m van de strafwet niet geheel op de hoogte was, toen het besluit werd gesteld. Een onverdiend verwijt, dunkt ons. De woorden van het besluit geven aan den Helderschen gemeenteraad in de pen hoe de bepaling volgens de wet moet luiden„boete van ten hoogste f 25," zonder dat een mini- j mum genoemd wordt. Dat is het stelsel van ons nieuw strafrecht, waarin voor elk geval alleen de hoogste straf wordt voor- geschreven, maar den rechter overgelaten wordt naar omstandigheden in elk geval de laagste op te leggen bij gevangenisstraf één dag, bij boete 50 centen. Het besluit is dus volkomen in den haak en volstrekt niet onvolledig gemotiveerd. Helder. De heer ds. H. Pierson, directeur van de Heldringsgestichten te Zetten, trad gisterenavond, op uitnoodiging van de atdeeling Helder der „Ned. Mid dernachtzen ding-Vureeniging", alhier in het lokaal „Tivoli" op, om te spreken over de prostitutie. Dat het onderwerp, door den spreker behandeld, algemeen belangstelling wekt, bleek wel uit het talrijk publiek, ter ver gadering aanwezigde zaal van „Tivoli" was stampvol. In eene keurige improvisatie zette de begaafde spreker, die zijn talrijk gehoor tot het einde toe wist te boeien, zijne ge voelens ten opzichte van de prostitutie uit een en drong hij op afschaffing der gere glementeerde ontucht en der bordeelen aan. Aan de hand eener 45jarige ervaring wist spreker mee te deelen dat de verplich te keuring der prostituées volstrekt geen waarborgen biedt tegen besmetting. Onwaar noemde spr. het beweren, dat in plaatsen waar de gereglementeerde prostitutie is afgeschaft, de clandestiene prostitutie toeneemt en onwaar is het ook, deelde hij mede, dat in die gemeenten, waar van overheidswege verplicht genees kundig toezicht op de bordeelen wordt uitgeoefend, de gezondheidstoestand zoo veel beter is dan daar, waar dit toezicht ontbreekt; juist het omgekeerde is het ge val, verzekerde spr. Opheffing van het sanitair toezicht van overheidswege en waar dat niet meer bestaat, zooals in deze ge meente, opheffing der bordeelen, achtte hij noodzakelijk ter bestrijding van de ontucht, ter bevordering van gezondheid en zedelijkheid. Ten slotte las spreker een adres voor, eerstdaags bij den Gemeenteraad in te dienen, het verzoek inhoudende om de bestaande Verordening op de huizen van ontucht in te trekken. Dit adres werd voor belangstellenden ter teekening gelegd. De bijeenkomst werd met gebed gesloten. Helder. Benoemd tot isten onder wijzer en assistent-leeraar aan de Stadstee- kenschool te Purmerend, de Heer C. W. H. Louws, alhier. Helder. De Kegelclub „Hard gaat ie", alhier, heeft jl. Zondag te Haarlem, in den internationalen kegelwedstrijd, uitge schreven door de club „Haarlem", waar aan 15 Vereenigingen deelnamen, den tweeden prijs (verguld zilveren medaille) behaald, met 24S punten. De eere-prijs, mede een verguld-zilveren medaille, werd behaald door den heer P. Schagen, alhier, lid van „Hard gaat ie", die het grootste aantal (61) houten in ro worpen wierp. Onze Heldersche kegelaars hebben bij deze gelegenheid getoond dat zij geduchte tegenstanders zijn, waarmede in 't vervolg rekening dient te worden gehouden. De club „Feyenoord", te Rotterdam, die den eersten prijs behaalde, had slechts 5 punten meer als „Hard gaat ie". Texel. Morgenavond zal de eerste j volkslezing vanwege het Nutsdepartement alhier plaats hebben. Als spreker zal op- treden de algemeene secretaris, de heer Bruinwold Riedel, welke zal spreken over het doel en streven der Maatschappij. Schagen. Vanwege den sociaal- democratischen Bond zullen in Dec. a. s., I op vier achtereenvolgende Zaterdagen, de bekendste sprekers der partij in het lokaal j van den heer Blauw alhier optreden. Schagen. Voor den wielerwedstrijd, jl. Zondag alhier te houden, hebben zich i reeds ongeveer 40 wielrijders uit verschil- j lende plaatsen aangegeven. De Gymnastiek - Vereeniging „Lycurgus" zal de Wieier- club bij het uitzetten van posten behulp- zaam zijn. De mededinging is vrij. Scharwoude. Door doorbraak van j den dijk der „Zes Steden" bij Schardam? merkoog zijn 100 bunders land overstroomd. De spoorbaan Zaandam Enkhuizen is weg gespoeld bij deze gemeentede reizigers moeten overstappen te Oosthuizen. Zaandam. Alhier is voor eenige maanden op het terrein van de Zaanland- 1 sche stoom-wasch- en bleek inrichting en i machinale tapijtreiniging van de heeren Latenstein en Van de Stadt, op eene groote diepte een staalbron ontdekt, die volgens I de analyse, uitgevoerd door de heeren dr. Van Hamel Roos en Harmens, met uitzon- dering van de Pouhonbron te Spa, alle be kende staalbronnen in de schaduw stelt, daar, waar het water van de Wilhelmina- bron 0.1112 grammen per liter bicarbonas ferrosus, dat van deze bron 0.1729 grammen bevat. Niet alleen bevat het water dit groote staalgehalte, doch daarbij een zeer belang rijke hoeveelheid afvoerende zouten, zoodat de bezwaren, die tot heden steeds bij alle staalprepaiaten bestonden, doordien alle zonder onderscheid steeds verstoppingen vciuui/.aaK.ieii, aan üu siasuwaici mei vo- bonden zijn. De staalwaterbron zal geëxploiteerd wor- den onder voortdurende contröle van de heeren dr. Van Hamel Roos en Harmens en wel hoogstwaarschijnlijk onder de be- naming van de Czaar-Peterbron. een begin gemaakt, met liet delven van suikerbieten. Hoewel <l> bieten kleiner zijn dan andere jaren, valt de opbrengst in het algemeen nog al mede. Marine en Leger. De gepens. kapitein ter zee P. C. Pabst, welke den 6 dezer van liet bevel over Hr. Ms. wachtschip alhier eervol werd ontheven, vertrok jl. Zaterdagmiddag van hier naar 's Hoge, om zich daar metterwoon te ves tigen. Aan het spoorstation werd den heer Pabst uitgeleide gedaan door een groot aan tal militaire en burgerlijke autoriteiten en door het Stafmuziekkorps der Marine. Een aantal officieren en burge.r-lceraren van de Kon. Milit. Academie zijn in hunne functie overgeplaatst bij de Cadettenschool te Alkmaar. Op eene enkele uitzondering na zijn al die lieeren gehuwd en door deze ver plaatsing op vrij wat kosten gejaagd. Doch nu doet ricli het zonderlinge geval voor, dat den officieren de kosten van verhuizing ver goed worden, terwijl de burger-leeraren die uit eigen zak moeten betalen. Aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis is het eereteeken voor belang rijke krijgsbedrijven, met de gesp Atjeh 1873—1890, uitgereikt aan den matroos R. Willemse. Jl. Zaterdag heeft de monitor „Reinier Claeszen" opnieuw geproefstoomd lan^s de gemeten mijl op het Haringvliet. Na den tweeden proeftocht, toen het schip 12 mijl maakte, zijn de afmetingen der voortstuwers wat verminderd en nu werd ongeveer 19 en drie kwnrf mijl gemaakt. Men deelt aan het „Vad." mede, dat de „Claeszen" deze week voor de vierde maal zal proefstoomen en dat de Minister van Marine dan den tocht zal medemaken. Depnrtement van Marine in Oost-lndië. Overgeplaatstvan „Gedeh" naar „Sumatra", als comrn., de kapt.-luit. ter zee A. G. Ellis van „Sumatra" naar „Bromo", de kapt.-luit. ter zee P. Heijning; van „Kon. der Nederl." naar „Madura", de luit. ter zee 2de kl. W. Moensvan „Madura" naar „Gedeh", idem C. H. de Lussanet de la Sablonierevan „Gedeh" naar „Prins Hendrik der Nederl.", idem J. F. Graadt van Roggen van „Al batros" naar „Sperwer", de 1ste stuurman H. Voreter; van „Sperwer" naar „Boni" de 2de stuurman A. P. Berijnvan „Gier" naar „Sperwer", idem F. W. A. Ludwig. Benoemd tot 2de stuurman, de 3de id. J. J. Vuerhard (overgepl. van „Havik" op „Albatros"). Vergundom wegens overcompleet in zijn rang naar Nederland terug te keeren, aan den kapt.-luit. ter zee P. Heijning. Onderwijs en examens. I)e herhalingslcssen zijn te Kolhorn aan gevangen. Een voldoend aantal leerlingen meldde zich aan. Landbouw en Veeteelt. Gedurende de maand September jl. zijn er van het stntioq te Schagen verzonden 821 koeien, 1184 kalveren en schapen, geladen in 89 wagens. In 1S92 werden er in de zelfde maand 1-47 koeien en 1837 schapen verzonden, geladen in 70 wagens. Kerkntoüws. Bedankt voor het beroep naar de Herv. jem. te Koedijk, door ds. C. Mille Ris 1 am ber?, pred. te Oost-Voorne. Aangenomen het beroep nnar de Vereen. Gcref. kerk te Alkmaar, door ds. J. W. Wechelaer, pred. te Dirkshorn. Bedankt voor het beroep naar de Doops- gez. gcm. te West-Terschelling, door ds. J. Bakker, pred. te Twisk. Beroepen bij de Gercf. kerk te Nieuwdorp, ds. I). Gideonse, pred. te Broek op Langedijk. Rechtszaken. Kantongerecht te Helder. Uitspraken van 14 Octohcr 1893. J. K., te Wieringen, als afzonderlijk levend persoon geen aangifte doen van zijn verhui zing binnen de gemeente Wieringen, ontsla gen van rechtsvervolging. J. K., te Helder, zonder dat daartoe ver gunning is gegeven door den bevelvoerenden officier, vooi een matroos verkoopen van tot diens uitrusting behoorende goederen, f 3 boete of 2 dagen hecht. D. S., G. 11. en C. R., allen te Helder, nachtrumoer. No. 1 en 2 ieder f 1 boete of 2 dagen hecht., No. 3 verwezen naar den bevoegden rechter. C. S. en P. B., beiden te Helder, nacht rumoer, ieder f 1 boete of 2 dagen hecht. A. M. Ij., te Helder, nachtrumoer, f 1 boete ot' 2 dagen hecht.. M. R., te Texel, op den openbaren weg een wapen bij zich hebben, f 1 boete of 1 dag hecht. K. R., te Helder, een korriewagen zonder toezicht op den openbaren weg laten staan, f 1 boete of 1 dag hecht. C. G., te Texel, op den openbaren weg te Texel vee onbeheerd laten staan, f 2 boete of 1 dag hecht. A. C. L., te Texel, dezelfde overtreding, f 3 boete of 1 dag hecht. I). Jr. M., te Texel, dronkenschap, vrijge sproken. K. H., I). R., A. K., huisvrouw van J. B., M. E. en E. V., allen te Helder, dronkenschap, ieder f 2 boete of 2 dagen hecht. W. J. A„ te Helder, dronkenschap, f0.50 boete of 1 dag hecht. A. P., te Wieringen, dronkenschap bij eerste herhaling, f 3 boete of 3 dagen hecht. R. S., te Helder, dronkenschap bij tweede herhaling, 3 dagen hecht. Buitenland. Engeland. Ongeveer 3000 mijnwer kers te Ebbu Vale (Monmoutbshire) staak ten het werk, omdat ook mijnwerkers, die niet leden van de vakvereeniging zijn, aan genomen waren. Zweden. „Tevergeefs", zoo schrijft een correspondent van de „Indépendance Beige", „tracht de Zweedsche diplomatie het gerucht van eene overeenkomst tusschen het hof van Stockholm en dat van Berlijn te ontkennen. Men gelooft vast, dat die overeenkomst bestaat en dat Koning Oscar zich verbonden heeft, in sommige omstan digheden voor Duitschland partij te trekken. Hij zou Rusland aanvallen, indien de Czaar verklaarden." Door die tusschenkomsl zou een deel van het Russische leger in het noordwesten wor den opgehouden. Finland en de afdoende regeling der uniequaestie zouden, als I Juitsch- land wonj het loon zijn voor dezen belang rijken dienst. Italië. Volgens de „Correspondenzia di Roma" bood Koning Humbert Bismarck het kasteel Capo d'Imente te Napels aan de Prins weigerde evenwel. Spanje. Men verwacht, dat hetSpaan- sche eskader zich de volgende week naar Algesiras zal begeven. De berichten uit Meilila melden, dat de andere stammen de vijandige houding der Kabylen laken. Een Spaansche logger, be stemd naar Marokko met een lading wape nen, is bij de straat van Gibraltar buitge maakt. Volgens de „Heraldo" heeft de Minister van Buitcnlandsche 2aken een onderhoud gehad met de vertegenwoordigers der mo gendheden het onderhoud met den Fran- schen gezant duurde zeer lang. Brazilië. De Europeesche mogendhe den hebben een afdoenden maatregel ge nomen om een eind te maken aan den ouhoudbaren toestand in Rio Janeiro. Eerst deden de buitenlandsche vertegen woordigers en de gezagvoerders der vreemde schepen al het mogelijke oin den admiraal der opstandelingen te bewegen, de beschie ting te staken ot tot een spiegelgevecht te beperken. De regeeringsparlïj vatte toen moed en begon versterkingen op te werpen. Dit was de bedoeling niet van de bemoeiing der mogendheden en de gezanten vroegen nadere lastgeving. 1 Deze is nu gekomen. President Peixoto is verwittigd dat wanneer hij Rio niet ont ruimt, de opstandelingen als de rechtmatige partij zullen worden erkend. Naar het „Agentschap Reuter" verneemt, is het bericht, volgens hetwelk het corps diplomatique president Peixoto heeft mede gedeeld, dat het de opstandelingen als oor logsvoerende partij zal erkennen, indien Peixoto niet vóór Zondag Rio verlaat, van allen grond ontbloot. Afghanistan. Te Calcutta is volgens een telegram aan de „Times" bericht ont vangen uit Lahore, dat in de Afgaansche hoofdstad Kaboel een ernstig oproer uitbrak, vóór de komst van het buitengewone Brit- sche gezantschap onder sii Mortimer Uurand. Een compagnie van het Heratregiment is tegen Malik Khan, adjunct van den opper bevelhebber, opgestaan en heeft hem ver moord. De muiters ontsnapten, maar werden gevat. Elf hunner werden voor de monden van kanonnen gebonden, die daarop werden afgeschoten. Daarop legden de soldaten op den Koran den eed af, zich goed te zullen gedragen, aangezien het Britsche gezantschap verwacht werd. Generaal Taramuz Khan is in hechtenis genomen. De gouverneur van Herat heeft bevel gegeven nog meer personen gevangen te nemen. CHOLERA. Sedert onze vorige opgave deden zich choleragevallen voor in de navolgende gemeenten Maasland, a. 1,0.1; Zwolle, a. 5, 0, 2; Avereest, a. 2, o. 1Oudenbosch, a. r, o. 1Rotterdam, h. 5. In de zaak-De Jong valt nog heel wat te onderzoeken en na te sporen, om, zoo als het doel schijnt te zijn, een aaneenge schakeld geheel te verkrijgen van zijn daden na 15 Juni, den dag, waarop hij met miss Sara Juett gehuwd is. Zoo werd zijn naam gevonden in het register der bezoekers van Neerbosch. Daar in dit boek geen data voorkwam, en het toch van belang geacht werd te weten, wanneer het echtpaar-de Jong daar ge weest was, trachtte de heer Bartelt dit te vernemen van bezoekers, die of onmiddel lijk vóór of na de Jong hun naam in het register hadden geplaatst. Onder hen kwam voor de naam van A. K„ van Amsterdam, met familie. Bij dezen werd geïnformeerd, en uit zijn com missieboekje kon de handelsman dadelijk constateeren, dat hij en dus ook het echt paar-de Jong Neerbosch op Dinsdag 20 Juni jl. bezocht hadden. De Jong is ook al op het eiland Jersey gezien en wel kort vóór zijn vertrek naar Nederland en zijn arrestatie. Zoo meldt van daar onze vroegere landgenoot, de heer I). A. Du Morsch. De Jong zou, voor dat hij op jersey kwam, gouden ringen en andere voorwerpen van waarde te L011- den hebben beleend. Deze en andere bij zonderheden zijn door den heer Du Morsch aan de justitie te Amsterdam medegedeeld. In „la Réforme" wordt uitvoerig het ver moeden bestreden, dat de Jong en „Jack the Ripper" dezelfde persoon zou zijn. De schrijver betoogt, dat de wijze van „wer ken" van die twee zooveel besproken per sonen geheel verschillend is. j De rechter-commissaris voor strafzaken I te Amsterdam, belast met de instructie der zaak tegen den verdachte Hendrik de Jong, doet een beroep op de welwillend heid der Amsterdamsche pers om tot de wetenschap te komen wie de dame geweest is, die omstreeks het middaguur Donder dag 31 Augustus jl. (verjaardag der Ko ningin) op het Tulpplein (Amstel-hotel) met de Jong in een tramwagen, rijdende naar de Weesperzijde, heeft plaats genomen. Meer gegevens voor een persoonsbeschrij ving dier dame zijn niet aanwezig, dan dat zij een dikke, zwarte voile droeg, een bruinen hoed met eenigszins lichtere veeren en een zwarte japon zij, was van middel matige lengte, noch slank, noch gezetzij had een parapluie bij zich, alsmede een boodschappen mandje met riempjes er aan. De „St. James' Gazette" schaart zich, in zake het hypnotiseeren van de Jong, aan de zijde van de tegenstanders van zulk een maatregel. Het blad zegt„Wat zou men er wel van zeggen als de autoriteiten een gevangene opzettelijk dronken maakten ten einde hem aan 't praten te krijgen over de misdaden, waarvan hij wordt verdacht Hypnotiseeren is in geen enkel opzicht meer te rechtvaardigen." Te de Cocksdorp op Texel heer- schen de mazelen in zóó hevige mate, dat de openbare lagere school bijna geheel ontvolkt is. Te Heer-Hugowaard is school No. 1 gesloten, wegens het heerschen der mazelen in het gezin van het hoofd. Bijna de helft der schoolkinderen is door die ziekte mede aangetast. Bij het hevig onweder van jl. Woens dagavond werd te Pooland, gem. Barsin- gerhorn, eene koe in de weide doodge slagen. 28 „Ik kan nooit begrijpen," merkte de juffrouw op, „hoe iemand nu uit zoo'11 kaart wijs kan worden." „Niet?" zei Demmers, glimlachend, „en dat is toch gemakkelijk genoeg. Dit is nu b. v. een kaart van Suriname of West-Indië, ziet ge, en daar was mijn plantage." „Plantage vroeg de juffrouw. „Ja, weet u niet wat dat is." „Ja, een wandelplaats." „Dat is zoo," lachte Demmers, „maar in Oost en West noemt men een plantage een landbouw-onder- neming, zooals, om u een voorbeeld te geven, hier een boerderij, waar rondom de landen liggen, die met graan, rogge, vlas, enz. beplant zijn. „Gewoonlijk verschilt het daarvan echter meer door een fraaiere woning en andere gebouwen, waar soms de heer zelf, soms een directeur woont. Op die plantages wordt ook heel wat anders geteeld, zooals koffie, suiker, rijst, cacao, enz." „En liebt u daar zoo'n plantage gehad?" „Ja, hier, op deze plaats. Maar wacht, ik zal u eens laten zien hoe hc-t er daar uitziet." Hij nam het groote plaatwerk van Halberstadten liet de juffrouw daarin een plantershuis zien en meer andere dingen. De juffrouw keek verbaasd bij liet. beschouwen van die zonderlinge personen. Die negers en nege rinnen, bespottelijk toegetakeld met hunne naaperij van de Europeesche kleederdracht, die Indiaansclse vrouwen, bijna geheel naakt, die zonderling opge schikte Europeesche dames, dat alles boeide haar. En Demmers vond er behagen in haar te onder wijzen, haar alles te vertellenbij elke plaat bogen zij zich over het boek en hunne hoofden naderden elkander zoo dicht, dat Demmers den gloed van Suze's wangen voelde. Ileur haren raakten even de zijne aan en hij trilde over het geheele lichaam. Toch, ondanks dit, kon hij zich van de zoete bekoring, die hij ondervond, niet losrukken. Hij bleef kijken 29 en nogmaals omslaan, langzaam, blad voor blad, als vreesde hij het genot te verkorten en boog zich dan weer over een plaat. Een enkele maal kwamen hunne handen met elkander in aanraking of hunne hoofden stieten zacht tegen elkaar en dan verspreidde zich over beider gelaat een warme blos, waarvan beiden den gloed voelden. Opeens werd er op de deur geklopt. Beiden richtten zich op, alsof zij op een misdaad werden betrapt. De juffrouw herstelde zich echter het eerst. Zij wendde zich half om en terwijl Dem mers zich over het boek boog en „binnen" riep, deed de juffrouw met een snel opgevatte kaart in de hand nog een schrede terug. „Mag ik maar binnenkomen, Demmers? O, pardon ik stoor je." „Yolstrekt niet, Warwijck, kom binnen. Laat ik je even uit den droom helpen mejuffrouw Van Hees, mijne nieuwe huishoudster; juffrouw, mijnheer Van Warwijck, onze geachte notaris." „Zeer vereerd met u kennis te maken, mejuffrouw, zeer aangenaam," zeide de notaris buigend en de juffrouw met een vertoon van gulle vroolijkbeid de hand drukkende. „Zóó? komt u mijn ouden vriend het leven een beetje veraangenamen? Wel, dat is goed van u." De heer Van Warwijck was een type van welge dane zelfgenoegzaamheid. Hij was een groot, zwaar man met een benijdenswaardige corpulentie. Zijn hoofd was nagenoeg geheel van haar ontbloot, en de breede schedel glinsterde als een biljartbal. Zijn glad geschoren gelaat vertoonde diepe plooien aan kin en wangen. Kleine, grijze oogen keken slim rond en zijne dikke lippen gaven aan zijn gelaat iets sterk zinnelijks. Ilij was van ongeveer vijftigjarigen leeftijd, waarschijnlijk wel ouder, maar deed groote moeite er nog jong uit te zien, iets wat zijn groote corpulentie en kale schedel echter in den weg stonden.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 2