Landbouw en Veeteelt. Kolhorn. Vim de door het Nederl. Paar- 1 demtamboek gehouden keuringen op den 27 Juni, ter toekenning van "Rijks- en provin ciale bijdragen, was de uitslag als volgt Meniën van veulens. Beschikbaar 3 premiën ad f 60 en 3 ad f 40. Merriën van J. Breebaart Kt., Winkel, derelfde, idem, G. Brands en wed. S. Grin, Wieringerwaard, K. Breebaart Kz., Winkel, dezelfde, idem. Hengsten, geb. in 1892. Beschikbaar 2 premiën ad f 100. Hengsten van H. Waiboer, Tj. Druif, J. Breebaart Kz., H. Waiboer,! J. Bree- j baart Kz. Co., allen Winkel enl J. Sleutel, Barsingerhorn. Merriën geb. 1887 en '86. Beschikbnar 4 premiën ad f 100. Merriën, van H. Waiboer, Winkel, D. A. Schenk Co., Winkel, R. D. Kaan, Wierin gerwaard, V. J. Bakker, Wieringerwaard, A. Schenk, Barsingerhorn, Jb. Groot, Anna Paulowna, D. R. Kaan, Wieringerwaard, V. J. Bakker, Wieringerwaard, A. Schenk, Bar singerhorn, Jb. Groot, Anna Paulowna, D. R. Barsingerhorn, Jb. Groot, Anna Paulowna, D. R. Kaan, Wieringerwaard, A. J. T. Geert- seraa, Barsingerhorn, wed. K. J. Kaan, Wie ringerwaard, J. Posch, Berkhout. Merriën, geb. in 1889 en '90. Beschikbaar 3 premiën ad f 50 en 1 ad f40. Merriën van: H. Waiboer, Winkel, D. R. Kaan, Wieringerwaard, J. Breebaart Kz. Co., Winkel, P. Waiboer, Zijpe, J. Breebaart Kz. Co., Winkel, O. Schaap, Winkel, 1). R. Kaan, Wieringerwaard, M. Haringhuizen, Nieuwe Niedorp, J. A. Waiboer, Wieringerwaard, J. Breebaart Kz., Winkel. Van de dertien aangeboden merriën worden 7 in het Stamboek ingeschreven. De keuring te Hoofddorp, welke bepaald was op Donderdag 29 Juni, is uitgesteld tot heden. Te Lutjebroek heeft zich een geval van varkensziekte voorgedaan. Het dier, onge schikt voor consumptie, is begraven. Kerknieuws. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. kerk te Texel. Burg, voonn. 10 u., ds. van Schaick. Waal, voorm. 10 u., ds. de Mazure. Den Hoorn, voorm. 9.30, ds. Leffef. Oude- schild, tinm. 2 u., ds. de Mazure. Oos terend, nam. 3 u., ds. van Schaick. De Cocksdorp, voorm. 9.30, de heer Barends. Doopsgez. kerk te Texel. Burg, voorm. 10 uur, ds. van Calcar, van Zuid-Zijpe. Oosterend, voorm. 10 uur, ds. Kuperus. Ned. Herv. kerk te Noord-Zijpe. Zondag 9 Juli, voorm. 9.30, Oudesluis, ds. Van Deursen. Ned. Herv. kerk te Zuid-Zijpe. Zondag 5 Juli, geen dienst. Doopsgez. kerk te Zuid-Zijpe. Zondag 9 Juli, geen dienst. Ned. Herv. kerk te Callantsoog. Zondag 9 Juli, voorm. 9.30, de heer P. Keuning, Godsdienst-onderwijzer van Helder. Ned. Herv. kerk te Eenigenburg. Zondag 9 Juli, voorm. 9.80, ds. Pareau, van Anna Paulowna. Ned. Herv. kerk te Petten. Zondag 9 Juli, geen dienst. Ned. Herv. kerk te Wieringerwaard. I Zondag 9 Juli, geen dienst. Ned. Herv. kerk te Kolhorn. Zondag 9 Juli, geen dienst. Ned. Herv. kerk te Westerland op Wieringen. Zondag 9 Juli, voorm. 10 u., ds. Koch van Zuid-Zijpe. Aangenomen het beroep naar de Herv. 1 gem. tc Heerjansdam c. a., 'door ds. H. J. Sitton, pred. te Warder. Bedankt voor het beroep naar de Herv. 1 gem. te Benschop door ds. P. H. Versteeg, I pred. te Sint-Pancras. Tot lid van het College van Notabelen bij i de Herv. gem. te Aartswoud is gekozen de heer B. Pluister Jz. Rechtszaken. Arrondissements-rechtbank te Alkmaar. Zitting van 4 Juli 1893. T. O. en G. B., huisvr. v. W. D., te Castrikum, wederkeerige mishandeling, de eerste f 5 boete, subs. 3 dagen hecht., de tweede 5 dagen gev. R. V., te Uitgeest, mishandeling, 8 dagen gev. J. V., te Oudorp en A. R., te Alkmaar, wederkeerige mishandeling, de eerste f 3 boete, subs. 1 dag hecht., de tweede 14 da gen gev. G. P., te Oude Niedorp, mishandeling, 8 dagen gev. C. T., huisvr. v. K. d. G., te Helder, beleed igi ng, 8 dagen gev. i C. W., huisvr. v. J. B., te Helder, belee- diging, 5 dagen gev. M. G., huisvr. v. J. v. T., te Helder, I mishandeling, 10 dagen gev. J. J., te Zwaag, brandstichting door on voorzichtigheid, vrijgesproken. J. L., te Harderwyk, diefstal, vrijgesproken. W. S., te Warmcnhuizen, overtreding vis- scherij, tweemaal f 6 boete, subs. 2 dagen hecht, voor elke boete en tweemaal fl boete, subs. I dag hecht, voor elke boete. P. P., te Bovenkarspel, mishandeling, 8 dagen gev. J. H. W. M., te Zwartsluis eu J. M., te Lemmer, mishandeling, ieder 1 maand gev. C. Z., te Helder, diefstal, 8 dagen gev. C. K., te Wieringen, huisvredebreuk, f 25 boete, subs. 10 dagen hecht. A. d. V., zonder vaste woonplaats, land- looperij, 3 dagen hecht, en voor 1 jaar op- Eending naar een bedelaaregesticht. j Buitenland. Studentenoproer te Parijs. Bij gelegenheid van het bal dat voor eenigen tijd door de leerlingen der „Ecole des Beaux-Arts" werd gegeven, werd, op initiatief van den senator Bérenger eene vervolging ingesteld tegen de regelingscom- missie, wegens het houden van onzedelijke vertooningende president dier commissie werd veroordeeld tot eene boete van ioo fr. Zoodra dit vonnis bekend werd, be sloten de artisten eene protest-betooging te houden en zich Zaterdagavond 9 uur te vereenigen op de Place de la Sorbonne. Op den bepaalden tijd kwamen een paar duizend jeugdige artisten bijeen en begaven zich langs de boulevards naar den Senaat. De betooging werd echter door de politie uiteengedreven bij zulk een botsing werd de kantoorbediende Antoine Nuger, die op het terras voor een caté lijdelijk toeschou wer was gebleven, door een politie-agent met een luciferspot aan het hoofd getroffen, ten gevolge waarvan hij bewusteloos neer viel en nog denzelfden avond in het hos pitaal overleed. De tijding van dit voorval veroorzaakte natuurlijk eene groote opschudding in het Quartier Latin. Een deputatie van de artisten begaf zich naar den afgevaardige Millerand, om hem te verzoeken de regee ring hierover te interpelleeren. In de Kamer interpelleerde Millerand de regeering. Minister Dupy beloofde dat een onder zoek zou ingesteld worden en de verant woordelijke ambtenaren zouden gestraft worden. De Kamer hervatte daarna de beraad slaging over de begrooting. Jl. Zondagmiddag trokken eenige hon derden studenten naar het Palais-Bourbon, waar zij een helsch rumoer maakten en schreeuwden om het ontslag van Lozé, den pretect van politie, er. minister Dupuy. De afgevaardigde Dreytus ging daarop naar buiten en deelde aan de betoogeis mede, dat de politie-prefect zijn ontslag reeds had genomen. Langzamerhand ver spreidde de menigte zich, zonder dat er verdere ongeregeldheden voorvielen. Er heeft zich eene commissie gevormd om gelden in te zamelen, ten einde aan Nuger eene plechtige begrafenis te ver schaffen. De inteekenlijst draagt tot op schrift: „Voor de begrafenis van Antoine Nuger, die door de politie werd vermoord." De studenten hielden Zondagavond eene betooging voor het hoofdbureau van politie, waarvan zij de glazen inwierpen en de deur van den hoofdingang uit de hengsels lichten. Driehonderd agenten maakten toen eene charge en dreven de betoogers uiteen. De schade aan het hoofdbureau is zeer groot. Terzelfder tijd trok nog een andere bende over de boulevards. Opnieuw had eene botsing plaats, waarbij de politie door de studenten ontwapend werddrie agenten werden gewond. Het rapport van dr. Vibert, die met de lijkschouwing belast was, noemt als oorzaak van den dood van Nugerbloeduitstorting in de hersenen, ten gevolge van uitwendig geweld. Een bericht van gisteren luidt: De wanordelijkheden duren voort. Al de gaslantaarns van den boulevard St. Mi- chel tot aan den boulevard St. Gennain zijn vernield, zoodat aldaar volkomen duisternis heerscht. Een kiosk is in stukken geslagen de overblijfselen zijn in brand gestoken en vormen een groot vuur op het midden van de brug St. Michel. De politie-agenten hebben tot 1 uur na- middernacht herhaaldelijk charges uitge voerd, zonder dat de wanordelijkheden op- i hielden. Het aantal gekwetsten moet vrij groot zijn. Van de politie-agenten zijn er acht ge wond. Parijs, 4 Juli. De opgewondenheid der studenten duurt voort. Hedenmorgen zijn op den boulevard Saint-Michel drie politie-agenten gewondeen ander werd ontwapend en onder den voet getrapt. Het comité der studenten maant allen tot kalmte aan. Op de boulevards bewoog zich eene groote menigte. De studenten trokken in optocht naar het hópital de la Charité, waar het lijk van Nuger zich bevindtalle straten stonden vol nieuwsgierigen. De „garde républicaine" dreef de menigte uiteen, waardoor een onbeschrijfelijk tumult ontstond. Het volk riep leve de garde Voor het hópital de la Charité werden de „brigades centrales" begroet met gejouw en gefluit cn de kreten „moordenaars De „Garde républicaine" werd daarentegen bij hare komst toegejuicht. De prefect van politie Lozé heeft zijn ontslag genomen. Te 5 uur maakte de 3de „brigade cen trale" een charge voor de „Charité". De menigte verweerde zich echterer ontstond een verschrikkelijke kloppartij, waarbij een dertigtal personen uit het publiek gewond werden en tien politie-agenten ernstige kwetsuren bekwamen. De „garde républi caine" snelde ter hulp en dreef de menigte uiteen. Tegen 6 uur hadden opnieuw hevige opstootjes plaats op de place Saint-Ger- main des Prés en in de rue de Rennes. Een talrijke menigte, waaronder echter geen enkele student was, wierp rijtuigen en tram wagens omver. De studenten zeiven protesteeren tegen de wanordelijkheden, welke door het schuim der bevolking werden bedreven zij kwamen herhaaldelijk met de betoogers in botsing. 11 uur 's avonds. Het Quartier Latin ziet er uit als een wijk die stormenderhand is ingenomen. De lantaarnpalen zijn stuk geslagen en alle winkels gesloten, terwijl onophoudelijk patrouilles de straten door kruisen. Tot 9 uur werden nog herhaaldelijk charges gemaakt tusschen de Point St. Michel en de prefectuur van politie. Het aantal gekwetsten bij de wanorde lijkheden van gisterenavond wordt verschil lend opgegeven volgens sommige berichten bedraagt het 50, volgens anderen 100. Tegen 1 uur kwamen nog wanordelijk heden voor op den hoek van de rueRivoli en de rue St. Denis. Een kiosk werd in brand gestoken. De menigte werd uiteen gedreven door de politie, die herhaaldelijk charges maakte. In het Quartier Latin heescht nog groote opgewondenheid. De kurassiers en de be reden gardes joegen daar de menigte uit een, maar ernstige botsingen kwamen niet meer voor. Wel trachtte men nog twee ki osken in brand te steken, doch de politie wist dit te beletten. Ten einde op alle ge beurlijkheden voorbereid te zijn, hebben de troepen en de ruiterij, die de kazernes in de voorsteden betrekken, bevel gekregen naar Parijs te komen. Parijs, 5 Juli. Gisteren zijn 24 politie agenten en 16 man van de republikeinsche garde gewond. Hedenmorgen is een politie-agent, genaamd Berdelot, die sedert 1 Juli ver dwenen was, in hechtenis genomenmen vermoedt dat hij de man is, die bij het ontruimen van een koffiehuis Nuger met een luciferspot heeft doodgegooid. Deze agent was nog slechts korten tijd in dienst. Het lijk van Nuger is hedenmorgen in I de vroegte zonder stoornis weggebracht met een lijkwagen, begeleid door een esca- dron dragonders. j In den afgeloopen nacht zijn 120 personen I gearresteerd, onder wie 11 vrouwen. 1 De politie heelt gisterenavond op schande lijke wijze huisgehouden in het Hotel Dieu. Te halfnegen des avonds ontstond op den boulevard Magenta voor de Arbeids- j beurs, waar de menigte een tramwagen trachtte omver te werpen, een geweldige botsing. Te 11 uui had in de rue des Ecoles een bloedig treffen plaats. De garde maakte een charche met de blanke sabel, de agenten schoten met hun revolvers, waardoor een persoon gedood en twee gewond werden. Het volk had een tramwagen omgeworpen, met petroleum begoten en daarna aange- j stoken. Ramp in een kolenmijn. Dewsbury, 4 Juli. In het naburige Thornhill heeft hedenmiddag eene ontplof fing in een kolenmijn plaats gehad, ten ge volge waarvan 130 mijnwerkers bedolven zijn. De schachten staan in brand. Er zijn 1 reeds vier lijken gevonden men vreest dat een groot aantal werklieden omgekomen zijn. De mijn staat in brand, zoodat het on mogelijk is de nasporingen voort te zetten. Men vreest dat de 145 man, die, naar men thans meldt, zich bij de ontploffing in de mijn bevonden, allen omgekomen zijn. Duitschland. In de Troonrede, waar mede jl. Dinsdag de nieuwe Rijksdag werd geopend, wordt verklaard, dat de politieke toestand van Europa sedert de aanbieding van het afgewezen leger-ontwerp onver anderd is gebleven. De betrekkingen van het Rijk, heet het verder, met het buiten land, zijn tot mijn groote voldoening, thans gelijk voorheen, volmaakt vriendschappelijk, vrij van elke verkoeling. De verhouding der militaire macht van Duitschland tot die van onze naburen is intusschen nog ongunstiger geworden dan in het vorige jaar. De verdere ontwikkeling van ons weerstandsvermogen is daarom, met het oog op de vorderingen, die men in dit opzicht in het buitenland maakt, een drin gende noodzakelijkheid geworden en tot vervulling van de mij bij de Grondwet opgelegde verplichtingen, acht ik het een onafwijsbare eisch om, met alle mij ten dienste staande middelen, aan het tot stand brengen van eene voldoende actieve verde diging van den vaderlandschen bodem mede te werken. Bij een daartoe nieuw aan te bieden voordracht worden echter zoowel de eischen van persoonlijken aard als de financiecle offers beperkt. Een spoe dige afdoening van het wetsontwerp is intusschen noodig, opdat de inlijving der recruten van de lichting van dit jaar reeds kan geschieden naar den nieuwen grond slag. De quaestie der dekking van de uitgaven maakt nog het onderwerp van een voortgezet overleg uit. Tot aan het einde van het tegenwoordig begrootings- jaar zal er door evenredige bijdragen van de verschillende Staten in worden voor zien. De Troonrede eindigt met het uit spreken van de hoop, dat den Keizer en zijn hooge bondgenooten, de vaderlands lievende en offervaardige ondersteuning van den Rijksdag niet moge worden ont houden. De Keizer besloot de door hem voorge lezen troonrede, die tot tweemalen toe door teekenen van bijval werd afgebroken, met de volgende uit het hoofd er bijgevoegde woorden „Gaat heen, Mijne Heeren en schenke ons aller God u Zijnen zegen voor het tot stand brengen van een eervol werk voor het welzijn van ons Vaderland. Amen Deze woorden maakten op de vergade ring een diepen indruk. Engeland. De „Times" verneemt uit Shanghai dat de Zweedsche zendelingen Wikholm en Johansson, bij een oproer te Sangpu, 100 Eng. mijlen noordwest van Hankow, in de provincie Nganwhei, ver moord zijn. Noorwegen. Het wetsvoorstel tot invoering van een afzonderlijke vlag voor Noorwegen, zonder eenig teeken van de Zweedsche-Noorsche Unie, is doordeStor- thing definitief goedgekeurd. Gemengd nieuws Te Schagen waren jl. Maandag twee jongens, één van 13 en één van 7 jaren, in de sloot langs de Laan op een vlot aan het varen. De kleinste gleed er af te water. De grootste wist hel ventje ech ter weer op de planken te trekken, zoodat hij er met den schrik en een nat pak afkwam. Schandelijk! Uit Enschedé wordt bericht, dat daar jl. Maandag morgen algemeene verontwaardiging heerschte tegen een viertal lijkdragers, die met een kinderlijkje van de R.-K. kerk naar de begraafplaats.... waggelden, want zij waren stomdronken Haagsch! Men deelt mede, dat dames van de „demi-monde" niet meer op het Kurhaus mogen dansen en, bij gegronde klachten, niet meer zullen worden toegelaten. De diamant, waarvan wij in ons vorig nummer melding maakten, is de grootste die ooit in Afrika gevonden is. Het is een witblauwe steen, ter zwaarte van 937 karaat. De Koh-i-Noor weegt, geslepen, slecht 102^ karaat. Zekere heer Summer kwam onlangs op het denkbeeld den invloed te meten, dien de aard der behangsels op de ver lichting eener zaal heeft. Ziehier de cijfers die hij verkreeg en die de betrekkelijke hoeveelheden kaarsen voorstellen, welke noodig zijn om dezelfde verlichting te verkrijgen met verschillende behangsels. Met bruin laken, 100donker bruin papier, 87 blauw papier, 72 geel papier, 60niet geverfd houten beschot, 50; witkalk 15. Men ziet dat het verschil aanmerkelijk is bij het gebruik van donkere of lichte kleuren, en dat het raadzaam is, ook uit een financieel oogpunt, bij de keuze hier op te letten. Gezonder in het algemeen en beter voor de oogen zijn lichte kleuren. Een inwoner van Londen zou een ei bij het ontbijt gebruiken. Hij stak het bewijzen, wanneer ik slechts juist nu eene driedaagsche afwezigheid in hot belang mijner kunst voor mijn geweten durfde te verantwoorden, maar ik heb zoo laat eerst kunnen beginnen aan mijn portret, dat ik, als ik mij niet haast, nog te laat zal komen voor de tentoonstelling." Een lichte jachtwagen hield voor de deur stil en Rinkow, die den hoefslag had gehoord, stond met een koddig gebaar van wanhoop op. «/In Godsnaam dan Die Lindner is onverbiddelijk prompt en ik kan mij ten slotte toch niet door mijn koetsier laten beschamen. Maak dus uwe schilderij maar af, waarde meester, maar n?em van uw kostbaren tijd ten minste zooveel kwartiertjes af, als noodzakelijk is om de dames niet van verveling te laten sterven. Wilt ge mij dat beloven De schilder boog lachend en legde zijne smalle, fraaie hand in de ruwe, gespierde hand van den eigenaar van het riddergoed. «Ik wensch u een gelukkige reis en een massa genoegen, waarde vriend." //Genoegen Rinkow trok bijna verachtelijk de schouders op en weder wierp hij een warmen, teederen blik op zijne jonge, sclioone vrouw. «Alsof er voor mij genoegen te vinden ware buiten GroenheideAdieu, Blanca, pas op mijn kleinood, gij, getrouwste onder de getrouwen Niemand dan gij weet beter hoe onschatbaar veel zij mij waard is Deze laatste woorden moesten schertsend klinken, maar er sprak zooveel geluk, zooveel innige hartelijkheid uit, dat het waarlijk geen wonder zou zijn geweest, als mevrouw Edith, in weerwil van de aanwezigheid der beide logé's, haar man eenvoudig om den hals ware gevlogen. Maar in plaats daarvan bleef zij voortspelen met het zilveren ooft- mes en liet het aan haar, tot wie Rinkow het woord richtte, over, hem te antwoorden." «Ik geloof niet dat Edith mijne bescherming noodig heeft, Gerard. Waarin zou ook het gevaar bestaan Eene ernstige en toch zacht klinkende vrouwenstem was het, die dit zeide, eene stem, die zoo volkomen in harmonie was met de verschijning der spreekster, dat hare weeke toon klonk als iets dat vanzelf sprak. Het eenvoudige, donker gekleede meisje had volstrekt niets imponeerends of kokets over zich. Het eenige wat bij haar misschien onbetwistbaar schoon was, was het hooge fraaie voorhoofd, dat tusschen het donkerblonde haar te voorschijn kwam. Op neus en mond zou een rechter, die hare schoonheid moest beoordeelen, zeker menige aanmerking hebben gehad en alleen hij, die de moeite had genomen, om lang en opmerkzaam in de weinig opvallende grijze oogen te kijken, zou misschien hebben ontdekt, dat zij in den grond niet koud en zielloos waren, maar integendeel eene milde zachte warmte uitstraalden. Von Rinkow schudde haar hartelijk de hand en lachend knikte hij haar toe, toen hij haar antwoordde ,/Ge hebt gelijk, zooals altijd, mijn goede oude kameraad. Tot weerziens dan En tot wederziens, Edith. Wij zullen niet «vaarwel" zeggen, mijn lieve schat want dit is geen afscheid en eene scheiding evenmin, slechts een uitstapje, waarvan men niet veel ophef mag maken." Hij boog zich tot haar over, om haar te kussen, maar zijne lippen hadden de hare nauwelijks vluchtig kunnen beroeren, toen zij, op eene manier die niet voor tweeërlei

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 2