non-acl. gestelde officieren, en?..: luit. ter zee lste kl. li. C. A. Schlüter, nis 1ste off., en de luits. ter zee 2de kl. P. Sodenkamp en W. II. von Leschen, allen van „Schorpioen" op uon-act.luit. ter zee 2dc kl. P. M. D. Schultcvacr, van idem op „Marnix" adelb. lste kl. J. A. Bland van den Berg, van „Schorpioen" op „Guinea"id. J. Voogd, van „Schorpioen" op „Guinea" id. A. Goedkoop, van „Schorpioen" op „Guinea" id. A. E. Matthijsen, van „Schorpioen" op wachtschip Hellevoetsluis; off". v. gez. lste kl. S. A. v. Leer, van „Schorpioen" op „Marnix" en tevens belast met het geneesk. onderzoek van de manschappen, die zich in de dir. der marine alhier voor dienstneming bij de zee macht of voor reengagement hebben aaugemeld off. van adm. lste kl. W. G. L. Brunings, van „Schorpioen" op „Guinea" adelb. lste kl. H. W. Verkerk, J. H. Commijs, YV. F. Prins, allen van „Guinea" op wachtschip Amsterdam off. van adm. 2de kl. J. S. de Bruyn, van „Guinea" op non-act.luit. ter zee lste kl. J. H. Commijs (als lste off.) van „Bloed hond" gedet. in de dir. der Marine alhier luits. ter zee 2de kl. H. v. Bemmelen, Jhr. C. Roëll en C. A. M. v. Vliet van „Bloed hond" op non-act.off. van gez. lste kl. H. J. Groot van „Bloedhond" op „Admiraal van Wassenaer"off. van adm. 2de kl. A. VV. van den Worm, van „Bloedhond" op non- act. luit. ter zee lste kl. M. W. L. Olivier (als lste off.), luit. ter zee 2de kl. A. J. Gooszen, van „Cerberus" op non-act.id. D. J. v. d. Honert, van idem op wachtschip alhierid. F. W. J. Groeneboom, van idem op „Tijger"off. van gez. lste kl. W. Mey- boom, van id. op wachtschip Amsterdam en tevens belast met den geneesk. dienst bij 's Rijks werf en het bataljon mariniers aldaar off. vnn adm. 2de kl. O. Willemstijn van „Cerberus" op non-act.; luits. ter zee 2de kl. F. C. Schaalje en R. van Leent beiden van „Tijger" op non-act.; idem G. van Hulstijn van rol wachtschip Amsterdam en gedet. aan boord van kanonneerboot „Geep" op „Tijger" off. van gez. lste kl. J. Cramcr van „Tijger" op non-act. id. G. O. Snijders, van non-act. op „Tijger" id. H. G. J. Van Doesburgh van „Marnix" geplaatst in de dir. der Marine alhier en belast met den geneesk. dienst bij het Kon. Inst. voor de Marine, bij 's Rijks werf en in de kazerne van het bataljon mariniers; idem A. F. Verschuur, van ge plaatst in de dir. der Marine alhier en belast met den geneesk. dienst bij het Kon. Inst. voor de Marine, 's Rijks werf en het bat. mariniers, op rol wachtschip te Amsterdam en belast met den geneesk. buitendienst der Marine aldaar idem J. Vorstman van rol wuchtschip Amsterdam en belast met den geneesk. buitendienst der Marine aldaar id. dr. J. W. Blanken van wachtschip Amster dam en tevens belast met den geneesk. dienst bij 's Rijks werf en het bat. mariniers aldaar idem dr. B. Snellen van „Admiraal van Wassenaer", allen op non-act. idem 1). P. van Nouhuys, van „Zeehond" op „Guinea" off. van gez. 2de kl. S. Overdiep, van hospitaal alhier op „Zeehond" luit. ter zee 2de kl. J. B. M. Ten Bosch, van „Marnix" op non-act., alles met 1 Nov. Bij beschikking van den Minister van Binnenl. Zaken is, met ingang van den dag waarop ky zijne betrekking aanvaardt, be noemd tot hoofd der leerschool, verbonden ann de Rijkskweekschool voor onderwijzers te Haarlem, M. Hillenius, te Terschelling, thans in het genot van wachtgeld. Blijkens bij het Departement van Marine ontvangen bericht, is Hr. Ms. Iregat „De Ruyter", onder bevel van den kapt. ter ze« C. Iloffman, den 19 dezer van St. Vincent vertrokken, ter voortzetting van de reis naar Rio Janeiro. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag 19 October. Besloten werd, voor 't wetsvoorstel-Har- togh, tot wijziging van 't Wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering, eene Commissie van voorbereiding te beuoemen. De heer de Ras interpelleerde over het gevaarlijk spoorwegvak bij Bunde, vroeg oi technici en geologen eenstemmig waren over 't herstellingswerk, of rapporten gepubliceerd kunnen worden en of 't niet beter is, de lijn te verleggen om den Kruisberg heen. De Minister van Waterstaat antwoordde, dat de herstellingswerken berusten op rap- porten van technici en geologen, die in hoofdzaak het eens zijn. De rapporten zal j hij overleggen met 't eindrapport van den Raad van Toezicht. De heer Schepel bracht warme hulde .aan i de nagedachtenis van den heer Poelman, die 1 door allen geacht en gesteund werd. Naar aanleiding der interpellatie van den heer Schepel, verklaarde de Minister vnn I Waterstaat, order gegeven te hebben, zelf- werkende wissels op te ruimen. De wijziging der Pensioenwet voor burger- i lijke ambtenaren is, op verzoek der C. v. R., j voorloopig van de ageuda afgenomen. Aangenomen werden ontwerpen tot vrij stelling vnn belasting voor sommige builen- landsche goederen, afschaffing der registratie rechten op acten van bccediging van ambte naren en wijziging der wet op de kauselarij- leges. De Kamer is gescheiden tot nadere bijeen roeping. Tot leden der Commissie van rapporteurs over het hoofdstuk Marine der Staatsbe- grooting, zijn door de Tweede Kamer gekozen de heeren Schimmelpenninck, Land, Guyot, De Kanter en Lieftinck. j Den 7 Sept. jl. heeft te Buenos-Ayres J de onderteekening plaats gehad van een verdrag met de Argentijnsche Republiek, tot wederzijdsche uitlevering van misda- I digers. Bij de Directie der Marine alhier werd gisteren openbaar herbesteed: de leve- ring van versch rundvleescli, ten behoeve der equipages van Hr. Ms. schepen en vaar- tuigen van oorlog, ter recde Texel en in het Nieuwediep, gedurende 1894, waarvoor wordt j geraamd pl. m. 000 stuks vee benoodigd te 1 zijn. Ingekomen waren 11 inschrijvings- j biljetten, als van de heeren Clir. Kesler, te Koog ann de Zaan, ad f 76 A. B. Polak, I Haarlem, f 76 I. A. van Gelder, Helder, j f 74.90 11. vnn Twisk, Alkmaar, f 74.47 P. C. Selderbeek, Helder, f 74 H. Wol ff, Rotterdam, f 709.0 J. YVolff (firma Wed. Wolff &Zn.), Rotterdam, f 09.90 W.Fitsch, I Rotterdam, f 68.85I. B. Zeehandelaar, Amsterdam, f 68.80 M. van Crefeld, Rot- j terdam, f 68.50 en N. Cohen, Arnhem, f 67.50 per 100 kilogram. (Bij de aanbesteding op 4 dezer was de heer Kesler, te Koog aan de Zaan, laagste I inschrijver voor f 71 per 100 kilogram.) Door Burgemeester en Wethouders werd gisteren alhier ten Raadhuize openbaar j aanbesteed het maken van een riool, van de j Achterstraat door de Waagsteeg naar het I Heldersche kanaal. Ingekomen waren 12 inschrijvingsbiljetten, als van de heeren D. I de Vries, ad. f 894 A. Krijnen f 840 A. Korff f 825 L. Klein f 793 H. Wijker f 774 J. F. Philips f 763 YV. de Jong 1 f 762 P. de YVaard f 760; F. Steeman f 747 K. Zeeman f 723 J. Spruit f 707 en A. i Trap f 640.50. Afloop der verpachting van gronden van het Domein van Oorlog enz., op Don- 1 derdag 19 October 1893, ten overstaan van j den notaris Hattinga Raven alhier gehouden. Pachters waren de volgende personen, alles per jaar 1. De batterij aan het Wierhoofd en het fort de Harssens, J. F. Smit, alhier, f 13. J 2. De batterij Prinses Louisa, W. C. Thijs- 1 sen, id., f 15. 3. De Oostbatterij met glacis, H. Gouwen- berg, id., f 25. 4. Het fort Kijkduin, P. Kok, id., f 34. 5. De door den Staat onteigende gronden van de erven Loopuijt, A. Overtoom, id., f130. 6. De binnenruimte en de wallen van het I fort Erfprins, H. Selderbeek, id., f 270. i 7. Het ravelijn Helder en het terreiu van het voormalig ravelijn Huisduinen, A. Bonselaar, id., f81. 8. De kustbatterij Kaaphoofd, Jb. Slijker- man, id., f52. 9. Het terrein van den voormaligen be- i dekten weg van het fort Erfprins, H. Kikkert, id., f255. 10. De Kadijk van Erfprins, van den weg tusschen Kuaphoofd en den Helder af j tot den weg van Erfprins naar den Helder, P. C. Selderbeek, id., f27. 11. De Kadijk van het fort Erfprins, van den weg tusschen dat fort en den Hel- der af tot de gemeenschapslinie, J. Winter, id., f10. 12. De Kadijk van Erfprins, van de ge meenschapslinie tot den weg van Erf prins naar Kijkduin, D. Blokker, id., f 39. 13. De Kadijk van Erfprins, tusschen de wegen van Kaaphoofd en van Erfprins naar Kijkduin, P. Tesselaar, id., f 22. 14. Het glacis van Kaaphoofd, A. Kuiper, id., f42. 15. De visscherij in de grachten van Erf prins en Kaaphoofd, D. Dil Jzu., te Zaandijk, f255. schapslinie tu^chen Erfprins en Dirks- Adiuirnal, C. E. den Heldt, alhier, f 75. 17. De gemecnschnpslinie van Erfprins tot grenspalen O 37 en 38 bij Dirks- Admiraal, 11. Noot, id., f130. 18. De Zuidwestelijke Kadijk der gcmccn- schapslinie tusschen Erfprins en Dirks- Admiraal, J. Poth, id., f43. 19. De visscherij in de grachten van de gemeenschapslinie, tusschen Erfprinsen Dirks-Admiraal, W. F. Dil, te Koog n. d. Zaan, 1110. 20. De binnenruimte met .de wallen van het nieuwe hoofdwerk vnn Dirks-Ad- miranl, II. B. v. Steenbergen,Helder, f 41. 21. De beide ten deele geslechte ravelijnen van het oude Dirks-Admirual, P. C. Selderbeek, id., f73. 22. Het geslechte hoofdwerk van het oude Dirks-Admiraal, G. Jannes, id., f81. 23. De visscherij in de grachten vnn het oude en het nieuwe foit Dirks-Admiraal, D. Dil Jzn f135. 24. De gemeenschnpslinie van Dirks-Ad miraal tot Westoever, J. F. Smit, id., f198. 25. De visscherij in de grachten der ge meenschapslinie van Dirks-Admiraal tot YY'estoever, YYr. F. Dil, f90. 26. Het nieuwe fort YVcstoever, H. Gouwen- berg, id., f 98. 27. Het geslechte hoofdwerk van het voor malig fort Westoever, P. Thomase, id., f130. 28. De visscherij in de grachten van het oude en het nieuwe fort YY'estoever, J. H. Mens, id., f140. 29. Het fort Oostoever, D. van Steenbergen, id., f148. 30. De visscherij in de grachten van Oost oever, C. Rok, id., f280. 81. De bewakingspost op den zeedijk bij de Vischraarkt, D. Kikkert, id., f14. De niet bij de Rijksgebouwen behoorende Rijksgronden nabij het Aukerpark, verdeeld in 10 perccelen 32. groot achttien aren, achter de werf „de Lastdrager," H. Gouwenberg, itl., f 47 33. groot 17 aren, naast perc. 32, P. W. Mulder, id., f 60 34. groot 23 aren 50 centiaren, achter het telegraafkantoor en hel gebouw der Reddingsmaatschappij, A. Holer, id., f68 35. groot 18 aren 50 centiaren, sluitende ten noorden aan de perc. 32, 33 en 34, C. J. Verheij, f 69 36. groot 18 aren 50 centiaren, grenzende ten noorden aan perc. 35, D. van Steen bergen, id., f 63 37. groot 25 aren, grenzende ten noorden aan perc. 36, C. J. Verheij, id., f 70 38. groot 23 aren, grenzende ten noorden aan perc. 37, E. G. van Ede, id., f52; 9. groot 23 aren, grenzende ten noorden aan perc. 38, B. C. Weltevreden, id., f65 40. groot 19 aren, grenzende ten noorden aan perc. 39, D. van Steenbergen, id., f42; 41. groot 16 aren, grenzende ten noorden aan perc. 40, E. G. van Ede, id., f 39. 42. Het stuk grond, gelegen tusschen de zuidoostzijde van de groote koopvaar der schutsluis en grenspalen 1215, bij 't fort Oostoever, H. Gouwenberg, id., f 14. 43. De visscherij in de buitenhaven het Nieuwediep, J. 11. Mens, id., f215. 44. Het recht om palingfiiikeii te hechten aan- en te lichten op de oost- en zee- Nienwedirp, J. H. Mens, id., f 9. 50. Combinatie der perceelen 4549, jnde de beweiding en de jacht op de buiten en biiiucnduinen tot aan de noordelijke grens van de heerlijkheid Callantsoog, M. Hoogerduin, id., f 107. De generaal-majoor der art. Bergnnsius inspecteerde jl. Donderdag de artillerie-kazerne en hel materieel nlhier. De afdeeling Helder van den Protes tantenbond hield Donderdagavond in de YVe.s- terkerk eene openbnre vergadering, waarin als spreekster optrad mej. E. C. Knappert, gods dienst-onderwijzeres te Leiden. Het ruime kerkgebouw wn3 geheel met belangstellenden gevuld. De begaafde spreekster had tot onderwerp liarer rede gekozen „Wat kunnen wij doen voor ons Volk?" Deze vmag werd uitvoerig door haar beantwoord, o. a. door er op wijzen wat door de afd. Leiden van den Bond wordt gedaan om de waarde van den mensch te verhoogou. Men heeft daar Zondagsscholen, houdt er bijeenkomsten met jongeren en ouderen, ter bespreking van nuttige zaken, heeft er leeszalen opgericht en bevordert ziekenverpleging en wijkbezoek. Deze en dergelijke middelen werden door de spreekster ter navolging aanbevolen. De bijeenkomst werd opgeluisterd door de uitvoering van eenige zangnummers door de leden van het Zangkoor der Vereenigiug „Vooruitgang", onder directie van den heer Kuijk. Donderdagavond omstreeks half twaalf is hier een houten loods aan de Fabriekstraat (achter de Gasfabriek), in gebruik bij T. G reven voor het rooken en droogen van visch, in brand geraakt en in weinig tijds grootendeels in de asch gelegd. De omwo nenden wisten den voortgang van den brand met emmers water te stuiten, zoodat de spuit van „Oefening kweekt Kunst" en die van Hr. Ms. wachtschip, die ter assistentie uitrukten, geen dienst behoefden te doen. üinnenlandsch nieuws. Wieringerwaard. De Raadsverga dering van den 17den dezer diende voornamelijk tot vaststelling van de begrooting, die in uitgaaf en inkomsten bepaald werd op f 13.241.14. Mededeeling werd gedaan, dat de post kosten instandhouding schoollokalen, enz. t 200 hooger dan vorig jaar was geraamd, om bij het schoollokaal een flinken regenbak te maken van 10 M' inhoud. Telken jare heerschte er gebrek aan drinkwater en moesten de schoolkinderen zich vergenoegen met pompwater, of wel werd door den heer Visser, het hoofd der school, voor zijne reke ning in de behoefte voorzien. B. en W. drongen daarom aan op inwilliging van hun voorstel. Met algemeene stemmen werd dit goedgekeurd. De post aflossing van geldleeningen, ge raamd op f 700, werd verhoogd tot f 1200, in verband tot het plan om een inschrijving op het Groothoek f 300 te verkoopen en zoodoende behalve de verplichte aflossing ad i 500 nog f 500, dus in het geheel f 1000 af te lossen. In verband daarmede werden de ontvangsten verhoogd met de baten van verkoop dier inschrijving ad f 300. Respectievelijk werd besloten tot a. Aanvaarding uitkeering door het Rijk van der belasting op het personeel bedrage van f 3300 e. Subsidie ad f 2800 aan armbestuur. Verder werd medegedeeld, dat de heer G. üz. llezelraan als burgemeester was herbe noemd en de vereischte beloften had afgelegd dat van Gedep. Staten goedgekeurd was terug ontvangen het Suppletoir Kohier van den Hoofdei. Omslag. De hoer Groncinau vestigde de aandacht op een curieuse manier om zich armlastigen van den hals te schuiven. De gemeente Barsingcrhorn namelijk beloofde zekere weduwe Kossen eene toelage van f 52, zoodra zij een half jaar in deze gemeente zou zijn gevestigd. De heeren Kaan en Zijp beweerden, dat die weduwe vrijwillig was verhuisd eu geloofden dus niet aan omkooperij door de gemeente Barsingerhorn, maar erkenden toch, dat in die toelage eene aanmoediging was te zoeken. l)e Raad droeg dan ook den burgemeester op, om zich iu dezen tot de Commissaris der Koningin te wenden. Dergelijke wijze van de armen te loozen ten nadeele van andere gemeenten, verdiende zoo mogelijk belet te worden. Op de vraag van den heer Kaan, of het billijk was, dat de armen vader f 0.75 huur voor zijne woning betaalt, deelde Voorzitter mede, dat de woning, op verzoek van den armenvader zelf, aan hem voor f 0.75 was verhuurd geworden. Barsingerhorn. Behalve het vaststellen der bcgrooting, welke in ontvangst en uitgaaf bedraagt f 14.109.was er in de Raads zitting van jl. Dinsdag niet veel bijzonders aan de orde. Voor kennisgeving werden aangenomen 1. besch. van Ged. St. om den aansl. H. O. van J. H. Hagemann terug te brengen van de 13de in de 12de klasse en om die vnn J. Pool te behouden in de 14de klasse. 2. missive van idem, geleidende het goed gekeurde Raadsbesluit tot het doen van af- en overschrijvingen. 3. idem tot het doen van uitgaven uit den post van onvoorziene uitgaven. 4. idem, houdende goedkeuring der ge meenterekening, dienst 1892. 5. proces-verbaal van opneming boeken en kn9 Gem.-Ontv., 3de kw. 1893, op 27 Sep tember jl.in ka3 f 2110.01. De Commissie van onderzoek had een paar aanmerkingen op de begrooting. In de eerste plaat9, dat het getal onderwijzers boven het hij de wet vereischte getal wa9. B. en YV. verzetten zich echter tegen het ontslag van een der onderwijzers en wenschten bij de eerstvolgende vacature voor te stellen daarin alsdan niet te voorzien, in plaat9 van er nu een aan den dijk te zetten. Daartoe werd besloten. De tweede aanmerking was de toelage aan de Wed. P. Stuurman, welke de comm. meende, dat niet door de gemeente behoefde te worden ondersteund. De meer derheid was echter voor het behoud. Daarna kwam aan de orde de armenbe- grooting. Daar een der posten van de begrooting van het algemeen burgerlijk armbestuur op die der gemeente is overgenomen, zal deze be grooting aan het burg. arabest, ter wijziging worden teruggezonden. Goedgekeurd werd de begrooting der Weezen-administratie in ontvangst ad f 6600 en in uitgaaf ad f 4250, batig saldo f 2350. By de rondvraag zeide de heer Raat dat enkele ouders te Haringhuizen gaarne zouden zien dat aldaar herhalingsonderwijs zou wor den gegeven. Volgens opgave van het Hoofd der school aldaar zijn er 5 leerlingen, die daaraan willen deelnemen. 48 had, toch zat er iets van de oude liefde in zijnjhart, dat nog niet geheel was uitgedoofd. Hare plotselinge verschijning had alle herinneringen opgewekt. Ver van haar was het „uit het oog, uit het hart" geweest, maar nu hij haar weergezien, in de armen gedrukt, gekust had, nu was het alsof hij haar opnieuw gevonden had, net als die eerste keer, lang geleden, en nu bekende hij zichzelf met schaamte, dat hij liarer niet waardig was. Een sombere, ontevreden uitdrukking spreidde zich over zijn gelaat uit. „Wat scheelt er aan, Albert?" „Niets, lieve." „Ja wel, 't is wel waar, zeg het maar liever." „Ik vind mezelf zoo ellendig, ik schaam me voor je, Suze." „Kom, is 't anders niet," zeide zij lachend en bemoedigend, „denk daar maar niet over, ik houd altijd nog even veel van je, je bent nog altijd mijn lieve man." „Was dat maar waar," zuchtte hij. „Wezenlijk?" zeide zij lachend en den hemel te rijk hem aanziende. „Ja, dat is zoo," zeide hij. „Zou je dan lust hebben een bestendig leven te beginnen, Albert „Ja, want het leven, dat ik geleid heb, walgt me. Zou er geen kans zijn hier of in den omtrek een betrekking te krijgen „Ik weet het niet, maar als ik weet dat het je ernst is, dan zal ik er naar infonneeren." „Doe dat," zeide hij, „en ik zal er je eeuwig dankbaar voor zijn." „Goed, ik zal mijn best doen. Maar ga nu heen." „Tot vanavond dan, lieve." /Tot vanavond, Albert." XV. Een paar dagen nadat de komedianten eene tweede voorstelling hadden gegeven, verscheen op een mor gen de notaris Van Warwijck op „Groot Rustoord". Het was hem aan te zien, dat hem iets onaange naams bejegend was en hij zat dan ook nauwelijks of hij kwam er mede voor den dag. „Heb je het gehoord, Demmers 't Is een schan daal hè?" „Wat is er gebeurd vroeg Demmers verbaasd. „Heb je er dan niets van gehoord?" riep de notaris verbaasd. „Wat? Neen, ik weet van niets." „Van mijn klerk niet? 't Is waar, je woont hier zoo afgezonderd. Gis terenmorgen al is 't gebeurd of liever des nachts, want des morgens vonden ze hem. Hij had zich opgehangen in een oude schaapskooi, midden in het land Grommen." „Wie, je klerk?' „Ja, dezelfde." „En waarom vroeg Demmers. „Zijn handen niet thuis gehouden," zei de notaris, met welsprekend gebaar. „Zdó, zoo zei Demmers, „wel, ik beklaag den vent." „Nu, wat mij betreft, ik ook," zei de notaris, „'t Was maar een beetje, dat hij mij afhandig kon maken, een paar honderd pop, weet je, meer niet. Ach, die soort van lui leven allen te royaal. Deze vent had nu een pensioentje van 400 gulden en dan na tuurlijk zijn salaris bij mij. Maar hij was van's avonds als hij thuis kwam tot 's morgens als hij opstond dronken. Op zoo'n manier moeten ze immers wel over den kop."

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 2