NEDERLAND. in liet huisgezin een zekere welvaart. De vrouwen hielden een varken en wat konijnen en levensbehoeften waren in voldoende, zelfs overvloedige hoe veelheid aanwezig. In een der kisten, die niet geopend was en die het goed bevatte van Lam pier, is een bedrag van f 20 aan geld gevonden. HELDER, 5 September. Officiëele berichten uit de „Staatscourant". De luit. ter zee 2de kl. R. F. Van Brnkel Schimmel, dienende aan boord van Hr. Ms. fregat „De Ruyter", wordt met 6 dezer op non-activiteit gesteld en vervangen door den luit. ter zee 2de kl. W. C. B. Wintgens. Bij Kon. besluit zijn benoemd, ter zake van de expeditie naar de Aroë-eilanden (res. Amboina), in het laatst van het vorige en in het begin van dit jaar, de luits. ter zee 2de kl. N. C. Beynen en C. H. van Asperen, de 2de provoost R. H. Stadens en de marinier 2de kl. W. J. G. Vasten holst tot ridder 4de kl. van de Militaire Willemsorde; de gepens. gezaghebber 1ste kl. bij de Gouv.- Marine J. W. Scholten en de contr. 1ste kl. bij het binnenl. bestuur K. H. F. Roos tot ridder der orde van Oranje-Nassau, terwijl daarbij is bepaald, dat ter zake voornoemd de kwartierm. A. Jansen bij afzonderlijke dagorders, zoo in Indië als in Nederland, eervol zal worden vermeld. De „Staatscourant" van 2 dezer be vat een kon. besluit van 26 Aug. jl., waarbij op de voordracht van den Raad van ministers wordt bepaald, dat de tegenwoordige zitting der Staten-Gene- raal zal worden gesloten op Zaterdag 16 dezer des namiddags 3 uur. Bij koninklijk besluit van 30 Augustus jl. is tot voorzitter van de Eerste Kamer, gedurende de zitting die zal aanvangen op den derden Dinsdag in September 1893, benoemd de heer mr. A. van Naamen van Eemnes, lid van die Kamer. Binnenland8ch nieuws. Helder. „Floralia" zal a. s. Zaterdag en Zondag als van ouds in „Tivoli" haar bloemententoonstelling met den aankleve van dien houden. Wie, die ze vroeger wel eens meemaakten, herinnert zich niet met genoegen die bloemenfeestcn, door het „oude Floralia" jaarlijks in 't begin van September georganiseerd en de prettige uren, bij die gelegenheid in de zalen en den tuin van „Tivoli" doorgebracht? Dat teest wacht ons nu weer en zal er, nu 't door het „nieuwe Floralia" op touw is gezet, niet minder om zijn dan vroeger. De tentoonstelling-zelf zal zelfs veel beter ingericht kunnen worden, nu deze in de nieuwe zaal wordt gehouden. De opening der tentoonstelling zal Zaterdagmiddag om 2 uur plaats hebben, waarna door de kleine kapel van het Stafrauziekkorps der Marine eene matinée wordt gegeven. Zondagmiddag wordt door het geheele korps een concert gegeven, terwijl 's avonds, als vroeger, tot sluiting een avondfeest in den tuin zal plaats hebben. Nadat de ingezonden planten door de reeds benoemde jury zijn beoor deeld, zullen de prijzen en diploma's als dan aan de bekroonden worden uitgereikt. Verschillende autoriteiten en besturen van corporatifin zijn ter bijwoning der ten toonstelling uitgenoodigd. Het feest is met zorg voorbereid en be looft veelals het wéér nu maar wil meewerken De planten, voor de tentoonstelling be stemd, moeten a. s. Donderdag worden ingezonden (zie daaromtrent achterstaande advertentie). Texel. Jl. Donderdag had aan de Waal het aangekondige ringsteken plaats. Door 15 rijders werd aan den wedstrijd deelgenomen. De prijs, een lief klokje met speelwerk, werd gewonnen door iemand, die veel haast had, zegt de „Tex. Ct.", zich, zoodra hij kon, met den prijs uit de voeten maakte en ons dus in dubbele be- teekenis is ontgaan. De premie, een klokje met wekker, werd behaald door Pieter Eelman Mz. uit Bargen. Een gezellig bal besloot het feestje. Terschelling. Volgens den regen meter aan de School voor de Zeevaart alhier is op dit eiland in de afgeloopen maanden 17.7 mM. regen gevallen. Alkmaar. Voor de feestelijke opening der Cadettenschool alhier, op 30 dezer, is het navolgende programma vastgesteld 12 uur. i. Opening der feestviering; 2. groote duivenvlucht vanwege de hier be staande Vereeniging „DePostduif'; 3. ring- i rijden en sleuteltrekken door ongehuwde paren, met paarden, aangespannen voor tweewielige rijtuigen, om prijs en premie; houtjes rapen door kinderen van 1214 jaar, jongens en meisjes, om prijs en premie. ii uur. 1. Zakloopen voor mannen bo ven 20 jaar, voor vrouwen boven 18 jaar, voor jongens boven 16 jaar, om prijs en premie in contanten2. hardloopen me hindernissen voor mannen boven 20 jaar en voor vrouwen boven 20 jaar, om prijs en premie. 4 uur. Tobbenspel voor mannen boven 20 jaar, om prijs en premie. 9 uur. Groot schitterend vuurwerk. Het stedelijke muziekkorps, onder directie van den heer J. M. Otto, zal gedurende de feeste lijkheden zich doen hooren. Het feest wordt besloten met een bal. Wijdenes. De vereeniging Floralia alhier z^l hare gewonejaarlijksche tentoon stelling houden op Zondag 10 en Maandag 11 Sept. in de kolfbaan van den heer C. Mol. Koog aan de Zaan. Het programma van het groote feest der zangvereeniging „Zaanland's Mannenkoor" alhier is versche nen. Deze vereeniging, onder directie van den heer J. J. M. Sicking, van Wormerveer, zal den 10 dezer door een kwartet wedstrijd en andere festiviteiten op waardige wijze haar i2$jarig bestaan herdenken. Voor den wedstrijd, die 's middags 1 uur in de Herv. kerk zal aanvangen, zijn de volgende prijzen uitgeloofd ie prijs: 4 gouden medailles,benevens 1 groote gouden medaille als banierprijs 2e prijs4 verguld zilveren medailles, be nevens 1 groote zilveren medaille als ba nierprijs 3e prijs: 4 zilveren medailles, benevens 1 groote zilveren medaille als banierprijs 4e prijs als boven. Ook de Juryleden, allen erkende mucisi, geven aan het geheel iets waardigs en dege lijks. Des namiddags van 4 tot 7 uur is er volks-concert op de Spoorstraat, te geven door de Beiersche kapel, onder directie van den heer Ulrich. 's Avonds 8 uur geeft de feestvierende vereeniging groot concert in „de Waakzaam heid" alhier. De heeren J. J. Rogmans en en Joh. M. Messchaert, alsmede de muziek- vereeniging „Crescendo" zullen hierbij hun ne welwillende medewerking verleenen. In de pauze zullen de prijzen worden uitgereikt, terwijl na afloop van 't concert onder leiding van den heer M. Content een bal den feestavond zal besluiten. Wieringen. De tienjarige alphabeti- sche tafels van den burgerlijken stand dezer gemeente over 1883 tot en met 1892 wijzen aan geboren 750, overleden 467 en huwe lijken 181. Marine en Leger. Donderdag a. s. zullen in en bij de zee gaten en langs de kust manoeuvres worden gehouden, waaraan van de zijde der Marine zal worden deelgenomen door de pantser schepen „Guinea" en „Schorpioen", den mo nitor „Bloedhond", de stoomkanonneerboot „Vali" en eenïge stoombarkassen. De 2de luit.-kwartierm. H. N. van Rant- wijk, van het 2ae reg. inf. te 's Hertogen bosch, wordt met 16 dezer overgeplaatst bij het 1ste reg. inf. alhier. Mutaties in de directie Hellevoetsluis op 1 dezer De luitenant ter zee 1ste kl. H. Slot eervol ontslagen van het bevel over Hr. Ms. kanonneerboot „Dufu", stationschip te Rotter dam, den volgenden dag belast met dat over Hr. Ms. kanonneerboot „Gier" te Hellevoet- sluis en vervangen door den luit. ter zee lste kl. J. H. L. J. baron Sweerts de Land as Wijborgb de luit. ter zee lste kl. K. J. Bal wordt op non-act. gesteld en als comm. van Hr. Ms. kanonneerboot „Dog", stationschip te Vlissingen, vervangen door den luit. ter zee lste kl. W. J. De Bruine de luit. ter zee 2de kl. H. Stoelman, van Hr. Ms. wachtschip alhier, geplaatst aan boord van dat te Hellevoetsluisde adelborsten lste kl. T. Yan Manen, J. P. Muller, C. A. Brugman, W. L. Pilaar en N. Maats overge plaatst van Hr. Ms. „Van Galen" op Hr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis en de adel borst lste kl. W. C. Loudon van id. op Hr. Ms. instructieschip „Nautilus" te Hellevoet sluis de adjuuct-adm. C. Ferguson ge plaatst aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Amsterdam cn op dat te Hellevoetsluis vervaugeu door den ajd.-adm. H. 1'. Winkel man op non-activiteit gesteld de adelb. lste kl. K. T. Sluijs, jiir. H. II. Rüell, A. Yan Aken en H. Van Schreven, van Hr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, en de id. J. J. De Vries, J. A. Bland van den Berg en J. Voogd, van Hr. Ms. Nautilus" aldaar. Naar men verneemt, zal de mach. lste kl. v. k. bij de Marine J C. F. Kroon binnen kort den dienst met pensioen verlaten. Te Maastricht is overleden dc heer Ph. E. Winkelman, oud-kapt. ter zee. In Nov. a. s. vertrekt er een groot trans port Marine-machinisten per particuliere ge legenheid naar Oost-Indië. Naar de „N. Bred. Ct." met zekerheid mededeelt, zal in 1894 een aantal van 100 cadcts worden toegelateu tot de Kon. Mflit. Academie, en voortaan ieder jaar een gelijk getal. Na verloop van 3 jaren bestaat het korps cadetten dus uit 300 man, eene sterkte, die ongeveer overeenkomt met het aantal van thans, zoodat alleen in de overgangsjaren door het oprichten der Cadettenschool door Breda eenige schade zal worden geleden. Departement van Marine in Oost-Indië. Overgeplaatst: van „Kon. der Nclerl." naar „Gedeh", de luit. ter zee 2de kl. F. van Wageuingen. Onderwijs en examens. Benoemd tot hoofd der neutrale meisjes school te Tilburg, mej. J. Denijs, te Schagen. Landbouw en Veeteelt. Jl. Donderdag vergaderde in het lokaal van den heer J. de Beurs te Schagen het bestuur der Vereeniging tot het houden van jaarlijksche Paaschtentoonstellingen van vee aldaar. Besloten werd, de tentoon stelling te houden op de marktplaats, de keuring op afgesloten terrein in de onmid dellijke nabijheid der tentoonstelling. Sub sidien zullen aangevraagd worden aan den raad der gemeente en aan die afdee- lingen der Holl. Maatschappij van land bouw in den omtrek, welke nog geen sub sidie hebben toegezegd. Het aantal leden neemt boven verwachting toe. Nu de besmettelijke vlekziekte te Boven- karspel zoovele varkens wegrukt, is het op merkelijk, dat geen enkele der varkens, welke bij den slager Coevert te Twisk de bloed- kuur hebben ondergaan, aan de gevreesde ziekte is bezweken. De varkensziekte kan te Wervershoof als geweken worden beschouwd; sedert weken 1 zijn geen nieuwe gevallen voorgekomen. Uit Maartensdijk schrijft men aan het j „Utr. Dagblad." Aangemoedigd door, hetgeen men bij een bezoek aan De Biezen van den heer Ber- tels, te Barneveld, omtrent het persen van groen voeder heeft mogen aanschouwen, heeft de landbouwer A. van Zijtveld, alhier eenige wagenvrachten gras, waaronder een hoeveelheid, die reeds meer dan 14 dagen in gemaaiden toestand aan voortdurende regen was blootgesteld en tot bederf begon over te gaan, op een schelft gereden en volgens dc aanwijzing van den heer Bertels aan een sterke drukking onderworpen, waarbij de temperatuur met den thermo meter nauwkeurig is waargenomen, daar mede reeds nu zulke goede uitkomsten verkregen, dat hij besloten heeft, al zijn gras op deze wijze te behandelen, opdat hij onafhankelijk van het soms wisselvallige herfstweder, met veel minder moeite en kosten een even goed voeder kan winnen als het best gewonnen nahooi hem zou ver schaffen. In „Figaro" wordt een middel aan de hand gedaan om de druiven te beschermen tegen de wespen, die ook in Frankrijk dit jaar buitengewoon talrijk schijnen te zijn. Men heeft de druivenbladeren slechts te bestrooien met bloem van zwavel en de wes pen zullen de trossen onaangeroerd laten; zij kunnen den reuk van zwavel niet ver dragen. Zelfs blijkt die een snelwerkend vergif te zijnals men een wesp opsluit in een flesch, waarin men een weinig poeder van zwavel heeft gedaan, is zij na drie uur dood. Het aardappelrooien is gisterenmorgen te Veendam aangevangen doch vele arbei ders worden door socialisten gedwongen het werk te staken, op grond, dat het loon te laag is. Buitenland. België. De Senaat heeft jl. Zater dag met groote meerderheid het voorstel- Visart over de Senaats-verkiesbaarheid goedgekeurd, in den vorm waarin de Ka mer het uit verzoeningsgezindheid aange nomen had. Met deze beslissing van den Senaat is de langdurige arbeid van de kieswet her ziening afgeloopen. Frankrijk. Twaalf Fransche grond werkers, die te Maron in hechtenis geno men zijn wegens gewelddadige handelingen tegen de Italianen, hebben jl. Vrijdag voor de correctioneele rechtbank terechtgestaan. Twee hunner werden tot 15 dagen gevan genisstraf veroordeeld, de overigen tot 10 da gen. Duitschland. Keizer Wilhelm en de Italiaansche kroonprins zijn gisteren te Mets aan het station Devant-le-pont aan gekomen en daar ontvangen door den groothertog van Baden, prins Albrecht, prins Leopold van Beieren, den rijkskan selier Caprivi en den stadhouder van den Elzas. Nadat een veld-godsdienstoefening was gehouden, reed de keizer aan de spits der troepen bij prachtig weder en onder het luiden der klokken de fraai versierde stad binnen. De schoolkinderen en deputaties van verschillende vereenigingen waren ge schaard langs de straten, welke de keizer doortrok. Eene bijzonder talrijke volks menigte was op de been en begroette den keizer met luide toejuichingen. Bij aankomst van den keizer hield de burgemeester eene welkomstrede. De burge meester betuigde den keizer namens de bevolking dank voor zijne komst en sprak den wensch uit, dat hij spoedig weer zou komen, opdat hij dan zijn paleis te Urville zou kunnen bezichtigen. De keizer betuigde zijn dank voor dezen welkomsgroet. „Metz en het daar liggende legercorps zeide de keizer is een hoekpijler van Duitschland's militaire macht, welke bestemd is om den vrede te be schermen van Duitschland, ja, van geheel Europa, dien ik vast besloten ben te hand haven." Als onderscheiding overhandigde de keizer den burgemeester een gouden ambts keten. Later reed de keizer onder geleide van den stadhouder naar Urville. Duizenden landlieden uit Lotharingen waren langs den weg gaschaard. De voorzitter van den Lotharingschen districtraad hield eene toe spraak om den keizer te begroeten. Ver volgens hield de 85jarige burgemeester van een der dorpen eene redevoering, waarin hij den keizer de verzekering gaf van de trouw en toegenegenheid der bevolking. De keizer betuigde zijn dank voor deze toespraken. Er heerschte groote geestdrift. Ongeveer 200 Italiaansche arbeiders, die te Mctz arbeiden, boden gistermorgen vroeg voor het vertrek naar de wapenschouwing den prins van Napels onder het ontplooien der Italiaansche vlag een adres aan. De prins werd met stormachtige toejuichingen en het geroep van „Evvi«>a!" begroet. Engeland. Toen Gladstone, na de aan nemingvan het Home-Rule-ontwerp, met zijn echtgenoote het Lagerhuis verliet, werd het rijtuig waarin zij zich bevonden, door een groot aantal menschen omringd. Gladstone werd met geestdrift toegejuicht. Wegens het gedrang moest het rijtuig herhaaldelijk stil houden. Te Pountypridd (Wales) hielden 30,000 mijnwerkers een vergadering. Er werd beslo ten, dat de mijnwerkers van Zuid-Wales zich zouden aansluiten bij den mijnwerkers- bond van Groot-Britannie, dat de vertegen woordigers der mijnwerkers in de commis sie voor de regeling van het loon volgens de „slading scale" hun ontslag zouden ne men en dat de arbeid op zekere voor waarden zal worden hervat. Indien de werkgevers deze voorwaarden van ae hand wijzen, zal een tweede bijeenkomst worden belegd. De Schotsche mijnwerkers in het Lothi- anbekken hebben besloten den arbeid te hervatten, daar de mijneigenaars een loon- verhooging van 10 pCt. hebben aangebo den. Noorwegen. Volgens een particulier telegram, van de Politiken uit Christiania, is het ministerie-Stang voornemens Koning Oscar voor te slaan, de voorwaarde, welke het Storthing heelt gesteld voor de goed keuring van de begrooting voor de consu laten, aan te nemen. Deze voorwaarde was, dat de Noorsche Regeering de Zweedsche Regeerïng onmid dellijk zou raededeelen, dat Noorwegen de gemeenschappelijke regeling der consulaten met Zweden opzegt en dat de Regeering in de volgende zitting van het Storthing een ontwerp zal indienen tot het vestigen van zelfstandige Noorsche consulaten. De staatstelephoon tussc'nen Christiania en Stockholm is jl. Zondag geopend. Noord-Amerika. Ongeveer 200 werkstakers van den spoorweg van Nash- ville naar Louisville, hebben de koopwaren, bergplaats en eenige waggons in brand ge- 108 „Het spreekt vanzelf, dat ik u morgenochtend weer kom bezoeken," zeide hij, „en ik wilde ook, met uw ver lof, een collega van mij raadplegen. Voor het overige verzoek ik u nogmaals dringend het hoofd hoog te houden en te bedenken welk een schoone taak u is opgelegd. Want uwe verpleging en uwe nabijheid kunnen veel meer voor den zieke doen dan al mijne geneesmiddelen ver mogen en welk een vreugde voor u, om later te kunnen zeggen dat uwe liefde hem gered heeft." Hij boog en ging heen zeker zonder te vermoeden welke uitwerking zijne zoo goed gemeende woorden had den. Op het oogenblik dat de deur achter hem dichtviel, hief Edith als in vertwijfeling de handen ten hemel en als het steunen van een gemartelde klonk het „Mijne liefde 1 Ach, als allen wisten..." Een krampachtig snikken snoerde haar de keel dicht. Daar geloofde zij opeens eenig gedruisch in de naaste kamer te hooren en zoo snel, alsof zij zich op een erg plicht verzuim had betrapt, ijlde zij er heen. Maar de zieke lag stil en bewegingloos en zijn gelaat teekende zich scherp tegen het kussen af. Een verschrikkelijk pijnigend gevoel van beklemming, een door schuldbewustzijn en vrees ontstane, bijna onver draaglijke gewaarwording overviel de jonge vrouw en joeg haar angst aan bij het denkbeeld alleen met haar bewus- teloozen man te blijven. Toen weder gedrukt door den last van die verschrikkelijke eenzaamheid en van verlan gen vervuld naar het gezelschap van een deelnemend menschelijk wezen, trad zij aan het venster, welks ruiten onder het geweld van den nog niet uitgeraasden storm trilden en rammelden. De aanblik van het ledige, witachtig 109 schitterende strand en van de hooggaande donkere zee, was er niet op berekend om haar vroolijker te stemmen, maar de gestalte van dien eenzamen wandelaar, die daar door de duinen heen recht op het slotje afkwam, moest haar toch nog onaangenamer aandoen dan het troostlooze kale landschap, want zij trad haastig en met eene vijandige uitdrukking op haar schoon gelaat van het raam terug, zoodra zij hem herkend had. En hoog opgericht midden in de kamer staande, wachtte zij de dingen, die komen zouden, af en toen na een schuchter klopje het meisje binnenkwam, om mede te deelen dat mijnheer Burghardt mevrouw eenige minuten wenschte te spreken, zeide zij „Ik ben voor mijnheer Burghardt niet te spreken, nu noch later. Zeg hem dat asjeblieft juist zooals ik het zeg." Maar de dienstbode behoefde die pijnlijke boodschap niet over te brengen, want de schilder stond reeds achter haar op den drenpel en het meisje wenkend, dat zij nu wel heen kon gaan, kwam hij de kamer binnen. „Vergeef mij, mevrouw, dat ik deze grove afwijzing niet zonder eene nadere verklaring van u kan aannemen," zeide hij met gedempte stem, doch met nauw bedwongen toorn. „Na alles wat tusschen ons is voorgevallen, geloof ik toch op eene ietwat betere behandeling aanspraak te mogen maken. Maar het is hier niet de geschikte plaats om daarovej te spreken, laten wij in gindsche kamer gaan en ik verzeker u..." „Beloof niets, mijnheer Burghardtaldus viel zij hem in de rede, „want dat is niet noodig. Ook als mijn man mij kon hooren, zou ik dit gesprek, dat gij mij zoo on-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 2