Ja, laag zijn ze, al overschrijden ze het wettelijk minimumwe zijn overtuigd, dat ge allen met de handen in 't haar zoudt zitten, zoo gij met een dergelijk traktement moest toekomen. En toch heeft ook een on derwijzer recht op voldoend voedsel, op vol doende woning en kleeding; zijne levensvoor waarden moesten niet zooveel verschillen bij die van audere nuttige ambtenaren. Dit doen ze echter wel, omdat hij zich moet behelpen met een onderwijzers-traktement. Behelpen omdat het zoo laag is. Want laag is het Ziet slechts Te Helder bestaan vier soorten van onder wijzers. a. onderwijzers met hoofdacte op een sala ris van f 800 met geen enkele verhooging, zelfs niet om de twaalf jaar. b. onderwijzers met hoofdacte, jaarwedde f 600 of f 700. Zij kunnen klimmen tot f 750. c. onderwijzers zonder hoofdacte, jaarwedde f 600; met 't uitzicht om na 12jarigen dienst in de gemeente (d. i. bijna eeuw f 50 promotie te maken. Deze zijn aangesteld in den duren tijd, toen de markt hoog stond. d. onderwijzers zonder hoofdacte op een jaarwedde van f 500, met verhooging van f50 telkens na 4, 8 en 12jarigen dienst in de gemeente. Zij werden aaugesteld toen de toevoer groot was, en men ze voor f 500 best krijgen kon. Als voorwaarde voor genoemde verhooging van jaarwedde is noodig, dat men in 't bezit is van acte j iets, wat bij de tegenwoordige oproepingen niet wordt vermeld. Het zal u na kennismaking met dit stelsel van salarieering zeker niet bevreemden, dat de onderwijzers nog niet tevreden kunnen zijn. Het maximum-tractement van een onder wijzer zonder hoofdacte bedraagt thans f 650 na 12jarigen trouwen dienst, dus op een leeftijd van minstens 30 jaren, dat van een onderwijzer met hoofdacte onder dezelfde om standigheden f 750. Commentaar is, dunkt ons, hier geheel overbodig. Wij bevelen u slechts aan, eene vergelijking te maken tusschen de tractementen der on derwijzers en andere gemeente-ambtenaren en dan daarbij in 't oog te houden, de jaren van voorbereidiug en van studie, 't bestrijden van noodzakelijke uitgaven, 't ophouden van stand, enz. En, als ge dit met ernst hebt gedaan, dan kunt ge u wellicht de directe gevolgen van die slechte bezoldiging voorstellen Ge zult het dan in den onderwijzer moeten prij zen, dat hij peinst op allerlei middelen om zijn inkomen te vermeerderen, dikwijls door bezigheden, die met schoolzaken niets gemeen hebben doch bedenkt dan tevens, dat. hij in de school niet de nooclige ambitie kan be zitten om goed en vruchten-afwerpend on derwijs te geven. Ons streven is daarom èu in 't belang van den onderwijzer èn in 't belang van het onderwijs de bestaande regeling van de traktementen te doen vervangen door eene andere, met billijker grondslagen. Wij zouden b. v. wenschen de volgende regeling Te Helder bestaan twee soorten van onder wijzers a. onderwijzers met hoofdacte. b. onderwijzers zonder hoofdacte. Het aanvangssalaris voor die onder b. be draagt f 600 met drie 2 jaarlijksche verhoo- gingen van f 100, of 6 achtereenvolgende verhoogingen van f 50 per jaar. Zoodra zij de hoofdacte bezitteu, worden zij gerekend tot de onderwijzers onder a en ontvangen eene verhooging van jaarwedde van f 100. Het aanvangssalaris van die onder a bedraagt f 700 met dezelfde verhoogingen als bij b. genoemd. Plaatsvervangende hoofden ontvangen bo vendien f 100 boven hun gewoon salaris. Zijn deze eischen te hoog gesteld Ons dunkt„neen „Goede bezoldiging is een eerste voorwaarde voor deugdelijk onderwijs;" eene betere re geling zal goede vruchten opleveren en aan sporen tot ijver en ambitie. Hem, die de ge wichtige betrekking van onderwijzer is op gelegd, moet een behoorlijk bestaan verzekerd zijn. En hiermede, M. H achten wij ons voor stel voldoende toegelicht. Wij konden nu nog wel heel wat jammer klachten aanheffen over de wijze, waarop een onderwijzer door de wereld komt, maar het zij u genoeg, te weten dat het gros der on derwijzers voor geen ander ideaal leeft, dan om niet dood te gaan. Wij hopen, dat gij ernstig over ons voor- i stel zult nadenken, om het daarna in hoofd- zaak over- en aan te nemen. Het Bestuur der afdeeling Helder van den Bond. Helder. Voor rekening van mevr. de Wed. F. van Leuven, te Haarlem, is aanbe steed het bouwen eener stoomwasscherij met woning aan de Wilhelminastraat alhier. (Ra ming f 9500). Ingekomen waren 7 biljetten. Laagste inschrijver was de heer H. Wijker, alhier, voor f 8768. Naar men ons mededeelt is 't nog niet zoo zeker dat de Wasscherij, al is deze nu aanbesteed, op de daarvoor bestemde plek zal verrijzen, daar de eigenaars en bewoners der huizen in en om de Wilhelminastraat nogal ernstig bezwaar tegen die stichting hebben. Zij vreezen, dat hunne erven zullen worden verontreinigd door den rook en het roet, die uit den schoorsteen der wasscherij op hunne perceeicn zullen neerslaan. De bewoners dier wijk zijn geen menschen, die hunne wascli naar de Stoomwasschery zenden de huis moeders daar bereiden hunne huiswasch zeiven. Zij zouden echter hoogst ongaarne £en, dat de goederen, die zij op het bieek- j veld uitspreiden, door rook en roet veront- reinigd zouden worden. Bij hun protest tegen de stichting der Stoomwasscherij zullen de bewoners der bedoelde wijk waarschijnlijk steun vinden bij HH. Commissarissen van het Gemeente-Ziekenhuis. Op korten afstand toch van 't Ziekenhuis zou de bewuste was scherij worden gesticht, en het is dus te verwachten, dat ook van die zijde ernstige bezwaren tegen de stichting zullen worden ingebracht. De eigenaars van perceelen in de bedoelde straat vreezen dat de waarde der door hen ge stichte panden aanmerkelijk zal worden ver minderd door de voorgenomen stichting. Het besluit van het Dag. Bestuur dezer gemeente, dat op 23 dezer de bezwaren van belangheb benden zal hooren, wordt door velen met belangstelling te gemoet gezien. Helder. Afloop der openbare verkoo- ping, gehouden op Woensdag 17 dezer, des avonds ten 8 uur, in het lokaal „Musis Sacrum" alhier, ten overstaan van den notaris J. W. Hattinga Raven 1. Een heerenhuis met erf en tuin, Ko ningstraat 108kooper de heer Deelder qq., voor f 3200. 2. Een woonhuis en erf, Keizerstraat 54 koopster mej. Hemelrijk, voor f 1068. 3. Een woonhuis en erf, Kerkgracht 27 kooper de heer P. Thomasz, voor f 1050. 4. Een woonhuis en erf, Kerkgracht 28 kooper dezelfde, voor f 931. 5. Een woonhuis en erf, Kerkgracht 29 kooper de heer Proost qq., voor f 950. 6. Een woonhuis en erf, Kerkgracht 30 kooper de heer P. Thomasz, voor f 990. 7. Een woonhuis en erf, Kerkgracht 31 kooper de heer W. de Jong, voor f 1080. 8. Een woonhuis en erf, Dijkweg 1 op gehouden. 9. Een woon- en winkelhuis met erf en pakhuis, Middenstraat 78 opgehouden. 10. Een woonhuis en erf, Onrust 16 11 en 12. twee idem, Weltevreden 22 en 23 kooper de heer A. Bels, voor f 830. Helder. De Adspiranten der Gymna stiek en Exerc. Yer. „Pro Patria" hebben den 3den en 12den Mei onderlinge wedstrijden gehouden aan ringen, rek en brug. Over het geheel is er flink en net geturnd. Beide wedstrijden zijn gevolgd door een fees telijk samenzijn, waarover de jongelui nog niet zijn uitgepraat. Als juryleden fungeerden de heeren M. P. van Hooijdonk, Schlahmilch, Hagenaar, Bruin vis, M. F. Oortgijsen, J. C. Schulmaijer, L. Schulmeijer en A. van der Plaats. Uitslag a. (Jongste-Adspir. kl.) de jongeheeren J. de Vries, 1ste diploma met prijs met 48} punt. J. Schulmaijer, 2de dipl. met prijs met 46} punt. P= Berkhout. 3de dipl. met prijs met 45^ punt. J. van der Lee, 4de dipl. met 44} punt. H. Charbon, 5de dipl. met 43} punt. Maximum der punten cj= 49. Aantal deelnemers 18, absent 3. b. (Oudste-Adsp. kl.) de jongeheeren J. Govers, lste dipl. met prijs met 43} punt. C. Jonker, 2de dipl. met prijs met 42} punt. P. Thijssen, 3de dipl. met pr. met 40} punt. F. Boon, 4de dipl. met 40 punten. J. Vos, 5de dipl. met 39 punten. Maximum der punten 49. Aantal deelnemers 19, absent 3. Texel. Op dit eiland wonen vier ge zusters, allen weduwen, welke respectieve lijk 93, S8, So en 78 jaren tellen. De vijfde zuster is voor eenige jaren op 79 jarigen leeftijd in den weduwstaat over leden. j Texel. Alhier zal vermoedelijk nog dit jaar een nieuwe eendenkooi worden i aangelegd en wel in den Prins Hendrik polder. Mocht de onderneming slagen, hetwelk grootendeels afhangt van het door- 1 komen der te planten boomen, dan zal l in dien polder de boschcultuur op grootere schaal worden voortgezet. Texel. Uitslag der verkooping, ge- houden op Zaterdag r3 dezer, te Oosterend, I ten overstaan van den notaris Dikkers. I Een erf en perceel weiland groot 8.40 aren en 1.06.70 Heet., kooper de heer P. M. Stiggelbout voor f 700. Op Maandag r5 Mei aan den Burg. 21.56.30 weiland in het Noorden, kooper de heer S. Dijksen voor f 4000. 10.68.00 weiland in het Noorden, kooper de heer L. de Waard f 50. Anna Paulowna. Dij de op jl. Dinsdag gehouden besteding door Dijkgraaf en Heemraden alhier, voor werken aan den Watermolen No. 6, was minste in schrijver de heer H. Jonker, alhier, ad f.799, aan wien het werk is gegund. Schagen. De Burgemeester, de heer Beels, heelt te kennen gegeven het voor zitterschap der vereeniging tot het houden van eene Paaschtentoonstelling van vee al hier, te aanvaarden. Heden zullen in eene bestuursvergadering door den secretaris; den heer J. P. Wagenaar, de statuten ter onderteekening aan het bestuur worden overgelegd, om daarna ter verkrijging van de Kon. goedk. te worden aangeboden. Schagen. Jl. Maandagavond is alhier opgericht eene wielrijdersclub voor Schagen en omstreken. Tot voorz. der vereeniging werd gekozen de heer Tjalkens, tot kapitein-commissaris de heer Merz en tot secretaris-penning meester de heer J. P. Wagenaar. De eerste tocht, die door de vereeniging voor hare leden is uitgeschreven, zal Zondag 28 Mei plaats hebben. Schagen. Jl. Dinsdag heeft onze Harmoniekapel besloten haar 2 5jarig bestaan in 1893 te vieren door het geven van een volksfeest. In plaats van den heer C. Roggeveen, die niet meer in aanmerking wenschte te komen, werd tot secretaris be noemd de heer Ter Linden, tot commissa ris in diens plaats de heer J. Rotgans. De heer W. Vader werd als penning meester herkozen. Ondergeteekeude neemt de vrijheid zich bij HH. Notarissen, Make laars, Deurwaarders, Kooplieden en Particulieren als Afslager aan te bevelen. JACQÜES VAN ROSENDAEL, Stationstraat B2. Marine en Leg8r. Bij het Departement van Marine is uit Inclië het bericht ontvangen van het over lijden van den adelb. lste kl. F. Dingemans. Hier te lande is het bericht ontvangen van het overlijden van den machinist 3de kl. J. H. Van Santen, op 24jarigen leeftijd, aan boord van Hr. Ms. schroefstoomsehip lste kl. „Van Galen", op de terugreis naar Nederland. De zeildag van Hr. Ms. stoomschip „Tromp" is bepaald op 1 Juni a. s. Van het vijfde tiental opgeroepen candi- dnat-machinist-leerlingen zijn er te Hellevoet- sluis 2 geneeskundig afgekeurd. Van het zesde tiental is er 1 niet opge komen en zijn er 4 geneeskundig afgekeurd, dus tot nog toe60 opgeroepen, 57 opge komen en 20 afgekeurd. De off.-mach. 2de kl. L. A. van Poel voorde is jl. Dinsdag geplaatst bij de con servatie in de Directie der Marine te Am sterdam, ter vervanging van den off.-mach. lste kl. J. Buis, die in gelijke betrekking, tevens belast met de leiding van de Appli- catieschool voor Machinisten, naar hier ver plaatst is. Onderwijs en examens. De afd. Winkel van Volksonderwijs ver gaderde den 12 dezer. In deze vergadering werd de beschrijvingsbrief behandeld 'voor de al- gemeene vergadering, die 23 Mei te Amster dam zal gehouden worden voor leden van het Hoofdbestuur. Werd besloten te stemmen op de heeren Mr. H. Goeman Borgesius te 's Gravenhage, Jlir. Mr. L. Michiels van Kessenich te Roermond en A. van Wamel, Amsterdam. Tot afgevaardigden werden benoemd de heeren P. Vries en R. Rezelman. De school van Handenarbeid der afdeeling Winkel, krachtig gesteund door het gemeente en kerkbestuur, zal 3 Juni worden geopend in een lokaal van den lieer K. Vries. De lessen zullen gegeven worden door de heeren J. Bakker en H. van Heerikbuizeu, des Za terdagsnamiddags van 2 tot 4 ure. Toegela ten worden jongens en meisjes boven acht jaar tegen betaling van 10 cents per les. Materialen en werktuigen worden gratis ver strekt eu de vervaardigde voorwerpen blijven het eigendom der leerlingen. Landbouw en Veeteelt. Vanwege de Afd. Texel der Holl. Maats, van Landb. werd jl. Maandag de uitgeschreven stierenkeuring gehouden. Aangegeven 5 twee jarige stieren en 6 eenjarige. Tweejarige stie ren de lste prijs toegekend aan den heer C. A. Eelman, te Dijkmanshuizen 2de prijs den heer Keijser Pz.aan den heer Aris Eelman een eervolle vermelding. Eenjarige den heer S. Lap, te Eierlandsche Huis, eersten prijs den heer P. Brans, te Oo3t, tweeden prijs. Te Oostwoud blijft het mond- en klauw zeer nog altijd heerschen. Thans is reeds de elfde stal door de gevreesde ziekte aangetast. Dat sommige gewassen niettegenstaande de lang aanhoudende droogte, maar dank zij 't overigens prachtige lenteweer, bijzonder voor lijk zijn, blijkt o. a. hieruit, dat B. Koolhaas, te Enkhuizeu, den 11 dezer reeds de eerste Mei-knollen aanbood, dat is bijna 14 dagen vroeger dan in 1892. Jl. Zaterdag werden de eerste nieuwe aard appelen naar Amsterdam verzonden door den heer S. Singer, te Wijdenes. De „Times" verklaart, dat de droogte der laatste elf weken den geheelen ondergang van vele Engelsche landbouwers tengevolge zal hebben. Kerknieuws. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. kerk te Texel. Zondag 21 Mei (late Pinksterdag), Burg, voorm. 10 u., ds. van Schaick. Waal, voorm. 10 u., ds. de Mazure. Den Hoorn, voorm. 9.30, ds. Leffef. Oudeschild, nam. 2 u., d9. van Schaick. Oosterend, nam. 2 u., ds. Leffef. De Cocksdorp, voorm. 9.30, de heer Barends. Maandag 22 Mei (2de Pinksterdag), Burg, voorm. 10 u., ds. van Schaick. Koog, voorm. 10 u., ds. de Mazure. Den Hoorn, voorm. 9.80, ds. Leffef. De Cocksdorp, voorm. 9.30, de heer Barends. Doopsgezinde kerk te Texel. Zondag 21 Mei (lste Pinksterdag), Burg, vóorm. 10 u., ds. Kuperus. Maandag 22 Mei (2de Pinksterdag), Oos terend, voorm. 10 u., ds. Kuperus. Ned. Herv. kerk te Noord-Zijpe. Zondag 21 Mei (lste Pinksterdag), geen dienst, wegens vacature. Maandag 22 Mei (2de Pinksterdag), voorm. 9.30, Oudesluis, ds. van Deursen. Ned. Herv. kerk te Zuid-Zijpe. Zondag 21 Mei (lste Pinksterdag), voorm. 9.30, Burgerbrug, ds. Koch. Maandag 22 Mei (2de Pinksterdag), voorm. 9.30, Sint-Maartensbrug, ds. Koch. Doopsgez. kerk te Zuid-Zijpe. Zondag 21 Mei (lste Pinksterdag), voorm. 9.30, Oudesluis, ds. van Calcar. Maandag 22 Mei (2de Pinksterdag), voorm. 9.30, Zuid-Zijpe, ds. van Calcar. Ned. Herv. kerk te Callantsoog. Zondag 21 Mei (lste Pinksterdag), nam. 2 ure, ds. van Deursen. Maandag 22 Mei (2de Pinksterdag), geen dienst. Ned. Herv. kerk te Sint-Maarten. Zondag 21 Mei (lste Pinksterdag), voorm, 8 u., Sint-Maarten, ds. Mühring. Maandag 22 Mei (2de Pinksterdag), voorm 9 u., ds. Mühring. Ned. Herv. kerk te Ecnigönburg. Zondag 21 Mei, (lste Pinksterdag), nam 1.S0, ds. Granpré Molière, van Helder. Ned. Herv. kerk te Petten. Zondag 21 Mei (lste Pinksterdag), voorm 10 u., ds. Granpré Molière, van Helder. Ned. Herv. kerk te Knlhorn. Zondag 21 Mei (lste Pinksterdag), voorm. 9 u., ds. van Deursen, van Noord-Zijpe. Ned. Herv. kerk te Hippolitushoef op Wieringen. Zondag 21 Mei (lste Pinksterdag), nam. 2 u., ds. Hobus, van Barsingerhorn. Ds. Granpré Molière alhier komt voor op het drietal van predikanten bij de Herv. gem. te Franeker. Bedankt voor het beroep naar de Herv. gem. te Dokkum, door ds. Bisschop Boele, pred. te Twisk. Rechtszaken. Arrondissements-rechtbank te Alkmaar. Zitting van 16 Mei 1893. J. L., te Opmeer, mishandeling, 14 dagen gev. F. S. en A. B., te Spanbroek, mishande ling, ieder 14 dagen gev. P. S., te Castricum, mishandeling, 4 da gen gev. P. B., te Sint-Pancras, onzedelijke hande ling, 5 dagen gev. E. L., te Helder, vernieling, 5 dagen gev J. v. T., te Helder, verstoring eener ver gadering, 5 dagen gev. H. B., te Helder, wederspannigheid, 8 dagen gev. A. M. Az., te Schagen, diefstal, geschorst. G. K. en L. K., te Helder, diefstal, ieder 2 maanden gev. H. J. R., te Helder, diefstal, 2 maanden gev. J. C. S., te Helder, diefstal, 6 weken gev. J. B., te Zwaag, diefstal, 3 maanden gev. 144 nen zijne pupil gehad kon hebben, zich in een klooster op te sluiten. Raimond liet doorschemeren, dat mejuffrouw Letourneur in het leven bittere ervaringen had opgedaan. Daar dit juist overeenkwam met Bernheimer's vermoedens, kwam deze tot de overtuiging, dat Therese liefde gevoeld had voor Ploërné, toen deze zich met Lydia verloofde. Waartoe diende echter deze wijze gevolgtrekking, als hij Therese toch niet helpen kon? Ploërné was nu eenmaal Lydia's echtgenoot en zij beheerschte hem volkomen. Hij drong daarom hetgeen hij wist in een hoekje van zijn geheugen weg, om het bij eene betere gelegenheid weer te voorschijn te kunnen halen. Hij kon niet anders dan het diep betreuren, dat Raimond's keuze op mejuffrouw de Saint-Maurice gevallen was en dat hij Therese's liefde afgeweerd of niet opgemerkt had. Therese was voor hem als het ware geschapen; de andere daarentegen, de schoone, alles overheerschende Lydia, paste niet bij den kalme, ernstige man en toch moest hij juist op deze verlieven, terwijl de andere om hem treurde. Bernheimers gedachtengang was de volgende „Om alles in orde te brengen, zou ik Raimond de oogen moeten openen en Lydia hare vrijheid kunnen teruggeven. Wat zouden Therese en Raimond gelukkig met elkaar zijn en hoe zou ik geheel Parijs met Lydia kunnen verblinden... het kleine vrouwtje heeft wel geen millioenen, maar die kan ik aan hare voeten leggen. Aan mijne zijde zou zij worden, wat zij wezen moest, meer dan gravinmarkiezin, hertogin, vorstinGeld is immers macht en de titels zijn in Europa goedkoop genoeg te krijgen. Maar dit alles komt niet in aanmerking, wanneer er niet iets tusschen- beide komt. Ongetwijfeld geraak ik, door de diensten die ik Lvdia bewijs, meer en meer in haar gunst, maar wat beteekent dit tegenover de voldoening, haar voor de wereld openlijk de mijne te kunnen noemen. Om dit echter te bereiken, zou liet mij moeten gelukken de hinderpaal op zijde te schuiven, welke zich tusschen mij en haar verheft en die hinderpaal is haar echtgenoot. In onze sociale staat bestaan slechts twee dingen, die een vrouw van haren man kan bevrijdenden dood of de scheiding. Het zal Raimond echter niet in de gedachte komen, voor mijn pleizier te 145 sterven; hij verheugt zich in de beste gezondheid en is jonger dan ik; hoogstwaarschijnlijk overleeft hij mij. De scheiding blijft dus over. Onder welk voorwendsel? Hij aanbidt zijne vrouw. Natuurlijk bemint zij hem niet. Dat is echter geen reden voor hem, om zich van haar te schei den. Integendeel, wanneer zij hem ontrouw werd en hij verrastte haar daarbij, dan is hij er wel den man naar haar te dooden, maar niet om haar hare vrijheid weer te geven. Ik mag de zaak dus draaien en wenden zooals ik wil, het geeft mij niets!" Dit waren de gedachten van dien man, die onder de last zijner hartstochten gebukt ging. Hij had reeds menige bekoorlijke vrouw bemind, maar geene zooals deze Cre- oolsche. Men wist, welke dwaasheden hij begaan had voor Charlotte Villeroy en mrs. Olifaunt. De tooneelspeelster en de vreemdelinge hadden hem ontzaglijke sommen gekost en met Sélim Nuno was hij om de schoone Engelsche half in oneenigheid gekomen. De financiëele wereld herinnerde zich nog zeer goed het duel, dat met geld tusschen de beide sluwe broederen had plaats gehad. Alles wat speculeerde, sidderde toenmaals voor de stijgingen en dalingen op de beurs, veroorzaakt door den woedenden kamp der beide mannen, die elkander trachtten te gronde te richten. Nuno was de voorzich tigste, maar Bernheimer de sluwste geweest. Een korten tijd had het geschenen alsof Nuno de overwinning zou behalen, maar toen keerde de kans. Kortom, alles wat Bernheimer voor die vrouwen had gevoeld, was niet te vergelijken met zijn hartstocht voor Lydia. Als hij de mogelijkheid overwoog haar de zijne te mogen noemen, dacht hij echter niet aan een misdaad. Veeleer dacht hij aan het toeval, dat hem te hulp zou komen, iets waarmede hij zijn voordeel zou kunnen doen. Zoo dacht hij bv. aan Roquière en hoe licht de kokette Lydia zich met hem kon compromitteeren. Dan zou er natuurlijk een duel volgen met Ploërné. En als Roquière Ploërné dan eens doodde, dan zou het den eersten toch onmogelijk zijn, met het bloed harer man bevlekt voor haar te verschijnen. Dat was een gelegenheid voor hem om haar te winnen. Jammer dat in deze toekomstige droomsji

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 2