NIEUWEDIEPER COURANT. HELDERSCHE- M. 72. w Zondag 18 Juni 1893. Jaargang 51 Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. Premiën. De Veefokker. Het uitroamen der Melk, De Referendaris, NEDERLAND. Hot Vartorlnudt ghetrouwe Bigf iok tot in don doot. Wilhelmuslied. m EN „En dewspercert nimmer!" Jan Pitten. Co en. VersoliUnt lederen. Dlnsdas, r>onder<la« ©n Zaterd?ii{. Abonnementsprijs per 3 maanden: Voor de contant binnen de gomeeentef 0.70, met Jong Holland1.20 j naar de overige plaatsen van Nederland 0.90, ,1.40 a v o alle landen, die in bet postverdrag zijn opgenomen (inbegrepen Oost-Indië en Amerika). 1.75, 2.00 Zuid-Afrika2.50, 4. Pr ij* A d v e r t n tien J. H. VAN BALEN. Molenplein.Helder. Van 15 regels 50 cent», elke regel meer 10 cent. Bij abonnement, naar gelang van de boeveelheid regelt, aanmerkelijk lager. Advertentiën voor liefdadige doeleinden per regel 5 Ct. Dienstaanbiedingen voor den werkenden standt. De Advertentiën kunnen overal worden geplaatst tusschen den tekst. Voor de abonnés van ons blad zijn, tegen veel verminderde prijzen, ver krijgbaar de volgende werken A.iiitcckcniugcii vau den fokker osntrcut ziju melkvee, door H. B. Hylkema Directeur der Leeuwarder Melkinrichting. Prijs 40 cent, franco 50 cent. door 77. B. Hylkema Directeur der Leeuwarder Melkinrichting. Prijs 20 cent, franco 25 cent. Het Geheim van den Toovenaar. door André Laurie. Prijs 50 cent, franco 60 cent. NEERBOSCH. door J. STORM. Prijs 50 cent, franco 60 cent. Het bedrag kan per postwissel worden overgemaakt. Bestellingen, die niet vergezeld gaan van liet bedrag, worden niet uitgevoerd. Een overzicht gevende van de brochure over de Weesinrichting te Neerbosch, zeide de Amsterdammer" terecht, dat de alles-beheerschende beschuldiging deze is, dat de heer Van 't Lindenhout zichzelven verrijkt zou hebben met de gelden, voor de inrich ting gegeven. In die aanklacht is al dadelijk een fundamenteele fout. Er werd namelijk beweerd, dat de heer Van't Lindenhout aanvankelijk een arme bijbelcolporteur was, die moest leven van een loon van f 8. Dat was onwaar. Arm was hij geenszinszijn vader was een vrij vermogend man, en Van 't Lindenhout genoot dan ook geen loon, maar gaf integendeel zijn eigen geld aan de bij bel verspreiding. Wat er overigens waar is van de aanklacht-zelve, kan men nagaan uit het volgende uittreksel uit het jaarver slag 189293 (opgenomen in No. 1172 van //het Oosten"), waaruit blijkt, dat de heer Van 't Lindenhout, in plaats van zichzelven te verrijken, gezorgd heeft, dat alles voor //Neerbosch" vast gezet werd //In de eerste jaren leefden wij van dag tot dag. Er waren geen andere bezittingen dan de weinige eenvoudige meubelen, die moesten dienen om aan de ouderloozen de noodige huisvesting te geven. In 1865 werd dit laatste echter anders. Geschenken van twee stukken land, een van 1 H.A., liet andere van 1^ H.A., gelegen op de plaats, waar de Weesinrichting is ge bouwd en in de onmiddellijke nabijheid daarvan en de bouw van het eerste weeshuis in 1865, spoedig het tweede in 1868 en in '70 het bouwen van het woonhuis, dat nu nog immer onze woning is, deden de bezittingen, die zonder bezwaar van schulden waren, aanmerkelijk toenemen en in waarde vermeerderen. Dit was de oorzaak dat ik het voorstel deed aan enkele vrienden, om eene vereeniging te vormen en rechtspersoonlijkheid aan te vragen. Deze werd dan ook spoedig verkregen en de //Vereeniging tot opneming en opvoeding van verwaarloosde weezen in Nederland" werd opgericht. Onze statuten met de Koninklijke goedkeuring zijn in Staatsblad No. 23 van 27 Jan. 1870 opgenomen. De titel //arme en verwaarloosde weezen" is door het bestuur na veel bespreking gekozen. //Waar de Vereeniging tot stand was gekomen en een bestuur gekozen, moesten de bezittingen, die toen reeds behoorden aan de weezen, overgedragen worden. Zij werden geschat eene reëele waarde te bezitten van f 28.700. Een vrij aanzienlijke som moest betaald worden tot voldoening van de overgangs rechten en toch was het mij, niettegen staande dit groote geldelijke offer, eene verlichting des harten, dat nu al de bezittingen der weezen op naam van de //Vereeniging tot opneming en opvoeding van verwaarloosde weezen in Nederland" waren gebracht en dus onvervreemdbaar hieraan toe behoorden, zoodat de directeur noch iemand van de bestuursleden of leden der Vereeniging op eenig recht van bezit aanspraak kon maken. //Sedert 1870 is de Weesinrichting opgenomen onder de inrichtingen van liefdadigheid in Gelderland en jaarlijks kan men in het algemeen verslag over dit deel van armenzorg ook de rekening en verantwoording lezen van de ont vangsten en uitgaven van de Wees inrichting te Neerbosch. Telken jare worden de officiëele lijsten ons gezonden en de verschillende kolommen met de juiste cijfers ingevuld. //De bezittingen, nu voor altijd ge waarborgd als moetende blijven aan het doel, waarvoor ze zijn geschonken, hebben zich sedert dien tijd tot een waarde van minstens 500.000 gulden uitgebreid, zoodat nu de arme weezen van Nederland feitelijk in het bezit zijn van zulk een enorme som, waarop geen schulden rusten. Berekent men de waarde der gebouwen en inrichtingen naar hetgeen ze gekost hebben en die ze nu nog hebben voor liet doel, waarvoor ze gebruikt worden, dan moet men deze som met nog minstens f 500.000 verhoogen." Ons dunkt, na dit antwoord op dit gewichtige punt kan men de brochure van v. Deth en v. Houten wel verder, als de aandacht niet waard, ter zijde leggen. Wij althans doen dit. (H. Ct.) HEI.DER, 17 Juni. Offlciëele berichten uit de „Staatscourant'1 Bij Kon. besluit is, met 1 Juli a. s. 1. de dirig. off. van gez. 2de kl. bij de zee macht W. Schoondermark op pensioen gesteld, 198 oogenblik beter, lief tegen hem te zijn. „Zoo, ben je daar, en reeds gelaarsd en gespoord? Welk eene aangename verrassing Maar wat verschaft mij het genoegen u op zoo'n ongewoon uur bij mij te zien Met de oogen op de plaats gericht, waar de begonnen brief verborgen was, bleef Raimond onbeweeglijk voor de jonge vrouw staan. Zij volgde ongerust de richting zijner blikken en behield onwillekeurig haar plaats tusschen haar man en den lessenaar. Het was een schouwspel van het begin van strijd tusschen twee menschen, waarvan de een steeds de slaaf van den ander geweest is. De tiran, die de ommekeer in hare heerschappij voelde, was op haar hoede. „Weet ge dan niet wat er rondom ons heen gebeurt?" vroeg bij met een stem, waaraan bij te vergeefs vastheid trachtte te geven. //Neen, mijn beste," antwoordde Lydia onverschrokken. „Ge hebt dus nog niets gelezen „Nog niets." Raimond zocht met zijne blikken naar de „Figaro" en de „Gaulois", couranten die de jonge vrouw eiken morgen placht te doorloopen. Hij bemerkte ze nergens. Lydia was daar omtrent gerustgesteld, want beide couranten had zij in haar kleedkamer laten liggen. „Nu, dan zal ik het je zeggenhet „Comptoir" staat op het punt te springenZij, die er belang bij hebben het te vernietigen, hebben het een doodelijke wonde toege bracht..." „Ach, mijn Godriep Lydia uit, terwijl zij verschrikt de banden ineensloeg. Zij speelde hare rol zoo goed, dat Raimond begon te gelooven, dat zij niets van liet gevaar bad geweten. //Maar hoe is dat dan toch mogelijk riep zij uit, ter wijl zij vertwijfeld rondkeek en hare oogen vochtig werden. „Het is zoo," zeide hij. „Om je dat alles uit te leggen is onnoodig. Alles wat ik bezit, is er in gestoken. Ik hoop niet, dat ge er mij een verwijt van zult maken, want gij draagt evengoed uw deel van de verantwoordelijkheid, daar ge liet mij hebt aangeraden." #Zijt gc wel zeker, dat alles zoo slecht staat?" 195 te beoordeelen. Hare lichtzinnigheid scheen hem opeens berekening te zijn en in hare handelingen merkte hij een taktiek op, die aanduidde, dat zij een vast plan voor oogen had, dat tegen hem gekeerd was. Vanwaar anders hare haat Hoe was hare verspilzucht te rijmen met zijn ver zoek om zuiniger te leven. Waarom had zij hem niet van de speculaties afgehouden in plaats er hem toe aan te zetten Hij werd bijna gek onder den stroom van gedachten, die dreigden zijn hoofd te doen barsten eindelijk stond hij op en ging de straat op. Hij at in eene restau ratie, keerde eerst laat in den avond naar huis terug en viel in een diepen slaap^ Tegen negen ure des morgens reed hij uit. Hij had geen lust gehad de couranten of brieven in te zien, want alles was hem, uitgezonderd de groote vraag waaraan zijn leven af hing, onverschillig. Onderweg ontmoette hij een koetsje, waaruit men hem toeriep en toen hij zijn paard inhield zag liij dat het de hertog van Bligny was, een zijner collega's in den raad van het Comptoir. „Wel?" riep de hertog opgewonden uit, „want denkt ge van de geschiedenis „Welke geschiedenis?" „Wat, weet ge dan nog nergens van? Hebt ge dan van morgen geen courant gelezen en niemand gesproken „Neen, werkelijk niet. Wat is er dan gebeurd?" „Ach, beste vriend, de politie heeft gisterenavond eene huiszoeking gehouden in het bureau van het „Comptoir „Eene huiszoeking?" „Ja, een schandelijke streek van de regeering, om te trachten de actiën te laten dalen." Men heeft op de boeken beslag gelegd en spreekt van eene vervolging van den Hertogals hij niet zoo spoedig op den trein gestapt was, zou hij nu waarschijnlijk in de gevangenis zitten, in plaats van te Constantinopel. Zou hij spoedig terugkomen En als hij niet terugkomt, wat moeten wij dan beginnen?" Ploërné dacht bij zichzelf: „Dat heeft Bernheimer voor zien. Hij was goed ingelicht en kwam mij als een trouwe vriend waarschuwen. De katastrophe hield hij toch zeker niet voor zoo nabij anders had hij mij geen oogenblik van onder toekenning van een pensioen van f 1400 's jaars en eene verhooging van f 1125 's jaars; 2. bevorderd tot dirig. ofF. van gez. 2de kl. Lij de zeemacht, de off. van gez. 1ste kl. dr. T. Swart Abrahamsz. Met 21 dezer worden de luits. ter zee 2de kl. Ff. Van Praag, Jhr. H. L. Quarles van Ufford, H. J. Boldingh en de off. van gez. 1ste kl. bij de zeemacht I). de BoisJr., allen dienende aan boord van Hr. Ms. stoom schip „Vau Galen", op non-activiteit gesteld. STATEN-GENERAAL. Eerste Kamer. Zitting van Donderdag 15 Juni. De Kamer hield hedennamiddag eene korte zitting, om de laatstelijke door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerpen naar de afdeelingen te verzenden. Zitting van Vrijdag 16 Juni. l)e Kamer keurde heden goed het pro- tocol betreffende de uitvoering van de internationale overeenkomst omtrent den j drankverkoop op de Noordzee, de intrek- I king van art. 87 der wet op de rechter- lijkc organisatie, de onteigeningswetten voor 's Gravenhage en Scheveningen, de ont werpen betreffende verkoop ot afstand van grond, die tot voorziening betreffende het ingezetenschap voor de toepassing der militiewet, de afschaffing der kanaal- en havengelden op het Noordzeekanaal en de verkorting van den duur der afkondiging van bestuursmaatregelen (na bestrijding door den heer Lobman), met 32 tegen 10 stemmen. Na bestrijding door heer den Fokker werd met 27 tegen 7 stemmen aangenomen de overeenkomst betreffende den spoorweg SiltardHerzogenrath. i Bij de overeenkomst met de Ned. Han- delmaatschappij drong de heer Van Gen- I nep aan op geleidelijke opheffing van het consignatiestelsel, wat de heeren Muller, Prins en de Minister bestreden. Het contract werd aangenomen, evenals de spoorwegaanleg Probolingo Panaroe- kan en de werken in de Solovnllei. De Kamer is hierna gescheiden. Tweede Kamer. j Zitting van Donderdag 15 Juni. Bedrijfsbelasting. 1 De heer Pijttersen voorspelt aan de Be- 1 drijfsbelasting groote impopulariteit, blijft het tarief ongewijzigd voor de kleine inko- mens van personen met lalrijk gezin en i vele verplichte uitgaven (soms van f S50, bij f 2000 tractement), zoodat hij liet be ginsel van zijn amendement krachtig aan- beval. De heer Dobbelmann bleef waarschuwen tegen de hooge opvoering der belasting, maar wijzigde, nadat de Minister de op centen had teruggenomen, zijn amendement, dat strekt om voor de aangeslagenen in de Vermogensbelasting geen progressie aan te nemen, docr een eenigszins hooger percen tage dan hij aanvankelijk voorstelde, vast te stellen. De Minister wijzigde het regecringsarti- kel zoodanig, dat de belasting bedraagt voor hen, die in de Vermogensbelasting naar 2 ton of minder zijn aangeslagen, 2 pCt. der som, waarmede de zuivere in komsten bij een vermogen van f 13000 ot f 14000 het bedrag van f 150, bij een ver mogen van f 15000 of meer f 200 te boven gaan. De belasting wordt dan voorinkora- sten van f 2000 of minder naar geheele sommen van f 50, voor grootere inkomsten naar geheele sommen van I 100 berekend. De heer Poelman handhaafde met klem zijn voorstel, gericht tegen onevenredigen belastingdruk ten nadecle van den kleinen man. Na 's Ministers voornemen om het personeel aan de gemeente tc geven, inocst des te meer tegen verzwaring voor die kleine standen gewaakt worden. De heer De Beaufort (Amsterdam) was voorshands tegen alle amendementen tot verandering van het regeeringstarief, om dat aftrek voor huiselijke en persoonlijke omstandigheden bij deze wet niet te pas komt, maar bestreed vooral het amend.- Borgesius tot verhooging van het belastbaar minimum tot f 700. Als men den staatkun digen invloed der lagere standen uitbreidt, moet de kring van belastingbetalers niet beperkt worden. Met de leer der opvoe-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 1