waard? Wat geeft uw ont kennen, wat uw eeden, als ik de daadzaken in de weeg schaal werp. Wilt ge de waarheid loochenen?" Hij vatte haar bij den arm en terwijl hij op het door jasmijn en klimop begroeide terras wees, vroeg hij: „Ben ik daar niet inplaats van den verwachtte op het rendez-vous gekomen? En waart gij daar niet? Spreek dan." De eigenzinnigheid, waarmede zij er op had aangedrongen, dat hij haar zou aanhooren, had hem boos gemaakt. Hij drukte de teedere vingers van het jonge meisje ruw en keek haar voor de eerste maal met een harde uitdrukking op zijn anders zóo vriendelijk gelaat aan. Met gebogen hoofd en terneergeslagen oogen stond zij daar voor hem, 105 alsof zij niets meer wilde zien, niets meer wilde hooren, terugschrikkend voor hetgeen zij kon zeggen en buiten zichzelve dat zij bleef zwijgen. Hij liet hare hand los en op een toon die kalmer, maar eenigszins verachtelijk klonk, zeide hij; „Gij kunt mij op die vraag niet antwoorden. Gij zult toestemmen dat ik gelijk heb. De waarheid zege- viert in weerwil van alles. Laat dus eindelijk uwe tegen stand varen en draag de gevolgen van uwe handelwijze met meer waardigheid. Als ge dat doet, kunt ge ook op de sympathie van uwe omgeving rekenen." Therese sloeg plotseling de oogen op en wierp het hoofd in den nek. Ploërné's ontroering en boosheid had haftr niet gehinderd, doch de geringschatting, waarmede hij haar nu behandelde, ontroofde haar alle zelfbeheersching. „Toen gij mij op het rendez-vous vond," riep zij, „wie heeft u toen verzekerd, dat ik daar voor mijzelf kwam?" Nauwelijks waren haar deze woorden ontvallen, of het berouwde haar. Raimond was zeer bleek geworden. Hij keek Therese zoo streng aan als hij nog niet gedaan had. „Nu zoekt ge uitvluchten, door anderen aan te klagen," zeide hij. „Maar als gij niet voor uzelf kwaamt, voor wie dan?" „Ben ik de eenige in huis?" stamelde zij. „Wonen geen andere vrouwen binnen deze muren? Kon ik niet de be doeling hebben een der dienstboden te verrassen Kortom, is niet alles eer aan te nemen, dan de verschrikkelijke beschuldiging, die ge op mij hebt geladen?" Ploërné's lippen trilden, zoodat hij nauwelijks kon spreken. „Geef u geen moeite mij te bedriegen," zeide hij. „Er is hier geen sprake van dienstboden. Uwe ontsteltenis, toen ge mij zaagt, uwe verwarring, uwe bekentenis want ge hebt bekend, vergeet dat nietalles bewees mij datMaar in dit huis zijn slechts twee personen, die verdacht kunnen worden, Lydia of gij O, ik heb het u duidelijk gonoeg uiteengezet, ik herhaal het uenik verkies geen uitvluchten meer. Als gij beweert onschuldig te zijn, dan beteekent dat, dat gij Lydia aanklaagt. De eene of de andere moet het zijn Gij of zijant woordt. Gij zijt vroom en geloovigVoor God dus...,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 2