NIEUW EDIEPER COURANT. HELDERSCHE Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. f M. 119. Vrijdag 6 October 1893. Jaargang 51 n A LÖTÏ N G NEDERLAND. Het Vaderlaadt ghetrouwe Blijf iek tot in den doot. Wilhe'.mutlied. SEN „En deaespereert nimmer I" Pieltrt. Coen. Ver«o&!Jnt lederen Otnaaa«i, Donderdag on Zatoraast. Abonnementaprya per 8 maanden- Prijs der Adverteiftiga: Voor de courant binnen de gemeeente f 0.70, met Jong Holland 1.20 UITGEVER nanr de overige plaatsen van Nederland alle landen, die in het postverdrag rijn opgenomen (iubegrepen Oost-Indië en Amerika). Zuid-Afrika 0.90. 1.40 l H. VAN BALEN. Van 15 regels 50 cents, elke regel meer 10 cent. B'j abonnement, naar gelang van de hoeveelheid regelt, aanmerkelijk lager. 1-75, 2.50, 2.60 4.— Molenplein.Helder. Advertentien voor liefdadige doeleinden per regel 5 Ct. Dienstaanbiedingen voor den werkenden atand5 De Advertentiên kunnen overal worden qeolnntst timschen den tekst. Tweede Kennisgeving. LOTING TOOR DE NATIONALE MILITIE. Burgemeester en Wethouders der gemeente Helder maken bekend, dat de LOTING over de in 1893 in deze gemeente inge schrevenen is bepaald 1. voor hen, wier geslachtsnamen beginnen met de letters A tot en met Q, op Zaterdag den 21 October 1893, des voormiddags ten 10 ure 2. voor hen, wier geslachtsnamen beginnen met de letters 11 tot en met Z, op Maandag den 23 October 1893, des voormiddags ten 10 ure. De loting zal plaats hebben inde BOUW- ZAAL, achter het Bureau voor Gemeente werken, op de Kerkgracht. Gedurende vijf dagen, te rekenen van den dag waarop de loting heeft plaats gehad, kunnen tegen de wijze waarop zij is geschied, bij de Gedeputeerde Staten bezwaren worden ingebracht door belanghebbende lotelingen, of door hun vader of voogd, bij verzoek schrift, op ongezegeld papier, onderteekend door hem die het bezwaar inbrengt. Dat verzoekschrift moet worden bezorgd bij den Burgemeester dezer gemeente. Voorts wordt in herinnering gebracht, dat zij, die verineenen vrijstelling van dienst te kunnen erlangen, daarvan bij de loting opgave moeten doen aan den Heer Militie- Commissaris en dat later ten Raadhuize daarvan de vereischte verklaring moet worden afgelegd. Helder, den 4 October 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. A. BEUKENKAMP, Burgemeester. C. BOON, Secretaris. Eerste Kennisgeving. voor de Nationale Militie. Burgemeester en Wethouders der gemeente Helder maken bekend, dat voor den ingeschrevene voor de Natio nale Militie, lichting 1894, Willem Waanders, eene naloting zal worden gehouden op Maandag den 23-October 1893, des namiddags ten drie ure, nadat de gewone loting over de ingeschrevenen voor de Nationale Militie dezer gemeente, wier geslachtsnamen op de alphabe- tische naamlijst beginnen met de letters R tot en met Z, zal hebben plaats gehad. De naloting zal plaats hebben in de Bouwzaal, achter het Bureau voor Gemeentewerken op de Kerkgracht. Gedurende vijf dagen, te rekenen van den dag waarop de naloting heeft plaats gehad, kunnen tegen de wijze, waarop zij is geschied, bij de Gedepu teerde Staten bezwaren worden inge bracht door den belanghebbenden loteling of door zijn vader of voogd, bij verzoekschrift op ongezegeld papier, onderteekend door hem die het bezwaar j inbrengt. Dat verzoekschrift moet worden bezorgd bij den Burgemeester dezer gemeente. Voorts wordt in herinnering gebracht, dat vermeende redenen van vrijstelling bij de naloting aan den Heer Militie- Commissaris moeten worden opgegeven i en dat later ten Raadhuize daarvan de vereischte verklaring moet worden afgelegd. Helder, den 4 October 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd C. A. BEUKENKAMP, Burgemeester. C. BOON, Secretaris. HELDER, 5 October. Stantsbcgrooting 1894. Hoofdstuk V (Binnenlandsche Zaken). Landbouwonderwijs. Voor landbouw-wintercursussen wordt de subsidiepost met f 4000 verhoogd, met het oog op mogelijke nieuwe aan vragen, en f 2000 wordt voorgedragen ten behoeve van een door de Holl. Maatsch. van Landbouw aan te stellen zuivelconsulent in Noordholland en een gelijk bedrag voor eene landbouwver- eeniging op het eiland Overflakkee ten behoeve van het door haar te geven landbouwonderwijs. Ook met de behoef ten van het landbouwonderwijs wordt bij den betrokken post rekening gehou den. Voor de instandhouding van de win- terschool te Groningen zal in 1894 f 4000 noodig zijn. Het aantal landbouwleeraren wordt nog met één uitgebreid. Bij het Rijkslandbouwproefstation te Breda (Goes) zal een tweede assistent worden aangesteld h f 1000. De inrichting van de afdeeling voor het onderzoek van zaden aan het Rijks- landbouw-proefstation zal f 575 vorde ren. Er wordt f 1000 aangevraagd voor het steunen van particulieren, waar dezen tot het aanleggen van proefvel den in het belang van den landbouw overgaan. Zeevaartscholen. De gereorganiseerde Zeevaartschool te Helder is op 1 April jl. geopend. Het subsidie wordt verhoogd met f 1200 ten behoeve van het onderwijs in de levende talen. Ook voor de school te Delfzijl wordt het subsidie met f1300 verhoogd. Hoofdstuk VI (Marine). Pantserschepen. De thans voor nieuwen aanbouw aan gevraagde sommen strekken om van de drie in 1893 op stapel gezette pant serschepen „Evertsen*, //Piet Hein* en' „Kortenaer" den bouw voort te zetten en ten behoeve van daarvoor aan te schaffen torpedo-materieel, alsmede tot bekostiging van een deel van het artil lerie-materieel en van de benoodigde pantsers. Onlangs zijn platen van de meest gunstig bekende inrichtingen in Enge land, Frankrijk en Duitschland be proefd. Werfpolitie. In verband inet het plan tot onthef fing van het korps mariniers van de bewaking van 's Rijkswerven, is voor versterking van de werfpolitie meer uit getrokken. 's Rijks stoomvaartdienst. De Minister ontvouwt thans zijnf plan nen omtrent het personeel bij 's Rijks stoomvaartdienst. De wijze van bevordering tot officier- machinist wordt geheel anders. De machinisten zullen na examen geplaatst worden op eene te Amsterdam op te richten applicatieschool en na het met goeden uitslag volgen van een 2 jarigen cursus tot officier-machinist worden be noemd. Door toelating tot het examen moeder had vergeten, mede in den tuin en wie haar daar eenige oogenblikken later had zien spelen, vroolijk, uitgelaten, lachend dat zij schaterde, die zou niet gezegd hebben, dat dat hoofdje zwanger ging van zulke plannen. Pietje en Rietje (verkortingen van Sophia en Maria) vonden de nieuwe juffrouw wat aardig. Na het wilde spel, dat juist in den smaak der beide kleine heksen viel, wandelden zij verder op en plukte de juffrouw peren voor hen, toen zij met verlangende blikken daarnaar keken. Inmiddels waren de heer Demmers en zijne schoon zuster weder beneden gekomen. Jet had niets kun nen vinden, hoe zij ook met Argusoogen rondkeek en spiedde en speurde in alle hoeken en gaten. Eene reden te meer, om hare ergernis te verhoogen. Nu stonden zij beneden in de tuinkamer, waar me vrouw driftig de ramen had toegeschoven uit vrees voor kou vatten en keken zwijgend naar buiten, Demmers lachend over de vroolijkheid der kinderen en tevreden dat die twee kleine engeltjes het zoo goed met de juffrouw konden vinden. „Ziet ge wat zij doet barstte mevrouw opeens uit, „dat is nu toch waarlijk een beetje al te vrij.' „Wat?* vroeg Demmers, „dat ze een paar peren plukt Alsof bet op een paar peren aankomt.' „Nu, ik vind het brutaal,* zei mevrouw. „Foei, Jet! Als zij ze nu nog voor zichzelf plukte, maar voor uw eigen kinderen gij ziet toch waarachtig overal kwaad in. Zeg, wat hebt ge tegen haar?" „Ik zei mevrouw, met een bijzonderen nadruk op elk woord en elk woord afzonderlijk uitsprekend, uiets hebben tegen haarIk zal waarachtig dat schep sel de eer niet aandoen iets tegen haar te hebben." „Phu! Wat ben je opeens verschrikkelijk groot,* zei Demmers. „Je vergeet ook je tijd, Jetje." Mevrouw beet zich op de lippen en wendde zich driftig van het raam af. „Nu," zeide zij, moeite doende om kalm te spreken, 19 dwaalden mevrouws blikken door de kamer, en hoe druk de juffrouw het ook had met het gereedmak en van het ontbijt, toch merkte zij zeer goed, dat die dame alles terdege opnam. Het vruchtelooze van haar onderzoek scheen me vrouw te hinderen. Zij beantwoordde slechts half de vragen, door haar zwager tot haar gericht, en liet haar oog slechts van de voorwerpen in de kamer afdwa len naar de juffrouw, alsof zij nu aan haar iets poogde te vinden wat zij elders niet vinden kon. Deze huishoudster stond haar maar in het geheel niet aan. Zij vond dat dat mensch niet zulk mooi haar moest hebben, nóch zulke fraaie, verblindend witte tandenzulke dingen dienden zoo'n mensch toch nergens voor dan om haar in het ongeluk te storten. Haar knappe figuur kon zij ook wel missen beter ware het, dacht zij, dat zij wat kloeker gebouwd was en wat knuistiger handen had, dan zulke kleine, blanke handjes. Haar zwager had wel gezegd, dat zij uitstekend haar werk deed en het was altijd mo gelijk dat dit zoo was, maar anders„nieuwe bezems vegen schoon*.... „Bevalt uw nieuwe dienst u, juffrouw vroeg zij. „Ja, mevrouw, best," zeide de juffrouw, en de uit drukking van haar gelaat zeide nog beter dat zij de waarheid sprak dan hare woorden „ik ben zeker dat ik het niet beter had kunnen treffen.' „Een reden te meer om het op prijs te stellen." De juffrouw keek eenigszins verbaasd op en begreep de dame niet. „Dat bewijst ze, dat zij het op prijs stelt," merkte Demmers aan, „want ze doet haar best, Jet. Je moet straks het huis eens doorloopen, dan zal het je wel opvallen hoe alles ten beste veranderd is." Jet antwoordde niets, maar wendde zich weder tot de juffrouw. „Waar hebt ge vroeger gediend, juffrouw?" „Dit is mijn eerste dienst, mevrouw.' „.Te eerste, waarlijk zeide mevrouw. „Wel, Demmers, hoe heb je het durven wagen, kan iedere machinist tot officier benoemd worden. Met het oog op het beperkt aantal officieren-machinist, voor de toekomst noodig: 12 der 1ste en 18 der 2de kl., kunnen iedere 2 jaar slechts 4 machi nisten op de applicatieschool worden toegelaten. De regeling van het onderwijs wordt opgedragen aan een directeur, tevens leeraarin de stoomwerktuigkunde, welke betrekking voorloopig zal worden opge dragen aan een desbevoegd zeeofficier, later aan een der nieuw opgeleide offi cieren-machinist. Ter besparing van kosten zullen voor loopig de instrumenten van de Kweek school voor machinisten worden gebruikt. De applicatieschool zal niet vóór 1 Sept. 1894 kunnen worden geopend en het on derwijs worde aan 's Rijkswerf te Amster dam gegeven. In de regeling van het personeel van 's Rijks stoomvaartdienst zal wijziging worden gebracht. Er zul len komen 25 hoofdmachinisten met graad van hoofdopzichter der fortifica tiën 40 machin. 1ste kl. (adj.-onder- off.), machinisten 2de en 3de kl. en mach.-leerlingen lste en 21e kl. met denzelfden graad als thans30 hoofd- vnnrstokers (sergeant) en vuurstokers lste, 2de en 3de kl. De regeling der traktementen van de officieren-machinist zal worden her zien die van de offic.-mach. 2de kl. blijven nagenoeg onveranderd, maar die van de officieren lste kl. worden belang rijk hooger gesteld. De toelagen der machinisten bij min der snelle bevordering vervallen en de bezoldiging zal geleidelijk opklimmen. In verband hiermede zullen de trakte menten der jongere machinisten een weinig worden verminderd, doch die der ouderen wat verhoogd. De voorgenomen regeling zal pl. m. f 25.000 meer kosten dan de bestaande. De machinist-leerlingen worden uiterlijk na 3 jaren tot machinist 3de kl. bevor derd. Loodsdienst. De Min., de hoogere uitgaaf voor den stoomloodsdienst, waartoe de te dier zake benoemde commissie adviseerde, niet noodig en niet gewettigd achtende, heeft daarom het voornemen den tegen- woordigen dienst van het loodswezen nlsnog te bestendigen. Vr ij willige Marine reserve. Omtrent de vaststelling van eene vrij willige marine reserve wordt het volgen de medegedeeld Zij zal worden samengesteld uit hen, die vroeger bij de actieve zeemacht hebben gediend of wier beroep in tijd van vrele nauw verwant is aan den dienst ter zee. Het personeel der reserve zal tot oefening in actieven dienst zijn a. de officieren 1. (verplicht) elke 2 jaar ge durende 3 achtereenvolgende maanden; 2. (op verzoek) gedurende 6 maanden aan boord van een der schepen of bij den torpedodienstb. de machinisten en vuurstokers 1. voor de eerste maal een maand en verder 2. elk 2 jaar ge durende 15 dagen; c. de matrozen elk jaar 28 dagen d. do torpedisten elk jaar 60 dagen of 2 maal 30 dagen. De Min. verwacht de medewerking der groote stoomvaartmaatschappijen en reederijen, voor het geregeld houden der oefeningen. De kosten eener marine- reserve worden op f 120.000 *s jaars begroot. Voor 1894 is gerekend op f 10.000, maar de Min. verwacht, dat blijvende kosten zullen worden gedekt door reorganisatie van eenige onderdee- len der zeemacht, o. a. van het korps torpedisten, waardoor f 50.000 wordt bezuinigdvan het samenstellen van

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 1