NIEUWEDIEPERsÜi COURANT HELDERSCHE- M. 52. Zondag 30 April 1893. Jaargang 51. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. Premiën. i. De Veefokker. ttet uitroomen der Melk, NEDERLAND. GRiND CAFÉ CENTRAL, Kanaalweg 84, Helder. Ractaaraat op alle uron van den dag. S BILLARDS, VERGADERZALEN, etc., etc. JONG HOLLAND, Geïllustreerd Weekblad VOOE JONGELUI. fl.25 per kirartaal. Bij all« boekhandelaren verlrrijebaar. EN Het boeiendste en goed- koopste jongensboek Is De VISSCHERIJ, Weekblad voor Zee- en Zoet waterrfnch trrij Vlachteelt. Vlschberol- dlns en Vlscbhandel f 1.25 per kwartaal. Bij alle boekhandelaren v-erkrijarbaar. KONING9TBAAT 31. BONNE CHADSSORE, PZOliAL ADBIS V O O H iCHOESEX Milt HAAT. A. Adriaan». Het Vaderlandt ghetronwe Blij ick tot in den doot. WUMmtulied. Versolillnt lederen Olasdag;, Donderdag o o. Zaterdag. Abonnementaprija per 8 maanden: Voor de courant binnen de gemeeentef 0.70, met Jong Holland1.20 naar de overige plaatsen van Nederland 0.90, 1.40 alle landen, die in bet postverdrag zijn opgenomen (inbegrepen Ooat-Indiö en Amerika). 1.75, 2.60 Zuid-Afrika2.50, 4.— REDACT Eü R-ÜITGEV ER J. H, VAN BALEN. Molenplein.Helder. Pr ij der A d v r t en 11i Van 15 regels 50 cents, elke regel meer 10 cent. Bij abonnement, naar gelang vnn de hoeveelheid regels, aanmerkelijk lager. Advertentiën voor liefdadige doeleindenP*r Dienstaanbiedingen voor den werkenden stand De Advertentiën kunnen overal worden geplaatst tusschen den tekst. Wij hebben onze lezers eene verras sing aan te bieden in den vorm van premiën. In de eerste plaats twee werken, waarop wij bijzonder de aandacht ves tigen van de landbouwers en veehou ders onder onze lezers en wel Annteekeniugen van den fokker omtrent zijn melkvee, door H. B. Hylkema Directeur der Leeuwarder Melkinrichting. De prijs van dit boek, voor de uit voerige beschrijving waarvan wij onze lezers verwijzen naar achterstaande advertentie, is voor de geabonneerden op de ,/Heldersche- en Xienwcdieper Courant" slechts 50 cent. Voor franco toezending komt daarbij 15 cent, zoodat het gezamelijk bedrag wordt 65 cent. door 27. B. Hylkema Directeur der Leeuwarder Melkinrichting. Voor onze abonnés is de prijs van dit werkje slechts 25 cent. Voor franco toezending naar buiten komt hierbij 5 cent, zoodat het gezamelijk bedrag wordt 30 cent. Ook voor dit uitmuntende werkje verwijzen wij naar de uitvoerige inhoudsopgave in achterstaande adver tentie. De derde premie is het in keurigen prachtband gebonden boek Het Geheim van den Toovenaar, door André Laurie. Een boek, dat voor ieder ander f 1.60 kost en onze abonnés voor 75 cent kunnen bekomen, franco per post k 80 cent. Dit boeiend geschreven verbaal zal door jong en oud met spanning worden gelezen. Het bevat 256 pagina's com- pressen druk, met 22 fraaie platen en is gebonden in een keurigen blauwen prachtband met zwart en goud. De gunstige beoordeeling van dit boek door de pers zal door onze abonnés in de advertentiën zeker meermalen zijn ge lezen. Wij voegen bierbij echter de uitdruk kelijke bepaling „zoover de voorraad strekt", en daar die niet groot is, zal men wèl doen spoedig te bestellen. Het bedrag kan per postwissel worden overgemaakt. Bestellingen, die niet vergezeld gaan van het bedrag, worden niet uitgevoerd. iij tot Nnt Tan 't Aleomeon. Voor twee plaatsen in het hoofdbe stuur van ,,'t Nut", ter vervanging van mr. G. A. van Hamel te Amsterdam en mr. A. Bloembergen te Leeuwarden, zijn de volgende dubbeltallen aan departementen voorgedragen I. mr. W. Boot, kantonrechter te Am sterdam en mr. J. R. Boerlage, advocaat te Amsterdam II. mr. H. Smeenge, lid der Tweede Kamer te Hoogeveen, en F. B. Löhnis, inspecteur van het middelbaar landbouw onderwijs te 's Gravenhage. Voor de 107e alg. vergadering, op Woens dag 24 Mei, te Amsterdam, beeft het hoofd bestuur, ter uitvoering van vroeger genomen besluiten, voorgesteld r. voor het verdere onderzoek naar den toestand en de werking der Ziekenfondsen te zijner beschikking te stellen f 1000; 2. Voor het verdere onderzoek naar het geen gedaan kan worden tot verbetering van de armenverzorging, f 1500; 3. voor het verdere onderzoek naar het geen in ons land en in 't buitenland wordt gedaan om de verstandelijke ontwikkeling van de minder bevoorrechten te bevorde ren, f 1000; 4. voor een uit te geven Ned. Volkslie derenboek, dat voor matigen prijs verkrijg baar gesteld zal worden, weer beschikbaar te stellen f 1000, benevens 5. f 800 voor een onderzoek naar het leerlingwezen 6. t 2250 voor het houden van voor drachten over onderwerpen, die in verband staan met het streven der maatschappij 7. f 7000 om het tot stand komen van plaatselijke volksbanken te bevorderen, en 8. f 500 voor het Schoolfonds, indien en voor zoover het hoofdbestuur zulks noo- dig zal oordeelen, in verband met de werk zaamheden en plannen der commissie voor onderwijsbelangen. Voorts stelt het hoofdbestuur voor I. Het hoofdbestuur op te dragen om uit te lokken, aan te moedigen en te steu nen, bemoeiing en van departementen en an dere in onderscheiden deelen van het land, ter bestrijding van de werkloosheid en hare nadeelendaarvoor ook de geldelijke medewerking van anderen in te roepen, en voor deze bemoeiingen uit te trekken f 3000. II. Het hoofdbestuur op te dragen, de organisatie te bevorderen in de departe menten van tijdelijke cursussen in koken en anders huishoudelijke bezigheden, tot onderricht van huisvrouwen en toekomstige huisvrouwen uit de kleine burgerij en den werkmansstand, alsmede van vrouwen, die zich willen voorbereiden om als dienstbo den hare diensten te verhurendaartoe te doen bewerken, uit te geven, aan alle de partementen gratis te verstrekken, voor de leden tegen geringen prijs verkrijgbaar te stellen en verder in den handel te brengen een uitgewerkte handleiding voor de in richting van dergelijke cursussen, met toe lichting ook van de financieele zijde der zaak, en daarvoor op de begrooting 1893-94 beschikbaar te stellen f 3000. III. Het hoofdbestuur op te dragen om te doen bezorgen een vervolg op de in 1879 uitgegeven eerste proeven eener lijst van boeken voor volksbibliotheken en op de in 1889 verschenen proeven van zulk een lijst voor bibliotheken voor jongelieden, daarvan een exemplaar kosteloos te zenden aan al de departementen, en die lijsten I tegen matigen prijs in deu handel te bren- gen eu daarvoor ter beschikking te stellen ten hoogste f 500. l Eindelijk staan nog op de agenda: 1 a. Voorstel van het departement Utrecht: Aan het Utrechtsch museum van kunstnij- l verheid, ten behoeve van daaraan verbon- den onderwijs-cursussen, weer een subsidie te verleenen van t 500 's jaars, tot weder- opzeggens, of, indien daartegen bezwaren bestaan, voor de eerstkomende drie jaren. Voorstel van het departement Woerden Van wege de Maatschappij uit te geven een maandblad in bescheiden vorm, zoo mogelijk kosteloos voor de leden of anders tegen matigen prijs, en de uitgave van het jaarboekje te staken. Voorstel van het departement Leeuwar den: Gedurende de drie eerstvolgende jaren, jaarlijks f 500 ter beschikking van het hoofdbestuur te stellen, om te steunen de pogingen van die departementen, welke aan liet hulppersoneel van bewaarscholen de gelegenheid verschaften, zich te bekwa men voor zijne taak. Voorstel van het departement Appinge- damArt. 6 der reglementen te wijzigen 118 vrienden in de club, die om het zeerst vertrouwelijk met hem waren, noemden hem „Bern". Terstond na Raimonds huwelijk had Bernheimer zich veel moeite gegeven in de gunst te komen bij Lydia Hij wist vooruit te zien en zag in de schoone jonge vrouw, die bij hare eerste verschijning in de Opera reeds zoo'n opgang had gemaakt, een der toekomstige koninginnen van de wereld. Bij zijn eerste bezoek vond hij tot zijne verbazing The- rese niet en mevrouw de Saint Maurice had hem terstond deelgenoot gemaakt van haar spijt, dat Therese als novice in een klooster was gegaan, met het doel non te worden. Het was voor haar, die Therese bijna even lief had als haar eigen dochter, een ding waarover zij maar niet heen kon stappen. Al hare beden, al wat zij had kunnen aan voeren, had echter niet gebaat. Therese was bij haar plan gebleven en had hare tante verzocht voor altijd in ham huis te blijven wonen, dat zij haar ten geschenke wilde geven. Maar hoe zou zij het nu zonder dat lieve kind in dat huis kunnen uithouden klaagde de goede vrouw. Terwijl zij dit aan Bernheimer vertelde, sloeg de ban kier de Creoolsche gade, op wier gelaat zich eene koude, hartelooze uitdrukking vertoonde. Daar was geen spoor van medelijden te ontdekken. Met de scherpzinnigheid, die een kenmerk van Samuel's karakter was, stelde hij zich niet tevreden met hetgeen men hem vertelde, maar zocht naar hetgeen hij gevoelde dat hem verzwegen werd en al spoedig kwam hij op de gedachte dat er een geheim bestond, dat oorzaak was èn van Therese's besluit om in een klooster te gaan èn van de onverschillige vijandige houding van Lydia. Hij vroeg het adres van het kloos ter en nam zich voor, bij Therese zelf de oplossing van het raadsel te zoeken. Was hij niet haar voogd en had hij er dus niet het recht toe? Onder het egoïstisch omhulsel begon toch het hart van den bankier te spreken en hij besloot alles te doen om achter de waarheid te komen. Middelerwijl was Raimond binnengekomen en de ban kier had opnieuw reden tot verwondering, toen hij zag hoe koel Lydia zich tegenover hem gedroeg. 115 toe te kijken, maar toch hielden die draaiende gedaanten zijne gedachten niet bezig. Deze verwijlden verre van dit feest, verre van deze opgepronkte mensciien. Voor zijne oogen zag hij een ander salon, dat in zijn eigen woning, dat, door het zachte schijnsel der lamp verlicht en aangenaam verwarmd, een zoo vredig en lieflijk tehuis aanbood. Op een sofa met witte kussens was ma dame de Saint-Maurice ingeslapen en Lydia zat, een handwerkje tusschen de blanke vingers houdend, aan tafel, terwijl hij, schijnbaar een boek lezend, verzonken was in haar aanblik. Geen enkel geluid stoorde dit lieflijk samen zijn slechts de pendule tikte zacht. Welke heerlijke dagen van zielevrede en harterust. Zoo was het in den eersten tijd van hun huwelijk ge weest. Maar opeens was hunne levenswijs veranderd. De wereld had zich van hun meester gemaakt en hen niet meer losgelaten. Langzamerhand werden die gezellige stonden in hun salon zeldzamer en tegenwoordig was het eene zeldzaamheid als men tehuis bleef. Dan verveelde de gravin zich doodelijk en verborg haar slechten luim volstrekt niet. Madame de St. Maurice, die blijde was haar dochter een paar uurtjes bij zich te hebben, gaf zich dan alle moeite om het gesprek met Raimond gaande te houden, ja zelfs opgewekt te maken, teneinde Lydia in een goed humeur te brengen, maar de pogingen van de moeder mislukten evenals die van den echtgenoot en het verwende kind geeuwde en trok zich ten slotte, zonder zich om hen te bekommeren, in hare slaapkamer terug, waar Leïla haar als altijd bij het ontkleeden hielp. Sedert hij met Lydia gehuwd was, poogde Raimond zijne vrouw te bestudeeren. Maar in den eersten tijd was hij te gelukkig om een geregelde studie van haar karakter te maken. Langzamerhand echter greep er eene verandering bij hem plaats. De koelheid van haar, die hij aan zijn gloeiend hart drukte, deed hem zich meer en meer verba zen en eindelijk moest hij wel bekennen dat Lydia's gevoel voor hem niet hetzelfde was als hij voor haar koesterde. Al de gloed die in hem was, was niet in staat het ijs, dat haar hart omsloot, te doen smelten. Somwijlen deed hem dat schrikken en kreeg hij een in dien zin, dat de belemmerende bepaling „subsidien worden verleend in eens en voor eens" daaruit verdwijnehoogstens f 5000 te brengen op de begrooting, en het hoofd bestuur op te dragen, uit dien post de noodlijdende instellingen der verschillende departementen met milde hand te steunen, zoo noodig ook bij herhaling. Bespreking van het vraagpunt„Wat is, ter verspreiding van degelijke kennis in de richting van de „University Extention Mo- vement" (hooger onderwijs buiten de uni versiteiten), voor onze Maatschappij te doen in te leiden door prof. H. Oort, te Leiden. HELDER, 29 April. Officieels berichten uit de „Staatscourant'1. De luit. ter zee lste kl. J. Wentholt, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is op non-activ. gesteld. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. 1 Zitting van Donderdag 37 April. Interpellatie-Pyttersen. De lieer Pyttersen stelde de vraag, of, en zoo ja, in hoever de Regeering wil medewerken tot ontginning van gronden door de gemeentebesturen, zoo noo dig met financiëelen steun van het Rijk, ter verlichting van den toestand der arbeidende klassen, vooral ten plattelande. Hij wees op de noodzakelijkheid van voor ziening in :t belang van duizenden werkloozen en tot wegneming der ontevredenheid. Bij deze gelegenheid deed hij ook een beroep op de clementie van de Kroon voor de veroor deelde, veelal misleide arbeiders in het Noorden. i Spreker acht de voorziening in de werk- i loosheid even noodzakelijk als de Kieswet en meent, dat zij kan tot stand gebracht worden bij afzonderlijke wet. Z. i. moesten de gemeentebesturen kleine gedeelten grond aan arbeiders in pacht geven, woeste gronden doen ontginnen en het Rijk financiëelen steun daarvoor geven, j De Minister van Binnenl. Zaken verklaarde, in 't algemeen sympathie te hebben voor werkverschaffing dóór ontginning vnn gron- den, verzekerde dat de Regeering reeds her- ziening der onteigeningswet overweegt, maar meent, dat de indiening moet wachten op de 1 beslissing over het voorstel-Vnn Houten en op een tijdstip dat de Kamer niet zoozeer I met werk is overladen. De heer Pyttersen betreurt, dat de Minister geen speciale wet kan toezeggen, maar dringt aan om, indien door Schoterland voor de I daar gedane pogingen tot werkverschaffing financieele steun wordt gevraagd, daarop goedgunstig te beschikken, j De heer De Beaufort (Wijk-bij-Duurstede) zag meer heil in wijziging der Armenwet, I in den zin van Staatsondersteuning aan ge- j meentebesturen, die werkverschaffing bevor deren. I De heer Borgesius zag de hoofdfout in het toenemend absenteïsme in Friesland en wenschtc herziening van den vierden titel 1 Burg. Wetboek, regelende de pachten en huren. I De heer Van der Feltz waarschuwde tegen het generaliseeren van de werkloosheid. I Hierna werd de interpellatie-Tvdens be handeld. De heer Tydens vroeg, of de Regeering 1 voldoende gegevens bezat om volledig over de werkloosheid te oordeelen, wat zij voor nemens is, ter voorkoming van werkeloosheid te doen, en of spoedig een pensioenwet voor oude werklieden is te wachten, i De Minister Tak antwoordde, dat gegevens worden verzameld en de toestand den vol genden winter waarschijnlijk beter zal zijn. De Regeering zal gaarne plaatselijke besturen steunen in de armenzorg. Een pensioenwet voor oude werklieden is binnen niet ver ver wijderd tijdstip te verwachten, l De heer Heemskerk bestreed de denkbeel den van den heer Pyttersen en vtreenigde

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 1