12.508 af, die wel school gegaan had den, maar vóór hun 12e jaar er af waren genomen. Doch dit is een on juiste redeneeringwant hoogstens zes jaren lager onderwijs is al weinig ge noeg, en een kind, dat nog minder leert, neemt er zoowat heelemaal niets van mee. Voorts goochelt men nog 11.864 kinderen weg, die op een bewaarschool gingen. Een bewaarschool is een nuttige voorbereiding en beter dan in 't geheel nietsmaar als onderwijs-inrichting mag zij toch eigenlijk niet medetellen. Evenwel, trek al die 24.372 kinderen er ook nog af, dan blijven er toch nog 37.519 over, die dan toch wel inder daad niet ter school gingen d. w. z. ruim 5 pCt. der Nederlandsche kinde ren van 6 tot 12 jaar, die opgroeien tot proletariërs in den ongunstigsten zin en wier toekomst dus door hunne ouders of door de overheid werd bedorven. Ook door de overheid. Want 4514 dier kinderen waren wel ingeschreven voor plaatsing, maar niet opgenomen, wegens plaatsgebrek op de scholen. Wegens armoede gebrek aan schoeisel of kleeren bleven er 1113 van de school. Of leerplicht ook noodig zou zijn Koningiu Wilhelmina en de Koningin-Regentes der Nederlanden werden jl. Zaterdag bij aankomst te Augsburg door een officier ontvangen De aldaar aanwezige Nederl. dames boden HH. MM. prachtige ruikers aan» er was een talrijke menigte op de been- Zaterdag bezichtigden HH. MM. verschillende bezienswaardigheden en vertrokken te 4 uur met een extra- trein naar Neurenberg, waar zij te 7.33 aankwamen. De «Memorial diplomatique" discht zijnen lezers het volgende verhaal op over de reis van onze Koningin naar Engeland. Koningin Victoria heeft den wensch te kennen gegeven om onze Koningin in Engeland te ontvangen, maar Keizer Wilhelm wil dat niet hebben. Immers de Duitsche Keizer heeft een zijner verwanten bestemd tot gemaal voor Koningin Wilhelmina en acht daarom de reis der Koningin naar Engeland niet wenschelijk. Vandaar, dat de Keizer, die tegenover zijne grootmoeder, Koningin Victoria, steeds een zeer on afhankelijk standpunt inneemt, alles doet wat hij kan om de Koningin-Re gentes Emma af te raden de uitnoodi- ging aan te nemen en haar te doen besluiten het bezoek aan Engeland op geven. Sinnenlandsch nieuws. Helder. In het belang der thans op het telefoonnet alhier geabonneerden, die zaken doen of eenigen handel drijven, overweegt de Alkmaarsche telefoondienst het geven van abonnementen aan particu lieren op korten termijn tegen halven- of althans verlaagden abonnementsprijs. Wij vestigen hierop de aandacht van particulieren, die voor eene aanbieding voor verlaagd abonnement in aanmerking wenschen te komen. Kolhom. Het gebrek aan drinkwater is thans zeer groot. De hevige, doch kort stondige buien in Mei gaven in de bakken slechts weinig water, wat in enkele dagen verbruikt werd tengevolge van dezen regen kwam hier nu ook geen verkooper meer van drinkwater, zoodat de behoefte nog vermeerderde het regenwaterslootje in den Schrinkaagpolder is opgedroogd, zoodat thans putwater de eenige toevlucht is voor de veldarbeiders, die er met de hitte dezer dagen het meeste gebruik van maken. Graft. Door de ingezetenen van de Molenbuurt, Koogerpolder, Akerslooter- woude en de Stierop is een adres aan den inspecteur der posterijen opgezonden met het verzoek, dat van Rijkswege aldaar een brievenbesteller aangesteld worde. Hoogwoud. Als bewijs, hoe treurig het hier en in de omstreken gesteld is met de arbeiders, kan dienen, dat het water schap „de Vier Noorder Koggen" bij aan besteding al zijn slooten gereinigd krijgt voor ongeveer f zoo minder dan verleden jaar. Om toch maar wat te verdienen, namen sommige arbeiders het werk zóó laag aan, dat ze niet meer dan 50 ct. per dag krijgen. Zandvoort. Alhier is het Hótel d' Orange, voorheen Hotel Kauffman, thans het eigendom van de Buffet-Maatschappij „E Pluribus Unum", feestelijk geopend. Haarlem. De „Ver. van Burgemees ters en Secretarissen" in Noordholland zal a. s. Vrijdag alhier eene buitengewone zomervergadering houden. Na een rijtoer over Santpoort en Bloemendaal zal in het hotel „Kurzaal" te Zandvoort gedineerd worden. Manna en Leger. De luit. kol. L. J. Krugers, van het late reg. inf. alhier, is op zijn verzoek overgeplaatst bij het 4de reg. te Delft. Hr. Ms. schroefstoomschip 1ste kl. «Van Speyk", commandant de kapt. ter vee W. A. Arriëns, is, na een verblijf van 10 dagen ter reede, gisterenmorgen in de haven gekomen. Naar men meldt, zal Hr. Ms. stoomschip «de Ruyter" tegen het einde dezer maand geheel getuigd en gereedgemaakt moeten zijn, om 1 Juli zee te kunnen kiezen. Do hij het 1ste reg. vesting-artillerie te Utrecht gedetacheerde kapitein W. P. Veesen, van het 2de reg. veld-art., is aangewezen om deel te nemen aan de oefeningen met kust- geschut, van 17 tot 30 Juli alhier te houden. Van 13 tot 15 dezer hadden ter reede van Vlissingen de verschillende proeftochten plaats met het schroefstoomschip «Argus", bestemd ter bestrijding van den opium-sluik handel in Indic en aangebouwd door de Maatschappij «De Schelde" voor rekening van het Departement van Koloniën. Het geheele schip is van bijzonder sterke, doch uiterst lichte constructie, hetgeen een eerste vereischte was bij de strenge eischen, aan de vaartsnelheid gesteld. De uitvoering is geschied geheel naar de plannen van «De Schelde", die op straffe van weigering der boot aannam deze af te leveren met een vaartsnelheid van 16 knoopen bij een maximum diepgang van 8 voet 3 fluim en een kolenherging voor 10 etmalen met een 12mijls vaart. Op de proeftochten, die plaats hadden onder leiding van den inspecteur van's Rijks Stoom vaartdienst, in tegenwoordigheid van den directeur van scheepsbouw, den ofHcier-maclü- nist lste kl. A. Jongkees, den ingeneur 1ste kl. Wijs, den kolonel Commijs, hoofd van het vak van uitrusting, den heer G. J. Boon en eenige andere autoriteiten, zijn deze eischen in zeer ruime mate overschreden en waren de uitkomsten als volgtDc toegelaten diep gang bedroeg 8 voet. Het kolenverbruik voor 10 etmalen bij 12 mijlsvaart is 69,6 ton, terwijl er gelegenheid bestaat tot berging van pl. ra. 100 ton, zoodat dit scheepje in staat is met een vaart van 12 mijl ongeveer 15 dagen te stoomen zonder beladinz, of wel een afstand af te leggen van 4300 mijlen (knoopen). Verder werd een maximum gemiddelde snel heid op gemeten mijl verkregen van 17,2 knoopen met ruim 220 slagen en 1480 I. P. K., alzoo 1,2 knoop meer dan bij het con tract werd bepaald. Na de schitterende, hiervoren genoemde resultaten verkregen te hebben, werd het schip namens het Departement van Koloniën aanvaurd en de Maatschappij «De Schelde" met deze uitkomsten gelukgewenscht. Het schip wordt nu voor de reis naar Indië gereedgemaakt, terwijl met het overbren gen naar Indië is belast de heer H. C. Bruce, kapitein, die als gezagvoerder het schip in Indië zal voeren. De examen-commissie voor adspirant-admi- nistrateur bij de zeemacht zal dit jaar be staan uitden kapt. ter ree P. C. Pabst, voorz. den inspect. van adm. W. H. F. Vogel, den luit. ter zee lste kl. R. Reinders en de officieren van adm. lste kl. L. J. A. Deijll en G. Van Teutem, allen leden. j Op de voordracht voor onderwijzer lste kl. aan de school in de Ravesteinstraat te 's Gravenhage en voor onderwijzer 4de kl. ann de kostclooze school aan het Rijswijksche plein aldaar, komt voor de heer O. C. Boe- i lens, onderwijzer alhier, j De heer R. Meurs, hoofd van school No. 2 te Heer-Hugowaard, is opgeroepen om deel te nemen aan het tweede gedeelte (monde- 1 ling) examen voor de betrekking van hoofd I eener school te Amsterdam. Jl. Donderdag werd den leerlingen der openbare school te Oostgraftdijk door de „Vereeniging tot wering van school verzuim" een prettige dag verschaft. Met 20 rijtuigen werd een rijtoer gemaakt naar Bergen, Eg- mond aan Zee en Heiloo. Landbouw en Veeteolt. De maatregelen, thans in werking bij den aanvoer van vee te Schagen, zullen voorloo- pig niet meer worden toegepast keuring en stempeling zal dus niet meer plaats hebben en het vee kan weder lnngs de Laan in de gemeente worden ingevoerd. Ook te Kolhorn lijden de veehouders onder de algemectie droogte. Hebben velen aan vankelijk aan het vee het hooiland toege geven, thans hebben deze, nu de hooitijd is aangebroken, niets dun kale weiden. Anderen, die nog een stukje hebben kunnen afgezon derd houden, joegen er hun vee in, in plaats van het te maaien. In den polder Waard en Groet lnten de meeste landbouwers hunne aardappelvelden dit janr niet besproeien. Mag men den arbeidersstand, de vcelvuldigste verbruikers, ook de bevoegsle beoordeelaars achten, dan zijn de besproeide aardappelen, gaar op schotel, van de niet-besproeide te onderschei den en is het verschil met in het "oordeel der eerstgenoemde. De voortdurende droogte veroorzaakt een groote opstapeling van vleeschvoorraad op de hoofdmarkt te Londen, daar het vee wegens gebrek aan voedsel geslacht moet worden. Uit Harlingen en Rotterdam zijn in de laatste dagen honderden geslachte schapen aange komen, die bijna wegens ingetreden bederf onbruikbaar verklaard werden. met geld, de eerste f 0.50 boete of 1 dag 1 hecht., de tweede ontslagen van rechtsver volging. J. D., C. D. en J. de V., allen te Helder, eieren zoeken en rapen zonder vergunning, ieder f 0.50 boete of 1 dag hecht., met ver- beurdverklaring en bevel tot uitlevering der drie geraapte eend-eieren, of betaling der waarde, geschat op f 0.10, subs. I dag hecht, voor den tweeden beklaagde. K. D., te Texel, in staat van dronkenschap in het openbaar de orde verstoren, f 1 boete of 2 dagen hecht. J. dc J., P. V. en N. B., allen te Helder, G. B., te Enkhuizen en J. S., te Terschel ling, dronkenschap, ieder f 1 boete of 2 dagen hecht. C. B., H. P. R. en G. B., allen te Helder, dronkenschap bij eerste herhaling, ieder f 3 boete of 3 dagen hecht. M. F. en P. R., beiden te Helder, dron kenschap bij derde herhaling, ieder 5 dagen hecht. Onderwijs en examens. Onze plaatsgenoot, de heer J. M. Faber, heeft in Mei jl. deelgenomen aan 't onder zoek naar de bekwaamheden van Rijks-telegr.- ambtenaren voor de betrekking van Rijks telegrafist. Genoemde ambtenaar is niet slechts geslaagd, maar behaalde van de on geveer 60 deelnemers No. 1. Kerknieuws. De groote zaal van „Diligentia" te 's Gra venhage was jl. Zondagmiddag gebed gevuld met afgevaardigden en leden van.de Nederl. afdeeliug van het Algemeen Israëlitisch Verbond, dat in de residentie bare jaarver gadering hield. Rechtszaken. Kantongerecht te Helder. Lhtspraken van 14 Juni 1893. J. B. Cz., te Texel, een zoogen. familie- schaal voorhanden hebben in zijn tot het verkoopen van waren bestemden kruideniers winkel, ontslagen van rechtsvervolging. J. B., te Helder, niet zorgen dat in zijne werkplaats, waarin door een persoon beneden de 16 jaren arbeid wordt verricht, een ar beidslijst is opgehangen, f 1 boete of 1 dag hecht. W. S., te Helder, niet zorgen dat in zijne werkplaats, waarin door een persoon beneden de 16 jaren arbeid wordt verricht, een ar beidslijst is opgehangen en niet in het bezit zijn van een arbeidskaart betreffende dien persoon, twee geldboeten van f 0.50 elk, subs. 1 dag hecht, voor elke boete. G. B. en K. G„ beiden te Helder, spelen Buitenland. Verkiezingen in Duitschland. Gekozen zijn 50 conservatieven, 1 afge vaardigde van den „Bund der Landwirthe", 9 der rijkspartij, 18 nationaal-liberalen, 81 centrumleden, 24 sociaal-democraten, 3 gematigd radicalen, 13 Polen, 2 anti-se mieten, 1 Deen. 6 Elzas-.ers, 4 leden Zuid- Duitsche volkspartij, 1 „wilde". Aan de herstemmigen zullen deelnemen 59 conservatieven, 9 afgevaardigden van den „Bund der Landwirthe", xo van de rijkspartij, 73 nationaal-liberalen, 32 cen- trumleden, 84 sociaal-democraten, 14 leden der vrijzinnige vereeniging, 37 der vrijzin nige volkspartij, 11 Polen, 16 anti-semieten, 9 Welfen, 1 Elzasser, ro afgevaardigden der Zuid-Duitsche volkspartij en 1 „wilde". De nu zoo goed als volledig bekende uilslag der Kijksdagverkiezingen bevestigt de nederlaag der „vrijzinnigen" en de groote voordeelen, behaald door de soci aal-democraten. Het is ir.tusschen niet on mogelijk, dat er door combinatiën bij de talrijke herstemmingen nog een Legerwet- meerderheid gevonden wordt. In Elzas-Lotharingen zijn de verkiezin gen zeer gunstig voor de Duitsche regee ring uitgevallen. De afgevaardigde Von Dietrich uit Hagenau, die in de laatsten 3 jaren bij geen enkele stemming tegen woordig was, en de afgevaardigde Lang, die op 6 Mei tegen het voorstel-Huene stemde, zijn door de regeeringsgezinde leden Pöhlmann en Prins Alexander Ho- henlohe vervangen. De regeering kan nu in plaats van 4 op 6 haar gezinde Elzassers in den Rijksdag rekenen, wat meer ts dan zij zelve ver wacht had. Gisterennacht ontstond in de nieuwe magazijnen van het garnizoen te Potsdam i brand. Het gebouw brandde geheel af en circa 600 centenaars brood, zoomede een i grooten voorraad hooi werden door de i vlammen verteerd. Engeland. De werkstaking der dok werkers heeft aan de stad Huil enorme schade berokkend. Bestellingen voor nieuwe schepen, die vroeger te Huil gedaan wer den, zijn nu naar de Clyde gegaan. Honderden dokwerkers zijn nog altijd zon der werk en na jaren zal de stad de ge- i volgen der werkstaking pas geheel te boven zijn. Frankrijk Het is zeker dat ook Ch. De Lesseps weldra op vr'je voeten zal wor den gesteld. Hij is sedert 16 Dec. 1892, dus een half jaar opgesloten, en daar dit op zijn verzoek cellulair geschiedde, is zijn straftijd (1 jaar) daardoor op de helft gere duceerd en dus feitelijk om. Fontane is weer te Parijs aan zijne ge wone bezigheden. Eiffel, wiens gezondheid nogal heeft geleden, zal eenige weken ergens buiten Parijs rust nemen. Men verzekert, dat na de uitspraak van het Hooggerechtshof in de Panamazaak, de Fransche Regeering van de vervolging tegen Cornelius Herz afziet en dus ook de aanvraag om uitlevering door Engeland zal terugnemen. In den Franschen Ministerraad, die wegens ongesteldheid van den heer Dupuy door den heer Guérin werd voorgezeten, las jl. Zaterdag de onder-minister voor koloniën Celcasse een telegram voor, be treffende een nieuwen aanval der Siameezer.. De Fransche consul-generaal heeft gehoor gevraagd bij den koning van Siam. De raad besloot, ommiddellijk aan admiraal Humann bevel te geven van Saigon naar Bangkok af te varen. Uit Avignon, alsook uit Privas, wor den aan de „Temps" twee sterfgevallen aan de op cholera gelijkende ziekte mede gedeeld. De Parijsche koetsiers hebben besloten de werkstaking voort te zetten en eene motie aangenomen, strekkende dat de stad Parijs den dienst der rijtuigen zelf zal exploi- teeren. Griekenland. Een vreeselijke ont ploffing heeft plaats gehad in een maga zijn van krijgsvoorraad nabij Athene. Twee officieren en 12 soldaten werden gedood en velen gewond. De schade wordt op 4,000,000 drachmen geschat. Polen. Te Breslau trok jl. Zaterdag avond een dreigende troep van ongeveer 1000 personen door de stratenenkelen wilden een aanval doen op de magazijnen. De politie, die dit belette, werd met stee- nen geworpen en met revolvers beschoten. Zij moest van het blanke wapen gebruik maken om de betoogers uiteen te drijven; 33 personen werden gevangen genomen. Bohemen. Omdat den werklieden te Praag verboden werd een meeting te houden, vielen 1500 personen het commis sariaat van politie aan18 agenten en 2 socialisten werden gewond, twee personen werden gevangen genomen. Elders kwam het tot een treffen tusschen de politie en een menigte, die, „leve het algemeen stemrechtweg met het kapitaal riep. 6 agenten werden gewond; de cava lerie werd ontboden. Er werden eenige schoten gedaanhet aantal der gewonden is vrij aanzienlijk. 55 personen werden ge vangen genomen. Spanje. Het oordeel der pers over den politieken toestand is zeer ongunstig. Een ministerieele crisis zou onvermijdelijk zijn men gelooft dat de crisis in den eerst- volgenden kabinetsraad zal uitbreken, want de toestand is onhoudbaar. Bulgarije. Vorst Ferdinand heeft bij proclamatie den minister-president Stam- blouloff tot vorstelijk stedehouder benoemd. 200 «Ja, BernheimerHij kwam regelrecht van uen bezwoer mij te verkoopenten spoedigsteen u heeft hij geraden te koopen Dat is inderdaad zonderling. Ik zal hem terstond om opheldering vragen." «Gij zult hem verkeerd hebben verstaan." «Misschien u." «Mij?" «Een van u beiden heeft gelogenheeft bedrogen. Wie is het? Wie kan er belang bij hebben mij ten gronde te richten? Want dat is het geval. Mijn vermogen, mijne eer, alles staat op het spel. Is het Bernheimer? Waarom? Hoe is het te rijmen, dat hij mij goeden raad zou geven en u integendeel slechte? Wie heeft dus gelogen.... wie mij bedrogen?" Hij was dicht voor haar getreden en raakte haar bijna aan. Zijn vaal, bleek gelaat zag er verschrikkelijk uit, als een steenen masker. Hij was op dit oogenblik niet meer de man, dien Lydia verachtte, dien zij zwak, goed en zooal meer gevonden had, die zij spottend «den armen man" noemde. Hij behoefde slechts eene handbeweging te maken, om haar te grijpen en in haren naamloozen angst had zij het gevoel, dat, als hij haar aan zou grijpen, hij haar ook neer zou slaan. Zij vergat den begonnen brief, de schrijftafel met de open map, zij vergat dat alles, wat zij voor hem wilde verbergen, hem nu prijsgegeven was en week onwil lekeurig naar den schoorsteen terug. Hij volgde haar en nu met de hand leunend op de tafel, waaraan zij had zitten schrijven, herhaalde hij dreigend met een kouden blik, waarin geen erbarmen te ontdekken was: «Wie heeft mij dus belogen en bedrogen, Lvdia? Gij of Bernheimer?" «Durft ge mij zoo'n vraag te doen?" riep zij uit. «Ja, en ge moest eindelijk zoo goed zijn er op te ant woorden. Sedert een kwartier geef je ontwijkende ant woorden. Het wordt hoog tijd de waarheid te zeggen. Wilt ge mij dwingen op andere wijze te ontdekken wat ik moet weten?" Hij had, terwijl hij dit zeide, met zijne vingers tusschen de bladen van de schrijfmap gevoeld en haalde nu den begonnen brief te voorschijn. Zij stiet oen kreet uit en snelde op hem toe, om hem het briefje af te nemen, maar 201 hij hield zijn arm op zijn rug en vroeg«Aan wien schreef je dan, toen ik binnenkwam?" Zij wierp zich andermaal op hem en met de vlugheid en behendigheid van een kat poogde zij hem het brief je te ontrukken, terwijl zij uitriep: «Raimond, geef mij dien brief terug.... Wat ge daar doet is laag.... onzedelijk.... is laf! Ge hebt het recht niet het briefje te lezen.... ik wil het niet! Als ge het durft te lezen, is alles tusschen ons uit «Dat vrees ik ook", zeide Raimond met verschrikkelijke ironie, terwijl hij haar heftig terugstiet. Zij liet zich moedeloos in een stoel neervallen. Raimond begon te lezen «Mijn lieve MauriceDe zoo goed aangelegde mijn is in de lucht gevlogen. Het «Comptoir" is gesprongen. Ik moet u spoedig spreken.... Dat schaap van een Bernheimer...." Raimond las niet verder. Een woedenden kreet uitstoo- tend, sprong hij op haar toe, greep haar bij den schouder en sleurde haar uit den stoel. Met opgeheven arm, alsof hij haar wilde neerslaan, riep hij uit: «Ellendige, die ge zijt. Uit welk deeg zijt ge dan toch gemaakt Zij had nog den moed zich te willen verdedigen. «Be oordeel mij niet zonder mij te hebben gehoord," zeide zij. «Laat ik u verklaren «Er is hier geen sprake van verklaren.... Hier spreken feiten.... Ik wil alles weten.... Die Maurice.... is Roquière.... nietwaar?" Daar zij niet antwoordde, schudde hij haar heftig en drukte haar op de knieën neer. «Ja," murmelde zij. «Hoe laf! Zij heeft niet eens den moed te zwijgen." Een bijna onmerkbaar dreigend lachje gleed over haar gelaat, maar hij zag het niet. Hij dacht er nu slechts aan achter de waarheid te zullen komen. «Er. vroeger.... de minnares van dien Italiaan.... te Beaulieu.... van dien man, dien ik doodgeschoten heb.... dat waart gij, nietwaar?" Zij klemde de tanden op elkander en vrij van alle vrees,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 2