Als peil van geschiktheid en maat- schappelijken welstand nemen zij aan het voorzien in eigen onderhoud en in dat van het huisgezin, behoudens de voorwaarden en beperkingen in het amen dement gesteld. Als eerste keuteeken van het niet genieten van bedeeling wordt aangenomende aanslag in eene llijks directe belasting, wat de grondbelasting betreft tot een bedrag van minstens f 1 In het stelsel kan plaatsing op de kie zerslijsten ambtshalve geschieden voor deze categorie van kiezers. Voorts wordt daarmede het beginsel gehuldigd, dat als voorwaarde voor de uitoefening van het kiesrecht behoort te gelden het betalen van den aanslag. Zij meenen hiermede hetzelfde begin sel te huldigen, als neergelegd is in de amendementen van de heeren van der Kaaij, Mackay, Tijdeman, Land en Van der Feltz, en ook het beginsel, dat de regeering zelve is toegedaan, hoewel zij het met haar niet eens zijn, dat de uitsluiting wegens niet-betaling van be lasting ophoudt te werken, wanneer van onvermogen om te betalen blijkt. Inde eerste plaats, omdat de grens tusschen onvermogen en onwil moeielijk is te trekken en ten tweede omdat, waar de belasting uit onvermogen niet wordt betaald, de veronderstelling welstand moeielijk kan worden gehandhaafd. Naast den eisch van eigen, afzonder lijken haard wordt gevorderd het in ge bruik hebben als woning van eenzelfde gebouwd eigendom of wel van een af gezonderd gedeelte van eenzelfde ge bouwd eigendom, gedurende een jaar, of wel gedurende het aan de laatste verhuizing voorafgegaan burgerlijk jaar, dit laatste omdat herhaalde verwisseling van woning in sommige omstandigheden buiten verband met den welstand kan staan. De voorwaarde, dat van het ge bouwd eigendom minstens f l|in de grond belasting moet worden betaald, een ka dastrale huurwaarde van f 20 vertegen woordigende, heeft betrekking op de woningen te platten lande en tot de huisvesting in de steden van een tal ge zinnen in één gebouw. Voor deze cate gorie van kiezers zal jaarlijks een aan vraag moeten geschieden om op de kie zerslijst te worden geplaatst. De daar toe vereischte opgaven zullen ook door een ander dan den aanvrager kunnen worden ingevuld. Ter verzekering van den identiteit van den persoon die ze brengt en van hem dien ze geldt, is het noodig, dat de aanvraag persoonlijk ten gemeentehuize ingediend en getee- kend worde. De heer Levy heeft aan de Tweede Kamer eene nota van toelichting inge zonden op de door hem voorgestelde amendementen. Daarin zegt hij I. De staatkundige en de burgerlijke meerderjarigheid behooren niet saam te vallen. De burgerlijke wet neemt tus schen handlichting, meerderjarigverkla ring en meerderjarigheid eene trapsge wijze opklimming (onderscheidenlijk den leeftijd van 18, 20 en van 23 jaren) aan. II. Tegen het aannemen van de laagste zelfstandigheidsgrens als kentee- ken van welstand bestaat geenerlei be zwaar. De bedoeling van het amende ment, dat zich bij het stelsel der re geering aansluit, is mede kiesgerechtigd heid niet toe te kennen, zoodra binnen het aangewezen tijdperk onderstand ge noten is van eene georganiseerde in- 1 stelling, al strekt deze tot voorkoming i van armoede, en al staat zij als zoodanig niet op de lijst, bedoeld in art. 3 der j Armenwet. III. Aan te nemen, behoudens tegen i bewijs, dat een wegens bedelarij of land- looperij veroordeelde na vonnis of ont slag, 3 jaren behoeft om de laatste zelf- standigheidgrens te bereiken, schijnt niet onbillijk. IV. De aangehaalde artikelen van het Wetb. v. strafr. straften degenen, die ter deelneming aan eene krachtens wet- l telijk voorschrift uitgeschreven verkie- zing voor een ander zich uitgeeft. Wat doet hij anders, die, kiesbevoegdheid missende, voor kiesgerechtigde zich doet i doorgaan B. en W. van Leeuwarden heb- ben aan den Raad een voorstel ingediend om, zoover de wet dit toelaat, het El- berfelder stelsel van onderzoek en toe- j zicht voor de gemeentelijke armenver zorging in te voeren. Ten dien einde zullen de armvoogden tot hun voorlichting worden bijgestaan i door een commissie van door B. en W. 1 te benoemen „buurtbezoekers", die te- i vens bijstand kan verleenen bij het uit reiken van geldelijke of andere onder steuningen. Het getal buurtbezoekers is onbepaald en wordt naar de behoeften geregeld. Aan ieder buurtbezoeker wordt een bepaalde kring aangewezen. Honderd-vijftien Meter in het Bijblad" hebben heeren Kamerleden volgepraat over de kieswet-ontwerpen^ Zou dit een „kenmerk van geschikt heid" wezen vraagt de „Amsterdam mer". Binnenlandsch nieuws. Ileldcr. De Vcreeniging „Lief dadigheid naar Vermogen" alhier, hield jl.Dinsdagavond eene buitengewone alge- meene vergadering in „Musis Sacrum", onder presidium van don heer C. D. Zurmuhlen. Het te stichten oudeliedenhuiswas het onderwerp ter bespreking. De zaak wa3 dezeIn de vorige alg. vergadering werd besloten tot het aangaan eener geldleening ad. f5000, om daaruit de kosten der stichting te bestrijden deze leening is, volgens mededeeling van den Voorzitter, bijna geheel volteekend. Nu bleek echter bij de in de vorige week plaats gehad hebbende aanbesteding van het gebouw, dat de laagste inschrijving, die van den heer D. de Vries, f5500 beliep, dus f500 meer dan waarover de Vereeniging had te beschikken. Om aan dit bezwaar tegemoet te komen had de heer R. Kastelijn, op verzoek van het bestuur, een tweede plan ontworpen, hetwelk voor f 5000 zou kunnen wor den uitgevoerd. Werd dit nieuwe plan gevolgd, dan zou de ruime zolder, in het oorspronkelijke plan opgenomen en uitstekend te gebruiken als droog- en werkzolder, voor een groot deel moeten vervallen, wat door bestuurderen ook weer niet wenschelijk werd geacht. Zich niet bevoegd achtende om in deze uit spraak te doen, onderwierp het Bestuur nu de beide plannen aan de goedkeu ring der vergadering en liet aan haar de beslissing over. Nadat breedvoe rig van gedachten was gewisseld en het voor en tegen van beide plannen van alle zijden was overwogen, werd met na genoeg algemeene stemmen besloten het oorspronkelijke plan te handhaven en te trachten de ontbrekende f 500 uit vrijwillige bijdragen bijeen te krijgen, daar de werkzolder onmogelijk bij het gebouw kan worden gemist. Voor het geval dat het bestuur niet in het bezit mocht komen van de benoodigde f 500, werd besloten met den laagsten inschrijver overeen te komen omtrent den bouw vol gens het gewijzigde plan. Een voorstel van een der leden, om in dat geval het werk opnieuw openbaar te doen aanbe steden, werd met groote meerderheid verworpen. Ten slotte werd bepaald dat het Be stuur zich per circulaire tot onze plaats- genooten zal wenden, met verzoek om tot completeering der ontbrekende f 500 bij te dragen, en de antwoorden op die cix-culaire zoo spoedig mogelijk in ont vangst zal nemen, om nog in den loop van den a. s. winter met den bouw der stichting gereed te kunnen zijn, in het belang der oudjes, die nu op meer pri mitieve wijze onder dak zijn gebracht. Scliagcii. De uitslag der jl. Dins dag alhier gehouden verkiezing van een lid voor den Gemeenteraad, tengevolge I van het bedanken van den heer J. M. I Koelman (vacature van den heer C. J. j Plomp) is, dat gekozen werd de heer C. Bij post Rz. j Alkni.inr,30 Aug. De Alkm. Hard- draverij-Vereeniging heeft dit jaar we der haar ouden roem gehandhaafd. I De gisteren gehouden harddraverij, j waaraan 24 paarden deelnamen, werd I uitmuntend geslaagd genoemd, en of- j schoon aan de lieden gehouden hard draverij slechts 8 paarden deelnamen, was ze daarom voor liefhebbers niet minder interessant. Omdat het bekend was welke paarden heden zouden deelnemen was de deelname minder, daar paarden die niet als erkende dra vers bekend stonden, niet ter mede dinging werden aangeboden. Ook in dit opzicht lijdt men zeker niet gaarne echec. De eerste prijs, f 250, werd gewonnen door „Sador", zwarte hengst, van den heer D. J. Florijn, te Rotter dam, bereden door J. Koster de eerste premie, f 100, door „Krylaty, sehim- melhengst, van den heer J. de Mol, te 's Hage, berijder P. van Santen de tweede premie door „Bomde L.", vosruin, van den heer A. van der Lee, te Koudekerk, bereden door M. J. Qppelaar. Prachtig weder en vele toeschouwers verhoogden dit volksfeest. Marine en Leger. De bewaarder bij de magazijnen der Marine alhier, A. de Zoete, wordt met 1 Oct. a. s. benoemd tot lsten bewaarder. De bewaarder bij de kruitmagazijnen der Marine te Wieringen, R. Krul Cz., wordt met 1 Oct. a. s. overgeplaatst naar 's Rijks werf alhier en wordt in zijne plants aldaar benopmd tot waarn. bewaarder, de opper- konstabel bij de Marine A. Velleman. Hr. Ms. schroefstoomschip 1ste kl. „Atjeh", in dienst in Oost-Indië, heeft bevel ontvun- gen om naar Nederland terug te keeren. I Genoemd schip wordt aldaar door de „Tromp" vervangen en zal om de Kaap de Goede Hoop naar Nederland terugkeeren en om streeks medio November aankomen. Naar het „Vad." verneemt, wordt Hr. Ms. stoom8choener „Bonaire" den 1 Oct. a. s. te Hellevoetsluis in dienst gesteld. De nieuwbenoemde adelb. 1ste kl. E. P. Westerveld, J. J. M. Baart, M. C Koning, K. Zeeven. J. II. Tours, F. A. Smit Kleine, A. W. Boeke, T. K. J. Heringa, A. Waller, C. Aronstein, G. .1. 1'. Zaalberg, L. J. Quant, R. T. Muschart, P. A. Arriëns, J. Arendsen de WolIF, G. L. Heeris, P. A. van Rees, A. D. Muller, P. H. Gallc, C. van Manen en F. B. Klaverweiden worden heden geplaatst aan boord van Hr. Ms. fregat „De Rnyter", dat in het najaar naar Oost-Indië vertrekt. De uit den Atjeh-oorlog bekende majoor J. B. van Heutz, van liet O.-I. leger, is tot herstel van gezondheid hier te lande aange komen. De Belgische kapitein Félix, die zich aan het strand te Ostende had schuldig gemaakt aan dielstal van porte-monnaies uit bad koetsjes, heeft voor den krijgsraad te Brugge terechtgestaan. De beschuldigde hield zijn onschuld vol en beweerde, dat hij slechts voor de grap de dames-badkamertjes geopend had. Ir.tusschen kon hij niet verklaren hoe hij in het heit kwam van een goudstuk, dat aan een Engclsche dame toebehoorde. On danks de uitstekende getuigenissen van zijn chefs en kamernden, werd hij schuldig ver klaard aan de te laste gelegde misdrijven en tot 1 maand gevangenisstraf, 20 francs boete en niet-eervol ontslag uit, den dienst veroor- deeld. Benoemingen, enz. Bij den vereenigden post- en telegraaf dienst is benoemd tot klerk der telegrafie, de tijdelijke klerk P. Lap, te Texel. Onderwijs en examens. Benoemd tot onderwijzeres te Alkmaar, mej. G. Bakker, aldaar en mej. G. Kooij- man, te Hcer-Hugowaard tot id. te Benne- broek, mej. E. de Lange, te Haarlem. Mej. S. de Vries, te Beneden-Knijpe, heeft voor de benoeming tot onderwijzeres aan de openbare school te Sint-Pancras bedankt. De Gemeenteraad van Spanbroek heeft aan de „Vereeniging tot bevordering van getrouw schoolbezoek" aldaar eene toelage van f 100 verleend. Landbouw en Veeteelt. In den polder Waard en Groet klepperen en brommen de stoomdorschmachincs dag nan dag, van 's morgens zeer vroeg tot 's avonds zoo laat mogelijk. De arbeiders, hierbij werkzaam, verdienen niet naar even redigheid van den arbeid, door hen verricht. Het ergste echter is, dat, als de granen zijn afgedorscht, voor felen bet werk is afgeloopen. Thans reeds worden er werklieden hedankt, als een gevolg van het stoomdorseheu dade lijk van het land af, waardoor er landbouwers zijn, bij wie alles reeds voor de markt ge reed i9 eu waar verdere werkzaamheden zeer goed door het vaste volk kunnen worden verricht. Ook wordt thans rogge, enz. uit gezaaid, om voor veevoeder- afgemaaid te worden, üe nahooi-oog9t i9 onbeduidend. Kerknieuws. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. kerk te Texel. Zondag 3 Sopt., Burg, voorin. 10 u. en Oudeschild, nam. 2 u., ds. van Schaick. Waal, voorm. 10 u. en de Cocksdorp, nam. 2 u. (Doopbediening), ds. de Mazure. Den Hoorn en Oosterend, geen dienst. Doopsgez. kerk te Texel. Zondag 3 Sept., Waal, voorm. 10 ure, ds. Kuperus. Ned. Herv. kerk te Noord-Zijpe. Zondag 3 Sept., geen dienst, wegens vacature. Ned. Herv. kerk te Zuid-Zijpe. Zondag 3 Sept., voorm. 9.30, Sint-Maar tensbrug, ds. Kocb. Doopsgez. kerk te Zuid-Zijpe. Zondag 3 Sept., voorm. 9.30, Oudesluis, ds. van Cnlcar. Ned. Herv. kerk te Cnllantsoog. Zondag 3 Sept., voorm. 9.30, ds. van Deursen. Doopbediening. Ned. Herv. kerk te Sint-Maarten. Zondag 3 Sept., voorm. 9 u., Valkoog, ds. Miihring. Ned. Herv. kerk te Eenigenburg. Zondag 3 Sept., voorm. 9.30, de heer P. Keuning, Godsdienst-onderwijzer van Helder. Ned. Herv. kerk te Wieriugerwaard. Zondag 3 Sept., voorm. 9.30, ds. Van Kluijve, van Schagen. Ned. Herv. kerk te Kolhorn. Zondag 3 Sept., nam. 1.30, ds. v. Kluijve. Ned. Herv. kerk te Westcrlandop Wieringen. Zondag 3 Sept., voorm. 9.30, ds. v. Dijk, van Oosterland. D9. J. de Jong, pred. bij de Herv. gern. te Heer-Hugowaard, num jl. Zondagnamiddag afscheid van die gem., waarmede hij liet leeraarsambt nederlegde. Beroepen bij de Herv. gem. te Hicr- Hugowaard, ds. G. van Wijhe, pred. te Arkel. Rechtszaken. Arrondissements-rechtbank te Alkmaar. Zitting van 20 Augustus 1893. j N. de J., te Alkmaar, mishandeling, 8 j dagen gev. 1 P. B., te Alkmaar, mishandeling, 3 dagen gev. A. B., luiisvr. v. C. C. S., te Helder, verduistering, l maand gev. J. K., te Helder, mishandeling, f 5 boete of 2 dagen hecht. A. B., te Texel, mishandeling, 3 weken gev. D. V., te Texel, beleediging, 3 dagen gev. J. B., te Helder, mishandeling, 8 dagen gev. A. Z., te Helder, mishandeling, f 10 boete of 5 dagen hecht. J. S., te Urk, mishandeling, 6 weken gev. C. H. M., te Bergen, oplichting, enz.. 6 weken gev. J. M., te Bovenkarspel, mishandeling, 14 dagen gev. W. R., zonder va9tc woonplaats, bedelarij, 3 dagen hecht, en 3 jaar opzending naar een bedelaarsgesticht. Buitenland. Frankrijk. De minister van binnenl. zaken heeft besloten dat tegen alle vreem delingen, tegen wie een correctioneel von nis is uitgesproken, eene instructie zal geopend worden, om uit te maken of er termen aanwezig zijn om hen het land uit te zetten. Engeland. De mijnwerkers in Dur- ham hebben zich bij meerderheid van stemmen tegen de werkstaking verklaard. De mijneigenaren weigeren met de mijn werkers eene coalitie te vormen, tot het opdrijven van den verkoopsprijs der kolen, om aldus tot eene daarmede overeenko mende verhooging van het loon te geraken. Ook weigeren zij het loon te handhaven op de hoogte waarop het was, toen kennis werd gegeven dat het zou gewijzigd wor den. Zij betreuren de houding der mijn- i werkers, die het onmogelijk maakt tot overeenstemming te komen. Denemarken. De Russische Keizer lijke familie is jl. Dinsdagvoormiddag te Kopenhagen aangekomen. Spanje. Jl. Maandagavond hadden tc St. Sebastiaan opnieuw manifestaties plaats. De gendarmes joegen het volk uiteen twee gewonden. Generaal Gensa is er aan gekomen. De beweging tot behoud der „fueros" neemt in verschillende plaatsen der Baski- sche provinciën en van Navarre toe. Het koninklijk kasteel wordt door troepen be waakt; de lijfwacht is geconsigneerd. Bij de ongeregeldheden van jl. Maandag avond waren een groot deel der betoogers met revolvers gewapend. Herhaaldelijk weerklonken de kreten „Laten wij onze dooden wreken Dood aan de moordenaars Het is onjuist dat de staat van beleg 100 zich de namelooze ontzetting, die haar in het oogenblik van de catastrophe bevangen had. Maar niemand lette op haar of op hare vertwij feling, want op hetzelfde oogenblik was er iets anders, iets verrassends gebeurd iets wat den visschers van Sakran wel wonderlijk moest voorkomen. De arme Wilhelm Abrikat was uit zijne lustelooze houding opge sprongen, krachtig en vlug als in den gelukkigen tijd, toen hij nog gezond was en met een stein, die met haren schrillen, boven het gehuil van den storm en het gedonder van de branding uitblinkenden toon, niemand voor de zijne zou gehouden hebben, als zij allen niet gezien hadden dat hij sprak, riep hij „Voorwaarts! Reddingboot vlot! Alle man hier a hoi En hij zelf plaatste reeds zijne schouders en armen tegen het vaartuig, alsof hij met zijne zwakke krachten geheel alleen dat vaartuig in beweging wilde brengen. „Ben je gek, Wilhelm?" vroeg de oude, terwijl hij hem trachtte terug te trekken. „Weet je dan niet, dat het de Jankowski's waren, daar in die boot?' Doch Abrikat bekommerde zich niet om hem. „Alle man hier! A hoi!" herhaalde hij entoen, terwijl hij zich tot de anderen wendde en met de mouw de zweetdroppels van zijn voorhoofd wischte, riep hij „De Jankowski's of een ander een moordenaar en een schoft, wie zijne broeders laat verdrinken!" En langzaam, onwillig, tegen hun zin, maar als door een onzichtbare macht gedreven, stonden eerst een paar op en traden uit den kring, weifelende blikken met elkander wisselend en toch hunne handen op de boot leggend en 101 hunne schouders op het hooren van het welbekende een tonige commando er tegen zettend. En op de eersten volgden er meer, zonder dat ook slechts een enkel woord tusschen hen gewisseld was er was geen verdere aandrang noodig, want een minuut later was niemand dan de oude grijze meer op het strand, die niet het zijne gedaan had om de boot te water te brengen. De arme vrouwen drongen dichter op elkaar, doch geen hunner deed eene poging om de mannen terug te houden. Hunne bekommerde, voor hun tijd oud geworden gezichten, zagen er niet treuriger uit dan gewoonlijk, maar de vast opeengeknepen lippen en de wijd geopende oogen, waarmede zij gadesloegen wat er gebeurde, en bovenal de bijzondere manier, waarop de eene of de andere in eene stomme opwelling hare kinderen tot zich trok, waren even zoovele getuigenissen van den angst, die hen bezielde. En toen de eerste stap gedaan was, ging alles buiten gewoon vlug. Op het oogenblik dat de golven de boot van het strand begonnen op te heften, sprongen een aan tal mannen er in, om zonder weifelen hunne plaatsen op de banken in te nemen en de riemen te grijpen. Er was geene uitnoodiging noodig geweest om de uit elf personen - bestaande manschap bijeen te brengen. Het waren de jongste en kalmste, die men zonder er over te praten den voorrang had gelaten en uitgenomen de korte commando's van den stuurman verbrak geen enkel geluid de stilte, die er onder die mannen heerschte. Op het laatste oogenblik maakte Wilhelm Abrikat zich nog gereed in de boot te springen. Een der visschers poogde hem daarvan terug te houden, maar hij stond

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 2