De Veefokker. H. B. HYLKEMA. ricb met die van den heer Borgesiushij meende, dat in 't Oldambt christelijke ont wikkeling heilzaam zou zijn, achtte bescher mende rechten wenschelijk, en bestreed Staats hulp aan gemeenten. De heer Gerritsen meent dat 't kiesrecht moei herzien zijn, alvorens andere ingrijpende wettelijke regelingen mogelijk zijn. Hij wenschte een algemeene aanschrijving aan de burge meesters, in den geest der circulaire van den Commissaris in Groningen. De heer Zijlma wenscht een algemeene waterstaatswet. De heer Van Houten bestreed de heeren Pyttersen en Borgesius, achtte de klachten over Friesland overdreven en verdedigde zijn voorstel, als middel om den arbeiders een stuk grond te verzekeren. De heer Lieftinck protesteerde tegen de bewering, dat de klachten over Friesland overdreven zijn. De Minister kan geen algemeene circulaire toezeggen. De interpellatie was hiermee afgeloopen. Zitting van Vrijdag 28 April. De Kamer heeft heden de faillissementswet bij eindstemming aangenomen met 56 tegen 12 stemmen. Een aantal kleinere wetsont werpen verder goedgekeurd, o. a. betreffende den spoorweg SittardHerzogenrath. Met de conclusie om de inlichtingen in zake de adressen van kapt. Kley voor ken nisgeving aan te nemen, vereenigde de Kamer zich zonder discussie. De Kamer is tot 16 Mei uiteengegaan. Dan zullen verschillende ontwerpen in de afdeelingen worden behandeld, waarna de bedrijfsbelasting aan de orde zal gesteld worden. HH. MM. de Koninginnen zullen a. s. Woensdagmorgen, omstreeks 9 uur, van het Loo vertrekken naar Ludwigsburg in Wurtemberg. Zij zullen in het laatst van Juni naar het Loo terugkeeren en aldaar den zomer verblijven. Ter voldoening aan den inhoud van art. 9 van het Kon. besluit van 2 Febr. jl., waarbij is bepaald, dat in de versterkte havens dagelijks in een der verdedigings werken op een voor naderende schepen en vaartuigen goed zichtbaar punt de Neder- landsche vlag zal worden geheschen, is door den Minister van Oorlog ter kennis van de autoriteiten, enz. gebracht, dat de punten waar de Nederl. vlag in tijd van vrede dagelijks moet geheschen zijna. voor de havens van Hellevoetsluisde kazerne Haarlem ter plaatseb. voor de ha ven van IJ muiden de kustbatterij aan het fort bij IJmuiden; c. voor de haven het Nieuwediep het reduit van het fort Kijkduin, alsmede het fort op de Harssens. Door de afdeeling Amsterdam van den Ned. R. K. Volksbond is een adres aan den Minister van Marine gezonden, waarin wordt verzocht dat het eerste kwar taal van het pensioen, hetwelk bij inva liditeit of ouderdom aan de werklieden van 's Rijks Marinewerf wordt toegekend, zal worden uitbetaald bij de aanvang der pensionneering. De gepensionneerden zijn thans gedu rende drie maanden van alle inkomsten verstoken, daar hun weekloon van de pen sionneering af is opgehouden. Velen geraken in groote geldelijke moeielijkheden, die behalve dadelijk ook in de toekomst nadeelig werken, daar zij bij anderen terecht moeten komen om te leenen om voor hen en hunne gezinnen te kunnen zorgen, terwijl besparing voor dien tijd niet mogelijk is, daar in verschillende gevallen het loon in de laatste jaren, voor afgaande aan het tijdstip der pensionnee ring, vermindert. Binnenlandse!) nieuws. Helder. De voordrachten van Da h 11e. Voor een talrijk publiek trad jl. Woensdag- en Donderdagavond de heer G. Diihne, uit Dresden, in Tivoli alhier op, ten einde in populairen vorm, en toegelicht door tal van schoone experimenten, het een en ander over licht en electriciteit mede te deelen. De eerste avond was meer in 't bijzonder gewijd aan proeven over het licht. De bron van het licht doet aan het wezen der door den heer Dahne behandelde verschijnselen nieta af, maar ten einde die verschijnselen voor een groot publiek te kunnen duidelijk maken, moet men ze kunnen projecteerendaarom werd als lichtbron gebezigd het electrisch koolspitsenlicbt, afkomstig van een stroom van 70 Grove'sche elementen. Om de hooge temperatuur vau dezen zoogenaamden Volta'sche lichtboog aan zijn gehoor te kunnen duidelijk maken, werden enkele metalen, zooals zink en cadmium, er in verdampt. De groote warmte-ontwikkeling, door een krachtigen stroom te voorschijn geroepen in een sterk weerstandbiedenden geleider, blijkt ook daar uit, dat een breinaald in vonken van gloeiende ijzerdeeltjes uiteenspat. Met behulp nu van den electrischen licht boog werden de verschillende verschijnselen van breking, dubbele breking, polarisatie en chromatische polarisatie te voorschijn geroe pen. Vooral de chromatische polarisatie geeft aanleiding tot tal van hoogst interessante kleurverschijnselen, die ook in de industrie hunne toepassing hebben gevonden. Met eene beschouwing over totale reflexie en het te voorschijn roepen van hierdoor verlichte waterstralen (de bekende „cascades lumineuses" der Parijsche tentoonstelling) werd de eerste avoDd besloten. Den tweeden avond waren aan de beurt de electrische stroomen van hooge spanning. Laat men deze gaan door sterk verdunde gassen, dan ontstaan eigenaardige kleurver- sohijnselen, afhankelijk van den graad van verdunning. Het verschil der verschijnselen, te voorschijn geroepen in de zoogenaamde Geissler'sche en in de Crookes'sche huizen, is alleen hieraan te wijten. Eigenaardig zijn de proeven, waaruit blijkt, dat men bij beide te doen heeft met inter- mitteerend licht. Een snel ronddraaiende Geisslereche buis geeft niet een continu ver licht veld, maar een stervormige figuur. Na de pauze kwam het pièce de resistance der beide avonden, de gronden nl. voor de theorie, dat licht en electriciteit een gemeen- schappelijken oorsprong hebben. Na een korte beschouwing over het eigenaardige der golf beweging, werden de knoopen der electrische golven, een ontdekking van den allerlautsten tijd, proefondervindelijk aaneetoond. Ook werd aangetoond, dat licht de eigenschap bezit om in sommige gevallen een electrisch voorwerp te ontladen. Als toegift lot het vorige, werd nog aan getoond, hoe het geluid een vlies in eigen aardige trilling brengt, afhankelijk van den aard van den toon. Maakt men dit vlies var. een zeepoplossing, en projecteert men het dan op een scherm, dan is het verschil der toonen duidelijk waar te nemen. Een woord van lof aan den heer Diihne voor zijn duidelijke voordracht en zijn interessante proeven, meenen wij hier niet te mogen verzwijgen. Oudorp. Bij de verkiezing voor een lid van den gemeenteraad, in plaats van wijlen den heer W. Bos, werd met alge meene stemmen (42) gekozen de heer G. Bos Wz. WinkeL De feestcommissie voor het a. s. Concours van den Provincialen Bond voor Harmonie- en Fanfarecorpsen in Noord holland, alhier te houden den 2 Juli a. s., verschaft ter bekoming van het daarvoor benoodigde, onze ingezetenen af en toe gezellige avondenzoo zal zij ook op 7 en 8 Mei een Fancyfair houden in het lokaal van den heer A. Wit. Marine en Leger. In den loop dezer week hebben te Amster dam, met gunstigen uitslag, examen afgelegd voor het vaste corps, de machinisten 1ste kl. A. Sizoo en J. W. Kapteijn, en voor mach. lste kl., de mach. 2de kl. A. Aarsen. Het examen voor de 88 jongelui, die ge plaatst wenschen te worden als mach.-leerling 2de kl. bij de opleiding te Hellevoetsluis, wordt aldaar gehouden van 2 Mei a. s. tot den 26sten Mei daaraanvolgende. De can- didaten worden in 9 .groepen verdeeld, na melijk 8 van 10 en 1 van 6. Het examen duurt voor elke groep twee dagen. Er zijn, gelijk meu weet, vijftien plaatsen. Met het stoomschip „Oranje-Nassau", van den W.-Ind. maildienst, vertrekt 18 Mei a. s. een transport marine-schepelingen, onder bevel van den machinist 2de kl. A. Elshove, naar Paramaribo. Het eereteeken voor belangrijke krijgsver richtingen met den gesp Atjeh 1873—1890, is in de Marine-directie te Amsterdam uit gereikt aan den vuurstoker lste kl. W. Wil lemszen. Hr. Ms. instructiekorvet „Nautilus" ver trekt 2 Mei a. s. van Hellevoetsluis naar de Noordzee tot het houden van oefeningstoch- ten met de bootsmansleerlingen. Achtereen volgens zullen door dezen bodem worden be zocht iFredrikshaven, Denemarken, Nieuwediep en Edinburg, waarvan zij den 6n of 7n Aug. naar Hellevoetsluis terugkeert. De etat-major bestaat uit den kapt.-luit. ter zee C. Vreede, comm., den luit. ter zee lste kl. W. A. Palm, lste ofl'., de luits. ter zee 2de kl. W. B. Hoog, H. H. Del Conrt van Krimpen, D. E. Van Dijk en H. S. Suermondt, den off. van gez. lsfe kl. A. J. Gijzen, den off. van adm. 2de kl. J.A. Meu- lemans en de adelb. lste kl.F. A. Holleraan, W. Lam, P. E. K. Ebbinge Wubben, I. E. De Bruine, J. A. Bland van den Berg, J. Voogd, J. M. L. Gerken en J. J. De Vries. Onderwijs en examens. De heer T. Bloos, alhier, heeft met gunstig gevolg examen afgelegd als surnumerair der posterijen. Met algemeene stemmen i« tot hoofd der school te Oude Niedorp benoemd de heer C. de Jong, onderwijzer te Zandpoort. Landbouw en Veeteelt. In de jl. Maandag gehouden vergadering van de afdeeling Zijpe der Hollandscbe Maat schappij van Landbouw waren 9 leden tegen woordig. Bij de opening der vergadering zeide de Voorzitter liet te betreuren, «lat ook nu de opkomst weder zoo gering wasz. i. moest men juist in dezen tijd van algemeenen strijd om het bestaan zich meer aaneensluiten en samenkomen om de algemeene belangen te bespreken. Na het lezen der notulen werd de rekening van den penningmeester, den heer Bossen, in ontvang op f 203,94, in uit gaaf op f 150.75, dus met een batig slot van f58,19, op voorstel van eene commissie, met bet nazien belast, goedgekeurd. Uit de mededeelingen bleek, dat tot heden slechts 1 lid der afdeeling bij de Maal schappij tegen brandgevaar verzekerd is, wat den Voorzitter aanleiding gaf, tot ruimere deelneming op te wekken. De heer G. C. Hulst bracht ver volgens verslag uit van het behandelde op de laatste algemeene vergadering, waarvoor hij den dank der vergadering verwierf. Op eene vraag van den heer Bossen omtrent het houden eener afdeelingstenfoonstelling bleken de meeste aanwezigen van oordeel, dat daar voor thans nog te weinig kasgeld was. De heer H. Bakker stelde echter voor, eene ten toonstelling te houden van rammen en daaraan eene harddraverij te verbinden, indien de moeste belangstellenden de afdeeling daarin wilden steunen. Vrij algemeen verklaarde men zich echter tegen eene harddraverij van wege de afdeelingbijval vond daarentegen het voorstel tot het houden eener tentoon stelling van rammen. Anderen gaven in bedenking, pogingen aan tc wenden om de jaarlijksche paardenmarkt, de eenige markt in de gemeente, te verbeteren en drukker te maken. Ook dat juichte men zeer toe, doch men meende, dat daarbij steun van de ge meente onmisbaar was. Met algemeene stem men werd daarna besloten 1. ia September eene tentoonstelling te houden van rammen, geb. in 1891 en 1892, en daarvoor prijzen beschikbaar te stelleu tot een bedrag van f 302. hem, die de meeste paarden ter markt zal brengen, een prijs uit te reiken van f 10 en voor hen, die de mooiste paar den ter markt brengen, twee bekroningen van f 7.50 en f 2.50 uit te loven en daar voor eene bijdrage aan de gemeente te ver zoeken van f 10. In eene volgende vergade ring zal een en ander nader geregeld en zullen keurmeesters benoemd worden. De vergadering werd daarna gesloten. (Alkm. Ct.) Ook al tengevolge van de aanhoudende droogte, is er bij de warmoeziers in „de Streek" thans weiuig werk. Een twintigtal „losse" werklieden te Grootebroek en Lutje broek zijn daarom op het oogenblik zonder verdiensten. J. H. VAN BALEN, te H e 1 d e r, debiteert met succès: Aanteekcningen van den fokker omtrent zijn melkvee, door prijs ri.oo. Bovenstaand werk mag geen enkelen veefokker ontbreken. liet bestaat uit een flink register, waarin de veehouder de opbrengst van de melk heeft aan te teekenen, van elke koe afzonderlijk, met vermelding van naam, afkomst, enz. van de koe. Hij verkrijgt daar door niet alleen een overzicht van de gemiddelde opbrengst van elk stuk melkvee, maar leert de goede en slechte hoedanigheden van zijn vee kennen. De schrijver zegt daaromtrent in zijn voorrede „Wij allen weten, dat de veefokkerij een tak van bestaan is, die veel ge wicht in de schaal legt. Over de geheele wereld is ons vee beroemd. Dien roem te bewaren is plicht en voordeel van den veehouder. De waarde van de koe hangt af van hare hoedanigheid, haren vorm en hare eigenschappen. Die eigenschappen, vor men en hoedanigheden te ontwikkelen of te onderdrukken, heeft de fokker in zijn macht. Nauwkeurig moet hij daarvoor zijn vee kennen en dit niet alleen, maar ook de familie er van. De ondervinding leerde, dat één exem plaar op zichzelf, dikwerf geen waarde heeft voor de fokkerij. Maar wie kent de voorouders van zijn vee? ja, de landbouwers op leeftijd, voor zooverre zij het zelf gefokt hebben, maar anders verkeert men daaromtrent meestal in onzekerheid. Welke boer zou niet gaarne iets van de familie en oorsprong van zijn vee willen weten, doch te vergeefs. Hij weet er niets van dan bij overlevering en dan nog mist hij nauwkeurigheid, want deze alleen kan juiste cijfers en aanteekeningen ver schaffen. Daarom, geachte veehou ders, zend ik dezen arbeid de wereld in. Kerknieuws. Tot vice-prerident van het provinciaal kerkbestuur van Noordholland is benoemd J. W. van Hoogstraten, pred. te Edam. Tot lid der Synode van de N. H. kerk is door genoemd kerkbestuur benoemd J. van Witzenburg, pred. te Zaandam, en tot diens secundus dr. A. Bruinings, pred. te Groote broek. Buitenland. België. Het gerucht wordt meer en meer waarschijnlijk, dat de regeering be reid zou zijn, een stelsel van evenredige vertegenwoordiging bij de kieswet in te voeren. Frankrijk. In eene vergadering van besturen der werklieden-vereenigingen is besloten, de werklieden van Marseille uit te noodigen tot het houden van eene be tooging op 1 Mei. Door verschillende werklieden-veree nigingen te Carmaux is besloten, op 1 Mei eene betooging te houden, maar er geen feestdag van te maken. Naar aanleiding van bedreigingen van de werkstakers te Nantes, om de rails op te breken of de geleidingen van gas en electrisch licht af te snijden, is de hulp der troepen ingeroepen. Engeland. Het gerucht, dat als zou een aanslag op Gladstone hebben plaats gehad, is volkomen ongegrond. Een man, naar men denkt een gek, schoot een revolver af in de nabijheid van Gladstone's woning in Downing-street te Londen, om streeks den tijd, dat Gladstone gewoonlijk te voet naar huis keert. De man werd in hechtenis genomen !en verscheen Donder dagochtend voor den politie-rechter, die inlichtingen omtrent hem deed inwinnen. Hij heet Townsend; hij is Engelschman, 35 jaar oud en behoort oogenschijnlijk tot den werkenden stand. Tot den politie-agent, die bij Gladstone's woning op post stond, had hij gezegd dat hij Gladstone wilde doodschieten. De politie agent, in de meening dat de man dronken was, gaf hem den raad kalmpjes naar huis te gaan. De man haalde toen een revolver uit zijn zak en loste twee schoten op Glad stone's huis. Hij werd dadelijk gegrepen. Bij onderzoek vond men bij hem een zak boekje, waarin allerlei onsamenhangende zinnen geschreven waren tegen Gladstone en de Home Rulewet. De vrouw van Townsend heeft medege deeld, dat haarman sinds verscheiden jaren perioden van slapeloosheid heeft, waarop dan dikwijls aanvallen van razernij volgen. Italië. Kardinaal Sepiacci is te Rome overleden op 58-jarigen leeftijd. Rusland. De „Standard" ontving uit Petersburg het volgende „zeer geloof waardige" bericht over de oorzaak van de ziekte van den czaarOp des Keizers reis naar de Krim gingen eenige duizenden boeren, die een verzoekschrift wilden aan bieden, op de rails liggen. Toen de trein naderde, raakten zij in gevecht met de soldaten, die den weg bewaakten. Vijftien soldaten werden gedood, terwijl 40 boeren deels neergeschoten, deels overreden werden. Turkije. Toen de lijkstoet van een der Armenische notabelen de moskee te Cesarea voorbijtrok, werd de lange stoet aangevallen door met stokken gewapende Turken. Een aantal Armeniërs werden ge dood of gewond. Een van driehonderd handteekeningen voorzien telegram is door den Armenischen bisschop aan den Sultan gezonden, met verzoek om bescherming. De depêche werd echter 48 uren achtergehouden door de officieren van het Paleis. Noord-Amerika. Wegens de ongun stige weersgesteldheid begon te New-York de revue eerst jl. Donderdag ten 1 ure. De rivier was toen bedekt met een me nigte vaartuigen var. allerlei soort. De oorlogsschepen,van onder tot boven met vlag gen prijkende, waren in twee rijen opgesteld de Spaansche karveelen lagen op de eere plaats. Op het oogenblik dat het advies jacht „Dolphin", met Cleveland aan boord, 116 voorgevoel vau nog erger. Nimmer had zij hem sedert zij gehuwd waren gekust, zooals zij dit als zijne bruid had gedaan, toen hij naar Tonking vertrok. Die kus brandde hem nog op de lippen. Hij beminde vurig, maar de liefde kwam van één kant. Hij bezat haar, maar hij kon haar niet bezielen en hij leed daar ontzettend onder. Met bitterheid zeide hij tot zichzelf: „Zij bemint mij nietEn dan troostte hij zich weder door te denken „Ten slotte bemint zij mij toch, maar misschien niet zoo vurig als ik haar. Misschien komt het juist daardoor dat hare liefde minder schijnt. Dan vreesde hij het haar lastig te maken door haar te veel te laten merken wat er in hem omging en zeide tot zichzelf, dat hij tevreden moest zijn met hetgeen hij bezat en dat alles wat zij deed goed was. Hij dacht zich stomp om iets te bedenken, wat haar genoegen kon doen en toen bij in haar een groote lust naar weelde ontdekte, gaf hij schrikbarende sommen uit om hunne woning in de Rembrandstraat harer waardig in te richten. Hij omringde haar met alles wat kostbaar en schoon was en zij nam dat alles aan zonder een woord van dank, alsof het een haar toekomend recht was. Van hun huwelijksdag af zwelgde zij. met de boosaar digheid die een karaktertrek van haar was in het uitgeven van ongehoorde sommen, het aanschaffen van allerlei kost baarheden. Een door Watteau beschilderde waaier, had zij in een toornige opwelling in stukken gebroken en in het vuur geworpen, alsof het een voorwerp van enkele stuivers uit een bazar was. Zij had een hondje bezeten, dat gedurende veertien dagen het geheele huis regeerde. Dit diertje sprong op alle met kostbare stoffen bekleede meubelen en om hem af te richten, wierp zij hem hare kostbare kanten zakdoeken toe. Na korten tijd was zij het dier zat en had het toen koelbloedig laten vergiftigen. Zij toonde zulk een verbazende geringschatting voor elk voorwerp van waarde, zulk een zucht het te vernielen, en dat voor eene jonge vrouw, die in armoede was opge groeid en met nog meer matigheid dus dan anderen van hare rijkdommen moest hebben genoten, dat het iedereen verbaasde. 117 Zelfs hare moeder kon hare verwondering hierover niet verbergen en Raimond had er haar van moeten terug houden om er aanmerking op temaken. De oude dame, die zich geve stigd had in een heerlijk, op het zuiden gelegen gedeelte van het huis, had zich echter met moeite laten overhalen, zich daar rustig te houden en Lydia haar gang te laten gaan. Maar tegen haar dol drijven, hare buiten sporige verkwisting, was zelfs Ploërné's groot vermogen niet bestand en eindelijk kwam hij tot de overtuiging, dat, als het zoo voortging, hij binnen zes jaren een geruïn eerd man moest zijn. Toen begon hij middelen te bedenken om zijn vermogen te vermeerderen, want Lydia om inkrim ping van hare uitgaven te verzoeken, dat wilde hij niet. De Mulattin voerde het bevel over alles in huis en het ging er niet zuinig toe. Het was Bernheiraer geweest, die tusschenbeide ge treden was om Ploërné's vermogen te redden. Bernheimer kende namelijk, als voogd van Therese, Raimond van zijne jeugd af. Wel had Therese's vader zijn geld uit Samuel Bernheimer's zaken genomen, omdat hij de gewaagde manier, waarop Bernheimer speculeerde, niet goedkeurde, maar zij waren toch vrienden gebleven. En terwijl Therese's vader zijn zaken op zijn meer solide manier dreef, waagde Bernheimer alles en verkreeg een groot fortuin. Toen had hij zich in de wereld met hare vermaken ge worpen, want de sluwe bankier had begrepen, dat hij, door in de groote wereld toegang te verkrijgen, door die wereld aan zich te verbinden, haar te amuseeren, des te beter zaken kon doen en te grooter winsten kon behalen. Thans zat hij overal in. Na driemalen gedeballoteerd te zijn in de Jockey-club, was hij er ten slotte toch in gekomen. Geen weldadigheidsfeest of men trof Samuel Bernheimer's naam onder de bestuurders aan. Hij bezat een jacht dat met de besten van Frankrijk kon wedijveren en renpaarden die overal bekend waren. Hij kleedde zich naar den laatsten smaak en was bij iedereen bekend en, dank zij zijn onverstoorbaar goed humeur en zijne vrij gevigheid, een gevierd man. De dames van de Opera, die hij steeds vrij hield, noemden hem kortweg „Sam", zijne

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 2