NEDERLAND. moest, daar bij de heldere maneschijn iedere beweging vanaf den zoom van het woud door den vijand kon opge merkt worden. HELDER, 16 Mei. Officlëele berichten uit de „Staatscourant". Bij Kon. besluit van 8 dezer is eervol ontslag verleend, op verzoek, aan den beer G. T. Yon Oterendorp, als kapt. a la suite bij de dd. Schutterij alhier. De luit. ter zee 2de kl. G. Den Berger, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is op non-act. gesteld. Bij Kon. besluit is 1. de dirisr. off. van gez. 2de kl. bij de zeemacht J. Van Lith Harrebomée, op pensioen gesteld, onder toe kenning van een pensioen van f 1800 's jaars, en een verhooging van f 900 's jaars2. de off. van gez. 1ste kl. bij de zeemacht W. Schoondermark bevorderd tot dirig. off. van gez. 2de kl. Bij Kon. besluit is 1. de otf.-mach. 1ste kl. A. J. Over de Linden, op zijn verzoek, op pensioen gesteld, onder toekenning van een pensioen van f 1830 's jaars en een ver booging van f 900 's jaars; 2. bevorderd tot off.-mach. 1ste kl., de off.-mach. 2de kl. J. A. Goetz. Bij Kon. besluit zijn tot militie-commissarissen in Noorholland benoemd 1. in het 1ste mi litiedistrict, G. F. Ziirich, gepensionneerd luit.-kolonel, provinciale-adjudant in Noord holland, 2. in het 3de mililiedistrict, G. Van Nouhuys, met rang van kolonel, gepension- neerde luit.-kolonel der infanterie. De luit. ter zee 2de kl. C. Witsen Elias en de off. van adm. 2de kl. D. Willemstijn en C. P. Soutendijk, uit Oost-Indië in Ne derland teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. Reuter seint aan het „Vad." uit Ztlrich Op initiatief van het Nederlandsch spoor wegpersoneel zal het internationaal congres van spoorwegarbeiders in Europa in Augus tus a. s. te Ziirich bijeenkomen. Volgens „De Maasbode" moet de oud-Minister Hartsen, aan wien van R.-K. zijde de candidatuur voor de Kamer in het district Beverwijk is aangeboden, verklaard hebben gezind te zijn tegen de kieswet van den heer Tak en tegen verzwaring van militaire lasten. Vervolgens zal hij mede werken aar. het herstel van het Ned. ge zantschap bij den Paus. Binnenlandsch nieuws. Helder. In eene goed bezochte ver gadering van de Marine-Machinisten-Club werd jl. Zaterdagavond door den machinist lste kl. v. c. J. A. Van Boven behandeld „de electrische inrichting voor verlichting aan boord van Hr. Ms. stoomschip „Zeehond". Wijl op dit gebied reeds meermalen •prekers waren opgetreden, zoo konden de verschillende deelen dier inrichting, voorge- achetst, gemakkelijker gevolgd worden. Ver schillende zaken, ook wat de behandeling be treft, werden besproken en zoo kwam de opgedane ervaring van den spreker in deze weder ten dienste van anderen, waarvoor hij den welgemeenden dank van de vergadering verwierf. Daarna bracht de officier-machinist lste kl. J. G. Van den Bosch op dezen laalsteu avond van voordrachten in herinnering, dat hiermede zijn mandaat was afgtloopen, om na het toestaan van zekere som, in navol ging van hetgeen in het buitenland, o. a. in bet „Cercle des Mecaniciens" te Toulon, ge schiedt, de leden van het korps zelve uit te noodigen en aan te sporen om eigen ervaring of studie dienstbaar te doen zijn aan allen. Was het een voor de Club vereerend feit, dat ook anderen dan de leden zelve hunne welwillende medewerking verleenden, zoo wenschte spr. bij dit scheiden, nevens zijn dank aan die heeren en aan de leden zelve, toch ook het licht te doen vallen op het goede, wat deze welgeslaagde proefneming verder heeft voortgebracht. Van de toegestane som werd zeer weinig gebruikt en met waardeering was opgemerkt, hoe in dezen kring vele officieren-machinist ook het hunne hadden bijgedragen in weten schappelijke-, bestuurs- en financieele aange legenheden. De spreker eindigde met deze woorden Moge de genomen proef de waardige leid draad worden voor de toekomst en strekken tot het ware belang van de Marine en tot eer van bet korps. De officier-machinist 2de kl. L. Klompé dankte den spreker voor hetgeen hij in deze heeft verricht en beval de Club ook voor den vervolge in zijne gewaardeerde mede werking aan. Op verschillende avonden wareD gedurende dezen winter de navolgende zaken behandeld: Vervaardiging en behandeling van Flüss- eisen staalfabricatie, Besscmer proces. De behandeling van scheepsstoomketels. De behandeling van accumulatoren aan boord „Marnix". Het breken van krukassen. Aluminium naar 1'nluminium par Minet. Fabricatie van caoutchouc, gutta-percha, enz. Trillingen en frillingsfiguren. Electrische verlichting aan boord Hr. Ms. „Zeehond". Voorts verschillende onderwerpen van min- deren omvang. Terwijl wij ons voor het volgende jaar j aanbevelen voor de opname der korte ver slagen van deze Vereeniging, uiten wij den i wensch, dat haar loffelijk streven succes moge hebben, daar bet ons gevoelen is, dat zij zich daarmede in eene goede richting beweegt. Red. Helder. „Floralia" herboren I Uit een in dit nummer voorkomende ad vertentie zullen onze lezers opmerken dat „Floralia", het vroeger zoo gewilde „Flo ralia", dat zoo menigen prettigen dag en avond aan honderden ouden en jongen heeft bereid, doch dat een paar jaar geleden wegens gebrek aan de noodige medewerking tot veler spijt moest worden ontbonden, weder uit hare assche is verrezen. Het Bestuur dat, op veler steun rekenende, „Floralia" tot het leven heeft teruggeroepen, bestaat, behalve uit eenige leden van 't vroe gere college, uit de heeren P. Polvliet, S. T. Kleinbentink, P. Bitter en C. Maalsteed en zal, na de samenstelling der ledenlijst, aange vuld worden. In den lnnp dezer week zal het Bestuur zich tot de ingezetenen dezer gemeente wenden, met het verzoek om, tegen betaling eener contributie van f 1 's jaars, tot het lidmaat schap van „Floralia" toe te treden, terwijl het, blijkens achterstaande advertentie, a. s. Don derdag in „Tivoli" zitting zal houden tot het inschsijven van deelnemers aan den evenals vroeger in het najaar te organisceren bloemen wedstrijd. Hierbij dient opgemerkt dat het aantal stekken, aan de deelnemers uit te geven, niet als vroeger acht, maar zes zal zijn, waarvoor slechts 50 cent behoeft te worden betaald, waarvan de helft bij de in schrijving, de wederhelft bij de ontvangst der planten wordt voldaan. De regeling van bloemententoonstelling, met muziek-uitvoeringen, uitreiking van prijzen en vuurwerk zal als vroeger zijn. Is aanbeveling om tot het lidmaatschap toe te treden of om zich als deelnemer aan den wedstrijd te doen inschrijven nog noodig Wij gelooven het niet. Het „oude Floralia" stond te goed bij Ilelder's ingezetenen aange schreven, dan dat wij zouden kunnen verwach ten dat het „nieuwe Floralia" niet door zeer velen zou worden gesteund. Schagen. Sedert eenigen tijd telt de wielersport in onze gemeente meer en meer beoefenaars. Thans is tot de vele lief hebbers een schrijven gericht om eene af- deeiing van den Bond in het leven te roepen. Schagen. Aan de voorturnersles, jl. Zondag alhier gehouden, werd door de afge vaardigden van „Lycurgus", van Krommenie, „Olympia" van Amsterdam, „Jahn" van Westzaan, „K. en V." van Alkmaar, „Sparta" van Amsterdam, „Kracht en Volharding" van Amsterdam, „Kracht en. Vlugheid" van Amsterdam, „Olympia" van Wieringerwanrd, „O. K. K." van Helder, „Lycurgus" vnn Schagen, „Hercules" van Beemster, „Voor waarts* van Noord-Schermer, „Sparta" van Winkel, deelgenomen. De oefeningen werden geleid door den heer Luiting, turnleeraar te Amsterdam van het gewestelijk bestuur waren de heeren Croesen en Roep tegenwoordig. De voorturneslessen door het gew. N. II. in 't leven geroepen, hebben ten doel om onder bekwame leiding, geschikte voorwerken voor de verschillende vereenigingen te vormen. Dat dit doel langzamerhand wordt bereikt werd reeds bij menige glegenbeid getoond. De oefeningen bestonden thans in eene reeks staafoefeningen, op de bonduit voerin uit te voeren en eene serie aan paard en rekstok. Na den afloop werden de bijzonderheden in de Hervormde kerk bezigtigd, en een bezoek aan de ruïne van bet kasteel gebracht. Winkel. Tot de feestelijkheden, welke bij gelegenheid van het concours van Fan fare- en Harmoniegezelschappen, behoo renden tot den Provincialen Bond, alhier plaats zullen hebben, behooren een wieler wedstrijd en eene gymnastiekuitvoering in de open lucht. De vereenigingen Lycur gus te Schagen en Olympia te Wieringer- waard hebben, behoudens goedkeuring van het bondsbestuur, de uitnoodiging van Sparta te Winkel bereidwillig aangenomen. Alkmaar. De stad zag er gisteren recht feestelijk uit; van tal van woningen wapperde de Nederl. vlag en dat omdat hare waardige burgemeester, de heer A. Maclaine Pont, zijn 70sten verjaardag herdacht. Eene commissie, bestaande uit de beerenJ. C. Vonk, Voorzitter, oudste lid van den gemeen teraad mr. J. P. Kraakman, advocaat en procureur, A. J. P. Oort, emeritus-predikant. Ruschehlalt, deken en pastoor, C. J. Canters, directeur der Alkmaarsche stoommeelfabriek, J. Nubout van der Veen, secretaris van Alk maar, benevens 20 andere lede», hadden te voren een beroep gedaan op Alkmaar's in woners, ten einde dezen dag door een hulde blijk voor den burgemeester onvergetelijk te doen zijn. Het zou bestaan uit een fontein die geplaatst zou worden in een nieuw ge deelte van den Hout, „Middenstraat" genaamd. En hunne verwachting is niet teleurgesteld geworden. Gisterenmiddag werd de burge meester en zijne familie ten 1$ ure met open rijtuigen van zijne woning afgehaald en naar het Stadhuis gebracht, waar de commissie hem het huldeblijk in teekening aanbood, be nevens een keurig album, zeer net bewerkt door den heer Grevenstuk, bevattende de namen der gevers. De heer Vonk bood dit geschenk den jubilaris in hartelijke bewoor dingen aan, waarna de heer Maclaine Pont, blijkbaar getroffen door dit blijk van waar deering, hartelijk dank zeide. Kolhorn. Men drinkt thans sloot water uit den Schrinkaagpolder en wel uit het hoogste gedeelte van dat poldertje. Dit water voldoet beter dan wel- of putwatei; het schuimt bij de wasch uitmuntend, ter wijl welwater schift. De smaak is weinig verschillend bij het water uit de regenbak ken. De meesten filtreeren het, ieder op zijne wijze. Filters worden op allerlei wijzen gevormd. Beemster. De gemeenteraad heeft op verzoek van het bestuur derNoordhol- landsche tramwegmaatschappij besloten, de vroeger verleende subsidie van f 500 per jaar, gedurende 20 jaren, te verhoogen tot f 700 per jaar, ten behoeve van den aan te leggen tramlijn PurmerendAlkmaar. Beemster. Zondag 28 dezer zal on getwijfeld voor hier en omliggende gemeenten een dag van genot en vreugde worden. Niet minder dan 13 fanfarekorpsen hebben zich aangemeld voor bet festival, dat op genoem den datum zal gehouden worden, en wel „Crescendo", van Avenliorn „Volharding*, van Berkhout„Sted. Muziekkorps der dd. Schutterij", van Enkhuizen „Caecilia", van HemVenhuizen „Aurora", van Koedijk „Oost-Knollendammer Kapel", van Knollen dam „Amicitia", van Landsmeer„Cres cendo", van Middelie„Macte Puer", van Oosterleek „Concordia", van Oostzaan „Het Rijper Fanfarekorps", van de Rijp „Scher- mer's Fanfarekorps", van Noord-Schermer en „Apollo", van Wormer. Marine en Leger. Van het vierde tiental opgeroepen candi- daat-machinist-leerlingen is er 1 niet opge komen en zijn 3 geneeskundig afgekeurd alzoo tot nog toe afgekeurd 14 van de 38. De off. van gez. 2de kl. bij de zeemacht W. H. C. G. Keijzer wordt, wegens vierja rigen dienst als zoodanig, bevorderd tot de lste kl. Twee weken geleden ontvingen de adspi- rnnt-adclborsten eene oproeping, om zich op 20 dezer aan het schriftelijk examen te komen onderwerpen, met vermelding tevens, dat later zou worden bekend gemaakt, wanneer het geneeskundig onderzoek en het monde ling examen zou plaats vinden. jl. Donderdag gewerd den jongelieden echter eene nieuwe oproeping, thans met de bepaling, dat de keuring aan het schriftelijk I examen zal voorafgaan, j Hetzij deze gunstige en verstandige wijzi- j ging is te danken aan hetgeen onlangs in 't midden werd gebracht, hetzij dat andere invloeden daarop hebben gewerkt, de Minister van Marine heelt in dezen getoond, niet doof te zijn voor opmerkingen, die door anderen worden gemaakt. In de directie Hellevoetsluis is het eere- tecken voor belanerijke krijgsbedrijven met de gesp. „Atjeh 18731890" toegekend aan den kapt.-luit. ter zee J. J. De Bruine, den off. van gezondheid lste kl. R. Willemsen, den luit. ter zee 2de kl. jhr. L. F. Martine, den mach. lste kl. v. k. W. F. Van der Waarden, den vuurstoker 2de kl. M. Am- mendorffer en dien der 3de kl. G. Schouten. De luit. ter zee 2de kl. G. Van de Pol wordt 26 dezer geplaatst aan boord van Hr. Ma. schroefstoomschip lste kl. „Tromp." Met den bouw van Hr. Ms. stoomschip „Koningin Wilhelmina" wordt te Amsterdam goede voortgang gemaakt. Het geheele dok is gelegd, machines en keteU opgesteld. De stoomlicliter is bezig met liet aanbrengen van de stalen platen voor de pantsering. De ge- schuttoren is pasklaar gemaakt. Bij de marine wordt verschillend nieuw artillerie-materiiial ingevoerd. Departement van Marine in Oost-Indië. Benoemd: tot lste mach. bij degouv.-marine de 2de mach. P. G. H. Phefferkorn. Onderwijs en examens. Aan de Universiteit te Amsterdam werd jl. Zaterdag bevorderd tot dokter in de rechtswetenschap, op proefschrift: „De aan wijzing der toegepaste wetsartikelen in het strafvonnis," de heer W. Bok, geb. te Burg op Texel. Ingetrokken is de benoeming van den heer K. E. Scheld, te Alkmaar, tot lid der com- missie voor de eind-examens der H. B. S. met vijfjarigen curst s in Noordholland voor 1893, en wel op verzoek van den benoemde i benoemd is in die commissietot lid de j heer dr. D. A. Kerkhoff, leeraar te Alkmaar. Landbouw en Veeteolt. De afdeeling Noord-Holland van het Ne derlandsch Paarden-Stamboek, zal Donderdag 1 Juni hij den heer J. P. Blauw te Schagen vergaderen. Punten van beschrijving 0. m. Voorstel van den heer A. Zijlmans te Haarlemmermeer, om de laatste alinea van art. 7 van het huishoudelijk reglement te laten vervallen. Benoeming van drie leden van het Bestuur. Aftredende leden zijn, de heeren P. B. J. Ferf, Jb. Zijp Hz. en K. Del Court tot Krimpen. Voorstel tot wijziging der greuzen van het Midden- en het Zuidelijk deel der provincie, dientengevolge art. 6 al. 3 en 4 van het h.-r. te lezen als volgt „drie leden in het Middendeel, omvattende het gedeelte begrensd door het Noordelijk deel en liet Noordzeè-kannal, vanaf de Noord zee tot de rijbrug over dat Kanaal te Velsen en verder ten noorden van den Rijksstraat weg tot den ouden Spaarndammer Zeedijk te Santpoort, vervolgens dien dijk tot het open havenfront te Amsterdam, benevens al de plaatsen gelegen benoorden het voormalig IJ, tot de Noordelijk genoomde grens; „drie leden in het Znidelijk deel omvat tende het geheele gedeelte der provincie ten Zuiden van de hiervoren genoemde grens." Op te geven voorstellen ter opname onder de punten van beschrijving voor de Alge- meene Vergadering der Vereeniging. De keuringen voor het toekennen van de provinciale aanhoudings-premiën aan hengsten geboren in 1892 en aan merriën geboren in 1887, 1888, 1889 en 1890 zullen plaats hebben te „Kolhorn", op Dinsdag, 27 Juni e. k., bij D. Kist, des voormiddags 10 ure. te „Beverwijk", op Woensdag, 28 Juni e. k., bij het logement „de Zon", des voorm. 11 u. te „Hoofddorp," op Donderdag, 29 Juni, e.k., op de „Markt", des voorin. 10 ure. Er zal tevens eene keuring worden ge houden van merriën, geboren in 1886 of vroeger, met bare veulens geboren in 1893, waarvoor 10 premiën van f 60 en 10 pre- miëu van f 40 uit de Rijksbijdrage beschikbaar zijn. Deze merriën moeten in het stamboek zijn of worden ingeschreven en in 1893 wederom gedekt worden, willen zij voor eene premie in aanmerking komen. Vóór de premiekeuringen zal gelegenheid worden gegeven tot inschrijving van merriën in het Stamboek. De aangifte ter mededinging moet geschie den bij den Secretaris W. Teengs te Wie- ringerwaard, acht dagen voor de keuringen. Later aangegeven paarden worden niet ter mededinging toegelaten. Volgorde der premie-keuringen. 1. Merricn met veulens geboren in 18S6 of vroeger2. Hengsten geboren in 1892. 3. Merriën geboren in 1887 en 1888. 4. Mer riën geboren in 1889 en 1890. Rekening der afdeeling over 1892 Ont vangsten f 957.01 en uitgaven f 1094.13$, nadeelig saldo f 137.12$. Rekening Provinciale Subsidie over 1892 Ontvangsten f 7150 en uitgaven f 4550, batig saldo f 2600. Hiervan moet betaald worden Premicn Terschelling f 200, id. Texel f 100, id. Wieringen f 100, 5 aanhoudingspremiëu aan merriën, Noorderdeel ad f 100, f 500, 6 id. ad f 50, f 300, 7 id. Zuiderdeel ad f 100, f 700, 8 id. ad f 50, f 400, 2 id. Middendeel ad f 100, f 200 en 2 id. ad f 50, f 100, totaal f 2600. Tien a twaalf jaren geleden waren te Texel de prijzen van het graan en het vee hoog. In verband met die hooge prijzen 140 „Dat weet ik al niet. Ge had kunnen vallen en u bezeeren 1" Zij lachte en vertrok spottend haar mond. „Wat zou dat dan nog geweest zijn!" En zij draaide zich vroolijk op hare hakken om en greep haren echtgenoot bij den arm. „Kom, laten wij gaan ontbijten en zet nu niet zulk een gezicht; dat staat u in 't geheel niet. Innerlijk zijt ge woedend, dat de gelegenheid u ontgaan is, mij met uwe talenten te verblinden gij rijdt natuurlijk prachtig." „Neen, volstrekt nietniet beter dan de meesten. „In ieder geval beter dan Bernheimer.'' „O, Bernheinier, die telt niet mee." „Dat moest ge hem eens zeggen! Hij is zeer met zich zelf ingenomen en zou het u nooit vergeven." „Maakt Bernheimer u ook het hof?" „Zij maken mij allen het hof, maar hij nog meer dan al de anderen." „Arme Bernheimer.... Ik kan u echter verzekeren, Lydia, dat ik volstrekt niet jaloerseh ben." „Op hem?" „Noch op hem, noch op iemand anders." „Daar doet ge toch niet goed aan." Zij sprak deze woorden zoo koel en uitdagend, dat Rai- mond haar aankeek. „Waarom?" vroeg hij rustig. „Omdat een man, die werkelijk verliefd is, altijd jaloerseh moet zijn, wil hij niet voor aanmatigend doorgaan." „Ge weet wel, dat ik niets minder dan aanmatigend ben. Ik mag dan al weinig vertrouwen in mijne eigen ver diensten hebben, in uwe eerlijkheid des te meer." Zij zag hem recht in het gelaat en vroeg toen op vasten toon: „En wanneer ik dit vertrouwen eens misbruikte?" Hij verbleekte een weinig, maar verloor toch zijne kalmte niet. „Scherts niet over zulke dingen, Lydia; het is zoo pijn lijk voor mij." Met hare eigenzinnigheid ging zij echter opgewonden voort „Dat is geen antwoord.. Wat zoudt gij doen?" Raimond fronste de wenkbrauwen en antwoordde met gedempte stem: „Gij weet maar al te goed, wat ik reeds eenmaal gedaan heb en toen was ik nog in twijfel Wanneer het echter u gold en ik had daaromtrent zeker heid wee hem, die trachtte mij u te ontnemen en wee u!" Hij streek met de hand over het voorhoofd en dwong zich tot lachen. „Gij drijft er mij toe, zulk een onzin uit te kramen. Laten wij dit thema, dat zulke treurige herinneringen in mij opwekt, verder laten rusten." Hij zweeg eenige oogenblikken en zeide toen plotseling: „Zulke kwellingen te moeten uitstaan.... Groote God! Eenmaal is reeds meer dan genoeg!" Terwijl hij sprak, waren hare blikken onderzoekend op hem gericht en zij zag, hoe smartelijk bewogen hij was. Haar haat had haar geleerd, waar zij hem het best zou kunnen treffen. Ja, zij wist maar al te goed, wat hij reeds eenmaal gedaan had en het was meer dan gevaarlijk voor hem, haar dit in herinnering te brengen. Zonder te weten of zij of Therese de schuldige was, had hij een inensch gedood en zooeven had hij te verstaan gegeven, dat hij dit nogmaals zou doen, wanneer hij in zijne liefde belee- digd werd. Zij gevoelde eene heimelijke vreugde bij de zekerheid, dat zij toch nog angst voor hem moest koesteren. Zij had gemeend, dat hij geheel getemd was en zij was bijna begonnen hem te verachten en de gedachte, dat zij hem moest vreezen, deed haar genoegen. Bij den strijd, die ernstig dreigde te worden, waagde zij haar leven en daarom scheen hij haar juist verlokkelijk toe en het ge vaar van het spel, dat zij speelde, verhief haar in hare eigen oogen. Voor hare trotsche ziel was dit een voldoening, want het stond haar tegen, zonder tegenweer een slacht offer te vernietigen. Zij groeide bij de gedachte, een man het hoofd te bieden, die in sraat was haar te dooden. Hij ontwaakte uit zijne gedachten en zeide: „Ik heb op uw gedrag van gisteren geen aanmerking gemaakt, omdat ik van uw kant iets vreesde, maar gij zijt nog zoo jong en onervaren en denkt er niet aan, hoe snel de laster zich verspreidt. Niets wordt meer kwalijk genomen dan

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 2