In de Tweede Kamer is Dinsdag te 3 uur aan de orde liet stellen eener nominatie voor het voorzitterschap en afdeelingstrekking. De Eerste Kamer onderzoekt Woens dag in de sectiën het antwoord op het adres en aanhangige wetsontwerpen, waaronder dat der handels- en fabrieks merken en weduwenpensioenen. De leden ter conferentie van het Internationaal privaatrecht vervolgen geregeld den sectie-arbeid. Hoogstwaar schijnlijk zullen eerst in liet begin der volgende week wederom algemeene vergaderingen gehouden worden. Tot presidenten der afdeelingen zijn be noemd baron Yon Seckendorff, baron Von Haan, De Martens en prof. Renault. Onze consul te Djeddah, de heer G. S. Endt, is op de reis naar Holland plotseling overleden. De heer Endt werd nog geen 31 jaarhij volgde te Djeddah den heer Yan der Houven van Oordt op, die daar eveneens ver leden jaar op jeugdigen leeftijd aan den consulairen dienst door den dood werd ontrukt. Binnenland8ch nieuws. Helder. Het programma van het zeventiende zomer-concert, op morgen (Zondag), des namiddags ten 2| u., door het Staf muziekkorps der K. N. Marine in het «Park Tivoli" alhier te geven, luidt als volgt 1. Magyar Kiraly Indulo (Hongnarsche Koningsmarsch), Karoly Huber. 2. Ouver ture Le Caid, Ambroïse Thomas. 3. Danse macabre, Poëne symphonique, Camille Saint- Saëns. 4. Grande fantaisie sur des motifs de 1'opéra: Dimitri Donskoi de Félix Joncieres, J. Koning. 5. Ouverture: Les Pres de St. Gervais, Ch. Lecocq. 6. Mosaïque de 1'opéra-comique Le petit Fadst, Florimont Herné. 7. Auf glückes Wogen, Walzer, Emil Waldteufel. Oudkarspel. Bij de jl. Dinsdag ge houden stemming voor een hoofdingeland van het Ambacht van Westfriesland, ge naamd Geestmer-Ambacht, is, in de plaats van den aftredende, den heer H. Hart Cz., die als heemraad voor den polder is geko zen, benoemd de heer F. de Boer Pz. alhier. Departement van Marine in Oost-Tndic. Overgeplaatst naar „Pontianak", als com mandant, de luit. ter zee 1ste ld. A. H. Beek naar idem, de luits. ter zee. 2de kl. K. .T. Karseboom, L. T. van Heusden, de off. van gez. 2de kl. H. A. Molema, en de off. van admiu. 2de kl. J. H. van Trooijen; naar «Bromo", de luit. ter zee 2do kl. P. E. van Musschenbroek naar «Pontianak" de luit. ter zee 2de kl. J. L. H. Luijmes naar fregat «Atjeh", de luit. ter zee 2de kl. H. F. Cox naar «Bromo", de luit. ter zee 2de G. F. Noordhoek Hegt. Vergund Om wegens ziekte naar Neder land terug te keereu, aan den luit. Ier zee 2de kl. jhr. O. T. L.'Helmberg de Beckfelt van «Bromo." Onderwijs en examens. Benoemd tot onderwijzeres aan de school in den Groetpolder (gem. Winkel), raej. G. Mul, van Zaandam. gronden, lste prijs K. Molenaar, te Wijdenes. Deensche Probsteier haver, geteeld op klei- of zavelgronden, lste prijs J. Breebaart Kz., te Winkel. Marine en Leger. De kolonel A. H. W. de Gelder, comman dant van het korps mariniers, is hier gisteren aangekomen, tot het houden eener inspectie over het 2de bataljon van het korps, alhier in garnizoen. Jl. Dinsdagavond hielden de torpedobooten «Idjen" en «Empong" lanceer-oefeuingen op de reede alhier op beweegbaar doel. Om in het duister de torpedo's te kunnen volgen, zijn zij voor dat doel voorzien van een zoo genaamd torpedolicht, bestaande uit een busje met phosphor-calcium, dat ontbrandt wan neer het met water in aauraking komt. Omtrent het ongeval, Hr. Ms. stoomschip «Borneo" overkomen, meldt men aan het «Vad.", dat, behalve het breken van de schroefas in den schroefaskoker, de materi- eele schade gering is, wat te danken is aan de omstandigheid, dat de machinist van de j wacht bij de smoorklep stond en dus on middellijk kou stoppen. Het ongeluk gebeurde den 4 Sept. jl. bij 11- a llj-mijls vaart; in den daaropvolgenden nacht werd het stoomschip «Gackwar", van de firma Broekie- j bank te Liverpool, gepraaid, die de Borneo" naar Alexandrië sleepte, waar men 6 Sept. I aankwam. De herstelling kan drie maanden duren en komt, daar de garantietijd niet verstreken is, ten laste der bouwmeesters J. en G. Thomson, te Glasgow. Aan de Koningin-Regentes is voorgesteld den zeildag vau Hr. Ms. «De Ruijter" op 9 Oct. a. s. te bepalen. Als directeur van de Applicatie-school voor machinisten, welke te Amsterdam op de Landswerf zal worden opgericht, zal optreden de luit. ter zee lste kl. W. J. de Bruyne. Heden wordt de mach. lste kl. v. k. J. C. F. Kroon op non-act. gesteld en bij den torpedodienst te Hellevoetsluis vervangen door den mach. lste kl. v. k. J. J. Hessels. Bij de conservatie aldaar wordt geplaatBt de mach. lste kl. J. Paret. Mede wordt heden de mach. 2de kl. I. Z. Risch op pensioen gesteld en op Hr. Ms. instructieschip «Nau tilus" vervangen door den mach. 2de kl. C. j W. Yan Seventer. De bronzen medaille voor trouwen dienst is uitgereikt aan den mach. 2e kl. G. Ad vocaat, van den torpedodienst te Brielle, en het eereteeken voor belangrijke krijgsbedrijven met de gesp «Atjeh 18731890" aan den matroos 2e kl. G. Yan der Bout, aan boord van Hr. Ms. «Prins van Oranje" te Hellevoet- sluis. j Aan den adelb. lste kl. J. J. M. Baart, te Middelburg, die bij het laatste eind-examen aan het Kon. Instituut voor de Marine alhier No. 2 behaalde, is, namens den Minister van 1 Marine, een gouden horloge ten geschenke gegeven. Op het graf van den kapt.-luit. ter zee M. C. van Doorn, die in het vorige jaar te Batavia zoo noodlottig om het leven kwam en op het kerkhof te Tnnah-Abang ter aarde werd besteld, is door de goede zorg van zijne vrienden en kameraden een marmeren gedenk- teeken opgericht. Landbouw en Veeteelt. Op de te Amsterdam gehouden tentoon stelling der IIoll. Maatschappij v. Landbouw zijn o. m. de volgende bekroningen toegekend: Verzameling appelen en peren, 2de prijs W. Kooiman Dz., te Bovenkarspel. Verzameling stoofperen, lste prijs K. Kooi man Dz., aldaar. Verzameling doperwten en capucijners, 2de pr. C. Visser en 3de prijs K. Visser, beiden te Hoorn. Zes kroppen salade, lste prijs K. Visser en 2de prijs G. Visser, beiden aldaar. Bloemkool, 2de prijs K. Kooiman Dz., te Bovenkarspel. Roode kool, 2de prijs dezelfde. Utrecbtsche roode kool, lste prijs dezelfde en 2de prijs C. Visser, le Hoorn. Witte kool, 2de prijs J. Dekker, te Koedijk. Gele Savoijekool, lste prijs W. Kooiman Dz., te Bovenkarspel en 2de pr. J. Visser, te Hoorn. Karweizaad, lste prijs J. Breebaart Kz., te Winkel. Kanariezaad, lste prijs O. Schaap en 2de prijs J. Breebaart Kz., aldaar. Bruin mosterdzaad, lste prijs J. Metselaar, te Wervershoof en 2de prijs J. Bakker Jz., te Wijdenes, Wit mosterdzaad, lste prijs D. Rezelraan, te Anna Paulowna. Blauw maanzaad, lste prijs P. Vijselaar Az., te Grootebroek en 2de prijs M. Bak ker Cz., te Oosterleek. Winterkoolzaad, 2de prijs J. Breebaart Kz., te Winkel. Boter, niet bereid in Rijnland of Delfland, 2de prijs A. Koorn, te Hoogwoud. Verzameling verloskundige instrumenten voor vee, lste prijs H. Nordmann, te Kwadijk. Witte of gele Zwijndrechtsche uien, 2de prijs W. Balk Mz., te Oosterblokker. Roode Engelsche wintertarwe, lste prijs O. Schaap, te Winkel. Witte Zeeuwsche wintertarwe, geteeld op klei- of' zavelgronden, lste prijs J. Breebaart Kz. en 2de prijs O. Schaap, beiden te Winkel. Witte Eng. tarwe, geteeld als boven, lste prijs J. Breebaart Kz., te Winkel. Roode zomertarwe, lste pr. J. Kool Kz., te Wijdenes en 2de pr. D. Mantel Dz., te Hem. Zoraergerst, lste prijs K. Molenaar Jz.,- te Wijdenes. Chevaliergerst, lste prijs J. Breebaart Kz. en 2de prijs O. Schaap, beiden te Winkel. Korte haver, lste prijs J. Breebaart Kz., te Winkel. Lange haver, geteeld op klei- of zand Hollandsche Maatschappij van Landbouw. 57e Algemeene Vergadering. De jaarlijkschc algemeene vergadering der Ilollandsche Maatschappij van Landbouw werd gisteren onder leiding van den heer Herman F. Bultman in «Maison Stroueken" te Amsterdam gehouden. Deze opende de vergadering met er op te wijzen, dat hij in de laatste jaren steeds moest aanvangen met te gedenken een waardig lid der Maatschappij, door den dood ontnomen. Gelukkig was dit thans niet het geval. Het afgelonpen jaar kenmerkte zich voor de Maat schappij door niets bijzonders alles ging kalm zijn gang en de besluiten der vergadering van het vorig jaar werden uitgevoerd. Het belang rijkste was dat voor Zuidhollnnd een zuivcl- consulent was aangesteld, door staat en pro vincie bekostigd, die met gunstig resultaat zijn arbeid verricht. De onderhandeling met de spoorwegmaatschappij over vervoer is nog niet nfgeloopen daarvoor is een commissie benoemd. Er was ook besloten dat de tentoon stelling om de vijf jaar zoude plaats hebben en de andere tentoonstellingen meer door de afdeelingen zullen gehouden worden. Aan liet besluit, over belangrijke onderwerpen sectie vergaderingen te doen houden, is Donderdag avond te Amsterdam voldaan en spr. kan op een gunstig resultaat dier vergaderingen wijzen. Spr. brengt nogmaals dank aan de heeren W. Me.ijer en dr. G. W, Bruinsma, die Donder dagavond twee belangrijke punten inleidden. De toestand van den landbouw liet zich in den zomer duister aanzien, doch dankbaar mag erkend, dat de weersgesteldheid der laatste, weken althans cenige verbetering bracht. Toch zal de landbouw nog een moeielijken strijd hebben te voeren, doch spr. hoopt dat hij dien strijd zal kunnen volhouden en er zegevierend uit te voorschijn treden. Medegedeeld mag, dat H. M. de Koningin-Regentes den heer C. J. van derOudormeulen alscerelid der Maatschap pij de Orde van den Nederlandschen Leeuw schonk, voor welk blijk van belangstelling men alleszins reden heeft dankbaar te zijn. Spr. stelt daarna voor over te gaan tot de gewone werkzaamheden, te beginnen met de stemopneming. De lieer G. Vas Visser brengt hulde aan de toewijding, die de heer Bultman betoonde voor de belangen der Maatschappij. Spr. ge looft dat er voor iemand, zich wijdende aan de belangen van het algemeen, nog hooger belooniug beslaat dan de Vorstelijke onder scheiding, nl. de achting der medeburgers. Spr. stelt voor met donderend applaus den aftredenden voorzitter te beuoemen tot eerelid van het hoofdbestuur. De vergadering betuigt daarmee luide in stemming. De beer Bultman zal gaarne dit eere-lidmaatschap aanvaarden, omdat hij daarin eenc aansporing wil vinden voort te gaan op den weg, dien hij tot dusver volgde, te werken voor den bloei en de belangen der Ilolland sche Maatschappij. (Toejuichingen). Ter vergadering waren vertegenwoordigd 75 afdeelingen, samen uitbrengende 558 stera men, zoodat de volstrekte meerderheid is 2S5 steramen. Tegenwoordig waren verder 18 leden j der- algemeene vergadering. De zuivel-consulent voor Zuidholland, de heer Swierstra, heeft verschillende afdeelingen bezocht en daar voordrachten gehouden, I boerderijen bezocht, pracliscae weuken gege- ven omtrent verschillende onderwerpen. Ver moedelijk iu Oct. zal de lieer S. in Bode graven den eersten cursus in zuivelbereiding geven, waarvoor zich reeds een 60tal leer lingen hebben aangemeld, wat wel bewijst het goede, in dezen maatregel gelegen. De consulent werkt aangenaam met de afdee lingen en het hoofdbestuur eu»zeker zal zijn arbeid strekken tot welvaart van de Maat schappij en den landbouw. Het verslag omtrent de onderlinge brand verzekering werd aangehouden tot de lieer De Kanter ter vergadering zal zijn gekomen. De rekening en verantwoording over 1892 wijst aan in ontvangsten een totaal van f 32.049.64J, terwijl een batig slot wordt aau- gegeveu vau f 2044.63J. De tentoonstelling ten vorigen jare te Leiden gehouden bracht aan toegangsgelden f3525.20 op. Op voorstel der financiëele commissie wordt de rekening en verantwoording goedgekeurd. De heer De Kanter, onderwijl ter verga dering gekomen, brengt verslag uit over de onderlinge brandverzekering der leden van de H. M. v. L., zooal3 die toed.md was op 1 Sept. 1893. De deelneming neemt toe op 1 Aug. 1S92 was liet verzekerd bedrag over 34 afdeelingen f 1,075,732, terwijl dit op 1 Sept. 1893 bedroeg over de aldeelingen f 1,772,507, en wel f816,700 op onroerend en f955.807 op roerend goed. Geen enkele opzegging kwain voor. Een der commissarissen stond in bruik leen een ruime brandkast af, wat dankbaar wordt erkend. De finaucieele toestand is van dien aard dat de administratie nog gratis ge schieden moetloopt het reassurantie-contract af, dan zal men voordeeliger voordeelen kunnen bedingen. In de afdeeling Zijpe had men een schadepost te betalen. Met het oog op de vele gevallen van miltvuur bij één landbouwer stierveu niet minder dan 7 koeien binnen 14 dagen zijn enkele eigenaars van vee in de Sloterdijkermeer er toe overgegaan, hun vee te doen inenten. Die inenting brengt dit voordeel mede dat, mocht het dier binnen een zeker tijdsverloop aan de ziekte, waartegen het is ingeënt, komen testerven, de volle waarde er van aan den eigenaar wordt vergoed. Zonder inenting ontvangt de eigenaar geen enkele schadeloosstelling voor zijn aan besmettelijke ziekte gestorven vee. Voor twee koeien, die na de inenting gestorven waren, is reeds uitbetaling ge schied. I Bohemen. Bij besluit van den gou verneur zijn alle samenscholingen op den openbaren weg verboden. Ook is het ver boden door de straten insignes en vlaggen te dragen, die niet tot het land of het rijk behooren. Men verwacht dat alle socialistische bladen geschorst zullen worden gedurende het buitengewoon strenge régime, waaraan de stad onderworpen is. De huiszoekingen worden voortgezet, ook lokalen der clubs worden bezocht. Ondanks het verbod der politie heeft jl. Dinsdagavond bij een der aanzienlijkste jong-Czechen een feestmaal plaats gehad, waar de „Marseillaise" gespeeld is. Er werden toespraken gehouden tot verheer lijking van het Fransch-Czechisch verbond en een dronk op den Czaar uitgebracht. Alle bladen bespreken de buitengewone maatregelen, te Praag genomen ten gevolge van de jong-Czechische beweging. Zij keuren het optreden der Regeering goed en ver klaren dat dergelijke maatregelen ontzag inboezemen, nu zulke anti-koningsgezinde betoogingen gehouden werden. De Ministerraad is bijeengekomen om den toestand te bespreken. Spanje. De politie heeft een huiszoe king gedaan bij de anarchisten te Olot en heeft daar 2 bommen en 4 dynainielpatronen ge vonden. Zes anarchisten zijn gevangen ge- Buitenland. Frankrijk. De mijudirectiën van Lens hebben de eischen, welke de mijnwerkers op het congres van Zondag jl. gesteld hadden, afgewezen. Dientengevolge heerscht er in de geheele streek groote spanning, want daar de andere maatschappijen waar schijnlijk eveneens zullen handelen, is de werkstaking zoo goed als zeker. Heden zullen 35,000 mijnwerkers in het bekken van Lens den arbeid stakendit voorbeeld zal gevolgd worden door de 1 werklieden in het Noorder-departement en in België, zoodat de werkstakers over 1 eenige dagen wellicht reeds 200,000 man I zullen tellen. Daar alle mijnmaatschappijen j van Pas-de-Calais weigeren de eischen j der werklieden in te willigen, heeft het congres van mijnwerkers, dat jl, Donder- i dagavond te Lens gehouden is, met 81 tegen n stemmen besloten, in het geheele bekken van Pas-de-Calais het werk te staken, te beginnen met Maandag a. s. Noord-Amerika. De Regeering heeft te kennen gegeven, dat zij de Gcory-wet tegen de Chineezcn niet uitvoeren zal, voor dat het Congres opnieuw daaromtrent een beslissing genomen heeft. Brazilië. Jl. Donderdag te 9 uur be gon de aanval op de forten in de baai. Het grootste fort in de haven heeft zich voor de opstandelingen verklaard. Te ir uur zou het bombardement van de stad beginnen, alle zaken staan stil. Onrustwek kende geruchten doen de ronde. Plet is onjuist, dat de schepen der op standelingen er in geslaagd zijn, uit de baai van Rio te komen. Tot jl. Woensdag hebben zij de stad Nictheroy (tegenover Rio aan dezelfde baai gelegen) gebombar deerd. Het garnizoen van Nictheroy had echter krachtig tegenstand geboden en alle pogingen tot landing afgeslagenhet blijft trouw op zijn post, ook de nationale garde, de politie-soldaten en de burgers zijn allen op de hand der Regeering en gereed om de republiek te verdedigen. In al de staten der republiek vindt de opstand afkeuring. In dit telegram, dat jl. Woensdagmiddag 4 uur verzonden is, wordt geen melding gemaakt van een bombardement der forten. De Amerik. Minister van Buitenl. Zaken heeft eene dépéche uit Rio ontvangen, volgens welke de schepen der opstandelingen jl. Donderdagmorgen n uur de forten aan den ingang der baai hebben gebom bardeerd. Ook het arsenaal werd beschoten. In het raidden der stad werd een vrouw doodelijk getroffen. Handelstelegrammen zijn opnieuw ver boden. CHOLERA. Te IJselraonde is een geval van cholera met doodelijken afloop voorgekomen bij een meisje van 9 jaar. Te Rumpt, gem. Deil, is eene vrouw aan cholera overleden. 128 ben slecht tegen u geweest en ik zou niet willen, dat gij heengingt, zonder mij dat te hebben vergeven. Die daar binnen," en nu was hij genoodzaakt met den rug van zijn hand langs zijne oogen te strijken «die daar binnen heeft het goed met ons gemeend, maar hij was beter dan wij en ik geloof dat wij hem niet recht begrepen hebben." Edith drukte den ouden met eenige hartelijke woorden de hand en terwijl hij in het doodenhuis terugkeerde, sloeg zij langzaam, tot in het diepst van hare ziel geschokt, den terugweg in. Zij wilde zich rechtstreeks naar Gevard's kamer be geven, maar Blanca moest haar gezien hebben, want zij trad haar reeds in de voorkamer tegemoet. Eene zeld zame verandering was in het voorkomen van het jonge meisje merkbaar, eene strenge, bijna harde uitdrukking zetelde op haar gelaat en uit hare anders zoo zachte oogen fonkelde de toorn. «Niet verder, mevrouw von Rinkow zeide zij. «Gij hebt het recht verbeurd 0111 die kamer binnen te gaan, want alleen eene genadige beschikking des Hemels heeft er u voor bewaard den edelsten en besten der mannen te vermoorden Edith, die bij dit onverwacht optreden eerst verschrikt en verward teruggeweken was, keek plotseling naar de oude mahoniehouten schrijftafel en met een uitroep van ontzetting klonk het van hare lippen «De brief mijn briefHebt gij hem mijn brief gegeven, ongelukkige «Ik niet, ik heb het niet gedaan 1 Hij zelf heeft hem daar gevonden. De dokter heeft hem toegestaan het bed te verlaten. Om u, zooals hij dacht, eene verrassing 129 te bereiden, liet hij zich in de kamer brengen, opdat gij hem bij uwe tehuiskomst rustig en genezen aan zijne schrijftafel zoudt vinden. Hij verheugde er zich op als een kind, hoe aangenaam verrast gij zoudt zijn, en gij--' Een stroom van tranen belette haar voort te gaan. Zij wilde zich van haar afwenden, toen Edith zich eensklaps voor haar op den grond wierp en hare knieën omklemmend, riep zij in hare vertwijfeling «Hoor mij aan, Blanca ik bezweer u, hoor mij aan Bij de liefde, die gij voor Gerard koestert want ik weet, dat gij hem liefhebtsmeek ik u, stoot mij niet van u en laat mij hem nog eenmaal zien Dien brief, ja, ik heb hem geschreven maar ik was verblind, waan zinnig ik was geen meester meer over mij zelf, toen ik hem schreef. En niet in dat oogenblik alleen, neen, gedurende al die maandenomdat ik meende, dat ik Gerard niet meer lief had, wist ik niet meer wat ik deed. En ik bemin hem nu meer dan ooit ja, meer dan mijn levenIk zou gestorven zijn, als zij hem niet uit de branding gered hadden geen uur zou ik hem overleefd hebben, als hij hier niet weder tot het leven teruggeroepen ware geworden. En de brief. Kijk, Blanca, ik had hem al honderdmalen kunnen vernietigen, nadat ik mijne dwaasheid erkend had. Maar ik wilde mijn geluk niet koopen met een leugen. Hij moest hem lezen, als hij geheel hersteld was en dan zou hij mij richten of mij vergeven Maar niet nu, nu niet O, het zou gelijk staan met mij in den dood te jagen, als ik nu juist moest heengaan, zonder hem nog eenmaal te zien. Blanca, gij, groothartige, grootmoedige, hoe gij mij ook

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 2