NEDERLAND. Haarlemmerolie. de verdediging van Kort Hendrik, waar voor ik later nog gedecoreerd werd, tot groote ergenis van mijne oude vij andin, de vrouw van den militairen com mandant van Padang. HELDER, 13 Juni. Offlciëele berichten uit do «Staatscourant". Bij Kon. besluit zijn met 16 Sept. e. k. benoemd aan de cadettenschool: 1. tot hoofd van onderwijs in de letterkundige vakken, met bepaling, dat hij tevens wordt belast met het geven van onderwijs in de Nederlandsche en Hoogduitsche talen, de heer J. Leopold, thans hoofd van onderwijs in de letterkunde, met den titel van lector aan de Kon. Mil. Acad.2. tot leeraar tn de Fransche en En- gelsche talen, de heer J. N. Van Beek, thans leeraar in de Fransche en Engelsche talen aan de Kon. Mil. Academie3. tot leeraar in het handteekenen, de heer J. Cock, thans leeraar in het handteekenen aan de Kon. Mil. Acad. 4. voor den tijd van een jaar, tot leeraar in de scheikunde, de heer D. M. Kooy, doctor in de scheikunde te Amsterdam. Ingevolge Kon. besluit wordt Hr. Ms. flottieljevaartuig «Borneo" den 21sten Juni a. s. in dienst gesteld, met bestemming voor de Indische militaire marine, en het bevel over dat vaartuig opgedragen aan den luit. ter zee 1ste kl. H. Veldhuizen. Voorts worden aan boord van dien bodem geplaatst de luits. ter zee 2de kl. C. A. Do- minicus, A. J. M. A. ridder Van der Does de Bye en C. Kasteliju, eerstgen. als oudste officier, de off. van gez. 2de kl. W. Schil- peroort en de oft'. van admin. 2de kl. J. Van den Hurk. De luit. ter zee 2de kl. W. F. Van Erp Taalman Kip, dienende aan boord van Hr. Ms. stoomschip «Van Galen", wordt met 16 dezer op non-activiteit gesteld. Uit 's Gravcnhagc meldt men „HH. MM. de Koninginnen zullen 16 Juni Flims verlaten en van daar naar Augs- burg vertrekken, waar zij één dag zullen verblijven. Van 17 tot 20 Juni zullen HH. MM. zich ophouden te Neurenberg en van 20 tot 24 Juni een bezoek brengen te Arolsen. In den avond van 24 Juni zullen HH. MM. op het Loo terugkeeren." Uit deze mededeeling blijkt dat het in de Duitscbe bladen voorkomende bericht, als zouden Hare Majesteiten eenigen tijd te Kissingen doorbrengen, onwaar is. Mr. A. Henny, gewezen hoofdagent der Ned.-Ind. Handelsbank te Batavia, is op reis van Parijs naar ons land te Quentin plotseling overleden. Zijn dood zal door de Indische maatschappij met het grootste leedwezen worden vernomen. De oud-kapitein der infanterie C. Roelants, wiens optreden als middernacht- zendeling te Arnhem, tijdens hij nog in dienst was, tot zooveel geschrijf aanleiding gaf, meldt in „De Standaard", dat hij sedert April 1892 te vergeefs een werkkring zoekt, om in het onderhoud van zijn groot gezin te voorzien. Thans is hij als vertegen woordiger eener steenkolenfirma opgetreden. Een standbeeld voor Koning Willem III. In het „Vad." lezen wij het volgende Met instemming nemen wij het volgende ingezonden stuk over, dat onder boven staand opschrift in de „Zwolsche Ct." voor komt Mijnheer de Redacteur Laat ons toch pogen verstandig te zijn. Koning Willem III was een welmeenend en rondborstig man, die recht heeft op een waardeerend oordeel, omdat hij, opgegroeid in de traditien van vóór 184S, zich als regeerend vorst eerlijk heeft geschikt in de omstandigheden, door dat merkwaardig jaar in 't leven geroepen. Als een zijner beste eigenschappen mag ook van hem getuigd worden, dat hij wars was van vleierij. Het zou vleierij en zijn nagedachtenis dus onwaardig wezen, als men werkelijk wist door te drijven, dat hem een standbeeld werd opgericht. Naar de mate zijner gaven heeft hij niet zonder verdienste de hooge plaats, hem door zijn geboorte aangewezen, bekleed. Maar hij behoort niet tot onze groote mannen en de redenaar, die bij de onthulling zijner beeltenis 't woord voeren moest, zou met die taak verlegen zijn, als hij, zooals betamen zou, zich van vleierij wilde onthouden. Zijn standbeelden inder daad wenschelijk, welnu, dan is op velerlei gebied Oud-Nederland rijk genoeg aan groote historische figuren, om een passende keus te doen. Wil men de zonen van het Oranjehuis eeren, ook dan is de keuze niet moeilijk. De zonen van den grooten Zwijger zouden inderdaad wel waardig zijn in brons te worden vereeuwigd, maar bo venal zou de Koning-Stadhouder, aan wien met Nederland een groot deel van Europa dure verplichtingen heeft, verdienen, dat hem een werkelijk grootsch gedenkteeken werd gesticht. Moge dit woord bij de verstandige vrien den van ons stamhuis weerklank vinden en ook door andere bladen worden ver spreid Heb dank voor de mij verleende plaats ruimte. A. C. Dit is zeer verstandig en bezadigd gere deneerd. Wij waren van plan iets derge lijks te zeggen, maar weten het niet beter te doen dan met het woord van dezen schrijver. Dat kalmeerend woordje komt, meenen wij, goed van pas, nu men van zekere zijde met veel rumoer een beweging tracht in het leven te roepen voor het denkbeeld en zwakke gemoederen bewerkt door de kinderachtige voorstelling, dat al of niet-instemming daarmede een toetssteen is voor ware Oranje-lievendheid. Het zijn de trouwste vrienden van ons stamhuis niet, die zich dus het monopolie dier liefde toe kennen en haar in onze dagen het best meenen te toonen door geld te vragen voor een standbeeld van dezen pas overleden vorst. Het Tweede Kamerlid baron Michiels van Verduijnen geraakte jl. Zondag te 's Gravenhage met zijn voet tusschen zijn rijwiel beklemd. De machine sloeg om en de heer Michiels brak daardoor zijn voet. De heer B .L. Tydens, lid der Tweede Kamer, vertrekt binnenkoit naar Amerika, om een kijkje te nemen op de tentoonstel ling te Chicago. B I n n e n I a n d 8 c h nieuw; Helder. Statistiek der geboorten cu der sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood over Januari 1893: Aantal inwoners op 1 Jan. 1893 23709. Lev. geboren 73 lev. aang. 3overl. (met inbegrip der lerenl. aang.) 38aantal op 1000 inw. per jaar 18.87 Overl. op den leeftijd van minder dan 1 jaar 4, 15 j. 3, 14—20 j. 1, 29-50 j. 3, 50-65 j. 0, 6580 j. 11, boven 80 j. 3. Overl. ten gevolge vantering 7, kanker 4, apoplexin 3, ruggemerglijden 1, bloedspuwing 1, croup 1, acute ziekte der ademlialingswerktuigen 5, chronische idem 3, orgnn. hartgebreken 1, acute ziekte der spijsverteeringswerktuigen 1, chronische idem 1, onbek. oorzaak 2, zonder geneesk. behandeling 1. Schagen. In de vergadering der Centrale Liberale Kiesvereeniging alhier is aangenomen de navolgende motie: „De Bond, overtuigd van de wenschelijkheid der kiesrechtsregeling, spreekt zijn vertrou wen uit, dat de Kamers met de Regeering zullen medewerken tot afdoening dezer aangelegenheid". Nieuwe Niedorp. Alhier is de aan stelling van een tweede postbode aan de regeering gevraagd. Alkmaar. De Kamer van Koophan del heeft aan den Raad gunstig geadviseerd op het adres van 40 ingezetenen, betreffende de aansluiting van deze gemeente aan het inter-communale telefoonnet. Marine en Leger. Hr. Ms. schroefstoomschip 1ste kl. «Van Speijk* werd hedenmorgen ter reede geïn specteerd door den schout-bij-nacht C. E. Uhlenbeek, directeur en commandant der Marine alhier. De mach.-leerl. C. Visser, die met No. 1 de opleiding te Hellevoetsluis verlaat, ont vangt een zilveren horloge en M. W. Hor- ning, No. 2, een boek, nl. «Stoomwerktuig kunde van Senton." De le luit. F. Smith, van het 4e reg. vest.- art., die voor den tijd van 3 jaar gedet. wordt bij de landmacht in West-Indié, is bestemd voor Suriname en zal 29 .luui e. k. per stoomschip «Frederik Hendrik" van den Kon. j Wcst-Imlischen maildienst zijn nieuwe be stemming volgen. De 1ste luit. W. Verhey, van den staf der art., adjudant van den gouverneur der Milit. Academie, wordt in het begin van Aug. a. s. gedetacheerd bij het 4de reg. vest.-art. alhier. Hr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. «Som- melsdijk", te Hellevoetsluis in conservatie, heeft, onder bevel van den luit. ter zee 1ste kl. T. M. Van Gelsdorp, op liet Haringvliet, j langs de gemeten mijl geproefstoomd. De ingenieur !ste kl. K. T. Koning maakte den proeftocht mede. De 2de luit. der mariniers J. Van der Kop, 1 dienende aan boord van Hr. Ms. wachtschip j te Hellevoetsluis, wordt 1 Juli a. s. te Rot terdam geplaatst. In de directie der Marine te Hellevoetsluis is het eereteeken voor belangrijke krijgsbe drijven uitgereikt aan den matroos 1ste kl. A. Louis. Aan boord van Hr. Ms. stiomschip «Rei- nier Claeszeu", liggende op 's Rijkswerf te Amsterdam, is een electrische licht-installatie aangebracht door de firma W. Smit en Co., te Kinderdijk. De proefnemingen hebben gunstige resultaten opgeleverd. Onderwijs en examens. Te Schagen werd gisteren de jaarlijkscbe algemecne vergadering gehouden van de onder wijzers en onderwijzeressen in het arrondisse ment Helder, onder vooizitterschap van den heer mr. M. Biichner. Deze vergadering werd, behalve door den heer Burgemeester van Schagen, bijgewoond door 91 leden. De heer R. Visscher, van Wieringerwaard, werd als lid van het Bestuur herkozen. Er werd be paald, «lat «1e vergadering ten volgenden jare weder in de maand Juni te Schagen zal plaats hebben. Bespreking had plaats van de vol- - gende onderwerpen 1. Welke waarde heeft j het onderwijs in Handenarbeid voor de Volks school 2. «Belasting naar draagkracht", een beginsel ook van toepassing op de lagere school. 3. De noodzakelijkheid van kleine scholen. 4. Ons notenschrift. Inleiders dezer bespreking waren respectievelijk de heeren Roep, van Schagen, Blad, van Haring karspel, v. d. Ploeg, van Helder en Melcbior, van Oudesluis. Vooral punt 110. 1 lokte een levendige discussie uit, welke eindigde met de aanneming der door den heer Kloeke, van Schagen, gestelde motie«De vergade ring, gehoord de inleiding en de debatten, is van oordeel, dat onderwijs in handenarbeid nuttig is, maar dat dit vak niet onder de leervakken van de lagere school kan worden opgenomen, omdat eer behoefte aan inkrim- ping dan aar. uitbreiding van leervakken be- staal." De discussie over het noteuschrift lokte eene interessante bespreking uit tus schen den inleider en de heeren Evenwel, van Kolhoru en Kuijk, van Heliler, de beide laatslen bekend als kundige zangonderwijzers. In ecne vergadering van onderwijzers in het arrondissement Zuidhorn is de motie aangenomen «De onderwijzer mag lid zijn van elke vereeniging, die niet bij de wet of bij rechterlijk vonnis verboden is." Bij het jl. Zaterdag te Utrecht gehouden examen voor apothekers-bediende zijn geëxa mineerd 2 manncl. candidaten. Geslaagd de heer C. Trappel, geb. te Heer-Hugowaard. CHOLERA. Neem als liet allerbeste voorbehoed middel in uwe woning, stal, goot of privaat Carbolpoeder met Creolin. Een hand vol gestrooid en de ontsmetting heeft dadelijk plaats». Prils eer Kilo 50 tent. in doozen van een heel en een half kilo. Carbol, Oreolin en Kamfer blokken voor Woon- en Slaapkamer, Privaat, Urinoir, enz. I11 jelrail! bij ie meeste Menbnizen. "blok: 35 Verkrijgbaar in den Helderschen Drogistwinkel, 69. Koningstraat 69, waar die Gaper voor de pui staat. BENIGE Depót van de wettig gedeponeerde Landbouw en Veeteolt. De «T«x Cl." schrijft Voor <le vierde groote verzending van lommeren van Texel naar de Leidsche markt worden gebezigd drie veebooten en drie tjalk- schepen. Bij deze gelegenheid werden ver- voprd 2850 lammeren, benevens 3 koeien, 1 paard eu 2 kalveren. De groote uitvoeren van lammeren hebben hiermede plaats gehad, doch nog veel jong vee is gebleven, «lat wellicht zoo nn en dan bij kleinere partijen zal worden 'verscheept. Nu de groote uitvoeren achter den rug 1 zijn, kan men zich eenig denkbeeld gaan maken van den treurigen toestand, welke de I lage prijs der lammeren bij menigeen zal teweegbrengen. De afzet der lammeren toch moet velen in de gelegenheid stellen om op den betaaldag (St. Jan) hunne verplichtingen na te komen, en die verplichtingen zijn niet weiniglandhuur, verschuldigde bedragen voor hooi, idem voor veevoeder, belastingen, ja, wie zal het zeggen, welke posten niet al meer met dien datum in het reine gebracht moeten worden En de bron, waaruit moest worden geput, ze was zoj goed als opge droogd. Treurige toestand voorwaar Als het getij verloopt, moet men de bakens verzetten, zegt het spreekwoord zeer waar, doch wie zal met juistheid aanwijzen, waar nu de bakens gezet moeten worden P Menig scheepje (figuurlijkerwijze gesproken) is thans wellicht op strand geraakt, en niet onmoge lijk, dat de totale ondergang van sommigen daarvan alreeds niet is te verhoeden. Werden te Texel reeds gedurende eenige jaren op kleine schaal proeven eenomen met bloembollencultuur, naar de «Tex. Ct." ver neemt bestaat het voornemen, die cultuur thans op uitgebreider schaal te doen plaats hebben. Door een ingezetene is tot «lat doel ccnc groote uitgestrektheid gronds aangekocht nabij de Koog. De werkzaamheden zullen met Augustus a. s. aanvangen. Zeker zullen velen wenschen, dat die pogingen goede resultaten zullen ogleveren, opdat, kan het zijn, hierdoor een nieuwe bron van bestaan zou zijn gevonden. Te Bovenkarspel is door den heer C. Breg reeds weder karwei aan de hok gezet. Dit gewas stnat over het algemeen dit jaar zeer middelmatig, zoodat slechts een half beschot v«>rwacht wordt. Op de Noordzee-eilanden, vooral op Ter schelling, zijn de vooruitzichten van deu landbouw slecht. De hooioogst is totaal misluktvan de rogge koiut weinig terecht erwten en boonen verdorren, want in vier maanden is er zoo goed als geen regen ge vallen. Daar komt ook bij, dat de boeren voor 't rundvee weinig en voor 't wolvee bijna geen geld kunnen maken. AUecu van de aardappelen kan nog iets terechtkomen, mits het spoedig flink regent. Buitenland. België. De „Indépendance" verneemt uit Antwerpen dat gisterennacht een ont ploffing in een groot deel der stad de he vigste ontsteltenis teweegbracht. Misdadi gers hadden onder het venster van de woning van den officier van justitie een ontplofbaar werktuig geplaatst. Gelukkig werd niemand gekwetst. Alle vensters in het huis van den ambtenaar werden ver brijzeld. Deze, de heer Berré, was afwezig. Men schrijft den aanslag toe aan socia listen. Zes socialisten verschenen gisteren voor het hof van assises wegens ophitsing tot oproer. Frankrijk. In de zitting van het hof van cassatie te Parijs concludeerde de advocaat-generaal tot verwerping van het hooger beroep, ingesteld door Charles de Lesseps, Fontane en Eiffel. De uitspraak van het vonnis is bepaald op a. s. Don derdag. Jl. Zaterdagavond werd te Parijs een meeting van socialisten, anarchisten en studenten gehouden, om te protesteeren tegen de uitspraak van het hot van appèl, waarbij de Russische consul gemachtigd werd beslag te leggen op de papieren, na gelaten door den student Savickki, een nihilist uit Polen. Nadat eenige heftige redevoeringen ge houden waren, werd eene motie aangeno men, waarbij de Russ<sche autocratie en politiemaatregelen werden veroordeeld en de solidariteit tusschen Russische en Fran sche werklieden erkend. Te Montpellier hebben zich twee ziektegevallen voorgedaan, op cholera ge lijkende. Te Alais is de ziekte aan het afnemen. Gedurende de laatste 15 dagen hebben zich 39 sterfgevallen voorgedaan. Engeland. Volgens de „Morning Post" zal een der leden van het Hooger- huis een voorstel indienen, om voor 6 maanden vooruit granen aan te koopen, met het oog op een mogelijken oorlog. Vóór het Ministerie van Marine te Londen had jl. Zaterdag eene ontploffing plaats, die, volgens de eerste berichten, aan dynamiet is toe te schrijven. Denemarken. Naar men zegt, is het sluiten van een uitleveringstractaat tusschen Nederland en Denemarken aanstaande. Egypte. Een zeshonderdtal dwang arbeiders in de steengroeven van Tourah, bij Kalro, poogden jl. Zaterdagavond te ontsnappen. De soldaten, die de groeven bewaakten, gaven vuur en doodden 39 der vluchtelingen. Elf hunner wisten echter 188 al veel geld zit er van u in «Ja." «Heeft uwe vrouw u twee dagen geleden niet aangeraden ze te verkoopen «Integendeel, zij raadde mij te koopen." Hoe zeker Bernheimer gewoonlijk van zichzelf was, kon hij thans toch een beweging van schrik niet onderdrukken. Lydia's plan begon hem duidelijk te worden. Hij vroeg nog eens«Bedriegt ge u misschien, als ge zegt dat zij u heeft geraden te koopen?" «Hoe zou ik mij kunnen bedriegen. Ik heb in haar bijzijn aan mijn makelaar geschreven." «Wie is dat?" «Tresorier." «Hebt ge hem sedert dien tijd gesproken «Neen. Waarom ook «Waarom? Mijn God, gij schijnt volstrekt geen idee te hebben van hetgeen gij doet en van hetgeen er omgaat." «Ik verkeer eiken dag met den secretaris van het «Comptoir" en ik ben derhalve op de hoogte. Ik, weet dat wij telkens zegevierend uit den strijd terugkeeren." «Ge hebt toch vertrouwen in mij, Ploërné Wilt ge mij een blik laten slaan in den stand uwer zaken. Ik ken het «Comptoir" beter dan menigeen en ik kan u een goeden raad geven." «Beste vriend, ik heb hot grootste vertrouwen in ur maar ik geloof, dat ge, waar 't het «Comptoir" betreft, zeer daartegen vooringenomen zijt. Gij gelooft er niet meer aan. En sedert gij u hebt teruggetrokken «Voor den drommel, waarom heb ik mij teruggetrokken? Omdat ik mijn naam niet wil leenen tot eene zaak, die ik voor dwaas en dol houd. Ik ga toch waarachtig niet voor angstig door aan de beurs. Men moet wel met blindheid zijn geslagen, als men mijne beweegredenen niet begrijpt." «Maar men kan toch de oogen niet sluiten voor hetgeen een feit is. De aandeelen stijgen geregeld en altijd weer «Dat blijft zoo niet." «Waarom niet?" 189 „Omdat, als men te sterk aan een touw trekt, het eindelijk breekt." «Het zal wel houden." «Beste vriend, ge zijt vnur en vlam voor die zaak. Dat verbaast mij, want een paar maanden geleden nog maar waart ge er even afkeerig van, als nu vol geestdrift er voor." «Ik wist toen nog niet, wat het was." «En weet ge het nu «Ja, het zijn allemaal vrienden van mij." «Juist dat boezemt mij de meeste vrees is. Dat de onderneming geleid wordt door Hertog, den grootsten schobbejak dien ik ken, is nog het ergste niet. Maar een raad van toezicht, die uit de aristocratie bestaat «Spreek geen kwaad van den raad van toezicht," zeide Ploërné. «Sedert gisteren behoor ik er toe." Als het plafond op zijn hoofd ware gevallen, had Bernheimer niet erger kunnen ontstellen. Hij werd purperrood. «Wie heeft u dat in Godsnaam aangeraden?" vroeg hij. „Mijne vrouw." «Gij kunt toch misschien nog wel terug?" «Ik heb geteekend." Nu sloeg Bernheimer zoo hevig met den vuist op de tafel en stiet zoo'n ruwen vloek uit, dat Ploërné ontstelde. «Zijt ge dan krankzinnig? En zij zij Hij wilde zeggen «zij was toch door mij van alles op de hoogte gebracht," maar hij hield het nog net bijtijds in en zeide: „Goddank dat het nog niet te laat is. Je hebt wat moois uitgehaald. E11 geheel in stilte Hebt ge reeds eene zitting bijgewoond «Ja, gisterenavond." Dan zal het misschien nog gaan. Gij kunt er terstond heengaan en zeggen dat ge aftreedt." „Dat is onmogelijk." «Onmogelijk is alleen dat ge er bij blijft. Mijn God, wilt ge dan volstrekt niet begrijpen Hebt ge lust om voor de rechtbank te komen?' «Voor de rechtbank «Ja. Wil ik u eens zeggen hoe eene speculatie als deze

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 2