NEDERLAND. HELDER, 27 Juli. Ofïlciëele berichten uit de /Staatscourant" Bij Kon. besluit zijn benonna bij bet wapen der genie, tot 2de luit. bij liet korps genietroepen, de endets T. Bodenhausen, L. H. Van Wely, W. Sturms en A. Gobeé; allen herkomstig van de Kon. Mil. Academie. De luits. ter zee 1ste en 2de kl. L. E. Van Diggelen en J. W. Van Aalst worden met 1 Aug. a. s. en de adj.-adm. J. M. Grnllemans met 6 Aug. op non-act. gesteld, terwijl ter vervanging van eerstgen. officier de luit. ter zee 1ste kl. M. W. L. Olivier met 1 Aug. geplaatst wordt als 1ste officier aan boord van Hr. Ms. monitor //Cerberus". Bij Kon. besluit zijn, met ingang van 2 Aug. a. s., benoemd tot adj.-administrateur bij de zeemacht, de adspirant-adm. G. H. Hamersma, U. J. Jutte, H. P. Winkelman en A. A. Peereboom Voller. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Scheep vaartregeling op Atjeh. I11 zijne Memorie van Antwoord deelt de Minister van Koloniën mede, naar aanleiding van desgevraagde inlichtingen, waarop de scheepvaartregeling eigenlijk neerkomt. De souvereiniteit. over Atjeh en onderhoo- righeden legt ons de verplichting op, om handel en scheepvaart aldaar te beschermen en de rust en orde op de kust te handhaven. Met de onthoudingspolitiek moet worden gebroken en in de kustlandschappen moeten op geschikte punten ambtenaren geplaatst worden, onder voldoende militaire bescher ming, om handel en scheepvaart tusschen Atjeh en het buitenland te concentreeren en dien handel streng te bewaken, ook ter voor koming van aanvoer van oorlogsbehoeften, en de Marine zal daarbij althans in den laatsten tijd hare diensten moeten blijven verleenen. Omtrent de wijze van toepassing der scheepvaartregeling en de daarmede verkregen resultaten kunnen bezwaarlijk bijzonderheden worden medegedeeld. Wat aangaat de gebeurtenissen te Tamiang, weet de Minister niet waaruit zou vallen af te leiden, dat wij de kracht van ons gezag niet kunnen toonen. De Minister meent echter, dat aan de benden, die in Tandang en Langkat optraden, gevoelige slagen zijn toegebracht. Ongeveer 400 man' troepen zijn thans op de been om het troepje kwaadwil ligen te beletten nog meer kwaad te doen, maar de bende houdt zich schuil. De Minister is steeds bedacht op een be hoorlijk evenwicht tusschen uitgaven en ontvangsten in Ned.-Indïë en hij mecut dit voldoende te hebben bewezen. Het denkbeeld om te trachten de in- en uitvoerrechten en andere inkomsten der Rad- jah's, non de scheepvaartregeling verbonden, onverwijld over te nemen, is onuitvoerbaar. De Minister erkent echter, dat het bestuur zich op de overneming van belastingen moet voorbereiden en daarvoor alle gegevens moet verzamelen. Wat betreft de opbrengst der z/hassil" (een vijfde gedeelte der uitvoer rechten ten bate van het Gouvernement), door de scheepvnartfcgéliug zal de inning daarvan beter worden verzekerd. De door sommige leden ter sprake gebrachte toekenning aau den besturenden ambtenaar in Tamiang van eene gelijke toelage als aan de ambtenaren in Atjeh wordt verleend, moet, naar het oordeel van den Minister, aan het initiatief der Indische regeering worden over gelaten. Voor eene zorgvuldige keuze van ambte naren voor geïsoleerde plaatsen zal worden zorggedragen. Met betrekking tot liet optreden van Nja Makam in het noordelijk gedeelte der resi dentie Oostkust van Sumatra, zegt de Min., dat het laatste ter zake van den Gouverneur- generaal ontvangen telegram van 17 .'urn jl. (in de „Staatscourant" gepubliceerd) de mede- deeling inhield, dat de Atjehers Boneden- Langkat verlieten en dat de hoofden van Boven-Tamiang poogden weder met ons in aanraking te komen. Bij art. 3 van het ontwerp eischt de Re geering als kenteeken van geschiktheid het lezen en schrijven. Spr. acht dit echter een uiterst zwak en betrekkelijk kenteeken van geschiktheid. En hoe moet dit worden bewezen? Eu nu de „mnatsehappelijkc welstand". Art. 4 eischt het met-bedeeld zijn, maar dit is een negatief kenteekende Grondwet echter eischt een positief. Op dien grond reeds mag het ontwerp ongrondwettig worden genoemd. En bovendien is het totaal in strijd met de praktijk des levens. Niet de geschiktheid wil de Minister bewezen hebben, maar de ongeschiktheid. En iedereen geniet n-aatschappelijken welstand, wiens materiëcle afhankelijkheid niet door feiten is aangetoond. Spr. komt er tegen op, dat de rechten des volks niet voldoende zouden worden geëer biedigd en dat de Vertegenwoordiging de belangen des volks niet voldoende zou be hartigen. Dit ontwerp is z. i. in flagrnnten strijd met het door den Minister ontwikkeld beginsel, dat uitbreiding van het kiesrecht j noodig zou zijn geworden door de ontwikke- j ling van ons volksleven. Hij verklaart, zich volkomen te vereenigen met het bekende protest-adres der Haagsche heeren. Deze wet huidiet eene democratische leer, eene nood- j lottige en gevaarlijke leer, indruischend tegen spr.'s streng monarchale beginselen. Alle conservatieve elementen in deze Kamer moeten zich vereenigen om deze wet te bestrijden, I tot beveiliging van de Kroon, ook in het belang des volks. Daarom bidt spr. God beware Nederland met Oranje en Oranje met Nederland 1 De heer Bool vindt uitbreiding en betere regeling zeker gewenscht, maar langs gelei delijken weg. En het kan niet de bedoeling zijn geweest om nu reeds zoover te gaan als de Grondwet toelaat. Behoudt men de ken- teekenen, in de regeeringsvoordracht genoemd, dan eische men althans een leeftijd van dertig jaren voor den kiezer. De bier ge vraagde kenteekenen acht spr. beslist onvol doende en ongrondwettig. Het volk verlangt een verlichting van lasten en uitbreiding van het kiesrecht. En waar zoovelen nog behoefte hebben aan elementaire opleiding, is eene uitbreiding der kiesbevoegdheid als deze niet gemotiveerd. Nog een reden tot verwerping van deze voordracht is gelegen in het werken der sociaal-democratische partij met haar Zwolsch programma. En niet slechts voor Nederland, maar ook voor de koloniën duchtte spr. de gevolgen van deze uitbreiding. De heer Smeenge beschouwt aanneming van deze ontwerpen wel degelijk in het wel begrepen belang des volks. Het is z. i. een daad van wijs beleid om uitbreiding van het kiesrecht niet langer uit te stellen. Door deze ontwerpen zal het kiesrecht-vraagstuk voor langen tijd van de baan zijn. Van verwerping ducht hij zeer zeker nadeelige gevolgen. Het volk is niet overtuigd, dat zijne Vertegenwoordiging volkomen op de hoogte is van zijne nooden. Men schreef veel toe aan eene verkeerde samenstelling der Kamer. Laat men het volk nu meê- kiezen, dan legt men het ook een deel der verantwoordelijkheid op de schouders. Zitting van Dinsdag 25 Juli. Na mededeeling der ingekomen stukken, gaat de Kamer over tot het trekken van de afdeelingen en daarna tot het kieswet-ontwerp. Daarna werden de algemeene beraadsla gingen over de kieswet-ontwerpen geopend. Het debat wordt allereerst geopend over het ontwerp tot regeling van de kii-sbevoegd- heid voor de- Tweede Kamer en de Prov. Staten. De deer Travaglino verklaart, het te be treuren, dat hij den Minister van Binnenl. Zaken in deze zal moeten bestrijden. Allereerst wil hij behandelen de kwestie van urgentie. Hij acht het verkeerd, de groHdslagen, waarop de Staat rust, te wijzi- gen gedurende een Regentschap. Wat nu de znak zelve betreft, spr. acht het gedane voorstel roekeloos en onvoor zichtig. De verantwoordelijkheid daarvan rust op het gansche Kabinet. De bestaande ongezonde toestanden zijn niet te wijlen aan de regeling van het kiesrecht, maar wel aan de toenemende zucht naar weelde en aan ongeloof. Kiesreclitwijziging znl hierin geen verandering kunnen brengen. l Spr. acht de voorstellen tot kiesrechtwijzi- ging onaannemelijk, omdat zij z. i. niet zijn overeen te brengen met de bepalingen der Grondwet. Art. 30 toch dier wet eischt wel degelijk duidelijke, positieve kenteekenen. Behalve de regeling van het kiesrecht, zijn bij de Tweede Kamer tot dusver slechts een viertal wetsontwerpen voor dadelijke behandeling gereed, waaronder die betref fende bepalingen op de fsbrieks en handels merken en de onteigening voor de norma liseering der Nieuwe Maas boven Rotterdam. Daarentegen kunnen 7 wetsontwerpen in staat van wijzen worden gebracht, o. a.de nadere bepalingen omtrent den suikeraccijns, waaromtrent het antwoord der Reg. is inge- j zonden. I Jl. Maandagavond hield de Liberale Kamerclub eene same:,komst ter beslissing van haar gedragslijn ten aanzien van de kieswet-ontwerpen. Aan de „Telegr." wordt gemeld, natuurlijk uit „goeden bron", dat bij de meerderheid der liberale Kamerleden liet plan zou bestaan met behulp van de katholieken het wetsontwerp te doen vallen. Daartoe zou bij art. 3 een voor de Regee- 1 ring onaannemelijk amendement worden J ingediend. Van andere zijde zou dit geiricht worden bevestigd, met bijvoeging, dat in dat geval de Kamer niet zal worden ontbonden, maar waarschijnlijk een niinisterie-Roell zal optreden. Bij het jl. Dinsdag in de Tweede Kamer geopende algemeen debat over de regeling van bet kiesrecht, waren met den Minister van Binnenl. Zaken, al zijn ambt- i genooten aan de Ministerstafel verschenen. De Minister van Marine is gisteren- ochtend naar Duitscbland vertrokken, van waar hij binnen een paar dagen terugkeert. 3innonlandsch nieuws Helder. Men verspreidt, zeker met minder loffelijke bedoelingen, het gerucht, als zou de heer Frowein voor zijne can- didatuur voor het lidmaatschap van den Gemeenteraad hebben bedankt. Wij zijn echter ten volle gerechtigd dit tegen te spreken. Van deze bewering is geen woord waar. i Helder. Door den kapitein, eerst aanwezend Ingenieur der Genie alhier, werd gisteren openbaar aanbesteedhet doen van voorzien iugen aan en bij mili taire gebouwen in de stelling Helder, on der beheer der Genie. (Raming f 1230). I Ingekomen waren 5 inschrijvingsbiljetten, als van de heeren: W. de Jong, ad f 1320; J. F. Philips f 1255; II. Wijker f 1247 J. C. Ran f 1227 en A. Krijnen f 1200. Texel. De „Tienden" brachten bij de verpachting op Maandag jl. voor dit jaar f 309.05 op, behalve het Blokgeld (60 ets. voor ieder blok) en de 5 pCt. on kosten. Het vorig jaar was de opbrengst r 3 23-a 5 i Anna Paulowna. In de vergadering 1 van Hoofdingelanden, gehouden op Zater dag 22 Juli jl., is tot eerste candidaat voor 1 de voordracht voor de vacante becrekking van Dijkgraaf, ontstaan door het overlijden van den heer C. E. Perk, verkozen de heer j Th. J. Waller, heemraad van bovengenoem- j den polder. Schagen. Voor de op a. s. Dinsdag te houden verkiezing van leden voor den I Gemeenteraad, zijn tot enndidateu geprocla- meerd a. voor bet witte stembriefje, de heer Joh. M. Koelman. b. voor het roode stembriefje, de heer A. Boeye. Alkmaar. Het oude gebouw, waarin de rechterlijke macht zetelde, is buiten ge bruik gesteldmet 1 Augustus zullen nu de zittingen van de rechtbank en het kan tongerecht worden gehouden in het nieuwe gebouw in den Bergerhout. Marine on Lejjer. Met 1 Aug. a. s. worden op 's Rijkswerf alhier 9 portiers aangesteld, waardoor het getal nu op 20 gebracht wordt. Met dien datum worden de mariniers-wachtposten inge trokken en '/al de bewaking van 's Rijkswerf alleen geschieden door het portierspersoneel. Overgeplaatst naar hier de 2de luitenant- kwartierm. H. N. Van Rantwijk, thans te 's Hertogénbosoh. Hr. Ms. stoomschip „De Ruyter" vertrekt in October n. s. naar Oost-Indië. De scheepsbouwkundige opzichters H. Hes en F. Guillaume, werkzaam op 's Rijkswerf te Amsterdam, zullpn 1 .lan. n. s. eervol uit den dienst worden ontslagen. Onderwijs en examens. De heer N. Raap., onderwijzer aan school no. 1 te Anna Paulowna, is gisteren te Amster dam geslaagd voor de hoofd-acte. De heer R. Meurs, hoofd der school 110. 2 te Heer-Hugownard, is op de voordracht ge plaatst voor de benoeming van hoofd eener school te Amsterdam. Benoemd tot onderwijzeres te Maarsen en Maarseveen, mej. C. C. vnn 't Hof, te Nieuwe Niedorp. Landbouw en Veeteelt. De aanvoer van bloemkool steeg te Bovenkarspel in de vorige week tot 320,000 stuks. De vele aanvragen voor het buiten land deden den prijs stijgen tot f 13 a t 14 per 100 stuks. In bet laatst der week liep de prijs weder terug tot f 7 a f 8.50 per 100 stuks. Sluitkool bleef duur, aanvoer iz,ooo stuks, welke grootendeels naar Duitschland en België werden vervoerd prijs f 7 a f 12 per 100 stuks. De handel in aardappelen bleef vlug, de prijs vast. Aanvoer 6000 manden, prijs f1.25afx.40 per half heet. Peren golden f 2.50 a f 3 per half heet.; de aanvoer is nog klein. Het bestuur van het „Onderlinge Vee fonds" te Hoogwoud heeft besloten, wegens de sterke daling der veeprijzen, voor gestor ven runderen 25 pCt. minder uit te keeren. In den polder Waard en Groet is men aangevangen met het zichten der granen. Voor het stroo, dat zeer kort is, wordt thans al de helft meer geboden dan andere jaren de hoeveelheid schat men in het algemeen op twee-derde der gewone opbrengst. De suikerbieten staan dit jaar zeer onvoordee- lig. Sommige landbouwers zijn bevreesd, dat de opbrengst zelfs beneden het ontvan gen voorschot zal blijven. Nabij Kolhorn is een Rijksproefveld be plant met suikerbieten 4 soorten zaad zijn uitgezaaid en op eiken strook werd, om ge lijkheid van grond en bemesting te hebben, het zaad opgewisseld bet veld werd dus in r6 stukken afgedeeld, en de zaden met A, B, C en D gemerkt. Naar aanleiding van de uiteenloopende meeningen over de waarde der proeven, genomen door den heer Bertels, te Barne- veld, heelt het bestuur der afd. Loosdrecht van het Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde te Utrecht besloten, persoon lijk aldaar een onderzoek in te stellen naar de" wijze van bewaring van zoet- groenvoer en den uitslag der bemesting- proeven en hierna verslag uit te brengen aan de leden. Ten einde in de overal bestaande be hoefte aan veevoeder gedurende den winter te voorzien, wordt te Borger en in de om streken dit jaar een ruim gebruikgemaakt van het zaaien van herfstspurrie op het land, waarvan de winterrogge thans wordt afge maaid. Tot nog toe werd hier van inkuilen van groen voeder geen werk gemaakt, doch in dit jaar zal het. wanneer de gelegenheid tot droog maken in het najaar ont breekt, worden toegepast. Blijkens vroeger genomen proeven is de herfstspurrie als wintervoeder bij gewenschte droging bij uitstek geschikt. Op het landgoed Haversham bij Wol- verton (Engeland) is de veepest uitgebroken. Vier dieren zijn afgemaaktde rest der kudde is geïsoleerd. Kerknieuw 3. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. kerk te Texel. Zondag 30 Juli, Burg, voorm. 10 u., ds. van Schaick. Waal, voorin. 10 u., ds. de Ma/ure, Den Hoorn, voorm. 9.30, ds. Leffef. Oudeschild, nam. 2 u., ds. de Mazure. Oosterend, nam. 3 u., ds. van Scbaick. Cocksdorp, voorm. 9.30, de heer Barends. Doopsgez. kerk te Texel. Zondag 30 Juli, Burg, voorm. 10 u., ds. J. Kooiman, van Barsingerhorn. Oosterend, voorm. 10 u., ds. Kuperus. Ned. Herv. kerk te Noord-Zijpe. Zondag 30 Juli, geen dienst, wegens vaca ture. Ned. Herv kerk te Zuid-Zijpe. Zondag 30 Juli, voorm. 9.30, Sint-Maar tensbrug, ds. Koch. Doopbedienhig. Doopsgez. kerk te Zuid-Zijpe. Zondag 30 Juni, voorm. 9.30, ds. v. Cnlcar. Ned. Herv. kerk te Callantsoog, Zondag 30 Juli, geen dienst. Ned. Herv. kerk te Sint-Maarten. Zondag 30 Juli, voorm. 9 u., ds. Miihring, Ned. Herv. kerk te Eenigenburg. Zondag 30 Juli, nam. 1.30, ds. Graupré Molière, vnn Helder. Ned. Herv. kerk te Petten. Zondag 30 Juli, voorm. 10 u., ds. Gran- pré Molière, van Helder. Ned. Herv. kerk te Kolhorn. Zondag 30 Juli, voorm. 9.30, ds. van Deursen, van Noord-Zijpe. Ned. Herv. kerk te Wieringerwaard. Zondag 30 Juli, geen dienst. Ned. Herv. kerk te Hyppolitushoef op Wieringen. Zondag 80 Juli, voorm 10 u., ds. Hobus, van Barsingerhorn. Buitenland. België. Na eene beraadslaging van verscheidene weken heeft de Kamer jl. Dinsdag artikel 53 der Grondwet aangeno men, waarbij bepaald wordt dat de Senaat zal bestaan uit leden, gekozen door dezelfde kiezers die de leden voor de Kamer kiezen, en bovendien nog uit 26 senatoren, die door de provinciale raden gekozen worden. Ook heelt de Kamer een wetsvoorstel aangenomen tot het weren van vreemd kopergeld, waarbij meu bijzonder het oog heeft op de Argentijnsche koperen munt, waardoor België sinds eenigen tijd over stroomd wordt. Engeland. Uit Londen wordt ge seind, dat de loodsen aan het Hornbydok te Liverpool, waarin een belangrijke hoe veelheid katoen en olie was opgeslagen, ge- 40 wendde, waar de booten lagen, maar zij liet hare liand van zijnen arm glijden en liep sneller voort, zoodat hem niets anders overbleef, dan haar te volgen. Eenige visschers draaiden langzaam, zonder een teelten van nieuwsgierigheid, het hoofd naar hen om, maar geen enkele veranderde yan houding of groette. Nu had Edith den eerste bereikt, een grijs, oud man, die reeds boven de zestig moest zijn. De man leunde met beide armen op den- rand van de boot en had zijn stoppe lige kin op de handen gelegd. Ditmaal was de jonge vrouw zeker, dat zij iets anders bespeurde op liet gelaat van dien man, iets als stomme vertwijfeling, dat duidelijk uit zijn star in de verte blikkende oogen sprak. „Het schijnt, dat de storm u leed doet, goede vriend," zeide zij met hare welklinkende stem. „Is liet de gedachte aan een dag verlies van arbeid, dat u spijt doet gevoelen De oude nam de spreekster met een blik op, waarin eene mengeling van verbazing en minachting te lezen was. Toen wendde hij het hoofd weder af en liet een onver staanbaar gebrom hooren, waarvan Edith niets begreep. „Er is toch niemand der uwen in dit weer op zee ging zij onvervaard op een toon van deelneming voort. „Er gaan met zulk weer toch zeker geen booten uit „Neen i" stiet de aangesprokene nu ruw en onwillig uit. „Maar God gaf, dat men uit kon gaan „Is liet dan in liet geheel niet weer te herstellen, dat gij vandaag niets verdient „Ach, wat begrijpt gij daarvan Alsof het 0111 de vangst van vandaag te doen ware 1 De netten, dat is het, de netten, die wij daarginds hebben uitstaan en niet 41 kunnen inhalen. Wie geeft ons die terug Zijn tandelooze onderkaak sidderde die zorg, die al zijn gedachten innam, was voor hem niet gering te schatten. „Maar is dat verlies dan zoo groot?" vroeg Edith medelijdend. „Moet gij bij uw bedrijf met zulke dingen geen rekening houden De oude keek haar weder aan en nu verschrikte de jonge vrouw werkelijk van de uitdrukking zijner oogen. „Ja, dat moeten wij, misschien," zeide hij langzaam, „en als ons dat tweemalen in een jaar gebeurt, dan beteekent dat voor ons verhongeren, want de visschen springen niet vanzelf in de boot, zooals den rijken lieden de goudstukken in den schoot vliegen. Maar wat is er ook aan gelegen, of wij hier leven of sterven I De lieve God is er om voor ons te zorgen. Laat ons dan maar gerust ten gronde gaanwij zullen het om onze zonden wel niet beter ver diend hebben Een diepe haat, die Edith tot in liet binnenste hoekje van haar hart deed beven, sprak uit de>e woorden. En, gelioorgevend aan eene plotselinge ingeving, sloeg zij haar mantel terug en greep in hare zak naar haar beursje. „Ditmaal ten minste, zult ge door den storm geen schade lijden," zeide zij; „ik hoop, dat dit toereikend is 0111 nieuwe netten te koopen." Zij had hem het zijden beursje in de hand willen drukken, maar de oude visscher stak geen vinger uit om het aan te nemen. „Geld?" vroeg hij laconisch. „Waarvoor wilt ge mij dan betalen Edith voelde, dat haar van verlegenheid liet bloed naar het hoofd steeg, maar zij volhardde in haar voornemen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 2