NEDERLAND. deel van het gemeenschappelijk vader land gaf daar acht op. Nu een twee-en-dertig jaar geleden, werd het kerkgewelf eene ontdekking in den letterlijken zin van het woord. Men had de gelukkige gedachte om een onderzoek op te dragen aan den heer Darid van der Keilen, den tegen- woordigen directeur van het Nederl. Museum te Amsterdam, en vraagde inlichtingen aan de heeren ingenieurs van den Waterstaat Conrad en Van Gentde laatste als bouwkundige, de eerste als oudheidkundige en kunstkenner. Het verslag van den heer D. van der Keilen is opgenomen in nr. 50 van „De Nederlandsche Spectator" van 14 December 1861. Het rapport laat niets te wenschen over het is nauwkeurig, duidelijk en bondig. Wij wenschen eenige aanteekeningen te laten voorafgaan aan hetgeen nog te zeggen valt. Jan van Egmont, zoon van Jan, eersten graaf van Egmont, en Magda- lena van Waardenburg, trouwde in 1516 te Brussel, op 17jarigen leeftijd met Francoise van Luxemburghij vergezelde Karei V op diens verschil lende reizen en tochten, totdat hij in 1528 te Ferrare ziek werd, en te Mi laan stierf. Hun tweede zoon en erf genaam na den dood van diens oudsten broeder, Karei, is de bekende graaf La moraal, prins van Gavre, die te Brussel onthoofd werd, onder beschuldiging van hoogverraad. Diens oudste zoon was Lamoraal II, die de verbeurdverklaarde goederen van zijn vader terugkreeg en met goedvinden der Staten-Generaal, sedert 1595 eenigen tijd op zijne goe deren te Egmond woonde, doch hij moest die te gelde maken en stierf in het buitenland, 1617. Deze drie graven van Egmond waren allen heeren van Warmenhuysen, gedurende de zestiende eeuw. Vandaar, dat de Informacie op de Schildtaele, het kohier der belasting over 1514, door prof. Fruin uitgege ven, op blz. 163, ten aanzien der paro chianen van genoemd dorp zegt„want die grare van Egmont hunnen eigen heer is." Leest men nu in de Chronyk van Schagen, door D. Burger, (geboortig) van Scborel„Anno 152 wiert het choor van de Warmerhuyserkerk ge- schildert door den konstigen Johannes Schoorlius," dan doet zich de vraag voor, of het een het andere niet op heldert. Wij weten, dat in het jaar, dat de annalist opgeeft, 1525, Graaf Jan II en Frangoise van Luxemburg heer en vrouw van het ambacht Warmen- huizer. waren. ^Verrichtte nu de schilder dit uitvoerig kunstwerk uit goede buurschap met zijne daaraan grenzende geboorteplaats, of was het eene op dracht? En om de reeds door hare grootte en uitbreiding aanzienlijke dorps kerk van zoo een zeldzaam sieraad te voorzien, wie waren daar nader toe, dan de graaflijke bezitters van deze ambachtsheerlijkheid En ontdekken wij dan niet in die beide gedaanten, welke niet als heiligen voorgesteld worden, doch in biddende houding, te midden Yan wolken en omringd door engelen, de schenkers dezer gewijde tafereelen, tot afschrik, bemoediging en leering met overkunstige hand gemaald, de beeltenissen der schutspatronen van de gemeente en haar bedehuis Het is buiten kijf en er is al jkijfs genoeg" dat wij hier een werk hebben van Jan van Scorel of hoe men zijn afkomstnaam zal ge lieven te spellen geboren in het dorp, waaraan hij dezen naam te danken heeft, den ln Aug. 1490 en overleden den 6 Dec. 1562 te Utrecht. De na bijheid der woonplaats van de zijnen kan geen bezwaar zijn voor zijne werk zaamheid in de kerk, waarvan de graaf van Egmont het patroonschap bezat. En nu het inhoudrijke stuk van den heer David van der Keilen. Slechts dit paar zinnen uit het verslag „Wat het herstel dier schilderstukken betreft, ik geloof niet, dat daartoe eenige mogelijkheid bestaat." Volgen eenige onwederlegbare bewijsgronden, die iemand akelig maken, en dan „Dat men dus slechts 'goede zorg drage, dat alles in den tegenwoordigen staat bewaard blijve en niet door verwaar- loozing, onkundige restauratie of onvoorzichtig schoonmaken worde in gevaar gebracht." Ondanks zoodanige uitspraak en zulk eene waarschuwing, is de herstelling ter hand genomen, doch de gang der kunstbewerking heeft een veelzijdig openbaar verzet teweeggebracht tegen het staatsgezag in zaken van kunst. HELDER, 20 Mei. Offlciëele berichten uit de „Staatscourant". Bij Kon. besluit is, met 1 Juni a. s. 1. de luit. ter zee 1ste kl. D. A. VanDrooge, wegens in- en door den dienst ontstane lichaamsgebreken, op pensioen gesteld, onder toekenning van een pensioen van f 1200 's jaars en verhooging van f 580 's jaars 2. bevorderdtot luit. ter zee 1ste kl., de luit. ter zee 2de kl. W. C. J. Smit en tot luit. ter zee 2de kl., de adelb. 1ste kl. Jhr. W. C. Yan Panhuys. Ingevolge Kon. besluit van 15 dezer wordt de kapt.-luit. ter zee C. Hoffman, met den 1 Juni a. s., eervol ontheven van het bevel over Hr. Ms. monitor „Tijger" en vervangen door den kapt.-luit. ter zee W. G. Yan Nes. De luit. ter zee 1ste kl. J. W. Termijtelen en de luits. ter zee 2de kl. P. H. D. Schutte- vaer en F. W. J. Groeneboom, uit Oost- Indië in Nederland teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. Blijkens bij het Dep. van Marine ontvan gen bericht is Hr. Ms. stoomschip „Van Speyk," onder bevel van den kapt. ter zee W. A. Arriëns, den 18 dezer van New-York vertrokken voor de terugreis naar Nederland. De luit. ter zee 2de kl. L. Hammin?, uit Oost-Indië in Nederland turuggekeerd, is op non-act. gesteld. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag 18 Mei. Ingekomen is een wetsontwerp tot ver hooging van hoofdstuk V. De volgende week zal de overeenkomst met de Handelmaatschappij, Indische spoor weg-aanleg en de bevloeiing der Solorivier worden behandeld, als spoedeischend. Dinsdag geen zitting. Bij 't voortgezet debat over de bedrijfs belasting verklaarde de heer Yan Velzen, niet tegen te zullen stemmen, omdat hij haar beschouwt als billijk. Hij is vóór belasting van ambtenaren en vóór vrijstelling van den landbouw. De heer Van Karnebeek ontwikkelde ver schillende bedenkingen en had veel liever eene algemeene inkomstenbelasting gewenscht. Hij acht het verkeerd, dat het percentage lager zal zijn dan aanvankelijk is voorgesteld, bestrijdt de voorgestelde wijze van heffing voor vennootschappen en het treffen van coöperatieve vereenigingen, die enkel aan leden verkoopen. Hij zal door amendementen trachten, het ontwerp aannemelijker te maken. De heer Gerritsen bestreed het stelsel van gesplitste inkomstenbelasting, wees er op, dat de Minister niet lette op de grootte der ge zinnen en plaatselijke omstandigheden. Zeer krachtig bestreed spr. de invoering der bedrijfsbelasting, zonder zekerheid dat her ziening van het personeel den zwaargedrukten middenstand zal ontlasten, en ontwikkelde vele bezwaren, vooral willekeur bij den aan slag. Hij maakt zijn stem afhankelijk van mededeelingen omtrent herziening van het personeel en zal een amendement voorstellen, om het eindoordeel aan een volgende Kamer j over te laten. Dr heer Heemskerk reserveerde voorloopig zijn stem hij zag 't groote nut van ophef fing der patentwet niet in en ontwikkelde vele bedenkingen. Zitting van Vrijdag 19 Mei. De heer Rutgers verklaarde zich in het algemeen voorstander van de bedrijfsbelas ting, die, ook ten aanzien van de progressie, eene behoorlijke aansluiting met de vermogens belasting vormt. Alleen bestreed hij de politiek der Regee ring ten aanzien der gemeente-belastingen maar overigens verdedigde hij de afschaffing van de patentbelasting, het betrekken der ambtenaren in de bedrijfsbelasting, en achtte het maximum van f 650 als belastbare som voldoende, maar wilde gelijkstelling der naam- looze vennootschappen met particulieren, die meer dan 2 pCt. moeten betalen. De aanslag der coöperatieve vereenigingen, ook voor hare leden, was z. i. rechtvaardig. Terecht was de landbouw vrijgesteld. De heer Sanders duchtte vnn deze belas ting veel teleurstelling en moeilijkheid bij de controle, terwijl hij daarin een beletsel zag voor een behoorlijke aansluiting aan het ge meente-belastingstelsel. Toch moeten zij, die geen indirecte belastingen meer willen, tot deze belasting komen, en in het belang der fiinancieele voorzichtigheid, waarschuwde hij tegen inkrimping der belastingkringen, zoo dat hij de vrijstelling van den landbouw be streed, en daarin ligt zijn hoofdbezwaar. De heer Van Beuningen, voorstander der wet, zette uiteen, dat de kooplieden gemak kelijk hunne winsten kunnen berekenen en dat den middenstand verhooging van invoer rechten niet zou baten. Hij was tegen ver mindering der voorgestelde percentage. De heer Dobbelman betoozt, dat samen koppeling van bedrijfs- en vermogensbelasting te zwaar drukt op handel en industrie. Hij maakt zijn stem afhankelijk vnn oplossing zijner bezwaren. De heer Van Gijn was warm verdediger van het ontwerp. De heer De Beaufort (Wijk bij Duurstede) was in het algemeen vóór de wet. Voor ambtenaren zou hij 't belastbaar bedrag gaarne hebben zien aanvangen bij f 800. Hij is tegen het treffen van den landbouw. De Minister van Financiën verdedigde het ontwerp uitvoerig, ontkende zich te laten drijven door de geavanceerden getuige de scherpe critiek van den heer Gerritsen zeide, dat terugkeer tot't bimitallisme afhangt van de mogelijkheid om de verhouding van 1 tot 20 aan te nemen, zonder versmelting van zilver, en verklaarde dat verbetering van het personeel moet wachten tot de opbrengst der vermogensbelasting bekend is, iu 't belang van een bedachtzame financieele politiek. Regeling der gemeentefinanciën is noodig, maar niet alles kan op eens. Heffing van opcenten voor de gemeenten kan later afzonderlijk geregeld worden. Tal van punten liet de Minister rusten tot bij de artikelen. Woensdag 11 uur voortzetting. d'ainour après le Bal, Intermezzo, A. Czibulka. 4. Fnntaisie brillante, sur des raotifs de 1'opérn: Hamlet, musique de Ambroise Thomas, Joh. M. Coenen. 5. Ouverture: Sailors afloat, Franz von Suppó. 6. Souvenir de 1'opera- comiqueCoeur et la Main, Charles Lecocq. 7. O schoner Mai, Walzer, Johann Strauss. Nos. 1, 4 en 5 eerste uitvoering. Helder. Door de kiesvereeniging „Bur gerplicht" alhier zal op Woensdag 24 dezer eene algemeene vergadering worden gehouden voor de samenstelling eener voorloopige candi- daten-lijst voor het lidmaatmaatschap van den Gemeenteraad. Op 1 Sept. treedt namelijk het een-derde gedeelte der gemeenteraadsleden af, nl. de heeren Beukenkamp, Huogenbosch, Korver, van Twisk, Klik en Spruit. De ver kiezing zal op den derden Dinsdag in de maand Juli (den 18en) plaats hebben. Schagen. Onder leiding van den heer T. M. J. ter Linden werd jl. Don derdag alhier eene Dames-Zangvereeniging opgericht. Een twintigtal dames traden als lid toe. Schagen. De Paaschtentoonstellings- Vereeniging mag zich in de sympathie van vele ingezetenen verheugen. Óp de rondgaande lijst ter verkrijging van leden en donateurs toch werd door de eerste tien donateurs voor een jaarlijksch bedrag van f iio geteekend. Schermerhorn. Het fraai, zuiver gothisch kerkgebouw, vermaard vooral door zijne verrukkelijk schoone glasruiten, zal zeer waarschijnlijk ten deele door het Rijk gerestaureerd worden. Eenige deskundigen, door de Regeering gezonden, hebben nauw keurig opgenomen, welke herstellingen zul len moeten plaats vinden. Oudorp. Na in handen van den Com missaris der Koningin den eed te hebben afgelegd, is de nieuw benoemde burgemees ter, de heer G. Bos Wz., in de op den 16 dezer gehouden gemeenteraadszitting, die door een talrijk publiek werd bijgewoond, plechtig geïnstalleerd. 3 i n n e n I a n d s c h nieuws Helder. Het programma van het tweede zomer-concert, op Maandag 22 dezer (2de Pinksterdag), des namiddags ten 2^ u., door het Stafmuziekkorps der K. N. Marine i in het „Park Tivoli" alhier te geven, luidt als volgt 1. Pas redoublé sur 1'operctte Mam'zelle i Nitoche, Florimond Herné. 2. Akademische Fest-Ouverture, Johannes Brahras. 3. Songe Marine en Leger. Jl. Donderdag bevond zich hier eene Com missie onder presidium van den schout-bij nacht G. Kruijs, chef van den Marine-staf, tot het nemen van voorbereidende maat regelen voor binnenkort alhier te houden schietproeven op verschillende pantserplaten. Hr. Ms. schroefstoomschip lste kl. „Tromp" heeft gisteren alhier ter reede de kompassen geverifieerd. De heer J. Leopold, lector aan de Kon. Milit. Academie, is bestemd om als hoofd van onderwijs op te treden aan de Cadetten school te Alkmaar. Naar men verneemt, zal Hr. Ms. stoom schip „Johan Willem Friso" vooreerst niet in dienst worden gesteld. Hr. Ms. stoomschip „De Ruyter" zal, naar men verneemt, in 1893 en 1894 achtereen- I volgens twee reizen naar Indië doen. j Hr. Ms. torpedoboot „Foka" zal Dinsdag n. s. eeD aanvang maken met het inschieten j harer vischtorpedo's op de reede alhier, j Van de 97 adspiranten voor adelborst 3de kl. zijn bij In t geneeskundig onderzoek 41 afgekeurd, i De Minister van Marine beeft ouders en voogden aan zich verplicht, door het genees- kundig onderzoek te doen voorafgaan aan het schriftelijk examen, waardoor vele teleur stellingen voorkomen en reis- en verblijf kosten gespaard zijn. Onderwijs en examens. Benoemd tot onderwijzeres te Oosthuizen, mej. J. Polman, te Andijk. Landbouw en Veeteelt. Het Noord-Hollandsche Landbouwcrediet te Alkmaar maakte in 1892 f 15.250 winst het dividend bepaald is op 4 pCt. Het besluit van den Gemeenteraad van Bovenkarspel, tot het instellen van een markt voor landbouwproducten, groenten en tuinvruchten, is door Gedep. Staten goed gekeurd. Tengevolge daarvan is door den Raad besloten tot het heffen van een gering marktgeld en werd eene verordening op het marktwezen vastgesteld. Aan het een en ander zal openbaarheid worden gegeven. In den Waardpolder, nabij Kolhorn, heeft een landbouwer Belgische veldarbeiders laten overkomen. Uit de gemeente Kolhorn is thans ook ieder aan het werk. Uit het Westland zijn de eerste kruisbessen (voorpluk) naar de buitenlandsche markten verzonden. Reeds vóór medio Mei is er „bloei" ge vonden in de natuurdruiven, een ongehoord iels in de druivencultuur. Jl. Dinsdag zijn de eerste Bredasche aard beziën naar Holland verzonden. De eerste Dnitsche kersen zijn Lobith ge passeerd. Als een bewijs, dat het met de vooruit zichten van het landbouwbedrijf ook in het zuiden van Europa treurig gesteld is, kan dienen, dat te Amsterdam uit Milaan aan vragen ingekomen zijn voor de levering van groote hoeveelheden hooi. Ondergeteekende neemt de vrijheid zich bij HH. Notarissen, Make laars, Deurwaarders, Kooplieden en Particulieren als Afslager aan te bevelen. JACQUES VAN ROSENDAEL, Stationstraat 12. Kerknieuws. Den 29 dezer zal de Alkmaarsche Predi kanten-Vereeniging hare najaarsvergadering houden in het lokaal „Harmonie" te Alk maar, 's morg. 11 ure, waarin de volgende onderwerpen besproken zullen worden 1. Welke waarde heelt het Christendom bij aan vaarding der nieuwere wereld- en levensbe schouwing In te leiden door dr. J. G. Boe- kenoogen, van Krommenie. 2. Het synodale reglements-ontwerp voor de kerkelijke veree nigingen. In te leiden door ds. W. J. Van Hoogstraten, van Edam. Buitenland. Frankrijk. De regeering laat tegen spreken, dat generaal Dodds onmiddellijk naar Benin zou terugkeeren, om het over schot van Behanzins strijdmacht te ver nietigen. De generaal zal eerst over eenigen tijd terugkeeren en niet vóór September eene Dieuwe expeditie ondernemen. Duitschland. Volgens de „Hamb. Correspondent" kon bij het bacteriologisch onderzoek van het lijk van den arbeider, die Maandag in het Holsteinsche dorp 148 het verderf liet loopen. Op het oogenblik, waarin hij Ploërné naar den duivel wenschte, werd de deur geopend en trad Raimond kalm en vriendelijk op den bankier toe. „Ik verneem daar juist, dat ge op de gravin zit te wachten Ik was op mijn studeerkamer en kom u nu zoo lang gezelschap houden." In den beginne verheugde Bernheimer zich, toen Rai mond zich naast hem zette, want wat hij den bediende niet had durven vragen, kon hij nu Raimond ontlokken. Hij stuurde dan ook dadelijk op dit thema los, maar kwam spoedig tot de overtuiging, dat men zich niet tot den echtgenoot moet wenden, wanneer men iets omtrent zijne vrouw wil weten. Raimond antwoordde op de vragen van den bankier zoo onbevredigend mogelijk. Lydia was na de lunch uitgegaan, naar eene vergadering van een lief- dadigheids-vereeniging, welke in Albert-le-Grand een tom bola op touw wilde zetten ten behoeve van de armen. Misschien was zij per rijtuig gegaan, maar zeker wist hij het niet. In plaats van te vertellen, wat Samuel wilde weten, bracht Raimond het gesprek op het „Comptoir fran cais". Deze maatschappij, die nu in vollen gang was, had veranderingen ingevoerd. Welk nut dit voor de toekomst zou geven vroeg Raimond. En de bankier, die zich zat te verbijten, moest nu den graaf uiteenzetten, hoe men tot deze verandering gekomen was. Na het succes, waar mede het „Comptoir francais" begonnen was, werd het noodig geoordeeld, den raad van beheer geheel door aristocraten te doen bezetten, om zoodoende de zaak op hare ware hoogte te brengen. Samuel sprak, zonder er bij te denken wat hij sprak, en terwijl hij de zaak uiteenzette, dacht hij steeds: „Waarom komt zij nu niet? Waarheen kan zij gegaan zijn? Wat zou zij uitvoeren Zij had reeds lang terug kunnen zijn en bovendien is het juist het uur, waarop zij hare dage- lijksche bezoeken ontvangt." Ploërné verdiepte zich nog maar steeds in het „thema bankaangelegenheden" en het was werkelijk wonder, dat Bernheimer niet met het „themaLydia" antwoordde. Einde lijk, om half zes, vernam hij een lichte tred en verscheen de gravin. Bernheimer, die haar bijna met de oogen ver- 149 slond en den adem inhield, werd bij haar aanblik door eene hevige ontroering overvallen. Lydia had haar wan deltoilet met een bekoorlijk huiskleedje verwisseld. Bern- heimer's ontroering was zoo opvallend, dat het niet anders kon, of Lydia moest het opmerken. Nadat zij Raimond had toegeknikt, begroette zij den bankier. „Wat is er toch gebeurd, beste vriend? Gij trokt zulk een zonderling gezicht, toen ge mij zaagt binnenkomen, dat ik bijna gelooven moet, dat ge iemand anders verwacht had. Daar is mijn slaapkamer en door die deur kan niemand buiten mij of mijn man binnentreden." Hij knikte kort en juist niet hoffelijk met het hoofd en bleef zoo norsch en onvriendelijk, dat Lydia verdenking opvatte. Daar er weldra bezoek kwam, waarmede Raimond zich bezig hield, had zij gelegenheid Samuel ter zijde te roepen. Het geheimzinnig gefluister tusschen de gx-avin en den bankier was men reeds zoo gewoon, dat niemand er aan dacht, zich er over te verwonderen. Zij hadden dagelijks minstens een kwartier met elkander te spreken. De jonge vrouw noemde het schertsend „Bernheimer de biecht afnemen." Gedurende dit koi'te onderhoud liet hij zich nauw keurig inlichten omtrent den stand der beurs, waardoor zij al tijd in staat was, haren echtgenoot met haar raad bij te staan, die tot dusver steeds gelukkig voor hem uitgevallen was. Juist nu echter stelde geen van beiden eenig belang in het stijgen of dalen der koers en Bernheimer sidderde van innerlijke ontroering, toen zij hem uitnoodigde op een kleine sofa in een hoek van het salon naast haar te komen zitten. Zij waren ver genoeg van de anderen verwijderd, om zich, wanneer zij niet te luid spraken, ongestoord met elkander te kunnen onderhouden. „Welnu, wat scheelt er aan, beste Sam?" vroeg mevrouw Ploërné nogmaals nieuwsgierig. „Ge ziet er geheel versuft uit." „Ik heb er ook alle reden toe," antwoordde de bankier met trillende stem. „Wat is er dan voor verschrikkelijks gebeurd? Staat het niet goed met het Comptoir „Ach kom, het Comptoir Wanneer het niets anders was I"

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 2