NIEU WEDIEPER COURANT. W oensdag 75 Uctober 1893. iHELDERSCHE- Jaargang 51. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. M. 121. NEDERLAND. Het Vaderlandt zhelronwi Blijf iek tol in den doot. Q ï-ii} S> EN ,En dnfipeTeert nimmer I" Jan Pitten. Cotn, Veraoliljnt todoroa DinsaaK, Oonaeraasj otx Zateraag. Abonnementsprijs per 8 maanden: P r ij der A 1 v e r t - n t i a f 0.70, met Jong Holland f 1.20 ÜITGEVEk t 4 naar de overige plaatsen van Nederland 0 0 0 t alle landnu, die in het postverdrag zijn opgenomen (inbegrepen Oost-Indië en Amerika). 00 0 0 Znid- Afrika 0.90, 1.75, 0 2.50, 2.60 4.— J. 11. VAN BALEN. Molenplein.Helder. Van 15 regels 50 cents, elke regel meer 10 eent. Bij sbonnement, naar g»Uag van de boeveelheid regels, aanmerkelijk lager. Advsrtenticn voor liefdadige doeleinden per regtl 5 Ct. Dienstaanbiedingen voor den werkenden atand5 De Advertentiën kunnen, overal worden geplaatst tusschen den tekst. Onderwijzers-jaarwedden. Andermaal heeft eene Commissie uit den Raad zich bezig gehouden met het tot stand brengen van eene 'ere rege ling der onderwijzers-jaarwedden en weder, wij wezen er reeds op in onze Nabetrachtingen van den Raad, gelooven wij deze regeling niet afdoende en, hoe wel dit misschien moeielijk te bereiken is, achten wij ze ook niet eens vol doende om, voorloopig althans, deze kwestie van de baan te hebben. De vroegere regeling, die van 10 Aug., gaf bij een minimum salaris van f 550 een maximum na 12jarigen dienst tijd van f 650, met verhooging van 1100 bij het verwerven der hoofdacte, d. i. dus in het gunstigste geval f750. De nieuwe (voorgestelde) regeling geeft eveneens een minimum van f550 en een maximum van f 650, dit laatste echter na lOjarigen dienst te bereiken. Deze regeling zwijgt verder van de verhooging van f 100 bij het verwerven der hoofdacte, maar stelt voor «/bij ontstaande vacature" op elke school een plaatsvervangend hoofd te benoe men op een salaris van f 1000. Ofschoon het niet is te ontkennen, dat er voor die enkelen, welke het geluk hebben plaatsvervangend hoofd te worden, eene groote verbetering in dit voorstel zit, moeten wij toch de aandacht vestigen op den grooten af stand, die er nog blijft bestaan tusschen de bezoldiging van het hoofd der school en de inferieure onderwijzers. Een eerste onderwijzer, die het hoofd der school moet kunnen vervangen en dus geacht moet worden geheel in diens plaats te kunnen treden, ontvangt bij de voorgestelde regeling een salaris, dat f500 h. f800 verschilt met dat van het hoofd dat hij vervangt. Dat verschil is nogal groot, te groot dunkt ons een paar honderd gulden meer belooning, zou voor zoo'n plaatsvervangend hoofd geen overdaad zijn en meer in over eenstemming met de diens'.en welke hij moet bewijzen. De Commissie schijnt aan te nemen, dat er genoeg geschikte eerste onder wijzers te vinden zijn voor een salaris van f 1000 en wij gelooven dat ook wel. Aangenomen dat dit zoo is, dan vragen wij, met de wetenschap voor oogen, dat men steeds tracht inferieure onderwijzers zoo goedkoop mogelijk te engageerenwaarom is men in dezen niet consequent en past men dat be ginsel ook niet toe op de jaarwedden der hoofden Eenvoudig omdat het beginsel niet deugtHet onderwijs onzer kinderen is eene te gewichtige zaak om dat uit te besteden aan den minstbiedende Laten wij dan ook eenmaal eindigen met dat stelsel van vraag en aanbod toe te passen bij het engageeren van inferieure onderwijzers. Het is in het belang onzer kinderen en dus in het belang van de toekomst van land en volk,om bekwame onderwijzers te hebben, op wien wij kunnen vertrouwen en van wier onderwijs wij vruchten zien. Waar zulke gewichtige factoren in het spel zijn, beknibbelt men niet, maar geeft den onderwijzer wat hem toekomteen zooveel mogelijk onbezorgd bestaan. Is dat met de voorgestelde regeling bereikt Wij vreezen van neen. Een maximum van f 650 voor een onder wijzer, die tien jaren minstens in deze gemeente heeft gediend, die de eerste vijf jaren heeft moeten rondkomen met f 550 en nog eens vijf jaren met f 600, heeft veel meer van een minimum dan van een maximum. Van dat salaris (want een onderwijzer heeft in den regel geen andere inkomsten) moet hij be hoorlijk wonen, zich behoorlijk kleeden, zich voeden en voor het onderhoud van zijne geestelijke ontwikkeling zorgen. Is hij ongehuwd, dan kost het reeds moeite, zonder te slecht voor den dag te komen, zonder zich onvoldoende te voeden, zonder onaanzienlijk te wonen, zonder uit gebrek aan geld zijne studiën te verwaarloozen, dat alles te bestrijden zonder schulden te maken, maar is hij gehuwd, eilieve, bereken dan eens hoe hij er komen moetBedenk dan eens hoeveel schade dit aan het onderwijs van onze kinderen moet doen Want een onderwijzer in die omstandigheden kan bezwaarlijk de noodige ambitie blijven behouden, kan bezwaarlijk met opgewektheid, lust en ijver zijn werk doen, als zorgen van de meest alledaag- sche soort hem kwellen. Laat men, om met het begin te be ginnen, niet langer dat stelsel volgen van misbruik maken van de omstandig heden, om onderwijzers aan te stellen op de minst mogelijke bezolliging, waarvoor zij zijn te krijgen. Oordeelt men dat een jonge man, die op zichzelf staat, die in de meeste gevallen niet bij zijne ouders kan inwonen, die zich in fatsoenlijke kringen bewegen moet en gepaste uitspanningen moet zoeken, wel een salaris van f 600 b. v. inag hebben om te beginnen, laat men dan ook zoo billijk zijn, dat in practijk te brengen. Het is waarlijk in den tegenwoordigen tijd niet te veel. Men kenne hein dan, niet alleen op conditie dat hij een be paald aantal jaren werkzaam is, ver hooging toe, want dat is geen goed motief, maar men kenne dat toe, naar mate van zijne gebleken geschiktheid, naarmate van zijn betoonden tact als opvoeder der jeugd, in verband met een zeker aantal jaren van trouwe dienst. En dan bopale men die verhooging niet te laag, opdat ook de onderwijzer, die desnoods niet de hoofdacte verwerft, die dus nimmer plaatsvervangend hoofd kan worden, een met zijne positie in de maatschappij overeenkomend leven kan leiden, desnoods met zijn gezin. Want de bekwaamheid van opvoeden zit niet in het bereiken van den hoog sten rang, zit stellig niet in de meerdere theoretische bekwaamheid, maar moet aangeboren zijn en langs dien weg alleen zullen wij de rechte opvoeders bekomen. Algeheele toewijding aan den gekozen werkkring kan alleen bereikt worden, wanneer die werkkring ons in staat stelt de materiëele zorgen buiten te sluiten, die bij te geringe inkomsten eene voort durende kwelling zijn voor den geest. Stellen wij dat een onderwijzer in onze gemeente zijne loopbaan begint op 20jarigen leeftijd, met een salaris van f 600, hetwelk bij de hiervoor ge stelde conditiën na 5 jaren wordt ver hoogd tot f 700, na 10 jaren tot f 800, na 15 jaar tot f900 en na 20 jaar tot f 1000, dan zou die onderwijzer nog volstrekt niet in weelde baden en dan zou nog niemand durven of liever met recht kunnen beweren, dat hij te ruim gesalarieerd werd. Want vergelijkt men de salarissen van geëmployeerden aan handels- en andere kantoren, ambtenaren bij de belastingen, ambtenaren aan de departementen en andere takken van openbaar bestuur, dan blijkt onbetwist baar, dat de onderwijzers zelfs bij deze regeling nog verre zouden achterstaan, daar zij eerst na twintigjarigen dienst 54 staarde naar de overzijde van de vaart, terwijl allerlei gedachten zich in zijn brein verdrongen. Suze antwoordde niet. Ofschoon zij het niet durfde uitspreken, verlangde zij evengoed naar Demmer's dood. Niet dat zij hem in eenig opzicht iets kwaads toewenschte, maar omdat zijn dood wellicht het middel kon zijn om haar het lang begeerde geluk te doen verwerven. Zij zou even tevreden er mede geweest zijn, als Deminers in het leven bleef, indien hij haar het toegedachte slechts bij zijn leven gaf. Op hare manier hield zij van hem, maar hij stond haar geluk in den weg. »Hij heeft toch, voor zoo ver ik weet, geen dokter merkte Albert aan. vNeen,* zeide Suze, «hij zegt, dat die hein toch niet kunnen helpen, daarom gebruikt hij een middel, dat hij van ginds heeft medegebracht. Verder weet ik wat ik in erge gevallen moet doen." //Voor iemand die ondernemend was," mompelde Albert, in gedachten voor zich uit starend en in zichzelf sprekend, ,/zou hier een mooie kans zijn." //Wat zeg je, Albert, wat bedoel je vroeg Suze met een vaag gevoel van angst. //Ik? Niets." rIk begrijp je niet, je praat zoo vreemd." ft Is niets," zeide hij weermaar hij was ver strooid hij had op dit oogenblik liever alleen willen zijn met zijne gedachten, want die gingen veel verder dan Suze wel kon denken. Hij dacht aan dat ziek bed van den heer Demmers, daar ginds, waar dat licht door de hoornen scheen, en hoe weinig er noodig is om een menschenleven te vernietigen. Een gedienstige hand kan veel uitrichten en of die mijnheer Demmers nu een jaar vroeger of latei- stierf kwam er volstrekt niet op aan voor hem zelt, wel voor anderen. «/Nu," vroeg Suze, zijn gedachtengang onderbrekend, *wat beu je van plan Hij liet zich op de bank neer, alsof hij op eens vermoeid was door de afschuwelijke gedachten, die in 51 Toen Suze hem uitliet en hem voor zijne bereid willigheid haar van dienst te willen zijn dankte, stak de notaris haar de hand toe en drukte haar klein handje veel langer dan noodig was. z/IIet is mij een groot genuegen u in iets van dienst te kunnen zijn," zeide hij. „Ik hoop maar, dat de gelegenheid zich meer voor zal doen." Suze glimlachte en schonk hem een betooverenden blik uit haar fraaie oogen, die Van Warwijck deed tintelen van verlangen. /Komaan," prevelde hij, toen hij buiten was, vzij wordt genaakbaar. Wie weet! Een stuivertje kan soms raar rollen." Een week later was Albert klerk bij den notaris Van Warwijck. Suze had hem op den bewusten dag geschreven en in dien brief te gelijk nog een kleine som gesloten, waarvoor Albert zich een fatsoen lijk voorkomen zou kunnen geven, en het nette jonge mensch, dat op den bepaalden dag bij den notaris verscheen, geleek zoo weinig op dien komediant van de Harmonie-voorstellingen,dat niemand hem herkende. Zijn gunstig voorkomen en goede manieren hadden den notaris dadelijk gunstig voor hem gestemd. Trouwens, schranderder lieden dan Van Warwijck zouden door den komediant om den tuin zijn geleid. Hij werkte vlijtig en vlug en wist zich spoedig een zekere routine eigen te maken, al kostte het hem ook kracht om in dit spoor te blijven. Van Warwijck was dan ook met zijn klerk zeer ingenomen, zooals hij Suze mededeelde. Was dit voor Suze een verrassing, waaropzij niet en bij gebleken steeds klimmende ge schiktheid een salaris van f 1000 zouden bereikt hebben, wat een boekhouder, een ambtenaar in dat geval bijna overal reeds lang zal hebben overschreden. En de ambtenaren welke wij hier op het oog hebben, behoeven nimmer eenig examen af te leggen, behoeven volstrekt niet op de hoogte te blijven van de wetenschap, om in hun ambt niet alleen te worden gehandhaafd, maar er in op te klimmen, ja, de meesten hebben een salaris van f 1000 reeds na 10 a 15jarigen dienst overschreden. Om het liereiken van de hoofdacte te beloonen met eene verhooging van sa laris, daarvan zijn wij geen voorstanders. Liever zagen wij een onderwijzer, die geschikt blijkt om aan het hoofd van eene school te staan, bij zijne aanstel ling tot plaatsvervangend hoofd een salaris toegekend van f1200; dat zou in ieder geval op elke schooljmaar één zijn. De zooveel honderd gulden, welke de gemeente toekent aan hen, die de hoofdacte behaald hebben, zouden dan in mindering strekken van de som, waarmede de post bij boven omschreven regeling noodwendig zou worden ver hoogd. HELDER, 24 October. Jl. Zaterdag hebben de kamerleden Land en Van Löben Seis een bezoek ge bracht aan de Marinewerf te Amsterdam. I Plaatselijk nieuws. Voor den a. s. winter is eene verande ring gebracht in de stoombootdienst van Texel naar hier. Van hooger hand is gunstig beschikt op het verzoek van den ondernemer, om van af 15 Nov. tot 15 Febr. de eerste dienst le doen vervallen. Voor het tijdperk 15 Nov. tot 15 Febr. zal de dienst aldus zijnVan Texel 's morgens 7.30; 's uiidd. 2.15. Vanhier: 's morgens 9.15; 's midd. 4.30. Met iederen dienst heeft dan de post verzending plaats. Men schrijft ons Aan de pl. tn. 130 atdeelingen van den Bond van Ned. Onderwijzers, is door 't Hoofdbestuur eene circulaire gericht van den volgenden inhoud „Het winterseizoen nadert en daarmede breekt de tijd aan, dat in tal van gezin nen weer armoede en gebrek zal heerschen, tengevolge van weinig of geen verdiensten der kostwinners. Tnans is 't dus tijd, om het besluit in zake de kindervoeding en kkeding, op de jongste Alg. Verg. geno men, tot uitvoering te brengen. Op onze laatstgehouden hoofdbestuurs vergadering was men eenstemmig van oordeel, dat men bij den tegenwoordigen stand van zaken bij de Rijksregeering niet op subsidie kon aandringen immers de werkzaamheden, waarmee de Kamer zich than3 bezig houdt, maker., dat aan andere nieuwe zaken onmogelijk kan gedacht worden. Bij de gemeentebesturen :s het geval echter anders. Wij wekken dus alle atdeelingen op. zich met een verzoekschrift tot den Gemeenteraad te wenden, waarin op subsidie voor kindervoeding en klee ding wordt aangedrongen. In plaatsen, waar atdeelingen van de Maatsch. tol Nut van 't Algem., van Volksonderwijs, van 't Ned. Önd. Genootschap zijn, of waar an dere vercenigingen bestaan, op wier steun men zou kunnen rekenen, trachte men samenwerking tusschen al die vercenigingen te krijgen, opdat de aanvrage een des te krachtiger indruk make. In groote plaatsen kunnen meetings gehouden worden, om voor 't denkbeeld: „voeding en klee-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 1