NEDERLAND. als Engelsche visschers oefenen de kabeljauwvisscherij in de Noordzee uit en brengen ze in bunnen, een onder bet dek aangebrachte ruimte met kleine openingen om het zeewater te doen doorstroomen, levend aan land. Op onze groote vischmarkten is de kabel jauw gewoonlijk minder prijzig dan de schel visch. Ditzelfde is het geval met de aan de kabeljauw verwante leng Lota Molvawelke lang, smal en grijsgroen van kleur is; de lengte van deze visch reikt tot 2 meter. Deze visch houdt zich tot ver in het noordelijk gedeelte van den Atlantischen Oceaan en zelfs in de IJszee op; als een vraatzuchtige roofvisch beweegt hij zich op aanmerkelijke diepte (tot 800 M. toe)het meest is hij te vinden op de rotsachtige gronden in de nabijheid der Noorweegsche kusten en voedt zich met visschen en vischeieren. De meest geldswaardige en smake lijkste platvisschen zijn de tongen, de steenbot en de tarbot. Tot groot leedwezen der visschers wordt echter altijd slechts een gering aantal dezer visschen in de netten opgehaald. Hoe aanmerkelijk de prijzen verschillen, bewijst het statistiek overzicht van een onzer grootste vischhandelkantoren, dat van den heer Cohrs te Altona. De gemiddelde prijs der tong per pond was daar het vorig jaar het tienvoudige Yan dien der schelvisclizij is hoog stens 60 cM. lang en wordt als tafel- visch hoog geroemd. Door de groote verwoestingen, welke onder het jonge broed zijn aangericht, wordt algemeen geklaagd over de spaarzame vangsten van deze visch. De reus onder de platvisschen der Noordelijke zeeën is de heilbot, welke 200 Kg. weegt en 2 M. lang ishoewel deze visch ook door onze Noordzeevisschers wordt aangebracht, is zij als voedingsmiddel bij ons niet zoo gezocht als in de Noord-Amerikaansche Republiek. Ik wil hier niet de vraag opperen, of de visscherij op de Noordzee door de tegenwoordige manier van visschen belangrijk afgenomen isdit is echter zeker, dat men in de fjorden van Schotland maatregelen heeft genomen tegen het overmatig visschen op die vischsoorten, welke voor de consumptie geschikt zijn met eigen oogen kan men zich overtuigen, dat na iederen trek met het net een massa kleine, niets waard zijnde visch overboord geworpen wordt. Aan voortleven van deze kleine visch valt niet te denken, daar zij doorgaans door de mazen van het net zijn doodgedrukt, voordat zij uit het water zijn opgehaald. Een andere, weinig kostbare visch is de rog, welke in grooten getale met de netten wordt gevangen. De bezoekers onzer zee baden zullen deze wonderlijk gevormde visch meermalen hebben zien hangen aan lijnen voor de visschershutten, waar zij in de lucht gedroogd worden. Verder hebben wij nog de schol PleuroJiectes platessa), welke licht of donkerbruin gekleurd en met roodachtig gele vlekken geteekend isin het voorjaar wordt deze visch ook onmiddellijk aan de kusten van de Noord- en Oostzee aangetroffen. Dan hebben wij nog de knorhaan, welke kenbaar is aan haar hoekigen kop en de ver uitstekende vinnen, de schar, de pas als spijs aangenomen geep en voor alles de makreel, welke door haar slanken vorm en menigvul dige kleuren een der schoonste ver schijningen in de visschenwereld is. Hiermede hebben we zoo wat alles opgesomd, wat een trek uit een sleepnet oplevert. Verder vangt men er nog velerlei ander gedierte mee, hetwelk echter niet veel waarde bezit, waaronder ook haaiensoorten, zooals de stekelhaai, welke men om zijn scherp gebit en de stekels op de vinnen niet dan zeer voorzichtig durft naderen, daar hij, op het dek liggende, zich geheel in bochten krult om plotseling op te springen, en verder de zeewolf' (de Engelsche katvisch, Anarrchihas lupus), een ongeveer één meter lange, grijsbruine visch, welke met zijn wijden, met sterke tanden ge wapenden bek een ieder bedreigt, die hem op het dek durft naderen. Een wonderlijk dier is de wanstaltige, grijs en zwart gevlekte zeehaas, met haar dikken kop en ingezakte rug. Deze visch bezit op het vasteland van Duitschland geen waarde, maar op Helgoland, IJsland en in vele Engelsche visschersplaateen wordt het weeke vleescli van de zeehaas met graagte gegeten. ("Slot volgt.) HELDER, a Mei. Offlciëele berichten uit de «Staatscourant" Bij Kon. besluit zijn benoemd tot notaris binnen het arrond. Haarlem, ter standplaats HaarlemP. Brnyn Pz., aldaar, B. E. C. Seignette, te Helder en P. F. de Bordes, te Haarlem, allen cand.-notaris. Aan den off. van gez. lste kb bij de zee macht W. W. v. d. Vegt is, op zijn verzoek, een jaar verlof verleend tot het waarnemen van eene particuliere betrekking, ingaande 1 dezer, onder stilstand van non-activiteits- tractement cn zonder opklimming in de ranglijst. Bij koninklijk besluit is de zilveren medaille toegekend aan de gezagvoerders van schepen in de groote vaart P. de Goede, D. J. Duin- ker, K. Visman en J. Petterson, als erken ning van de diensten bewezen aan de weten schap door het overleggen van uitmuntende scheepsjournalen ten behoeve van het Konink lijk Nederlandsch Meteorologisch Instituut. Bij Ministerieele beschikking is met ingang van 1 Juli a. s., overgeplaatst van 's Rijkswerf alhier naar die te Amsterdam, de baas der huistimmerlieden P. Meijneke. Bij Kon. besluit is aan den adelb. lste kl. Jhr. J. E. O. Von Schmidt auf Altenstadt, op zijn verzoek, vergunning verleend tot het waarnemen van eene particuliere betrekking voor den tijd van één jaar, ingaande 1 dezer, onder stilstand van non-activiteits-tractement en zonder opklimming iu de ranglijst. Bij Kon. besluit is benoemd tot directeur- generaal der posterijen en telegraphie de heer J. P. Havelaar, oud-Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheidis de referendaris bij het Ministerie van Waterstaat N. G. De Bloeme verbonden aan het hoofdbestuur der posterijen en telegraphie en zijn hem opge dragen de functiën van admin. bij het hoofd bestuur en zijn voorts benoemd tot inspec teur der posterijen voor Zuid-Holland de heer J. J. Doffegnies, thans inspect. der posterijen, werkzaam bij het hoofdbestuur, van welke betrekking hij eervol wordt ontheventot hoofdinspecteur der posterijen, met 1 Mei, de beer B. J. Herweijer, thans directeur van het postkantoor te Amsterdam, uit welke be trekking hem gelijktijdig eervol ontslag wordt verleend. Op last van H. M. de Koningin-Weduwe- Regentes, brengt de referendaris, tijdelijk belast met het beheer van het Kabinet der Koningin, ter algemeene kennis, dat, gedu rende HU. verblijf in het buitenland, -alle aan het adres van H. M. gerichte brieven moeten bezorgd worden aan het Kabinet der Koningin, alwaar voor een geregelde opzen ding dier stukken aan H. M. zal worden zorg gedragen. Hier nam aan het debat o. a. deel de heer Zeilemaker, een der leiders van de radicalen bij de jongste verkiezing van den heer Gerritsen te Leeuwarden. De heer Zeilemaker bracht hulde aan de vooruitstrevende beginselen van den spreker en voorzag diens spoedigen overgang tot de radicalen. De spreker dankte in zijn repliek den heer Zeilemaker voor diens waardeerende woorden en verzekerde, dat, zoo de libe ralen toonden, niet mede te willen werken aan de verbetering van maatschappelijke toestanden, hij zich ten slotte onder de radicalen zou scharen. Volgens „R. v. A" zal de heer Domela Nieuwenhuis vervolgd worden wegens eene voordracht over militaire dienstweigering, in Augustus van het vorige jaar te Amster dam ente Gouda gehouden. In het zuidelijk deel van zijn dis trict, in Baarderadeel, te Weidum, hield in de verloopen week de heer Lieftinck eene politieke rede. Mei-betoogingen. Aan de „Telegr." ontleenen wij het vol gende De betoogingen ten gunste van den acht- urigen arbeidsdag, welke gewoonlijk op i Mei plaats hebben, werden hier te lande niet alleen op dien datum, maar ook een dag te voren (Zondag) gehouden. Op beide dagen kwamen in een twintig tal gemeenten de manifestanten bijeen, om een aantal sprekers, voor het meerendeel bekende sociaal-demokraten, de zaak, welke zij voorstaan te hooren verdedigen. Te Halfweg, Gouda, 's Gravenhage, Wijhe, Sneek, Groningen, Deventer, Nijmegen, Dordrecht, Hengeloo, Alkmaar, Berlikum en Delft hadden de betoogingen een kalm en ordelijk verloop. Te Zutfen was de meeting niet druk bezocht. Sprekers waren De Boer, uit den Haag en mej. O. G. Stellingwerff-Jentink, uit Leeuwarden. Beiden spraken zeer be zadigd. Vooral laatstgenoemde had veel succes. Bij het verlaten van het terrein zijn eenige ongeregeldheden voorgekomen. Het houden van een optocht was name lijk niet toegestaan. Toen nu dc socialisten toch met de ontplooide vaandels stadwaarts wilden trekken, werd dit door de politie verboden. Aan het verbod werd echter dadelijk geen gevolg gegeven, waarop eenige agenten met geweld de vaandels neerhaalden, welke dientengevolge werden gehavend. Bij de hierdoor veroorzaakte botsing zag de politie zich verplicht van stok en sabel gebruik te maken. Ongelukken of verwon dingen zijn echter niet voorgekomen. Voor het vergaderlokaal der socialisten op het Rijkenhage werd het volk door de politie uiteengedreven. Er heerscht eenige gisting in de gemoederen. Te Winschoten was de meeting in het Wandelbnsch bezocht door een drieduizend personen, waarvan een groot aantal nieuws gierigen. De eerste spreker, een letterzetter uit Sappemeer, hield een vrij heftige speech. Zijn opvolver, Bil uit Rotterdam, be-: toogde, dat dc achturige arbeidsdag niet het ideaal is, waarnaar de socialisten stre ven. Hun doel is afschaffing van het pri vaat-bezit. De volgende spreker, Luitjes (Travail- leur) uit Sappemeer, spotte met den „Bond van Orde", onlangs opgericht, en diens orgaan. Hij beweerde verder, dat de po litieagenten slechts haren zijn aan den bezem, waarvan de steel zich in 's Hage bevindt het aangeveegde vuil zijn de socialisten. Van al de ellende geeft spr. de schuld aan de regeering. Hij wijst op de goedkeuring door de Ministers van Oorlog en Justitie van de daden der huzaren en marechaussées in het Noorden. Ook Travailleur wil niet den achturigen arbeidsdag, maar afschaffing van het pri vaat-bezit en gemeentelijke autonomie. Herhaaldelijk werd deze spreker toege- toegejuicht. Na afloop organiseerde men een wandel tocht, waarbij de betoogers gevolgd werden door zestien marechaussées, onder bevel van een ritmeester. Toen, ondanks het verbod, eenige vaan dels werden ontplooid, deden de raare- chausées een charge en ontrukten den ma nifestanten een vaandel. In het gedrang kwamen eenigen onder de paarden. Een vrouw werd gewond. Luitjes (Travailleur) kreeg een trap van het paard, doch werd niet ernstig gekwetst. Hij kon tenminste nog loopen. j Troepen sociaal-democraten trokken, hun 1 vrijheidslied zingende, door de straten. De marechaussée patrouilleerde. Om halfzeven was alles rustig. Domela Nieuwenhuis hield gisteren- middag te Groningen eene rede in het J gebouw der socialisten „De Toekomst", i voor eene stampvolle zaal. Na afloop der meeting begaf een groot j aantal socialisten zich zingend naar den Heerenweg. De meeting-gangers, ongeveer ten getale van 1500, werden begeleid door een sterke politiemacht. Tusschen het viaduct en de Heerepoortbrug werd de 1 menigte door den hoofd-inspecteur Bleeker gesommeerd niet te zingen en uiteen te gaan. I Toen aan deze sommatie geen gevolg werd gegeven, maakte de politie een 1 charge met de sabel, waardoor de menigte werd uitgedreven. De socialist Modderman werd ernstig I aan het hoofd gewond dooreen sabelhouw, i Enkele andere personen liepen lichte 1 kwetsuren op. Binnenlandsch nieuws. Helder. Zooals onze lezers onder de officieele berichten kunnen lezen, is onze plaatsgeuoot de heer B. E. C. Seignette benoemd tot notaris te Haarlem. Texel. Bij de hier reeds bestaande Vereenigingen is weder eene nieuwe in wording, nl. eer.e tot het doen van gelde lijke uitkeering bij overlijden. In eene verspreide circulaire, door een 8tal plaatsgenooten onderteekend, wordt tot deelneming aan eene dergelijke Ver- eeniging uitgenoodigd. Texel. In de jl. Vrijdagavond ge houden huishoudelijke vergadering van ons Nutsdepartement werd rekening gedaan van het beheer over de Alg. bewaarschool, welke rekening een goed saldo aanwees. Tot lid in de commissie voor de Alg. bewaarschool, werd bij acclamatie herko zen de heer C. J. Rab, aftredend lid, welke zich deze keuze liet welgevallen. Besloten werd om dit jaar geen afgevaar digde te zenden naar de alg. vergadering, den 23 dezer te Amsterdam te houden de punten van beschrijving werden diens volgens niet behandeld. Aan het einde der vergadering deed de Secretaris der afdeeling de mededeeling dat hij voornemens is om aan het einde van het genootschapsjaar voor zijne betrekking te bedanken. De vergadering was slecht bezocht. (Tex. Ct.) Terschelling. De dienstregeling van de postboot „Terschelling" is van 1 Mei tot ultimo Aug. als volgtvan hier naar Vlieland en Harlingen om 3.30 's morg, en terug van Harlingen 's raidd. om 1 uur (Green wichtijd). Kolhorn. Het waterhalen uit de kerkbak is verder verbodenwat er nog in is, is uitsluitend voor zieken bestemd. Nabij de gemeente, in den Waard- en Groetpolder, zijn uitmuntend water bevat tende Nortonputtenbij vorige droogten echter heeft de ondervinding geleerd, dat wie aan regenwater gewoon is, wel- of bronwater niet verdragen kan. Vooral de vele hier wonende veldarbeiders, die uit den aard der zaak bij warmte veel water drinken, kregen vrij algemeen buikloop. Een goede maatregel zou het zijn, wan neer een paar flinke regenbakken werden aangebouwd eene bij de school, een groot dubbel gebouw, waarvan thans het water wegloopt en eene andere bij de Ger. kerk, eveneens een gebouw, met grooten en spoe digen waterafloop en in de kom van het dorp. Heer-Hugowaard. De kiezerslijsten zijn gesloten met 313 kiezers voor de Tweede Kamer en Provinciale Staten en met 302 voor den Gemeenteraad. Marine en Leger. Hedenmorgen zijn aan 's Rijkswerf alhier op de gebruikelijke wijze in dienst gesteld Hr. Ms. schroefstoomschip lste kl. //Tromp" en ramschip „Guinea", respectievelijk onder bevel van do kapiteins ter zee H. G. Hilde- brandt en K. A. Stakman Bosse. Hr. Ms. stoomschoener «Zeehond" en gaffelschoener «Argus" vertrokken gisteren van hier naar de Noordzee, ter uitoefening van politietoezicht op de visscherij. Hr. Ms. stoomschoener «Dolfijn" kwam hier jl. Zondagmorgen binnen. Hr. Ms. «Urania" is gisteren alhier in dienst gesteld, onder bevel van den luit. ter zee lste kl. D. Stolp en den luit. ter zee 2e kl. A. H. T. M. Latour, als ln off. Hr. Ms. stoomkanonneerbooten «Ever" en «Gier" worden 8 Juni alhier in dienst ge steld, respectievelijk onder bevel van de luits. ter zee lste kl. W. J. Cohen Stuart en F. Pinke. De opperschipper v. k. der marine W. F. Poulus wordt 2 Mei a. s. geplaatst aan boord Hr. Ms. «Wassenaer" te Amsterdam. De off. van gez. 2de kl. bij de zeemacht D. De Bois Jr. wordt, wegens vierjarigen dienst als zoodanig, bevorderd tot de lste kl. De bootsmansleerlingen B., J. en L., die van verlof achterbleven en zich ten slotte aan boord van Hr. Ms. stoomkanonneerboot «Vos", te Vlissingen, meldden, zijn door den Zeekrijgsraad te Hellevoetsluis veroordeeld tot een maand gevangenisstraf en worden van de opleiding verwijderd. De machinist lste kl. v. c. J. J. Hessels, thans non-actief, wordt heden geplaatst bij de conservatie op 's Rijkswerf te Hellevoetsluis. De kapt. der mariniers J. B. Verhey werd gisteren alhier geplaatst en als detachements commandant aan boord van Hr. Ms. «Prins van Oranje", te Hellevoetsluis, vervangen door den kapt. der mariniers D. G. Vreedenberg. Door ontploffing der gassen in een der kolenhokken, is aan boord van Hr. Ms stoom schip «Johan Willem Friso" onlangs een 120 vond haar met hare dochter in uw huis. Zij gaf mij de zelfde verklaringen als gij en beklaagde zich erg over de door u gedane stap vooral Lydia die zeer aan u gehecht schijnt te zijn." Bij deze woorden ontroerde het jonge meisje opnieuw weer verbleekte zij en hare oogen begonnen te schitteren. Hierdoor kwam Bernheimer tot de overtuiging, dat Rai- mond en Lydia hoofdzakelijk de aanleiding tot Therese's besluit waren geweest. Hij wilde echter nog meer weten en bleef daarom op dit smartelijk thema doorgaan. «Uwe nicht is ontroostbaar, omdat gij haar huwelijk niet wilt bijwonen en niet in haar geluk wilt deelen. «Ik zal niet half zoo gelukkig zijn herhaalt zij telkens. Het zou mij daarom niets verwonderen, wanneer zij u zelf komt opzoeken, om u te bidden uwe schuilplaats te ver laten, al was het ook slechts voor één dag." Therese hief langzaam en als bezwerend de handen op daarna trachtte zij hare ontroering te overwinnen en ant woordde toen «Tracht niet, mijn besluit aan het wankelen te brengen. Ik wil de wereld vergeten en wil ook, dat de wereld mij vergeet." Niettegenstaande dit, kon zij toch eene plotseling op wellende nieuwsgierigheid niet onderdrukken en vroeg met bevende stem «Deelt ook Raimond de wensch mijner nicht, mij bij hunne huwelijksplechtigheid te zien «Neen," antwoordde Bernheimer. «Ik moet u zelfs be kennen, dat zijne koelheid mij verbaasde. Vroeger had hij u toch zoo lief; daarom had ik van zijn kant warmer ge voelens voor u verwacht.... Hij is echter verliefd en denkt aan niets anders.' «Ik wensch van harte, dat hij gelukkig mag worden zeide Therese, terwijl zij de oogen naar beneden sloeg. «Wij kunnen het wenschen, maar er niet te vast op bouwen.' «Wat meent gij daarmede?" riep Therese uit, terwijl zij zich plotseling oprichtte en haar voogd met gloeiende blikken aankeek. «Wel, niettegenstaande hij dolverliefd op haar is, schijnt 121 zij hem in het geheel niet te beminnen. Nooit nog heb ik zulk eene innige teederheid met zulk een volmaakte onverschilligheid zien beantwoorden! Hebt gij die opmer king ook niet reeds gemaakt, terwijl gij nog bij hen waart Zonder op deze vraag te antwoorden, fluisterde zij «Wordt men ooit zoo bemind, als men zelf bemint?" Daarna verzonk zij in een somber stilzwijgen, waarin Samuel haar niet stoorde. Hij dacht echter bij zichzelf: «Buiten twijfel bemint mijn pupil Raimond en is hare godsdienstige neiging niet anders dan eene onbeantwoordde liefde. Arm meisjeHoe zou men het ook tegen Lydia kunnen uithouden Het is maar jammer, dat Ploërné haar heeft leeren kennen en verliefd op haar is geworden. Wanneer is dit echter gebeurd? Was het vóór zijn vertrek naar het Oosten of eerst daarna Was het een opflikkerend vuur uit zijn jonge tijd of een werkelijk diep gevoel, dat door een scheiding van twee jaren niet is gedood Dat moet ik te weten komen dat kan zeer gewichtig voor mij zijn." Reeds kreeg bij Bernheimer het egoïsme weder de bovenhand en voor zijn eigen belang vergat hij de Bmart zijner pupil. «Bemint Raimond mejuffrouw de Saint-Maurice reeds lang vroeg hij. Therese schrikte uit hax-e gedachten op. «Zij waren reeds voor het vertrek van Ploërné verloofd." Dit antwoord bracht Samuel weer in onzekerheid. Wan neer Therese reeds gedurende twee jaren wist, dat Rai mond en Lydia een paar zouden worden, hoe moest hij zich dan nu haar plotseling besluit verklaren Had zij dan in dien langen tusschentijd haar smart, wanneer deze ten minste bestond, niet kunnen overwinnen Er moest bepaald iets anders in het spel zijn. Hij vroeg daarom verder «Hebt gij dan in het geheel geen vertrouwen meer in uw ouden voogd Wilt gij hem werkelijk de ware rede niet zeggen, welke u in het klooster heeft gebracht Gij weet, ik ben niet gemakkelijk te misleiden en ik vermoed, dat er achter uwe handelwijze iets schuilt, wat gij mij niet wilt zeggen. Ik zal u nu niet langer lastig vallen, maar een volgende maal hoop ik, dat gij openhartiger jegens

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 2