NIEUWEDIEPER COURANT. HELDERSCHE- J6. 90. Zondag 30 Juli H3. Jaargang 51 Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. Dr.P.C.F.Frowein P. Van Twisk. Dr.P.C F. Frowein P. Van Twisk. NEDERLAND. Het Vaderlandt ghetronwe Blyf iek tot in den doot. IFilhelmutlitd. EN ,En deartpereert nimmer I" Jt<PW.tr». Cotn. Versoaijnt lederen Olnada», Donderdag en Zaterd A b o n n a m e n t p r ij per 3 maanden- Prgt dar Advartentiis Voor de eonrant binnen de gemeeente f 0.70, mat Jong Holland 1.20 UITGEVER j naar de overige platteen van Nederland alle landen, die in het postverdrag zijn opgenomen (inbegrepen e 0.90, 1.40 J. H. VAN BALEN. Van 1—5 regelt 50 cante, alke regel mear 10 eant. Bij abonnemeat, aaar galaag van da hoeveelheid regelt, aanmerkelijk lagar. Ooet-Indië en Amerika). e e Zuid- Afrika 1.75. 2.50, 2.60 e 4.— Molenplein.Helder. Adrartentien voor liefdadige doeleinden per regel 5 Ct. Dienstaanbiedingen voor des werkenden atandI, De Advertentiën kannen overal worden qeplantxt tasschen den tekst. Op, ter stembus Ja, op, ter stembus Deze oproeping geldt ditmaal niet alleen de liberale kiezers in onze gemeentedeze oproe- ping geldt voor iedereen, voor alle par tijen, voor liberalen en vrijzinnigen, anti-revolutionairen en katholieken, onafhankelijke en onpartijdige kie zers, die het belang onzer gemeente willen behartigen. Wien moet ge kiezen In de eerste plaats Dr. P. C. F. FROWEI.V. Wij zouden geneigd zijn te zeggen kiest desnoods voor de beide overige plaatsen wien gij wilt, maar in ieder geval dr. Frowein! Waarom De redenen zijn maar voor het grijpen. Dr. Frowein is een volkomen onaf hankelijk man, die getoond, die bewezen heeft, zijne overtuiging voor niets of niemand op te offeren hij is een veel zijdig ontwikkeld man, die in alles wat het Staatkundig en maatschappelijk leven betreft, op de hoogte van zijn tijd is en blijft. Dr. Frowein, wij hebben het u in ons nummer van jl. Zaterdag bewezen, is een door en door eerlijk vooruitstre vend liberaal, die, waar dat eerlijk is, waar dat plicht is, er niet voor terug deinst, de fouten van zijn eigen partij aan te wijzen en de verbetering aan te geven, de rechten der tegenpartij te erkennen. Geen anti-revolutionair, geen katholiek kan er op tegen hebben hem te kiezen, want wij hebben het aangetoond, hoe een Christelijk blad hem hoog roemde om zijn eerlijk ka rakter, zijn erkennen van wat recht en billijk is. Is het een feit. dat een onafhanke lijk man, die veelzijdig ontwikkeld is, die de groote gave van het woord bezit, in den Raad, ja, in elk regeerend li chaam op zijne plaats is, hoeveel te meer is dit niet van toepassing op onze gemeente, waar men zoo vaak geneigd is menschen candidaat te stellen, die, hoe eerlijk, rechtschapen en geacht ook, toch zeker niet in den Raad op hunne plaats zijn. Wij willen toegeven dat gebrek aan geschikte candidaten dikwijls noopt minder geschikte te kiezen, maar eilieve, waar men de geschiktste kan kiezen, zal men dan, waar die zoo schaarsch zijn, de dwaasheid begaan, het niet te doen Is het verstandig iemand te kiezen, in de gewichtigste omstan digheden iemand in den Raad te bren gen, als men van te voren weet dat hij er eigenlijk de noodige bekwaamheid toe mist Is het verstandig, onze belan gen op te offeren aan partijzucht? En, het laatst niet het minstis het be staanbaar met uwe waardigheid, met uw eergevoel, mannen in den Raad te brengen wier verleden misschien van dien aard is, dat menigeen het hoofd schudt over uwe keuzeBedenk dat vooral, want op hem, dien gij afvaar digt naar het achtbare collegie dat ons regeert, moet niet de minste smet, niet de minste blaam kleven, zelfs den schijn er van niet! Want ge hebt hem te achten en te eeren en dat zoudt ge in dat geval niet kunnen. Moeten wij over de bekwaamheden van den heer Frowein uitweiden «Een knap man," zeggen sommigen, «maar een radicaal." Maar weet gij, die dat zegt, dan niet, dat de Amsterdamsche radi calen hem niet voldoende radicaal von den oi» hem candidaat te stellen voor de Tweede Kamer? Voor ons doel hebben we echter hiermede niets te maken. Radicaal of liberaal, anti-revo lutionair of katholiek, dat is in dit geval hetzelfde. Waarop het hier aankomt is radicale geschiktheid voor den Raad. En dan herinneren we eraan, dat de heer Frowein, ofschoon betrekkelijk kort alhier woonachtig, getoond heeft zijne krachten met genoegen aan de belangen onzer gemeente te willen wijden. Vraagt het den onderwijzers of hij in de Com missie van toezicht op het onderwijs op zijne plaats is of nietVraagt het aan het Dagelijksch Bestuur onzer gemeente, wat hij gedaan heeft om, als lid van de Gezondheids-commissie, de aan dacht van dat bestuur te vestigen op het nemen van krachtige maatregelen in het belang der gezondheid. En dat niet alleen toen de cholera, die vreese- lijke ziekte, dreigde, ninnr ook daarna. Want de heer Frowein be hoort niet tot die mannen, die, als het gevaar schijnbaar voorbij is, inslapen op hun post en in rustige rust indom melen. Bovendien zal, bij gebrek aan een lid van den Raad die geneeskun dige is, zijn advies in kwesties, die de algemeene gezondheidstoestand raken, zeer veel gewicht in de schaal leggen, omdat de heer Frowein dokter in de scheikunde is, een vak dat met de geneeskunde na verwant is en het ad vies van een wetenschappelijk ontwik keld man in zulke zaken is niet te ver werpen. Wij meenen dat wij hiermede kunnen volstaan. Wilt ge de andere gestelde candidaten met den heer Frowein ver gelijken, doe het gerustelijk, wij zijn over den uitslag van dat vergelijk niet ongerust. Toont ditmaal dat ge het op prijs stelt in uw midden een man te hebben, die ten volle waardig is in den Raad onzer gemeente te zetelen. Stelt geen ander, wien ook, boven hem, want ge zoudt u later uwe keus berouwen. Brengt dan met het volste vertrouwen uwe stemmen uit op de heeren en Voor den derden candidaat kunnen we u, tot onzen spijt, geen raad geven. Vult den naam in var. hem w ien ge het best oordeelt, of onthoud u, wat ge ook kunt doen. Maar denkt niet dat wij hierbij gedreven worden door partij zucht, want wij zouden u gaarne een candidaat aanbevelen, indien wij dat uit volle overtuiging en met algeheel vertrouwen konden doen. Maar helaas wij kunnen het niet. Dat de heer Spruit anti-revolutionair is, zou ons niet weerhouden wij hebben dit bewezen door de candidatuur van den heer Korver te steunen. Maar de heer Spruit brengt naar onze meening al te consequent het spreekwoord in toepassing«zwijgen is goud," en van de enkele malen die dat lid zich tot spreken geroepen gevoelde, hebben wij te treurige herinneringen bewaard, om zijne candidatuur in het belang der ge meente te achten. De andere anti-revolutionaire can didaat, de heer Graaft, is ons te weinig bekend en onze informatiën hebben ons niet veel verder gebracht. Ook tegen een katholiek zouden wij niets hebben. (Wij steunden immers de candidatuur van den heer Iloogen- boschMaar waar gezaghebbende 46 arme menschen gedacht, die nu weder hun harden en dikwijls zoo ondankbaren arbeid begonnen. Eindelijk stond zij op, sloeg een mantel om en besloot eene korte avondwandeling aan het strand te maken. Maar zij sloeg ditmaal niet de richting naar het dorp in, doch juist de tegenovergestelde. Een meeuw, die zich wat verlaat had, breidde krijschend hoog boven haar hoofd de zilverwitte vleugels uit en dat was het eerste levende wezen, hetwelk Edith gedurende het eerste kwartier van hare wandeling gewaar werd. De duinen links werden steeds hooger en hooger en slechts hier en daar bespeurde men een kalen, koolzwarten, half versteenden boomstronk, die donker afstak op het witte zand, ten bewijs dat hier eeuwen geleden eene rijke plantengroei als offer gevallen was voor de immer meer landwaarts inrukkende zee. Op een plaats waar de geel-witte duinrand minder stijl was, klom Edith, bij eiken stap tot over de enkels in het zand zinkend, het duin op. Diep ademhalend bleef zij daarboven staan en lang keek zij naar het langzaam weg stervend avondrood, dat een breede streep der zee in vloeiend goud scheen te veranderen. Achter haar, in de laagte, ruischte het donkere loof van een beukenboschje en daar strekte zich onafzienbaar ver het vlakke, dorre land uit. Moede van de inspanning, liet de jonge vrouw zich op den zachten bodem neder en de eentonige muziek der branding bracht haar weldra in een toestand tusschen waken en droomen, waaraan zij zich zonder tegenstand overgaf, zonder op den tijd te letten. Daar klonk opeens het geluid van stemmen en toen zij het hoofd ophief, zag zij twee gedaanten, die op een afstand van vijftien of twintig pas voor haar een duin bestegen. 43 naar eene hervatting van uwe pogingen zult ge wel niet meer hebben." «Maar deze menschen schijnen werkelijk zeer arm te zijn. Zou de aanklacht, welke zij tegen de maatschappelijke wanverhouding inbrengen, niet gerechtvaardigd zijn «Ja, mijn beste, dat is een vraag, waarop ik niet zal ondernemen u het antwoord te geven, omdat ik, oprecht gesproken, het niet ontkennen kan. Zeker zou het voor hen beter kunnen worden, wanneer van staatswege iets voor hen gedaan werd. Met hunne armzalige, kleine vaartuigen kunnen zij zich niet in volle zee wagen, die hun zeker tienmaal rijkere opbrengst zou geven, maar moeten zich tevreden stellen, de vischvangst uit te oefenen in de onmiddellijke nabijheid van de kust. Voor grootere vaartuigen is echter het vlakke strand van Sakran, met zijne gevaarlijke branding, zonder haven, geen voldoende toevlucht en zooiets in het leven te roepen zou honderd duizenden vorderen. Misschien is men in gezaghebbende kringen ook wel van raeening, dat de welstand van een zoo geringe visschersbevolking met zulke offers te duur zou zijn gekocht." #En is het waar, wat die oude man zegt, dat elke storm de armen in gevaar brengt, van hunne broodwinning te worden beroofd door het verlies hunner netten «Als de storm plotseling opsteekt sn zij onvoorbereid zijn zekerEn bij de beteekenis, die dat voor hen heeft, is het te begrijpen, dat zij niet altijd zoo somber aan den wal blijven staan kijken, maar zich integendeel, als zij denken het nog te kunnen doen, zich in hunne noten doppen op zee wagen, om te redden wat te redden is. Bovendien begrijpt ge, dat er geen jaar voorbijgaat, of zij katholieken in deze gemeente, op ver zoek van het bestuur van de Vrijzinnige vereeniging «Voortuitgang," om haar een katholiek aan te wijzen, die zij geschikt achtten voor een zetel in onzen Raad, verklaarden daartoe niet in staat te zijn, daar vinden wij geen vrijheid den heer Riesselmanngeschikt te noemen. Wat ten slotte den heer Hartsinck aangaat, als wij nagaan dat die heer een der eersten van de enkele vischhan- delaren was, die de gemeentelijke exploitatie scheen goed te vinden, dan zouden wij, door zijne candidatuur te bevorderen, te zeer vreezen te eeniger tijd opnieuw de onverkwikkelijke kwes tie van den vischafslag op het tapijt t^ ïien gebracht, eene kwestie waarvan de afdoening ons indertijd een zucht van verlichting deed slaken, eene rege ling, die wij beslist niet in het belang onzer gemeente achten, maar wel een groot nadeel. Met vertrouwen roepen wij u dan ook toe Luistert naar hetgeen wij u gezegd hebben. Overweegt hetgeen wij in het midden hebben gebracht en brengt uwe stemmen uit op de heeren en HELDER, 29 Juli. Offlciëele berichten uit de «Staatscourant". I Bij Kon. besluit is, met 16 Au?, a. s opnieuw benoemd tot schoolopziener in het arrond. Zaandam D. André de la Porie, te j Haarlem. Bij Kon. besluit is benoemd tot griffier der arrond.-rechtbank te Alkmaar mr B. Van Feen, thans substituut-griffier bij gemeld college. De luit. ter zee 2de kl. G. J. Van dtr Hout wordt met 6 Au?, a. s geplaatst aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord. Met 1 Aug. a. s. wordt de officier van gezondheid der ~'de kl. bij de zeemacht W. A. Stark, behoorende tot de rol van Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord en gedetacheerd aan boord van Hr. Ms. schooner «Argus", op non-activiteit gesteld en vervangen door den officier van gezondheid 2de kl. bij de zeemacht B. L. Van Albada, thans geplaatst bij het hospitaal der Marine te Willemsoord. Blijkens hij het Dept. van Marine ontvangen bericht, is Hr. Ms. fregat Tr rap, onder be vel van den kapt. ter zee H. G. Hildebrandl, op 26 dezer vrfn Bahia vertrok, ter voort zetting van de reis naar Oost-Indië. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag 25 Juli. (Slot.) Kieswet-ontwerp. Wat de kenteekencn betreft, gelooft de heer Smeenge, dat het negatief kenteeken wel dege lijk mag worden aangenomen. Het bezit vsn een spaarbankboekje te eischen »st de heer Van Houten wil acht spr. een hoogst fictief keuteeken. Hij gelooft zeker, dat velen uitbreiding verlangen. En in die betergezinde kringen zal de ontevredenheid door aanneming van deze ontwerpen aanmerkelijk worden ver minderd. Van verwerping duchtte spr. zeer stellig nadeelige gevolgen en groot-r agitatie. De heer MichieU v. Verduvr.en had van dit kabinet meer bezadigde politiek verwacht. Elke poging tot verbetering van dit ontwerp, dat z. i. ongrondwettig is, gelijk het daar ligt, en de schromelijkste gevolgen na zich kan

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 1