NIEUW EDIEPER COURANT. HELiDERSCHE- M. 107. Vrijüdg o ocpicuioer 1893. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. Jaargang 51 NEDERLAND. Het Vaderlandt ghcironwe Blijf iele tot ia (lea (loot. ffUhelmuslied. •lg£Ü - - EN .En de»-spereer! uiinraer!" Jan Pitten. Com. VorsoUtjQt lederen Dlnsdnt:, Donderdag oa Zaterdag. Abonnementsprijs per 3 maanden: Pr(j» der Adve[rtentiên: Voor de conrant binnen de gemeeente 0.70, met Jong Holland 1.20 UITGEVER 4 naar de overige plaatsen van Nederland w w alle landen, die in het postverdrag rijn opgenomen (inbegrepen 0.90, 1.40 J. H. VAN BALEN. Van 15 regels 50 cents, elke regel meer 10 cent. Bij abonnement, naar gelaag van de hoeveelheid regels, aanmerkelijk lager. Oost-Indië en Amerika). www Zuid-Afrika 1.75, 2.50, 2.60 4.— Molenplein.Helder. Advsrtentiën voor liefdadige doeleinden per regel 5 Ct. Dienstaanbiedingen voor den werkenden stand5 De Artoertentiën kunnen overal worden qeplantst tusschen den tekst. mogelijk worden ingericht. Tevens zijn i nog 2 losse dekhutten aangebracht voor zijn familie. De kapiteinskamer zal gedurende de reis ter beschikking van den Gouver neur-Generaal zijn gesteld, om dienst te doen als zit- en werkkamer. HELDER, 7 September. De conferentie tot voorbereiding der regeling van eenige onderwerpen van het internationaal privaatrecht,welke 12 dezer te 's Hage bijeenkomt, zal, behalve door de vertegenwoordigers van de reeds genoemde Staten, ook bij ge woond worden door de ver tegenwoordi- gers van Oostenrijk-Hongarije, Portu gal, Zweden en Noorwegen, Zwitserland en Rumenië. Frankrijk, België en Italië worden, behalve door speciaal gedelegeerden, ver tegenwoordigd door de bij ons Hof ge accrediteerde gezanten. De gedelegeerden van Oostenrijk- Hongarije zijn baron De Haan en de heer De Koezmicvan Italië professor Fuscinato; van Denemarken de heer Fleming Matzen van Spanje de heeren Oliver y Esteller en Manuel Torres Composvan Frankrijk de heer Louis Renaultvan Rusland de heeren Mar- tens, De Malewskv en Serge de Manon- kluu3. Zooals bekend is, zal jhr. Van der Wijck, de nieuwbenoemde Gouverneur- Generaal van Ned-Indië, te Genua scheep gaan op de //Prins Hendrik", van de Maatschappij //Nederland", die 9 Sept. e. k. van Amsterdam naar Ba tavia vertrekt. Voor hem is op het campagne-dek van genoemde bodem een teakhouten hut gebouwd, bevattende slaapvertrek en badkamer, die beide zoo gerievelijk Binnenlandsch nieuws. 1 Helder. Gemeenteraad. Zitting van Dinsdag 5 September 1893. Voorzitter de heer Burgemeester. I Tegenwoordig 18 ledenafwezig de lieer Over de Linden. Na de opening der vergadering stelt de Voorzitter terstond aan de orde de I beëediging der op 18 JuH en 1 Augustus jl. gekozen leden, de heeren Beukenkamp, Korver, Iloogcnboach, van Twisk, Spruit I en Riesselmann, en verzoekt hij den heer I Maalsteed zich daarmede te willen belasten. I Na van hunne zetels te zijn opgestaan, j leggen de genoemde heeren nu in handen van den heer Maalsteed de bij de wet gevor derde eeden af en nemen daarop zitting, na door den heer Maalsteed met hunne beëediging te zijn gelukgewenscht. Alsnu heeft de verkiezing plaats ter benoe ming van een Wethouder, in de plaats van den heer Groen, die aan de beurt van aftreding, doch herkiesbaar is. Bij eerste stemming worden uitgebracht op de heeren Groen 8, Zurmuhlen 4, Hoogenbosch 2 stemmen, Vau Neck, Korver, Franken en Hordijk ieder 1 stem, zoodat geene volstrekte meerderheid verkregen wordt. (De heer Over de Linden komt ter vergadering). De nu volgende nieuwe vrije stemming geeft evenmin resultaat, daar nu worden uitgebracht op de heeren Groen 7, Zurmuhlen 5, Van Neck en Korver ieder 2 stemmen, Hordijk, Vcrfaille en Franken ieder 1 stem. Bij de hierop plaats hebbende herstemming tusschen de heeren Groen en Zurmuhlen wordt eerstgenoemde met 12 stemmen benoemd de heer Zurmuhlen ver kreeg 6 stemmen en 1 biljet was in blanco. De heer Groen spreekt zijn dank uit voor het vernieuwd bewijs van vertrouwen, in hem gesteld, en verklaart zich, desgevraagd, bereid de herbenoeming te aanvaarden, onder belofte dat hij het belang onzer gemeente en derzei ver inwoners steeds zooveel mogelijk zal trachten te bevorderen. De heer Vos, eveneens aan de beurt van aftreding, wordt bij eerste stemming met 10 van de 19 stemmen herbenoemd als Wethou der. Op de heeren Zurmuhlen en Korver werden 2 stemmen en op de heeren Hordijk, Oudenhoven, Verfaille en Franken werd ieder 1 stem uitgebracht. Een biljet was blanco. Ook de heer Vos verklaart zich, onder dank betuiging voor het in hem gestelde vertrou wen, bereid de betrekking opnieuw op zich te nemen. De heeren Groen en Vos worden alsnu ook herbenoemd tot ambtenaren van den burgerlijken stand, respectievelijk met 13 en 14 stemmen. Beide heeren laten zich ook deze benoeming welgevallen. Thans is aan de orde de vaststelling der rekeningen van de gemeente, het Burger lijk Armbestuur, het Algemeen Weeshuis en de dd. Artillerie-Schutterij over 1892. T)e rekening der gemeente heeft in de ver schillende hoofdstukken de navolgende eind cijfers vi. vi ir. IX. UITGAVEN. Kosten van huishoude lijk bestuur 14.279.46J Kosten van invordering van de plaatselijke belasting en terug gave deswegens 9.57 3.81J Kosten van onderhoud van gemeente-eigen dommen en de des wege verschuldigde lasten13.174.26J Kosten der openbare veiligheid en brand weer Kosten der plaatselijke gezondheids-politie Kosten voor het onder- Hoofdst. INKOMSTEN. Bedrag. I. Ontvangsten wegens vroegere diensten 19.496.29 II. Inkomsten van gemeen te-eigendommen en bezittingen 683.90 III. Opbrengst van belastin gen en heffingen 163.286.24J IV. Ontvangsten van ver schillenden aard en toevallige baten 25.683.491 V. Buitengewone ontvang sten arm wezen, mitsgaders subsidiën en bijdra gen aan onderschei dene daarmede in verband staande in stellingen Tienten en aflossingen Pensioenen cn wacht gelden Andere uitgaven, niet onder de vorige hoofdstukken behoo- rende Buitengewone uitgaven van allerlei aard Onvoorziene uitgaven Totaal BALANS. Ontvangsten ƒ209.149.93 Uitgaven197.119.65J Totaal ƒ209.149.93 Batig saldo 12.030.27J De overige rekeningen sluiten als volgt Rekening Burgerlijk Armbestuur Ontvangsten 11.655.91 Uitgaven11.024.01J Batig saldo 631.89 J slaap. De door den dokter voorgeschreven middelen, welke dienen moesten om de levensgeesten weder op te wekken, bleven zonder uitwerkingde beweging der ademhaling en het kloppen van het hart waren nauwelijks merkbaar en zijn huid was koel als die van een stervende. Geheel gekleed bracht de jonge vrouw den geheelen nacht aan zijn bed door. Hare oogen brandden en hare oogleden waren zoo zwaar als lood, maar dank zij hare inspanning viel zij niet in slaap. Al ware zij te bed ge gaan, dan nog zou zij evenmin rust gevonden hebben als in haren met leder bekleedden stoel, die zij aan het raam had geplaatst om het aanbreken van den dag waar te nemen. En het was niet zoozeer het gevoel van plicht dat haar wakker hield, dan wel de rustelooze werkzaam heid harer gedachten en tusschenbeide werkjen die zoo wild en met zulke avontuurlijke sprongen, dat zij steunend beide handen tegen de wild kloppende slapen drukte. Geheel haar verleden trok in dien vreeselijken nacht voor haar geestesoog voorbij en in de eenzaamheid der zwak verlichte ziekenkamer, in de diepe nachtelijke stilte, die slechts afgebroken werd door het ruischen en donderen der branding op het strand, kregen al hare herinneringen, de aangename zoowel als de treurige, een geheel ander aanzien. 111 als ik bereid ben dat ten koste van alles na te komen, dan vorder ik het ook van u „En als ik u dat nu nogmaals weiger (/Dan dan zal ik u moeten dwingen, EdithGij moet bedenken dat een man in mijn toestand tot alles in staat is." ,0, dat behoeft ge mij niet te zeggen, dat begreep ik reeds lang. Maar ik koester geen vrees voor uwe dwangmid delen neem wraak zooals ge wilt, ik heb u verder niets meer te zeggen." „Ha, gij denkt misschien wel dat ik u nog ontzien zal, zelfs nu gij mij als een dwaas de deur wijst. Maar ik zweer u dat ge u daarin vergist. Als uw man hersteld is en de dokter heeft mij gezegd dat daar kans op bestaat en als gij dan nog weigeren mocht hem te verlaten, dan mijn eerewoord er opdan zal hij van mij alles vernemen wat in het park van Groenheide en hier tusschen ons is voorgevallen Hij had groote teleurstelling en angst bij haar verwacht, maar hij moest bekennen dat hij zich had bedrogen. De trekken van het schoone, bleeke vrouwenbeeld daar voor hem, werden strak en koud als die van een marmer kunst werk en niets dan ijzige, diepe verachting klonk hem uit hare woorden tegen „Dacht gij soms dat ik van plan was het voor mijn man te verzwijgen Het schijnt mij toe dat gij de menschen schat naar den maatstaf van uwe eigen erbarmelijke laf heid." Dat had hij niet verwacht. Als bestorven van schrik week hij terugdat deze vrouw niet in staat was een leu gen te spreken, dat wist hij te goed. 27.466.30 14.348.61J 58.425.39J 36.556.59J 6.940.— 11.824 66 1.976.24J 197.119.65J Rekening Algemeen Weeshuis Ontvangsten 13.763.09 Uitgaven14.276.60J Nadeelig saldo f 513.51J Rekening dd. Artillerie-Schutterij Ontvangsten 1995.44 Uitgaven1579.93 Batig saldo 415.51 Voorlezing geschiedt van het verslag der afdeelingsvergaderingen, waarin de verschillende rekeningen werden onderzocht. Daaruit blijkt dat in de afdeelingen slechts enkele bemer kingen werden gemaakt. Zoo gaven de me- dedeelingen, in de vorige zitting gedaan ten opzichte van de heffing van marktgelden ge durende de kermis in 1892, in een der afdee lingen aan een lid aanleiding tot de vraag of de desbetreffende post wel kon worden goed gekeurd, nu de heffing op grond eener niet door Gedep. Staten bekrachtigde Verordening is geschiedde meerderheid der leden had i tegen de goedkeuring geen bezwaar. Verder vond een der leden het verleenen eener gratificatie a f 10 aan den Inspecteur van politie voor verleende diensten gedurende de kermis ongemotiveerd, aangezien die amb tenaar reeds f 100 's jaars als marktmeester geniet. Daartegen werd opgemerkt dat de gratificatie hem is uitgereikt als politie-amb- tenaar, niet als marktmeester, wat trouwens eene geheel afzonderlijke betrekkin? is. Bij de rekening der Artillerie-Schutterij werd in eene der afdeelingen de reeds meer malen gemaakte opmerking herhaald, dat de post voor Bureaukosten niet behoorlijk werd gespecificeerd. De overige rekeningen gaven tot geene bijzondere op- of aanmerkingen aanleiding. Aan het slot van het verslag wordt door den rapporteur-generaal, den heer Govers, tot goedkeuring der verschillende rekeningen ge- concludeert. Terstond na de voorlezing geeft de heer Oudenhoven zijn leedwezen te kennen dat hij verhinderd is geweest bij de vergadering zijner afdeeling tegenwoordig te zijn. Ware dat niet het geval geweest, hij zou zeker onmiddellijk verzet hebben aange- teekend tegen de opmerking betreffende de uitgekeerde gratificatie aan den Inspecteur van politie. Deze gratificatie heelt toch niets met zijne belooning als marktmeester te maken ook de overige politiebeambten krij gen f 5 extra voor hunne diensten gedurende de kermis en v/>or de gemeente vindt hij 't bedrag zoo luttel, dat er i. geen aanleiding is om daarop bemerking te maken. Alsnu wordt tot artikelsgewijze behande ling der gemeente-rekening overgegaan. Bij den post „belastingen cn heffingen® her innert de heer Van Neck er aan, dat hij in zijne afdeeling de opmerking maakte, «lat afschrijving van Hoofdelijkeu omslag wegens faillissement van aangeslagenen hem niet juist i voorkomt. Is het noodig bij faillissement afschrijving te doen plaats hebben, dan zou hij wenschen dat de gefailleerde na opheffing van het faillissement terstond opnieuw werd aangeslagen. De Voorzitter acht dit hoogst moeielijk. Als iemand failleert, mag men toch aannemen dat de boel „op" is en als hij, na opheffing van het faillissement, door anderen geholpen, weer zaken begint, is het nog niet bewezen dat er aanleiding bestaat hem direct weer in den Hoofdeiijjeen omslag aan te slaan. De lieer Maalsteed voegt hieraan toe, dat het z. i. niet geoorloofd is, iemand in een cn hetzelfde belastingjaar tweemaal aan te slaan. De heer Korver vindt de opmerking des heeren Van Neck volkomen juist en acht een vernieuwde aan slag na faillissement billijk tegenover de andere belastingplichtige ingezetenen. De Voorzitter zegt, gelegenheid te zullen geven, op deze zaak nader terug te komen. Bij het daarop betrekking hebbende hoofd stuk beveelt de heer Oudenhoven aan, de rekening van den reinigingsdienst afzonderlijk te houden, waardoor de leden een beter over zicht kunnen krijgen, wat reeds vroeger door den heer Verfaille werd verlangd. De Voor zitter verzekert dat de rekening alzonderlijk wordt gehouden en dagelijks voor «le leden ter Secretarie ter inzage ligt. l)e rekening der gemeente wordt hierop met eenparige stemmen onveranderd vastgesteld. Een voorstel van B. cn W., om de staat van oninbare posten van den Hoofdelijken omslag vast te stellen op f 2842.55J en die van de Hondenbelasting op f 136.25, geeft den heer Van Neck aanleiding om op zijn j voorstel, betreffende afschrijving van belasting

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 1