de uitbreidi"« STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag 3 Augustus. (Slot) Kieswet-ontwerp. De heer Heemskerk gelooft, dat dit al gemeen debat tot overeenstemming zal leiden, zoo al niet tot eene indrukwekkende meerderheid. Maar daar het volk zeer zeker uitbreiding van kiesrecht verlangt, zal elke meerderheid indrukwekkend zijn. bpr. beschouwt dit ontwerp als gevende finale kiesrecht-uitbreiding. Dit nu is het verlangen van den Minister niet slechts, maar ook van een groot deel der anti- revol. partij. Hij brengt den Min. lof voor de indiening, z. j. een daad van liberalisme, dat niet liberaliseert. pr. bestrijdt voorts de bewering, dat dit ontwerp zou zijn democratisch en dus anti-monarchaal. Van het algemeen kiesrecht wacht spr. niet algeheele nivelleering van standen, maar deugdelijke verdediging der belangen van de lagere standen. Een gewichtig beginsel, dat erkend worde, is de gezinshoofden te nemen als uitgangspunt voor de kiesrechtherziening. Dit zij daarbij de grondslag voor de her vorming. Vele bezwaren van grond wettigen aard, tegen het ontwerp ingebracht, acht spr. gezocht. Het best beschouwt hij het beginsel van gezinshoofd, omdat dit feitelijk de Deide kenmerken vereenigt. De schrijfproef heeft bij hem overwegend De heer Veegens acht de indiening van het ontwerp eene kloeke en voorzichtige daad, doende blrjken dat de Reg. rekening H 1. mel de '«kenen destijds. Het hoofdbeginsel van het ontwerp is, dat het breekt met den census. Dit is een be ginsel, waarmee het sta of valle. De ge breken van het cencus-systeem zijn vol doende gebleken. En dit zal altijd impopu lair-blijven, omdat het strijdt met het rechtsgevoel der natie. Een woning-census zal de herziening van het personeel op de lange baan schuiven. Spr. verklaart ten slotte deze ontwerpen te zullen steunen, wanneer de hooldbegin- van gehandhaafd worden. De heer Kolkman, die een warm pleidooi meld ten gunste van zeer uitgebreid kies recht waarvan hij meerdere behartiging J*en de la«ere kUss«> wachtte dan thans het geval is, en die de gevolgen van dat kiesrecht verklaarde vol- strekt met te duchten, kon toch dit ontwerp, gelijk het daar ligt, „iet steunen, wijl z. i. wel degelijk de grenzen der Grondwet worden overschreden. Hij hoopte, dat ge meen overleg en bezadigdheid aan beide kanten, zoowel van voor- als van tegen- standers, ten slotte eene nationale wet zou den weten tot stand te brengen. Zitting van Vrijdag 4 Auguaur. De heer Harte zegt, dat deze Minister met scherp cntisch talent de velschillende stelsels van kiesrecht heeft veroordeeld be- noudens het zijne. Het grondwettig bezwaar is spr. voldoende om tegen het ontwerp te stemmen. Maar bovendien het gaat hem veel te ver. Het komt feitelijk neer op nagenoeg algemeen stemrecht. 6 v;.V?°"S S5';, meD' dal de mauwt kiezers wellicht zullen optreden als vertegen woordigers van den vierden stand en dat de sociaal-democratie zich meer en meer van den volksgeest poogt meester te ma ls spr nu tegen uitbreiding van het kiesrechtVoktrekt niet. Aanzienlijke uit- en^wiM. "r- i ""h mam volgens eisch f Grondwet. Den gezeten werkman moet het kiesrecht worden toegekend maar niet aan de onderste lagen van den kSmtp" ^Stand' !>an alieen kan mcn met kalmte de gevolgen van het uitgebreid kiesrecht afwachten. B De heer Van Houten herinnert aan het- E «LT't'vï jare" g"egd heeft om- trent noodzakelijke verandering van het kiesrecht, dat hij wilde hebben toegekend aan hoofden van gezinnen, die geheel in hun onderhoud en m dat van de hunnen aunnen voorzien. Jïüï auht 8°der Grondwet een slecht artikel. Hel stelt eene barière tegen het £ÜÜr'uraaaT -n\et tegen dat sIechte kies- f/i n - ,"11 proportioneel kiesrecht feitelijk uit. En spr. keurt het ook af, dat net kiesrecht der vrouwen is uitgesloten. Zij dragen wel de lasten, betalen wel be lastingen, waarom haar dan van het kiesrecht uitgesloten Hij zal gaarne medewerken tot her ziening van art. 8o, om te komen tot het kiesrecht voor de vrouwen en tot propor tioneel kiesrecht. Nooit zou hij ertoe mee wegen om het kiesrecht te geven aan on- d2d ZCrS" Dit warc «ene roekelooze v :^-.Va« d® Reg' acht sPr- eene roe kelooze daad. Door het bewijs van wel- ?a"?-"iel 'e f,schem neutraliseert de Min. van ul uk.*nt.eeken- Het kenteeken van geschiktheid is er een, schoon dan een zeer zwak, maar van dat betrekkelijk wel- s.and kan dit niet worden gezegd. Een aantal onvermogenden zullen worden toe gelaten. Maar dan mogen bedeelden ook niet worden uitgesloten Het is eene ont zettende lichtvaardigheid, aan de toeken ning van het kiesrecht een belofte van welstand te verbinden. Zeker wil spr. dat van alle klassen de noodige vertegenwoordiging zal bestaan, ErfT'i ?5fl b,J dit2ew'ld ten behoeve van de bedeelden als zoodanig. Door de Grondwet gebonden aan het kenteeken van den welstand, kan hij dus niet meegaan met het z.g. kenteeken van den Minister. Wil men eenige uiterlijke kenteekenen van welstand, dan liggen die zeker aller eerst in de woning, in belasting-betaling, in eenig roerend ot onroerend bezit en in dat van zekere capaciteit. In elk geval moet eene bepaling omtrent eenige belas- ting-betaling in de wet worden opgenomen. De heer Goeman Borgesius wil uiteen- zetten hoe hij het gemeen overleg met de Regeering opvat, te meer waar hij het ge vaar voor spraakverwarring bij het debat ziet naderen. Toen hij den heer Van Houten straks 1 hoorde, heeft spr. gedacht hoe deze vóór I twintig jaren (bij de behandeling der een- suswet-Geerrsema) gansche andere denkbeel- I den voorstond. In die dagen is spr. zeer zeker tot de overtuiging gekomen dat de belas- ting-census eene Volksvertegenwoordiging demoraliseert. Eerst deze ontwerpen zullen ons van den census verlossen. En dit is die, welke voor de grondbeginselen dezer ontwer pen het averigt propaganda heeft gemaakt. En deze was ook de vader der formule, in art. 4 van het ontwerp neergelegd. Hoe kan hij dan van „valsche vlag" spreken, op het beginsel van het regeerings-artikel doelende Wat de grondwettige bezwaren betreft, volkomen terecht heeft de Min. aangenomen, dat het voorzien in eigen onderhoud een kenteeken is. En een negatief bewijs daar voor is zeer zeker toegelaten. Geen brood zal het stemrecht aan de lagere klassen geven, maar wel zal het de oeconomische toestanden in de toekomst verbeteren. Spr.'s bezwaren raken natuurlijk niet bijv. de kenteekenen, anders ware hij tegenstan der in plaats van voorstander van dit ont werp. Uitgesloten moeten z. i. echter ook worden zij, die wegens bedelarij of landlooperij zijn veroordeeld of met wier vrouwen of minderjarige kinderen dit het geval is geweest. En ook dienen betere waarborgen gezocht, dat alle bedeel den werkelijk zullen worden uitgesloten. Spr. gaat ook mee met de bewering van den heer Veegens, dat gezinshoofden gemak kelijker het kiesrecht moeten bekomen dan rondzwervenden zonder vaste woonplaats. En velen zouden den leeftijd van 23 jaar op bijv. 25 jaar willen gesteld zien. Rechtvaardig te regeeren is de beste wijze van bestrijding der sociaal-democratie. En daaraan beantwoorden deze ontwerpen. Zij zullen de Vertegenwoordiging meer dan thans doen zijn eene vertegenwoordiging van gansch het Nederlandsche volk. Hij brengt der Reg. hulde voor de indiening van deze ontwerpen, als een daad van wijze poli tiek. Met 44 tegen 12 stemmen wordt een voor stel van den heer Pyttersen aangenomen, om het debat te verdagen tota. s. Dinsdag, te 11 uur. ten anderen, dat de Ra id, in verband met art. 9, iste lid, der voornoemde wet, in dezelfde vergadering, uit zijn midden tot voorzitter heeft benoemd mr. W. baron van Goltstein. De heer Van Kerkwijk zal op de kieswet een amendement voorstellen, om den kiesgerechtigden leeftijd te bepalen op 28 jaar. Belanghebbenden worden - fwHSwP attent gemaakt, dat er bij den Afslager JACQUES VAN RUSEN- DAEL, Stationstraat 12, den Ilelder, steeds gelegenheid bestaat, tegen zeer aannemelijke voorwaarden, tot opgaaf van allerlei goederen, voor publieke verkopingen bestemd, waarvan de eerst volgende zal plaats hebben op Woensdag 9 dezer. De Raad van Voogdij over H. M. Wil- helmina, Koningin der Nederlanden, maakt bekend vooreerst, dat de heer jhr. mr. J. JE. A. Van Panhuys, vice-president van den Raad van State, en, als zoodanig, krachtens art. 2, laatste lid, der aangehaalde wet, van rechtswege lid van den Raad van Voogdij, den eed, voorgeschreven in art. 4, laatste lid, dier wet, in 's Raads vergadering van 2 Augustus in handen van den waarne- menden voorzitter heeft afgelegd en daarna heeft zitting genomen <3 i tl n a ri I a ti d 8 c h nieuws. Callantsoog.De gemeente-rekening over 1S92 is door den raad vastgesteld: in ont vangst op f 4098,43, in uitgaaf f 3571,63, alzoo met een batig saldo van f 526,80. Amsterdam. Jl. Zaterdagavond be gonnen de feesten, welke het Nederlaiulsch Gymnastiek-Verbond had uitgeschreven ter viering van zijn 25jarig bestaan. Te S uur waren de bestuursleden van het Verbond, de leden van de voor dit feest geconstitueerde feestcommissie en de vertegenwoordigers der verschil lende Nederl. en buitenlandsche turnver- eenigingen in de Raadszaal van het Stad huis aanwezig, ten einde aldaar namens de gemeente Amsterdam officieel gerecipieerd te worden. Vertegenwoordigd waren So Nederland sche Vereenigingen, 10 uit België en 1 uit Hannover. Verder bevonden er zich de heer A. H. W. De Gelder, kolonel commandant van hef korps mariniers, voorzitter der feestcommissie, de heer H. Bouman, directeur der kweekschool voor onderwijzers, secretaris, de heer N. J. Cu- pérus, voorzitter van den Belgischen Turn bond, en Adolf Gralin, vertegenwoordiger der „Duitsche Turnerschaft". De burgemeester van Amsterdam, mr. S. A. Venir.g Meinesz, ter zijde gestaan door de Wethouders Van Lennep en Serrurier en den gemeente-secretaris mr. Le Jolle, riep den aanwezigen gymnasten het welkom in de gemeente toe. Daarop werd de eerewijn aangeboden en antwoordde Mr. D. Josephus Jitta, voorz. van het N. G.-V. Eveneens brachten de heeren Cupérus uit België en Grahn uit Hannover hun dank aan Amstels burgervader, waarna de ver schillende vertegenwoordigers zich naar Artis begaven, om aldaar te genieten van het concert, door de kapel van het 7de regiment te geven. Na afloop van het concert had in de Koningszaal de officieele ontvangst plaats door de feestcommissie. De president dier commissie, kolonel A. H. W. De Gelder, voerde hierbij het woord. Mr. jitta dankte den voorzitter voor al diens bemoeiingen in het belang van het feest verricht en voor ziin woorden, er bijvoegende, dat de turners er trotsch op waren aan het hoofd dezer comm. een man te zien, die het bevel voert over een keur korps, een korps, dat beduidt „moed, trouw en volharding". Hij hoopte wcdeikeerig dat ook de commissie trotsch zou mogen zijn op degenen, die zij bij de burgerij heeft in geleid. Daarna keerden allen huiswaarts. Zondagmorgen te 10 uur had in het Con certgebouw, achter het Rijks-Museum, de officieele ontvangst der turneis namens het N. G.-V. plaats. Te halftwee uur begon de uitvoering onder begunstiging van zeer fraai weder, hetgeen tot nog toe bij gymnastiekfeesten als een bijzonderheid moet worden be schouwd. Verder werd de uitvoering voortgezet met het in verschillende afdeelingen werken aan de onderscheidene toestellen (het zoo genaamde vereenigingsturnen). Door de verschillende vereenigingen van het Middengewest en door die van het gewest Noordholland werden nog gewone vrije oefeningen gegeven. Te 6 uur vereenigde zich het Hondsbe- 1 stuur met de officieele vertegenwoordigers der vereenigingen, de buitenlanders en het bestuur der feestcommissie aan een diner in het Paviljoen van het Vondelpark. Tal van keurige toosten verhoogden nog de gezelligheid, die hier van den aanvang af heerschte. Te 8 uren vond men elkaar terug in den Parktuin, waar een concert werd ge geven door de Weener kapel. Tegelijker tijd had daar de uitdeeling plaatsder her inneringsmedailles voor die vereenigingen, welke aan de uitvoering hadden deelge nomen. Een bal-champétre hield de gym nasten verder tot laat in den nacht bijeen. Het feest is gisteren voortgezet met per- soneele wedstrijden, bestaande uit wed strijden op rek,barren, ringer., paardspringen, polstokspringen, ver-springen en klimmen. In het geheel waren er ruim 30 deelnemers. In de pauze gaven de Duitschers eenige vrije oefeningen aan het rek, welke bijzondere toejuichingen uitlokten. Bij het ver-sprin gen was «le btste sprong die van een Duitscher, nl. 5 M. 40. Bij het jongste Haagsche gymnastiekfeest maakte een lid van „Olympia", uit Den Haag, een sprong van 6 M. 20. Bij pols- stokspringen behaalden 4 Duitschers 10 punten, een Hollander 9 punten. Marine en Leger. De Minister vau Marine heeft bepaald, dat de tegenwoordige deelgerechtigden aan het Fonds voor dek- en onderofficieren, die hun verlangen te kennen geven om verdere bijdragen te staken, door hunne verklaring geen recht verkrijgen op de un middellijke teruggave van de vroeger door hen gestorte gelden. Voor laatstbedoelde gelden blijven zij deelgenoot, onder toepassing van het thans bestannde reglement. I Departement van Marine in Oost-Indië. Overgeplaatstvan „Aljeh" naar „Prins Hendrik der Nederl.", de adelb. 1ste ki. J. van der Valk, R. L. Dijkhuis, C. N. de Kruijff en Jhr. J. C. J. von Mühlen van „Bromo" naar „Kon. Emma der Nederl.", de adelb. lste kl. K. Lofvers, J. A. E. Ramondt en E. Rahdervan „Atjeh" naar „Kon. Emma der Nc-ierl.", op folio van luit. ter zee lste kl., de luit. ter zee 2de kl. Jhr. H. M. de Koek van „Kon. Emma der Nederl." naar „Atjeh", op folio van luit. ter zee lste kl., de luit. ter zee 2de kl. L. J. 11. Willinge van „Bromo" naar „Atjeh", de luits. ter zee 2de kl. J. M. Jansen Eijken Sluijters en L. A. F. E. Peltzer van „Atjeh" naar „Bromo", ■le lste luit. der mariniers G. K. Baron van Asbeck. In den ouderdom van 57 jaar is gisteren te 's Hagc overleden de oud-officier der Marine L. F. H. Tückcrmann, ridder der Mil. Willemsorde. In de „Mtlncheuer N. N." bespreekt de bekende vice-Admiraal Reinhold Werner het zinken van de „Victoria", en komt daar bij tot de volgende conclusie. Een nieuwe les is weer gevoegd bij de genen die ons reeds gegeven werden in 1866 door de „Ré-d'Italia" en in 1878 door de „Grosse Ktlrfurst", maar die helaas niet genoeg werden ter harte genomen, en toch moet het komen dat men bij de verschil lende Marine's uit aanmerking van liet meerdere gevaar, ontstaande door reuzen- geschut, rammen en torpedo's meer dan vroe ger maatregelen neemt tot redding der man schappen. En er zijn gemakkelijk nog te nemen, bijv. door voor ieder man op een gemak kelijk te bereiken plaats een zwemvest te doen aanwezig zijn, zoodat iedereen zulks in geval van nood gemakkelijk kan grijpen, aanschieten en er mede over boord springen. Er zijn er zelfs reeds verkrijgbaar, die gedurende een gevecht of manoeuvre kunnen gedragen worden, zonder dat de drager er door in zijne werkzaamheden gehinderd wordt, en de eenige tegenwerping die men er tegen gemaakt heeft is reeds lang weder- gelegd, namelijk dat de manschappen door dergelijke maatregelen lafhartig zouden wor den, en ben ik integendeel overtuigd, dat, wanneer de man weet dat hij als zijn schip zinkt, gerust overboord kan springen en wachten totdat hij door een boot wordt op gepikt, hem deze zekerheid veeleer de noo dige bedaardheid zal geven en in plaats van lafhartig, moediger het gevaar zal doen onder de oogen zien. Overigens heb ik reeds tot mijn genoegen bemerkt, dat op onze torpedobooten voor allen en ook op de groote schepen voor het meerendeel der equipage zwemvesten aanwezig zijn,volgens het systeem van profes sor Bennecke vervaardigd. Dit is nu weer bewezen, dat pantsersche pen vooral zeer snel zinken, en booten kun nen gedurende een gevecht of bij een ramp niet allen zoo spoedig worden te water ge laten om onmiddellijk ter hulpe te komen, terwijl ook de zuiging, veroorzaakt door een zinkend schip, een zeer nadeelige factor is. Zonder zwemvesten zal dus het grootste gedeelte der manschappen zeker verloren zijn, met dezelve is redding mogelijk, al is het ook na één of meer uren ronddrijvens. Men kon deze nuttige uitvinding, die alle vroegere overtreft, niet genoeg bekend maken ook voor vaartuigen buiten de ma rine, voor loodsbooten, bij zeilwedstrijden, en bij alle gelegenheden waar gevaar voor verdrinken bestaat, zijn ze zeer bruikbaar. Tot zoover de „Mttnchener N. N". Wat Nederland betreft, heeft de ramp van de „Adder" zeker ook invloed gehad op het aanschaffen van zwemvesten bij onze marine. Toch meenen wij dat het nieuwste model, dat vele voordeelen heeft boven het oorspronkelijke, nog niet in gebruik is geno men, zooals bij de Duitsche en Russische mariniers. Of onze loodsbooten en redding- booten er reeds van voorzien zijn, durven wij ook betwijfelen. Wij willen er echter voor belangstellen den de aandacht op vestigen, dat de nieuwste modellen op dit gebied te zien zijn, en des noods te beproeven, door tusschenkomst van 60 dag in te lezen, iets wat ik in langen tijd niet had gedaan. En hoe verder ik kwam, des te lichter werd het in mij en rondom mij. Vroeger had ik nooit begrepen, wat liet beteekende, als in de kerk of in de school van de verlossing der menscliheid werd gepredikt en honderden malen had ik gedachteloos het „Onze Vader" nagezegd: //Uw koninkrijk kome l" Thans echter begreep ik het eene en het andere. Oj) aarde kan niets geschieden zonder den wil van den Almachtige en als Hij al die ellende, al dien naamloozen jammer toeliet, dien ik met mijn eigen oogen had gezien, dan moest Hij wel zijne goede gronden daarvoor hebben. En opeens werd het mij zeer gemakkelijk, die gronden te begrijpen. Door hun eigen leed en smart zullen de men- schen leeren begrijpen, wat aan liun aardsch geluk ontbreekt en wanneer allen zoover zijn gekomen, om te begrijpen dat hun niets ontbreekt dan de liefde en als liet verlangen naar liefde overal zoo algemeen is geworden op aarde, dan zal Hij de menschheid nog eens verlossen en dan zal de bede vervuld zijn van het „OnzeVader": Uw koninkrijk komeEn wij zullen dan geen toekomststaat met genoot schappen, enz. noodig hebben, zooals de socialisten te Berlijn beweerdende band van broederlijke liefde zal van de menschheid één groot genootschap, neen één groot gezin maken en dan zullen er rijken noch armen, machtigen noch verdrukten zijn. De asylen voor dakloozen zullen verdwijnen en de visschers van Sakran zullen niet gedwongen zijn, telkens hun leven op het spel te zetten voor eenige arm zalige netten. En daar niemand een ander meer zal haten of benijden, zal er geen ongeluk, geen leed meer bestaan, behalve de dood Hoe verder Abrikat met zijn rede was gekomen, hoe meer scheen hij te vergeten, dat hij een toehoorster had en dat hij tot iemand sprak. Hij hield zijn gezicht naar de zee gewend, alsof hij uit die verheven oneindigheid kracht tot spreken putte en gedachten. Zijne oogen schitterden met een zoo onschuldigen glans, als Edith tot nog toe slechts bij kinderen had waargenomen en de uitwerking van zijne geestdriftvolle ontboezeming was op haar zoo groot, dat zij nu goed begreep, welk een macht deze liefdes-apostel over de harten van zijné eenvoudige toehoorders moest hebben. Zij had geen poging gedaan om hem in de rede te vallen en eerst lang nadat hij zweeg, zeide zij „Dat is het dus, wat gij den visschers van Sakran leert Gij wilt hen dus trachten voor te bereiden op de komst van het rijk der liefde, dat volgens uwe overtuiging zeker zal komen „Ja, ik geef mij moeite hun duidelijk te maken, wat hun ontbreekt. Ik vertel hun van de ellende der armen en de hardheid der rijken. lk wijs hun op hun eigen armoede en op de verspilling, die in het groot bedreven wordt, opdat zij zullen inzien, dat zonder liefde geen geluk mogelijk is." „E11 hebt ge dan niet gemerkt, dat ge juist verder van uw doel afraakt In plaats van het verlangen naar liefde in hunne harten te leggen, hebt ge niets anders bereikt, dan dat zij met haat vervuld zijn jegens de bezitters. In plaats van een vroom apostel te zijn, gaat gij door voor een opruier, een staatsgevaarlijk misdadiger." „Het kan mij volstrekt niet schelen, mevrouw von Rinkow, wat de menschen van mij denken, indien ik mij slechts voor mijn eigen geweten kan verantwoorden. En

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 2