NEDERLAND. HELDER, 25 April. Offlciëele berichten uit de «Staatscourant". De luits. ter ree 2de lel. J. Hofstede en J. R. Van Osselen, zoomede de adelb. lste lel. Jhr. J. O. E. Von Schmidt auf Alten- stad t, uit Oost-Indië in Nederland terugge keerd, zijn op non-activiteit gesteld. De luit. ter zee 2de kl. M. H. E. Sachse, behoorende tot de rol van Hr. Ms. wacht schip alhier, wordt met 2 Mei a. s. overge plaatst aan boord van Hr. Ms. ramschip „Guinea". De off. van gez. lste kl. bij de zeemacht K. A. C. Seipgens en de off. van adm. 2de kl. J. F. baron Van Heeckeren van Waliën worden met 1 Mei a. s. geplaatst in de rol van Hr. Ms. washtschip alhier en gedeta cheerd aan boord van Hr. Ms. instructie- vaartuig „Urania". De adelb. lste kl. H. H. O. Van Hecking Colenbrander, dienende aan boord van Hr. Ms. stoomschip „De Ruyter", wordt met 25 dezer op non-activiteit gesteld. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot voorzit ters der raden van beroep voor de vermogens belasting, bedoeld in art. 2§ der wet van 27 Sept. 1892 (Staatsblad No. 223) te Haarlem mr. Joh. Enschedé, aldaar te Hoorn M. De Jong, aldaar en te Alkmaar mr. H. Boel mans ter Spill, aldaar. Bij Kon. besluit is aan den baas der huis timmerlieden bij 's Rijkswerf te Amsterdam L. Van der Perk, eervol ontslag uit den werf- dienst verleend, behoudens toekenning van pensioen. De Minister van Binnenl. Zaken heeft1 besloten het vervoer van herkauwende dieren en varkens te verbieden uit de afdeeling Oostwoud (gem. Midwoud)2. bepaald dat, wanneer bijzondere redenen een afwijking van dit verbod noodzakelijk maken, de burge meester die kan toestaan onder de voorwaar den, door hem in overleg met den districts veearts vast te stellen. De off. van adm. 2de kl. J. Van Gorsel, geplaatst in de rol van Hr. Ms. wachtschip te Amsterdam en gedetacheerd bij de Kweek school voor Zeevaart te Leiden, wordt met 16 Mei a. s. op nou-act. gesteld en vervan gen door den off. van adm. der 2de kl. Z. J. Van der Vegte, dienende aan boord van Hr. Ms. monitor „Tijger* terwijl met ge- melden datum de off. van adm. der 2de kl. G. A. Daey Ou wens wordt geplaatst op gen. monitor. De „Staatscourant" bevat het Kon. besluit, vaststellende het formulier van het ui uc v cimogciia- belasting, en een kon. besluit, houdende bepalingen omtrent de raden van beroep voor de uitspraken op de bezwaarschriften tegen aanslagen in die belasting. Volgens dat besluit zal er o. a. een raad van beroep gevestigd zijn te Alkmaar. De minister van Waterstaat brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het gedeelte van het kanaal van Amsterdam naar de Merwede, van de Lek bij Vianen tot in de Merwede bij Gorinchera, op Maandag 1 Mei a. s., des voormiddags te 12 uur, voor de scheepvaart zal worden opengesteld. De sociaal-democraat H. Van Kol (Rienzi) is door de Belgische regeering uit het land verbannen. Hij gaat zich metter woon vestigen in Zwitserland. De heer mr. R. J. graaf Schimrael- penninck van Nyenhuys, oud-minister van Financiën en opperkamerheer van H. M. de Koningin, is aan de gevolgen eener gevatte koude overleden. Onder koninklijke goedkeuring zijn de wedden van de navolgende ambtenaren door Gedep. Staten van Noordholland verhoogd en vastgesteld als volgtburge meester van Alkmaar f 2500, idem van Castricum f 400, secretaris van id. f 300, en zulks met ingang van x Jan. jl. tijden de beelden als bovenbedoeld voortge bracht. Door twee slingers met verschillende ver houding en slingertijd werden verder op een glazen plaat de afteeken ingen in verschillende phasen uitgevoerd. Het gebruik van trillingsfiguren in de techniek werd verklaard 0. a. in de cyclo- meter-Ransome en de indicateur-Perry. Ten slotte werden de trillingen eener stemvork, door middel van den electrischen stroom opgewekt, voorgesteld. Heeft de hooggeachte spreker het groot aantal aanwezigen tot laat in den avond leerrijk geboeid, zeker is het, dat het daar voor hen allen onsluierde als het ware nieu we veld op het gebied der wetenschap van trillingen eene onvergelijke les zal blijven met daaraan gepaarde erkentelijkheid aan den welwillenden spreker. Helder. De Gymnastiek- en Exercitie- vereeniging „Pro Patria* alhier, hield jl. Za terdagavond tot sluiting van het winterseizoen eene feestelijke vergadering met dames in „Mnsis Sacrum." Nadat de vergadering door den President, den heer F. C. H. Schlahmilch, was geopend, traden de oudste adspiranten der Vereeniging op met eene serie vrije oefeningen, die ouder leiding van den heer M. P. van Hooijdonk, vlug en, behoudens eene kleine uitzondering, accuraat werd uitgevoerd. Ook de jongere adspiranten, die later onder leiding van den heer Schlahmilch „orde-oefeningen" uitvoerden, kwamen flink voor den dag. Door de Hoofd- afdeeling werd een serie oefeningen aan de barren en een aantal groepen ten beste ge geven, die zeer voldeden en dan ook een welverdiend applaus mochten oogsten. De werkzaamheden werden door een paar luimi ge voordrachten afgewisseld en besloten met dc opvoering van het blijspel „De Charlatan van Tutjehorn", dat de lachlust den aanwe zigen meermalen opwekte. Een genoeglijk bal besloot den feestavond. Texel. Heeft men te Oosterend reeds sedert eenige jaren den vreemdelingen kunnen aanwijzen vier kerken en twee scholen, thans spreekt men ook over „onze fabrieken". Twee inrichtingen toch voor kaasfabri- catie zijn hier geopend en thans in volle werking; 's morgens en 's avonds ziet men tal van melkboeren zich spoeden naar „de fabriek", terwijl men bij dag uit kinder monden verneemt„de fabrieken rooken," waarbij dan gewezen wordt op „dampende fabrieksschoorsteenen." De lijd nadert, dat men Oosterend als ,,'t liefste plekje op deez' aard" gaat beschouwen. Slechts twee dingen ontbreken nog, nl. eene haven en een stembureau. (Tex. Ct.) Zijpe. De kiezerslijsten zijn gesloten 1 voor de Tweede Kamer en de Provinciale Staten met 517 en voor den gemeenteraad met 514 kiezers. Te Callantsoog bedraagt het getal kiezers voor de Tweede Kamer, dA P«w CJ- o ieder 66. Schermerhorn. Dat hier gebrek aan goed drinkwater begint te heerschen, blijkt uit de omstandigheid, dat iemand zijn voorraad te koop stelt voor xo centen de twee emmers. Hoogwoud. De heer J. Balder ont ving dezer dagen van de leden der zang- vereeniging „Ons genoegen", als blijk van achting en waardeering, een ebbenhouten dirigeerstok, met zilver gemonteerd en voorzien van een toepasselijk inschrift. Spanbroek. Het feest, dat het be- Een transport onderofficieren en mindere stuur der sociëteit „de Vier Eenen" jaar- schepelingen der Marine is, onder bevel van lijks zijnen leden aanbiedt, belooft dit jaar j den luit. ter zee 2de kl. C. A. Fock, per ter gelegenheid van haar X2| jarig bestaan ss. „Soerabaja" uit Oost-Indië teruggekeerd bijzonder luisterrijk te zullen worden. Ge- en op Hr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis woonlijk bestaan dergelijke vereenigingen j aangekomen, ten platte lande niet lang. Er is daarom te meer aanleiding, om door een opgewekt leest dat feit te herdenken. BovenkarspeL De gemeenteraad heeft besloten tot het houden eener dage- lijksche markt van aard-, tuin-, en boom vruchten gedurende de maanden JuniJuli en Augustus of zooveel vroeger of later als de omstandigheden dit wenschelijk doen achten," op door burgem. en weth. te be palen plaats en uren. IJmuiden. Alhier zal een gebouw In plaats van den luit. ter zee lste kl. T. M. van Gelsdorp, wiens benoeming op zijn verzoek is ingetrokken, is de kapt.-luit. ter zee J. J. de Bruijne benoemd tot lid en voorzitter der commissie, welke de volgende maand te Hellevoetsluis zitting zal houden tot het examineeren van cand.-machinist-leer lingen. De off. van gez. lste kl. bij de zeemacht dr. H. G. Ringeline, geplaatst aan boord van Hr. Ms. opleidingsschip „Admiraal v. Was- senaer", is op non-activiteit gesteld en be- verrijzen, waarin de loodsen, die hier stemd om in de helft der volgende maand tijdelijk vertoeven, hun intrek kunnen j per particuliere gelegenheid naar Oost-Indië nemen. De pogingen daartoe, door de i te vertrekken. Vereeniging „Recht door zee" aangewend, zijn thans met gunstigen uitslag bekroond. 0nd6. Wijs en examens. Eene jaarlijksciie subsidie van f 600 zal 1 Van de 578 kinderen van 6 tot 12 jaren door den Minister van Marine worden te Zijpe, bezochten in 1892 35 de lagere verleend. school niet18 daarvan hadden echter nog niet den leeftijd bereikt, dat zij tot de scholen Amsterdam. De 24ste iaarlijksche algemeene vergadering der Noord-Holland- sche Vereeniging „Het Witte Kruis" zal gehouden worden op 16 Mei e.k. in „Krasnapolsky" alhier. Marino en Leger. konden worden toegelaten. Van de 17 ande ren verzuimden de sohool9 wegens ziekte of te weinige ontwikkeling1 door gebrek van kleederen en onreinheid 1 wegens het niet ingeënt zijn 1 wnarvoor verzuimd wa3 toelating tot de school te vragen en 5, die vóór hun 12de jaar de school hebben verlaten. Het betrekkelijk schoolverzuim bedroeg te Hr. Ms. gaffelschoener „Argus" is hier gis- BurgerIirug 14 pCt.St. Maartensbrug 10 teren van de uitoefening van politietoezicht Ct Schagerbrug 11.29 pCt.Oudesluis 8.3 op de visscherij in de Noordzee teruggekeerd, j Ct ,t Zan(, 15 5 pCt Hr. Ms. stoomschoener «Dolfijn* is weder H;( lMr|ingBll bedroeg den 15 Jan. de Noordzee vertrokken. 1893 op de 5 openbare scholen 5 71 en op De stafmuzikant der Marine K. M. Muller 1 de bijzondere r. kath. school 94-, wordt gedetacheerd aan boord van Ilr. Ms, instructiekorvet „Nautilus" te Hellevoetsluis, om dezen zomer de oefeningen van het muziekkorps van dien bodem te leiden. Bij eenige regimenten infanterie zijn proe ven genomen met kapotjassen, waarvan het laken vóór de levering, met toepassing van een procédé van den heer Surlemont te Brussel, ondoordringbaar was gemaakt voor water, zonder daarbij ondoordringbaar te zijn voor lucht. Bij die proeven is gebleken, dat de klee- dingstukken, nog nieuw zijnde, waterdicht waren, doch dat na eenig gebruik het laken van vele jassen even doordringbaar was ge worden aL het gewone laken. De mach. lste kl. A. Sizoo wordt geplaatst aan boord van Hr. Ms. stoomkanonneerboot „TJdur", welke 2 Mei in dienst zal worden gesteld. De mach. 3de kl. M. Straalman is uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd en op Hr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis aan gekomen. Aan boord van Hr. Ms. ramschip „Guinea" worden geDlaaur de mach. lste kl. v. c. S. Bakker, id. 2de kl. W. j. u<> GreDoer en J. van der Pijl id. 3de kl. W. K. F. Meijer en B. Yerheij. Aan boord van Hr. Ms. stoomschip „Tromp" worden geplaatst do off.-mach. 2de kl. J. M. j Sporry, de mach. 2de kl. E. M. Buijck en J M. Griek er. die der 3de kl. D. A. Sauer cn J. F. C. Coer9. Thans wordt aan het „Yad." medegedeeld, j dut niet de off.-mach. lste kl. J. Buijs, maar j de off.-mach. lste kl. J. L. Vermeer te Hel- levoetsluis wordt geplaatst. Tot onderwijzer aan de openb. lag. school te Aartswoud is benoemd de heer A. Sys- werda, te Lutkewierum. Benoemd tot onderwijzer te Anna Pau- lowna, de heer J. G. Swanje, te Surhuister veensterheide. Landbouw en Veeteelt. De zoogenaamde „Hallumer gele", een aardnppelsoort door den heer van der Weg te Hallum in Friesland op Texel op bijzondere wijze uit de zaden van aardappelbessen ge kweekt, begint, vooral in den polder Eier- land, meer en meer het burgerrecht tc ver krijgen. Was de prijs per mud het vorige jaar f 11, thans is die reeds gedaald tot f 3.50, zoodat vele personen, zoowel parti culieren als landbouwers, hunne zwaarste gron den met dezen aardappel bepoot hebben, omdat hij niet aan de zoo gevreesde aardap pelziekte onderhevig is. Tot de oprichting eener coöperatieve stoom- zuivellabriek te Terschelling is besloten. De Vereeniging „Het Nederlandsch Rund veestamboek" afd. Noordbolland, zal hare veertiende algemeene vergadering houden op Zaterdag den 29 April 1893. 's middags 12 uur (Amsterd. tijd), in een der lokalen van j het hotel „De Roskam", te Hoorn. I Punten van beschrijving: j 1. Mededeelingen. 2. Ingekomen stukken. 3. Verslag van den toestand en de werk- j zaaniheden der afdeeling over 1892. 4. Rapporten der Commissiëo, belast ge weest met de keuring van de éénjarige slieren, aangegeven ter mededinging naar de aanhoudingspremiën, uitgeloofd door de Afdeeling. eener Commissie van drie leden voor het onderzoek der rekening over dit en de begrooting voor het volgende jaar. 6. Het bestuur vraagt het gevoelen der vergadering oretreut het volgende plan Maatregelen te nemen tot verspreiding over de provincie Noordholland van eenige veeslagen, waarvan, blijkens de ervaring, verkregen door en gedurende bet bestaan en de werkzaamheid van het Nederlandsch Rundveestamboek, de meeste voord eelen voor het Noordhol- landsch veera9 zijn te verwachten. In te leiden door den heer Jb. Zijp Hz. 7. Bepaling van de plaats, waar de vol gende vergadering der Afdeeling zal worden gehouden. 8. Behandeling der punten van beschrijving voor de Algemeene vergadering der vereeniging te Zwolle, op 3 Mei 1893. 9. Bespreking van werkzaamheden. Vanwege de afd. Schagen der Holl. Maat schappij van Landbouw had gisteren aldaar de jaarlijksche stierenkeuring plaats. Bekroond werden de tweejarige stieren van de heeren J. J. de Wit, te Zijpe, J. de Moor, idem, Gebr. Buis, te Schagen en de éénjarige van de heeren P. Boekei, te Schagen en J. Ka ler, te Barsingerhorn. Als eene zeldzaamheid wordt bericht, dat een boer te Nieuwe Niedorp van zijne 16 kalfkoeien 15 kuien teelde. Kerknieuws. üs. Graupré Molière, predikant bij de Ned. Herv. gem. alhier, komt voor op het zestal te Franeker. Aangenomen het beroep naar de herv. gem. te Graft, door den heer N. de Jager Mcezen- broek, candidaat te Leiden. Buitenland. België. Een duizendtal werkstakers plunderde jl. Zaterdag te Bemissaert (bij Bergen) verschillende magazijnen en wierp steenen naar de politie-agenten. Verschei- denen werden ernstig gekwetst. Tien wer den gearresteerd. Jl. Zaterdag hebben te Brussel 23 personen, het eerste gedeelte der beschul digden, wien verzet tegen de politie, ge durende de opstootjes der werkstakers ten laste werd gelegd, terechtgestaan. Zij zijn tot verschillende straffen, van 50 frs. boete tot 6 maanden gevangenisstraf, veroordeeld. Het heeft zeer de aandacht getrokken, dat de rechtbank zeer goedertieren is geweest in haar vonnissen. Vele socialisten waren bij de zitting tegenwoordig. Er vielen g een wanordelijkheden voor. De burgemeester van Brussel, Buis, is nog niet geheel hersteldhij heeft voort durend koorts en moet volstrekte rust houden. Engeland. Jl. Zaterdagnamiddag werd in de Albert Hall te Londen, onder voorzitterschap van den hertog van Aber- corn, eene groote betooging gehouden om te protesteeren tegen Home Rule. Zeshon derd gedelegeerden waren daardoor speci aal gezonden uit Ulster, en een gelijk ge tal uit de overige deelen van Ierland. Op de meeting, die door omstreeks 12,000 per sonen werd bijgewoond, onder wie ver scheiden leden van het Huoger- en het Lagerhuis, heerschte groote geestdrift. De Britsche vlag werd met een uitbundig ge juich begroet, waarna verschillende vader- Binnenlandsch nieuws. Helder. Zaterdagavond jl. werd in de Marine-Machinistenclub alhier, door den heer dr. H. J. Oosting eene hoogst interessante en leerzame voordracht gehouden over „Tril lingen en Trillings-figuren." Na eene inleiding, waarbij slingerwegen werden verklaard en in constructie behandeld en ook door raiddel van een kleine motor met regelmatigen gang eene slingerkrorame op een zwart gemaakte glazen plaat was af- geteekent," vervolgde de spreker met ook de vormveranderingen, door rekken en buigen veroorzaakt, met instrumenten aan te toonen. Ook de afteekening op een eenparig be wegend stuk papier werd door een slinger uitgevoerd. Lichtbundels werden geconcentreerd door eene lens tot weergeven van verschillende trillingsfunctiën aangewend en werden 0. a. twee loodrecht op elkander werkende trillingen met gelijke- en ongelijke slingertij den aanschouwelijk gemaakt en aangetoond dat de in dezen in werkelijkheid verkregen beelden overeenstemden met de voorafge gane constructiën en verklaringen. De methode van Lessajous om met 2 stemvorken de behandelde figuren voort te brengen, werd verklaard en door middel van twee spiegels met gelijke en ongelijke slinger clat Therese haar had gesproken en dat zij haar oude plan weer had opgevat om in een klooster te gaan. Op deze woorden volgde diepe stilte. Raimond zat in gedachten verzonken. Hij zag Therese, zooals hij toen in den tuin te Parijs met haar had gesproken en haar dien stap had afgeraden. Hij hoorde weder hare treurige stem en zag haar lief bleek gelaat en nogmaals kwam de twijfel zijn hart binnen. Hij sloeg de oogen op Lydia, maar die zat stralend in hare schoonheid, in hare lieftalligheid, zoo onschuldig daar, dat zijne verdenking vervloog en hij weder geheel liefde was. „Zoo, wil zij in een klooster?" zeide Lydia kalm. „Ik geloof dat zij gelijk heeft. Zij schijnt roeping daarvoor te gevoelen." „Mogelijk!" zeide mevrouw, „maar 't is toch treurig." En daar de bediende juist de deuren der eetzaal opende, voegde zij er bij „Kom kinderen, aan tafel VIJFDE HOOFDSTUK. Bij Samuel Bernheimer was bal. Zijne dochter, vorstin Feretti, nam met haar beminnelijken, aan een operazanger herinnerenden echtgenoot de honneurs van het huis in de Avenue Montaigne waar. Alles, wat Parijs aan rijkdommen en titels kon aan bieden, had zich verzameld in dit prachtige huis, welks zes in elkander loopende salons zoo uitstekend voor een bal geschikt waren. De groote zaal, in de stijl van Lo- dewijk XIV, maakt met haar gewelfd plafond, hare vergulde balkons en de kostbare schilderijen, welke afkomstig zijn uit het verwoeste kasteel van Préfont, een overweldigenden indruk. Het orkest, dat dien avond in de koepel speelde, deed hare volle tonen door de in electrisch licht badende zalen ruischen. 109 Eene vroolijke en lachende menigte bewoog zich om de dansers. Welk een ruischen van zijde, welke schitterende kleuren, lichte en donkere toiletten, blanke schouders en van louter genoegen fonkelende oogen Aan den ingang stondin al haar bekoorlijkheid de vorstin naast haar vader en ontving met een vriendelijk woord en een aanmoedigend lachje de nog altijd verschijnende gasten, want ofschoon het reeds twee uur in den nacht was, kwamen er toch nog eenige. Het feest bij Samuel Bernheimer was namelijk niet alleen een gebeurtenis in de gezelschaps wereld, waaraan de elite van Parijs zich niet durfde ont trekken, maar het moest ook als een financiëele gebeur tenis worden opgevat. Het betrof namelijk in deze soiree de stichting te vieren eener nieuwe maatschappij, het „Comptoir Fran9ais", hetwelk door de grootste geldmannen gesteund werdzelfs hertogen hadden er aandeelen in ge nomen. De millioenen stroomden toe en de directeur telde de grootste namen onder zijne medeleden. Het doel van deze stichting was te concurreeren tegen de Israëlitische geld aristocratie en met de belangrijke middelen, waarover de bank te beschikken had, de koningsgezinde partij te steunen. Een dubbel program dus: de aan de beurs speculeerende stamme Israëls te vernietigen en een monarchale omwen teling te begunstigen. Bij de keus van een directeur hadden de oprichters zich tot geen betere kunnen wenden dan tot Samuel Bern heimer, die, wel is waar Israëliet van geboorte, echter gedoopt was en tot de elegante en voorname wereld in de nauwste betrekking stond, welke een katholiek-koningsgezinde slechts bereiken kon. Om deze oprichting te vieren, had de di recteur van het „Comptoir Fran9ais" lieden zijn huis geopend voor zijne vrienden, die ook zijne deelgenooten waren en onthaalde hen met de schitterendste gastvrijheid. Naast den ingang van de groote zaal, verscholen voor de dansende menigte, achter een marmeren zuil, stonden twee jonge mannen te praten. Hoewel hunne houding tegenover elkaar zeer vertrouwelijk scheen, kwam en zij in 't geheel niet overeen in geboorte, stand en gewoonten. De eene was de markies de Roquière, wiens voornaamste bezig heden bestonden in het vechten en rijden. De andere

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 2