NEDERLAND. aanheffend het lied „Voor Vader land en Vorstin'', dat het weerklok dooi de groote schitterende zaal als het ge luid van één machtig melodieus orgaan, en ge zongt meê het lied, dat ge zoo lang ontbeerdet en gevoeldet welk een innige band er bestaat tusschen de tonen en dochters van één volk. En de vreemdelingen, die onder ons waren, voegden hunne stemmen bij de onzen, aangetrokken als ze werden door de eigenaardige eenvoudige melodie, al begrepen ze ook niets van de hun vreemde woorden. Het was een plechtig oogenblik en het glanspunt van den avond. Genoeg, dat ik u zeg, dat toen het, veel te snel naar aller zin, tijd was geworden om afscheid te nemen, enkele dame3 als souvenir van hunne cavaliers de vergulde knoopen van hun uniform gekregen hadden. De broches en spelden, die daarvan gemaakt wor den, zullen machtige herinneringen blijven, vol poëzie en lieve souvenirs. Hoe die arme jonkers echter morgen op het appèl zullen verschijnen Toen eenmaal de militaire macht ver dwenen was, was 't uit met het vroo- lijke rumoerige leven. Ik zag verschei dene schoonen stil en in gedachten ver zonken hier en daar verspreid zitten. Gelukkigen, die het voorwerp zijn uwer gedachten Na een hartelijk afscheid van de famile Planten ging ik huiswaarts in gezelschap van een jongen Amerikaan, die zóó enthousiast was voor al wat Hollansch was, dat hij al zijn welspre kendheid gebruikte om mij zijn diepste hartsgeheimen toe te vertrouwen. Zij was een Hollandsche begrijpt ge! Zeker is 't, dat deze feestavond uit muntend geslaagd was en dat de eer hiervan uitsluitend toekomt aan onzen consul en zijne echtgenoote, die daar mede getoond hebben de eer van Hol land hoog te houden als hun eigene. (TelegrK. HELDER, 27 Mei. Officiëele berichten uit de //Staatscourant'1. Bij beschikking van den Minister van Binnenl. Zaken is benoemd tot assistent aan het Rijkslandbouw-proefstation te Hoorn, F. W. J. Boekholt, aldaar. Met het oog op pogingen, die mochten worden aangewend om landverhuizers aan te werven voor Brazilië, meent de Minister van Buitenl. Zaken in overweging te moeten ge ven, niet tot landverhuizing naar Brazilië over te gaan, alvorens ook aan zijn departe ment of bij den consul-generaal te Rio de Janeiro inlichtingen te hebben ingewounen. De Minister van Financiën maakt bekend, dat het saldo van 's Rijks schatkist op den 20 dezer bedroeg: bij de Nederl. Bank f 9,848,298.50$ en bij de betaalmeesters f 1,425,168.15$. te zamen f 11,273,466.66. Bij Kon. besluit is de off. van gez. Ie kl. bij de zeemacht C. J. P. Verhoef? voor den tijd van 5 jaren op pensioen gesteld, onder toekenning van een pensioen ad f650 'sjaars, «n een verhoogiDg van f 300 's jaars. Bij Kon. besluit is: 1. de kapt.-luit. ter »ee J. Luytjes op pensioen gesteld, onder toekenning van een pensioen van f 1369 jaars en een rerhooging van dat pensioen van f 825 's jaars2. bevorderd tot kapt.- luit. ter zee, de luit. ter zee der 1ste kl. M. F. Tydeman tot luit. ter zee 1ste kl., de luit. ter zee 2de kl. D. A. P. Koning, en tot luit. ter zee der 2de kl., de adelb. der le kl. C. D. De Haes. Ingevolge Kon. besluit worden1. Hr. Ms. monitors „Bloedhond" en „Cerberus", liggende alhier en te Amsterdam, met 10 Juni a. s. in dienst gesteld en het bevel over die bodems opgedragen respectievelijk aan de kapt.-luits, ter zee A. F. J. Frackens en W. A. Buytendijkeerstgenoemde onder eervolle ontheffing van het bevel over Hr. Ms. instruc- tiescbip „Neptunus". Voorts worden geplaatsta. aan boord van de „Bloedhond" de luit. ter zee 1ste kl. J. H. Commijs, C'. Röell, C. A. M. Van Vliet, off. van gcz. 1ste kl. bij de zeemacht H. J. Groot en de off. van adrain. 2de kl. A. W. Van den Worm, eerstgenoemde als le off.b. aan boord van de „Cerberus", de luit. ter zee 2de kl. A. Gooszen, G. A. Rietberg, P. A. Bik, de off. van adm. 2de kl. O. Wil- lemstijn eerstgenoemde alt lste off.2. Hr. M». instructieschip voor zcemiliciens „Nep tunus" met 16 Juni a. s. uit dienst gesteld 3. het bevel over Hr. Ms. instructiescbip „Neptunus" van 10 tot en met 15 Juni a. opgedragen jaan den luit. ter zee Ute kl. C. F. A. Gregory. spoorweg van Probolingo naar Panaroekan, lokten financieele beschouwingen uit, aller eerst bij den heer Bahlmann, die zijne bezorgdheid kenbaar maakte over den toestand der Indische financiën en het plan, om de hoogere uitgaven door geldleening te dekken, bestreed. Hij betwistte de nood zakelijkheid van die werken en verwachtte van den minister van Financiën scherper toezicht op de uitgaven voor Oorlog, Ma rine en Indië. Hoewel ook de heer van Houten den financieelen toestand donker inzag, wilde hij aan Indië werken van productieven aard niet onthouden, zoo het nut hem alsnog werd aangetoond. Hij beval het denkbeeld aan van vereeniging vanspoor- wegaanleg met de uitgifte van gronden, I om zoodoende rente-garantie van Staats- wege overbodig te maken, j De heer Pijnacker Hordijk betoonde zijn volle sympathie met den spoorwegaanleg en de irrigatiewerken, waardoor het voort brengend vermogen van den bodem zal verhoogen, hetgeen zal leiden tot ontwik keling van het land en vermeerdering der welvaart. De minister van Koloniën betoogde, ter verdediging van deze ontwerpen, dat zij geheel passen in zijn stelsel om, met inacht neming van gepaste zuinigheid, te trachten, Indië's productief vermogen op te voeren. Hij betwijfelde of het particulier kapitaal voor dezen spoorwegaanleg zou te vinden zijn. Het denkbeeld-van Houten acht hij niet geschikt voor toepassing op Java. Ook de heer Roëll wilde den aanleg dezer werken niet afhankelijk maken van den minder bevredigenden toestand der Indische geldmiddelen. De heer Rutgers bestreed ook de finan cieele politiek der Regeering, maar zou vóór stemmen, omdat hij de werken zoo nuttig vindt. Het ontwerp voor den spoorweg Probo lingoPanaroekan, met zijtak Radoeagoeng Pasirian, is aangenomen met 46 tegen 16 stemmen. Bij de discussie over verbetering der afwatering van de Solovallei keurde de heer Conrad de zaak goed, maar opperde verschillende bedenkingen tegen het plan. De heer Land verdedigde het ontwerp en bestreed de bezwaren van den heer Conrad. Het ontwerp werd aangenomen met 55 tegen 16 stemmen. Voorts is goedgekeurd grondverkoop te Grave, Weesp, Hontenisse en Leeuwarden (het laatste met 42 tegen 21 stemmen). Zitting van Vrijdag 26 Mei. De algemeene beraadslaging over de Bedrijfsbelasting weid voortgezet. De heer Van de Velde bestreed het invoeren dezer belasting. De heer Van Karnebeek gaf in een repliek te kennen, dat de minister bij dit ontwerp den landbouw te veel begunstigde, en de heer De Meijier hoopte alsnog dat de minister het Personeel zou herzien, onafhankelijk van de opbrengst der Ver in ogensbelasting. De heer Bahlmann verklaarde zich in hoofdzaak voor de wet, omdat zij berust op het rechtvaardige beginsel van betaling naar gemaakte winsten en een einde maakt aan de revolutionaire Patentbelasting. Ver hooging van invoerrechten in het belang der minder welvarende industrie blijft evenwel noodig, maar de Bedrijfsbelasting kan alleen aan den middenstand ten goede komen, wanneer de Personeele belasting alsnog gelijktijdig wordt herzien, waarvan verschuiving der Kieswet het gevolg kan zijn, waarop hij alsnog aandrong. Zijn sympathie voor de wet zou verminderen bij niet of gedeeltelijk belasten der coöpe ratieve vereenigingen. De heer de Beaufort (Wijk-bij-Duurstede) wenschte onderscheid van aanslag voor beroep en bedrijf, door aftrek voor be roepskosten bij Kon. besl. ruim te om schrijven. De heer Roëll bleef afschaffing van het Patent krachtig verdedigen. Sterk protes teerde hij tegen de notarissen, die de tarieven niet verlagen, en drong aan op wettelijke bedreiging met ontslag als zij de wet niet toepassen. De heer Tydens bestreed het denkbeeld om den landbouw te treffen en protesteerde tegen 't denkbeeld-Bahlman, om de Kieswet uit te stellen tot na herziening van het Personeel. De heer Van Houten bestreed afstand van het Personeel aan de gemeenten. De afschaffing van hel Patent juichte hij toe; de vrijstelling van den landbouw en halveering der pensioenen keurde hij ai. De Spaansche ministerraad heeft zijne goedkeuring gehecht aan de handelstractaten met Zwitserland, Zweden en Nederland. Bij de aanbesteding der verbouwing van het slot Soestdijk zullen alleen aan nemers uit Baam en Soestdijk tot de mededinging worden toegelaten. De „N. Apeld. Ct." drukt daarover hare verbazing uit; zij kan begrijpen, dat Ne derlanders verzoeken bij werken vóór vreemdelingen in aanmerking te komen doch het blad ziet niet in, dat eene re geering partijdig genoeg zal kunnen zijn, om den eenen landgenoot Doven den andere te kunnen bevoordeelen en de vrije concurrentie binnenslands een nekslag te geven. Ten slotte hoopt dat blad, dat het bericht nog moge blijken onjuist te zijn. Zooals men weet, was in de alg. vergadering van „Volksonderwijs" ook een voorstel aan de orde van de afd. ,,'s Graven- hage I", luidende „De alg. vergadering protesteert tegen de bekende circulaire der Leeuwarder schoolautoriteiten en is van oordeel, dat een Regeering, die de onderwijzers be lemmeren wil in hun grondwettig recht om in vergaderingen vrij hunne meening over de politiek te mogen zeggen, die de onderwijzers ontslaat, omdat dezen een andere politieke meening voorstaan en propageeren dan die der regeerende klasse, zich schuldig maakt aan een daad van willekeur en tirannie. Het tweede gedeelte van het voorstel van „'s Gravenhage I" werd op voorstel „Schiedam" niet in stemming gebracht, als niet berustende op waarheid. Een motie-van Gilse, luidende „De vergadering, gehoord de discussies, stemt in met de denkbeelden der Leeu warder schoolautoriteiten, dat een lid van den Sociaal-democratischen bond niet als openbaar onderwijzer kan worden gehand haafd, maar betreurt het, dat die autori teiten zich in hare circulaire niet tot dat denkbeeld hebben bepaald," werd met groote meerderheid aangenomen. Binnenlandsoh nieuws. Helder. Het programma van het derrie zomer-conccrt, op morgen (Zondag), des namiddags ten 2$ u., door het Staf- muziekkorps der K. N. Marine in liet „Park Tivoli" alhier te geven, luidt als volgt 1. Valeur Framjaise, Marche, Emile Fon- tenelle. 2. OuverureLe Naufrage de la Meduse, C. G. Reissiger. 3. Einleitung und Braufchor des Illtes Actes aus der Oper Lohengrin, Richard Wagner. 4. Souvenir de Stabat Mater de Giacomo Rossini,'^ G. Brefsant. 5. OuvertureLe grand Mogol, Edmund Audran. 6. Fantaisie de 1'opéra- bouffe: Orphèe aux Enfers, Jacques Offen- bach. 7. Frühlingslieder, Walzer, Franz Kiihner. Nos. 1, 2 en 6 eerste uitvoering. Schagen. Met een batig saldo van f 31.25 treedt de Zwemvereeniging alhier het nieuwe vereenigingsjaar in. Behalve gewone herstellingen, zal dit jaar, na bekomen ver gunning en na gehouden raming der kosten, overgegaan worden tot de beschoeiing van dpn walkant nabij de zwemtent, die voor eenige dagen weder is geplaatst. De heer Roep is herkozen als penningmeester. De Vereeniging telt tegenwoordig 25 leden. Alkmaar. Met algemeene stemmen, zonder beraadslaging, is in de zitting van den Gemeenteraad van 24 dezer aangenomen het volgende besluit Art. 1. Het is verboden, een huis van ontucht te houden. Art. 2. Elk verblijf, waar gelegenheid wordt gegeven tot eene ontuchtige bijeen komst, is een buis van ontucht. Art. 3. Overtreding van art. 1 wordt ge- straft met geldboete van ten hoogste f 25 of hechtenis van ten hoogste 6 dagen. Alkmaar. Op het adres van veertig ingezetenen, waarbij verzocht werd, dat de gemeente Alkmaar de door den minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid ge vraagde waarborging, tot een bedrag van acht honderd gulden per jaar, gedurende 13 jaren, op zich zou nemen, ter verkrij ging eener aansluiting van de gemeente Alkmaar aan het intercommunaal telefoon verkeer, heeft de commissie uit den Raad voorgesteld, afwijzend te beschikken op het verzoek zooals het thans daar ligt. Er bestaat naar hare meening geen bezwaar, een nader adres bij den Raad in overwe ging te nemen, wanneer het aan belang hebbenden gelukken mocht, in den door haar aangegeven geest met goeden uitslag werkzaam te zijn. Met „in den door de C. aangegeven geest" wordt bedoeld dat de adressanten, die door de onderteekening van het adres geacht kunnen eu mogen worden tot de groote belanghebbenden te bc'nooren, van hunne belangstelling in het tot stand komen dezer verbinding blijk hadden gegeven, door zich te verbinden tot het waarborgen van nagenoeg de ge- heele som. Was dan aan de gemeente Alkmaar gevraagd het ontbrekende te waarborgen, de commissie zou geen be zwaar gevonden hebben, om teadviseeren, daarin te treden, i In het adres was gezegd, dat op rede- i lijken grond 2200 gesprekken langs het intercommunale telefoonnet verwacht moch- i ten worden. De Commissie, raadplegende de in andere gemeenten opgedane onder- j vinding, kwam tot de ontdekking, dat die verwachting veel te hoog gespannen is, dat in werkelijke handelssteden als j Zaandam, Schiedam, Utrecht, Dordrecht en Arnhem, resp. slechts 188,820, 1188,1571 en 1489 telefoongesprekken gevoerd wor den en op grond hiervan achtte zij zich gerechtigd afwijzend te adviseeren. Oudkarspel. In eene vergadering van hoofdingelanden met het dag. bestuur van het Ambacht van Westfriesland, ge naamd Geestmer Ambacht, zijn onder meer opgemaaktde voordrachten voor dijk graaf, waarop de heer C. Kroon Mz. bo venaan staat, en voor een hoofdingeland voor Westfriesland, waarop de heer A. Wit als no. 1 is gesteld. Verder werd benoemd tot heemraad, in plaats van wijlen den heer W. Bos, de heer H. Hart alhier, terwijl ten slotte met 17 tegen 10 stemmen in beginsel besloten werd tot het plaatsen van een stoomgemaal te Aartswoud, ter verbe tering van de waterloozing van Raaxmaats- boezem. Loosduinen. Uit tal van woningen wapperde jl. Donderdag de driekleur, ter gelegenheid van de opening van de West- landsche stoomfabriek van verduurzaamde levensmiddeleu, eene inrichting, welke vooral voor de bevolking van dit gedeelte des lands var. groot nut kan zijn. Marine en Leger. Voor 15 plaatsen als mach.-leerling 2de kl. hij de opleiding te Hellevoetsluis hadden zich 86 candidaten aangegeven 82 kwamen er op, 28 werden er geneeskundig afgekeurd en dus 54 geëxamineerd. Door den Minister van Marine is bepaald, dat elke dek- en onderofficier der zeemacht, behoorende tot het vaste korps of tot opne ming daarin voorgedragen, na terugkeer in Nederland van een reis buitenslands, een verlof met behoud van soldij kan bekomen van 14 dagen voor elk jaar, dat door hem voortdurend buitenslands is doorgebracht. Bij afwezigheid van langer dan één jaar wordt eeu gedeelte van een jaar, mits meer dan 6 maanden bedragende, voor een vol jaar aan gemerkt. De kapt.-luit. ter zee J. Luytjes, lste officier aan boord van Hr. Ms. stoomschip „De Ruyter", wordt op non-aetiviteit gesteld en vervangen door den luit. ter zee lste kl. P. F. Van der Velden Erdbrink. Onderwijs en examens. Mej. D. E. Duval, onderwijzeres alhier, is als zoodanig benoemd te Haarlem. Rapport op het verzoek van het bestuur der afd. Alkmaar van het Nederl. Onderw.- Genootschap, betrekkelijk de tegenwoordige regeling der onderwijzers-jaarwedden aan iederen onderwijzer en aan iedere onderwijzeres, na 1 Augustus optredende, wordt eene jaarwedde van f 650 toegekend aan iederen onderwijzer en aan iedere onderwijzeres, die na 1 Augustus 1893 de hoofdacte verwerft, wordt eeue verhooging van jaarwedde van f 50 toegekend, zoo hij of zij op het tijdstip van het verwerven dier hoofdacte niet in het bezit is eener jaarwedde van f 700 of meer aan iederen onderwijzer, die volgens art. 24 der wet den rang van hoofdonderwijzer moet bezitten en na 1 Augustus 1893 benoemd wordt, wordt eene verhooging van bezoldi ging van f 100 gegeven. Naar het „Vad." verneemt, hebben B. en W. van Leeuwarden definitief geweigerd ge volg te geven aan den aandrang van den district9-schoolopziener te Leeuwarden, om den van sociaal-democratische gevoelens be tichten onderwijzer Dijkstra te ontslaan. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag 25 Mei. De voorstellen tot het toestaan van gelden voor irrigatie en afwatering van de Solovallei en voor den bouw van een 160 daar ik u heden hier aantref. „Ik vervul slechts een plicht, die mij is opgelegd ge worden. Sinds een jaar is dit de eerste maal, dat ik liet klooster verlaten heb en het zal ook de laatste maal zijn." „Ge zult dus geheel verloren zijn voor ons, die u zoo liefhebben „Dood." „Hebt gij ons dan niet meer lief, Therese „Ik heb alleen nog God lief." Therese had deze woorden vast, bijna heftig uitgesproken en zij haalde verlicht adem, als wa3 zij blijde, de laatste band, welke nog tusschen haar en hare familie bestond, te hebben verbroken. Raimond verbleekte. „Men zou bijna zeggen, dat gij ons haat." „Leg mijne woorden niet verder uit, dan zij beduiden," antwoordde Therese zacht. „Gij weet wel, dat ik u niet haat." Was het toeval, dat zij zoo antwoordde en alleen van hem sprak Hem haatte zij niet, maar Lydia E11 waarom Lvdia dan De graaf leed verschrikkelijk en dit spiegelde zich zoo duidelijk op zijn gelaat af, dat Therese medelijden voor hem gevoelde. Haar wrok was verdwenen en slechts zachtheid en vriendelijkheid beroerden hare reine ziel. Zij legde hare hand op Raimond's arm en zeide„Bewaar den vrede uwer ziel en weest gelukkig. Leef wel, Raimond, en weest overtuigd, dat ik nóch Lydia, nóch u in mijne gebeden vergeten zal." Daarop groette zij hem met eene ernstige hoofdbuiging en keerde naar hare begeleidster terug. Raimond waagde het niet haar te volgen. Hij kon zich van zijne gevoelens op dat oogenblik geen rekenschap gevenhij was geheel buiten zichzelve. Terwijl hij zijne ontroering trachtte meester te worden, nam hij zich voor, niet verder over de zin van Therese's woorden na te denken en wendde zijne schreden naar dat gedeelte van de zaal, waar Lydia schitterde. Omringd door de comité-dames, telde zij de banknoten en goudstukken, welke in een korfje naast haar opgestapeld lagen. Zoodra zij Raimond zag, riep zij hem vol trots toe„Ik heb elfduizend franks voor mijne waren 161 gemaakt „Het lieve kind is ons een zegen," zeide vorstin Stoll- berg. „De arme weezen zullen het haar te danken hebben, wanneer zij in overvloed baden." „O neen, den heeren, die zoo vrijgevig waren l" ant woordde de jonge vrouw. „Ik heb slechts verkocht." „Ploërné, doe mij het genoegen en neem mij een half dozijn van die bezems af," zeide Bernheimer, wiens zakken met allerlei voorwerpen opgevuld waren. „Ik heb zooveel van dat goed, dat ik mijn huis en ook het uwe er wel tien jaren mede kan schoonmaken." „Daar komen de bedienden...." „Dames, veroorloof mij, u eenige borstels aan te bieden," ging Bernheimer vroolijk voort. „Ik verkoop ze niet, ik schenk ze u Gij bewijst er mij een grooten dienst mee Alles stroomde nu naar buiten en spoedig was de zaal leeg. Lydia liet zich door haren bediende den mantel omhangen, wisselde hier en daar nog een paar afscheids woorden met hare medeverkoopsters, kreeg een kus van de vorstin en begaf zich, door Bernheimer en haren echtge noot vergezeld, naar haar rijtuig. De weg naar huis werd zwijgend afgelegd, want ver van het gewoel van de bazar, had Raimond meer gelegenheid zijne gedachten, die niet van de vroolijkste waren, na te gaan. Sinds een jaar was hij niet zoo bedrukt geweest. Therese was hem, evenals vroeger, nog steeds een raadsel. Zij had geen tranen gestort en geen verwijten geuit, toen zij het treui'ig einde harer geheime liefde vernam en niets had de vertwijfelende smart verraden, welke het gevolg is van het verlies van een dierbaar wezen. Zij scheen veel meer verstoord over de ontdekking van haar misstap, dan over hetgeen haar ontroofd was geworden het maakte zelfs den indruk, alsof tusschen haar en den doode nooit een band bestaan had. En toch had zij bekend en zichzelve beschuldigd! Wat zou haar daartoe gedreven moeten hebben, wanneer zij onschuldig was, want dat zij voor Lydia weinig genegen heid gevoelde, had zij maar al te duidelijk getoond. Waarom zou zij zich ook Yoor haar hebben moeten opof-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 2