NEDERLAND. JACQDES VAN PSSNDAEL, recht voor de gemeenteraden noodig achtte, zou zij zich van de invoering daarvan niet laten terughouden door besluiten van de tegenwoordige Kamer, welke door haar zeker niet als eene meer deugdelijke en rechtmatige vertegenwoordiging zouden worden beschouwd. Integendeel zouden wet gevende maatregelen, door eene schei dende Kamer in het leven geroepen met het opzettelijk doel om harer op volgster zooveel mogelijk de handen te binden, slechts geringen waarborg van duurzaamheid opleveren. Waar tot den wetgevenden arbeid in zijnen ge- heelen omvang eene Kamer zal worden geroepen, tot welker samenstelling een veel grooter aantal ingezetenen heeft meegewerkt, bestaat er geen enkele ge gronde, noch rechtmatige reden, om haar ten aanzien van de regeling der kiesbevoegdheid voor de gemeenteraden het vertrouwen te betwisten en het doorzicht te ontzeggen, welke noodig zijn bij de vervulling van hare taak." HELDER, 23 Mei. Officiëele berichten uit de «Staatscourant'1. Bij Kon. besluit is de adelborst iste kl. J. G. De Jongh, met 1 Juni op pensioen gesteld voor den tijd van één jaar, en het bedrag van dat pensioen bepaald op f 400 's jaars. De luit. ter zee 2de kl. J. Wolterbeek Muller, uit Oost-Indiö in Nederland terug gekeerd, is op non-act. gesteld. Ergerlijk ei» erger. Dezer dagen vernamen wij een ergernis wekkend bericht, zóó ergerlijk even wel, dat we weigerden het te gelooven, al was er voor twijfel weinig plaats. Nu een inzender in «het Vad." er op zinspeelt, willen ook wij er echter niet langer het zwijgen toe doen. Bedoeld bericht luidde nl., dat bij het Ministerie van Binnenl. Zaken uit Utrecht een voordracht is bntvangen tot 't benoemen van een hoogleeraar in de chirurgie, ter vervanging van wijlen prof. Salzer, en dat op die voor dracht als 110. 1 weer een Oosten rijker staat, terwijl een der Neder- landsche chirurgen, die in bevoegde kringen voor het professoraat de aan gewezen persoon werd geacht, zich met de rol van figurant op de tweede plaats moet vergenoegen. Voegen we daarbij, dat de bedoelde Oostenrijker, evenals Salzer, weer een adsistent van prof. Billroth, vermoede lijk wel een bekwaam man is, maar volstrekt geen Europeesche reputatie geniet, terwijl met name aan de Leid- sche en Amsterdamsche universiteiten in de latere jaren zeer bekwame chi rurgen zijn gevormd, die noch practisch noch wetenschappelijk voor den vreem deling behoeven onder te doen, en men zal onze ergernis en verontwaardiging deelen. Want niet alleen is 't beneden onze nationale waardigheid, tegenover het buitenland den schijn aan te nemen, alsof wij zeiven tot niets in staat zijn, geen wetenschappelijke mannen kunnen vormen en alles uit den vreemde moeten halen, laatstelijk, «risum teneatis!" nog weer een professor in de Engel sche taal uit Duitschland, maar het is ook een ramp voor onze geneeskunde en onze wetenschap. Of gelooft men, dat er, als de jongelui zien, dat zij toch altijd bij vreemde lingen achtergesteld worden, voortaan nog jeugdige medici zullen zijn, die zich, met vaak heel wat financiëele opofferingen, aan de wetenschappelijke studie zullen blijven wijden, in plaats van zoo spoedig mogelijk in de practijk en aan 't geld verdienen te gaan Gelooft men niet, dat zulk een on gemotiveerd en krenkend passeeren van billijke aanspraken doodend werkt op de ambitie, zoowel van de gekrenkten als van anderen Maar wij gelooven nog iets, en wel dat de minister Tak al deze redenen ernstig zal overwegen en, welke in vloeden er ook bij hem mogen worden aangewend, Nederland zal behoeden voor de schande en Neerlands weten schap voor het ernstig gevaar, dat ver oorzaakt zou worden door 't bezetten van de Utrechtsche leerstoel door een buitenlander. Wij gelooven niet, dat dit mogelijk is, vóór we het zien. En wij gelooven, het niet te zullen zien. (H. Ct.) Prof. Dr. Jacob Moleschott, hoog leeraar te Rome en Senator, is jl. Za terdag na eene kortstondige ziekte overleden. Prof. Legebeke, wiens overlijden wij meldden, stierf plotseling, aan een aanval zijner hartkwaal, in eene ver gadering van den raad van bestuur der Polytechnische school. Uit den Haag schrijft men aan «De Amsterdammer": «Men verdiept zich hier in gissingen over de afwezigheid van H. M. de Regentes en Koningin Wilhelmina bij het sterven te Mariënbad en de aan komst van het lijk van vorst George Victor van Waldeck-Pyrmont te Arol- sen. Vooral heeft het de aandacht getrokken, dat H. M. de eenige dei- naaste bloedverwanten is geweest, die tot dusverre bij dit overlijden op een afstand is gebleven. Daar de vorst in zijn klein vorstendom zeer bemind was en de overleden Koning Willem III in de beste verstandhouding met hem heeft gestaan, een zeer gewaardeerd gast op het slot was en men van eene verwij dering of iets dat daartoe aanleiding heeft kunnen geven, nooit iets gehoord heeft, betwijfelt men, of de gezondheids toestand van Koningin Wilhelmina wel van dien aard is, dat het der Regentes mogelijk was zich alleen naar Mariën bad of Arolsen te begeven. Ik meen echter uit goede bron u te kunnen mededeelen, dat omstandigheden, onaf hankelijk van haar wil, H. M. belet hebben Flims te verlaten, doch dat het zoo goed als zeker is, dat de Regentes op 23 Mei, bij gelegenheid van de bij zetting van het lijk van haren vader in den grafkelder te Rhoden, te Arol sen zich zal bevinden. Toch zou het wenschelijk zijn, dat de «Staatcourant" iets milder was met haar berichten omtrent de beide Koninginnen. Nu moet het publiek zich tevreden stellen met de gewone courantenberichtjes, waaruit het dan te weten kan komen, dat de MM. rij toertjes makendoch het spreekt vanzelf, dat men best rij— toertjes kan maken zonder een goede gezondheid te genieten. Trouwens, de «Staatscourant" heeft niet eens het overlijden van den vader der Regentes en van den grootvader der Koningin medegedeeld en het is toch al zeer bij zonder dat een Koningin voor de «Staatscourant" in 't geheel niet bestaat, tenzij als de wet uitdrukkelijk de ver melding van haren naam eischt. Nog zonderlinger is dit, als men bedenkt, dat de «Staatscourant" wel het bericht bevat aangaande den hofrouw die wordt aangenomen, maar niet een, daaraan voorafgaand bericht van den dood, die den rouw veroorzaakt, zoodat voor den Staat wel het rouwdragen van gewicht schijnt, maar niet het sterven zelf van iemand over wien men rouwt." Het «Nieuws van den Dag" schrijft in zijn nommer van jl. Donderdag «Men had verwacht, dat de Tweede Kanier lieden bij de hervatting dei- werkzaamheden officieel kennis zou ge kregen hebben van het overlijden van den vorst van Waldeck-Pyrmont, den vader van H. M. de Koningin-Regentes; en ongetwijfeld zou zich dan de ver tegenwoordiging door een eerbiedig adres van rouwbeklag tot tolk hebben gemaakt van de oprechte gevoelens van deelneming der natie in dat verlies dei- vereerde vorstin. Doch de kennisgeving kwam niet of althans nog niet. Wij verwachten haar nog op een der vol gende dagen." Ondergeteekende neemt de vrijheid zich bij HH. Notarissen, Make laars, Deurwaarders, Kooplieden en Particulieren als Afslager aan te bevelen. Stationstraat 1*2. Bjnneiilandsch nieuws. Sc li :i ge 11. In onze gemeente arri veerde heden de heer T. A. .Tensen i Blïchkilde, cultuur-leeraar te Nedum in Denemarken, die voor landbouw- i studiën eene rondreis door Nederland maakt. Van aanbevelingsbrieven voor- zien, bracht hij een bezoek bij den heer P. Boekei, ten einde door diens tus- schenkomst onze kaasfabrieken te be- studeeren. Daarna hoopt, de heer B. een bezoek aan de zuivelindustrie in Friesland te brengen. Schagen. Onder directie van den heer H. M. ter Linden, is jl. Donderdag een dameszangkoor opgericht, dat reeds 20 leden telt en zijne wekelijksche oefeningen op Donderdagavond in het lokaal van den heer Blauw zal houden. Haringkarspel. Tot lid en voorz. van 't Bestuur van polder Waarland, is I met algemeene stemmen herkozen de heer A. Zut en in plaats van den heer C. Bruin, die bedankt heeft, is gekozen de heer Kl. Kuiper. Graft. De regenbakken van het „Witte Kruis", in de vier dorpen dezer gemeente, hebben dit jaar uitstekende diensten bewezen. Meer dan vijf weken toch konden de ingezetenen zich dagelijks van goed drinkwater voorzien, tegen beta ling van 1 cent per emmer. Bovenkarspel. De aanvoeren van i duinwater naar het station zijn gestaakt, f hoewel de hoeveelheid gevallen regen nog niet groot is. Jl. Vrijdagmorgen is de waterwaggon nog halfvol teruggezonden. Marine en Leger. Op 's Rijkswerf alhier zijn in het natte dok slingerproeven genomen met Hr. Ms. stoomschip „Zeehond". Aan boord van dit schip was een opperdek gemaakt van losse planken, waarover op sein met de scheeps klok een 150 tal matrozen van stuur- naar bakboord liepen, waardoor het schip een I eigenaardig gezicht opleverde bij zulk f prachtig stil weder. De torpedoboot III, van de reede alhier in de haven komende, geraakte door een ongeval in de machinekamer op den steenendam, waardoor de boot eenige averij bekwam. Verbeterd bericht. Van het zevende tiental opgeroepen candidaat-mach.-leerl. heeft er één zich teruggetrokken en zijn er 4 geneeskundig afgekeurd. Alzoo tot nog toe opgeroepen 70, opgekomen 66, afgekeurd 24 en geëxamineerd 42. In het Eng.-Indische leger worden merkwaardige proeven genomen, die voor de militaire luchtscheepvaart van belang kunnen zijn. De directeur van de mili taire gasfabriek te Allahabad beproeft om uit het lijk van een paard gas te bereiden en meent dat dit mogelijk zal wezen. De proeven zijn nog niet afgeloopen, maar men heelt reden te gelooven, dat zij zullen slagen en dan belangrijke voordeelen voor het vervaardigen van oorlogs-luchtballons zullen opleveren. Onderwas en examens. Voor de betrekking van onderwijzer te Waarland, gem. Haringkarspel, heeft zich, ook na herhaalde oproeping, geen enkele sollicitant aangemeld. Het salaris bedraagt 550 gulden. De heer R. Meurs, hoofd der school No. 2 te Heer-Hugowaard, is uitgenoodigd, deel te nemen aan het 2de examen voor hoofd der school te 's Graven hage. Landbouw en Veoteolt. Als kaasmaker van de nieuw gestichte Kaasfabriek te Heer-Hugowaard, is be noemd de heer G. Renooij, van Abbe- kerk, uit 21 sollicitanten. Den 17 dezer is een geval van miltvuur voorgekomen onder het vee van den vee houder D. Monnikhuis, te Purmerend het gestorven dier is onmiddellijk verbrand. Te Grootebroek is de verzending van Meirapen weder begonnen. Ze zijn reeds mooi van stuk, maar tengevolge van de langdurige droogte aangetast door vurig heid. Jl. Zaterdag zijn ook reeds de eerste Streeker muizen verzonden. Kerknieuws. Bedankt voor het beroep naar de Herv. gem. te Opperdoes, door ds. W. J, Junnema, pred. te Windesheim. Buitenland. Engeland. Jl. Zondagmiddag had in Hyde-Park te Londen eene groole betoo ging voor Home Rule plaats, als antwoord op die, welke onlangs door mannen uit Ulster in de Albert Hall gehouden werd. Zij werd bijgewoond door ongeveer 15,000 personen, meerendeels kleine burgerlieden; de lagere klassen waren slecht vertegen woordigd. De stoet trok van de Theems met groene vaandels en muziek naar het park; hier waren dertien spreekgestoelten opgericht, waar door Iersche afgevaardigden, leden van graafschapsraden, leiders van werklieden en andere sprekers het woord i werd gevoerd. Er werd eene motie aange nomen, waarbij alle aanwezigen zich ver bonden Gladstone te helpen in zijn streven om een einde te maken aan den strijd i tusschen het Engelsche en het Iersche volk. j Ierland. Terwijl een trein met een lading varkens en twee personenwagens den berg Glenagolt, ongeveer elf mijlen van Tralee afdaalde, verloor de machinist het bestuur over de rem. Bij een brug sprong de machine uit de rails en sleepte zeven der met varkens ge laden wagens mede, die alle van een hoogte van 40 voet in Me rivier vielen. Het overige gedeelte van den trein derail leerde en werd zeer beschadigd. De machinist en twee stokers werden gedood, elf passagiers werden ernstig ge kwetst. Spanje. Eene onbekende heeil te Madrid een aantal oproerige proclamaties, geadresseerd aan afgevaardigden, door een kruier in de Kamer laten bezorgen. De president liet er beslag op leggen, en de politie onderzoekt nu waar zij gedrukt zijn. Bij een manifestatie van werklieden te Barcelona werden van de betoogers eenigen door steenworpen gewond. De orde is hersteld. Noorwegen. Ten gevolge van de aardstorting bij Vardalen (in het district Dronthiem) zijn 40 hoeven, welke aan het kanaal gelegen waren, verwoest en verloren omstreeks 100 menschen het leven. De materieele schade wordt op 1.000.000 kronen geraamd. Italië. Jl. Zaterdagmorgen elf uur bood Giolitti het ontslag van het geheele Kabinet den Koning aan. Deze zal de aanvraag in beraad houden. Tunis. De plaatselijke overheid te Tripoli heeft den Franschen consul vol doening gegeven voor de beleediging, hem op 16 dezer door inlanders aangedaan. Eenige inlanders en de Turksche officier, die voor hen partij had getrokken, zijn gevangen genomen. Het incident is hier mede uit. Brazilië. Aleindo Guanabara, buiten gewoon gemachtigde van Brazilië in Europa, heeft aan zijne regeering gevraagd of het waar is, dat de generaal der opstandelingen Tavares de regeeringstroepen verslagen heeft en zich van hunne wapenen en am munitie heeft meester gemaakt. In antwoord daarop heeft hij het volgende officieele telegram ontvangen, gedateerd Rio-de-Ja- neiro 20 Mei „De in Europa verspreide berichten om trent eene beweerde overwinning der op standelingen zijn in alle opzichten onwaar. De opstandelingen zijn in verscheidene gevechten geslagen en hebben de wijk ge nomen op het gebied van Uruguay". Gemengd nieuws. Door den burgemeester van Texel is eene publicatie ontvangen, woordelijk van den volgenden inhoud „240 gulden belooning. Om twee uur dertig des morgens van den iSsten April, 1S93, De Stoom Visschen Vaartuig genaamd „Dogger Bank," van Huil, was overzeild en met de geheele Equipage gezonken. Terwijl Visschende tuschen de Borkum de Texel, door de Deutsche Schip „Thekla," van Hamburg naar Talcahuano bestemd. De Kapetein van de „Thekla" vermelde dat nog vier Stoom Vischen vaartuigen waren vischende dichtbij de plaats van de ongeluk, en dat een van de zelfde stoomde naar de zinkende Schip toe, om hulp te verleenen, welke was de reden dat hij zelf geen boot uitgezonden heeft. 152 maken. Verder vertelt men een pikante geschiedenis van mevrouw de Trémières; haar man heeft haar op heeter- daad betrapt met Carsenis. Dan weet men dat graaf Perekin Sophie Viroflay in den steek heeft gelaten. De goede Mingreliër is naar Odessa vertrokken. Derhalve krijgt zij geen roebels meer, niet eens meer papieren." In gewone gevallen zou het avontuur van de schoone Viroflay Bernheimer zeer geïnteresseerd hebben, want hij had eens eene levendige belangstelling in haar betoond. Nu echter luisterde hij nauwelijks. De journalist, die ge woonlijk zijn heer met zijne praatjes verstrooiing'wist te bezorgen, zag terstond dat het ditmaal niet ging. «Staat het misschien vandaag slecht aan de beurs vroeg hij, terwijl hij een ernstig gezicht trok. «Volstrekt niet," zeide Bernheimer. En toen, nadat hij nog een oogenblik had geweifeld, bracht hij het gesprek op de zaak, die hem zoo na aan het hart lag. «Zeg eens, Bricolier, heb je ook bij geval een slim en intelligent menseh bij de hand, wien ik een zaak van zeer delicaten aard kan toevertrouwen?" De secretaris keek zijn chef nieuwsgierig aan, daar hij hem zelden zoo ontroerd had gezien. Hij kende hem door en door en op fluisterende toon, alsof het de grootste staatsaangelegenheid gold, zeide hij: «Er is zeker eene dame in het spel." Juist begrepen, maar het betreft mij niet of liever niet direct," zeide Bernheimer. «Alsof hij dan zoo uit zijn humeur zou zijn," dacht de journalist. En luide zeide hij: «Zoo zoo, dus het betreft eene dame Ja, dat is zeker een teedere zaak. Onder onze agenten hebben wij een zekere Baroquet, die inder tijd de door de Engelsche dievenbende gestolen papieren van waarde zoo handig weder terugbracht. Gij herinnert het u zeker nog wel? «Jawelgelooft ge, dat men het hem zou kunnen toe vertrouwen? Maar, ik herhaal u, dat het een zeer teedere zaak is. Het geluk van een mijner beste vrienden staat op het spel." «O, dus een gehuwde vrouw?" 153 «Neen!" riep Bernheimer verschrikt uit, «zijne geliefde, die op verborgen wegen wandelt. Men kan niet eens namen noemen, hoogstens van den man, die verdacht wordt haar te verleiden." «Door den geliefde komt men ook spoedig te weten, wie de vrouw is," zeide de secretaris. «Dan kan men het Baroquet ook niet toevertrouwen. Hij zou eene on voorzichtigheid kunnen begaan, een schandaal verwekken. Vooral als de heer, waarvan hier sprake is, misschien nogal driftig is." Samuel, die met uitgestrekte beenen in zijn fauteuil lag en naar het tapijt keek, scheen in diepe gedachten ver zonken. Toch verloor hij geen woord van hetgeen zijn vertrouwde hem zeide. De secretaris trachtte echter vruch teloos het ondoordringbaar masker, dat Samuels gelaat bedekte, te doorgronden. «Als gij mij slechts een enkele goede aanwijzing kunt geven, dan zou ik u raad kunnen geven Kunt gij mij den naam niet noemen van hem, die in het oog moet worrlen gehouden Samuel bewoog zich niet. Hij keek nog steeds naar het tapijt, maar zacht klonk het van zijn lippen«Roquière..." «Roquière?" herhaalde Bricolier kalm. «Dan moet men de Rue Lubeck in het oog houden." Nu sprong Bernheimer op. Zijne oogen vlamden en zijn gelaat werd donkerrood, terwijl hij Bricolier's arm greep en hem heftig schudde. «Rue Lubeck, hoe weet je dat?" «Ik weet zooveel," zeide de journalist lachend. «Wat Roquière aangaat, weet ik goed dat hij kamers heeft in No. 17 van die straat. Geloof niet aan tooverijik kwam het door een toeval te weten. Eene kleine vriendin van mij woont in dat huis, deur aan deur met het nestje dat de markies zich daar voor zijne minnarijen heeft gebouwd. Wat mij betreft, ik laat mij door de vrouwen niet uit mijne gewone voegen brengen; zij komen tot mij. Ik zou dus geen idee van die interessante nabuurschap hebben gehad, als de kleine mij laatst niet in de comedie Roquière had aangewezen, met de woorden: «Die daar heeft op dezelfde étage als ik kamers, waar hij zijne geliefde ont-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 2