NEDERLAND. dien maatregel voorspoedig wezen, het pleit gewonnen hebben Het is vurig te hopen, zegt de hr. Kempe. Wij echter gelooven dat niet. Wij ge- looven dat de weg, dien de generaal Van der Heijden volgde, de beste en de eenige om Atjeh te onderwerpen. HELDER, 27 April. Offlciëele berichten uit de „Staatscourant'' Met 16 Mei a. s. wordt1. de officier machinist ie kl. A. J. Over de Linden, geplaatst bij de conservatie in de directie der marine te Hellevoetsluis, op non-act. gesteld eD vervangen door den officier machinist ie kl. J. L. Vermeer; 2. de officier-mach. ie kl. J. Buis, geplaatst bij de conservatie in de directie der marine te Amsterdam, overgeplaatst bij de conser vatie in de directie der marine te Willems oord en belast met de leiding van de ap- plicatieschool voor machinisten alhier en vervangen door den off.-mach. 2e kl. L. A. van Poelvoorde; 3. de off. mach. 2ekl. N. H. Klaassen, geplaatst in de directie der marine te Amsterdam, werkzaam gesteld bij het torpedo-atelier op's Rijkswerf aldaar. het burgerlijk armbestuur moeten inroepen; „overwegende, dat het wenschelijk is aan dien toestand, zoo mogelijk, een einde te maken en dat als eerste middel daarvoor kan strekken de aan de gemeente Schoter- land en haar dorpen behoorende woeste gronden te ontginnen tot bouwland of bosch, waarvoor de meeste zeer geschikt zijn, en daarna, wat de tot bouwland aangelegde gronden betreft, aan de hoofden van gezin nen in huurgebruik te geven „overwegende, dat de gemeente Schoter- land evenwel zonder financieelen steun van anderen niet bij machte is daaraan gevolg te geven „overwegende, dat daarvoor ook de par ticuliere krachten te kort schieten; „overwegende, dat uit de gewisselde stuk ken in de gehouden beraadslaging ter vast stelling der staatsbegrooting voor 1893 is gebleken, dat de regeering niet ongenegen is een zoo nuttige onderneming te steunen: De aan de gemeente Schoterland en haar dorpen behoorende woeste gron den te ontginnen en bij verordening het gebruik daarna te regelen. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag 25 April. Ingekomen de geloofsbrieven van het nieuwe lid voor Harlingen, mr. Th. Heemskerk, tot wiens toelating is besloten, en een wets ontwerp ter onteigening voor normaliseering van de Nieuwe Maas boven Rotterdam. Het faillissementsdebat werd voortgezet bij »rt. 121. Op verzoek van de C. v. R. ver klaarde de minister van Justitie, dat de curator verplicht is, zijn advies over het aangeboden accoord ook in een. andere dan alleen de verificatie-vergadering te geven. Bij art. 173 opende mr. Levy den strijd over de vraag of de faillissementsregeling de formeele insolventverklaring bij vonnis zal afschaffen, dan wel haar zal behouden. Spr. achtte behoud van het vonnis noodzakelijk, en drong aan, bij de invoeringswet de ge volgen van de faillietverklaring voor den ge failleerde zooveel mogelijk te beperken, op dat een vonnis van faillietverklaring iemands bestaan niet reddeloos doet verloren gaan. De heer Huber ontkende, namens de Com missie, dat de invoeringswet de gevolgen voor den gefailleerde zou kunnen regelen en be toogde, dat het vonnis van insolventie vol komen vruchteloos is en bovendien schadelijk voor de spoedige afwikkeling van het faillis sement. De commissie adviseerde tegen het amendement, en ook de heer v. d. Kaay bestreed het. Het amend.-Levy werd verworpen met 58 tegen 7 stemmen. Op art. 198 werd aangenomen, met 55 tegen 12 stemmen, een amend.-van Houten, strekkende om den boedel eens overledenen niet te doen failliet verklaren, als de sckuld- eischers aantoonen, dat de nalatenschap niet toereikend is ter betaling van de schulden. Na art. 205 werd een amend. behandeld van de C. v. R., omtrent den gefailleerde, die goederen bezit in het buitenland. Na de Paillissementswet is aan de orde gesteld de interpellatie-Pyttersen en andere kleine ontwerpen en conclusiën. Zitting van Woensdag 26 April. Failliesemeiitswet. Tegen het amendement der Commissie, om de beschikking en te gelde making over goe deren in het buitenland, tot het vermogen van den gefailleerde behoorende, voor den curator mogelijk te maken, had de Minister verschil lende rechtskundige bedenkingen. Bovendien is het doel slechts te bereiken door interna- nationale regeling. Na verschillende opmerkingen werd het amendement verworpen, met 36 tegen 26 stemmen. Daarna kwam het belangrijke voorstel der Commissie aan de orde, om de rehabilitatie van den gefailleerde te behouden. Volgens de toelichting van mr. Huber beoogt het, de onteerende gevolgen van het faillissement voor den schuldenaar, die zijne crediteuren voldaan heeft, te voorkomen. De heer Hintzen hechtte in het stelsel der wet weinig aan de rehabilitatie, die een smet werpt op hen, die dit voorrecht niet verkrij gen kunnen. De heer Levy verdedigde het amendement, waardoor zijn strijd tegen het ontwerp ten volle is gerechtvaardigd. De Minister bestreed het, als strijding met het beginsel der wet, onnoodig en niet waar borgende, dat 't doel zal worden bereikt. Het amendement werd ten slotte aange nomen met 38 tegen 30 stemmen, zoodat de rehabilitatie is hersteld. De overige artikelen zijn goedgekeurd. De eindstemming zal geschieden op nader te bepalen dag. Bjnnenlandsch nieuws. Helder. Bij de gisteren ten Raadhuize gehouden verkiezing van een lid voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken, werden sleehts 5 stemmen uitgebracht. Hiervan ver kreeg de heer G. T. von Oterendorp 4 stem men en de heer A. Klik 1 stem. De heer Von Oterendorp is dus gekozen. Helder. Door den kapitein, eerstaan wezend ingenieur der Genie alhier, werd jl. Dinsdag openbaar aanbesteed 1. Het verbeteren van het glacis boven de steenglooiing aan de zeezijde van het fort Kijkduin, onder heheer der Genie alhier. (Raming f 1650). Ingekomen waren 6 bil jetten, als van de heeren G. D. van Doorn, te Amsterdam, ad f 1950 Gebrs. Janzen f 1.930 F. Steeman, f 1684 W. de Jong f 1680; A. Bos f 1538 en D. de Vries f1465. 2. Het verbeteren van aardewerken en uitdiepen van grachten in de stelling Helder, onder beheer der Genie. (Raming f 2550). Ingekomen 6 biljetten, van de heeren G. D. van Doorn f 2990 Gebrs. Janzen f 2930 W. de Jong f 2850 D. de Vries f 2686 F. Steeman f 2668 en A. Bos f 263S. Wieringen. Vergadering van den Raad dezer gemeente, op Vrijdag 28 dezer, des namiddags ten 2 ure. Punten van be handeling 1. aanbieding gemeente-verslag 2. Bespreking veemarkt. Schagen. Jl. Dinsdag overleed alhier, in den ouderdom van ruim 81 jaren, de heer E. Hoekstra, in leven genees-, heel- en ver loskundige. Den 6 April 1812 aan den Burg op Texel geboren, maakte hij in 1830, als tijdelijk aangesteld militair-dokter, den oorlog met België mede. Teruggekeerd, nam hij voor eenigen tijd diezelfde betrekkiug te Helder waar, tot hij in 1835 zijne studiën als ge neesheer aan de Klinische School te Haarlem voltooid had en hij zich te Barsingerhorn als zoodanig vestigde. Sedert 1847 was de overledene alhier als geneesheer gevestigd. Schagen. Jl. Dinsdag vergaderde alhier de Liberale Kiesvereeniging „Schagen". Ingekomen was een schrijven der Kiesver- eeuiging „Barsingerhorn", waarbij medege deeld werd, dat was voldaan aan de vanwege den Bond voorgestelde wijziging van art. 25 van haar reglement. De heer W. Vader werd gekozen tot lid van het bestuur der Vereeniging en de heer C. J. Plomp tot lid van het Bondsbestuur. Nog werd besloten dat door den heer C. J. Plomp in de aanstaande bestuursvergadering van den Bond zal worden voorgesteld, dat I aan de afdeelingen zal worden verzocht, haar I gevoelen uit te spreken ten opzichte van de door Minister Tak voorgestelde kiesrechtuit breiding. Barsingerhorn. Bij het prijskolven van de kolfsocieteit, jl. Zondag bij den heer W. Groen alhier gehouden, is de heer Jb. Westermau weder overwinnaar gebleven de heer A. Schenk bekwam den 2de prijs. Barsingerhorn. De Raad vergaderde jl. Dinsdag en nam voor kennisgeving aan een missieve van Ged. Staten, houdende goed keuring van het Raadsbesluit tot het doen van af- en overschrijvingen op de begrooting, dienst 1893. Gelezen werd een schrijven van Dijkgraaf en Heemraden vau den polder Waard en Groet, houdende mededeeliug, dat met het baggeren voor den mond der haven te Kol- horn een begin werd gemankt en reeds een geul van 14 M. lengte 8 M. breedte tot 1.95 M. beneden A. P. was verkregen doch dat door den aanhoudenden oostenwind, de reeds gemaakte geul weder geheel vol zand was geslagen. Hoewel men vermoedt dat dit verschijnsel zich telkens zal herhalen, is echter het werk voortgezet. Aan de orde komt de benoeming van een gemeente-ontvanger. Twee sollicitanteu hebben zich aangemeld en de aanbeveling bestaat uit de heerenP. Bronder te Barsingerhorn en J. Breebaart Cz. te Kolhorn. Bij stemming bekomt de heer Bronder 5 stemmen en de heer Breebaart 1 stem, zoodat eerstgenoemde de volstrekte meerder heid heeft verkregen. Daar de heer Bronder reeds Secretaris der gemeente is, zal zijne benoeming aan de goedkeuring van Gedep. Staten worden on derworpen. De Voorz. deelt mede, dat door de armen- i administratiën hare rekeningen over 1892 zijn ingezonden. Tot leden der Commissie, welke deze rekeningeu zullen onderzoeken, werden gekozen de heeren Blauwboer, Smit I en Beers, I Bij de rondvraag vestigt dc heer Raat de I aandacht op de behoefte aan drinkwater. Hij meent dat men door het slaan van een Nor- I tonput in een groote behoefte zou voorzien. De heer Blauwboer deelt mede, dat hij een Nortonput heeft met goed drinkwater en I dat de inwoners van Kolhorn daaruit vrij water j kunnen halen. i Verder merkt de heer Raat op, dat de «chuit, waarmede de beer, enz. te Kolhoru wordt opgehaald, soms een halven dag, zon der dat de daarin gebrachte stoffen overdekt zijn, blijft stilliggen. De Voorz. zegt, dat daarop gelet zal worden. Niemand meer het woord verlangende, sluit de Voorz. de vergadering. Grootebroek. Door de besturen van de genieenten Grootebroek en Bovenkarspel is, met het oog op de steeds toenemende belangrijkheid der groentenniarkt aldaar, aan de Directie der Hollandsche Spoorweg- Maatschappij het verzoek gericht, de laad plaats bij het station Bovenkarspel uit te breiden en van eene geheele of gedeelte lijke overkapping te voorzien, om de waren tegen den regen en de scherpe zon te be schutten. Egmond aan Zee. De heer H. Bak ker, ambtenaar bij 's Rijks belastingen, is met ingang van 1 Mei a. s., als zoodanig veplaatst naar Amsterdam. Tot gemeente-geneesheer is benoemd de heer J. Verhoeven, te Egmond aan den Hoef. Alkmaar. Vanwege het departement Alkmaar der Nederlandsche Maatschappij tot bevordering van Nijverheid, zal alhier in Maart of April van het volgende jaar eene tentoonstelling worden gehouden. Tot leden der commissie van voorbereiding zijn benoemd de heeren H. J. de Groot, J. Kool Pz. en A. Siebert Coster. i Marine en Leger. De 1ste stuurman v. c. der Marine M. A. Smits Verburg wordt 2 Mei a. s. overge plaatst van het wachtschip te Amsterdam op I Hr. Ms. stoomschip „Tromp". Aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis is het eereteeken voor belang rijke krijgsbedrijven uitgereikt aan den mach. 2de kl. Buijck, den 2den schrijver Schmidt, 1 den vuurstoker late kl. de Haan en de vuur- stokers 2de kl. Tegeler en Pranger. Den 2 Mei worden geplaatst aan boord I „Havik" de mach. lste kl. J. A. Houbolt; aan boord „Udur" mach. lste kl. A. Sizoo en machinistl. lste kl. P. Kruisheeraau boord „Vali" mach. lste kl. v. c. J. Gerrit sen en mach.-leerl. lste kl. J. R. H. Eijs- broekaan boord „Marnix" mach. 3de kl. J. K. Crucq, H. R. Birza en G. A. Gall. Ter gelegenheid van haar eeuwfeest heeft de rijdende artillerie van de Koningin-Regen- tes een kostbaar geschenk gekregeneene pendule van rood marmer, in den vorm eener zuil, waarop geplaatst is een bronzen beeld, voorstellende „Le Vainqueur". 1 Voorts heeft H. M. f 300 ter beschikking i van onderofficieren en manschappen gesteld. Departement van Marine in Oost-Indië. Overgeplaatst: Van „Koningin Emma der Nederlanden" naar „Soembing" (bij indienst- stelling), als oudste off., de luit. ter zee 2de kl. J. A. L. van den Bosch van „Oenarang" naar „Koningin Emma der Nederlanden", de luit. ter zee 2de kl. P. H. Z. Marcella van „Merapi" naar „Oenarang", de luit. ter zee 2de kl. J. H. Zeeman van „Oenarang" naar „Padang", als oudste off., de luit. ter zee 2de kl. J. P. Guepin van „Padang" naar „Merapi", de luit. ter zee 2de kl. L. E A. T. ter Haarvan „Oenarnng", onder eervolle ontheffing van het door hem gevoerd bevel, naar „Soembing" (bij indiensstelling), als commandant, de luit. ter zee lste kl. I. van den Boschvan „Oenarang" naar „Soem bing" (bij iudieustelling), dc luit. ter zee 2de kl. A. C. W. baron van Haersolte van l den Doorn, off. van gez. lste kl. H. M. J. j VVertenbroek en off. van ndm. 2de kl. J. Lombaard'; van „Boni" te Randjermasin op „Zwaluw" te Amboina, de 2de stuurman W. de Jong. Met de kogelvrije uniformen van Dowe is het weer uit. Volgens de „Geschaftsfreund", i een conlëctie-handelsblad, heeft de Duitsche Regeering van de pantser-uniformen afgezien 1 omdat de kosten te hoog zijn niet alleen, doch i ook wijl met geringe moeite een kogel te I maken is, die zeer gemakkelijk door het weef- 1 sel van Dowe heendringt. De valk als brievenbesteller. De i meeste legers zijn ter overbrenging van brie- ven ingeval van oorlog van duiven voorzien. Hoe verbazend vlug deze ook vliegen en de berichten overbrengen, toch laten zij in zoo verre te wenschen over, dat zij groote zen dingen niet kunnen dragen. De duiven zijn ook op hare reizen aan vele gevaren bloot gesteld, waartegen zij geen wapen bezitten vooral tegen de aanvallen van roofvogels. Een Russisch officier, Smoilow, heeft zich nu bezig gehouden den valk, die meer moed en kracht bezit, tot dit doel te gebruiken zijn draagkracht is groot en voor aanvallen heeft hij minder te vreezen. Smoilow zou goede resultaten verkregen en dezen vogel aan de Russische regeering aanbevolen heb ben. Een valk droeg een last van 1200 gram 400 kilometer ver. Onderwijs en examens. Bij het jl. Dinsdag te Amsterdam gehouden examen tot het bekomen van acte voor onder wijzeres, slaagden van Texel Mej. A. P. Boon en A. Rab. De heer K. v. 't Veer, hoofd der school te Midden-Eierland op Texel en de heer L. C. W. II. Lauws, alhier, komen voor op de voordracht voor hoofd der school te Oude Niedorp. Mej. H. G. Visser, van Oude Niedorp, die benoemd was als onderwijzeres te Op meer, heeft voor die benoeming bedankt. Landbouw en Veeteelt. Het hoofdbestuur van de Friesche Maat schappij van Landbouw en Veeteelt heeft een adres aan de Tweede Kamer ingediend, met verzoek de zuivelfabrieken alsnog te willen opnemen onder de vrijstellingen van de be- roeDsbelasting. De leden van het Nederl. Landbouwcomité zijn ter vergadering opgeroepen tegen Vrijdag 12 Mei a. s. Onder de punten van behan deling komen 0. a. voor1benoeming van een Secretaris 2. missive van den Minister van Waterstaat, euz. betreffende een inter nationale regeling ter bescherming van nut tige diersoorten 3. de domeinverpachtingen in het rentambt Zwaluwe 4. verzoek tot oprichting van een bacteriologisch station tot onderzoek van veeziekten 5. id. omtrent het veevtrvoer. Merkwaardig!! Op het erf van den heer A., te Doesburg, is volgens de „Zutph. Ct." een zeldzaam natuurwonder te aanschouwen. Daar bevindt zich een heg van hagedoorn, die zonder oculatie van jaar tot jaar meer en meer in een appelboom veran dert en zure appelen voortbrengt ter grootte van een pootaardappel. Ook nu weer prijkt het vreemdsoortig gewas met tal van appel bloesems en er zijn takken, die, behalve dat ze appelblad en bloemeus dragen, ook nog doornen en doornblad vertoonen. Gedroogde aardappelen. Het drogen van aardappelen begint in den laatsten tijd van groote beteekenis te worden. Zij worden in een staat gebracht dat ze niet licht bederven, en gedroogd is er een ruime markt voor, omdat zij werkelijk aan gewicht verlieren en de transportkosten geringer worden, zoo ook de kosten van bewaren, wijl het volume eveneens afneemt. Voor het drogen kan men ook aardappelen van mindere qualiteit nemer.. Ook zijn zij tegen oud worden en uitloopen bestand. Zij kunnen verscheept worden naar plaatsen waar men geen aardappelen teelt, en zijn daarom voor de zeevaart als proviand en voor legers veel waard. De gedroogde aardappelen kunnen als versche gebruikt worden, nadat men zc 12—15 uren in het water heeft geweekt en de aardappelen weer water in zich hebbeu opgenomen. B. en W. van Schoterland hebben aan den gemeenteraad voorgesteld om „In aanmerking nemende, dat in de ge meente Schoterland een groot aantal arbei ders zijn gevestigd, waarvan de meesten een geruimen tijd van het jaar geen arbeid kunnen bekomen, en daardoor gedurende de vier wintermaanden, omdat particuliere 1 liefdadigheid te kort sehiet, de hulp van 112 „Ei, daar is gravin Ploërné riep Bricolier uit. „Gij wordt zoo rood als een kreeft, markieswaarom toch Ha, zoo Dat is dus uwe zwakke zijde. Gij zijt geen speculant, maar een verliefdeLoochen het niet! Ge heel Parijs weet dat gij deze vrouw even trouw als rein huldigt.... Overigens een mooie vrouw.... zij doet uw smaak alle eer aan „Bricolier, ge zijt onuitstaanbaar!" zeide Raquière, licht verbleekend, tot den journalist. „En dan veroorlooft gij u vrijheden...." „Gij weet dat ik onverbeterlijk ben," viel de journalist hem lachend in de rede, „en dat ik u gaarne mag. Daar om kan zooiets van mij u nooit krenken.... Wacht even, ik moet snel even dat toilet dier goddelijke dame noteeren voor mijn blad.... Nijlgroene zijden japon met zilverkant gegarneerd.... En hoe zit dat allesZeg eens, markies, die vrouw heeft toch stellig voor meer dan een ton gouds aan briljanten om. Ha, daar nadert onze trotsche heer en gebieder haar en laat zijne familie in den steek om de schoone Lydia binnen te leiden. Laten wij hen tegemoet gaan." Samuel Bernheimer had gravin Plöerné, die hij midden door eene bewonderende menigte langzaam geleidde, zijn arm gereikt, terwijl Raimond lachend achter hen aankwam, hier een groet, daar een handdruk wisselend. Op den drempel van een klein, op Oostersche wijze ingericht salon stond de bankier stil: „Waar wilt gij uw hof hou den, gx-avin?" vroeg hij onderdanig. „Waar het u gelieft," antwoordde Lydia kalm. „Mis schien zal het 't best hier zijn." Het met bewonderenswaardige smaak ingerichte salon diende gewoonlijk als rookkamer. Een wenteltrap voerde naar een lage galerij en verbond het kleine Oostersche vertrekje met de eerste verdieping. Lampen, in den vorm van groote bloemen uit bont glas, verspreidden een in alle kleuren spelend licht. De muziek en het gedruisch der menigte drongen slechts gedempt tot hier door. Nu en dan verloren zich enkele paren in dezen afgelegen hoek, om zich een oogenblik later weder, door het dansen en door den glans van het feest uitgelokt, te midden der 113 gasten te begeven. Achter Samuel en de gravin had zich reeds een tamelijk talrijk gevolg verzameld en Lydia was nauwelijks gezeten, toen zij zich reeds van vereerders zag omringd, die zij met een betooverend lachje begroette. Het was inderdaad een „Hof", zooals de bankier het genoemd had, dat de jonge vrouw hier hield. In het jaar, dat sedert haar huwelijk en sedert haar verschijnen in de wereld was verstreken, was de roep van hare schoonheid van dag tot dag toegenomen. Men noemde haar niet de schoone mevrouw Ploërné, want dat zou te gewoon zijn geweest, evenals koningin of keizerin der schoonheid. Neen, men had zich vergenoegd haar eenvoudig „de Gravin" te noemen, en als men dat zeide, wist iedereen wie men bedoelde. In één jaar was zij tot een bewonderenswaardige ont wikkeling gekomen. Hare jeugdige bevalligheid was nu tot hare volle rijpheid ontwikkeld. Zij zag er uit alsof zij nog gegroeid was en hare marmerblanke schouders en armen waren van een onvergelijkelijk schoonen vorm. Haar gelaat was hetzelfde gebleven, met dezelfde warmen tint, de smachtende oogen en den fraaien mond met twee rijen verblindend witte parelen. De oudste kenners her innerden zich niet, zelfs in de wereld der professioneele liefde ooit zoo'n schoonheid te hebben gezien. Raimond was niets veranderdhij was nog dezelfde kalme man, die slechts door Lydia's oogen keek en zeer lichtgeloovig was. Zijn levenstaak scheen te zijn alleen dat te doen, wat zijne vrouw van hem verlangde. Zijn bewonderende blikken, die haar overal volgden, glinsterden van trots over hare triumfen en van vreugde over de betoovering, die zij op iedereen uitoefende. Hij was, om haar wil te doen, tot alles bereid en behandelde haar juist als een vader zijn verwend kind. Den markies en Bricolier was het eindelijk gelukt tot de gravin door te dringen en terwijl zij haar begroetten, voegden zij zich bij haar hofstoet. Zij had hen met een allerliefst knikje begroet en zich toen weer tot Bernheimer gewend, met wien zij verder praatte, zonder dat zij de vertwijfelende blikken van Raquière scheen te bemerken. De journalist draaide zich om en fluisterde tot de Ra-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 2