NEDERLAND. ansjovisvisscherij uitoefenen het keercle echter zonder vangst, doch met verlies van netten en met groote schade terug. Deze visscherij had nog minder te beteekenen dan in 1891. Gedurende 6 weken zijn aanvankelijk met 7 vaar tuigen, later met 2 en 1, 1420 kilo grammen bot en schol gevangen. De geheele opbrengst wordt geschat op f 353.60. De visscherij op geep begon op den 2den Mei met 80 vaartuigen, 40 netten en 200 personen. Deze cijfers daalden tot 10, 10 en 50. De geheele besom ming voor 2414 tal bedroeg f 6704. Afgezien van de oesters en mosselen, waarvan de waarde niet kan worden opgegeven, is de opbrengst der geza menlijke visscherijen om Wieringen in 1892 alzoo geweest ongeveer als volgt Alikruiken Garnalen Haring Ansjovis Bot en schol Geep f 15.078.— f f f f f 1.726.— 135— 199.70 353.60 6.704.— Geheel f 24.196.30 De Zuiderzee-visscberij is te Avcn- Iiorn in het jaar 1892, evenals ten vorigen jare, uitgeoefend voor gezamen lijke rekening van de eigenaren der vaartuigen, die alzoo ieder een gelijk aandeel in de winst genoten. De haringvisscherij had plaats met 5 kubbooten, te zamen bemand met 20 personen, die ongeveer 170 last (dus 1.700.000 stuks) baring hebben gevan gen, ter waarde van f 2300 a f2400. Voorts is gevangen 200 a 225 kilo gram bot en 350 a 400 kilogram pa ling, door alle visschers gezamenlijk. De bot bracht gemiddeld 20 cents, de paling 40 cents per kilogram op. Met ieder vaartuig is derhalve eene som van f 500 a f 520 verdiend. Ansjovis werd er in 1892 niet ge vangen. De vangst werd te Hoorn te gelde gemaakt. HELDER, 19 October. Offïciëele berichten uit de Staatscourant". Bij Kon. besluit ismet 1 Nov. a. s. 1. de off.-mach. 2de kl. P. Van Wingaarde op pensioen gesteld, onder toekenning van een pensioen van f 900 en verhooging van f 1125 's jaars 2. benoemd tot off.-mach. 2de kl. bij 's Rijks stoomvaartdienst, de mach. 1ste kl. v. k. J. J. Knotter. Blijkens een by het Departement van Koloniën ontvangen telegram, is de nieuw benoemde Gouv.-geDeraal van Nederl.-Indië, Jhr. C. H. A. Van der Wijck, op 10 dezer te Batavia aangekomen en heeft hij den vol genden dag het bestuur aanvaard. De off. van adm. 2de kl. A. A. J. Schilt wordt met 1 Nov. a. s. geplaatst aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Amsterdam. De luit. ter zee 2de kl. G. J. Van der Hout, die nret 1 Nov. a. s. is geplaatst in de rol van Hr. Ms. torpedo-instructieschip ffMaraix", wordt met dien datum gedeta cheerd anu boord van Hr. Ms. torpedo-loge mentschip ffAmstel", te Hellevoetsluis. Blijkens bij het Departement van Marine ontvangen bericht, is Hr. Ms. fregat „De Ruyter", onder bevel van den kapt. ter zee C. Hoffmann, den 18 dezer te St. Vincent (Kaap Verdische eilanden) aangekomen. Aan boord was alles wel. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. De Kamer hield jl. Dinsdag een korte zitting. De ingekomen mededeeling omtrent het overlijden van den heer Poelman zal met een brief van rouwbeklag worden beantwoord. Ingekomen is 't ontwerp tot ondersteuning van 't weduwen-en weezenfonds voor Indische officieren. Hedenmiddag 1 uur openbare zitting. Aan de orde zijn dan de interpellaties-de Ras en Schepel en verschillende kleine ontwerpen. De heer Keuchenius had zich per rijtuig naar het gebouw der Kamer begeven, om de presentielijst te teekenen, maar is in de ver gadering niet verschenen. I11 de 4de sectie werd door den beer A. Mackay, voorzitter, een warm woord van herinnering gewijd aan den heer Poelman, die nog aan de werkzaamheden dier afdeeliug had deelgenomen. In politieke kringen te 's Graven- hage wordt reeds als candidaat voor de Tweede Kamer in het kiesdistrict Veen- dam (vacature wijlen dr. Poelman) ge noemd rar. Treub, te Amsterdam. Door de Directio der Marino alhier werd gisteren openbaar aanbesteed dc levering van 1,800,000 K.G. Engelsche Cardiff (of Duitocbe) steenkolen, ten behoeve van de Marine alhier. Ingekomen waren voor Eng. steenkolen 3 biljetten, als van de beeren Nievelt Co., te Dordrecht, ad f 13.34J P. en N. de Jong, Arasterdam, ad f 13.14, beide onder voorbehoud van eventucele werk staking in de mijnen, en lluijs Co., tc Amsterdam, ad f 12.83, zonder voorbehoud van werkstaking. De prijzen zijn berekend per 1000 K.G. Voor Duitsche kolen werden geen inschrijvingen ingezonden. De Raad van Toezicht van het Kon. Instituut voor de Marine albier heeft gisteren openbaar aanbesteed de levering van aard appelen ten behoeve van het Instituut, gedu rende het tijdvak van 1 Nov. 1893 tot ultimo Juni 1894. Ingekomen waren 5 biljetten. Laagste inschrijver was de heer C. van Os, alhier, ad f 1.64 per H.L. In den Stadsschouwburg (Koningstraat) alhier werd Dinsdagavond, tot opening van het winterseizoen, door het gezelschap van de heeren Van Lier eene voorstelling gegeven. Opgevoerd werd het tooneelspel «Slecht gezaaid", een uit het Duitseh vertaald stuk van Otto Vischer, dat eenige dagen geleden te Amsterdam voor bet eerst ten tooncele werd gebracht en dus nog den glans der nieuwheid bezit. Het stuk geeft in 4 bedrij ven de geschiedenis te zien eener mislukte familie, die door de grootheidswaanzin der moeder ten verderve wordt gevoerd. Juf frouw Hartman, eene domme, aanmatigende vrouw, die in haar beide zonen geniën meent te zien, wil van hen mannen van aauzien maken, van den smid fabrikant, van den patronenteekennar aan eene tapijtfabriek kunst schilder, ofschoon zij daarvoor niet den min sten aanleg bezitten en in hunne oorspron kelijke betrekkingen werkelijk op hun plaats waren. Willem, de fabrikant, gaat weldra den verkeerden weg opmaakt vrouw en kiuderen ongelukkig, wordt een speler, een dief en komt er ten slotte toe een einde aan zijn misdadig leven te maken, na zijne moe der gevloekt te hebben als de bewerkster van het kwaad dat over hem kwam. De andere zoon, Bruno, die bestemd was kunstschilder te worden, wordt nog juist bijtijds door welracenende vrienden opmerkzaam gemaakt dat zijn aanleg slechts denkbeeldig is cn keert zijn kunstenaarsloopbaan den rug toe, om, in strijd met de plannen zijner moeder, te trachten langs anderen weg als eerlijk mensch door de wereld te komen. Het stuk werd uitmuntend afgespeeld. De rol van Juffrouw Hartman werd door mevrouw Ellenberger voorbeeldig weergegeven eu de beer Van Nieuwland was als de haif-Duitsch, half-Hollandsch sprekende kleermaker Ko- lowaky waarlijk grappig, terwijl ieder der overige artisten mede het zijne bijdroeg om het stuk te doen slagen. Jammer was het, dat door de ergerlijke berrie op de lagere rangen een groot deel van het vierde bedrijf voor velen verloren ging en dat daardoor ook veler genoegen werd bedorven. Binnenlandsch nieuw 9. Texel. Luidens de mededeelingec der visschers, zijn zij zeer ingenomen met de uitdieping der Vlielander haven, welk werk in zulk een korten tijd werd tot stand gebracht. Waterstaat, op Vlieland gestationeerd, ver dient wel een woord van waardeering voor alles wat hij in 't belang der visschers doet. Zoo laat deze ambtenaar geregeld het zeegras, dat de haven indrijft, terstond opvisschen. Daardoor wordt het zinken voorkomen, waardoor in de eerste plaats vcrondieping wordt tegengegaan en in de tweede plaats de visschers hun visch in de bunnen beter levend kunnen houden. Texel. Voor ruim een jaar werd door den Burgemeester de aandacht van den geneeskundigen inspecteur gevestigd op de begraafplaats in het midden van het dorp den Burg, tengevolge waarvan de inspec teur, na een bezoek in loco, mededeelde, dat de begraafplaats, als schadelijk voor de gezondheid, moest worden gesloten. De Burgemeester richtte zich daarna tot Gedep. Staten, met het verzoek tot sluiting te willen overgaan, waarop geantwoord werd, dat geen voldoende termen aanwezig zijn, om tot sluiting te bevelen. Marine en Leger. Hr. Ms. schroefstoomschip „Bonaire", com mandant de kapt. luit. ter zee B. de Groot, vertrok gisteren van hier naar de Noordzee, ter uitoefening van politietoezicht op de vis scherij. De adelb. 1ste kl. W. R. H. van Leersum zal 11 Nov. a. s. per stoomschip „Merapi" naar Indië vertrekken. Hr. Ms. schoener „Zeehond" kwam jl. Dins dagmorgen alhier binnen, loste direct kruit en verhaalde naar 's Rijkswerf, om in het droge dok tc worden opgenomen. Bij het verhalen werd de stoomsloep platgedrukt. In Aljeh overleed, blijkens telegrafisch bericht, den 14 dezer de kapt. der inf. S. F. Boers, in den ouderdom van 36 jaren. De dag waarop vóór 50 jaren het regiment grenadiers en dat der jagers tot één regiment werden vereenigd onder den uaam regiment grenadiers en jagers, werd jl. Dinsdagavond in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen te 's Gravenhage herdacht. Onderwijs en examens. Texel. Jl. Zaterdag vergaderden in bet hotel „den Burg" alhier de leden der afd. Texel van 't Ned. Onderw.-Genootschap. De vergadering werd bijgewoond door den burgemeester, den wethouder Coninck Wes tenberg en den heer Hillenius, arrondisse- ments-sclioolopziener. Nadat de heer L. J. Kikkert benoemd was tot afgevaardigde naar de gewestelijke vergadering te Amsterdam, bracht de heer de Braai verslag uit van ue handelingen der 48ste nlgem. verg., gehouden te 's tlerto- genbosch. De heer W. Flens leidde in bet onder werp „Het loodrecht schrift", waarop een zeer geanimeerd debat volgde. Hierna had herziening plaats van het reglement der afdeeliug. De volgende vergadering is bepaald op 23 Dec. a. s. Landbouw en Veeteelt. De heer W. Schermerhom, burgemeester te St. Maarten, gaf on9 inzage van een door ZEd. Acbtb. verzamelde staat, betreffende den hooioogst in zijne gemeente en bestemd van inzending aan het Ncderl. Landbouw- comité. tegelijk treurig overzicht van de zaken. Daar op komen vóór de namen van alle laiulge- bruikers, het land aanvankelijk voor hooiteelt bestemd en datgene waarvan geoogst is, de middelmatige opbrengst bij gewoon gewas en de teelt rooals die thans is geweest. Wij kunnen natuurlijk alle cijfers niet vermelden, maar hebben toch de totalen overgenomen welke zijn gemiddelde opbrengst 1779.150 kilo's, verkregen 525.900 kiio's. Uit deze blijkt dat de hooiteelt globaal nog minder dan deel bedraagt van de gewone opbrengst volgens middel matigen maatstaf berekend. Het goede doel dat de lieer Schermerhorn met deze statistiek beoogt, is, dat het Nederl. Landbouw-comité zijnen invloed zal annwen- den om de groote landeigenaren en kapita listen te overtuigen van den voor de huur ders zoo moeielijken toestand en hen bij de heffing van huur of intrest tot billijke verla ging aan te sporen. Een poging die voorzeker door alle wei denkenden zal worden toegejuicht en* alge meen navolging verdient. Een belangrijke stap in deze goede rich ting is op voorstel van den President-kerk voogd bovengenoemd door de kerkbesturen van St. Maarten, Valkoog en Eenigenburg reeds gedaan, te weten in hunne Zaterdag jl. gehouden vergadering werd besloten om aan de huurders van landerijen, in eigendom behoorende nan genoemde kerken, te zamen meer dan 70 Hectaren, een schenking te doen van 30 pCt. der huurpenningen. Bij deze schenking is echter de voorwaarde gesteld dat de huurders van deze 30 pCt. 10 pCt. laten verwerken natuurlijk blijft aan bun overgelaten op welke wijze en in hun eigen belang, maar het is teven9 een waar borg tegen de gevreesde werkeloosheid en nood van vele arbeiders gedurende den komenden winter. (Z. Qt.) Nu de invoer van zuurkool in Amerika weer i9 opengesteld, wordt er veel door de zuurkoolfabriek te Broek op Langedijk afge leverd. Een gevolg daarvan is, dat de witte kool in prijs rijzende is. Tot dusver liep de prijs der kool in den laatsten tijd van f 65 tot f 80 per 1000 Kg. De prijs der roode kool blijft dezelfde. Uien worden nog altijd weinig gevraagd. Reeds is een begin ge maakt met bet thuisbalen der winterkool. Zondag 22 Oct., voorm.'J.30, ds. Miedema. Ned. Herv. kerk te Wieringerwaard. Zondag 22 Oct., geen dienst. Ned. Herv. kerk te Kolhorn. Zondag 22 Oct., voorm. 9.30, d9. Pareau, van Anna Paulowna. Ned. Herv. kerk te Petten. Zondag 22 Oct., voorm. 9.30, ds. van Deur- sen, van Noord-Zijpe. Rechtszaken. Arrondissements-rcchtbank te Alkmaar. Zittiiig van 17 October 1893. i L. F., te Helder, verbrijzeling, f 10 boete of 5 dagen hecht. P. R., te Helder, verzet, 3 weken gev. Kerknieuws. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. kerk te Texel. Zondag 22 Oct., Burg, 's av. 6 u., d9. v. Schaick. Waal, nam. 2 u., ds. deMazure. Den Hoorn, nam. 3 u., ds. Leffef. Oudeschild, voorm. 10 u., ds. de Mazure. Avondmaal. Oosterend, voorm. 10 u., ds. v. Schaick. Avondmaal.Cocksdorp, voorin. 10 u., d9. Leffef. Avondmaal. Doopsgez. kerk te Texel. Zondag 22 Oct., Oosterend, voorm. 10 u., ds. Kuperus. Burg, 's av. 6.30, ds. Kuperu9. Ned. Herv. kerk te Noord-Zijpe. Zondag 22 Oct., geen dienst, wegens vacature. Ned. Herv. kerk te Zuid-Zijpe. Zondag 22 Oct., voorm. 9.30, Burgerbrug, ds. Koch. Doopsgez. kerk te Zuid-Zijpe. Zondag 22 Oct., geen dienst. Ned. Herv. kerk te Callantsoog. Zondag 22 Oct., geen dienst. Ned. Herv. kerk te Sint-Maarten. Zondag 22 Oct. E. de B., te Helder, beleediging, 5 dagen gev. F. B., te Medemblik, buisvredebreuk, 8 dagen gev. J. S., te Medemblik, mishandeling, f 3 boete of 2 dagen hecht. P. O., te Enkhuizen, diefstal, 9 maanden gev. D. B., te Hoogwoud, mishandeling, f 5 boete of 3 dagen hecht. J. A., te Hoorn,, openbare ontucht aan een minderjarig kind, 1 jaar gev. J. J. N., te Alkmaar, diefstal, 6 weken gev. J. D. v. G., te Helder, diefstal, 2 maan den gev. A. B., te Enkhuizen, diefstal, 1 jaar en 4 maanden gev. W. V. Az., te Petten, bedelarij, 12 dagen hecht. Buitenland. Belgie. Volgens besluit van het Zon dag jl. vergaderde bestuur der „Ridders van den Arbeid", werd Maandag te Char leroi, Chatelineau, Gilly, Marchiennes en Montigny door 8000 arbeiders het werk gestaakt. Frankrijk. Een Reuter-telegram meldt ons, dat maarschalk Mac-Mahon jl. Dinsdag morgen om 10 uur op zijn kasteel bij Mon- teresson is overleden. Maarschalk Mac-Mahon zal op kosten van den Staat begraven worden. Admiraal Avellan en de Russische officieren zijn te 9 u. 20 te Parijs aange komen en met onbeschrijfelijke geestdrift verwelkomd. De menigte wordt op 100.000 menschen geschat. Vensters en balcons zagen zwart van menschen. In de straten wapperden Rus sische en Fransche vlaggen. Op de groote boulevards, waar de officieren langs reden, bewogen zich dichte drommen menschen. Staande in de rijtuigen antwoordden de Russische officieren op de toejuichingen met de kreten „Leve Frankrijk I" De rijtuigen gingen stapvoets en het was een ware triumftocht. De geestdrift van het volk is onbeschrijfelijk. Admiraal Avel lan antwoordde op de welkomstrede van den voorzitter van den gemeenteraad„Ik j ben gelukkig, door den Czaar te zijn ge kozen, om het bezoek van admiraal Ger- vais te Petersburg te beantwoorden." Gisterenmorgen om kwart over zes uur is Charles Gounod na een langen doodstrijd te Saint Cloud overleden. Zijn J vrouw, kinderen, schoonzoon en neven waren bij zijne laatste oogenblikken om zijn legerstede geschaard. Duitschland. De Keizer kwam gisterenmorgen te Bremen aan, om de ont- 1 hulling bij te wonen van het gedenkteeken 44 goed. Geen steentje zou hij aandragen. Zij alleen moest het gebouw optrekken en dan zou hij wel zoo edelmoedig zijn er zijn intrek in te nemen, als de zorgen er slechts buiten bleven. Die overtuiging, reeds lang bij baar gevestigd, had haar tevens deze geschonken, dat er slechts één weg bestond om den hegeerden prijs te bezitten. Geld, fortuin, dat was het eenige Zij moest dat zien te krijgen. Zij moest zien te worden wat nagenoeg onmogelijk scheen„eene vrouw van geld." Dat was haar doel, dit haar eenig streven. En die liefde was ook de oorzaak, dat zij Demmers' aan zoek afsloeg. Wat hij vroeg, was immers niets minder dan haar levensdoel op te geven Wel wilde zij een genegenheid huichelen, om de eerste schrede te doen op den weg, die tot for tuin leidt, en zóó groot was hare hartstocht, zóó sterk haar volharding, dat zij niet schroomde zelfs dit uitex*ste middel te baat te nemen. Het zou haar immers tot haar doel voeren Wat kon haar de rest schelen. Met de oninenschelijkheid van een veroveraar zou zij alles, wat haar iu den weg mocht komen, vertreden, als zij daardoor slechts haar doel kon hereiken. Voorzichtig, met kattengeduld, werkte zij, in het duister wroetend als een mol. En nu, terwijl zij het fraaie hoofd op het kussen had neergevleid, dacht zij aan dat alles. Was hij het, dien zij dien avond onder de acteurs had opge merkt Hoe daaromtrent zekerheid te krijgen On mogelijk was het stellig niet, want Frank was er niet de man naar om op de planken te komen. Maar die reizende kermistroep was waarschijnlijk thans reeds vertrokken en wie zou haar kunnen zeggen waarheen Had zij slechts dienzelfden avond nog berichten trachten in te winnen! dacht zij met spijt. En toch, zelfs dat zou hoogst moeielijk zijn geweest. Wie kende die gaande en komende troepen Wie stelde zooveel belang in hen, om te zien uit te vorschen waarheen zij voornemens waren te gaan? Neen, zij begreep, dat haar dit niet gemakkelijk zou vallen. Zekerheid, de uitgesproken bevestiging van het geen in haar hart niet meer aan twijfel onderhevig was, wilde zij. Want hoe meer zij zich dien acteur herinnerde, hoe vaster zij overtuigd was, dat hij het was. Een onverklaarbaar voorgevoel zeide het haar en hoe meer zij er over nadacht hoe vaster zij over tuigd werd. Haar hart zou zoo luid niet kloppen, haar ziel zou nog twijfel kunnen bevatten, maar dat was het geval niet. Onwrikbaar stond haar geloof vast. Zij overdacht, onrustig en slapeloos zich op haar bed wentelend, alle middelen om zekerheid te erlan gen en toen het morgenlicht reeds door de ramen begon te schijnen, sliep zij in met een glimlach van voldoening op de lippen. Zij had het middel ge vonden. XIV. De deugdelijkheid van haar middel te beproeven, behoefde Suze echter niet. Zij had het voornemen opgevat terstond na het ontbijt even uit te gaan, en juist zou zij aan dat plan gevolg geven, toen de meid in de kamer verscheen met de boodschap, dat daar een van die komedianten van gisteren was om mijnheer te spreken. »De baas van het spul was op den loop gegaan met al de centen en nu stonden die arme stakkers zonder een cent op zak op straat. Ze wouwen nu nog een kemedie geven." „Dat is een gunstig voorteeken," mompelde Suze verheugd.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 2