Ten slotte stelt de heer C. Keijser voor om het hoofd der school te de Koog als adsistent toe te voegen den kweekcling Dekker, tegen eene belooning van f 30 's maands. Met 9 stemmen wordt daartoe beslotende Wethouder Keijser is er tegen. Hierna wordt de vergadering gesloten. Zijpe. „Laat uw licht schijnen voor de menschen", dacht de Maatschappij tot straatverlichting aan het Zand en met die loflijke gedachte zon zij op middelen om de plek aan het Noordh. kanaal, tegenover de ingang van de school te verlichten. Zij wilde gaarne het licht geven, maar er ont brak een lantaarnpaal en daarom wendde zij zich tot ons gemeentebestuur, met ver zoek er een te doen plaatsen zij zou dan, zoolang de maatschappij bestaat (d. w. z. de maatschappij tot straatverlichting) die lantaarn van licht voorzien. Dit moeie- lijk geval was nu jl. Dinsdag bij onze vroede lieden ter overweging. De Voorzitter toonde zich reeds terstond niet ingenomen met dat verzoek hij wenschte de behande ling uit te stellen, maar de heer Van Beu- sekom drong aan op dadelijke behandeling en de helft plus één besliste in dien zin. Maar toen kwam het er bij onzen Voorzitter dan ook terstond uit dat hij er tegen was, primo omdat, als de Maatschappij wil liefheb beren in verlichten, zij dan ook zelf maar voor lantaarns moet zorgen, secundo omdat ZEd. de noodzakelijkheid van verlichting op die plaats niet gebleken was. En desalniettemin en evenwel nochtans waardeerde hij het streven der Maatschappij zeer. Betrof het de verlichting van de geheele Zijpe, dan zou hij er voor zijn. (Hm Een leesgezelschap zou hier zaken kunnen doen). ZEd. was ten slotte alleen tegen het plaatsen van een lan taarn door de gemeente. Waarom gaf dan geen enkel lid in overweging, de kosten voor dien lantaarn aan de Maatschappij te geven Dan had die hem kunnen plaatsen. De heer Van Beusekom betoogde dat verlichting op dat punt hoog noodig was voor de leerlingen der herhalingschool; het is daar zeer donker, het pad is verre van goed en loopt vlak langs het kanaal. De Maatschappij bezit de middelen niet om de lantaarns aan te schaffen en op een gelijk verzoek van het R.-K. Kerkbestuur was gunstig beschikt. De heer Kruijer was het met den heer v. B. eens, maar bracht nogal een vreemd motief bij. Hij was er voor omdat het de leerlingen ten goede kwam ware het ten prolijte van de burgerij in het algemeen, dan zou hij er tegen zijn. De hh. Francis enSchuijt waren er tegen omdat het een beginsel gold kwamen ook anderen met het verzoek om lantaarns te plaatsen, dan zou dat te veel kosten. Zou men niet denken, dat de heeren bevreesd zijn, dat alle inwoners nu een eigen lantaarn zullen willen hebben en Zijpe dan spoedig op een geïllumineerde plaats zou gaan gelijken De heer Nobel was er voor, maar had het liever bij de begrooting zien besproken, omdat de gemeente zich toch op den duur niet zal kunnen onttrekken aan de ver lichting. Na aldus een geruimen tijd om die lantaarn te hebben gedraaid als muggen rond de kaars, werd de lantaarn met 6 tegen 5 stemmen geplaatst. Met recht mag men uitroepen „En dat alles om een lantaarnEn dat een gemeente die geen schulden heeft, maar kapitaal Verder werd met algemeene stemmen aan genomen, den nieuwen veldwachter eene tegemoetkoming van f 26.45 v00r ver" huiskosten en kleeding te geven, waarlijk niet te veel De rest van de zitting werd besteed aan de installatie van de nieuwe leden, de her benoeming van den heer S de Wit als Wet houder en het aanbieden der begrooting, in ontvangst en uitgaaf groot f31755.24. Wieringerwaard. „Niet veel zaaks", zou Nurks gezegd hebben van onze raadsvergadering van den 5den dezer. De „nieuwe" leden, de heerenGroneman,Bakker en Schenk, werden geïnstalleerd, de heeren Bakker en Zijp herkozen als Wethouders en de heer Bakker bovendien herbenoemd j tot ambtenaar van den Burgerl. Stand. Een poosje ging de Raad in comité en daarna stelde zij de jaarwedden voor de onder wij- 1 zersopfóooin plaats f550, een besluit dat wij met genoegen vermelden te meer nog daar het met algemeene stemmen werd genomen maar dabden onderwijzers zeker nog veel aangenamer zal zijn. Schagen. Geen onbelangwekkender Raadsvergaderingen dan die, zooals wij er jl. Dinsdag een hadden, waarin nieuwe leden moeten worden geïnstalleerd, benoe mingen gedaan, enz. De heeren Asjes, Hopman, Hoogschagen en Roggeveen moesten geïnstalleerd worden, wat ten op- j zichte van laatstgenoemde onmogelijk bleek, omdat hij niet verschenen was de geloofs- brieven van den heer Bijpost werden goed- gekeurd en de heer J. Winkel had mede- j gedeeld dat hij zijne benoeming tot lid der Schoolcommissie aannam. De heer Hopman werd herkozen als Wethouder en ambtenaar van den Burgerlijken Stand; het eerste nam hij aan, het tweede niet en toen men tot eene nieuwe vrije stemming overging, had de heer Roggeveen de meeste stemmen. Daar deze echter nog niet geïnstalleerd was, ging het niet hem te benoemen en zoo besloot men dit in eene volgende vergadering uit te maken. Verder werd nog herkozen tot lid van het „Rietbosch" de heer Asjes en gekozen de heer D. Smit. En nu kwam de in de vorige zitting behandelde spuitkwestie aan de orde. Eene afdoende verandering van de oude gele spuit zou f 310 kosten, een nieuwe f 500 a f 700. Maar het college van Brandmeesters wilde wel eens zien of het met 3 spuiten niet te doen ware en daarom stelden B. en W. voor „de oude gele" niet te herstellen, maar later „de oude roode" te vervangen door een nieuwe Het is te hopen dat die eventueel aan te schaften spuit blauw is, dan kan men later de kleu ren completeeren door een groenen aan te schaffen, enz. Met het oog op deze kleurenmengeling vinden wij het jammer dat de heer Buis voorstelde dat „oude geeltje" hoe eer hoe liever te verkoopen. ZEd. scheen dat „geeltje" een doorn in het oog te zijn, want hij wilde hem zelfs niet eens meer hierheen terug doen komen. Arme oude gele, sic transit gloria mundi Het verzoek van den heer Kloeke, om ten behoeve van het nieuwe schoolhoofd zijne vliegenhorretjes aan de gemeente over te doen voor den prijs van f 7.52 (hoe drommel komt de heer K. aan zoo'n raar getal werd met verontwaardiging van de hand gewezen. „Weg met die horren 1" Dat moest de heer K. met het nieuwe hoofd maar vinden. Verder werd besloten geen herhalings- onderwijs te doen geven als er geen 15 leerlingen zijn en met het oproepen van sollicitanten voor de vacaturen bij het onderwijs te wachten tot het nieuwbe noemde hoofd in functie is getreden. Barsingerhorn. Installatie en be noemingen, ziedaar alles wat de Raadszit ting van den 5 dezer opleverde. De heeren Blauwboer, Hoekstra en Beers werden be- Cedigd, de heeren Kossen en Blauwboer herkozen als Wethouders en als ambtenaren van den Burgerlijken Stand de heeren Kossen en Hoekstra. De begrooting werd ingediend en een Commissie daarvoor be noemd ook werd een besluit genomen tot het doen van uitgaven uit den post voor on voorziene uitgaven over 1893 en toen kwam er wat leven in de brouwerij, door de mededeeling van de heer Beers, dat men te Kolhorn pogingen doet om een dokter te bewegen zich aldaar ie vestigeneen arts zou overkomen om Kolhorn eens te bezichtigen. ZEd. vond het daarom jam mer dat in de vorige vergad. dr. Bleeker voor een jaar is benoemd en verlangde te weten of men bereid zou zijn den even- tueelen dokter te Kolhorn ook een subsi die te geven. Terecht antwoordde de Voorz. hierop dat het niet aanging eene beslissing hieromtrent te nemen vóór de aanvrage daartoe door den betrokken persoon ge schied was. Maar de heer Beers, die blijk baar tot hen behoort, die pogingen in het werk hebben gesteld om een dokter te verlokken zich aldaar te vestigen, wenschte bepaalde toezegging, ten einde dit dien dokter te kunnen mededeelen. De raad was echter met den Voorz. van oordeel dat dat niet ging en weigerde eene toe zegging te doen. Ten slotte besloot men eens eenige wo ningen schoon te maken voor rekening der gemeente. Hoe wenschelijk zulks in sommige gevallen ook moge zijn, vooral met het oog op epidemicn, ware het toch wel te wenschen dat men zulke vuile in gezetenen kon dwingen hunne woningen rein te houden. Wieringerwaard. De Vereeniging „Vrije Liefdadigheid", alhier, heeft besloten 1000 of meer afgedankte spoorwegléggers aan te koopen, om die in den aanstaanden winter door werkloozen te laten verwerken. Callantsoog. Tot wethouders zijn herbenoemd de heeren W. Govers en P. Kossen en tot ambtenaar van den burger lijken stand de heer J. Vos. Heer-Hugowaard. Tot wethouder dezer gemeente is herbenoemd de heer J. Swaag. Spanbroek. Herkozen tot wethou ders de heeren J. Koning en P. de Groot. Oudkarspel. - Tot wethouder is her benoemd de heer C. Eecen Pz. en tot ambtenaar van den burgerl. stand de heer F. de Boer Pz. Noordscharwoude. Tot wethouders zijn herbenoemd de heeren K. Slotemaker en D. de Geus Dz. en tot ambtenaar van der. burgerlijken stand de eerstgenoemde. Nieuwe Niedorp. Den 5 dezer werd in de plaats var, den heer K de Moor, die als zoodanig bedankt heeft, tot Wet houder benoemd de heer J. Wijn. Barsingerhorn. Na gehouden reke ning en verantwoording van de Rederij kerskamer „Oefening kweekt kennis", al hier, is gebleken, dat het batig saldo van de laatstgehouden tooneelvoorstelling ten behoeve van het „Sint-Nicolaasfonds" voor kinderen van minvermogenden alhier, be draagt de som van f 7.12J. Haarlem. In eene jl. Woensdagavond gehouden vergadering, bijgewoond door een 80-tal belangstellenden, werd een motie aangenomen, waarbij aan den Raad wordt verzocht de kennis weder te doen houden op de oude wijze en niet verkort zooals dit jaar. Het adres aan den Gemeenteraad met dat verzoek telt reeds ruim drieduizend handteekeningen. Ierseke. De burgemeester, de heer Ver Boon, werd in de jl. Dinsdag gehouden Raadszitting geïnterpelleerd over zijn han delingen ten opzichte van den gemeente veldwachter Bles. Het bleek, dat die veldwachter eens bij een brand het gelui der klok niet had gehoord en dus niet was opgekomen om de orde te helpen bewaren. Hij had zich eenvoudig verslapen. Om deze reden was Bles, naar het gerucht luidde, tot ontslag voorgedragen. De voorzitter weigerde, volgens de „N. R. Ct"., eerst om inlichtingen te geven, doch later bevestigde hij het gerucht. De Raad sprak in een motie als zijn gevoelen uit, dat zulk een straf voor zulk een gerin ge tekortkoming hoogst onbillijk was. Er was nog een andere grief. In de vorige vergadering was een voorstel van B. en W. tot wijziging der politie-verorde ning o. a. door den heer Cupéry|bestreden Het werd dan ook metgroote meerderheid verworpen. Volgens getuigenis van de beide veld wachters had de burgemeester hun den volgenden dag opgedragen voortaan streng te letten op de kinderen van den heer Cupéry en bij het minste vergrijp proces verbaal op te maken. Toen een der veld wachters de opmerking maakte, dat dit niet baten zou, omdat die kinderen nog geen 10 jaar waren, had de burgemeester gezegddau zijn ze al vast bekend bij de justitie en als ze dan ro jaar zijn, dan zijn ze rijp voor de daos. De heer Cupéry sprak zijn verontwaar diging over zulk een handelwijze uit, ein digende met de woorden„Gij zijt uw plaats niet waardig!" en de Raad sloot zich daarbij aan met een motie van afkeu ring, niettegenstaande de voorzitter ontken de, wat de heer Cupéry hem had ten laste gelegd. Marine en Leger. Hr. Ms. stoomschoener /Zeehond", com mandant luit. ter zee H. O .Teith, arriveerde 5 dezer te Shields. Jl. Donderdag werden in en hij de zee gaten en langs «le kunst r.abij Huisduinen manoeuvres gemaakt, waaraan ter zee door de pantBerschepcn Guinea en Schorpioen, den monitor Bloedhond, de stoomkanonneerboot Vali en eenige torpedobooten en te land door de mariniers, de schepelingen der hier aan wezige oorlogsbodems en de infanterie werd deelgenomen. De manoeuvre stelde voor een aanval door den vijand op het fort Kijkduin, welke werd afgeslagen. Het bericht uit de ,,N. Bred. Ct.", dat in het volgende jaar 100 cadetten aan de Kon. Milit. Academie geplaatst zullen wor den, wordt door hare oudere zuster tegen gesproken. In 1S94, zegt dat blad, verlaat het tegen woordige 4de jaar de Academie en daarvoor komt geen eukel cadet in de plaats er blij ven dan dus 2 studiejaren over. In 1895 komt het 1ste studiejaar, dat nu te Alkmaar is, als 2de studiejaar te Bredadat getal kan 50 zijn en als er dan nog 50 recht streeks aan de Academie geplaatst worden, dan zullen er op 1 Sept. 1895 p. m. 100 cadetten le Breda wezen, want zij, die in 1894 in het 4de jaar overgaan, worden óf te Delft óf te Haarlem geplaatst, zoodat zij, die onder de tegenwoordige wet op het militair onderwijs langs acaderaischen weg tot officier opgeleid zullen worden, niet met hen, die nu nog op de Academie zijn, samen zullen komen. Naar het „Hbld. "verneemt, wordt Hr. Ms. stoomschip «Aruba", liggende in conservatie aan 's Rijkswerf te Amsterdam, bestemd voor een reis naar Weat-Indië. Aan de volgende officieren en minderen van het korps mariniers is het eereteeken voor belangrijke krijgsverrichtingen, met den gesp Afjeh 18731890, toegekend 1ste luit. L. A. O. Furnee, korp.-taraboer J. Vos, korp. A. J. van der Boon, L. Roeper en J. J. Hastermans, tamboers A. Kortleve, J. H. Kuiler, E. Janzen, C. J. Ooms en H. Klein, mariniers J. P. J. Reinman, J. H. B. Jeursen, J. Bonnet, J. Colijn, W. Speet, J. J. van Mierlo, C. Steginga, J. G. Keleh, H. ter Beek, P. W. Grasmeijer, J. A. Snij ders, H. W. Brandt zu Lintzow, B. van der Woude, H. Knol, C. J. Modderman, M. A. Waanders, J. D. Nievaard, F. J. Pcndcrs, J. H. See, J. A. van der Mark en H. Leeg water. De 1ste luit. J. C. Schraver kreeg de gesp Atjeh bij het reeds door hem verworven eereteeken. Onderwijs en examens. Benoemd tot onderwijzer aan de R.-K. Parochieschool voor lager onderwijs te Scha gen, de heer J. J. van der Meulen, te Zutfen. Landbouw en Veeteelt. De heer D. Rezelman, op de Nes, gem. Sehagen, bemaalt sedert eenigen tijd met een verplaatsbaar molentje zijn weiland. Het lager gelegen land aan de Lasschoten prijkt thans met eene flinke snede gras, dat, hetzij als hooi of wel gekuild, eene belangrijke tegemoetkoming voor het veevoeder zal op leveren. Volgens 's heeren Rezelmau's ge voelen, zou hij met deze besproeiing sedert Juni een voordeel van ongeveer f 500 ver kregen hebben, wat zeker wel f 1000 zou bedragen, zoo hij in April was begonnen. Buitenland. I Frankrijk. Een hoedenmaker...., 1 een kapper,,l' Homrae Canon", die een tijd lang als athleetia de „Folies Bergères" optrad, en nog eenige andere personen van dien aard zijn in de nieuwe Fransche kamer gekozen, j Maar het is niet v oldoende alleen werk- man te zijn om het land te vertegenwoor- digen. Daarom wil men dat de nu gekozen werk lieden spreken zullen. Geen welsprekende i redevoeringen behoeven ze te houden, maar ze moeten feiten geven, waaruit blijkt wat het volk wil en noodig heeft, welke stemming en meening er heerschen in de groepen die zij vertegenwoordigen, welke hervormingen zij voorstellen, die van den eenen dag op den anderen uitvoerbaar zijn en zich niet in verre utopieën verliezen. Engeland. Volgens bijzonderheden betreffende een oproer dat jl. Donderdag te Featherstone bij Bradford door de werk- stakende mijnarbeiders werd veroorzaakt, schoten de soldaten op de oproermakers en wondden er 8. Eén hunner is gestorven. 1 Het aantal oproermakers wordt op 8000 geschat. Ze hebben ontzaglijke schade aangericht. Gisteren hadden opnieuw samenscholin gen plaats. Men vreest voor verdere ge vechten. Volgens details, Donderdag uit Feather stone ontvangen betreffendede onlusten der werkstakende mijnwerkers, richtten de onruststokers, op 8000 geschat, een ontzag lijke schade aan. Men vreesde heden voor nieuwe samenscholingen en onlusten. Een tweede oproerling te Featherstone is overleden. De toestand van verschillende andere gewonden is gevaarlijk. Een troep arbeiders verwoestte gisteren de bureaux van de kolenmijn White Lee, in Birstall. Er is cavalerie op weg naar het terrein van den opstand. i In het Eng. Hoogenhuis hield lord Rosebery jl. Donderdag eene pleidooi voor Home Rule. De minister zeide, dat de i beide politieke partijen het niet eens zijn over de beste methode om Ierland te rewv rgn en te verzoenen, en dat het Huis één van beide heeft te kiezen öf de voordracht te verwerpen, öf Hume Rule in beginsel aan te nemen en te trachten de voordracht volgens zijne inzichten om te werken. Indien het laatste gekozen wordt en men zich in beginsel vereenigt j met een op breede grondslagen gevestigde eigen Regeering voor Ierland, zou het tegenwoordig kabinet de voorstellen in dien geest niet met één, maar met beide handen aangrijpen. Het Hoogerhuis is niet krachtig genoeg om een strijd met het Lagerhuis vol te houden, maar toch is het meester van den toestand en kan het de quaestie oplossen op den weg waarop zij, naar sprekens meening, eventueel zal ge- regeld worden, nl. door een overeenstem ming tusschen de beide partijen. Ik dweep niet met Home-Rule, aldus besloot spreker, ik ben van meening dat de unie eene zaak van noodwendigheid is, maar de aanhan gige voordracht brengt ons een grooten stap nader tot de verzoening van beide volken. Rusland. Uit St. Petersburg komt het bericht, dat de Russische Regcering voor nemens is, in het geheele rijk de lijfstraffen af te schaffen. 116 alsof zij vreesde iet3 te zullen vernemen, wat haar nog meer zou bedroeven en Edith begreep terstond de betee- kenis van die blikken. Maar haar gelaat bleef dezelfde rustige, kalme uitdrukking behouden. Zij knikte zacht en zeide „Het is de waarheid Dokter Hörner sprak van eene zware hersenschudding, maar hij meent toch nog hoop op herstel te kunnen geven. Ik weet echter niet of wij nu nog deze hoop kunnen deelen." Blanca was doodsbleek geworden en zij greep met beide handen de leuning van een stoel, bevend, alsof hare voeten haar plotseling den dienst zouden weigeren. „Om Gods barmhartigheid, Edith, je moet je zeker zeer vergissen. Slechts dat niet slechts dat nietriep zij. „Hij mag niet sterven De andere haalde diep adem en wendde haar gelaat af. Hare stem klonk onzeker en zonderling gedrukt, toen zij voortvoer „De dokter zegt, dat Gerard gered is, zoodra hij tot bewustzijn zal zijn gekomen. Maar hij verwachtte zeker dat dit nog in den loop van den nacht zou gebeuren. Die verwachting heeft hem bedrogen, want hij is nog niet tot bewustzijn gekomen." Men had uit den toon waarop zij sprak kunnen denken dat zij onverschillig was en geen gevoel of hart voor haren man had, indien niet sommige onbedrieglijke teekens er op wezen, dat zij achter die koelheid eene naamloos jammer verborg, dat hare onbegrijpelijke kalmte slechts de kalmte was van iemand, die doodmoede is. „Laten wij naar hem toegaan zeide Blanca, die voor het uiterlijk ten minste hare kalmte weer herwonnen had. 117 Zacht en zonder aarzelen opende Edith de deur, die naar de ziekenkamer voerde. Maar even verrast bleven beide vrouwen op den drempel staan, want geen van beiden was op het tooneel voorbereid, dat zich aan hunne oogen voordeed. Edith had eenige oogen blikken geleden haar man ver laten als een bewustelooze, als dood daar nederliggend en nu zat Gerard rechtop in zijn bed, met zijn rechterhand aan zijn verbonden hoofd, als iemand die zich tracht te herinneren wat er inet hem is gebeurd, en met volle be wustzijn richtte hij, toen de deur geopend werd, zijne trouwe, eerlijke oogen op de binnentredenden. Het was Blanca, die, na een oogenblik van de grootste verbazing, het eerste woord, de eerste uitroep van vreugde deed hooren. „Gerard lieve Gerard!" riep zij met een teederen klank in hare stem, zooals Edith nimmer in den omgang met de vriend harer kindsheid van haar had gehoord. „O, den hemel zij dank nu is alles goed En zij maakte eene beweging alsof zij op den geredde wilde toesnellen, doch het was Gerard zelf die dit verij delde, ofschoon zonder opzet. Op zijn gelaat was plotseling een onbeschrijflijk gelukkige uitdrukking te zien, maar deze gold niet Blanca, die hij voorbij zag, alsof zij een schaduw ware, maar de achter haar staande Edith. „Edith mijn lieveling," zeide hij met flauwe, matte stem, „ik ben ziek geweest nietwaar En het is zeker eene afschuwelijke ziekte geweest, want ik heb nog nooit in mijn leven zulke onzinnige, zwaarmoedige droomen ge had. Maar God zij dank het is voorbij en mijn geliefde vrouw is aan mijne zijde En je hebt mij

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 2