NEDERLAND. waar ik mij op een gebroken zuil neer legde. De vermoeidheid overmande mij eindelijk en ik was juist op het punt in te sluimeren, toen ik een geraas vernam, alsof een steen over den rotswand roldedadelijk werd ik klaar wakker, ging voorzichtig naar den rand van de rots en bleef oplettend toeluisteren. Alles bleef stilplotseling hoorde ik echter weer duidelijk, hoe een steen naar beneden rolde en tegen een boom stam aankwam. Ik kon niet meer twij felen de Maleiers beproefden, onder be scherming der duisternis, de achterste rand van het plateau te beklimmen. HELDER, 10 Augustus. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag 8 Augustus. Kieswet-ontwerp. De heer Land behoort tot hen, die hopen, dat het ontwerp in hoofdzaak on gewijzigd zal worden aangenomen. Intus- schen is hij tot de overtuiging gekomen, dat eenige wijzigingen moeten worden aan gebracht. Aan de formeele bezwaren kan worden tegemoet gekomen door te spreken var. kenteekenen van maatschappelijke welstand en van geschiktheid, collectief zooals in de Grondwet. Daardoor is men in staat positieve en negatieve kenteekenen te kiezen. Als nega tieve kenteekenen kunnen de uitsluitingen der Regeering strekken en voorts kon worden opgenomen de bepaling, waarin het gemis van de kenteekenen bestaat, b. v. het niet voorkomen op de bevol kingsregisters, valsche opgaven, het zich bevinden in Rijks-werkinrichtingen, ver oordeeling wegens een gepleegd misdrijf, wegens desertie, enz. Z. i. zouden de positieve kenteekenen der Regeering dan belangrijk in kracht hebben gewonnen. Men zou dan kunnen eischen kiesrecht- aanvraag en verklaring, dat men niet be hoort tot de uitgesloten en. Hij geeft dezen uitweg aan Reg. en Kamer in overweging. De heer Pyttersen wil aangaande de quaestie der grondwettigheid van de ken merken niet in uitvoerige beschouwing treden. Hij protesteert er tegen, dat leiders der liberale partij hun vaandel ontrouw werden. Hunne oppositie moet leiden tot verbreking van het partijverband, aftreding van het kabinet en voortdurend uitstel van eene wettige zaak. Hij protesteert ook tegen de wijze, waarop een deel der libe ralen hier heeft gesproken over een groot deel des volks, in het bijzonder de heer Rutgers, die van „stemvee" durfde ge wagen. Het heeft steeds tot spr.'s liefste wenschen behoord, om mee te werken tot kiesrechtuitbreiding, waartoe de heer Van Houten den weg heeft gebaand. Doch nu, op den dag waarop de overwinning kon worden behaald, staat de heer Van Hou ten niet meer aan onze zijde. Al wat hier door den Minister is voorgesteld, werd in 1877, in 1884 en 1885 door den heer Van Houten als eenige redelijke grond voor kiesrechthervorming aangeprezen en op den voorgrond gesteld. Aan de eischen, door den heer Van Houten thans gesteld, beantwoordt geen enkele arbeider in Friesland, hetzij in de steden of op het platteland. En dit acht I spr. een groot kwaad, dat niet door maré- I chaussées is te keeren. Wat men thans allereerst dient te doen, is opheffing van j de onmondigheid des volks. Niet minder dan de heer Van Houten is spr. vóór het j kiesrecht der vrouwen en proportioneel kiesrecht, doch daarop te wachten zou zeer lang kunnen duren. Van de gevolgen eener j verwerping van deze wet stelt spr. zich J erger dingen voor dan de heer Rutgers meent. De heer Borret acht het door den Min. gekozen kenteeken van welstand zóó juist gekozen en zóó uitmuntend, dal hij het zelfs ook als kenteeken van geschiktheid wil zien aangemerkt. Uitbreiding van het kiesrecht, tot zoover de Grondwet toelaat, is z. i. een dringende eisch des tijds. Toch kan hij aan dit ontwerp in dezen vorm zijn stem niet geven, en wel louter uit eerbied voor de Grondwet. Hij hoopt, dat gemeen overleg eene goede wet in die richting moge tot stand brengen. Spr. kan en mag niet meegaan met hen, die het grondwettig bezwaar niet tellen. De heer Lambrechts herinnert er aan, hoe hij zich steeds tegen het algemeen kies recht heeft verzet. Thans is de sprong te groot en zeer zeker in strijd met de bedoeling van den grondwetgever. F.ene goede politiek eischt, dat uitbreiding van kiesrecht geleidelijk plaats hebbe. Maar de Minister deed zich meeslepen door hen, die het uiterste verlangen. Het toegeven aan allerlei eischen is eene groote fout. De Regeering heeft hier z. i. alle bezadigd heid overboord geworpen, om hand aan hand te gaan met de radicalen. (Wordt vervolgd.) Jl. Dinsdagvoormiddag, vóór het begin der zitting van de Tweede Kamer, hebben 24 liberale leden een samenkomst gehouden over de kieswet. De nieuwbenoemde Gouverneur-Gene raal van Nederl.-IndiG, jhr. Van der Wijck, begaf zich jl. Dinsdagmorgen naar Parijs. Binnenlandsch nieuws. Helder. Afloop der verkooping, ge houden op Woensdag 9 dezer, 's av. 8 ure, in het lokaal „Tivoli" alhier, ten overstaan van den notaris P. S. Hordijk 13. Een huis en erf, benevens twee per- ceelen bouwterrein met boet, Graveustr. 14 kooper de heer H. G. BiscbofF, voor f1295. 4. Een buis en erf, Zuidstraat 23 kooper de heer J. Winter qq., voor f 641. 5 en 6. Twee huizen, en erven, Jodensteeg 1 en 3 kooper de heer A. Zwaan, voor f 440. 8. Twee woningen onder één dak en erf, Wacht9traat hoek Kloksteeg 15 en 2 kooper de heer M. A. Grunwald, voor f 332. 11 en 12. Een winkelhuis en erf, Smid straat hoek Jodensteeg 20 en een huis en erf, Jodensteeg 10 kooper de heer P. Tho mas, voor f 775. 13. Een huis en erf, Artilleriestraat 22 kooper de heer H. Wijker, voor f 500. 15. Een huis en erf, Wacbtstraat 36koo per de heer F. A. de Koning, voor f 137. 16. Een winkelhuis en erf, Langestraat hoek Blomsteeg 9 kooper de heer S. M. Mnn- heim, voor f 402. 17. Een huis (in tweeën bewoond) en erf met moestuin, Langestraat 110a en 110b; koopers de heereu A. Grande en A. Grande, voor f 756. De overige perceelen zijn opgehouden. Texel. Tengevolge van het bedanken van den heer W. Brans zal Maandag 21 dezer alhier eene verkiezing plaats hebben voor een lid van den Gemeenteraad. Schagen. De lessen aan de Aspiran- ten-afdeeling van de Gymnastiek- en Scherm- vereeniging „Lycurgus" zijn tijdelijk gestaakt. De onderwijzer, de heer Tjalkens, heeft ge meend daartoe te moeten overgaan, daar de geringe deelname het offer aan tijd en moeite niet beloont. Heer-Hugowaard. Het Onderlinge Begrafenisfonds alhier hield jl. Zaterdag hare algemeene verandering. In tegenstelling met vele vereenigingen, neemt deze instelling steeds in bloei toe. Het ledental bedraagt thans 424, terwijl in het laatste dienstjaar slechts twee sterfgevallen plaats vonden. De aftredende bestuursleden, de heereu C. Swa- ger en K. Snel, werden herkozen en tot secretaris-penningmeester is gekozen de heer H. Tauber. Marine en Leger. De zilveren medaille voor 24jarigen eer lijken en trouwen dienst is uitgereikt aau den matroos Iste kl. P. van Beemen en het eereteeken voor belangrijke krijgsverrichtingen, met den ge3p Atjeh 18731890, aan den matroos 1ste kl. W. F. Lautman, heiden dienende aan boord van Hr. Ms". wachtschip te Amsterdam. Een groot aantal belangstellenden, waaronder schout bij-nacht G. Doorman en kapt.-luit. ter zee C. Vreedc, de eerste directeur en kominan- dant der marine te llellevoetsluis, de laatste komm.-off. van Hr. Ms. instructieschip „Nau tilus", bevond zich Dinsdagmiddag langs het Voornsche Kanaal, om getuige te zijn van een zeer ongewoon militair schouwspel. Onder aanvoering van officieren en adelbor sten le kl. en voorafgegaan door tamboer, pijper en het fanfare-korps van Hr. Ms. „Nau tilus", liggende in de Marinehaven te llelle voetsluis, trokken drie sectiën bootsmnnsleer- lingen van genoemden bodem langs het Voorn sche Kannal. Allen waren voorzien van zwem vesten. Op een gegeven commando sprong de le sectic in het kanaal, om, gedekt door de 2e, een veronderstelden vijand op liet glacis aan te vallen en te verdrijven. Toen de lste sectie „geland" was, volgde de 2de, die ge dekt werd door de 3de, die daarna ook volgde. Men heeft niets dan lof voor de houding van officieren en minderen. Alles liep best af alleen raakten er een paar wapens zoek want de troep was gewapend maar die werden later, naar men on9 mededeelt, opge- vischt. Na het interessant spiegelgevecht trok dc natte troep, onder het spelen van opwekkende mnrschen, naar Hellevoetsluis terug ook tijdens de manoeuvre had de muziek zich herhaaldelijk doen hooren. De mach. 2de kl. J. Van Ouwerkerk en de mach. 3de kl. J. Keyzer worden met 16 dezer geplaatst op Hr. Ms. wachtschip te Amsterdam. De mach. 2de kl. J. Zwart wordt geplaatst, aan boord Hr. Ms. „Zeehond". De mach. lste kl. J. G. H. Jordans, thans bij de conservatie te Amsterdam, wordt met 1 Sept. geplaatst op Hr. Ms. „DcRuyter". Tot schipper bij het Loodswezen op het Eng. kanaal is benoemd de heer C. Duinker en tot schipper op den Noordzeekotter de zee- loods E. de Vrij. De loodsleerling J. Gouda heeft met goed gevolg examen afgelegd voor zeeloods. Onderwijs en examens. Mej. .1. Wever, onderwijzeres teCastricum, heeft voor de benoeming te Westerland op Wieringen bedankt. Op 31 dezer, den verjaardag van Koningin Wilhelmina, zal te Kolhorn een schoolfeest worden gehouden. Landbouw en Veeteolt. Voor eenige jaren ontdekte de smid B., te Oosterend op Texel, een plantje in zijn bleekveld, 't welk bij onderzoek een kerse boompje bleek te zijn. Thans heeft hij daar van niet minder dan 70 halve KG. kersen kunnen plukken. In den loop der vorige week zijn te Boven- knrspel aangevoerd 100,000 stuks bloemkool. De prijs varieerde van f 5 tot f 8 per 100 stuks. Sluitkool daalde tot f 5 en f 4 per 100 stuks aanvoer 25,000 stuks. De handel in aardappelen blijft vast, met geregeld ver voer aanvoer 3000 manden prijs f 1 a f 1.35 per half hectol. De vruchtenmarkt is traag, wegens weinig vraag voor Engelsche markten de prijs liep terug tot 75 cent a f 1 voor peren en f 1 a f 1.30 voor appelen per half hectol. In den polder Waard en Groet zijn reeds verscheidene stoomdorschinachines in werking gesteld. Op het bekende landgoed „de Biezen", hij Bameveld, is men begonnen met maaien van groenvoedergewassen voor de persde op brengst is zeer groot. In 't begin van Mei uitgezaaid op oiigeinesten zandgrond, werd thans, niettegenstaande de gehcerscht hebbende droogte, bij weging ruim 41,000 Kg. per hectare geconstateerd. Nu volgt nog eene tweede snede in Oct. a. s. Zooals men weet, heeft het Hoofdbe stuur der Holl. Maatschappij v. Landbouw niet gunstig geoordeeld over de werk zaamheden van den heer Bertels, van „de Biezen". Genoemde heer antwoordt daarop uitvoerig in de „Barnev. Ct.", waaraan wij het volgende ontleenen Ik zou uw schrijven met een minach tend schouderophalen en een glimlachje kunnen beantwoorden, ware het niet, dat ge alles onwaar voorstelt en de belangen van den vaderlandschen landbouw in het alge meen daardoor schaadt. Voor de practische landbouwers, die zich hier persoonlijk nog niet overtuigden, wordt het daardoor moeilijk te onderschei den, wat waarheid is. Voordat ik verder ga, mij een oogen- blik met u bezig te houden, gelieve u mij te veroorloven, dat ik mij even aan u voorstel. Ik ben geen schoolman, maar practicus, schrijf nooit over dingen dan wanneer dit hoog noodig is, en dan nog wel alleen over feiten en liefst wanneer ik deze feiten nog aanschouwelijk aan ieder een kan voorstellen, en roep daarom dan ook iederen practischen landbouwer toe „Kom, zie en overtuig u Alles wat ik op landbouwgebied doe, is oorspronkelijk en druischt dikwijls tegen tot dusverre verkondigde landbouw-theo- rien in, waarom zich dan sommigen ge noopt gevoelen (zonder zich eerst zelf van de feiten overtuigd te hebben, want dan zou hun den grond ontnomen zijn, om daartegen iels te kunnen aanvoeren) aan de waarheid te kort te doen. Niet nieuw is, dat wegens de aanhou dende droogte overal gebrek is aan vee voeder; niet nieuw is, dat ik geheel alleen hier in Nederland het initiatief nam om hierin te voorzien en wel door eene kleine brochure speciaal voor dit doel het licht le doen zien niet nieuw is, dat ik hiervoor nog proefveldjes aanlegde, waarin aanschou welijk bevestigd wordt, hetgeen de praktijk mij leerde en de brochure beschrijft. Dat ik verder 20,000 Kgr. zaaizaad inkocht om een ieder daaraan te helpenniet nieuw is, dat meerdere rijkslandbou wieeraren her haaldelijk naar hier kwamen met allerlei vragen om zich van de nieuwe methode van de Biezen op de hoogte te stellen niet nieuw is, dat de Heeren rijkslandbou wieer aren met den inspecteur van het landbouw onderwijs, den Heer Löhnis, aan het hoofd, den landbouwers op zandgronden super- phosphaat als kunstmest willen doen zaaien voor een gewas, waarop deze mest hoege naamd geen invloed heeft, ja, gelijk staat met geene bemesting. Proefvelden over meerdere jaren hebben mij dit bewezen en had ik thans geen veld met 5 bemestingsproeven, waardoor ik dit feit kan aantoonen, ik zou er over gezwegen hebbenthans acht ik mij tegen over den Vaderlandschen Landbouw daar toe verplicht; en nu willen wij eens gaan zien wat voor mij nieuw is en wat ver volgens misschien wel nieuw voor U en voor alle practische landbouwers zal zijn. Nieuw voor U en alle practische land bouwers is het zeker te vernemen, dat de nietskostende Bertel's Groenvoederpers ge heel oorspronkelijk is en reeds in 1890 door mij werd uitgevonden. Het is goed dat U de heeren van der Breggen er bijhaalt, ook drie dezer heeren kwamen zich van het voe der van 1893 overtuigen en constateerden het volgende 1. dat mijne manier van persen niets kost dan eenige oude dwarshouten of 10 spoor wegdwarsleggers van 25 cent per stuk, 0111 200000 K.G. groenvoeder te persen 2. dat men daarmede een voeder verkrijgt, riekende als versch roggebrood met honig. Ook deze heeren waren verbaasd en had den nog nimmer zulk heerlijk voedsel ge zien3. dat van de p. m. 150000 K.G. die wij hadden ingereden bij stortregen, hoege naamd niets, nog geen Kilo, verloren ging. Dat alle landbouwers in Nederland, Duitschland enz. er over klagen dat bij de Blunts-en andere persen ongeveer van den gepersten hoop, dus 50000 K.G. voeder, ver loren gaat en middelen beramen om dit te voorkomen. Sommigen lieten de pers om platen en bekappen (waardoor de Buntspers reeds op f400 4 f500 komt te staan en nog vermocht men het euvel niet weg te nemen, en zie, op de eenvoudigst denkbare manier neem ik het euvel weg en daarmede verdwijnen Blunfs- en alle andere persen van het tooneeldoor een grooten omweg heb ik zoo het ware en eenvoudige gevon den, hetgeen de kleine boer (wijl het niets kost) in toepassing kan brengen. Is dit niet iets nieuws uitvinden Of noemt het hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw het eene klei nigheid iste dat de boer zich een pers moet aan schaffen die met bekapping enz. f 400 4 f 500 kost en dan nog volstrekt niet aan het doel beantwoord 2de dat jaarlijks bij iede ren pershoop van 200,000 K.G. ongeveer dus 50000 K.G. verrot, verloren gaat; dit verlies, 4 f 20 per 1000 K.G. gerekend, bedraagt toch ook 1 1000 per jaar! Is het niets nieuws, door feiten geconsta teerd te zien, dat de landbouwers jaarlijks millioenen laten verloren gaan en de middelen aan de hand worden gedaan, door andere, betere en doelmatiger bebouwing van den grond, niet alleen deze millioenen uit den bodem en voornamelijk uit de lucht te bemachtigen Is het niets nieuws, dat waar de heer H. M. Hartog te Bameveld kortelings nog uit rijpe ondervinding schreef dat het eene groote fout is geweest de hooge zandgronden te ontginnen, ik thans door feiten aantoon, deze bij doelmatige bebouwing en betere grondbewerking minstens zooveel kunnen opbrengen als thans zelfs de beste kleigron den opleveren en dan daarbij den grond nog gelijktijdig te verbeteren Is het niets nieuws, dat klei-en andere zware gronden door doelmatiger bebouwen en met veel minder kosten minstens het dubbele kunnen opleveren Is het niets nieuws, dat de ontginning op kostbaar bewerkte heidevelden mislukte en de zelfde heide volgens mijne manier van grondbewerking bijna zonder kosten direct rijpe vruchten droeg? Is het niets nieuws, dat daardoor thans de meeste heidegronden zoo goedkoop ont gonnen kunnen worden en nog wel zonder dierlijken mest, dat van de opbrengst het tweede jaar reeds de kosten van den grond, werkloonen enz. enz. geheel gedelgd kunnen worden Is het niets nieuws, dat zandgrond, die tot dusverre hoogstens f150 per bunder aan vruchten kon voortbrengen, gepasseerd jaar 1 Mei bezaaid, in October reeds had opge leverd 75.000 K.G. groenvoeder in 2 sne den. Dat dit geperst Zoetgrom voeder volgens de analyse te Wageningen bevat bij 79! vocht, 4,2 pCt. eiwit en 1,6 pCt. vet, zie Landbouw Weekblad 17 Dec. 1892, maakt dus bij hooi drooge stof, 11 pCt. eiwit en 4,2 pCt vet; terwijl het hooi van klei- en andere goede gronden slechts gemiddeld bevat 6 pCt. eiwit en 1 pCt. vet bij veel minder gewicht opbrengst. Dat menderge- 64 volgende, de grond van zijne zorgen openbaarde. Eenige koeien waren onder bedenkelijke kenteekenen ziek geworden en het stond te vreezen, dat er eene geheele epidemie zou uitbreken. „Als de epidemie uitbreekt, dan beteekent dat een groot verlies," zeide bij bekommerd. „Wel is waar heb ik alle mogelijke voorzorgsmaatregelen getroffen, maar voor zulke dingen is met menschelijke krachten en kennis weinig te doen en men moet bukken voor een hoogeren wil." Editli, die aan bet venster met ongeduld op de komst van Johanna stond te wachten, had slechts verstrooid geluisterd. Bij zijne laatste woorden wierp zij echter met een ongeduldig gebaar het hoofd in den nek. „Hoe kan men zich nu toch op de Voorzienigheid beroepen, waar het eenvoudig een paar koeien geldt Ik had juist iets met je willen bespreken, wat mij sinds gisteren op het hart ligt, maar ik denk, dat de zorg voor je zieke koeien je gedachten geheel in beslag neemt." De spottende scherpte, waarmede zij dit zeide en die door niets gerechtvaardigd werd, verraste hem evenzeer als zij hem onaangenaam aandeed. Maar hij was gewoon, in den omgang met zijne jonge vrouw altijd even ridderlijk beleefd te zijn en daarom zeide hij op zijn gewonen toon „Ik had er aan moeten denken, dat ge geen belang stelling koestert voor mijne landbouwaangelegenheden. En ik behoef je wel niet eerst te verzekeren, dat de zorg voor mijn vee mij niet zal verhinderen, met volle deel neming te luisteren naar iets, waarvoor ge u interesseert. Is u gisteren, gedurende mijne afwezigheid, zooiets onge woons bejegend 65 „Ja, ik heb eene ontmoeting gehad met dien Wilhelm Abrikat, die volgens u een socialistische volksleider is." „Wat? Je hebt met dien man gesproken," vroeg Gerard onaangenaam verrast. „En heeft hij zich oneer biedig jegens u gedragen „Volstrekt niet! Hij heeft integendeel mij overtuigd, dat uw zegsman hem uit persoonlijke vijandschap bij u zwart heeft gemaakt." „Nu, dat zou mij voor hem genoegen doen. Maar ge maakt mij werkelijk nieuwsgierig iets meer van dien merk waard igen man te hooren." En Edith vertelde nu uitvoerig haar avontuur. Haar verslag was echter niet onpartijdig, daar hare afkeer van Jankowski en een zekere sympathie voor Abrikat er invloed op uitoefenden. Zij gaf echter het gesprek mot Abrikat juist weer en terwijl zij gedurende het geheele verslag met den rug naar haren man had gekeerd gestaan, wendde zij zich nu om, in spanning afwachtende wat hij zou zeggen. „Een zonderlinge geschiedenis, inderdaad," zeide Gerard hoofdschuddend. „Er had misschien iets flinks uit dien knaap kunnen groeien, als hij bijtijds in goede handen was geraakt. Maar de Jankowski's is het niet kwalijk te nemen, dat zij het onderscheid niet kennen tusschen een socialisti- schen agitator en een fantastischen geestdrijver. En voor de opruiing, die in ieder geval bestaat, is het vrij onver schillig, of zij uit zuivere of onzuivere motieven voort komt. De religieuze waanzin kan onder sommige omstan digheden nog gevaarlijker zijn dan de politieke en of men de menschen nu in het gekkenhuis of in de gevangenis stopt, onschadelijk maken moet men hen toch in ieder geval."

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 2