NEDERLAND. overal paarlemoer-sclielpen en alzoo ook paarlen te vinden." Onlangs zijn concessies gevraagd voor het vissclien naar paarloesters op de kusten van Japara. worde, haar edel doel en hare strekking te begrijpen." HELDER, 22 Juni. Mededinging voor de inzending van ontwerpen voor de bewegi <gs- werktuig3n en dienste der in aanbouw zijnde schutsluis te iJmuiden (Noordholland;. Vóór of op 4 Oct.. 1803 kunnen aan het Ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid worden ingezonden Ontwerpen voor de bcwegingswerk- tuigen ten dienste der in aanbouw zijnde schutsluis te IJmuiden. De bij het maken dezer ontwerpen in acht te nemen hoofdvoorwaarden liggen na 20 Juni 1893, ter lezing aan het gebouw van het Ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid, aan de lokalen der Provinciale besturen en zijn voorts met de in 2 dezer voorwaarden vermelde bestekken en teekeningen van de sluis en de sluis deuren, op franco aanvrage, tegen be taling der aan den voet dezer stukken vermelde kosten, te bekomen bij de firma Gebroeders van Cleef, boekhan delaars, Spui no. 28a te 's Gravenhage, en door hare tusschenkomst in de voornaamste gemeenten des Rijks. Op 4 Juli 1893 worden te IJmuiden de noodige aanwijzingen ter plaatse gedaan voorts zijn nadere inlichtingen te bekomen bij den hoofd-ingenieür te Haarlem en de ingenieurs Bekaar te Amsterdam en du Croix te IJmuiden. Wanneer een der ontwerpen wordt uitgevoerd, zal met den inzender daar van eene onderhandsche overeenkomst worden gesloten, waarbij echter wijzi gingen in het ontwerp bepaald kunnen worden. De twee ontwerpen die in bruikbaar heid op het tot uitvoering komende ontwerp volgen, worden, wanneer zij volledig genoeg uitgewerkt zijn, door de Nederlatidsche Regeering aangekocht voor respectievelijk i 1200 en f 700, echter met dien verstande dat van geen iezender méér dan een ontwerp zal worden aangekocht. Deze ontwerpen zullen niet openbaar gemaakt worden, maar de Regeering behoudt zich het recht voor daarvan gebruik te maken voor werken van algemeen belang. De beslissing of, en zoo ja, welke ontwerpen voor boven bedoelden aankoop in aanmerking ko men, berust uitsluitend bij den Minis ter van Waterstaat, Handel en Nijver heid. De niet uit te voeren en niet. aan gekochte ontwerpen zullen den inzenders desverkiezende worden teruggezonden. Kamerverkiezing <c llcvcrwijk. Aantal kiezers 3571. Geldige stemmen 2595. Op ds. van Loenen Martinet (lib.) waren uitgebracht 698 op mr. Borret, oud-lid der Kamer (kalh.), 691 op j jhr. C. IJartsen, oud-minister (cons. en kath.), 622 op den heer de Boer (rad.; j 335 en den heer Waller (anti-rev.) 229. Er moet dus herstemming plaats heb- ben tussclien de heeren van Loenen Martinet en Borret. Beide candidaten i zijn voorstanders van de kieswet, even- zoo de heeren Waller en de Boer. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag 20 Juni. De heer Valette heeft zijn geloofsbrieven ingezonden; tot zijne toelating werd be sloten. De Bedrijfsbelasting is hervat bij art. 37, hetwelk beoogt aan de Indische schatkist een gedeelte van het bedrag te verzekeren, in Nederland van vennootschappen ont vangen. De heer Cremer betoogde, dat het grootste gedeelte van zoodanige bedrijven in Ne derland wordt gevoerd en de vertegen woordiger in Indie het inkomen of de winst niet verkrijgt. Spr. adviseerde, de zaak te laten zooals zij thans nog is, n.1. dat de vennootschappen, die hier belasting betalen, van patentbelasting in Indië zullen zijn vrijgesteld. De heer van Houten zag in de voorge stelde regeling een waarborg tegen dubbele belasting, maar had ook geen bezwaar tegen een administratieve regeling dezer aan gelegenheid tusschen de ministers van Financiën en van Koloniën. De heer Hartog meende, dat uit de voorgestelde regeling met Indië ongelijk matigheden zouden voortvloeien. De minister van Financiën was niet bereid tot verdere concessiën, hoofdzakelijk op grond dat hij vennootschappen niet in gunstiger positie wil brengen dan particu lieren, die in Indie zaken drijven en hier wonen. De Kamer nam het artikel zonder stem ming aan. De minister vereenigde zich met een voorstel-Bahlmann, om bestuurders van vereenigingen en stichtingen slechts te verplichten, van balans of rekening een zoodanig uittreksel over te leggen als noodig is tot toelichting van winstuitkeeringen of uitdeelingen. In antwoord aan den heer Roessingh, zeide de minister, dat het aanslagbiljet voor de Bedrijfsbelasting vrij is van zegel. Een principieel debat werd nog gevoerd over het amend. der Commissie om geen straf te stellen op niet of niet duidelijk be antwoorden van bijzonderheden, niet ont leend aan kasboeken, balansen of winst en verliesrekeningen. De heer van Houten wilde de admi nistratie geen vrijbrief geven om allerlei bijzonderheden te vragen en, bij weige ring, te straffen, en de heer Levy, zich hierbij aansluitende, verklaarde zich in het algemeen tegen strafbepalingen op andere nalatigheden dan valsche aangifte. Het amendement werd aangenomen. Op art. 48 is aangenomen, met 53 tegen iS st. een amend.-Levy, om de strafbare feiten van fiscalen aard als overtredingen te beschouwen. De discussie is gevorderd tot de over gangsbepaling. Na de Bedrijfsbelasting zijn aan de orde de interpellatiën-Schepel, Sanders en Tijdens, de overeenkomst met de Overijsselsche locaalspoorweg-maatschappij en het handels verdrag met Spanje. Zitting van Woensdag 21 Juni. Bedrijfsbelasting. Door de Regeering werden overgenomen araendementen van de C. v. R.om in het eerste belastingjaar inkomsten wegens tijdelijke werkzaamheden in het vooraf gaande jaar niet te berekenenen om voor inkomsten die naar het gemiddelde der drie laatste kalenderjaren moeten worden berekend, de aanslag het eerste jaar van invoering te doen geschieden naar het ontvangen bedrag, met inachtneming van de noodzakelijke afwijkingen, en de twee volgende jaren naar maatstaf van het eerste jaar. Ingetrokken werd het amend. der Com missie, om reductie te verleenen ten bate van inkomens beneden de f 4500, zoolang het personeel niet is herzien. Na bestrijding door den minister, stelde de heer Pijtter- sen nu een zelfde amend. voor, voor in komens beneden f 4000, slechts tot één percent reductie, hetwelk echter verworpen werd, met 43 tegen 30 stemmen. Het amend. van den heer Conrad, om reductie toe te staan voor vaste tractemen- ten, werd ingetrokken, terwijl door den minister werd overgenomen een ainend.- Levy, om het dwangmiddel van garnisaires niet toe te passen bij de Bedrijfsbelasting. Door den heer Gerritsen was voorgesteld, de invoering der Bedrijfsbelasting onbepaald uit te stellen. Hij betwiste de bevoegd heid dezer Kamer en achtte noodzakelijk, eerst ^herziening van het Personeel af te wachten. Zijn politiek geweten was niet zoo elastiek als van hen die de wet steunen, ofschoon ze verklaren dat die onkruid zaait. Het amend. werd verdedigd door den heer Harte, los van de toelichting, en be streden door de heeren v. d. Kaay, Tijdens, die in elk geval verlaging van den druk der lagere klassen gewenscht achtte, en Van Houten, 't Werd verworpen met 53 tegen 25 stemmen. De eindstemming is bepaald op Vrijdag om 12 uur. Aan den heer Sanders verklaarde de Minister van Binnenl. Zaken, dat het Re- geeringsantwoord betreffende het ontwerp der Haarleuische duinwaterleiding binnen niet ver verwijderd tijdstip zal inkomen. De heer Brantsen zal interpelleeren over maatregelen tot beperking van hooiuitvoer. binnenlands ch nieuws. Helder. Wij vestigen er de aandacht van ouders en voogden op, dat de aan melding tot toelating van nieuwe leerlingen voor de Zeevaartkundige School alhier moet plaats hebben vóór 1 Juli a. s. bij den directeur, den heer S. Visser, bij wien tevens nadetc inlichtingen zijn te bekomen. (Zie advertentie hierachter). Helder. De aandacht van de bezoe kers der Marine-concerten in „Tivoli" wordt gevestigd op de omstandigheid, dat, wegens een concert dat die Kapel op a. s. Zondag te Schagen zal geven, het concert op dien dag aanvangt te half 2 ure, om te 3 ure te eindigen. Helder. Afloop der openbare verkoo- ping van bouwterrein alhier, ten overstaan van den notaris Hattinga Raven, op 21 dezer, in het lokaal „Tivoli" Kavels2 en 6, kooper de heer A. Krij- nen, voor f 198.505, 8 en 14, de heer R. Maalsteeil, voor f 302.50 11,12,24—30, de heer J. Bethlchem, voor f 587.50 13 en 15, de heer A. Graaff, voor f 125; 21, de heer A. Trap, voor f 62.50. De overige kavels zijn niet verkocht. Callantsoog. De heeren P. T. Zijp, J. Vos en M. Go vers treden dit jaar als Raadsleden af. Zijpe. Als Raadsleden moeten dit jaar volgens rooster altreden de heeren K. Biersteker, C. Paarlberg, S. de Wit en J. van Beusekom. Ursem. In verscheidene huisgezinnen heerschen de mazelen, tot nog toe van goedaardig soort, met een geregeld verloop. Marine en Leger. Hr. Ms. stoomschip „Borneo", bestemd voor de Indische militaire .Marine, is jl. Dinsdag te Amsterdam in dienst gesteld, onder bevel van den luit. ter zee 1ste kl. II. Veldhuizen. De luit. ter zee 1ste kl. D. A. Menscrt, onlangs uit Oost-Indië, alwaar hij gewond werd, gerepatrieerd, zal geneeskundig worden onderzocht of hij nog geschikt is voor den dienst. Naar bet „Hbld." verneemt, zal de luit. ter zee 1ste kl. P. C. W. de Vignon van de Velde den dienst met pensioen verlaten. Men schrijft van hier aan het „Vad." Eindelijk- mocht dan jl. Maandas* de „Van Speyk" in de haven komen. Waartoe T echter noodig was 't schip ook nog na jl. Donderdag, „toen men met de batterij de voorgeschreven schoten met scherp had afge vuurd", nog ruim 3 (lagen buiten te houden, is een ieder hier een raadsel; men weet toch wel, hoe schrikkelijk onaangenaam 't liggen op de reede is voor alle aan boord geplaatsten En dat gebeurt nu met een schip, dat na een reis van 8 mnanden naar 't vaderland terugkomt De Parijsche dagbladen hebben van een vriend van Turpin eenige inededcclingeu ont vanger. omtrent een nieuw wapen, dat de uitvinder van hec meliniet samengesteld heeft. Het is een soort mitraillensc van zeer klein kaliber, door twee paarden getrokken en door vier man bediend. Bij iedere losbranding kan liet 25,000 projectielen over een afstand van 3500 M. werpen, zoodoende een opper vlakte van 2200 M1 bestrijkende. Het kan viermalen in 15 m. afgeschoten worden. Vol gens Turpin kan met dit wapen ieder han delsschip in een goed bewapenden kruiser veranderd worden. Onderwijs en examens. Tot onderwijzer aan school No. 2 te Anna Paulowna is benoemd de lieer H. de Jongli, te Groninger-Opende, die deze benoeming heeft aangenomen. Op 6 Juli 0. s. zal vanwege de „Vereeni- ging tot Bevordering van Schoolbezoek" te Anna Paulowna weder een scho dreisje worden gedaan met ongeveer 300 leerlingen naar Alkmaar. Ongeveer een 100 lal van de oudsten leerlingen zal echter te Scboorldam dc boot verlaten en naar Bergen wandelen, vanwaar z.ij verder per tramwagen weder naar Alkmaar zullen getransporteerd worden. De lieer W. KI eke, hootd der openbare lagere school te Schagen, is benoemd tot hoofd (lcr 2de burgerschool tc Haarlem. Landbouw 8n Veateolt. I11 de jl. Dinsdag gehouden vergadering van de afd. Wieringerwaard der Hollandscho Maatschappij van Landbouw werd een voor stel van de afd. Beemster en omstreken, om de prijzen voor de tc houden tentoonstelling te wijzigen, aangehouden tot de volgende vergadering. Daarna werden gekozen tot voorz. dc heer Bouduin tot lid van het hoofdbestuur voor Noordholland de heer S. de Jongh tot afge vaardigde» van liet Landbouw-comitévoor Noordholland de heeren J. L. T. Groneiuan, Bultman en J. Zijp Kr.., voor Zuidhollnnd de heeren Bouduin, Oudermeulen en de Bruine tot afgevaardigden - plaatsvervangers voor Noordhollnnd do heer J. Zijp Hz. en voor Zuidhollnnd de lieer H. P. de Kat, van Har- dinxveld tot bestuursleden der afd., de aftr. heeren W. Teengs en P. D. Schenk. De heer J. L. T. Groneraan, voorz., stelde voor, een crediet van f 20 toe te staan voor het besproeien van aardappelvelden. De heer R. D. Kaan wenschte de kas vrij te laten. Zijn voorstel en dat van den lieer J. Zijp Hz. om f 10 beschikbaar te stellen, werd verworpen, terwijl het voorstel van den heer J. L. T. Groneman werd aangenomen. De heer J. Zijp Hz. zou gaarne z.ien, dat de oprichting der Paasclilentoanstelling te Schagen door de nfd. financieel werd gesteund. Ook de lieer P. Schenk uchtte dit wènschelijk. De heer K. A. Kaan stelde voor, om f5 en de heer 11. D. Kaan om f 10 toe te slaan. Daar de stemmen over deze beide voorstellen staakten, werd door het lot beslist, dat men f 5 zou toestaan. De „Arnh. Ct." meldt Gedurende het jl. Maandagnacht hier en daar waargenomen onweder is, volgens ver schillende ter markt te Arnhem gekomen boeren, een zonderling soort regen gevallen. Terwijl aan hunne weide nagenoeg niet meer was te bespeuren, dat het had geregend, glommen de daarin grazende paarden en koeien van het nat. Bij aanraking dezer dieren kleefden de haren allen aan elkander en was het, alsof ze met lijm waren inge smeerd. Kerknieuws. Ned. Hcrv. kerk te Texel. Zondag 25 Juni. Burg. voorm. 10 uur en 's avonds 6 uur, ds. van Schaick. Koog. Voorm. 10 uur, ds. de Mazure. Den Hoorn. Voorm. 9.30, ds. Leflef. Oudeschild. 's Avonds 6.30, ds. Leflef. Oosterend. Nam. 3 uur, ds. de Mazure. Cocksdorp. Vuorm. 9.30, de heer Barcnds. Doopsgezinde kerk te Texel. Zondag 25 Juni. Burg. Voorm. 10 uur, ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 1.30, ds. Kuperus. Ned. Herv. kerk te St. Maarten. Zondag 25 Juni, geen dienst. Ned. Herv. kerk Eenigenburg. Zondag 25 Juni, voorm. 9.30, ds. Hobus, vau Barsingerhorn. Ned. Herv. kerk te Noord-Zijpe. Zondag 25 Juni, voorm. 9 u., ds v. Dcursen. Ned. Herv. kerk te Zuid-Zijpe. Zondag 25 Juni, voorm. 9 u., ds. Koch. Ned. Herv. kerk te Callantsoog. Zondag 25 Juni, voorm. 9.30, de heer Botjes Oandt. Ned. Herv. kerk te Wieringerwaard. Zondag 25 Juni, voorm. 9.30. ds. Mühring, van St. Maarten. Ned. Herv. kerk te Kolhorn. Zondag 25 Juni, nam. 1.30, ds. Mühriug. Ned. Herv. kerk te Ilippolitushoef op Wieringen. Zondag 25 Juni, voorm. 9.30, ds, Wiersma, Doopsgez. pred. Beroepen bij de Herv. gem. te Benschop, ds. P. H. Versteeg, pred. te Sint-Pancras. Naar aanleiding van den uitval, door den Gouverneur in zijne rede bij de opening der Koloniale Staten op de „N. Sur. Ct." gedaan, hebben te Pa ramaribo eenige ingezetenen hunne op wachting gemaakt bij den heer T. Li- bertador Ellis, den uitgever-redacteur van genoemd blad, om hein aan te sporen op den ingeslagen weg voort te gaan. Een der aanwezigen hield een toespraak, waarin hij den heer Ellis dank bracht voor zijn optreden tot be- vordering der belangen van Suriname, j Aan liet slot zijner rede zeide hij //Wij melden u uit naam van allen, die het wel ineenen met deze kolonie, als een waardeering van uwe pogingen, j dat er een som reeds vrijwillig in Pa- i ramaribo is bijgedragen, om in de ko loniale spaarbank te worden gedepo neerd, in afwachting der bijdragen van de districten, welk bedrag wij u ver zoeken te willen aannemen en te be- steden tot aankoop van nieuwe druk- j letters, opdat de „Nieuwe Sur. Ct." j nog duidelijker en verstaanbaarder worde gedrukt, zoodat haar getal lezers blijve toenemen en een grootere me nigte dan nu in de gelegenheid gesteld 204 grijpen en ik liet mij maar zoo onnoozel bedriegen Beleedigingen hebt gij genoeg bij de hand," antwoordde de jonge vrouw koel. //Wij kunnen zonder dat de zaken wel uiteenzetten!" z/Ge hebt Therese's offer aangenomen," ging Raimond voort, zonder op hare aanmerking acht te slaan. „Ge hebt mij in den waan gelaten, dat zij de misstap begaan heeft. Goed.... waarom hebt ge mij echter gehuwd, terwijl het u zoo gemakkelijk geweest was vrij te blijven?.... Waartoe diende deze fijnbedaohte gemeenheid Lydia scheen te groeien, zoo hoog richtte zij zich op. Over haar gelaat gleed eene uitdrukking van wilde triumf en met een vreeselijken lach antwoordde zij: „Waarom? Ge vraagt mij, waarom ik u gehuwd heb Omdat ik u haat, doodelijk haat en een echt met u mij het eenige middel toescheen om mij te kunnen wreken Omdat uwe wilde, domme liefde het verdriet, dat ik u gezworen had, tienvoudig vergrooten zou. Ge wilt dat ik openlijk toon wie ik ben, welnu, zie mij aan zooals ik hier voor u sta Geloofdet gij ongestraft den man te kunnen dooden, dien ik beminde? Geloofdet gij zijn bloed te kunnen laten vloeien, zonder dat u daarvan rekenschap zou gevraagd worden Ja Dan waart ge een gek Lang heeft het geduurd, alvorens ik u goed kon aanpakken. liet geheele verleden moet eerst voor u opdoemen, voordat ge goed gevoelen kunt, hoezeer ik u haat. En toch moet alles, mijne houding, mijne stein, mijne blikken verraden hebben, hoe onverdraaglijk gij mij waart. Als ik niet gezien had, hoezeer mijne koelheid u kwelde, zou het mij onmogelijk geweest zijn in uwe armen te rusten en uwe teederheden te dulden. Daarvoor moest ik zekerheid hebben om dit alles in een enkel uur te kunnen verijdelen. Dit uur is gekomen. Alles wat ik verzon om mijn wraak te koelen, is nauw keurig uitgekomen. Ik heb u geruïneerd, uwe eer bevlekt, u verraden en aan den rand van den afgrond gebracht. Ik geloof, dat dc moord van mijn beminde hiermede betaald is. Ge hebt niet ongestraft een zoo edelen, trotschen, schoonen man, dien ik aanbad en die mij zonder uwe tus schenkomst zou gehuwd hebben, vermoord. Ik heb leed met leed, tranen met tranen en schande 205 met schande vergolden en bovendien zal Roquière u dooden, als ge niet de lafheid begaat u voor hem te verbergen. Ik denk, dat wij nu quite zijn." Ploërné had bij deze giftig gesproken woorden Lydia geen enkele maal in de rede gevallen. Hij zag haar aan zooals zij voor hem stond, met door woede vertrokken gelaat, vale lippen en fonkelende oogen en bij den aanblik van dit wezen, dat niets meer op de vrouw geleek, die hij eens beminde, bekroop hem eene naamlooze treurigheid en zijne woede maakte plaats voor verachting. Koud zeide hij „Ge vergist u. Wij zijn niet quite, want gij vormt u eene onjuiste voorstelling van hem, wien gij denkt te moeten wreken.... dien schoonen, edelen, braven man Als ge meent, dat hij de vergelding, waardoor gij mij ongelukkig gemaakt hebt, waard is, vergist ge u sterk. Ik heb u 'nog niet gezegd, hoe ik de zaak te weten kwam.... Het was op een diner van enkele heeren.... Nadat men den wijn goed had aangesproken, beroemde zich een ieder op zijne galante avonturen en bij de geledigde flesschen vertelde men elkaar onder lachen en spotten ware en onware ge schiedenissen.... Toen gaf die schoone, edele, trotsehe held met de IJdelheid van een commis-voyageur de geschiedenis ten beste en sprak over u alsof ge eene gewone deern uit de volksklasse waart. Alles beschreef hij nauwkeurig de schoone poëtische samenkomsten, de heerlijke nachten in den tuin, terwijl de maan vriendelijk scheen.... De schil dering was zoo nauwkeurig en Lydia zoo goed daaruit te herkennen, dat ik door woede en smart mijzelf niet meer meester was.... Dat deed ik niet ter wille van mijne iiefde, maar om uwe eer. Ik verzoek u dit wel in acht te willen nemen Wist ik of hij met zijne brutaliteit niet zooyer zou gaan uw naam te noemen, zoodat uwe schande openbaar werd?.... O, waarom heb ik hem niet laten uitspreken.... opdat hij zijne medeschuldige niet dubbelzinnig zou hebben kunnen aanduiden I Hoeveel ongelukken had ik mijzelf dan bespaard Maar ik was te opgewonden, om geduld te hebben.... Ik viel hem in de rede, beschimpte hem, sloeg hem, den ellendeling, die, na een meisje beleedigd te hebben, zijne woorden terugnam, onhoorbaar om vergiffenis stamelde en sidderend voor mij stond, met het angstzweet

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 2