NEDERLAND. om ook den tweeden vierponder te redden. De Koenens had een lanssteek door den rechterarm en minstens nog zes lichte wonden. Hij was verbonden en lag, door bloedverlies uitgeput, in de kazematten. Ik zelf had een schamp schot over de geheele breedte van mijn borst en een lanssteek in de linker wang. Daar Robert, op eenige schram men na, onverlet was, droeg ik hem het commando over en legde mij ook ter ruste, nadat ik de heeren Braun en de dames had bezocht. Beide heeren waren er met lichte wonden afgekomen, maar het grootste gedeelte hunner lieden was dood. HELDER, 8 Juni. OfQciëele berichten uit de «Staatscourant4. De Minister van Justitie heeft benoemd met ingang van 1 Juli a. s. tot inspecteur der rijksveldwacht in hel 6de district, stand plaats Amsterdam, P. M. E. Soeters. De Rijkscommissie voor de examens ter verkrijging van een diploma als machinist aan boord van koopvaardijschepen zal aan vangen den 27 dezer. Nadere bijzonderheden bevat de „Staatscourant" van 6 dezer. Bij Kon. besluit is aan den eervol ont slagen eerste bewaarder bij 's Rijkswerf te Amsterdam, L. C. Dorenbos, met ingang van 1 April jl., een pensioen toegekend van f 723 's jaars. Bij Kon. besluit is bepaald, dat bij afzon derlijke dagorders, zoo in Indië als in Ne derland, eervol zal worden vermeld, de luit. ter zee 2de kl. Jhr. E. G. Wichers, en zulks ter zake van zijn loffelijk gedrag in een ge vecht ter Westkust van Atjeh in Jan. jl., bij gelegenheid van bet vermeesteren van een prauw, toebehoorende aan een het Nederl. gezag vijandig gezind Atjeh-hoofd. De dirig. off. van gez. 2de kl. bij de zee macht W. Schoondermark, geplaatst bij het Hospitaal der Marine alhier, wordt met 16 dezer op non-activiteit gesteld en vervan gen door den off. van gez. 1ste kl. dr. T. Svrart Abrahamsz. (vrijstelling ook van zuivelfabrieken) en 't amend.-Lidtinck (eveneens vrijstelling van zuivelfabrieken). Zitting van Woensdag 7 Juni. Bij het desbetreffende artikel werd in een herhaling getreden over de vrijstelling van het landbouwbedrijf. Het amendement- Poelman stelde de beginselvraag het doen vervallen der vrijstelling. De heer Roessingh wilde niet daaraan tornen, nadat bij de Vermogensbelasting op vrijdom uitzicht is gegeven, j De heer De Kanter verklaarde de ge- heele wet te zullen afstemmen, wanneer de landbouwstand wordt betrokken in de Bedrijfsbelasting, en zag daarin grooter onrechtvaardigheid dan in behoud van het Patent, omdat de boerenarbeiders slechts de dupe worden van verzwaring der lasten, een druk dien de heer Zijp nader schetste, met verzoek aan den Minister, om het amendement onaannemelijk te verklaren. Ook de heer Houwing was ongeneigd, de verantwoordelijkheid voor de wet te dragen, wanneer de grondbezitter nog meer belast wordt, en de heer Viruly motiveerde mede zijn stem voor de vrijstelling, als een daad van eerlijkheid en goede trouw in verband met de Vermogensbelasting en de perequatie der Grondbelasting. De heer Mees, zou in de landbouwvrij- stelling berusten, maar wilde haar niet uitstrekken tot de bloembollencultuur. Hij bestreed het niet-belasten van coöperatieve j zuivelfabrieken. De heeren Tydeman, Ferf en de Beau- I fort (Wijk-bij-Duurstede) verdedigden de j vrijstelling van den landbouwde heer Pijttersen meende, dat die tot onrechtvaar digheid zou leiden, en ook de heeren De j Meijier en Sanders bestreden haar. De heer Van Houten verdedigde, namens de meerderheid der C. v. R., het amend.- Poelman, en bestreed de amend.-Gerritsen en -Lieftinck. De heer Heldt stelde amendementen, om boom- en bollenkweekers niet vrij te stel len, en ook fabrieken in verbinding met het landbouwbedrijf te belasten. STATEN-GENERAAL. Eerste Kamer. Avondzitting van Dinsdag 6 Juni. De Voorzitter wijdde, na mededeeling van het bericht omtrent het overlijden van mr. G. C J. Van Reenen, een waardeerend woord aan diens nagedachtenis. De ingekomen wetsontwerpen zijn naar de afdeelingen vei zondes en de Kamer is gescheiden tot nader te bepalen dag. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag 6 Juni. Bedrij fsbelasting. Op het voorstel der Regeering om pen sioenen, wachtgelden en lijfrenten slechts voor dc helft te belasten, werden nog verschillende amendementen ingediend. Had de heer Borgesius voorgesteld, de eerste f 1000 voor de helft te berekenen, de heer de Ras wenschte in dit voorrecht te doen deelen hen, die voor vast salaris werken en in ongunstiger omstandigheden verkeeren dan gepensionneerden. Nog verder ging het amend.-Heemskerk, die de tractementen van ambtenaren, pre dikanten, militairen en onderwijzers slechts op een grondslag van 50 pCt. wil treffen. De heer Levy sloot zich aan bij de araendementen, die de vaste traktementen minder willen belasten, omdat deze niet op anderen zijn af te wentelen, gelijk in den handel. Vooral het amendement-Poelman (het belasten van alle vaste traktementen naar 75 pCt.) kwam hem gewenscht voor. De heer Conrad was voor een milde behandeling van de vaste traktementen en de gepensionneerden, al vraagt hij geen geheele vrijstelling voor de laatsten. Maar de heer Rutgers wilde voor de ambtenaars betrekkingen geen consideratie boven win keliers of particulieren, en wees er op, hoe gezocht de ambtenaars-betrekking is, blijkens de vele sollicitatie» bij vacatures, waarvoor zelfs de voorspraak van Kamer leden wordt ingeroepen. Hierbij sloot zich de heer Sanders aan. De heer van Houten verklaarde, dat de Commissie eenstemmig tegen het amend.- Heemskerk is, en de meerderheid ook tegen de amend.-Poelman en de Ras, maar vóór 't amend.-Borgesius. De minderheid wenscht paragraaf 7 ge heel te doen vervallen. De heer van Beuningen stelde een amen dement voor om die paragraaf te doen vervallen. De minister verdedigde paragraaf 7, be streed alle verdere reducties, vooral met 't oog op de onbillijkheid tegenover kleine winkeliers, en had 't minst bezwaar tegen het amend.-Borgesius. De heer Seret stelde als amendement voor, om uit paragraaf 7 de lijfrenten te doen vervallen. Het debat over paragraaf 7 is afgeloopen en dat over paragraaf 8 aangevangen, met het amend.-Poelman (geen vrijstelling van 't landbouwbedrijf), het amend.-Gerritsen Een open brief. Aan den president v. h. Hoog-Gerechts- hof te Batavia is door bemiddeling der „Soer. Ct." de volgende open brief ge zonden HoogEdelGestrenge He ejr, Dat ik mijn toevlucht neem, 11 een open brief te schrijven door middel der pers, vindt zijn oorzaak hierin, dat het mijn wensch is, er ditmaal van een klacht over den controleur J. Storraer nota zal genomen worden en publiciteit het eenige middel schijnt, om daartoe te geraken. De vele klachten over dien persoon schijnen niet voldoende te zijn, om de oogen der auto riteiten te openen niet alleen, doch dreigt zoo iemand nog in rang te kunnen stijgen, om andere plaatsen met zijn geknoei te verpesten. In Mei jl. werd door den heer Diepen- heim, vriend des controleurs, een i4jarig meisje begeerd, genaamd Charlotte Klavert, doch weigerde haar moeder haar af te staan. Haar oom, bij wien ze als pleegkind in huis was (sergeant Laboeha, wijkmeester), werd bewerkt om haar te geven, en een dag werd bepaald. De controleur en de heer D. namen het kind uit huis van genoemden persoon en werd zij door hen in gezelschap harer tante en van de dulcinea des controleurs naar het huis van den hr. D. gebracht. De sergeant Laboeha, ouderling der Christenkerk, kreeg daarvoor ontslag door den waarn. pred. Schippers, van Ternate, op verzoek der ouderlingen en diakenen, nadat «1e moeder ZWE. had bekend, het kind niet te hebben willen afstaan, zoodat het dus zonder haar toestemming ontvoerd was. Bij die ontvoering waren 4 ooggetuigen en 60 omstanders (inlauders): I H. P. Hengst, Mantulametten, doctor Deijll en ondergeteekende. i Wij vragen u HoogEdelGestr. een amb tenaar niet langer te ontzien, die in zijn qualiteit van controleur met nog 10 bij baantjes zijn macht durft misbruiken, waar door onze aankomende meisjes niet veilig zijn, en iemand te straffen zonder aanzien des persoons, al heeft hij ook een diploma van Delf, dat hem blijkbaar geen brevet van fatsoen, eer en eerlijkheid geeft. 1 Mij vleiende u deze zaak van uit Bata via zult laten onderzoeken en niet door de Justitie te Macasser, verblijve Hoogachtend, HoogEdelGestr. Heer, UEd. dw. dnr. H v. d. MULL. De „Soer. Ct." teekent hierbij aan: Het bovenstaande geschrift, dat naar ik hoop niet zonder de aandacht te trekken voorbij zal gaan, ontving ik dezer dagen (aangeteeker.d) uit Ternate, r. i e t uit Bat jan. Blijkbaar had men te Batjan den aan een courant geadresseerden brief niet op de post willen doen, zonder de voorzorg te i bezigen van het stuk in een (niet-suspect i adres van iemand te Ternate te doen, en j hiermede de zekerheid te verkrijgen, dat het werkelijk den geadresseerde in handen kwam. En deze voorzorg werd noodig geacht, niettegenstaande de afzender onder uitdruk kelijke vermelding van zijn naam op het adres en terwijl de 5 lakken zijn initalen droegen, het pakket slechts „aangeteekend" wilde verzonden hebben. HH. MM. de Koninginnen zullen 17 dezer van haar buitenlandsche reis terug- keeren en het Loo betrekken. Naar het Haagsche „Dagblad" ver neemt, heeft het denkbeeld tot stichting van een standbeeld voor wijlen koning Willem III zooveel instemming gevonden in vele kringen, dat het houden eener tweede openbare vergadering onnoodig werd geacht. Van invloedrijke zijde wordt het plan gesteund. Men hoopt spoedig de eerste stappen tot de verwezenlijking er van te doen. Tot voorzitter der „Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen in Noord- Holland", is gekozen de heer jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, burgemeester van Haarlem. De Kamerclub der liberalen heeft jl. Dinsdagavond eene vergadering gehou den. Daarvan werd alleen bekend, dat het tijdstip van behandeling der Kieswet buiten bespreking is gelaten. Nievelt Co., te Dordrecht, ad f 10.66 Ruijs Co., Amsterdam, f 9.87 P. en N. de Jong, Amsterdam, f 9.73 idem f 9.55 Hagedoorn Zn., Amsterdam, f 9.28$ en Ruijs Co., Amsterdam, f9.19 per 1000 K.G 2. van 1,000,000 K.G. Eng. Oostkust kolen. Ingekomen biljetten van de heeren: Hngedoorn Zn., Amsterdam, ad f 10.57 Von Tenen Cleve, Amsterdam, f 8.17% en Van der Zee-Ockleston, 's Hage (3 soorten), f 8.30, f 8.25 en f 8.10 per 1000 K.G. Heer-Hugowaard. Het fanfarecorps „Crescendo", onder directie van den heer D. Koning, te Avenhorn, was jl. Donderdag naar hier gekomen om bij den heer K. van der Oord een openbaar concert te geven, doch zoo goed als niemand liet zich zien, om naar de muziek te luisteren. Winkel. Jl. Zaterdag werd de hier door de afd. Winkel van Volksonderwijs gestichte inrichting voor handenarbeid ge opend. Het aantal leerlingen bedraagt 51, nl. 4a jongens en 9 meisjes. Egmond-binnen. Tot poldermeester van den Sammerspolder is herbenoemd de heer C. Apeldoorn. Egmond aan den Hoef. De liberale kiesvereeniging alhier heeft tot candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, den heer K. Cz. de Boer, van As sendelft. Sinnenlandsch nieuws. Helder. Door de Directie der Marine alhier werd gisteren openbnar aanbesteed de 1 levering 1. van 4,500,000 K.G. Cardiffkolen. Ingekomen waren biljetten van de heeren Marine en Leger. Hr. Ms. schroefstoomschip //Van Galen", komende van Batavia, ankerde jl. Dinsdag avond omstreeks 10 uur ter reede en kwam reeds gisterenmorgen vroeg in dc haven, zonder het gebruikelijk aantal salutschotcn te hebben gelost. Een deel der equipage is lijdende Ban beri-beri. De meest ernstige zieken zijn terstond naar het Marine-hospitaal overgebracht. De étnt-major van het schip bestaat uit den kapl. ter zee W. F. Blaauw, comman dant luit. ter zee "lste kl. W. P. Coolhaas, lste officierid. 2de kl. F. W. Planten, H. van Praag, Jhr. H. L. Quarles van Ufford, P. te Veltrup, J. H. Ketjen, W. F. van Erp Taalman Kip en H. .T. Boldtngh; adelborsten lsle kl. Jhr. H. H. Roëll, A. C. van Braam Houckgeest, W. C. Lotidon. F. van Manen, W. F. v. d. Hegge Spie», C. N. Brugman, H. VV. Verkerk, J. P. Muller, W. L. Pilaar, N. Maats en A. E. Matthijsen officieren van gez. lste kl. W. Blaakhert en D. dcBoisJr.; offic. v. adm. 2de kl. J. M. Tromp en ndj.- admin. T. Akkerman. Het machinekamer-personeel is samenge steld uit: den mach. lste kl. F. H. J. Mar- tijn, id. 2de kl. D. .1. Menke en id. 3de kl. J. van Pelt en T. de Jonge. Betrekkelijk de „Van Galen" zal een on derzoek worden ingesteld, of die bodem nog geschikt blijkt te zijn voor een nieuwe reis naar Indië, en zoo niet, zal deze door Hr. Ms. stoomschip „De Ruyter" voor dat doel vervangen worden. Hr. Ms. schroefstoomschip lste kl. „Van Speijk", comm. de kapt. ter zee W. A. Arriëns, van New-York herwaarts, passeerde heden nacht oin 2 uur Dungeness en kan dus hedenavond of morgenochtend alhier ter reede worden verwacht. Hr. Ms. stoomschip „Borneo", bestemd voor de Indische militaire Marine, wordt 21 dezer in dienst gesteld. Aan boord zullen worden geplaatst 1 luit. ter zee le kl., 3 luits. tor zee 2e kl., 1 off. van adm. 2e kl., 1 off. van gez. eu 72 onder-off. en mindere schepelingen. De inarine-torpedoot groot model „Nobo", zal van Hellevoctsluis naar hier worden over bracht, tot het inschieten van vischtorpedo's ter reede. Mutatiën machinekamer-personeel alhier met 1 dezer van wachtschip alhier op „Marnix", de mach. 3de kl. Stroër en M. Van Houwelingen en de mach.-leerl. lstekl. C. A. Walter en J. de Jong met 10 dezer van non-activiteit op „Bloed hond", de ranch. 2de kl. P. F. Dubber en N. C. Van der Leeuw en idem 3de kl. K. C. W. E. Hnntzsch op „Marnix", de mach. 2de kl. K. Gomes en L. B. Van Boven. De mach. lste kl. J. J. Jöbsis, chef vau het machinekamer-personeel aan boord van Hr. Ms. stoomriviervaartuig „Merva", wordt overgeplaatst op het lichtschip „Terschellin- gerbank." Het machinekamer-personeel aan boord van Hr. Ms. monitor „Cerberus" zal beatnan uit den mach. lste kl, J. C. A. Gijzen, dien der 2de kl. H. C. Blnnc en der 3de kl. M. Staalman en II. J. P. Ten Brugge Cnte. De lste lnit. C. van 't Sant, van het 5de reg. inf. te Utrecht, is door den Minister van Oorlog, te rekenen op 2 Sept. a. s., eervol ontheven uit de betrekking van adjudant bij liet 2de bat. van gemeld korps en aangewe zen om alsdan bij de Cadettenschool te wor den geplaatst en belast met de militaire op leiding der cadetten bij die inrichting. Het bericht, dat de kapt. Ier zee P. C. Pabst pensioen heeft aangevraagd, is onjuist. In de Directie der Marine te Hellevoet- sluis is de zilveren medaille voor 24jarigen trouwen dienst toegekend aan den 2den tim merman A. F. Bausch, dienende op Hr. Ms. instructiekorvet Nautilus, den botteliersmaat C. de Klerk, dienende aan boord van Hr. Ms. wachtschip aldaar en den matroos lste kl. J. van Vliet, dienende aan boord van Hr. Ms. „Fret". Van de matrozen L. W. de Jonge, F. B. Heilbron, B. Broerge en C. Krijnen, de ma riniers J. van Lijding en C. van den Berg, de vuurstokers P. van Hoorn, J. Smalbroek en D. J. de Gooijen, dienende aan boord van Hr. Ms. stoomschip „Van Speijk, te New- Yrork van passagieren achtergebleven, is bij dc politie aanhouding verzocht. Onderwijs en examens. Benoemd tot onderwijzeres ann de school met den Bijbel alhier, mej. W. E. Schrieke, te Zetten. Tot onderwijzer aan de openb. school te Wervershoof is benoemd de heer W. Febaerts, te Heithuizen (Limburg). De heer J. van den Bos, onderwijzer te Schoorl, is in gelijke betrekking benoemd te Kraliugen. De Gemeenteraad van Andijk heeft beslo ten, den onderwijzer Scliouwstra werkzaam te stellen aan de Westerschool, met ingang van 1 Juli a. s. Op dien datum toch vertrekt mej. Polman, die als onderwijzeres is benoemd te Oosthuizen. Tevens werd besloten, met het oog op het aantal kinderen, eene oproeping te plaatsen voor eene onderwijzeres aan de Oosterscbool, die zoo spoedig mogelijk in functie behoort te treden, en eene voor eene onderwijzeres anti de Westerschool tegen 1 Sept. a. s. 180 minste ook gaan." Hij bracht haar naar zijn rijtuig en toen zij plaats had genomen, zeide hij „Waarheen „Naar huis; maar gaat ge dan niet mede?" „Neen, het is beter zoo." Het rijtuig rolde voort en Samuel Bernheimer keek het met zonderlinge gedachten na. Nu het voorbij was, speet het hem dat dit tusschen hem en Lydia was voorgevallen. Zijne hartstocht was plotseling opmerkelijk afgekoeld. Hij zag haar niet meer door dezelfde oogen als vroeger. In plaats van eene schoone, kokette en lichtzinnige vrouw, zag hij nu een furie, een woedend wijf, dat gevaarlijk kon worden en dat hem afkeer inboezemde. En nu kwam hem ook dat vijandige zwijgen in de gedachte, dat Lydia steeds bewaarde als er van Therese gesproken werd. De oude twijfel over de oprechtheid van Therese's neiging voor het klooster kwam opnieuw boven en het een aan het ander koppelend, kwam Bernheimer tot de overtuiging, dat er een geheim moest bestaan tusschen die twee, waar van misschien Ploërné het slachtoffer was. Dat Raimond iets kon gedaan hebben dat slecht kon genoemd worden, dat wilde er bij Bernheimer niet in, evenmin als dat Therese ergens schuldig aan kon zijn. En daar Lydia haar man zoo verschrikkelijk haatte, moest er iets voorgevallen zijn dat dit rechtvaardigde. Dat zij het een of ander had gedaan, dat het daglicht niet mocht zien, scheen hem thans best mogelijk. I11 gedachten verzonken was hij veel verder gegaan dan hij voornemens was geweest en toen hij uit zijne droomen ontwaakte, bevond hij zich voor de club. Bijna ware hij naar binnen gegaan, maar opeens bezon hij zich en zeide: „Neen, ik moet Therese spreken!" Toen hij voor het klooster kwam, was het juist vijf uur. Therese begroette hem ernstig, maar vriendelijk. „Ik ben u eens komen opzoeken, mijn kind," zeide Bernheimer, „0111 te zien hoe ge het maakt en om te hooren of ik ook nog iets voor u doen kan. Ge zijt zeker nog zoo geheel niet van de wereld afgestorven of ge hebt nog wel de een of audere wensch." 181 „Ik dank u wel, beste voogd," zeide Therese, „maar ik heb volstrekt niets noodig." „Zoo? Dus ge wilt werkelijk voor altijd hier blijven?" „Zeker." „Nu, op den keper beschouwd, hebt ge misschien gelijk, want in de wereld daarbuiten is het ook niet alles. Telkens vergist men zich en als men denkt, dat de menschen ge lukkig zijn, dan ziet men opeens vreeselijke dingen ge beuren. Ach, het leven is vol leugen en bedrog!" Therese sloeg haar voogd met verbazing gade. Uit zijn mond had zij nog nimmer zulke zwaartillende beschou wingen vernomen. Wat kon er gebeurd zijn? „Zou ik u nu nog moed moeten inspreken en u moeten trachten te verzoenen met de wereld?" vroeg zij. „Ach ja, ge hebt gelijk, ik moest over zulke dingen niet praten." „Integendeel," zeide Therese, „ik stel altijd veel belang in uwe zorgen, dat weet ge wel. Zeg het mij maar." „En wat zoudt ge er aan kannen verhelpen?" „Ik zou kunnen bidden." „Ja, dat is waar. Bidt dan voor Raimondde arme jongen is niet zoo gelukkig als ge wellicht denkt." Als Bernheimer nog getwijfeld had, dat Therese het meeste belang stelde in Ploërné, dan verdween die twijfel in dit oogenblik volkomen. Het jonge meisje verbleekte, hare handen begonnen te sidderen en er kwamen tranen in hare oogen. Hij merkte dit alles zeer goed op, ofschoon Therese het trachtte te verbergen. „Ja, ziet ge," zeide hij, „dat huwelijk is alles behalve gelukkig. Zij kunnen niet met elkander overweg. Raimond is veel te ernstig voor Lydia en ofschoon hij alles doet om haar gelukkig te maken, helpt het hem niet. De toe komst voorspelt niet veel goeds. Maar hoe komt dat Het is voor mij onbegrijpelijk." Therese bleef in gedachten verzonken. Alles kwam precies uit zooals zij gedacht had. En met nauw hoorbare stem murmelde zij in gedachten: „Zij heeft geen hart en bovendien haat zij hem 1" „Zij haat heinJa, dat weet ikriep Bernheimer levendig uit. „Zij heeft den moed gehad het mij zelf te

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 2