NIEUWEDIEPER COURANT. HELDERSCHE- m. m: Zondag 8 October 1893. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. Jaargang 51 NEDERLAND. O Het Vader] andt ghetronvre Blijf iok tot in den doot. IF11 helm ualied. EN «En driespereert nimmer!" Ja» Pieten. Co en. Ver«ont]n.t lodorea Ulnsaast, Donderaag oa Zaterdag Abonnementsprijs per 8 maanden: Voor de courant binnen de gemeeentef 0.70, met Jong Holland f 1.20 UITGEVER Prijs der Advertentiën: t naar de overige plaatsen van Nederland 0.90, mm m m alle landen, die in het postverdrag rijn opgenomen (inbegrepen m 1.40 J. H. VAN BALEN. Van 15 regels 50 cents, elke regel meer 10 cent. Bij sbonnemeat, naar gel hoeveelheid regels, aanmerkelijk lager. Oost-Indië en Amerika). 1.75, w w m m Zuid-Afrikaw 2.50, 2.60 4. Molenplein.Helder. Aavartentién voor liefdadige doeleinden per ret Dienstaanbiedingen voor den werkenden stand rel 5 Ct. S De Advertentiën kunnen overal worden geplaatst tnsschen den tekst. HELD KR., 7 October. Officieel wordt medegedeeld, dat in verband met mogelijk hoog water en ijsgevaar op den Rijn, tusschen Nederland en Duitschlandeen overeen komst is aangegaan, om daartegen gemeenschappelijk maatregelen te ne men. De daarvoor te benoemen com- missiën zullen jaarlijks vóór 9 Jan. vergaderen, om over de te nemen maat regelen te beraadslagen. Uit onze Koloniën. Een zekere Herklots, die tot het mo hammedanisme is overgegaan, is door den consul te Djeddah gevankelijk naar Bata via gezonden, als verdacht van oplichting en onwettige aanhouding van Javaansche pelgrims te Mekka. Te Soerabaja zijn justitie en poli tie sedert een paar dagen op het spoor van een kindermoord, door eeneEuropee- sche moeder gepleegd, die door een rijken Chinees onderhouden wordt. Het zal, hieraan valt niet te twijfelen, een geruchtmakende zaak worden. Voor het oogenblik de enkele raededeeling, dat het lijkje op Tembok opgegraven en onder zocht is en in verzegelde bewaring genomen. Naar men mededeelt, is de grond, waarop de Gouv -Gen. aan mevrouw Van der Schoor gratie heeft verleend, deze, dat er naar het oordeel van den chef van den geneeskundigen dienst bij een langer ver blijf in de gevangenis gevaar bestond voor het leven van de veroordeeldealle ad viezen waren tegen het verleen en van gratie. Schuit, een employé op Tjikandi- Oedik, heeft een Europeesch mede-employé en een Chinees met revolverschoten ernstig gewond, uit wraakzucht wegens bekomen ontslag. De schuldige is gearresteerd. Binnenlandsch nieuws. Helder. Het programma van het twintigste en laatste zomerconcert, op morgen (Zondag), des namiddags ten 2| u., door het Stafmuziekkorps der K. N. Marine in het «Park Tivoli" alhier te geven, luidt als volgt 1. Festlieher Marsch, componirt für Kla vier zu zwei Handen, Mevrouw van A. (ln- strumentirt von J. Koning). 2. Ouverture Die lustigen Weiber von Windeor, Otto Nicolai. 8. Grande Polonaise de Concert, P. Blumentritt. 4. Selection de 1'opéra Adelia, Giacomo Donizetti. 5. Ouverturè d'une fête Vénetienne, J Patrie. 6. Mu9i- kalische Bilderbogen, Louis Stetefeld. 7. O schoner Mai 1 Walzer aus der Operette «Blinde Kuh", Johann Strauss. Nos. 3, 4 en 5 eerste uitvoering. Helder. Gaarne maken wij onze lezers attent op achterstaande annonce, waaruit blijkt, dat Maandag 9 dezer ds. H. Pierzon, van Zetten, in de groote zaal van „Tivoli" het woord zal voeren over de prostitutie. De heer Pierzon is een man van veel beteekenis in dezen strijd, met eene bijzon dere gave van welsprekendheid, waarom het wel te verwachten is dat deze vergade ring druk zal worden bezocht. Zijpe. Dinsdag vergaderde de Raad ter behandeling van de begrooting voor 1894 en bij die gewichtige zaak waren alle leden tegenwoordig. De begrooting voor het Algem.Weeshuis was: uitgavenf2875.60, ontv. f 3175.60, derhalve een batig saldo van f 300. Begrooting Algem. Arrabest. uitg. en ontv. f 9683,84. Gemeente begroo ting in ontvangst en uitg. f 32255.24. Hierbij deed zich het incident voor, dat de heer Nobel een lins brak voor het be noemen van een commissie van onderzoek voor de gemeentebegrooting. Hij achtte dit nuttig met het oog op mogelijke bezui niging. Zoo stond b. v. thans op de be grooting f 300 uitgetrokken voor kosten van het aanleggen en bijhouden der regis ters van den Burgerlijken Stand. Voorge steld was zelfs f 400. Het vorig jaar was die post van f 200 ineens op f 400 ge bracht, wat spr. te hoog vond en daarom voorstelde thans met f xoo te verminderen en derhalve terug te keeren tot den vroe- geren toestand.De bewering, vroeger gedaan, dat het te veel werk was, achtte spr. nowaar, want toen de klerk verleden jaar is heen gegaan, heelt de Secretaris al het werk alleen gedaan. De heer Morra is het met spr. eenshij gelooft dat die verhooging verleden jaar willekeurig is geschied. De heer Van Beu- sekom zegt dat dit niet waar is, want dat de Raad vertrouwd had op het voorstel van B. en W. Het voorstel-Nobel werd daarna met 6 tegen 5 stemmen aangenomen. Na dezen uitslag der stemming merkt d e heer Huistop, dat men dan een nieuwen amb tenaar van den Burgerl. Stand kan zoeken. Misschien wil de heer Nobel zelf wel voegt hij er bij. Met 8 tegen 3 stemmen werd vervol gens in beginsel gunstig beschikt op het verzoek van ingezetenen van Oudesluis, om aldaar een brandspuit te plaatsen, waar toe de post voor brandweerkosten met f 1000 werd verhoogd. De heer Nobel had gaarne f 100 zien uitgetrokken voor subsidie der Vereeniging tot verlichting, doch de heeren Schuijt en Hulst zijn daar tegen. Blijkt het noodig, dan kunnen B. en W. dat subsidie uit de onvoorz. uitgaven verleenen. De heer Nobel stelde zich daar mede tevreden. Voor kennisgeving werden aangenomen de mededeeling, dat de aanslag in den Hoofd. Omslag van den heer v. Calcar eer.e klasse was verlaagd en het voorstel van B. en W., de beide veldwachters de Leeuw en Bakker elk een gratificatie te verleenen ad f 7.5c, voor bewezen buiten- gewone diensten. Aan de orde kwam nu een adres van den onderwijzer Hulseboom, om hem zijn volle salaris uit te be'alen. Wegens ziekte had men 10 dagen op zijn salaris gekort; men kortte reeds de weken, gedurende welke hij opgeroepen was in 's I,ands dienst, en dit was al erg genoeg, maar nog boven dien de 10 dagen ziekte was z. i. al te erg. De heer Nobel wilde adressants bil lijk verzoek toestaan, maar de Raad niet. Het schijnt toch, dat men op den heer Hulseboom wat boos was, omdat hij inder tijd „oproerige stukjes" in de „Z. Ct." schreef. Het bleek dat de onderwijzer daarvoor indertijd geducht door B. en W. onderhanden was genomen en zelfs door den heer Buchner, den schoolopzienerhoe het zij, het voorstel van den heer Nobel werd afgestemd. Tegen stemden de leden Hulst, Schuijt, de Wit, Francis, Zeeman, Nieuwland en Kruijer. Dat hunne namen voor het nageslacht bewaard blijven 1 Op de vraag van den heer Morra omtrent een ziektegeval van een kind, dat besmet telijke ziekte bleek te zijn geweest en of daarbij behoorlijk voor ontsmetting gezorgd was, deelde de Voorz. mede, dat alles ge daan was wat gedaan moest worden, maar noodigde tegelijk de leden uit om nog even in geheime zitting te blijven. Schagen. In de vergadering van den Raad van 4 dezer werden de raadsleden W. Roggeveen Cz. en C. Bijpost Rz. geïnstal leerd en tot ambtenaar van den Burgerl. Stand gekozeD de heer W. Roggeveen, die dit tot de volg. vergad. in overweging zal houden. Mededeeling werd gedaan van degehouden Kasverificatie: ontv. 1 51886.3?, uitg. f 45254.33. batig saldo f 6632.15. Bij de bespreking van de al dan niet ver vulling van de vacature-Koster, verklaarden de heeren v. d. Maaten en Roggeveen zich beslist tegen die inkrimping, omdat de be- j doelde school niet juist eenvoudig lagere school, maar tevens meer uitgebreid was. Daarom moest men zorgen niet in te krimpen, want de gelegenheid voor m. u. 1. o. moet de eersten en de laatsten geweest, daarom zijn zij wel wat erg verwend, ofschoon niet in dien geest, dat zij bedorven kinderen mogen heeten." «Maar," vervolgde hij opeens, «ik sta u hier op te houden, terwijl gij nog zooveel te doen hebt. Neem het mij niet kwalijk. Ja, waarvoor kwam ik ook hierheen? Waarlijk, ik weet het niet meer, nu, het hindert niet, het zal mij wel weer te binnen schieten dag juffrouw, tot straks Hij was weg, glimlachend liep hij de lange gang over naar zijne kamer en glimlachend ook staarde de juffrouw hem na. Zij begreep zeer goed, waarom hij was gekomen. VIII. 23 1/we zullen zien, gij met uw allerliefst vrouwtje, ik zeg u dan, dat het een geslepen coquet nest is, waar voor ik u zou raden op uwe hoede te zijn. Wat weet ge van haar? Niets.' Geen enkel bericht hebt ge in gewonnen." «Kom, kom," zei Demmers, «ge zijt nu eenmaal tegen haar ingenomen, dat is alles. Zie maar eens hoe de kinderen aan haar lijf hangen, dat spreekt het beste, een kind liegt niet en merkt spoedig wie het voor heeft.' «Ge kunt gelijk hebben," zei mevrouw, «maar ik blijf bij hetgeen ik je daar straks boven gezegd heb dat soort van vrouwen komt om den boel eens te overzien en poolshoogte te nemen, en als zij zien, dat mijnheer niet te vangen is, rukken zij uit of wor den geheel anders." De juffrouw, die met de kinderen de gang bekeken had, hoorde deze woorden. Het bloed steeg haar naar het hoofd, maar zij wist zich te beheerschen. Bij het binnentreden wierp zij echter mevrouw een blik toe, die deze deed ontstellen en Jet begreep, dat de juffrouw haar woorden had gehoord en zij in die vrouw eene vijandin had gekregen. Een paar dagen later bevond Demmers zich in zijn studeervertrek, druk aan het werk. In den laatsten tijd had hij een verwonderlijken werklust gekregen. Als oud-Indisch handelaar in het vaderland teruggekeerd, had hij zich wel uit het openbare leven teruggetrokken, maar was daarom nog niet van plan op het medegebrachte kapitaal in te sluimeren, denkende«wat zal ik het mij moeielijk maken." ,yeen, met ijver en nauwgezetheid volgde hij de gebeurtenissen van den dag en voornamelijk dat wat ae koloniën mocht raken. Zooals het den meesten Indischen oud-gasten gaat, was hij niet tevreden met de wijze, waarop ons schoon Indië van uit de residentie werd geregeerd. Het ge volg daarvan was geweest, dat hij de pen op had Mijnheer Demmers gaf zijne schoonzuster het hei lige kruis na, toen zij kort daarna vertrok. In zijn hart was hij woedend op haar. Wat beteekenden al die op- en aanmerkingen en die moeite om de juf frouw in een kwaad daglicht te stellen Bovendien, waarom gedroeg zij zich zoo uit de hoogte, zoo be leed igend trotsch jegens haar. Hij schaamde zich voor hare weinig aardige bejegening en dankte den hemel, ruim worden opengehouden omdat er geen andere gelegenheid van dien aard is. Maar het mocht niet baten of beide heeren ijverden voor de goede zaak. De heeren Hazeu, Buis, Stammes, Bijpost, Hoogschagen en Asjes wilden per sé de inkrimping. De arr. schoolopziener keurde het goed en ook de schoolcommissiehet kon nu geschieden zonder schade voor het onderwijs of voor eenig onderwijs. Wel erkenden zij dat ge legenheid voor m. u. 1. o. goed is, maar dan moesten cr ook leerlingen en vooral dc middelen zijn. Bij de inkrimping be spaarde de gemeente f 450 's jaars. Het eenige is, dat het nieuwe schoolhoofd een klasse voor zijne rekening moet nemen, en dat is geen bezwaar. En aldus werd het voorstel met 9 tegen twee st. aangenomen om de vacature niet te vervullen. Voorts werd B. en W. nog een blanco cre- diet toegestaan voor eventueele kosten in betrekking tot de benoeming van een hoofd der school, en besloten dat eene commissie zoo noodig een of meer der sollicitanten zal bezoeken in de plaats van hun werk kring. Bij de aanstaande verpachting der markt- gelden zullen maatregelen genomen wor den dat vee, tijdelijk alhier vertoevend, zonder aan de markt te komen, vrij zal zijn van het betalen van marktgeld. Een maatregel die zeker alleszins billijk is te noemen. Landbouw en Veeteelt. Jl. Woensdag had te Scbagerbrug de aan gekondigde tentoonstelling plaats van spring- rammen. Er werden 27 stuks ingezonden. Voor 1^ jarige werd de 1ste prijs Behaald door J. J. de Wit en de 2de prijs door C. Brouwer; voor de jarige de lste prijs door Jan Louwe Ariez. en de 2de prijs door G. Nienwland, allen te Zijpe. Na afloop der tentoonstelling werd eene vergadering gehouden van de afdeeling der Hollandsche Maatschappij vnn Landbouw, welke door 18 leden werd bezocht. Na voor lezing der uitgebreide notulen, waarvoor den secretaris J. Peetoom dank werd gezegd, werd door den heer J. de Moor een kort, doch zaakrijk verslag uitgebracht van de te Amsterdam gehouden alzemeenc vergadering. Met genoegen werd dit aangehoord en den spreker dank gezegd voor zijne moeite. De penningmeester, de heer Bossen, reikte nu met een gepast woord de prijzen uit, welke op de dien morgen gehouden tentoonstelling werden behaald, nl. f 10 aan de heeren J. J. de Wit en J. Louwe Az. en f 5 aan de hee ren G. Nieuwland en C. Brouwer. De secretaris las de ingekomen brieven van de verschillende corporati<;n omtrent de samenstelling ecner commissie voor werkver schaffing. Daaruit bleek, dat allen, behalve de diaconie van Zuid-Zijpe en het polderbe stuur, afgevaardigden hadden benoemd. Dc diaconie zou dit nog doen, terwijl dijkgraaf en heemraden berichtten, dat zij wel genegen waren eenig werk te verschaffen, doch geen nfgevaardigden in de commissie wenschtente benoemen. Algemeen wordt dit laatste be treurd, oradut de maatrescl wordt genomen in het algemeen belang. Op voorstel van den heer A- Schermer wordt met algemecnc stemmen besloteu, nog een adres aan het collegie van hoofdingelanden te richten. De heer Bos3en deelt nu mede, dat hij wegens zijne vele bezigheden ontheven wenscht te worden van zijne betrekking als penning meester. Hiervan wil dc vergadering eveuwcl niets weten. De heer Bossen blijft echter op de benoeming van een opvolger aandringen. Men ging toen tot stemmen over, waarbij de heer Bossen met op '2 na algemeene stemmen wordt herkozen. Op sterken aan drang besloot hij toen voorloopig de betrek king te blijven vervullen. De vergadering werd daarna gesloten. (Alkm. Ct.) De bloemkoolzouterijen te Grootebroek hebben de laatste weken flinke partijen ingelegd. Een groot getal meisjes en vrou wen verdiende met het pellen van de bloemkoolen een niet onaardig daggeld. Onderwijs en examens. Het diploma A (acte voor dc zuivere toe passing van het correspondentieschrift 11 ver trouwdheid met het systeem Stolte-Wéry) is jl. Donderdag te 's Gravenhage uitgereikt aan de heeren J. de Quant Az., kantoor bediende, te Rotterdam; A. 11. Fonteijn, tc Amsterdam en F. L. van Wijnnnten, onder-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 1