NIEUWEDIEPER COURANT. HELDERSCHE- M. 71. Vrijdag 16 Juni 1893. Jaargang 51 Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. Premiën. Het uitroomen der Melk, De Veefokker. De Referendaris. Neerboseh. NEDERLAND. Het Vaderlnudt ghetrouwe Blgf >°k to1 den doot. Wilhelmuslied. EN aE(i deeesperrert nimmer I" Jan Piefen, toen. Versoliljnt iodoren ninsdag, Donderdag en Zntordnfc. Abonnementsprijs per 3 maanden: Prijs der Adverieotita: Voor de conrant binnen do gemceente /0.70. met Jong Holland 1.20 UITGEVER naar de overige plaateen van Nederland alle landen, die in het postverdrag zijn opgenomen (inbegrepen 0.90, 1.40 J. H. VAN BALEN. Van 15 regels 50 cents, elke regel meer 10 cent. Bij abonnement, naar gelang ven de hoeveelheid regels, aanmerkelijk lager. Oost-Indid en Amerika). Zuid- A frika 1.75, 2.50, 2.60 4.— Molenplein.Helder. Adverteutien voor liefdadige doeleinden per regel 5 Ct, Dienstaanbiedingen voor den werkenden stand5, De Artvertcntiën kunnen overal worden f/eplaatst tnsschen den tekst. Voor de abonnés van ons blad zijn, tegen veel verminderde prijzen, ver krijgbaar de volgende werken Aauteckeniugcn van den fokker omtrent zijn melkvee, door II. B. Hylkema Directeur der Leeuwarder Melkinrichting. Prijs 40 cent, franco 50 cent. door H. B. Hylkema Directeur der Leeuwarder Melkinrichting. Prijs 20 cent, franco 25 cent. Het Geheim van den Toovenaar, door André Laurie. Prijs 50 cent, franco 60 cent. OorsproEtelijfce (Baaisclie) Roman, i door J. STORM. Prijs 50 cent, franco 60 cent. Het bedrag kan per postwissel worden overgemaakt. Bestellingen, die niet vergezeld gaan van het bedrag, worden niet uitgevoerd. Onze lezers zullen hebben opgemerkt, zegt de //II. Ct.", dat wij jl. Vrijdag (onder //Briefwisseling") eene oproeping richtten tot degenen, die ons uit eigen ervaring inededeelingen konden doen omtrent de Weesinrichting te Neer bosch. Aanleiding daartoe was 't verschijnen van een geschrift, getiteld „De wees vader van 't Lindenhout ontmaskerd, of onthullingen over de weesinrichting te Neerbosch, door G. van Deth, oud kapitein, en A. J. van Houten", waarin beschuldigingen van zeer ernstigen aard met betrekking tot de toestanden in genoemde weesinrichting worden inge bracht. Wij hadden het genoegen, van een zestal stadgenooten de gevraagde inlich tingen mondeling en schriftelijk te ontvangen, met verwijzing tevens naar tal van anderen, en onze conclusie is, dat, al komt er in een inrichting met een lOOOtal verpleegden natuurlijk wel eens iets voor, dat men anders zou wenschen, de beschuldigingen, in de brochure vervat, onverdiend zijn en de Weesinrichting integendeel den steun, dien zij geniet, volkomen verdient te behouden. Zij levert flinke menschen af, die goede burgers in de maatschappij wordenen de oud-weezen zijn een stemmig in hun lof en dankbaarheid voor hun vader Van 't Lindenhout. De heeren gebroeders Houtman, de bekende aannemers te 's Gravenhage, ga ven ons vergunning, ons te dien aan zien op hen te beroepen. Onze inlichtingen komen dus over een met die van het Amsterdamsche //Nieuwsblad voor Nederland", welks redactie persoonlijk een onderzoek in de inrichting heeft ingesteld, waarvan het resultaat was, dat zij zelfs tot de j overtuiging kwam, dat de brochure eene aaneenschakeling is van leugen en 1 laster. Genoemde redactie deelt trouwens mede, dat van Houten, die als onder- j wijzer aan de inrichting te Neerbosch ontslagen werd, omdat hij niet is een man van de beginselen, welke aan de inrichting ten grondslag liggen, hoewel hij dit bij zijne aankomst had beweerd, schriftelijk aangeboden had, de brochure niet uit te geven,zoo de heer Van 't Lin denhout hem f 300 wilde betalen. De schrijvers der brochure zegt het //Nieuwsblad voor Nederland" zullen zich weldra voor de justitie te verantwoorden hebben, daar de heer Tjessinga te Nijmegen, een schoonzoon van den directeur, die eveneens zwaar beleedigd is, eene aanklacht heeft inge diend bij den officier van justitie. Daarentegen heeft een der schrijvers, de oud-kapitein van Deth, naar „R. v. A." verzekert, een exemplaar der brochure verzonden naar den Minister van Justitie, met een begeleidend schrijven, waarin hij den Minister ver zoekt, een commissie van enquête in te stellen, die de inrichting te Neerbosch onderzoekt. HELDER, 15 Juni. Officiëele berichten uit de //Staatscourant" Bij Kon. besluit van 9 dezer is, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, de zilveren medaille en ecu loffelijk getuigschrift, inge steld bij Kon. besluit van 22 Sept. 1855, toegekend aan W. N. Van Bentum, matroos 2de kl. aan boord van Hr. Ms. ram- schip //Schorpioen", wegens liet redden van drie kinderen uit een brandend huis nan de Marnixstraat te Amsterdam, in den nacht van 3 op 4 Febr. jl. Voorts de bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift aan J. Van Scbarenberg, borstelmaker te Alk maar, wegens het herhaaldelijk redden van in het water geraakte personen, laatstelijk van een kind, op 27 April jl. Van Walraven, hofmeester aan boord van Hr. Ms. stoomschoener «Dolfijn", wegens het redden van eer. kind uit de haven alhier op 9 April jl. H. H. De Vries Sr., F. H. Koree, A. 11. Korce, J. K. Cnperus en H. H. De Vries Jr., visscberlieden te Oostmahorn, wegens de redding van de bemanning der in het ijs bezette postsloep //Schiermonnikoog", op 11 Jan. jl. Bij Kon. besluit is verleend aan den eer vol ontslagen lichtwachter bij 's Jlifks ver lichting te Kijkduin, A. Iloogcrwerf, en aun den eervol ontslagen lsten teekenaar bij 's Rijkswerf alhier, J. Damman, een pensioen, respectievelijk van f 284 en f 1034'sjaars. Bij beschikking van den Minister van Marine is de off. van adm. 2de kl C. Val kenburg, uit Oost-Indic in Nederland terug gekeerd, op non-activiteit gesteld. schuldige. Alsof het niet dadelijk te begrijpen is, dat deze schoone duivelin de schuldige is. Hij heeft haar minnaar omgebracht en dat vergeeft zij hem niet. Zij wil zich nu wreken door hem door Roquière te laten vermoorden. Therese heeft zich dan ook niet bedrogen. Maar waarom heeft Therese zich voor Lydia opgeofferd Domkop, die ik ben, nu begrijp ik het. Therese bemint Raimond en zij heeft Lydia's schuld niet aan het licht willen brengen, om hem niet te doen lijden. Wat een edel meisje. Zich geheel op te offeren, haar eer, haar geluk, alles, alles Maar dat zal niet gebeuren //Ik heb nu de draden van deintriguein handen," mom pelde Bernheimer. „Zij heeft haar wraakplan mooi bedacht, dat moet ik zeggen. Zij heeft hem in financiëele speculatiën gewikkeld, om de kans te hebben, dat hij geruïneerd zal worden. Hij is een man van eer en zal zich in dat geval onteerd vinden en zich eenvoudig een kogel door den kop jagen. En voor het geval dit plannetje niet opgaat, heeft zij een moordenaar in reserve, Roquière, die zoo fijn schiet. Zij zal dan zorgen dat Ploërnc achter hare verhou ding tot Roquière komt, en dan daagt hij hem uit. Voor haar toekomst heeft zij gezorgd. En ik heb mij door haar laten gebruiken als een pop aan een draadje en haar ter bevordering harer schandelijke plannen een millioen francs laten verdienen. Wat nu te doen? Naar de Roquière gaan en hem vertellen welk een fraaie rol hij speelt? Onmogelijk! Alles aan Raimond openbaren Ook onmogelijk. Maar ik moet toch tusschenbeide komen Terwijl Bernheimer vergeefsche moeite deed om een middel te bedenken, waardoor hij de zaak tot een goed einde kon brengen, werkte het toeval zijn voornemen in de hand. Na Bernheimer's vertrek was Raimond alleen gebleven met zijne gedachten en die waren niet van de aangenaamste. Maar nu dacht hij met meer kalmte 11a en overwoog de gebeurtenissen met groote nauwgezetheid. Van lieverlede zag hij alles in een ander licht. De blinde lijdzaamheid, waarmede hij de dwaze luimen van zijne vrouw had ver dragen, verbaasde hem thans en hij begon Lydia strenger 191 „Allen of geen een." „Voor den duivelriep Bernheimer uit, „gij beloont mij slecht voor mijne moeite!" „Ik wil er nog eens over denken." „Goed, wacht, onderzoek en kijk maar eens rond." „Mijne vrouw mag ik het zeker wel vertellen „Geen woord er van." „Zoo Is Lydia uwe vertrouwde misschien niet meer „Laten wij, waar het zulke ernstige zaken betreft, de vrouwen buiten spel laten. Wilt ge mij uw woord geven, dat ge over alles, wat ik u gezegd heb, het diepste zwijgen zult bewaren „Ja." „Goed. En, wat ik u bidden mag, geloof mij toch en verlies geen tijd. Maar vóór alles verkoopje papieren, verkoop „In ieder geval dank ik u hartelijk voor de moeite, die ge doet." „Dat doe ik, omdat iemand, die ik zeer lief heb, veel belang in u stelt." „Wie kan dat zijn?" vroeg Raimond. „Therese." Raimond verbleekte en zijne oogen namen eene uitdruk king van bekommering aan. „Ha zoo, Therese! Hebt ge haar kort geleden gezien „Ik kwam direct van haar hierheen.' „Arme Therese „Waarom hebt ge zoo'n medelijden met dat goede kind Zij is daar zeer gelukkig." „Zeer gelukkig?' herhaalde de graaf. „Gelukkig, als dat waar is. Heeft zij over mij gesproken, en heeft zij zich gunstig over mij uitgelaten „Zou dat dan anders mogelijk zijn Ploërné zweeg en keek naar den grond. „Je doet precies als Therese," zeide Bernheimer„als ik van u spreek, zegt zij ook„Arme Raimond en dan kijkt zij voor zich." Bij deze woorden verloor Raimond alle zelfbeheersching. Hij werd rood, zijne oogen keken verward en beschaamd Bernheimer aan. Bij zichzelf dacht hij „Waarom beklaagt Onpractisch. Onuitvoerbaar. Van 6 tot 13 Aug. zal te Ztlrich het internationaal socialistisch congres worden gehouden. „De Nieuwe Tijd" geeft een vertaling van een artikel van Balfort Bax, voorkomende in het Engelsche sociaal democratisch orgaan „The Justice", waarin de geheele agenda voor het congres in het kort wordt besproken. Daarin komt o. a. het volgende voor „Nu volgen onze Hollandsche partijge- nooten met twee resoluties, die door velen onzer als onpractisch beschouwd worden hetgeen ze ongetwijfeld zijn maar die ook waarschijnlijk zouden leiden tot het volgen van een tactiek, welke door de meeste socialisten niet meer gevolgd wordt, nl. een tactiek van geweldpleging en op stootjes. Zij stellen namelijk voor, de par lementaire actie te beperken tot agitatie-en propagandamiddel en om nadrukkelijk te verbieden het gebruik maken van aanwezig zijnde middelen tot verbetering der toe standen, waaronder het volk leeft. De tweede resolutie, door hen voorgesteld, komt ons eveneens onuitvoerbaar voor, hoe gewenscht ze ook moge zijn het voorstel luidt nl. elke oorlogsverklaring te beantwoorden met een militaire werk staking." De Portugeesche Minister van Buiten- landsche Zaken llintze Ribeiro heeft aan de Cortez ter teekening voorgelegd het verdrag tusschen Nederland en Portugal over de grensscheiding voor handel en scheepvaart in den archipel van Timor en het recht van voorkeur, ingeval door een der beide landen grond wordt afgestaan. De gewone audiëntie van de Minis- ters van Koloniën en Marine zal op Vrijdag a. s. niet plaats hebben. In de aanstaande zomerzitting der Provinciale Staten van Noordholland kan het in de najaarsvergadering door Gede puteerde Staten ingediende reglement op de wegen behandeld worden, daar de commissie, met het onderzoek daarvan belast, met haar verslag gereed is. Rijksmiddelen. Dat de maand Mei minder zou opleveren dan verleden jaar, sprak vanzelf. De zoutaccijns, op een derde verminderd, gat f 8o,ooo, terwijl als raming vermeld staat f 135,000, wat ver moedelijk wel f 106,000 zal moeten wezen. Van den zeepaccijns, die geheel verdwenen i is, kwam nog f 325 in, te zamen dus 4 ton minder dan gewoonlijk. Ook de accijns op het gedistilleerd, die verhoogd is. bracht deze maand 7 ton minder op dan verleden jaar, omdat de vorige maanden zooveel meer is ingeslagen. Dc registratie- en hy potheekrechten, die wederom verminderd zijn, brachten omgekeerd te meer op, om dat vele uitgestelde mutatien in de maand Mei plaats hadden. Toch konden de re gistratierechten het bedrag van 't vorig jaar niet geheel bereiken en bleven de hy potheekrechten nog f32,000 daar beneden. Al deze middelen gaven dus te zamen ongeveer f 1.150,000 minder dan verleden jaar. Hiertegenover staat, dat de vermindering der grondbelasting zich nog niet zeer sterk deed gevoelen dat het personeel, dat dit jaar achterlijk schijnt, f 130,000 Tinhaaldedat de invoerrechten en de ■boven niet vermelde accijnzen alle eenigen vooruitgang toonen dat ook dc opbrengst •van zegelrechten, posterijen, telegraphic en loodsgelden hooger is dan verleden jaar. Alleen successierecht gal 2 ton minder. De einduitkomst, slechts ruitn 1 millioen onder de opbrengst van Mei 1892, is niet bepaald ongunstig. Aan 't eind der vijf maanden zijn wij slechts een derde van een millioen ten achteren. De volgende cijfers toonen het verschil aan van ecnige der belangrijkste posten grondbelasting f 21 S.ooo, patent f 74-°°°. suiker 4- f 531,000, gedistilleerd -f 1.445,000, zout f 22S,ooo, zeep f283,000, registratie f1.255,000, hypotheekrechten —f175,000, successierechten -f- f 40,000. De overige posten toonen slechts onbe duidende verschillen. Bij de jl- Dinsdag te Amsterdam ge houden verkiezing voor een lid der Pro vinciale Staten van Noordholland waren uitgebracht op den heer H.J. Hijmans1 lib.) 16S7, op den heer mr. L. H. Povel (kath.) 939. °P den heer mr. D. P. D. Fabius 812

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 1