NIEU WEDIEPER= COURANT. HELDERSCHE- Zondag 7 Mei b93. Jaargang 51. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. Premiën. M. 55. i. De Veefokker. 2 Het uitroomen der Melk, NEDERLAND. GRAND CAFÉ CENTRAL Kanaalweg 84, Helder. EUctauraat op alle uren van den dag. S BILLARDS, VERGADERZALEN, etc., etc. JONG HOLLAND, Geïllustreerd Weekblad VOOB JONGELUI. fl.26 per kwartaal. Bij nll* boeit hanclalaren verlt rij ïbaar. EN Het boeiendste en goed- koopste Jongensboek Is 11.26 p«r knartaai. Bij alle boekhandelaren verkrijgbaar. KONINGSTRAAT 31. BONNE CHADSSDRE PlOillL 1DI1S VOOB iCIIOEMN JikkH Xk AT. A. Adrlaanst. Mot Vaderlandt ghotronwo Blij iele tot in den doot. WilWmtulied. Veraobtjat lederen Dlasdag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementoprijspor3 maanden: Voor de courant binnon do gemceentef 0.70, met Jong Holland1.20 4 naar de overige plaatsen van Nederland 0.90, 1.40 w v w ftl'e lauden, die in het postverdrag zijn opgenomen (inbegrepen Oost-Inilië en Amerika). 1.75, 2.l?0 Zuid-Afrika u 2.50, REDACTEUR-UITGEVER J. H. VAN BALEN. Molenplein.Helder. Prqa dar Advrtontiai Van 15 regels 50 cents, alke regel meer 10 cent. Bij abonnement, hoeveelheid regels, aanmerkelijk lager. Advertentiën voor liefdadige doeleinden Dienstaanbiedingen voor den werkenden itand p«r regel 5 Ct. De Advertentiën kunnen overal worden geplaatst, tusschen den tekst Wij hebben onzen lezers eene verras sing aan te bieden in den vorm van premiën. In de eerste plaats twee werken, waarop wij bijzonder de aandacht ves tigen van de landbouwers en veehou ders onder onze lezers en wel Aautcekeiiingen van deu fokker omtrent zijn melkvee, door 77. B. Htjlkema, Directeur der Leeuwarder Melkinrichting. De prijs van dit boek, voor de uit voerige beschrijving waarvan wij onze lezers verwijzen naar achterstaande advertentie, is voor de geabonneerden op de „Heldersche- en Nlenwedicper Courant" slechts 40 cent. Voor franco toezending komt daarbij 10 cent, zoodat het gezamelijk bedrag wordt 50 cent. door 77. B, Hylkema Directeur der Leeuwarder Melkinrichting. Voor onze abonnés is de prijs van dit werkje slechts 20 cent. Voor franco toezending naar buiten komt bierbij 5 cent, zoodat het gezamelijk bedrag wordt 25 cent. Ook voor dit uitmuntende werkje verwijzen wij naar de uitvoerige inhoudsopgave in achterstaande adver tentie. De derde premie is bet in keurigen prachtband gebonden boek Het Geheim van den Toovenaar, door André JLaurie. Een boek, dat voor ieder ander f 1.60 I kost en onze abonnés voor 50 cent kunnen bekomen, franco per post A J 60 cent. j Dit boeiend geschreven verhaal zal door jong en oud met spanning worden gelezen. Het bevat 256 pagina's com- j pressen druk, met 22 fraaie platen en j is gebonden in een keurigen blauwen prachtband met zwart en goud. De gunstige beoordeeling van dit boek door de pers zal door onze abonnés in de advertentiën zeker meermalen zijn ge lezen. Wij voegen hierbij echter de uitdruk- i- kelijke bepaling „zoover dc voorraad strekt", en daar die niet groot is, zal men wèl doen spoedig te bestellen, j Het bedrag kan per postwissel worden overgemaakt. Bestellingen, die niet vergezeld gaan van het bedrag, worden niet uitgevoerd. HELDER, 6 Mei. Officiëele berichten uit de „Staatscourant'1. Bij Kon. besluit van 1 dezer is aan den heer J. Hoek, secretaris en ontvanger der gemeente Oudorp, vergunning verleend om te Alkmaar te wonen. Bij Kon. besluit zijn met 16 Mei benoemd tot surnumerair der posterijen T. Bloos alhier, en A. Smit te Medemblik. Z. K. H. Prins Albert van Pruisen, ver gezeld van zijn oudsten zoon Prins Fre- aerik, is jl. Dinsdagavond te half tien aan het Holl. Spoorstation te 's Gravenhage aan gekomen. Nadat de prinsen eenige oogenblikken in de wachtkamer hadden vertoefd, ver trokken zij met verschillende autoriteiten naar „Rusthof" onder Voorburg. Door de dames T. van Campen-Does- burg, W. Drucker, Th. P. B. Schook-Haver, C. M. Beyllonse-Peyra, J. F. E. van Dui- venbode-Zeiss, A. Rot-Blees en D. G. Stokvis is aan verscheidene, als vooruitstre vend bekend staande mannen en vrouwen in den lande eene circulaire verzonden, waarin medewerking wordt gevraagd voor het oprichten eener vereeniging, welke zich ten doel stelt om, evenals enkele vereeni- gingen in Engeland, zich te beijveren voor het kiesrecht der vrouw. De heer C. K. Boer, burgemeester van Assendelft, wordt aanbevolen voor de plaats van den heer Boreel in de Tweede Kamer. Naar men aan de „Amst. Ct." uit de residentie mededeelt, zal mr. F. S. K. J. graaf van Randwijck, referendaris bij het Departement van Financiën, waarschijnlijk optreden als directeur van het kabinet der Koningin. De lijst der hoogstaangeslagenen in Noordholland bevat 553 namende laagste is de heer Levie Duitz te Amster dam met f 544; de hoogste is jhr. J. B. van Merlen te Heemstede met f 4682. Binnonlandsch nieuws Helder. Het programma van het eerste zomer-concert, op morgen (Zondag)- namiddag door liet Stafmuziekkorps der Marine in het „Park Tivoli" alhier te geven, luidt als volgt 1. Frühlingslieder, Marsch, E. Beaudonck. 2. Ouverture zu dem Festspiel von A. von KotzebueKönig Stephan, L. von Beethoven. 3. Virgo Maria, Pricre, C. Oberthür. 4. Grande far.taisie sur des motifs de 1'opéra 1'Africaine, Giacoroo Meijerbeer. 5. Ouverture comique, Kéler Béla. 6. Fantaisie über beliebte Lieder, Eduard Strauss. 7. Angelo- Walzer, Alphonse Czibulka. Nos. 1, 2 en 4 eerste uitvoering. Helder. Door de Directie der Marine alhier werd gisteren openbaar aanbesteed 1. Het verrichten van werkzaamheden aan de Mnrinierskazerne, wachthuizen, provoost en cantines. Ingekomen waren 12 geldige l biljetten, als van de heeren C. Pool, ad f 1777 i G. D. van Doorn, Amsterdam, f1675 ;C.A. van Neck f 1650D. de Vries f 1630 I Gebr. Van Pelt f 1600 L. Klein f 1598 J. Akkerman f 1505 H. Wijker f 1430 F. Moorman f 1430T. Keuris f 1400 K. Zeeman f 1386 en J. Duinker f 1343. Het werk is terstond aan den iaagsten inschrijver gegund. j 2. Het maken van een steenen gebouwtje, j met gegalvaniseerd ijzeren platen gedekt, voor de berging van afval van touwwerk. In- gekomen 12 geldize biljetten, van de heeren D. de Vries, ad f 1264 T. Keuris f 1200 G. D. van Doorn t 1190; L. Klein f1078; J. Kikkert f 1037; A. Krijnen f 1020; H. Wijker f 1000: C. A. van Neck f 989 W. de Jon<r f 980 J. Duinker f 971, K. Zee- j man f 958 en F. Moorman f 951. Texel. Uit de rekening van het Water- 1 schap „de 30 gemeenschappelijke polders" blijkt, dat de ontvangsten in 1892 f36,095.46J en de uitgaven f 25,130.76^ bedroegen. Het Waterschap bezit 20 aandeelen a f 1000 in het maatschappelijk kapitaal der Maatschappij voor Gemeenteciediet, heeft nog te ontvangen aan gelden voor verkochte gronden f26,817; p. m. 600 hectaren aan dijken, kaden, wegen, water en land, 2 arbeiderswoningen, een stoomgemaal, en heeft eene schuld van f 352,000 a 3£ pCt. Zijpe. Iti de jl. Dinsdag gehouden ver- j gadering van den Gemeenteraad was de heer 130 vriendelijk lachje en eenige elleboogstooten de jongelieden, die zijne champagne zoo lustig aanspraken, op zijde en wenkte een bediende, om de gravin te bedienen. Te midden eener menigte nieuwsgierigen, die om haar stond, gebruikte zij een paar druiven, waarbij zij onver schillig met Bernheimer zat te praten. Zij bemerkte echter zeer goed, hoe men haar van alle zijden opnam, maar juist onder dit kruisvuur van bewonderende blikken was zij in haar element. Alleen dan was zij werkelijk gelukkig, wanneer haar trotschheid en ijdelheid door zulke eerbe wijzen gestreeld werden. Zij keek naar Raimond, die kalm stond tc praten met Roquière en een verachtelijke trek vertoonde zich om haar mond. Arme man 1 Loonde het de moeite wel, hem zoo te haten, als zij het deed Hoe was het mogelijk, dat zij eenmaal angst voor hem gevoeld had en zijne hartstochtelijke uitvallen van woede had kunnen verdragen Nu vreesde zij hem nauwelijks meer en spoedig zou zij hem in het geheel niet meer vreezen Zij hief haar glas op en terwijl zij het aan de lippen bracht, hoorde zij Samuel fluisteren: „Op ons gemeenschappelijk succès Zij lachte en antwoordde „Ja, op ons gemeenschappelijk succes en op de gevolgen er van De bankier maakte verheugd een beweging van dank. Het verbinden van hare belangen met de zijne scheen hem een goed voorteeken in de toekomst toe. Had hij echter kunnen vermoeden, wat de jonge vrouw met haar antwoord bedoelde, hij zou er voor teruggeschrikt zijn. Het ledige glas ter zijde zettend, wendde zij zich tot haren echtgenoot en zeide kort: „Als gij het goedvindt.' Zij schudde Samuel de hand en wuifde den markies met haar waaier een vriendelijk vaarwel toedaarna verliet zij de zaal. De blikken van den bankier volgden haar zoo lang zij nog zichtbaar was en toen het vederen garnituur, dat haar haar versierde, op de groote trap verdween, slaakte hij eene diepen zucht. „Welk eene vrouw!" zeide Roquière naast hem. „Ja, eene verrukkelijke vrouw antwoordde Bern heimer. Hij zweeg eenige oogenblikken, terwijl hij den jongen 127 „Gij wilt niet speculeeren," zeide hij, „en ge hebt volkomen gelijk. Het zijn treurige zaken en als men het niet op zoo grooten schaal kan doen, dat ge de geheele wereld in verbazing brengt, is het niet benijdenswaard. Bovendien ontbreekt u de kennis daarvoor. Maar ge kunt wat anders doen. Er zijn papieren, die soms in korten tijd het dubbele en driedubbele waard zijn. Eene voor- deelige geldbelegging kunt ge toch niet vernederend vinden. Dat doet ieder verstandig mensch. Houdt dus de oogen open en als de gelegenheid zich voordoet, grijpt dan toe.' Dat beviel Raimond heter. Hij behoefde zijne beginselen niet prijs te geyen en kon toch Lydia's zin doen. Hij ging dus op den voorslag van Bernheimer in en maakte het grootste gedeelte van zijn kapitaal los. De gelegenheid, waarvan Bernheimer had gesproken, liet zich niet lang wachten. Sedert maanden werd de stichting van het ,/Comptoir Francais" in stilte voorbereid en de uitgifte der actiën moest eene beduidende omwente ling op de geldmarkt veroorzaken. Bij die gelegenheid had Samuel Bernheimer zich voorgenomen de schoone Creoolsche eens te laten zien wat hij waard was, want daar hij geen indruk op haar kon maken door zijne persoonlijkheid, moest hij haar door zijne financiëele kennis boeien. Hij had haar verzocht hem een som geld toe te vertrouwen, waarmede hij voor haar mocht speculeeren. Lvdia, die op den dag van haar huwelijk van hare moeder hare huwelijksgift van een ton had ontvangen, bewaarde dat vermogen in een cassette, want Raymond was niet te bewegen geweest het geld aan te nemen en uit een instinct van zelfbehoud en voorzorg had de jonge vrouw er nimmer iets van gebruikt. Alleen het geld van haar man wist ze wel uit te geven. Aan Bernheimer werd dua tweehonderd duizend franks ter hand gesteld, die ze echter niet zonder innerlijke ontroering in ontvangst nam. Toen Lydia hem de som overhandigde, was het hem, alsof de jonge vrouw de teedere vingers van hare witte hand tusschen het raderwerk der financiëele machine stak en haar geheele lichaam spoedig zou volgen. Te zelfdertyd teekende C. Kruijer, wegens ongesteldheid, afwezig. Na opening der vergadering, voorlezing en goedkeuring van de notulen der vorige zit ting werd tot ambtenaar van den burgerlijken stand, ter vervanging van den heer K. Bier steker, die in de vorige vergadering als zoo danig bedankt had, met 7 stemmen benoemd de heer Schuijt. Uit een voordracht voor eene onderwijzeres aan de Burgerbrug, bestaande uit de dames S. B. C. Cavaljé, Hoogeveen en J. J. Meiboom, Vinkeveen, werd eerstge noemde met 9 stemmen benoemd. Zij moet met 1 Juli a. s. in dienst treden. Bij de gewone rondvraag vestigde de heer Waiboer de aandacht op het gebrek aan drinkwater. De toestand van het drinkwater te Oudesluis dat thans uit slooten wordt gehaald is slecht en z. i. gevaarlijk voor de gezondheid. De Voorzitter vraagt, of het drinkwater voor de schoolkinderen dan wel voor de geheele burgerij wordt bedoeld. De heer Waiboer wil alleen vragen, of er van gemeentewege niet iets gedaan kan worden om de burgerij aan goed drinkwater te hel pen. De heeren Biersteker, Schuit en de Voorz. zijn van meening, dat de gemeente wel voor drinkwater voor de schoolkinderen dient te zorgen, doch dat het moeielijk zal eaan in deze uitgestrekte gemeente iedereen daarvan te voorzien. Zij meenen, dat de ingezetenen zeiven daarvoor beter kunnen zorgen door duinwater te laten aanvoeren. Ook de heer Frnnris is van diezelfde meening. De heer Nobel merkte op, dat het niet aangaat, zoo maar te zeggen, dat de gemeente er niets aan kan doen. Of het mogelijk is, is natuurlijk een andere vraag. De voorz. zegt, het beginsel niet af te keuren, doch alleen op de moeielijk- heid te willen wijzen en vraagt den heer Waiboer, of hij in deze een voorstel heeft te doen, waarop deze antwoordt, een onderzoek te wenschen naar dc mogelijkheid om goed drinkwater te bezorgen. Verschillende sprekers meenden, dat het in deze uitgestrekte ge meente niet kan, waarna de Voorz. de vraag stelde, of dit punt als afgehandeld kon wor den beschouwdniemand meer het woord verlangende, sloot de Voorz. de vergadering. (Alkm. Ct.) Wieriilgen. Jl. Donderdag vergaderde alhier de Liberale Kiesvereeniging. Uit de voorlezing der notulen van de vorigevergadering, gehouden 20 April, bleek, dat door een der leden de opmerking was gemaakt, dat de Vereeniging, opgericht in 1SS7, nog geen rechtspersoonlijkheid had. Om die reden vergaderde dezelve wederom zoo spoedig, om het reglement te herzien en een begelci- dend verzoekschrift aan II. M. te zenden, ter j bekoming van rechtspersoonlijkheid. De tweede vergadering, tot voortzetting, heeft plaats I 11 dezer. J Schermerhorn. - Jl. Zondag hield de vereeniging „Floralia" hare voorjaarsvergade- ring, waarin werd besloten dezen zomer we- der een viertal stekken aan hare leden uit te reiken. Hiervan zal in Augustus of September eene tentoonstelling worden gehouden, terwijl verschillende prijzen voor de best opgekweekte planten zullen worden uitgereikt. Marine en Leger. Hr. Ms. ramschip „Guinea", commandant de kapt. ter zee K. A. Stakmau Bosse, jl. Dinsdag alhier in dienst gesteld, werd gisteren geïnspecteerd door den schout-bij-nacht C. E. Ülilenbeck, directeur en commandant der Marine alhier. 1 De directeur van scheepsbouw, tevens chef van het materieel bij de Marine, de heer C. L. Loder, bezocht jl. Donderdag 's Rijkswerf alhier. Voor het examen tot toelating als adelborst voor den zeedienst aan het Kon. Instituut v. d. Marine alhier zijn 96 jongelieden aange geven. Het getal opengestelde plaatsen be draagt 20. De kapt.-ing. Meursinge is overgeplaatst van Bergen-op-Zoom naar hier. In verband daarmede wordt de kapt.-ing. Mossel overge plaatst van hier naar Nijmegen. De mach. 2de kl. bij de Marine J. A. L. Krol zal den zeedienst met pensioen verlaten. Op 's Rijkswerf te Amsterdam is de kiel gelegd voor het nieuwe ramschip „Kortenaer". Het jaar op jaar wijzen op de ongerijmd heid, dat adspiranten voor eene plaatsing aan de Kon. Milit. Acadenfte of aan het Kon. Instituut voor de Marine alhier eerst het schriftelijk examen moeiten afleggen, alvorens

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 1