een gedeelte van liet korps torpedisten uit reservemannen, hetgeen een bespa ring geeft van ongeveer f 17.000, en van reorganisatie van het korps mariniers, thans in studie maar spoedig te ver wachten. Verder blijkt uit de memorie, dat op voorstel van den Minister de gelei delijke opheffing van het fonds voor dek- en onderofficieren en mindere schepelingen bij 's Rijks zeemacht is bepaald. Hoofdstuk VIII (Oorlog). Kazernes. Een|bedrag van f 12.000wordt uitgetrok ken, ten einde 's nachts licht in de sol- datenkamers te branden. Tot het op dragen van toezicht over de kamers der soldaten aan onderofficieren wenscht de Min. niet over te gaan. Gymnastiek in het leger. Een som van f7000 is uitgetrokken om de gymnastiek in het leger meer dan tot nu toe te bevorderen. Verder is uitgetrokkeneen post voor het in 1894 doen manoeuvreeren van eene divisie. Pupillenschool. De Min. blijft geleidelijke opheffing van de Pupillenschool wenschelijk ach ten, zoodat voor 1894 het aantal pupil len en het onderwijzend personeel wordt ingekrompen. Een ridder van de Uil. Willems orde De gepensionneerde kapitein van het Oost-Indische leger E. J. R. von Ernst, ridder van de Militaire Willemsorde, versierd met het Eere- teeken voor belangrijke krijgsverrich tingen, wonende te Bern, Zwitser van geboorte, heeft met den Nederlandschen consul te Bern een geschil gehad. Het schijnt, dat de heer Von Ernst meent niet naar behooren door de Ministers van Oorlog en Buitenlandsche Zaken behandeld en berechtigd is. Hij heeft het. althans noodig geoor deeld zijn ridderkruis der Militaire Willemsorde en verdere decoratiën aan den Kanselier der Ned. Orden te zenden, met verzoek te worden ont heven van het lidmaatschap der Mil. Willemsorde. Met 37 tegen 26 stemmen heeft, jl. Dinsdag de Tweede Kamer goedge keurd het onteigeningsontwerp voorzie spoorwegverbinding te Rotterdam. Bij art. 20 der wet van 9 Mei 1890, tot regeling der pensioenen van weduwen en weezen van burgerlijke ambtenaren, is bepaald, dat om de vijf jaar een wetenschappelijke balans van het bij die wet opgerichte pensioenfonds aan de Staten-Generaal zal worden over gelegd. Opdat aan die wetsbepaling kunne worden voldaan, is de directeur van het pensioenfonds thans bezig de daarvoor benoodigde gegevens te ver zamelen. Wat «lc .staande legers kosten. De «Economiste Europeen" geeft het volgende staatje van de kosten der legers in vredestijd. (De getallen zijn millioenen francs). 1869-70 1886-87 1892-93 Frankrijk 549.3 904.7 890.0 Rusland 615.6 982.3 1,107.1 Duitschland 573.6 539.4 822.7 Oostenr. Hong. 342.2 421.4 Italië 184.4 342.6 355.1 Engeland 605.6 978.4 832.4 België 36.8 45.6 47.0 Spanje 127.8 200.3 170.3 Nederland 50.5 69.4 75.3 Zwitserland 4.8 17.2 36.7 Binnenlandse!) nieuws. Helder. Door de Directie der Marine I alhier werd gisteren openbaar aanbesteed I 1. De levering van versch rundvleesch en l soepgroenten, ten behoeve der equipages van i Hr. Ms. schepen en vaartuigen van oorlog, gedurende het jaar 1S94, ter reede Texel en in het Nieuwediep. De afloop was als Tolgt Rundvleesch. Ingekomen 5 inschrijvingsbiljetten, als van: J. A. van Gelder, alhier, ad f 77.98 A. B. Polak, Haarlem, f 76 II. van Twisk, Alk maar, f 75.99 B. Gomperts, Haarlem, f 75 en CL-r. Keslcr, Koog aan de Zaan, f 71 per 100 Kg. S o e p g r o en ten. Ingekomen 4 biljetten, van J. Huijzing, ad f 3.80 C. Po9tma f 3.58 S. van Ames- foort f 3.33 en F. Th. de Haas f 3.25 per 100 rantsoen. 2. De levering van versch vleesch, wit brood, groenten, bier en melk, gedurende het jaar 1894, en aardappelen, voor het tijdvak van 1 Nov. 1893 tot en met ultimo Juni 1894, ten behoeve van het Hospitaal der Marine alhier, waarvan de afloop was als volgt Vleesch. Ingekomen 2 biljetten, van W. S. J. Beek, ad f 71 en J. A. van Gelder f 66.48 per 100 kilogr. Witbrood. Ingekomen 4 biljetten, vanP. Verfaille, ad f 10.69; P. Noorda f 9.S0 P. Thomas f 9.70 en J. Bruin f 9.49 per 100 kilogr. Groenten. Ingekomen 4 biljetten, van A. J. de Bunje, ad f 5.66$ S. van Amesfoort f 3.50$ F. Th. de Haas f 3.33 en C. Postma f 3.29$ per 30 kilogr. (30 verschillende soorten). Bier. Ingekomen 1 biljet, van de «Kon. Ned. Beierschbier-brouwerij" te Amsterdam, ad f 6.75 per 100 L. (2 soorten). Melk. Ingekomen 4 biljetten, van zoete melk karnemelk Jb. Smids f 8.24 f 4.— Wed. J, de Moei 7.77 4.— P. de Bruijn 6.80 3.10 J. Gouwenberg6.25 3. per 100 liter. Aardappelen. Ingekomen 5 geldige biljetten, van J. Warnar, ad f 2A. J. de Bunje f 1.90 J. Huijzing f 1.49 F. Th. de Haas f 1.49 C. Po3tma f 1.48 en S. van Amesfoort f 1.43 per 50 kilogr. De inschrijvers, achter wier namen de woonplaats niet wordt vermeld, zijn alhier woonachtig. Texel. Tot lid van den Gemeenteraad is gekozen de heer K. Lap. Na zes stem mingen is de Raad nu eindelijk voltallig. Texel. Het mannekoor «Amicitia" te Oudeschild heeft zijne wekelijksche bijeen komsten hervat. De eerste vergadering, jl. Dinsdag gehouden, was geheel van huishou- delijken aard. Tot bestuursleden werden ge kozen de heeren J. W. Hilleuius en M. Kroon Jbz. Schagen. Aan den wielerwedstrijd, jl. Zondag bij gunstig weder door de hier bestaande Wielrijdersvereeniging naar Dirks- hom gehouden, werd door 6 personen deelge- i nomen. De prijzen, bestaande in fraaie voor werpen, werden gewonnen door de heeren Joh. Merz, eerste, P. Denijs, tweede en J. P. Wagenaar, derde, allen alhier. 2,748.4 4.422.1 4,758.0 De effectieve sterkte van de verschil lende legers in 1865 en 1892, dus het aantal personen die aan de nijverheid onttrokken worden, was als volgt; 1865 1892 Frankrijk 404,155 572,290 Rusland 613,900 781,518 Oostenrijk 280,996 339,320 Pruisen 212,631 Andere Duitsche Staten 220,147 507,507 Italië 222,321 247,798 Engeland 142,477 227,321 Totaal 2,096,627 3,675,754 Door de Staatsspoorweg-Maat schappij is bepaald, dat het surnume rairs-examen niet meer zal worden ge splitst in twee gedeelten (A en B), maar daarentegen voor het vervolg zal bestaan in één examen met vreemde talen (Fransch en Duitsch). De reeds bij de Maatschappij aangestelde perso nen, die tot nog toe slechts hebben voldaan aan gedeelte A van het sur numerairs-examen, zullen evenwel wanneer zij zich daartoe aanmelden bij eventueel te houden examens in de gelegenheid worden gesteld alsnog een examen alleen in de Fransche en de Duitsche taal af te leggen. Schagen. In de zitting van den raad dezer gemeente opjl. Woensdag werd toe amb tenaar van den Burg. Stand gekozen de heer W. Roggeveen Cz. Verder werd o. a. be sloten de vacature bij het onderwijs, ont staan door het vertrek van den heer Koster, niet te vervullen. De gemeente-begrooting (in ontv. en uitgaaf f 29495.23) werd den raad aangeboden en eene commissie van onderzoek benoemd, bestaande uit de heeren Buis, Asjes en Roggeveen. Er werd ook mededeeling gedaan, dat voor de vacature van hoofd der school een zestal is opge maakt. Barsingerhorn. Door den heer D. Spaans is eervol ontslag aangevraagd als penningmeester van den polder Waard en Groet. Kolhorn. Er is hier eene zangschool opgericht, onder leiding van den heer G. G. Evenwel, onderwijzer. Warmenhuizen. Door eene com missie, die zich voorstelt eene Floralia- vereeniging alhier te vestigen, werden in de maand Mei aan de schooljeugd onge veer 300 kweek planten in 12 soorten uit gereikt, waarvan 167 stuks, in meerdere of mindere mate geslaagd, op 28 Sept. weder keerden en in de kolfbaan van de Moriaan een goed figuur maakten. Voor elke soort, behalve de asters, waren 2 prijzen toege kend, zoodat 22 bekroningen plaats had den, behalve vele eervolle vermeldingen. Ook waren vele voorwerpen van huisvlijt, alsmede landbouwproducten ingezonden, terwijl tot opluistering velen bloemen en planten tijdelijk hadden afgestaan. Het geheel leverde een zeer aangenamen aan blik op. De tentoonstelling werd druk bezocht en niet minder de uitvoering van „de Zangschool" op het met groen en bloe men versierde tooneel. Het opgevoerde, zoowel de zangstukjes als de operette „Klein Duimpje" en het tooneelstukje „De sleepjapon" mochten met recht algemeencn bijval verwerven. De „kleine kapel" uit Schagen gaf hare muziek ten beste. Marine en Leger. Ilicr te lande is het bericht ontvangen van het overlijden van den luit. ter zee 2de kl. J. Corver. Hr. Ms. artillerie-instructieschip „Bellona" is, 11a afloop der zomerschietoefeningen, jl. Dinsdag geïnspecteerd door den schout-bij nacht C. E. Uhlenbeck, directeur en comman dant der marine alhier. De schout bij-nacht maakte een tochtje met het schip naar de Noordzee. Reservekader. Gedurende het verblijf onder de wapenen en op dagen, waar op wordt deelgenomen aan oefeningen van het leger, bedraagt de bezoldiging per dag voor den adspirant-vaandrig 40 ct., reserve- korporaal 60 c., reserve-onderofficier f 1, vaandrig f 2.50. Bovendien wordt eene toe lage genoten per jaar van f 30 door den reserve-korporaal; f 50 door den reserve-onder officier f 150 door den reverve-onderolficier, die naar de eischen van dit besluit tot vaan drig benoembaar is f200 door den vaandrig, met dien verstande, dat voor dezen lnatste per jaar de bezoldiging met de toelage de som van f 900 niet overschrijdt. Naar bet «Hbld." verneemt, zal de kapt. luit. ter zee J. H. Mijer den dienst met pensioen verlaten. Onderwijs en examens. 1 De vorige week werd, na gehouden on derzoek vanwege den Bond van Neder- landsche Stenografen, le Leiden uitgereikt diploma A, tot het geven van onderwijs in de Stenogratie aan de heeren C. J.Ge- ger en R. E. Verbeek van Delft; en diploma B, als verslaggever van den Bond, aan den heer E. J. S. Meima van Apel doorn. Benoemd tot onderwijzeres te Wageningen mej. M. J. van der Ende, te Bovenkarspel. Landbouw en Veeteelt. De prijzen der groenten zijn de laatste dagen aan deLangedijk ongeveer op dezelfde hoogte geblevende afvoer was verleden week aanmerkelijk grooter dan een week vroeger. Uien gelden tegenwoordig f 3,50. Veel vraag is er nog niet naar. Tijdens de onweders is er op een breede strook lands ter westzijde van Oudkarspel veel hagel gevallen, welke aanzienlijke schade, vooral aan de kool, heeft toegebracht. Kerknieuws. PREDIKBEURTEN. Ned- Herv. kerk te Texel. Zondag 8 Oct., Burg, voorm. 10 uur, ds. van Schaick. Koog, voorm. 10 uur en Oostevend, nam. 3 uur, ds. de Mazure. Den Hoorn, voorm. 9.30 en Oudeschild, nam. 2 uur, ds. Leffef. De Cocksdorp, voorm. 9.30, de heer Barends. Doopsgez. kerk te Texel. 7. 11 dag 8 Oct., Burg, voorm. 10 «ur, ds. Kuperus. Avondmaal. Ned. Herv. kerk te Noord-Zijpe. Zondag 8 Oct., voorm. 9.30, Oudesluis, ds. van Deursen. Ned. Herv. kerk te Zuid-Zijpe. Zondag 8 Oct., geen dienst. Doopsgez. kerk te Zi.id-Zijpe. Zondag 8 Oct., voorm. 9 30, ds. v. .Calcar. Ned. Herv. kerk te Callautsoog. Zondag 8 Oct., geen dienst. Ned. Herv. kerk te Sint-Maarten. Zondag 8 Oct., voorm. 9 u., ds. Mühring. Ned. Herv. kerk te Ecnigenburg. Zondag 8 Oct., geen dienst. Ned. Herv. kerk te Wieringerwaard. Zondag 8 Oct., geen dienst. Ned. Herv. kerk te Kolhorn. Zondag 8 Oct., voorm. 9.30, ds. Miedema, van Eenigenburg. Ned. Herv. kerk te Petten. Zondag 8 Oct., voorm. 9.30, ds. Koch, van Zuid-Zijpe. Beroepen bij de Herv. gem. te Wierin gerwaard, ds. Schaaff, pred, te Tjerkwerd. Beroepen bij de Doopsgez. gem. te Graft (Noordeinde), de heer J. Wartena, propouent te Hindeloopen. De lieer J. B. du Buy, prop. te Haarlem, stelt zich voorloopig niet beroepbaar. Buitenland. Belgie. Het aantal werkstakers blijft stationnair in de Borinageterwijl hun aantal te Cuesrnes en te Fiénu toege nomen is, zijn te Qurégnau weer eenige werkstakers aan den arbeid gegaan. De socialistische leiders organiseeren vergade ringen om de werkstaking algemeen te maken. Onder de werkstakers begint zich ge brek te doen gevoelen. Men gelooft dat zij het zoolang vol zullen houden tot hun eischen ingewilligd zijn. Duitschland. De beruchte Ahlwardt heeft aanzegging ontvangen, dat hij de gevangenisstraf van vijf maanden, waartoe hij wegens laster is veroordeeld, behoort te ondergaan, en zal zich deze week ter beschikking van de justitie behooren te stellen. Engeland. In Yorkshire hebben 6000 mijnwerkers jl. Dinsdag den arbeid het j vat. Brazilië. De „N.-Y. Herald" ver neemt uit Montevideo, dat het gerucht zegt dat het bombardeeren van Rio-Janeiro j werd hervat en dat jl. Zondag den ge- heelen dag bommen in de stad werden geworpen. I De schepen „Republica" en „Pallas" be- j waken de haven van Desterro, waarheen na een kort bombardement van Santos 5 schepen der opstandelingen op weg zijn, om daar het hoofdkwartier van admiraal i Mello te vestigen. Ruy Barbota zal geroepen worden om daar hel voorzitterschap eener voorloopige regeering op zich te nemen. De geheele Staat Catarina heeft zich voor de opstandelingen verklaard. Een particulier telegram deelt mede, dat de bevelhebbers der vreemde oorlogssche pen te Rio, behalve de Duitsche, aan Mello kennis gaven, dat hij voortaan het bom bardement moest bepalen tot de forten indien hij de stad bombardeerde, zouden de vreemde oorlogsschepen op hem schieten. Marokko. Een groot aantal Kabylen viel jl. Maandagavond de forten van Me- lilla aanacht soldaten sneuvelden en 33 werden gewond. Drie Spaansche officieren werden gewond. De verliezen der Marok kanen waren zeer groot. Men gelooft, dat de Sultan een leger zal zenden om de Kabylen te tuchtigen. Zuid-Afrika. De President der Re publiek heelt aan den Volksraad voorge steld zijn salaris met 1000 pd. st. .per jaar te verminderen en dat van den heer Wol- marans, lid van den uitvoerenden Raad, en van generaal Smit te vermeerderen. De Raad besloot daartoe en bepaalde de jaarwedden var: President Kruger op 7000 pd. st.van de heeren Wolmarans en Smit op 1340 pd. st.en van den Staats-secre- taris op 1500 pd. st., in plaats van 1200 pd. st. Voorts is bepaald dat er twee onder-Staatssecretarissen zullen zijn, met salarissen van iroo pd. st. en 900 pd. st. resp. Tengevolge van het voortdurende voortrukken der krijgers van den Metabele- stam, heeft de administrateur van de Char- tered Company besloten aan te vallen. Twee afdeelingen zullen uit de forten Victoria en Charter tegen hen optrekken. Siam. Het verdrag en de conventie zijn gisteren geteekend zonder eenig verder incident. Le Myre de Vilers en Pavie zou den heden bij den Koning op audiëntie gaan. CHOLERA. Sedert onze vorige opgave deden zich choleragevallen voor in de navolgende gemeenten 's Gravenhage, o. 1Rotterdam, a. 1 Zwijndrecht, 0. 2Zwolle, a. 3Avereest, 0. 1Uitwellingerga, a. x. Gemengd nieuws. ZAAK-DE JONG. Van welingelichte zijde verneemt het „Hbld." dat de vader van miss Juett in 20 iemand te nemen zonder getuigschriften «Juist daarom", zei Demmers, wien deze wending van het gesprek begon te vervelen, «ik had de waarde van getuigschriften leeren kennen met mijne vorige huishoudsters. De eene had ze zelf gemaakt; de andere had ze gekregen, omdat hare meesteres blij was op zoo'n manier van haar af te komen. Je hebt het immers zelf nog gedaan met je meid, Jet; om maar van dat brutale beest af te zijn gaf je ze een mooi getuigschrift." «Nu ja," zei Jet, «dat was een bijzonder geval." «Enfin, laten wij daar maar een speldje bij steken," zei Demmers. «Het ontbijt is klaar." Maar het bleek al ras, dat mevrouw weinig gesticht was over hetgeen haar zwager zoo onbehouwen er uit had geflapt. Zij gebruikte heel weinig en toen het ontbijt, onder eene pijnlijke stilte, welke Dem mers vergeefs had pogen te verbreken door aardig heden tegen de kinderen te zeggen, was afgeloopen, stond zij terstond op om haar zwager naar boven te vergezellen. VI. De juffrouw was gegriefd, dat kon zij zichzelf niet ontkennen. De minachtende manier, waarop die dame haar behandelde, meer nog dan hare woorden, had den haar gekwetst. Zij vroeg zich af met welk recht zij haar aldus poogde te beleedigen en gevoelde in stinctmatig, dat die vrouw haar haatte, omdat zij in haar iemand zag, die gevaarlijk kon worden voor de ge moedsrust van haar zwager. Zonderling, maar juist die gedachte verbande op eens alle boosheid bij Suze. Ja, zij bezat een mach- 21 tig wapen in haar bekoorlijk wezen. Dit wist zij zeer goed en zij was niet van plan haar wapenen te laten rusten en roesten. Zij kende de kracht er van te goed. Had zij reeds niet in den korten tijd, welke zij hier was, gezien over welk een macht zij te be schikken had Nog slechts een uur geleden had zij de kracht van hare wapenen beproefd en waarlijk, zij mocht over den uitslag tevreden zijn. Zij glimlachte, toen zij dacht aan die wandeling in den tuin. Hare fijne lippen openden zich en lieten het hagelwit email van de fraaie tanden als een smal wit streepje tusschen roode lipjes zien. Een blik in den spiegel en toen knikte zij het be vallige beeld, dat zich daar vertoonde, tevreden toe. Neen, zoolang men er zóó uitziet, behoeft men nog niet aan de toekomst te wanhopen. En dat deed zij ook niet. Strijden zou zij, strijden met de wapens, die haar geschonken waren, tot zij haar doel bereikt had. Zou zij niet dwaas zijn, als zij het niet deed Wie kon het haar kwalijk nemen, dat zij poogde vooruit te komen in de wereld, poogde zich te verheffen boven den stand, waarin zij ter kwader ure geboren was. De een komt vooruit door zijne geestesgaven, de andere door geweld, een derde door list. Zij zou slechts door hare schoonheid, hare aanvalligheid veroveren, wat zoo velen vdór haar hadden gedaan en nog velen zullen doen. Ach, zij begreep heel goed de haat van die dame. Natuurlijk speculeerde zij op schoonbroers erfenis maar was dat dan zoo te roemen, was dat zoo ze delijk En als zij in haar voornemen slaagde, zou dan iemand haar veroordeelen Welnu, zij zou ook haar best doen. We zullen zien wie het spel wint, mevrouw, dacht zij. Ik wil ook wel eens op uwe plaats komen te zitten. Fortuin wil ik hebben. Streeft gij er naar, gij, die reeds zelf iemand van fortuin zijt, hoeveel te meer ik dan niet, die een arm meisje ben. Zij stond op en nam de beide kinderen, die de

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 2