Het verkreeg echter slechts 35 van de 62 stemmen. Na een breedvoerig debat over de amen dementen van den heer Vrolik, beoogende om voor den aanslag in de Bedrijfsbelas ting zooveel mogelijk ook voor vaste in komsten het gemiddelde over de drie laatste jaren aan te nemen, wat door den minister Pierson werd bestreden, op grond dat men zooveel mogelijk de moeilijkheden iuoet voorkomen, welke kunnen ontstaan uit verandering van toestanden in zaken, verwierp de Kamer het beginsel van die amendementen met 46 tegen 22 stemmen. In het debat verklaarde de minister nog, dat bedrijven, die op 1 Mei voor de in voering der belasting zijn opgegeven, niet voor de berekening van het gemiddelde behoeven in aanmerking te komen. Art. 4, dat bepaalt welke regelen gelden voor de belastingplichtigheid en de bere kening van winst of belooning, werd daar na goedgekeurd. Op art. 5 (aanslag van vennootschappen, vereenigingen en maatschappijen), zijn voorgesteld amendementen 1. van de Commissie van rapporteurs, om aftrek wegens aandeelen in andere vennootschappen anders te regelen 2. van den heer Van Karnebeek, 0111 vennootschappen te belasten naar uitdeeling boven 4 pCt. van het aandeelenkapitaal 3. van den heer Lieftir.ck, om uitdee- lingen van coOp. vereenigingen van belas ting vrij te stellen. De heer Borgesius had bezwaar tegen de in het artikel opgenomen vrijstelling van verzekering-maatschappijen wegens uitkeeringen of uitdeelingen aan verzeker den en stelde in dien zin een amendement. De Minister nam het amendement der C. v. R. over en bestreed die der heeren Van Karnebeek, Lieftinck en Borgesius. B I n n 8 n I a n d 8 c h nieuws Helder. Het programma van het vijfde zomer-concert, op morgen (Zondag), des namiddags ten 2| u., door het Staf- mu/iekkorps der K. N. Marine in het «Park Tivoli" alhier te geven, luidt als volgt 1. Souvenir de Peys natal, marche mili taire, F. Degrez. 2. Ouverture zu dem Melodrama Yelva, C. G. Reissiger. 3. L'Etoile d'Angleterre, solo pour cornet ii pistonsCh. Lamotte (voor te dragen door den solist W. B. Helmann). 4. Fantaisie sur 1'opéra Roland a Roncevaux, M. de Mermct. 5. Feest-Ouverture (Es-Majeur), C. van der Linden. 6. Fantaisie de 1'opéra-comique La Mascotte, Edmund Audran. 7. An der schimcn blnucn Donau, Wnlzer, Johann Strauss Sr. N03. 1 en 4 eerste uitvoering No. 8 op verzoek. Zijpe. Gemeenteraad. Zitting van Dinsdag 6 Juni. Afwezig de heeren Van Beusekom en Zeeman, de eerste met kennisgeving. De Voorzitter deelde mede dat Mej. Oavalje voor de benoeming tot onderwij zeres aan de Burgerbrug heeft bedankt en dat na nieuwe oproeping zich twee solilcitanten hebben aangemeld, wier stukken nog ge deeltelijk ontbreken. Verder, dat bij den heer H. Delver, nabij Oudesluis een goede Nortonput is. Een voorstel, om ait. 2 der verordening op het Lager onderwijs te wijzigen, de vrije en orde oefeningen te laten vervallen, de lesuren tc verminderen van 30 op 28 uren en enkele wijzigingen meer, noodza kelijk om de verordening met het opge maakte leerplan in overeenstemming te brengen werd met algemeene stemmen goedgekeurd.1 Winkel. Als juryleden bij het con cours voor fanfare-gezelschappen, 2 Juli a. s. alhier te houden, zullen fungeeren J. Koning, kapelmeester van het stafmu ziekkorps der marine te Helder, Chr. Kriens, id. redelijk muziekkorps te Haar lem, Joh. 'Zaagman, id. stafmuziekkorps 7 e reg. inf. te Amsterdam. Marine en Leger. De leerlingen van het oudste studiejaar der opleiding van mach.-leerlingen te Helle- voetsluis, zijn met 1 Juli a. s. in deze volg orde bevorderd tot mach.-leerlingen late kl. 1. C. Visser, 2. M. W. Horning, 3. S. N. de Boer, 4. J. A. G. J. Baars, 5. J. O. Poly, 6. A. H. llogenkamp, 7. Rans, 8. A. lloo- genboom, 9. W. F. K. Van Bcylcveldt, 10. B. J. L. Ferrari, 11. J. Van Meurs, 12. lt. Grnndia, 23. K. Zuiderhoek, 14. W. Ter- woert, 15. W. Van Dormelen, 16. G. Ver hoop, 17. W. Dondorff, 18. F. P. De Glopper, 19. M. Van den Ban, 20. J. Kilian, 21. W. Takes en 22. A. Avis. Zij worden geplaatst als volgtNo. 1, 9 en 17 op Hr. Ms. «Cerberus», te Amster dam 2, 7, 12 en 19 op Hr. Ms. „Bloed hond', alhier; 3, 8, 13 en 18 op Hr. Ms. Tijger", te Amsterdam 4, 10, 15 eu 22 op Hr. Ms. „Guinea", alhier 5, 14 en 20 op Hr. Ms. „Matador", te Hellevoetsluis 6, 11, 16 en 21 op Hr. Ms. „Schorpioen", alhier. Departement van Marine in Oost-Indië Opgedragen het bevel over H. M. korvet „Gedeh" en de waarneming der betrekking van ondstaanwezend zeeofficier ter reede Ba tavia, dan kapt. ter zee F. K. Engelbrecht. OvergeplaatstVan H. M. korvet „Gedeh" naar id. „Bromo" als commandant en opge dragen de waarneming van de betrekking van oudstaaiiwczend zeeofficier ter reede Soe- rabaja, de kapt. ter zee H Quispel van Hr. Ms. korvet „Bromo" naar Hr. Ms. ramtoren- schip „Prins Hendrik der Nederl.» als com mandant, de kapt. ter zee L. bakker Overbeek. VergundOm wegens ziekte naar Nederl. terug te keeren aan den adelb. 1ste kl. W. H. M. de Fremery van Hr. Ms. korvet „Gedeh". GeplaatstAan boord van het stoomschip „Zwaluw", de herbenoemde 2e mach. II. L. Versteeg. Overgeplaatst: Van het stoomschip „Zwa luw" op het stoomschip „Arend", de 2de mach. J. J. A. Bronsgeest. Ondersvijs en examens. Jl. Zaterdig werd in het hotel „Den Burg", te Texel, eene vergadering gehouden van leden der afd.Texel van het „Nederl. Onderw.- Genootschap", bijgewoond door den beer Hillenius, Arrond.-Schoolopziener. Tot afgevaardigden naar de nlgem. verg. te 's Hertogenbosch werden gekozen de lieercu C. A. de Braai en S. dc Boer. Ten oprichte van de voorstellen tot ver eenvoudiging van onz.e spelling en verbui ging, door de heeren Kollewijn e. a., werd besloten biermede geene instemming te be tuigen, doch daarentegen aan de tegenspraak van den heer den Hertog liet zegel der goedkeuring te hechten door het zenden van een adres. Door den heer J. Daalder werd eene bij drage geleverd over„Het ontstaan der aarde, haar levensduur, oorsprong en vergaan der wereldeu," door Flammarion. In beginsel werd aangenomen om het 50jarig bestaan der afd. in het volgende jaar feestelijk te vieren. De heer Th. Roep, gymnastick-onderwijzer te Schagen zal Zondag a. a. in het lokaal van den heer A Slotcmaker, te Bnrsinger- horn, met de leerlingen van den cursus aldaar eene openbare les geven. Op de alphahetische voordracht voor de betrekking van hoofd der tweede burgerschool voor jongens en meisjes te Haarlem is o. m. geplaatst de heer W. Kloeke, tc Schagen. Voor het practisch apothekers-examen is te Leiden geslaafd de heer 11. J. Keijser, geb. te Waal op Texel. Bevorderd tot dokter in de geneeskunde aan de Universiteit te Amsterdam, op proef schrift „Secundaire zenuwhechting," de heer J. Dirken, arts te Alkmaar. Landbouw en Veeteolt. De afd. Texel van de Holl. Maatschappij van Landbouw hield jl. Maandagmiddag eene vergadering in het hotel „Den Burg" aldaar, ter bespreking van de vraag of de voorge nomen tentoonstelling, door de afd. dit jaar te houden, al of niet zal doorgaan. Met meerderheid van «temmen werd besloten, de tentoonstelling dit jaar niet te honden. Het tweede punt ter behandeling was een schrijven \an den heer G. Dros, te Kudel- staart, welke aanbood om in Juli of Aug. a. s. te Texel eene lezing op landbouwgebied te houden. De vergadering besloot, van de gedane aanbieding alleen dan gebruik te maken, indien zulks mogelijk was bijv. in December. De vergadering besloot ten slotte, door een adres van ndhaesie liet adres van de aftl. Leiden te steunen, om deu Minister van Binnenl. Zaken te verzoeken, het daarheen 1e leiden, dat, wanneer bij het uitbreken van mond- en klauwzeer het stelsel vnn afmaken wordt toegepast, vergoed wordt de volle waarde, ook voor de zieke dieren, en dat, wanneer eventueel bevel gegeven wordt om het vee op te stallen, alle kosten en schade, daaraan verbonden, worden vergoed door den Staat. Omtrent de uitkomsten met verschillende kunstmeststoffen op de rijksproefvelden, toe- behoorende aan den heer J. L. T. Groneman, fe Wieringerwaard en gelegen aan den Zwin- weg, te Anna Paulownn, kan thans het vol gende gezegd worden: liet proefveld voor 1893 werd in den herfst bemest met een mengsel van kaïuiet en Thoraas-phosphaat. Daarop hadden in het voorjaar drie ver schillende bovenberaestingen met Chili-sal- peter plaats, ten einde door vergelijkende proeven de werking dezer kunstmest i:a le gaan. Daar er op de verschillende deelen geen onderscheid tussehen het gewa9 is waar te nemen, kan men de resultaten voor 1893 onvoldoende noemen. Dc aanhoudende droogte heeft eene vol doende oplossing en doordringing tot de worlelvezels verhinderd. Het proefveld van 1892 is hoogst interessant in zijne gevolgeu. I11 den herfst van 1891 werden van dc 4 deelen respectievelijk 3 bemest met Thomas- phosphant, stalmest cn super-phosphaat, ter wijl 1 deel ouberrest bleef. lu 1892 werden op al deze deeltn suiker bieten verbouwd. Nu groeit er gerst op. Ilct met Thomas-phosphaat bemeste munt verre boven de andere deelen uit. De halm is krachtig, het land gelijkmatig, terwijl een gezonde gloed het geheel teekent. De gerst kwam op dit deel bij gelijktijdige uitzaaiing veertien dnuen eerder op, terwijl het door een krachtigen groei weinig last van de insecten had. Wanneer de oogst aan dezen guiistigen toestand beantwoordt, dan 9poort dit onderdeel krauhtig aan tot eene bemesting met Thomas-phosphaat. De bieten- opbrengst in 1892 getuigde ook voor eene bemesting met genoemde kunstmest. Ook op het proefveld van 1891, waarop men achter eenvolgens bieten, haver en gerst uitzaaide en dat gedeeltelijk met Thomas-phosphaat werd bemest, onderscheidt deze bemesting zich hoogst gunstig in hare nawerking. Daar ook in andere deelen des lands gun stige uitkomsten door bemesting met Thomns- slakkenmeel zijn verkregen, hopen wij spoedig in de gelegenheid te zijn ons van hare wer king op het weiland te kunnen overtuigen, ten einde nlsdau tot eene nadere beschrijving van deze hulpmeststof te kunnen overgaan. (Sch. Ct.) Door den bekenden landbouwkundige, den heer B. II. Bertcls, tc Barneveld, is aan den Minister van Waterstaat, enz. een adres ge zonden, waarin hij te kennen geeft, dat het hem, na talrijke proefnemingen, is gelukt 1. op de hoogste zandgrond n zekere groeu- voedt rgewassen te verbouwen, die prima kwaliteit veevoeder leveren, en den tijd van zaaien eu oogsten zóó in te richten, dat drie sneden worden verkregen, waarvan de op brengst aan quantum en voedingswaarde minstens gelijk komt met de opbrengst der beste kleigronden 2. verder dit groenvoeder te conserveeren, en wel zoo, dat geur en smaak aangenamer en de voedingswaarde grooter wordthet materiaal, benoodigd om 100,000 Kg. te conserveeren, kost slechts tien oude spoorweg-dwarsliggers, of f 2.50. Dat daardoor thans iedere boer op de hoogste zandgronden voor zijn vee zelf genoeg voeder kan \erbouwen, zelfs op de woeste gronden, en wel voeder van eene kwaliteit dat min stens gelijk is en blijft aan versch gras. zoodat de boer geen geld meer behoeft uit te geven voor hooi en lijn- of raapkoeken, hetgeen juist het grootste struikelblok is voor iederen boer, en verder het tweede jaar wel voor het dubbel, ja zelfs vierdubbel aantal veevoeder genoeg kan verbouwen, zonder dat dierlijke of hulpmest danrvoor bijgekocht be hoeft te worden, dus zonder eenige kosten en de grond dan nog gelijktijdig verrijkt en verbetert. Dat op zijne boerderij, waarop voor drie jaar 8 stuks vee nog geen voedsel konden vinden, thari3 reeds 30 stuks gehouden wor den en genoegzaam voedsel hebben, zoodat noch hooi noch krachtvocder gekocht behoeft te worden. Dat hij waar thans alle landen over voedergebrek klagen reeds op S Mei jl. is begonnen 100,000 Kg. groenvoeder voor den winter te conserveeren, hetwelk bij een weinig regen minstens het dubbele zou be dragen hebben. Dat de analyse dezer groen voedergewassen het vorige jaar, ter wille der wetenschap, door het Rijkslandbouw proefstation te Wagc- ningen kosteloos werd bewerkstelligd. Dat dit onderzoek, volgens het huidige reglement, alleen bij ministeriëele beschikking kosteloos kan geschieden. Redenen waarom hij zich veroorlooft, zich tot den Minister te wenden, met het beleefd verzoek, wel te willen doen toeslaan, dat het onderzoek voor zijne groem oedergewassen in verschen cn later ter vergelijking der vocdings- waaide in geconserveerden toestand ter wille der wetenschap en ter bevordering van den bloei van den vnderlandschcn landbouw kosteloos te Wageningcn moge geschieden. Uit Engeland meldt men aan de „Wcstl.Ct.", dat er daar overvloed van oude aardappelen is, terwijl ook reeds vele nieuwe worden aan gevoerd, zoodat er op 't oogenblik volstrekt i geen behoefte aan nieuwe Hollandsche anrd- 1 appelen bestaat. Jersey zendt reeds volop, welke worden verkocht voor f 4.20 a f 4.50 de 50 kilo daar evenwel de nardappelen in Engeland zeer achterlijk zijn, en als er niet spoedig regen komt een slecht beschot beloven, is het te verwachten, dat aan het einde dezer maand of in het begin van Juli (als Jersey uitgewerkt is) naar de Hollandsche aardappe len veel vraag zal zijn, zoodat het zaak is, de campagne hier niet te vroeg te beginnen. 1< e r k n i 8 u w s. Aangenomen het beroep naar de Geref. kerk te Nieuwdorp (Zeeland) door ds. F. Moet, pred. te Opperdoes. Buitenland. Belgie. De Kamer heeft de overeen komst tussehen Nederland en Belgie be treflende den verkoop van sterke dranken in de Noordzee van kracht verklaard. Engeland. Het Hoogerhuis heeft het wetsontwerp, waarbij de overeenkomst be treffende den verkoop van sterke dranken in de Noordzee van kracht wordt verklaard, bij tweede lezing aangenomen, Volgens de „Exchange telegraph Company" dreigt onder de dokwerkers te Huil een nieuwe werkstaking uitte breken. Noorwegen. In het Storthing werd door den afgevaardigde Prahl het voorstel gedaan, drie marine-officieren uit te noodi- gen voor het Storthing te verschijnen, ten einde opheldering te geven over de uitrus ting van torpedobooten en kanonneerbooten, waartoe in het begin van Mei besloten werd. Tevens wilde hij opgehelderd heb ben, wat 1S84 met de wapens der marine gebeurd was er waren toen vele gewe ren met afgeschroefde sloten aangetroffen en daarom stelde hij voor, vier andere marine-officieren, onder wie de oud-minister van marine Johau&en, uit te noodigen voor het Storthing te verschijuen. Dit voorstel komt in een latere zitting in behandeling. Transvaal. De conferentie tussehen den gouverneur der kaapkolonie Sir Henry Loch, en president Krüger, is plotseling afgebroken ten gevolge van de bezwaren om het voorstel der Engelschen, betreffende de bescherming van de rechten der inlan ders te vereenigingen met de inlijving van Swaziland bij Transvaal. Noord-Amerika. Naar men verzekert, heeft de regeering geheel afgezien van het plan de Hawal-eilanden in te lijven. Zij zal alleen het oordeel der inboorlingen in winnen over eene overeenkomst, hen te beschermen tegen iedere poging tot ver overing door een der andere mogendheden. Arabië. De cholera is te Mecca uit gebroken. Jl. Donderdag stierven 60 per sonen. Gemengd nieuws. Jl. Woensdagmiddag had een treffend ongeluk plaats in een woning op den Am- stelveenschen weg, onder Nieuwer-Amstel. Een dame, die met hare dochter een bezoek had gebracht bij een harer kennissen, viel bij het vertrek van een tien treden hooge trap en toen men haar opnam, bleek zij reeds overleden te zijn. Te Steenbergen zijn thans niet minder dan drie personen „betooverd", nl. een meisje dat steeds door een groote (onzicht bare) rat vervolgd wordt; een jonggehuwde vrouw, die beweert een sprekende slang in het lijf te hebben en ten derde een boer, die 's avonds overal spoken ziet en niet anders spreekt dan vol beesten te zitten, die hij niet kan verdrijven, 't Is soms zoo erg dat de politie er bij te pas moet komen. Het bijgeloof is nog niet de wereld uit! Een treurig drama is te Arnhem afgespeeld. De „N. R. C." deelt daarom trent het volgende mede De heer C. E. P., oud omstreeks 45 jaar, vroeger burgemeester te A. P. en lid der Prov. Staten var. Noord-Holland, woont hier sedert eenigen tijd aan den Velperweg, hoek Hoflaan, met zijne 33 jarige echtge- noote, freule S. v. L. Hun huwelijk was met één kind (zoon) gezegend, dat omstreeks 7 jaar oud is. De echtgenooten leefden op vrij ruimen voet. Zij soupeerden Dinsdagavond nog rustig te zamen en gingen daarna naar bed, met het voornemen om Woensdagmorgen naar Hilversum} te reizen. Toen nu de knecht hem wilde roepen, vond hij de deur der slaapkamer aan de binnenzijde gesloten, wat hem noopte de kamer van de buiten zijde, over een balkon, met verbreking eener glasruit, te betreden. Vreeselijk was het schouwspel dat zich thans in de kamer voordeed. Man en vrouw lagen daar zielloos op hun bed, terwijl in de nabijheid een pistool en een geweer gevonden werden. De vrouw lag bijna geheel onder de dekens verborgen, met verbrijzelden schedel, waaruit de hersenen aan verschillende zijden waren gespat. De man had zich met een geweer, dat hij met den voet moet afgetrokken hebben, onder de dekens doodgeschoten, na alvorens met he' pistool zijne vrouw, in haren slaap, ook vermoede lijk onder de dekens, h. bout portant te hebben doodgeschoten. Door de bedienden werd geen gedruisch van het afgaan der vuurwapenen gehoord. Een door den heer P. achtergelaten 184 de zaak rusten. Zoo kwam liet, dat der Pers ook niets ter oore was ge komen en de geheele geschiedenis slechts aan de getuigen bekend was. Van hetgeen er te Beaulieu had plaats gehad, had Bernheimer nooit iets gehoord. Maar hij had nu den draad in handen en voor een zoo sluw man als hij was, zou het niet lang duren of hij zou er achter zijn. Bovendien duidde alles aan, dat het bij Ploërné binnen een niet al te lang tijdsverloop tot eene crisis zou komen. En even zeker als Bernheimer dat gevoelde, even vast was hij besloten zich er mede te bemoeien. Tussehen Raimond en Therese aan de eene ?ijde en Lydia aan de andere, kon hij niet weifelen. Raimond en Therese waren de verpersoon lijking van al wat goed en edel was eu daartegenover stond de kleine heks, de C'reoolschc, die hem bijna betooverd had door hare schoonheid. Maar zijn scherp doorzicht had hem nog bijtijds gered, zooals reeds meermalen in zijn leven. Ja, schoon was zij en begeerenswaardig ook en de ban kier had een zwaren strijd te strijden, eer hij zoover kwam, dat hij de bekoorlijke, verlijdelijke vrouw geheel kon op geven. Maar het verstand en de rechtvaardigheid zege vierden en Bernheimer besloot Therese's en Raimonds be langen te behartigen. Om te beginnen zou hij uit Raimond zien te halen, wat hij noodzakelijk inoest weten. NEGENDE HOOFDSTUK. Sedert Samuel Bernheimer zich teruggetrokken had uit de speculatiën van het „Comptoir", waren de aandeelen meer en meer gestegen en het had den schijn, alsof hij eigenlijk aan de speculatiën 111 den weg had gestaan. Sa muel beschouwde zich als geheel vrij en sloeg met de grootste aandacht den kamp tussehen de verschillende geldmannen gade. Voor hem was het eene uitgemaakte zaak, dat de val niet kon uitblijven. De regeering begon 185 zich ten slotte ongerust te maken over het dalen der rente en der spoorwegobligatiën. Zij zag in de aandeelhouders, wier papieren schrikbarend stegen, vijanden en begon er zich nu mede te bemoeien. De bedoeling der regeering was met één slag die speculatie te vernietigen en het nieuwe financiëele lichaam te gronde te richten. De zaak werd daardoor zeer critiek. Wat Bernheimer echter verontrustte, verhoogde juist het vertrouwen der aandeelhouders. Hoe langer het stijgen aanhield, hoe meer hun lichtgeloovige geestdrift steeg. In de clubs, in de salons sprak men van niet anders meer dan van het „Comptoir" en binnen een enkele week werden vermogens gewonnen en verloren. Zelfs de voorzichtigsten werden door de algemeene geldkoorts aangegrepen en weldra schenen de aandeelen, die reeds het vijfdubbele van hunne waarde hadden bereikt, een winst zonder grenzen te zullen afwerpen. Zij, die hun geheele vermogen in de zaak gestoken hadden, speculeerden gretig verder en wezen de waarschuwingen van voorzichtige vrienden spot tend af. Bernheimer bleef alleen kalm en onwrikbaar. Hij vcr= scheen, evenals altijd, dagelijks op de beurs en als zijne vrienden hem om raad vroegen, luidde zijn antwoord altijd gelijk: „Weest voorzichtig en maakt uw winst, als ge die hebt, te gelde en bemoei je volstrekt niet meer met de zaak." Lydia's aandeelen had hij verkocht en een inillioen, tweemaal honderdduizend francs er voor gekregen. Hij maakte van al dat bankpapier een pakket, kocht een fraaie cassette, deed ze daarin en reed naar de Rue Rem- brandt. Hij had de gravin sedert die geschiedenis bij Roquière niet meer gezien en Ploërné ook niet en hij hoopte dus zeer haar en vooral Raimond te huis te treffen. Lydia ontving hem, half uitgestrekt in een fraaien stoel liggend in haar salon. Terwijl zij hem de hand bood, waarop hij gewoon was een vurigen kus te drukken, viel de wijde mouw van haar kleed terug en liet haar fraaien, marmerblanken, verrukkelijk schoonen arm geheel zien. Maar Samuel had een vast besluit genomen en hij drukte haar slechts licht de hand, die zij hem bood. Zij keek

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 2