zichten, dat men hier te doen heeft met iemand, die in 1891 bij de verkiezingen den schijn heeft aangenomen, van in te stemmen met het manifest der Liberale Unie waarbij gezegd werd „dat de kiesbevoegd heid door onbekrompen toepassing van het voorschrift der grondwet moest worden uit gebreid en de wetgever daarbij aanstonds zoover moest gaan als een eerlijke uitleg ging van de grondwet hem toelaat", maar die nu, zich achter het voorschrift der grond wet verschuilende, door bekrompen toepas sing van het voorschrift de k'esbevoegdbe'd niet verder wil uitbreiden dan met zijn con servatieve denkbeelden strookt. Na vermelding van de wijze waarop de heer Gerritsen hem op het laakbare van zijne handelingen wees en na bespreking van het amendement, dat wij in ons vorig nummer mededeelden, gaat de „Hoornsche Ct." aldus voort Met de Beaufort en met Van Houten, stelt de afgevaardigde van Alkmaar thans amendementen voor ter beperking van de uitbreiding, door de reg. voorgesteld. Thans zegt hij, dat de leuze, in 1891 bij de stembus gebruikt, niet heel veel zegt; dat het eene leuze is die misverstand kan kweeken end ie eene bedriegelijke leuze kan worden. Waarom dit dan niet in 1891 vóór de verkiezing gezegd Onder betuiging van vriendschap voor deze regeering, stelt hij een amendement voor, dat lijnrecht in strijd is met de be ginselen door de reg. in de kieswet neerge legd, wetende dat indien zijn amendement met behulp der conservatieven onder de liberale en katholieke kamerleden wordt aangenomen, het ministerie moet aftreden ofde Tweede Kamer wordt ontbonden. Wij hopen, dat het laatste zal geschie den en dat de kiezers van Alkmaar dan op de meest ondubbelzinnige wijze zullen too- nen, dat ontrouw aan bij de stembus afge legde verklaringen bij hen geen verschoo ning vindt. De minister van financiën maakt bekend dat de bij koninklijk besluit van den i3den April 1893 („Staatsblad" No. 75), krachtens de artikelen 29 en 37 der wet van den 2 7 sten September 1892 („Staatsblad" No. 223) op de vermogens belasting, ingestelde raden van beroep zijn samengesteld als volgt Te Alkmaar: voorz. rar. H. Boelmans ter Spill, aldaar; leden: J. de Lange J.Cz., aldaar2. J. M. de Sonnaville, aldaar 3. J. L. T. Groneman, te Wieringerwaard; piaatsverv. leden Jhr. mr. D. v. Foreest, te Anna Paulowna2. C. H. Beels, te Schagen3. J. P. Kool Pz., aldaar. Te Parijs is overleden de beroemde waterstaats-ingenieur Waldorp, in den leef tijd van 69 jaar. Hij woonde sedert zijn terugkeer van de werken aan de Plata- rivier te Parijs. De begrafenis zal morgen plaats hebben. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Kieswet-ontwerp. Nog zijn de volgende amendementen voorgesteld 1. Van den heer Valette, om art. 6 aldus te lezenDe uitoefening van het kiesrecht wordt geschorst voor de militairen beneden den rang van officier bij de zee- en land macht, ingeval van oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden. 2. Van den heer Gerritsen, a. om art. 4, laatste zinsnede, te lezen onderstand aan de inwonende vrouw of minderjarige kinderen, met voorkennis van den echtgenoot of vader verstrekt, wordt geacht door dezen te zijn genoten. b. Om aan art. 6 toe te voegen. In een gedeelte van het grondgebied des Rijks, dat in staat van oorlog of in staat van beleg is verklaard. 3. Van den heer Ferf, om het woord „meerderjarigen" in art. 1 in den tweeden regel te doen vervallen, en in den derden regel, tusschen de woorden „die" en „de" in te voegen de woorden„gehuwd of gehuwd geweest zijnde, den leeftijd van 23 jaar, die ongehuwd zijnde, den leeftijd van 25 jaar hebben bereikt en die", enz. Bij aanneming van dit amendement ver valt de slot-alinea van art. 2. Binnenlandsch nieuws. Wieringerwaard. Zondag 3 Sept. a. s. zal alhier eene harddraverij om con tanten worden gehouden, met paarden, uitsluitend van eigenaars uit deze gemeente. Wieringen. Vergadering van den Raad dezer gemeente, op Vrijdag 18 dezer, des nam. om 2 uur. Punten ter behandeling 1. Onderzoek geloofsbrieven gekozen raadsleden. 2. Reclame hoofd, omslag. 3. Onderwijs. 4. Gemeente-financien. Schagen. Bij de jl. Dinsdag gehouden herstemming voor een lid van den gemeente raad, is gekozen de heer C. A. Hoog- schagen. Schermerhorn. Deze gemeente be zit een prachtige kerk met beschilderde glazen, die men vroeger o. a. mede ten geschenke ontving van vele Noordholland- sche steden. Door den burgemeester is thans aan de besturen dier verschillende gemeenten om steun verzocht, ten einde de in den loop der eeuwen gehavende vensters te doen restaureeren. Oudkarspel. Bij de op 15 dezer gehouden stemming, voor de benoeming van een hoofdingeland van deze banne, is met algemeene stemmen herbenoemd de heer J. Schagen. Alkmaar. De Gemeenteraad heeft een krediet toegestaan van ten hoogste f 750, o'm van gemeentewege aan de inge zetenen eenen feestdag te bereiden bij ge legenheid van de opening der Cadettenschool op 30 Sept. Marine en Leger. De opiumjager „Cycloop", van Vlissingen nRnr Batavia, arriveerde jl. Dinsdagmorgen te Port-Said. Aan boord was alles wel. De off. mach. 2de kl. P. van Wingaarde is voor den dienst afgekeurd eu zal op pen sioen worden gesteld. In 1894 zal te Amsterdam een applicatie- school voor machinisten worden opgericht. Het eerste ioelatings-examen zal waarschijn lijk in Juli of Aug. 1894 plaafs hebben en daaraan zullen deelnemen de machinisten van af hen, die op 1 Jan. 1891 tot machinist lste kl. zijn bevorderd, tot hen die vóór 1 Juli 1887 tot mnch. 3de kl. zijn aange steld, voor zooverre zij zich op het tijdstip van het examen in Nederland bevinden. De cursus zal in Sept. aanvangen. Bij het lste reg. inf. zijn, na afgelegd examen, tot het lste studiejaar van den cur sus toegelntcn de sergeanten van der Weijde, Hattinga Raven, Wildervauk, Overeero, Ros en Kniepstra. Onderwijs en examens. De heer T. Reedeker, van Terschelling, heeft te Groningen de hoofd-acte voor lager onderwijs bekomen. Benoemd tot onderwijzeres aan de 2de openb. school voor on vermogenden te Alk maar, de dames G. Bakker, aldaar en G. Kooijman, te Heer-Hugowaard tot idem aan de lste openb. school voor onvermogenden te Alkmaar, mej. H. C. de Groot, te Warmen- huizen. Landbouw en Veeteelt. In de jl. Maandag gehouden vergadering van de afd. Zijpe der Holl. Maatschappij van Landbouw werd de vraag besproken of het, bij het tegenwoordige gebrek aan werk, ook wenschelijk zou zijn, het graan met de hand te laten dorschen. Tegen dit denkbeeld be stonden echter zoovele en zulke gewichtige bezwaren, dat men meende naar andere mid delen te moeten omzien, om tot dit doel te geraken. De behoefte aan geld en de nood zakelijkheid dientengevolge om het graan spoedig marktklaar te hebben, scheen wel een van de grootste bezwaren. Algemeen besfond echter de overtuiging, dat het noodzakelijk was, in den aanstaanden winter in de behoefte aan werk te voorzien. Na bespreking werd aangenomen het voorstel om de verschillende besturen in de gemeente (polder-, gemeente- en armbesturen) te ver zoeken, een of meer leden fe benoemen, om met het bestuur van de afd. Landbouw eene commissie te vormen voor werkverschaffing. Deze commissie zou dan zooveel mogelijk in werk moeten voorzien en daarvoor aan de verschillende besturen geldelijkeu steun kun nen vragen. De aanvoer van groenten te Bovenkarspel was de vorige week niet zoo groot als andere weken, terwijl de prijzen gedrukt werden door groote aanvoeren van Laneedijk. De prijs van de bloemkool, welke in het raidden der week opliep tot f9 a 11, laaide op het eind der weck tot f 4 a 5 per L00 stuks. Aan merkelijke hoeveelhediii werden voor de zou- terijen aangekocht. I>. aanvoer bedroeg 125.000 stuks. Sluitko'il, vooral roode, werd tot hoogere prijzen met graagte genomen aanvoer 70.000 stuks; witte f3 a 7, roode I f5 a 8 per 100 stuks. Aardappelen met stillen handel tot gewono prijzen, terwijl du prijzen der vruchten bijzonder laag zijn. Aard appelen fO.85 n 1.25, peren f 0.60 a 0.90, appelen f 0.70 a 1 p. h. 11L. De eerste aan gevoerde uien werden genomen voor fl.50 per h. HL. De uicnteelt schijnt nogal mee te vallen. De besmettelijke varkensziekte is te Boven karspel uilgebroken. Jl. Zondag werd bij vele landbouwers in den polder Waard en Groet graan van het veld binnengereden. Er staat al niet zoo heel veel meer te veldemet voortvarendheid wordt dit jaar gewerkt. Zooveel als er reeds van het gewas is verkocht, vallen de prijzen in het algemeen niet mede. Ook de opbrengst is beneden verwachting. Opmerkelijk is het dit jaar, dat in dezen polder op het beste land de minste opbrengst wordt verkregen. Wederom besloot een der melkleveranciers, tevens aandeelhouder in de Kaasfahriek te Kolhorn. zijne melk niet meer aan de fabriek te leveren. Nam eeuigen tijd geleden, bij gunstiger geldelijke uitkomsten, het aantal leveranciers steeds toe, te bedroeven is het, dat men thans, bij eeuigen achteruitgang der prijzen, dadelijk besluit om er uit te loopen. Voor eenitre weken werd in een aardappel veld onder de gemeente Ambt-Delden op het loof een insect gevonden, dat veel overeen komst had met den zoozeer gevreesden Colorado kever. De Burgemeester zond er onmiddellijk eeni- ge van aan den Minister, doch ontving daarop bericht, dat uit een ingesteld onderzoek was gebleken, dat het gevonden insect niet andere was dan het gewone Lievenheersbeestje (coc- cinella semptcmpunctata). De afd. Barneveld van de Geld.-Overijss. Maatschappij van Landbouw heeft besloten, kunstmeststoffen aan te koopen en proeven te nemen bij verschillende landbouwers met bemesting onder Saksische rogge. De heer B. H. Bertels zal de afd. verte genwoordigen op de alg. verg. te Nijmegen. Kerknieuws. PREDIKBEURTEN. Ned. Ilcrv. kerk te Texel. Zondag 20 Aug., Burg, voorm. 9.30 en Oosterend, nam. 3 u., ds. van Scliaick. Waal, voorm. 10 u. en Oudesehild, nam. 2 u., ds. de Mazure. Den Hoorn, voorm. 9.30, ds. Leffef. De Cocksdorp, voorm. 9.30, de lieer Barends. Doopsgez. kerk te Texel. Zondag 20 Aug., Burg, voorm. 10 uur, ds. vau Kleelf, van Aalsmeer. Oosterend, voorm. 10 u., ds. Kuperus. Ned. Herv. kerk te Noord-Zijpe. Zondag 20 Aug., voorm. 9,80, Schager- brug, ds. van Denreen. Doop. Ned. Herv. kerk te Zuid-Zijpe. Zondag 20 Aug., geen dienst. Doopsgezinde kerk te Zuid-Zijpe. Zondag 20 Aug., voorm. 9.30, Oudesluis, ds. van Calcar. Ned. Herv. kerk te Caliantsoog. Zondag 20 Aug., voorm. 9.30, ds. v. Dijk. Ned. Herv. kerk te Sint-Maarten. Zondag 20 Aug., voorm. 9 u., ds. Mühring. Ned. Herv. kerk te Eenigenburg. Zondag 20 Aug., voorm. 9.30, ds. Koch. Ned. Herv. kerk te Wieringerwaard. Zondag 20 Aug., voorm. 9.30, ds. Pareau, van Anna Paulowna. Ned. Herv. kerk te Kolhorn. Zondag 20 Aug., nam. 1.30, ds. Pareau. Ned. Herv. kerk te Waterland op Wieringen. Zondag 20 Aug., voorm. 10 ure, ds. van Kluijve, van Schagen. Belanghebbenden worden attent gemaakt, dat er bij den Afslager JACQUES VAN ROSEN- DAEL, Stationstraat 12, den Helder, steeds gelegenheid bestaat, tegen zeer aannemelijke voorwaarden, tot opgaaf van allerlei goederen, voor publieke verkoopingen bestemd, waarvan de eerst- volgende zal plaats hebben op Woensdag 23 dezer. Buitenland. Frankrijk. Het scheidsgerecht inde Behringzee-quaestie heeft bepaald, dat Groot-Brittannie geen recht van Rusland op jurisdictie heeft erkend dan uitsluitend op de visscherij. Alle rechten van Rusland in het gedeelte van de Behringzee, zich uitstrekkende ten Oosten van de zee-grens, vastgesteld bij het tractaat van 1889, zijn op de Ver. Staten overgegaan. De Ver. Staten hebben dus geen recht op de robben in de eilanden in de Behringzee, die aan de Ver. Staten behooren. Een kolossaal ruiterbeeld vanjeanne d* Are, door den heer Roulleau, zal eerlang te Chinon worden opgericht. Het trekt de aandacht door de biutale wijs waarop het is uitgevoerd. De maagd van Orleans wordt voorgesteld, in vliegenden ren te paard een aanval uitvoerende en springende over de lijken der Engelschen. Er zit leven in 't werk.... te veel leven echter volgens een Fransch generaal, die opmerkt, dat een zoo zwaar bepautserd en beladen paard onmogelijk zoo snel kan galoppeeren, dat de recht achterover hellende stand der 1 berijdster, deze onvermijdelijk in enkele oogen blikken uit den zadel zou doen tuimelendat bij den aanval het vizier gesloten behoort te zijn en niet open zoo als hier.... „Jeanre d' Are, het paard en het tuig zijn geheel verkeerd", zegt de generaal, zijn meening samenvattende. „Overigens is de groep voortreffelijk." Duitschland. Volgens „Dalziel" heeft de 73-jarige prins Alexander van Pruisen, kleinzoon van Friedrich Wilhelm II, een jonge tooneelspeelster uit Mllnchen gehuwd. De zaak wekt groot opzien. Engeland. Wegens de dreigende hou- j ding der werkstakers in het dal der Ebro, is er een detachement van 200 soldaten heengezonden en is de politie versterkt. In j den loop van den avond kwam het tusschen de politie en de werkstakers herhaaldelijk i tot botsingen. Zwitserland. Het internationaal congres van spoorweg-arbeiders is jl. Maan dag te Zurich gehouden. Besloten werd tot het oprichten van internationale hulpkassen en tot het vast stellen van den achtuurs-werkdag. Op voorstel van den Nederlandschen afgevaardigde werd bepaald, dat de werk- lieden-vereenigingen elkander steun moeten verleenen bij werkstakingen, onverschillig welke gevolgen daaruit kunnen voort spruiten. Zanzibar. Eene afdeeling Engelsche zeesoldaten heeft de stad Vitou aangevallen en ingenomen, om den Sultan van Vitou (Oostkust van Afrika) voor zijn vijandige houding tegenover Engeland te straffen. De stad is verwoest, de Engelschen hebben 2 officieren verloren, de inboorlingen vlucht ten naar het binnenland. Eng.-Indie. Jl. Dinsdagmorgen ten 7 uur was te Bombay alles rustig, men ging echter voort met het geyangen nemen van de leiders der volksoploopen. Het getal der gevangenen bedraagt nu 1500. De hoofden der Mahomedanen zullen een samenkomst hebben met die der Hindoes, waarvan men het beste verwacht. Zuid-Afrika. Lobengula, de Koning de Matabeles, heeft nog een brief, ditmaal in dreigenden toon gesteld, aan de Britsche Zuid-Afrika-Maatschij. gezonden. Hij eischt nadere verklaringen voor den aanval op zijne manschappen bij fort Victoriahij erkent geen grens en verklaart voornemens te zijn een andere strijdmacht te zenden om zijn vee uit Mashonaland te halen. Gemengd nieuws. Over de schadevergoeding voor de afgebrande Hervormde kerk te Assendelft is verschil ontstaan; het verschil loopt over ongeveer f 4000, veroorzaakt door de nog overgebleven muren. In den dood vereenigd. Het volgende vreeselijke voorval wordt uit Amsterdam gemeld Zaterdagnacht te 12 uren ging een vrouw, die ernstig aan asthma leed, haar man halen, die op de Nieuwmarkt met een stalletje met schoenen stond. Op de Prins Hendrikkade kreeg zij een geweldige hoestbui en moest op ce.n stoep uitrusten medelijdende men- schen brachten haar in een perceel 8 ter verpleging. Het werd echter niet beter en na korte oogenblikken was zij een lijk. Een boodschap werd in allerijl naar haar man gebracht, na korten tijd kwam hij haastig aanloopen en schrikte zoo geweldig bij het zien van van zijn overledene vrouw, dat hij een toeval kreeg en stierf. Beide lijken werden naar het Gasthuis vervoerd. De tijding, dat de man zou zijn over leden wordt van andere zijde weer tegenge sproken. In de woning van vrouw J., in het Korte Roosendaal te Utrecht, bekend als verpleegster van pasgeboren kinderen, wier moeders in de onmogelijkheid verkeerden hare kinderen bij zich te houden, is thans het Kinder-bestedelingenhuis gevestigd. Twee der daar verpleegde kleine, onvermogende, ouderlooze kinderen, die van stadswege werden ondergebracht, schijnen in de laatste nachten door akelige visioenen te zijn vervolgd. Naar verhaald wordt, worden zij her haaldelijk door een man aangegrepen, die hen den hals wil afsnijden. Vrouw J. moet het zelt gezien hebben, maar anders niemand, ofschoon er jl. Maandagavond tot laat in den nacht een paar honderd personen voor het huis stonden, die door een zestal po- litie-agenten moesten in bedwang gehouden worden. Er wordt natuurlijk een moordgeschiede nis mede in verband gebracht een ake lige moord, die den bedrijver zelfs geen rust in zijn graf gunt. Maar een feit is het, 76 heide en na alles wat in de laatste dagen was voorgevallen, bezat zij nóch de kracht, nóch de koelbloedigheid, om hem gebiedend af te wijzen. Ja, in den gemoedstoestand, waarin zij zich bevond, kon zij zelfs de vreugde niet verbergen over de verschijning van een deelnemenden vriend, juist in dit gewichtig oogenblik, nu zij meer dan ooit steun noodig had. En al poogde zij trotsch en boos te kijken, toch lichtte in hare oogen een straal van vreugde, toen Burghardt ademloos van het snelle loopen en met een gelaat, bleek van ontroering, voor haar stond. „Hoor mij aan, mevrouw," zeide hij haastig, als om hare tegenwerpingen te voorkomen. „Vergun mij mij te recht vaardigen, voor gij mij veroordeelt en mij opnieuw verbant. Hoe heilig u ook uwe plichten als echtgenoote van Gerard von Rinkow zijn, kunt gij toch niet elk gevoel van mede lijden onderdrukken, kunt gij toch niet ter wille van hem een geheel menschenleven verwoesten!" Zijne laatste woorden waren veel vertrouwelijker ge sproken dan de eerste, want hij had genoeg kennis van vrouwenharten, om liet lichten van hare oogen te begrijpen. Ook de schijnbare strengheid, waarmede Edith hem ant woordde, deed hem dan ook niet ontstellen. „Wij zijn niet in mijn huis, mijnheer Burghardt en ook niet op den grond van mijn man. Ik heb derhalve geen recht u weg te sturen, of u den toegang te verbieden, daar, waar iedereen vrije toegang heeft. Maar gij behoeft uw verblijf hier niet afhankelijk te maken van mijn verlof, als uwe studiën als kunstenaar u hierheen drijven." „Goed dan zeide hij met eene beslistheid, waarachter hij nauwelijks zijn vreugde kon verbergen. „Ik zal u niet om vergunning verzoeken, maar ik zal ook niet liegen en 77 als een armen zondaar het verboden heiligdom binnensluipen. Als gij mijne vrijheid van Groenheide nog altijd niet kunt vergeven en als gij mij de gelegenheid niet wilt geven, het weder goed te maken, laat mij dan boete doen, opdat deze ondraaglijke last eindelijk van mijn borst gewenteld wordt. Zeg uw man alles, wat op dien avond in het park tusschen ons is geschied, of vergun mij het te doen. Gij zelf hebt daarbij niets te vreezen, want Rinkow zal u zonder voorbehoud gelooven en denken, dat gij slechts uit een grootmoedig medelijden jegens mij tot nu toe hebt gezwe gen. E11 ik zweer u, dat ik mijne borst als doelwit voor zijn kogel zal stellen, zonder hein te kwetsen. Mijn woord tot pand, dat hij onverlet in uwe armen terugkeert." Misschien zou Edith onder andere omstandigheden ge troffen zijn door het theatrale in zijne rede en, daardoor onaangenaam aangedaan, hem van zich hebben gestooten. Maar thans, nu zij nog de smartelijke werking gevoelde van den twist met haar man, nu klonken de woorden van den schilder haar tegen als eene uiting van de wanhopige moed van een ridderlijk karakter en het was eer bewondering dan afkeer, die zij ondervond. En tegelijkertijd kreeg zij een ingeving, die haar voortreffelijk voorkwam en waarop zij, zonder verder haar verstand te raadplegen, terstond inging. „Neen, mijnheer Burghardt," zeide zij, zich levendig en zonder onvriendelijkheid tot hem wendend, „het zou waarlijk geen zoen zijn voor uwe ongepastheid, als ik Gerard tot moordenaar van u maakte. Maar is het u werkelijk ernst, dan kan ik u in de gelegenheid stellen het gebeurde bij mij weer goed te maken, als gij bereid zijt u geheel ter mijner beschikking te stellen, om eene plicht der mensche- lijkheid te doen."

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 2