NEDERLAND. naar liet noorden. Vanaf dit punt werd de linkeroever door de meer naderbij komende berghelling steiler en bosch- rijker dan de rechter oever, welke nog een aanzienlijk eind moerassig en met laag struikgewas bedekt bleef. Tusschen het punt, waar de rivier zich naar het noorden richt en het gebergte, begon de grond aan den linker oever over een uitgestrektheid van ongeveer drie duizend schreden langzaam op te stij gen. Dit terrein was door moerassen en alang-alangvelden bijna geheel on begaanbaar gemaakt. Tam-Alam had zijn hoofdmacht, welker sterkte wij niet konden bepalen, tusschen het gebergte en de rivier op gesteld, den linkeroever sterk bezet en ons daardoor genoodzaakt hem alleen in het front aan te vallen. Wij konden onder de Battaks geheele afdeelingen opmerken, die met geweren gewapend warenhet meerendeel droeg echter slechts speren, pijl en bogen. Wij konden duidelijk van iedere afdeeling de geheel in het wit gekleede voor vechters opmerken, w<flke door de van de eene naar de andere afdeeling snel lende Sandrihs (priesters) ten doode gewijd werden. Deze voorvechters offeren zich geheel vrijwillig voor hunne landgenooten op door opium bedwelmd, slechts gewapend met korte speer of' kris, storten zij zich roekeloos midden tusschen den vijand, om dezen in ver warring te brengen en blijven tot hun laatsten ademtocht strijden om hunnen landgenooten baan te breken. Tegen gedisciplineerde troepen is hunne op offering te vergeefsch, daar de soldaten bevel hebben, voornamelijk op deze voorvechters te schieten, welke dan ook reeds den dood gevonden hebben, voordat zij de vijandelijke troepen hebben bereikt. Toen wij de vijandelijke stelling in het gezicht kregen, liet de generaal de compagniën zich uitbreiden en zond twee van hen over de rivier, met bevel den vijand van den noordelijken oever te verdrijven, de niet breede rivier over te steken en de linkerflank van de vijandelijke stelling aan te grijpen. De sappeurs kregen bevel op onzen linker vleugel een weg te banen en een ge schikte plaats voor onze artillerie gereed te maken. Onze tirailleurs waren spoedig met de Baitaks aan den dans, van wie een goede honderd, met geweren gewapend, de boomen en boschjes aan den voet van de berghelling bezet hielden en zich moedig verdedigden. Toen een compag nie beproefde den vijand dooreen bajonet- aanval te verdrijven, stortte zich een sterke macht speerdragers op haar en bracht haar zoodanig in bet nauw, dat een tweede compagnie haar te hulp moest komen. Het gevecht was op dit punt algemeen. De Maleiers schoten vrij goed en brachten ons menig ver lies toezoodra onze kolonnen met meer levendigheid vooruit drongen, stortte zich de dichte massa speerdra gers hun van de hoogte tegemoet en bracht hen tot staan. Deze manoeuvre herhaalde zich in den loop van het ge vecht meermalen. Zonder artillerie kon het op deze manier nog lang duren, voordat het tot eene belissing zou komen de generaal beval mij daarom naar den linkervleugel te rijden om voor een spoedige plaatsing der artil lerie zorg te dragen. Voor ik daar echter aankwam, vielen de eerste kanonschoten reedshet was den dapperen batterij-cominandantgelukt vier van zijn stukken geschut in bat terij te brengen. De uitwerking, die de met kartetsen geladen vierponders teweegbrachten, was zeer spoedig op te merkende dichte drommen der Bat taks bewogen zich onrustig door elkaar. Op dit oogenblik zagen wij den Radjah zich aan hun spits zettenmet zijn korte werpspeer op onze kanonnen wijzende, voerde hij hen onder een ver schrikkelijk Amok-amok-geschreeuw tegen onzen linkervleugel aan. Ik stelde in alle haast mijne compagniën rechts en links van het geschut op en wachtte zoo den aanval af. Toen de Battaks genoeg genaderd waren, gaven de beide compagniën een salvo op hen, hetwelk door een onafgebroken rottenvuur ge volgd werd, terwijl de batterij haro kartetsen in de dichte drommen van den vijand wierp. Niettegenstaande de grootste dapperheid en doodsverachting en het schitterende voorbeeld, dat de Radjah hun gaf, konden de Maleiers tegen dit verwoestend vuur geen stand houden zij stoven uiteen en vluchtten de berghelling af, ijverig vervolgd door de twee compagniën, die hun geen tijd lieten zich weer te verzamelen. Toen wij de hoogte bereikt hadden, zagen wij ook den linkervleugel der Battaks voor onze troepen terugwijken. Onze geheele linie rukte nu vooruit en spoe dig was de vijandelijke stelling nu geheel in onze handen, terwijl de Ma leiers zich in een haastige vlucht terug- I trokken. Twee .Tavaansche compagniën zetten de vervolging voort, terwijl de overige troepen het bivak opsloegen. Ons verlies in dit gevecht was niet onbeduidendwij hadden drie gesneu velde officieren en ongeveer veertig sol daten te betreuren, terwijl twaalf offi cieren en meer dan tachtig soldaten meer of minder zwaar gewond waren. Van de Maleiers bedekten over de twee honderd dooden het slagveld hunne gewonden hadden zij meegenomen. HELDER, 24 Augustus. Officlëele berichten uit de „Staatscourant" Bij Kon. besluit is met 1 October a. s. de opzichter der magazijnen bij 's Rijks werf alhier J. Dekkers, op zijn verzoek, eer vol uit 's Rijks dienst ontslagen, behoudens toekenning van pensioen 2. bevorderd tot opzichter der magazijnen bij 's Rijkswerf alhier, de 1ste bewaarder bij die werf D. Yiejou 3. den bootsman bij 's Rijkswerf te Arasterdam H. Verbruggen, ter zake van lichaamsgebreken, die hem voor de waarne ming van zijn ambt ongeschikt maken, eer vol ontslag uit 's Rijks dienst verleend, be houdens toekenning van pensioen. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 Oct. a. s.a. den opzichter van 's Rijks ku9t- verlichtiug te Kijkduin, P. Kwant, wegen9 meer dan Gajarigen ouderdom, op zijn ver zoek, eervol ontslag als zoodanig verleend, behoudens aanspraak op pensioenb. de opzichter over 'e Rijks kustverliehting te de Cocksdorp op Texel, A. J. Grollc, in gelijke betrekking overgeplaatst naar 's Rijks kust verliehting te Rijkduin c. benoemd tot op zichter over 's Kijks kustverliehting te de Cocksdorp op Texel, M. Muije, thans liclit- wnchter bij 's Rijkskustverlichting te Kijkduin. Blijkens bij het Departement van Marine ontvangen bericht, is Hr. Ms. flottielje-vaar tuig „Borneo", onder bevel van den luit. ter zee 1ste kl. H. Yelthuyzen, in den avond van 21 dezer van IJmuiden naar zee ver trokken, ter aanvaarding van de reis naar Ooot-Indie. Genoemde bodem is Dindagmiddag Dun- geness gepasseerd. j De luit. ter zee 1ste kl. H. Slot, behoo- rende tot de rol van Hr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis en commandant van Hr. Ms. kanonneerboot „Dufa", wordt met 1 Sept. a. s. eervol van dat bevel ontheven. Met 2 Sept. wordt hem opgedragen het bevel over Hr. Ms. kanonneerboot „Gier", aan boord van welken bodem alsdan mede wordt gedetacheerd de luit. ter zee 2de kl. W. A. J. Yan Diggelen. Binnenlanrisah nieuws. Texel. De uitslag van de jl. Maandag gehouden verkiezing van een lid voor den Gemeenteraad is, dit eene herslemming moet plaats hebben tusschen de heeren C. VVz. Bakker Jr. en jhr. Strick van Lin- schoten. Schagen. Gemeenteraad. Zitting van Woensdag 23 Augustus. Voorzitter de heer W. A. Hazeu, Wet houder. Tegenwoordig 9 leden afwezig de heeren Kooij en Plomp. Na de opening der vergadering worden de notulen van de vorige voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. De Voorzitter stelt hierna aan de orde de vaststelling der gemeente-rekening over 1892. Uit het rapport der met het onder zoek belast geweest zijnde Commissie, be staande uit de heeren Van der Maaten, Buis en Asjes, hetwelk wordt voorgelezen, blijkt dat de ontvangsten hébben bedragen f 31577.88, de uitgaven f 31387.45 en de rekening dus sluit met een batig saldo van f 290.43dat de rekening in orde is be vonden en derhalve tot goedkeuring wordt gccor.cludeert. Met eenparige stemmen wordt de rekening nu op bovengenoemde bedragen vastgesteld. Hierna heeft het onderzoek plaats der geloofsbrieven van de bij de jongste ver kiezingen benoemde Raadsleden, de heeren Hopman, Asjes, Roggeveen en Hoogscha- gen. Terwijl de heeren Van der Maaten, Buis en Smit, die zich op verzoek des Voorzitters met dit onderzoek belasten, zich daartoe naar eenjneven vertrek begeven, wordt de vergadering geschorst.Na herope ning wordt door den heer Van der Maaten medegedeeld dat de geloofsbrieven in orde zijn bovonden, weshalve lot toelating der benoemden wordt geadviseerd. Aldus wordt met algemeene stemmen besloten. Ter benoeming van een lid der plaatse lijke Schoolcommissie, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer Plomp, is door de Schoolcommissie eene voordracht ingezonden, waarop in alphabetische volgende voorkomen de heeren P. H. de Heer, Verhoet en J. Winkel. Tot de benoeming overgaande, worden uitgebracht op den heer J. Winkel 8 stem men en op den heer de Heer 1 stem, zoodat de heer J. Winkel is benoemd. Bij de nu volgende rondvraag wenscht de heer Stammes te vernemen, of omtrent de rekening van de brandspuit reeds ant woord van den heer Beider is ingekomen. De Voorzitter antwoordt hierop bevestigend, doch deelt mede dat B. en W., naar aan leiding van het desbetreffend voorstel van den heer Buis, ook nog met andere fabrie kanten in besprek zijn. Verder niets meer te behandelen zijnde, wordt de openbare zitting hierop gesloten en gaat de Raad over in comité, ter be handelingvan een ingekomen bezwaarschrift tegen aanslag in den Hoofdelijken omslag. Schagen. Het onlangs gekozen raads lid, de heer Koelman, heeft na de her stemming tusschen de heeren Hoogschagen en Boeije,die ten gunste van eerstgenoemden uitviel, voor zijn lidmaatschap bedankt, zoodat de kiezers dit jaar ten vierden male naar de stembus moeten gaan. Als er dan maar weer geen herstemming moet plaats vinden West woud. De bekende R.-Kath. geschiedschrijver, dr. W. J. F. Nuijens, vierde Vrijdag zijn zeventigsten verjaardag. Heilo. Op het verzoek, door ver schillende ingezetenen aan de directie «Ier Hollandsche Spoorwegmaatschappij gericht, om het station ook voor goederenvervoer te bestemmen, is gunstig beschikt. Voor bouwers, bloemisten enz. vooral is dit zeker eene welkome tijding. Ook bij verhuizingen zal de in te voeren maatregel van veel gemak zijn, in 't bijzonder nu zich in ons lief plaatsje met hare zeldzaam schoone omgeving meer en meer vreemdelingen tijdelijk of voor goed vestigen. Urk. Door de Prov. Staten van Noord- Holland worden bij de regeering pogingen aangewend om de poststoombootMinister Havelaar" in plaats van Kampen, des mor geus van Enkhuizen te doen afvaren en daar des avonds te doen terugkeeren. Voor de leden der rechterlijke macht, doch vooral den rijks-ontvanger, acht de „Zw. Ct. deze verandering van dienst een groote verbetering. Laatstgenoemde toch, die te Utk bijna elke maand zitting houdt, moet, zoo hij met de poststoomboot komt, een nacht overblijven, en 't is daarom dat hij nooit van genoemde boot gebruik maakt. Ook voor de bewoners van het eiland zou deze verandering in zeker opzicht een verbetering zijn. In den winter toch is bij vriezend weder en bij ijsvorming de ver binding met Enkhuizen langer te onder houden dan met de kust van Overijsel en ook bij dooiweer is het ijs tusschen Urk en de kust van Noord-Holland in den regel veel eerder verdwenen dan tusschen Urk en Kampen. 'tls echter te voorzien dat, zoo Enkhui zen als plaats van afvaart gekozen wordt, het personenvervoer sterk zal verminderen, Een flinke verhooging der subsidie zou dus met de verandering gepaard moeten gaan". Marine en Leger. Het stnfmuziekkorps der marine vertrekt lieden van Hellevoetsluis nnar Amsterdam. Tijdens zijn verblijf te Hellevoetslnis heeft het veel uitvoeringen gegeven, waarvan ook het publiek kon profiteeren, nu eens in het Sluishek, dan weer op bet Puradeplein en in het Plantsoen. Met bedoeld korps aan 't hoofd rukten gisterenmorgen uit de equi pages van de „Prins van Oranje" „Nautilus" „Matador" „Amslel" „Havik" en „Fret". Op het Glacis, nabij Hellevoetsluis, werden de troepen geïnspecteerd door schout-bij-nacht G. Doorman, directeur en comm. der marine, gevolgd door tal van hoofd- en andere offi cieren der zeemacht. Met Sept. a. s. zal in de Directie der Marine te Amsterdam voor de daar in functie komende adelborsten 1ste kl. een cursus in bet torpedowezen worden opgericht, onder leiding van den commandant van Hr. Ms. „Vulkaan", den luit. ter zee l9te kl. A. L. van der Moolen. De mach. 3de kl. J. T. Constandse en K. Bogaert zijn bevorderd tot mach. 2de kl. en de mach.-lerrl. 1ste kl. C. G. Weers, H. F. Jansen en H. M. Ingelse tot mach. 2de kl. De mach. 3de kl. J. A. Iloogenboezem en J. C. Francino hebben met gunstig gevolg examen afgelegd voor de 2de kl. De mach. 1ste kl v. c. J. J. Knotter wordt geplaatst aan boord van Hr. Ms. kanonneer boot „Gier", die te Hellevoetsluis gestatio neerd wordt en in het Zuiderfrontier oefenin gen zal houden met adelborsten 1ste kl. De mach. 2de kl. L. J. Goeman is bevor derd tot mach. 1ste kl. Door den Minisfer van Oorlog is aan den sergeant .f. Rottier, leerling van het oudste studiejaar van den hoofdcursus te Kampen, die voor eenigen tijd in de legerplaats te Oldebroek zijn linkerhand verloor, toegestaan deel te nemen aan het in Sept. u. s. te hou den offleiersexnmen. Kerknieuws. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. kerk te Texel. 1 Zondag 27 Aug., Burg, voorm. 10 en 'sav. 6 u., ds. van Schaick. Koog, voorm. 10 en Oosterend nam. 3 u., ds. de Mazure. Den Hoorn, voorm. 9.30 en Oiuleschild, 's nv. 6.30, ds. Leffef. De Cocksdorp, voorm. 9.30, de heer Barende. Doopsgez. kerk te Texel. I Zondag 27 Aug., Burg, voorm. 10 uur, ds. Kuperus. Ned. Herv. kerk te Noord-Zijpe. Zondag 27 Aug., voorm. 9.30, Oudesliiis, ds. van Deursen. Ned. Herv. kerk te Zuid-Zijpe. 1 Zondag 27 Aug., voorm. 9.30, Sint-Maar tensbrug, ds. Kocb. Doopsgez. kerk te Zuid-Zijpe. i Zondag 27 Aug., voorm. 9.30, ds. van Calcar. Ned. Herv. kerk te Callnntsoog. i Zondag 27 Aug., geen dienst, j Ned. Herv. kerk te Sint-Maarten. Zondag 27 Aug., geen dienst. Ned. Herv. kerk te Eenigenburg. Zondag 27 Aug,. nam. 1.30, ds. Hobus, van Barsingerliorn. Ned. Herv. kerk te Kolhorn.| Zondag 27 Aug., voorm. 10 u., ds. Bron, ran Helder. Ned. Herv. kerk te Petten. Zondag 27 Aug., voorm. 9.30, ds. Hobus, van Barsingerhoorn. Ned. Herv. kerk te Hyppolitushoef op Wieringen. Zondag 27 Aug., nam. 2 u., ds. Müliring, van Sint-Maarten c. a. Rechtszaken. Arrondissements-rechtbank te Alkmaar. Zitting van 22 Aug. 1893. O. K., te Amsterdam, oplichting, 3 maan den gev., met het voorarrest in mindering. J. H., te Oudorp, diefstal, 1 maand gev. B. R., te Limmen, plegen van ontucht, 8 weken gev. D. G., te Alkmaar, diefstal en schennis der eerbaarheid, 6 weken gev. G. W., te Oud karspel, mishandeling, 14 dagen gev. J. V., te Texel, mishandeling, f 5 boete of 4 dagen hecht. H. O. en H. S., beiden te Helder, huis vredebreuk, ieder 14 dagen gev. J. J. R., te Helder, diefstal, 4 maanden gev. K. S., te Uitgeest, schennis der eerbaar heid, 6 maanden gev. P. V., te Hoorn, mishandeling, 4 maan den gev. J. N., huisvr. v. J. B., te Enkhuizen, beleediging, f 3 boete of 2 dagen hecht. P. H., te Oostwoud, mishandeling, 8 da gen gev. J. D., te Bovenkarspel, vernieling, 5 da gen gev. C. de J., te Hoorn, beleediging, f 5 boete of 3 dagen hecht. W. S. W., te Hoorn, mishandeling, f 10 boete of 5 dagen hecht. leidde haar tot de deur van het huis en werd niet moede haar te verzekeren, dat zij over zijn leven te gebieden had en dat hij voortaan geen ander doel zou hebben dan hare wenschen te raden en blindelings in te willigen. Edith ant woordde hem nauwelijks en terwijl zij hem vluchtig de hand reikte, keek zij met oogen, die niets zagen, langs hem heen. In haar geheele manier van doen was niet het minste, wat hem hoop kon doen koesteren en hijzelf was de eerste om dat te erkennen. Maar hij meende thans aan het doel van zijn gloeiendste wenschen te zijn, want de overijling, de misstap, dien zij nu op het punt was te doen, zou haar met onverbreekbare ketenen aan hein ver binden, indien hij het slechts verstond van de gelegenheid, die zich nu voordeed, gebruik te maken. In vliegende vaart had Editli's pen over het papier ge vlogen en toen zij met het zetten van hare handteekening den brief gereed had, sloot zij hem in een couvert, zonder hem nog eens na te lezen, alsof zij vreesde, dat, als zij dat deed, zij aan het wankelen zou gebracht worden en van hare woorden zou verschrikken. Hare hand beefde, toen zij Gerard's naam op het adres schreef, maar zij haalde toch verlicht adem, toen zij den brief op het versleten bekleedsel van de oude mahoniehouten schrijftafel had gelegd, de zelfde tafel waaraan haar man, zooals hij haar eenige dagen geleden nog lachend had gezegd, zijne eerste verzen had gemaakt. Zij ging de slaapkamer binnen en legde zonder lang te zoeken eenige stukken goed en toiletbenoodigdbeden in eene kleine lederen handtasch. Wat zij daar medenam was ■auwelijks voldoende voor de behoefte van eenige dagen, maar hare gedachten gingen ook niet verder dan de zeker- 89 beid, dat zij weg moest, ver, ver weg, zonder Gerard nog eenmaal te zien. Waarheen zij gaan zou en wat hare toe komst ook mocht zijn, daarvan had zij nauw eene nevel achtige, onbestemde voorstelling. De noodzakelijkheid om daaraan te denken scheen heel in de verte te liggen en alles wat haar daarbuiten in de wereld kon overkomen, scheen haar gemakkelijker en beter te dragen alleen, dan aan de zijde van een man, naast wien zij volgens hare vaste overtuiging voortaan steeds het vale, opgeblazen, lijkkleu rige gelaat van Johanna Jankowski zou zien. Aan Werner Burghardt dacht zij zelfs geen seconde lang, terwijl zij met koortsachtige haast hare benoodigdheden bij elkander pakte. Als zij vroeger misschien iets voor hem gevoeld had wat op liefde geleek, dan was er toch nu geen kwestie van, dat dit eenigen invloed op haar besluit had gehad. Wanneer hij niet juist toevallig in hare na bijheid was geweest, zou zij evengoed gevlucht zijn en zij zou de hulp van een ander, al ware het ook een wild vreemden geweest, even onnadenkend hebben aangenomen als nu de zijne. In ieder geval vervulde Burghardt geen plaats in de nevelachtige toekomstbeelden, die telkens voor baren geest verrezen en er was niets waar deze vlucht minder op geleek dan op eene ontvoering. Door het mulle zand van den slecht onderhouden rij weg, welke zich achter de duinen bevond, kwam langzaam door een mager paard getrokken, een rijtuig op het strand- slotje toe, een klein mandenwagentje, dat reeds Burghardt's klein koffertje droeg, terwijl hij zelf er naast liep. De eerst triumfeerende uitdrukking van zijn gelaat had nu plaats gemaakt voor eene ernstige, nadenkende. De betee- kenis van hetgeen hij ging doen en het gevaar dat voor

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 2