ring en aanvulling tegemoet gezien, ter vervulling ook van de sterfgevallen, die in den laatsten tijd onder de hofdignitarissen zijn voorgekomen. Men acht het zeer waar schijnlijk, dat baron Van Hardenbroek van Bergambacht en 's Heeraartsberg als groot meester zal optreden, ter vervanging van graaf Schimmelpenninckongetwijfeld zou die keuze zeer gelukkig zijn maar er wordt, zegt men, te dezer zake niet weinig geïntrigeerd, ook met politieke oogmer ken. Er is in den laatsten tijd in de pers nog al eens gesproken over de hinderlagen, die van zekere zijde ten hove aan het mi nisterie worden gezet. Welnu, om daarmee te zekerder te slagen zou 't vervullen van het grootmeesterschap der Koningin door den aanvoerder der hofpartij geen onwel kom hulpmiddel zijn. Welke de bedoelingen zijn, die bij deze intrigues voorzitten, laat zich gemakkelijk gissen. Zoowel de invoering der vermo gensbelasting als de voorgenomen kiesrecht uitbreiding hebben in de hoogadellijke kringen wrevel tegen het Kabinet gewekt, en niets schijnt dan ook onbeproefd te worden gelaten om de Koningin-Regentes tegen haar raadslieden in te nemen. Ik zou u daarvan zelfs staaltjes kunnen me- dedeelen, die echter een te persoonlijk ka rakter hebben. Het is dus beter deswege niet al te zeer in bijzonderheden af te da len. Doch laat 't u niet verwonderen, wanneer er, geheel onverwachts, eens zon derlinge dingen gebeuren als gevolg van extra-parlementaire inmenging van zekere hofdignitarissen in den gang der regeerings- aangelegenheden." In een der jongste nummers van „De Nieuwe Tijd", onafhankelijk sociaal-demo cratisch weekblad, onder redactie van mr. P. J. Troelstra en F. van der Goes, komt een hoofdartikel voor onder den titel „Haat en Socialisme," onderteekend T., waarin letterlijk het volgende staat te lezen „Als de overwinning van het socialisme zou moeten en kunnen worden behaald, door de helft van het menschdom van het leven te beroocenzou deze prijs niet te duur zijn voor het geluk, dat er voor werd gekocht. De tegenwoordige maatschappij vermoordt dag aan dag zedelijk en lichamelijk zoo vele menschen, het leven in eene kapita listische wereld is zóó eene aaneenschake ling van lage zorgen en beslommeringen, begeerenswaard geluk wordt daarin zóó weinig gevonden, dat men zeer vele men schen, zelfs tegen hun zin, eenen dienst zou bewijzen, door hun een pil vancyankali toe te dienen. Maar ook het leven van den gelukkigste beteekent niets, als 't het geluk van velen in den weg staat." Eet Centrum teekent hierbij aan „De heeren schijnen er niet aan te denken, dat zelfs na den dood van de helft des menschdoms er nog wel eens heel weinig „begeerenswaard geluk" op dit onderroaan- sche kon worden gevonden, tenzij De Nieuwe Tijd in deze „halve wereld" op het denkbeeld kwam, de menschen wederom te halveeren „En dan Als men zoo eens voortging, zouden ten slotte de heeren Troelstra en Van der Goes overblijven, vechtende om de laatste cyankali-pil, waarmede ieder voor zich het volkomen „geluk" van zijn evennaaste zou willen bewerken." Naar „de Telegr." verneemt, zal de Zuiderzee-staatscommissie den ióden en 17 den dezer een bezoek brengen aan ver schillende havens langs de Zuiderzee ge legen, in verband roet de belangen der scheepvaart en der visscherij, die bij een eventueele droogmaking betrokken zijn. Binnenlandsch nieuws. Texel. Bij de Harmoniekapel aan den Burg bestaat het voornemen om op Zondag 21 dezer des namiddags te 5 uren, in den tuin of de zaal van „De Vergulde Kikkert" (naar gelang van weersgesteldheid) eene Matinée Musicale te geven voor de kunstlievende leden en hunne dames. Anna Paulowna. Het gebrek aan drinkwater wordt hier met den daggrooter. De regenbak van de Hervormde kerk is leeg, evenals de meeste andere en daardoor zijn reeds vele menschen in de noodzake lijkheid slootwater te gebruiken. IJmuiden. In verband met een vorig bericht omtrent de oprichting van een gebouw alhier, waarin de loodsen nacht- logies kunnen nemen, wordt gemeld, dat de Minister van Marine aan de vereeni- ging „Reeht door Zee" een stuk grond, gelegen naast het bestaande gebouw van het Loodswezen, heeft afgestaan. „Mercuur", zal binnenkort den dienst met pensioen verlaten. Departement van Marine in Oost-Indië. Overgeplaatstvan „Sumatra" naar «Java", als 1ste off., met intrekking zijner overplaat sing aan boord «Kon. Emma der Nederl.", de luit. ter zee 1ste kl. J. Hartosvan „Java" naar „Gedeh", idem E. F. T. Bik van „Atjeh" naar „Gedeh", de 1ste luit. der mariniers G. Eaassen van „Atjeh" naar „Brorno", de luit. ter zee 2de kl. G. L. T. Hooftvan „Atjeh" naar „Kon. der Nederl.", de adelb. 1ste kl. C. C. A. Van Burg en C. C. A. Lastvan „Kon. der Nederl." naar „Gedeh", de off.-mach. 2de kl. P. Van Win- gaarde, wien tevens verzund is om wegens langdurig verblijf naar Nederland terug te keeren. Onderwijs en examens. Mej. G. Tol, onderwijzeres te Waal op Texel, is met ingang van 1 Juli a. s. be noemd tot onderwijzeres te Heiloo. Tot onderwijzeres ann de openbare school te Noordscharwoude is benoemd mej. G. En gels, te Hoogwoud. Landbouw en Veeteolt. Door den heer G. Muijs, plaatsvervangend districtsveearts te Schageo, is op de Don- derdagsche markt van 4 dezer onder 5 scha pen van G. C. te Barsinserhorn schurft ont dekt. De schapen zijn onmiddellijk van de markt verwijderd Nu de kool zoo goed als uitverkocht is, begint men te Broek op Langedijk met het beplanten der gereed gemaakte velden. Het is echter te voorzien, dat er schaarste zal zijn, zoo in kool- als in bloemkoolplanter. Voor de uienvelden is het weer in de laatste dagen zeer ongunstig geweest. De nog aan wezige koolrapen zijn weinig waard, terwijl de vraag er naar onbeteekenend is. Wederom is een geval vun miltvuur gecon stateerd onder het vee van den heer de Boer, te Edam. Met kracht is door de autoriteiten opgetreden, om verdere verbreiding tegen te gaan. Ook eene koe van den landbouwer M. Brommersma aldaar is aan miltvuur gestorven en daarna verbrand. Te Diepenveen is een geval van miltvuur voorgekomen, waaraan eene koe i> bezweken. De noodige maatregelen tot ontsmetting zijn Ned. Herv. kerk te Sint-Maarteu. j Zondag 14 Mei, geen dienst. Ned. Herv. kerk te Eenigenburg. Zondag 14 Mei, voorin. 9.30, ds. Müh- ring. I Beroepen bij de Herv. gem. te Bovenkarspel, i ds. F. C. A. Pantekoek, pred. te Wolvega. j Door het prov. kerkbestuur van Noord- i holland zijn de heeren R. Ruibing en Sjoerd I Miedema, 11a afgelegd examen, als candi- daten toegelaten. Kerknieuws. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. kerk te Noord-Zijpe. Donderdag 11 Mei (Hemelvaartsdag), voorm. 9.30, Oi.desluis ds. van Deursen. Zondag 14 Mei, voorm. 9.30 Schagerbrug, ds. van Deursen. Doop. Ned. Herv. kerk te Zuid-Zijpe. Donderdag 11 Mei (Hemelvaartsdag) voorm. 9.30 St. Maartensbrug, ds. Koch. Zondag 14 Mei, geen dienst. Doopsgez. kerk te Zuid-Zijpe. Donderdag 11 Mei (Hemelvaartsdag), voorm. 9.30 Oudesluis ds. van Calcaf. Zondag 14 Mei, voorm. 9.30 Zuid-Zijpe, ds. van Calcar. Ned. Herv. kerk te Callantsoog. Donderdag 11 Mei (Hemelvaartsdag), geen dienst. Zondag 14 Mei, voorm. 9.30, de heer P. Keuning, Godsdienst-onderwijzer te Helder. Buitenland. Duitschland. De stemming over de J legerwet volgde jl. Zaterdagmiddag in den Rijksdag. Paragraaf 1 van het Regeeringsvoorstel werd verworpenal de conservatieven stemden tegen. Daarop werd, bij hoofdelijke stemming, paragraaf 1 in het voorstel Huehne met 213 tegen 162 stemmen verworpen. (Eén lid onthield zich van de stemming.) 1 De Rijkskanselier las vervolgens een Keizerlijk besluit voor, waarbij de Rijks dag wordt ontbonden. De Reichsanzeiger bevat een keizer- i lijk decreet, waarbij de verkiezingen voor den nieuwen Rijksdag tegen 15 Juni worden uitgeschreven. Engeland. Jl. Vrijdagmiddag had in Hydepark te Londen een dubbele be tooging plaats ten gnnste van den acht- uur-werkdag. Het getal der betoogers was ongeveer 60.000. Er was een talrijke poli- tiemacht aanwezig, maar alles liep in vol- maakte orde af. Bij een dynamietontploffing, welke jl. Vrijdagavond te Dublin in de nabijheid van het paleis van justitie plaats had, werd niemand gekwetst en ook werd daardoor geen groote schade aangericht. De dag, waarop de ontploffing plaats had, is dezelfde, waarop voor eenige jaren de bekende moord in het Phoenix park gepleegd werd. Gemengd nieuws. Van den bekenden Hollandschen Ameri kaan, den heer Geo. W. Van Siclen, voor zitter van de Hollandsche Club teNew-York, ontvingen wij het menu van het diner, door die Club aangeboden aan de officieren van de „Van Speyk", bij gelegenheid van het be zoek van dien bodem aan New-York, alwaar de „Van Speyk", zooals men weet, deel heeft genomen aan de vloot-revue bij de opening van de Wereldtentoonstelling te Chicago. Het zeer fraai uitgevoerde menu is gedrukt op twee bladen, welke verbonden zijn door een gestrikt zijden lint van rood, wit en blauwen kleur. Het eerste blad is wit, het tweede oranje. Bovenaan prijken in kleuren druk de Hollandsche en Amerikaansche vlaggen. Verder is bet menu met rood en zwart ge drukt en versierd met de portretten van De Ruyter, Piet Hein en Tromp en de insignes der Hollandsche Vereenizing, met de zin spreuk: Eindelijk wordt een spruit een boom» Het portret van Van Speyk, dat men bovenaan had willen plaatsen, bezat de Vereeniging niet en derhalve was men genoodzaakt gc- weest dit vakje open te laten, met vermel ding echter van den naam van dien dappe ren zeeheld. Wij laten het menu hier in zijn geheel volgen D INNER given to The Officers of The Royal Netherlands Schroefstoomschip lste klasse VAN SPEYK, Kapitein ter zee W. A. Arriens, by The Holland Society of New-York at the Hotel Waldorf, April 29, 1893. MENU. Chateau Cérons. Little Neck Clams. Consommé printanier royale. Amontillado Pasado. Filet of Bas a la Yan Speyk. Pommes a la Tromp. Pontet Canêt. Bouchées of Soft Clams a la de Ruyter. Spring Lamb, Mint Sauce. Fresh Peas. Cigarettes. Sorbet a la Piet Hein. Brant. Ruinart Brut. StufFed Green Peppers. Naval Saluts of 21 Bottles. Pommery Sec. Lettuce and Tomatoes. Roquefort. Brie. Liqueurs. Glacé de fantaisie. Cakes. Café. Cigars. SPIJSKAART. Chateau Cérons. Little Neck Qwahogs. Koninklijke lente Volmaakte Soep. Amontillado Pasado, Gestreepte Baars in Van Speyk stijl. Aardappelen iu Tromp stijl. Mondvols van zachte Quahogs in de Ruyter stijl. Pontet Canêt. Leute Lambtavleesch met Munt Saus. Nieuwe Doperwten Sigartjes. Sorbet Piet Hein. Brant-eendvogels. Ruinart Brut. Volstoppende Groene pepers. Zeebegroeting van een-en- twintig wijnflesschen. Pommery Sec Latuw en Tomaten. Likeuren IJs in verschillende figuren. Koekjes. Koffie. Sigaren. Commissie tot regeling van den maaltijd. Geo. M. van Hoesen. Robert B. Roosevelt. Eugene van Schaick. Het stoomschip „Dubbeldam", dat jl. Zondagmiddag van Amsterdam naar New-York vertrok, heeft in het Noordzee kanaal belangrijke schade aan de rem- mingwerken van de Velser voetbrug veroor zaakt. Het stoomschip werd door het personeel van den Waterstaat aangehouden, doch kon, na een borgstelling van f rr,ooo gesteld te hebben, tegen middernacht de reis voortzetten. Een ooggetuige van het ongeval deelt het „Hbld." mede, dat het waarschijnlijk te wijten is aan den krachtigen oostenwind, j die het vaartuig, dat veel passagiers doch betrekkelijk weinig lading in had en daar- j door minder gemakkelijk bestuurbaar was, tegen de remmingsbalken aandreef. De stoot was zoo hevig, dat de zeer dikke met ijzer beslagen balken alle werden omgeworpen. Hadden de brugwachters niet ijlings de brug weder dichtgedraaid, toen zij zagen dat de aanvaring zou plaats hebben, de „Dubbeldam" zou ook haar wellicht geheel vernield hebben. Men schrijft aan „de Telegr." De meening, door den Tesselschen correspondent geuit, als zou de oorsprong der „meierblissen" onbekend wezen, is niet geheel juist. Dit gebruik dagteekent uit overoude tijden, uit de tijden van het heidendom hier te lande. Het jaar werd door onze oudste voorouders verdeeld in een zomer- en een winter-gedeelte. De zomer werd geacht met Mei te beginnen; en nu werden in den eersten Meinacht alle vuren gebluscht, ten teeken dat het koude jaargetijde voorbij was. Maar onmiddellijk daarna werden, ter blijde viering van de komst van den zomer, nieuwe vuren ontstoken. En omdat dit vreugdevuren waren, moesten zij zoo groot mogelijk zijn en gezien worden door zoo- velen als doenlijk was. Daarom werden ze in de open lucht gebrand, en daarom haalde men in den ganschen omtrek alles bijeen, wat die vuren zou kunnen voeden. Tusschen de zandplaat Onrust en de Westkust van Texel bevindt zich een vaargeul, het Nieuwe Gat genaamd, waarvan door de visschers van hier en elders soms gebruik gemaakt wordt, om van en naar de Noordzee te varen, 't Is echter te voorzien dat het weldra niet meer is te gebruiken, daar de plaat zich naar het Noorden uitbreidt en de geul vernauwt en ondiep maakt; reeds bij laag water heeft men moeite er langs te komen. Toen den 1 dezer iemand te Groote broek zijne aangekochte woning betrok, vond hij de meeste binnen- en buitendeu ren verdwenen. De vorige bewoner had ze er uitgenomen en voor zich behouden. Op 12 Mei a. s. wordt de afbraak van den toren te Purmerland openbaar verkocht. Als men nu in het landelijke dorpje komt, ziet men massa's puin. Het kerkje is deerlijk gehavend. 51 dagen onder de sneeuw begraven! De Russische bladen bevatten een verhaal van een meisje, Alex- andrine Schitkine, 17 jaren oud, dat nabij Bogorodska, provincie Moscou, is gevonden en dat 51 dagen onder de sneeuw had gelegen. Zij was op weg naar huis ver moeid gaan liggen, in slaap gevallen en toen zij ontwaakte lag de sneeuw zóó hoog op haar, dat ze niet meer kon op staan. Zoo bleef zij liggen, zich eenige dagen voedende met een paar boterham men, die zij nog bij zich had, later door sneeuw op te zuigen. Toen men haar vond was zij geheel uitgeput. Koude had zij niet geleden. Te Lincoln heeft een óojarig man een dubbele moord begaan. Een jong onder wijzer, die bij hem inwoonde, had verno men dat hij onzedelijke handelingen had willen plegen tegenover een meisje dat, na de dood van zijn vrouw, zijn huishou ding voerde. De jongeling was daarop verhuisder werd nog al over de zaak gepraat en een gevolg van die praatjes was een proces wegens laster. Den morgen dat dit zou dienen, ging de óojarig man naar de woning van den onderwijzer en wilde zijn kamer binnendringende hos- Marine en Leger. De mach. 3de kl. G. A. Gall is gedeta cheerd aan boord van Hr. Ms. „Amstel" te Helleroetsluis. De mach. lste kl. v. c. J. F. A. Mattern, de machinisten 2de kl. P. F. Dubber, N. C. v. d. Leeuw eu L. B. Yan Boven en die der 3de kl. H. J. P. Ten Brugge Cate en K. C. E. W. Hantzsch zijn uit Oost-Indië terug gekeerd. Per stoomschip „Samarang" is gerepatri- j eerd een transport van 20 onderofficieren en 1 116 minderen der marine, onder bevel van j den luit. ter zee lste kl. J. W. Termijtelen j medegeleider de luit. ter zee 2de kl. F. W. J. Groeneboom. De mariniers bleven te Rotterdam en de overigen, meer dan 100 man, kwamen jl. Zaterdag op Hr. Ms. wacht- schip te Hellevoetsluis aan. De opper-torpedist (adjudant) bij den Marine-torpedodienst F. Eiselein, gezagvoer- 1 der van Hr. Ms. torpedo-transportvaartuig 132 Haar lievelings-idee was, Raimond in een verschrikkelijken toestand te brengen, waarin hij slechts de keus had tusschen onteering en dood. Natuurlijk zou hij den dood kiezen hij was te moedig om daarover ook maar één oogenblik in twijfel te verkeeren. Dan zou zij hem zelfs in zijn doodstrijd nog beschimpen en kwellen en zoo tot aan den rand van het graf de wreekster van Girani zijnAls eene geboren comediante werkte zij reeds van te voren al de tooneelen van dit drama uit en juichte zichzelve en haar rol met wilde vreugde toe. Zij had alles goed overwogen en was steeds tot de overtuiging gekomen, dat slechts één ding hem tot een treurig einde kon brengenzijn bevlekte eer. Wanneer het dit betrof, zou hij geen enkel oogenblik meer in twijfel staan. En hoe kon men zijn eer gemak kelijker in gevaar brengen dan door geldspeculaties Daarom had zij hein in geldondernemingen gewikkeld en wanneer hij het grootste gedeelte van zijn kapitaal daarin zou ge stoken hebben, zou zij hare mijnen laten springen, daarbij rekenende op Bernheimer, wien zij, daaraan twijfelde zij geen oogenblik, slechts door een wenk tot haar bondgenoot, zelfs tot haren medeplichtige kon maken. Zij kende Sa- muels gevoelens voor haar en wist, welke voordeelen zij uit de hartstocht van dien man kon trekken, want hij was geheel verzot op haar en om haar te bezitten, zou hij voor geen enkel middel terugdeinzen. Zoo beoordeelde zij hem ten minste. Hare droomen gingen echter nog verder; zij dacht: „Waarom zou ik ook zijne vrouw niet worden? Hij is in werkelijkheid rijk en door zijne millioenen zou ik de koningin van de Parijsche gezelschapswereld worden. Wanneer ik wilde, zou hij mij zeker huwen en zich over gelukkig achten, mij dit bewijs zijner liefde te kunnen geven." Zij zag den bankier met zijne gedrongen gestalte, grijze haren en hoogroode gelaatskleur voor zichhij was natuurlijk geen Girani, die tusschen welriekende bloemen zijne liefdeseeden stamelde. Er dook echter nog een ander beeld voor haar op: dat van Maurice de Roquière. Deze zag er jong en frisch uit en was hartstochtelijk op haar verliefd; even blond als de Italiaan bruin geweest was, 133 was hij ook even bedreven in de behandeling van het pis tool en in staat zijn vijand in een duel te dooden. Door hem kwam Lydia weer op eene andere gedachte, eene gedachte, die nog scherper hare wraakzucht over Girani's dood schetste. Zij wilde Roquière in zijne liefde voor haar tot het uiterste brengen en hem laten blijken, dat Raimond de eenige hinderpaal was, die hen scheidde. Zij wilde hem met hare liefde bedwelmen en hem zoo geheel en al tot haar slaaf maken, dat hij geen eigen wil meer zou hebben; daarna zou zij hem tegen den gehaten man ophitsen en hij zou hem dooden. Zij wilde dus met gelijke munt betalen. Het was een fijn berekend plan, maar toch niet zoo verschrikkelijk als het eerste, waardoor zij hem aan de vertwijfeling wilde prijsgeven en hem zelf het wappn in de hand wilde drukken. Om hare gruwzame begeerten geheel te kunnen bevre digen, had zij gaarne beide plannen uitgevoerd: hem ruï neeren en daarna door haren minnaar laten dooden. En waarom zou haar dat niet gelukken? Zou dit zulk een bezwaar voor haar zijn, voor haar met hare onweerstaanbare schoonheid? Neen! Zij zou kunnen bereiken wat zij maar wilde en op welke manier ookPloërné was geen hinder paal op haar wegintegendeel werkte hij haar juist in de hand, want hij beminde haar immers hartstochtelijk Dat waren hare droomen, dit was het tragische einde, dat zij hem toedacht, met wien zij samen leefde en tegen wien zij met een kalm, argeloos lachje sprak, terwijl hare ziel van verderfaanbrengende gedachten was vervuld. Zij was echter ook reeds begonnen hare droomen te verwezenlijken. Sinds een week ongeveer was Roquière's genegenheid een ernstig stadium ingetreden. Hij was niet afgewezen geworden en dat was reeds een gewichtig iets. Hij, die tegenover hare koelheid nooit den moed had laten zinken, moest nu wel de grootste verwachtingen koesteren. Hij maakte er echter geen misbruik van en toonde zich jegens haar altijd zeer gedwee. Het weer was zeer koud geworden en de ijsbaan in het Bois de Boulogne noodigde tot schaatsenrijden uit. Lydia, die in de tropen geboren was, vond er een bijzonder ge noegen in, deze tak van sport te midden harer vrienden

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 2