Binnenlandsch nieuws. Herstemmingen voor den Gemeenteraad, op Dinsdag 1 Augustus 1893. Helder. De uitslag der jl. Dinsdag alhier plaats gehad hebbende herstemming, ter verkiezing van drie leden voor den Gemeenteraad, is als volgt Er werden ingeleverd Bureau Kerkgracht 456 ii Weezenstraal 395 Samen 851 stembiljetten. Hiervan waren er 3 van onwaarde. Uitgebracht werden op de heerenP. van Twisk 146, 1'. Spruit 432, F. H. Ricssel- munn 350, dr. P. C. P. Erowein 313, Jb. GraatT 285 cn L. A. Hartsinck 253 stemmen. Alzoo zijn gekozen de heeren 1'. van Twisk, P. Spruit en F. H. R i e s s e 1- m a n n. Texel. Gekozen de heeren J. R. G. Coninck Westenberg en W. Brails. Wieringen. Uitgebracht 215 geldige stemmen. Hiervan bekwamen de heeren S. Kuut 110 en J. Bais 105 st. Eerstgenoemde is alzoo gekozen. Schagen. Gekozeu de heeren J. M. Koelman en P. Hoogscbagen. Enkhuizen. Gekozen de heer A. J. de Jongh. Egmond aan Zee. Gekozen de heer P. Conijn. Beverwijk. Gekozen de heer G. Smit. Amsterdam. Gekozen Kouvold, Den Hertog, Kuipers, Scbölvinck en Kuipers. Haarlem. Gekozen S. Roog. De heer C. S. Ponger, onderwijzer alhier, is benoemd tot onderwij zer te Buiksloot. Mej. J. Wever, onderwijzeres te Oastrïcnm, is benoemd tot onderwijzeres te Westerland op Wieringen. Landbouw en Veeteelt. Door de regens der lantste dagen i3 er thans te Kolhorn en omstreken volop gras in de weide. Het laat zich evenwel aan zien, dat er wel eenig, maar op lange na niet voldoende nahooi zal worden geoogst. In den polder Waard is dit jaar rogge verbouwd, een in deze streken ongewoon gewas. De opbrengst is zeer voldoende en het stroo is van buitengewone lengte. Dank zij het koele weder, bleef te Boven- karspel de bloemkool in den loop der vorige weck van goede qualiteit. Aanvoer 250,000 stuks, prijs f 12 per 100 stuks. Van het be gin tot het laatst der week bleef de markt gedurig rijzen. Sluitkool met vluggen handel, tegen lagere prijzen aanvoer 30,000 stuks, prijs f 10 a f 7 per 100 stuks. De vruchten- handel is traag, wegens gebrek aan vraag voor het buitenland. Aardappelen met vasten prijs en geregelde vraag. Aanvoer 2000 man den, prijs f 1.20 a f 1.50 per halve HL Texel. Aan het Postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende Hulpkantoren werd gedurende de maand Juli jl. ingelegd f 9017.19 en terugbetaald f 253.55. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 1146. Schagen. De uitslag van de harddra verijen, door de Vereeniging „West-Fries land" uitgeschreven, was als volgt Voormiddag-harddraverij„Dora", D. Stammes te Schagen „Jans", G. limmink te Zijpe „Jans", H. Waiboer te Winkel „Trui", K A. Kaan te Winkel„Bruno", K. Breebaart te Winkel„Nelly", G. Grim te Wieringerwaard„Frans", G. Boontjes te Schagen„Susanna", C. Bij post te Ha ringkarspel. Prijs„Susanna", premie „Jans" van den heer H. Waiboer. Namiddag-harddraverij: „Carl", A. A. v. d. Berg te Haarlem„Kryhvy, A. G. v. d. Akker te Hazerswoude„Merka", A. de Graaf te Bussum „Sador", Florijn te Rotterdam „Rejected", Th. J. Dop te Hilversum. Prijs f 200 „Sador", iste premie f 75 „Rejected", 2de premie f 25 „Endioux". Kolhorn. De haven werd dit voor jaar uitgediept, hetgeen echter voor met grint en steen beladen schepen onvoldoende bleek. Thans komt men door spuiing hieraan tegemoet. Als namelijk bij hoog buitenwater de haven vol wordt gespuid, kunnen de zwaarbeladen vaartuigen tot den dijk in het dorp komen. Wanneer de poldermolens echter weder met malen aanvangen, moet het water op gewoon peil worden teruggebracht. Warmenhuizen. Den 12 dezer zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer G. J. ter Plegt zijne betrekking als gemeente secretaris aanvaardde. Warmenhuizen. Eenige personen hebben zich vereenigd om hier aan den 1 31 dezer eenig feestelijk aanzien te geven. 1 Het voornemen bestaat 0. a,, om in de kolfbaan van „de Moriaan" eene tentoon- j stelling van door kinderen gekweekte bloemen en planten te houden, terwijl vruchten eu voorwerpen van huisvlijt ter opluistering kunnen worden ingezonden. Dc kweekplanten, geleverd door den bloe mist Balvers te Alkmaar, zullen door dezen met eenige sierplanten worden aangevuld. Het voornemen bestaat, tijdens de tentoon- j stelling en 's avonds eene muziek-uicvoe- ring te geven, terwijl de zangschool des j avonds zang en voordrachten ten gehoore zal brengen, een en ander tegen zeer matigen prijs voor ieder toegankelijk. Grootebroek. - Jl. Zondag is alhier een kaatswedstrijd gehouden, waaraan 31 spelers deelnamen. De prijs won T. Groo teman en de eerste premie J. Vet, beiden alhier, terwijl de tweede premie ten deel viel aan K. Kok, te Lutjebroek. Schiermonnikkoog. Dit eiland is verkocht aan eenen Duitschen graaf, name lijk graaf B. Bernstorff, te Dönutz. Marine en Leger. De proeven op 's Rijkswerf alhier, met liet inschieten van torpedo's, waartoe de officier- mach. 2de kl. N. H. Klaassen uit Amsterdam gedetacheerd was, zijn afgeloopen en genoemde officier is weder vertrokken. Het opiumvaartuig Argus", uit Vlissinzen naar Indië vertrokken, is jl. Dinsdag te Port- Said gearriveerd. Alles was wel aan boord. Het opiumvaartuig «Cycloop", dat jl. Zon dag van Vlissingetl naar Oost-Indic vertrok, is jl. Maandagavond te Oowes binncngeloopen, 0111 in een klein gebrek te voorzien, dat door eigen personeel zul worden hersteld het •chip zou jl. Dinsdag de reis voortzetten. Aan boord was alles wel. Onderwijs en examens. De heer A. Kuiper, van Texel, heeft te Utrecht met gunstig gevolg examen afgelegd als Rijksveearts. Kerknieuws. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. kerk te Texel. Zondag 6 Aug., Burg, vnorm. 10 11., ds. van Schaick. Koog, voorin. 10 ure en Oosterend, nam. 3 11,ds. de Ma-zure. Den Hoorn, Voorin. 9.30 en Oudeschild, '3 av. 6.30, ds. Lcflef'. De Cocksdorp, voorm. 9.30, de heer Barends. Doopsgez. kerk te Texel. Zondag 6 Aug., Burg, voorm. 10 uur, ds. Kuperus. Ned. Herv. kerk te Noord-Zijpe. Zondag 6 Aug., voorm. 9.30, Oudesluis, ds. van Deursen. Ned. Herv. kerk te Zuid-Zijpe. Zondag 6 Aug., voorm. 9.30, Sint-Maar tensbrug, ds. Koch. Doopsgezinde kerk te Zuid-Zijde. Zondag 6 Aug., voorm. 9.30, Oudesluis, ds. van Calcar. Ned. Herv. kerk te Callantsoog. Zondag 6 Aug., voorm. 9.30, ds. Miihring. Doopbediening. Ned. Herv. kerk te Sint-Maarten. Zondag 6 Auggeen dienst. Ned. Herv. kerk te Eenigenburg. Zondag 6 Aug., voorm. 9.30, ds. van Dijk. Ned. Herv. kerk te Wieringerwaard. Zondag 6 Aug., voorm. 10 u., ds. Beek huis, van Helder. Ned. Herv. kerk te Kolhorn. Zendag 6 Aug, nam. 1.30, d3. Beekhuis, Ned. Herv. kerk te Westerland op Wieringen. Zondag 6 Aug., voorm. 10 u., ds. Pareau van Anna Paulowna. Door den Kerkeraad der Herv. gemeente alhier is, ter voorziening in de vacature, ontstaande door het vertrek van den heer ds. Granpré Molicre, het navolgende twaalftal van predikanten opgemaakt: C. J. A. Boscli, te Hoogkarspeldr. A. Hoon, te Uitwierda B. W. Colenbrander, te BrielleC. Th. Cramer von Baumgarten, te Yeendam J. L. Fortuijn Drooglever, te Lochem R. de Haas, te Winsum H. A. Ludwig, te Zuid-Schar- woudeW. Mekking, te Arum G. J. Paré, te Tilburgdr. C. Mille Ris Lambers, te OostvoomeJ. A. Schultz, te Geertruiden- berg en C. Woutman, te Boskoop. Belanghebbenden worden attent gemaakt, dat er bij den Afslager JACQUES VAN ROSEN- DAEL, Stationstraat 12, den Helder, steeds gelegenheid bestaat, tegen zeer aannemelijke voorwaarden, tot opgaaf van allerlei goederen, voor publieke verkonpingen bestemd, waarvan de eerst volgende zal plaats hebben op Woensdag 9 dezer. Buitenland Duitschland. Als antwoord op de beschikking van den Russischen minister van financiën, waarbij de toepassing van het Russische maximum-tarief tegenover Duitschland wordt bevolen, bevat het „Reichsgesetzblatt" eene verordening van 20 Juli, waarbij het tarief voor de voor naamste Russische uitvoerartikelen bij in voer in Duitschland met 50 pCt. wordt verhoogd. Deze bepaling is niet van toe passing op die artikelen, welke vóór den dag der afkondiging van dit besluit de Russische grens reeds hebben overschreden. De verordening treedt dadelijk in werking. Particuliere telegrammen uit Riga melden, dat Rusland van de schepen die onder Duitsche vlag de Russische havens in- en uitgaan, een recht van 1 roebel per last heft, in plaats van 10 kopeken zooals Engeland. In Nottinghamshire heb ben twintigduizend inijn werkers jl. Dinsdag het werk gestaakt. Twee aanzienlijke mijn ondernemingen willen hetzelfde loon als tot nu toe blijven betalende werklieden werden echter door den mijnwerkersbond gedwongen, mede te doen aau de werk staking. De heer Ashton, algemeen secretaris «an den mijnwerkersbond, heelt een manifest uitgevaardigd, waarin de volgeude veelbe- teekende zinsnede voorkomtIngeval de bond nu gedwongen wordt toe te geven, zal hij te gelegener tijd vóór het einde des jaars alle krachten bijeenverzamelen, om den strijd opnieuw en met kracht te be ginnen. Spanje. De Senaat heeft de handels- tractaten met Nederland, Zwitserland, Zweden en Noorwegen aangenomen. Siam. Het agentschap „Reuter" ver neemt dat de Fransche regeering, ten einde een waarborg te hebben voor de uitvoering der door Siam aangenomen voorwaarden, nu nog, buiten de voorwaarden in het ulti matum gesteld, verlangt dat de Siameesche regeering haar voorloopig in het bezit zal stellen van de haven Chautaboon, ongeveer 200 kolimeter ten zuidoosten van Bangkok aan de golf van Siam gelegen. Ook ver langt de Fransche regeering, dat door de Siameezen geen enkele militaire post worde opgericht op zekere punten aan de grens van Kambodja, ot aan deze zijde op zekeren j afstand van de Mekong-rivier. Aan admiraal Humann is bevel gege- ven dc blokkade onmiddellijk op te heffen. In het Engelsche Hoogerhuis verklaarde lord Rosebery, dat Siam, na het eerste ultimatum, nog een tweede ultimatum heelt aangenomen, waarbij het volgende ver- i langd werd l)e Franschen bezetten de haven en de j rivier van Chautaboon gedurende de ont- ruiming van den linkeroever derMekong; geen Siameesche troepen mogen zich op houden binnen een afstand van 25 kilo meter van de MekongSiam mag geeu gewapende schepen op het meer Toule- Sap hebben de Franschen behouden zich het recht voor, consulaten te vestigen te Nan en te Korat. De Minister voegde er bij, dat de over eenkomst tusschen Frankrijk en Engeland betreffende het onzijdige terrein, geteekend is te Parijs. China. Volgens de laatste berichten heerscht er hongersnood in de provincie Shansi. Ouders verkoopen hun kinderen voor twee dollars per stuk, liever dan de kinderen van honger te zien sterven. Dui- zende menschen liggen uitgeput bij de wegen, j De overblijvenden voeden zich met het vleesch der lijkeu en verslinden het als uitgehongerde wolven. Argent. Republiek. De radicalen trekken zich rondom La Platn bijeen en maken zich tot den aanval gereed. De gouverneur legt groot vertrouwen aan den dag; hij staat aan-het hoofd van 3000 man. De radicalen hebben bij Rosario de over- winning behaald. Eenige duizenden oproe- 1 rige kolonisten trekken op naar Santa-Fé. In de provincie Santa Catharina zijn de opstandelingen op twee punten slaags ge weest met de regeeiingstroepen. Het eerste j treffen had 29 Juli plaats bij de Duitsche kolonie Blumenau, het andere jl. Maandag I bij Desterro, de hoofdplaats der provincie de verliezen waren aan weerszijden echter niet ernstig. Het gerucht wil, dat eenige I afdeelingen van het regeeringsleger gemeene zaak maken met de opstandelingen. Santa Fé heeft zich overgegeven aan de op- l standelingen. De radicalen hadden bij Rosa rio roo dooden en 300 gewonden. La P'.ala is door de opstandelingen ingesloten men geloolt dat dc gouverneur zicht zal overge ven. De nationale troepen hebben bevel ge kregen zich gereed te houden om naar La Plata op te rukken, ten einde den gouver neur te ontwapenen Dahomey. Blijkens telegraphisch be richt uit Wyddah, is Koning Behanzin niet verschenen op de samenkomst die hij aan kolonel Dumas verzocht had, ten einde zijne onderwerping aan te bieden. In deze omstandigheden zal generaal Doddszich 10 Augustus naar Benin inschepen, om eene nieuwe expeditie tegen Behanzin te leiden. Semnngd nieuws. Als een goed middel tot het behou den van zuiver water in den regenbak wordt door sommigen aanbevolen, een zeelt (visch) in den bak te doen. Bij een ingezetene van Warmenhuizen heeft zulk een visch reeds tien jaar in een regenbak rondgezwommen en volgens verklaring van den eigenaar blijft het water steeds helder en goed. Met het stoomschip „Dubbeldam" kwam de vorige week uit New-York te Rot terdam aan een 9-jarige.ouderlooze knaap. Dit kind kwam uit eene plaats, 250 uren ten westen van New-York gelegen, en maakte de reis voorzien van een kartonnen kaart, welke men hem 0111 den hals had gehangen en waarop stond Lipto, Ungarn. Bij aankomst te Rotterdam stond de arme jongen schreiende op den wal. Naar men verneemt, wonen zijne grootouders te Lipto. In een woning aan de Oudaenstraat te Rotterdam zijn de pokken uitgebroken. De lijder is naar het Ziekenhuis vervoerd. De diamantwereld te Amstvrd im is in iep en roer wegens de staking van be taling door een niet onaanzienlijke firnn, tengevolge waarvan een handelaar, die een groot bedrag te kort komt, zich van het leven heeft berooid. Ook een andere handelaar in diamanten heeft zelfmoord gepleegd, maar die daad staat niet in verband met de bovenver melde staking, waarbij vele Amsterdamsche firma's zijn betrokken. Jl. Zondagmorgen, toen dc Harlin- ger boot nabij het station te Amsterdam afvoer, viel een twintigjarige reizigster overboord. Een man sprong hiar na, om haar te reddenhet bleek echter dat de redder niet zwemmen kon en deze boette zijn overmoed met den dood. De juffrouw werd intijds nog gered. Te Haarlem heeft jl. Dinsdagavond een moordaanslag plaats gehad. De sigaren maker Mooning, een Duitseher van geboorte en sinds 20 jaren in ons land, is getrouwd met een weduwe, die twee zoons had. Mooning, een lastig man, mishandelde zijn vrouw en stiefzoons; vooral de oulste zoon had het hard bij hem te verantwoorden. Dinsdag was Mooning in slechten luim thuisgekomen er vielen weer onaangename woorden de vader verbood zijnen oudsten zoon verder met een dud-com mensaal om te gaan, waarop deze antwoordde te zullen doen wat hem lustte. De zoon vloog daar op naar boven, waar Mooning hem volgde en het verbod herhaalde. De zoon haalde toen iets uit een kist en stak het bij zich. Beiden gingen weer naar beneden. Daar stonden Mooning en zijn stierfzoon aan de tafelMooning gelastte hem te gaan zitten. Deze antwoordde weder te zullen doen wat hem goeddacht, haalde meteen eene revolver te voorschijn en bracht Moo ning een schot in de rechterborst toe. Meteen vork gewapend vloog Mooning op den jongen af, kreeg hem in de keuken te pakken een tweede schot viel, dat den zoon aan het hoofd verwondde. Toen wist Moone hem de revolver te ontrukken. Dp zoon is in hechtenis. De toestand van Mooning is van dien aard, dat er weinig hoop is opzijn herstel. Een treurig ongeval had jl. Vrijdag avond omstreeks halfelf aan het station in de Duinstraat te Scheveningen plaats. Dc gepensioneerde wachtmeester van de huzaren Van Eeden, thans contróleur aan het Kurhaus, wilde op de trede van een in beweging zijnden tramwagen springen de sprong mislukte, hij viel en werd door den volgenden wagen overreden. Den on gelukkige werden beide beenen afgesneden en hij was biunen weinige minuien een lijk. Toen een geneeskundige, de heer Oost hoek, aan het station kwam, waren er geen tcekenen van leven meer waar te nemen. Erfenissen vallen niet altijd mee dit heeft de jonge Soesoehoenan van Soera- karla ondervonden. De overleden Keizer zou, volgens ieders berekening, nalaten on geveer 3 millioen en de werkelijkheid is, dat f 16.000 aan contanten en ruim i j ton schuld zijn achtergebleven. De oorzaak ligt waarschijnlijk in de schromelijk slordige administratie in den kraton met ap- en dependenties, en den daaruit voortvloeienden diefstal op groole schaal. Allerlei gefingeerde posten werden in uitgaaf gebracht. Zoo pareerde alleen voor kippen jaarlijks een som van onge veer f 30.000 en voor verven f 900 52 alleen naar mijn man verwijzen. Gij echter, lief kind maar wilt ge mij n:et zeggen hoe gij heet «Ik heet Johanna, mevrouw, Johauna Jankowski." «Best. Ik wacht u morgen vroeg bij mij. Gij zult mij clan naar waarheid mededeelen, of uw vader of uwe broeders u daarvoor gestraft hebben en gij kunt er van verzekerd zijn, dat ik u desnoods tegen ongepaste ruw heden de bescherming van de autoriteiten waarborg." Het meisje wendde zich met een diepen zucht af. liet was duidelijk op haar gelaat te lezen, dat zij zich van de uitwerking van Edith's woorden op hare familieleden weinig voorstelde. De oude Jankowski zeide echter op zijne ge wone onderworpen manier Er zal haar geen haar gekrenkt worden, mevrouw Kom, mijn kind, Het is vandaag een harden dag geweest en wij moeten uw broeder gaan helpen, om de netten op te hangen." Hij vatte haar, nadat hij voor Edith zijn muts had afgenomen, oogenschijnlijk zacht bij de hand, om haar mede te nemen. Daar trad opeens de jonge man, die tot nog toe gezwegen had, op haar toe en legde, zonder op de Jankowski" s te letten, zijne hand op haar arm. «Wees standvastig, Johanna!" zeide hij met eon zwakke, doch buitengewoon zachte en weekklinkende stem. «Anderen hebben zwaardere dingen moeten dragen, om der liefde wille en zij die getrouw zijn, zullen beloond worden. Als God het wil, zullen wij elkander wederzien." De broeder van Johanna was met gebalde vuisten op hem toegetreden, maar een waarschuwenden blik van den oude beduidde hem zich in te houden. i/Leef wel, Wilhelmsnikte het meisje, «en denk er 53 aan wat ik u gezegd heb«Zij slaan mij toch nog een3 dood Zonder tegenstreven volgde zij nu haar vader, terwijl de jonge Jankowski, een jonge man, met een stompzinnig gezicht en een stierennek, met plompe schreden volgde. Edith voelde een instinctmatig verlangen het meisje terug te i'oepen, ora het onder hare bescherming te nemen, maar zij moest bekennen, dat zij er geen recht op had en troostte zich met het denkbeeld, dat, nu zij er zich zoo krachtdadig mede hacl bemoeid, het wel niet denkbaar zou zijn, dat zij Johanna nog zouden durven mishandelen. Ook was zij te nieuwsgierig, om zich nu verder met de Jankowski's te bemoeien, terwijl zij van verlangen brandde, wat meer van den jongen man te vernemen. Dit was echter niet gemak kelijk, daar Wilhelm niets deed om een gesprek aan te knoopen, ja, zelfs hare tegenwoordigheid niet scheen op te merken. Hij was tot aan den rand der duinen voortgeschreden en sloeg met over de borst gekruiste armen de vertrek- kenden gade, die in de avondschemering bijna aan zijne oogen werden onttrokken. Wel lag er ook nu nog eene uitdrukking van vrecle over zijn gelaat gespreid, maar dat werd verduisterd door een schaduw van treurigheid en moeheid, die naar rust scheen te verlangen. «Gij hebt zooeven mijn naam geboord," zeide Edith eindelijk, een moedig besluit nemend en op hem toetredend, «maar ik hoop, dat gij in weerwil daarvan mij niet met hetzelfde wantrouwen zult bejegenen als gisteren uwe kameraden in Sakran. Wees verzekerd, dat ik de oprechtste deelneming voor u gevoel." Hij keerde zich tot haar en keek haar met groote, kin-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 2