ding, geheel of gedeeltelijk van overheidsweg e," propaganda te ma ken. In één woord, 't is de plicht der onderwijzers, zich zooveel mogelijk in te spannen, opdat onze denkbeelden op dit gebied meer en meer gemeen goed wor den en zoodoende, al is er geen dadelijk succes op ons pogen te wachten, de pu blieke opinie ons toch steeds gunstiger gezind worde. Het Hoofdbestuur acht het overbodig, u het nul van kindervoeding en kleeding op school te betoogeu, maar wenscht er met nadruk op te wijzen, dat zij, die zeggen „Er moet een zoodanige ar menverzorging komen, dat a f- zonderlijke kindervoeding op school overbodig wordt", vol komen gelijk hebben, doch waar die ar menverzorging nog lang niet is, wat zij wezen moest, daar moeten we ons tevre den stellen met het goede, waar wij 't betere nog niet kunnen verkrijgen. Door de Wieringer blazerschuit W. R. 123, schipper Bakker, werd in den nacht van Zaterdag op Zondag jl. in de Doove Balg een klein bootje aangetroffen, waarin zich twee officieren der mariniers bevonden. Deze heeren waren Zaterdag middag van hier in zee gestoken, met het doel om op den Zuidwal te gaan jagen, doch door den sterken stroom zóóver van den wal medegevoerd, dat er geen denken aan was om vóór den nacht in de haven terug te keereu. De verkleumde jagers wer den door schipper Bakker opgenomen en behouden alhier aangebracht. Men had zich over hun uitblijven reeds niet weinig ongerust gemaakt. Vrijdag a. s., des avonds te acht uur, zal in het lokaal „Tivoli" (Tuinzaal), een vergadering van het „Nut" plaats hebben, ter behandeling van het voorstel van den heer Beekhuis, betreffende de opheffing der Spaarbank. Hedenmiddag is een kleermaker, G. Moorman genaamd, die een eindweegs op een korriewagen van den vracht rijder Gouwenberg medereed en bij het Molenplein van den wagen wilde springen, onder het zwaarbeladen voertuig geraakt. Een der achterste wielen ging hem over beide beenen, met het treurig gevolg dat het rechterbeen boven den enkel brak. In het politie-bureau (Molenplein) binnen gedragen, werd hem daar door den heer dr. Bitter Jr. de eerste heelkundige hulp verleend, waarna hij per as naar zijne wo ning werd vervoerd. Binneulandsch nieuws. Anna Paulowna. Door hoofdinge landen van dezen polder is jl. Zaterdag tot No. 1 van de voordracht voor heem raad gekozen de heer A. K. Kaan, te VVieringerwaard. Winkel. Op het drietal der voor dracht voor de vacature van penningmees ter van den polder Waard en Groet zijn geplaatst de heeren T. Komen Az., van KolhornO. de Kieviet, van Wieringer- waard en J. Breebaart Cz., van Kolhorn. Alkmaar. De heer B. Meilink, direc teur van het rijkstelegraafkanloor alhier, vierde gisteren onder zeer vele blijken van belangstelling zijn 4ojarig ambtsjubilé. Francisco" vijftien ton kolen per uur van de „Kearsage" over, en dit cijfer zou in denzelfden tijd gemakkelijk verdubbeld kunnen worden. Landbouw en Veeteelt. Het verbod op den invoer van run deren, schapen, geiten of bokken uit Bel gië en Nederland, is ingetrokken. Marine en Leger. De schout-bij-nacht C. E. Uhlenbeck, directeur en commandant der Marine al hier, inspecteerde gisteren Hr. Ms. stooni- schoener „Dolfijn", terwijl de stoomkanon- neerboot „Lijnx" werd geïnspecteerd door den kapt. ter zee D. G. Brand, comman dant van Hr. Ms. wachtschip. Bij onze Marine zal het electrische nacht- seintoestel van Conz ineer algemeen wor den ingevoerd. Ook bij de Indische mili taire Marine zal het in gebruik worden gesteld en aanvankelijk aan boord van de schepen „Lombok", „Sumbawa", „Sumatra" er. „Borneo" worden aangebracht. Geplaatst bij het derde reg. vest.-artill. te Gorinchem, de kapt. L. Op ten Noort, van het vierde reg. vest.-artill. alhier. Wijl het kan voorkomen, dat het personeel van den Hoofdcursus vereenigd bij parades tegenwoordig is, heeft de Min. van Oorlog van H. M. de Regentes mach tiging verkregen, het personeel van den Hoofdcursus in gevallen als hiervoren be doeld, rang te doen nemen op den rech tervleugel van de infanterieen, bijaldien ook personeel van de Kon. Militaire Academie vereenigd op de parade tegen woordig is, tusschen dit personeel en de infanterie. De machinist rste kl. bij de marine A. Sizoo wordt r Nov. a. s. opgenomen in het vaste korps. Departement van Marine in Oost-Indie. Ingetrokken de detacheering bij het dep. van Marine van den kapt.-luit. ter zee W. E. Hazenberg, werkzaam als chef der rste afdeeling. Gedetacheerd Ten einde werkzaam te worden gesteld als chef der iste afd., de kapt. ter zee O. C. A. J. Moreau. Volgens berichten uit New-York hebben de twee Amerikaansche oorlogsschepen „San- Irancisco" en „Kearsage" welgeslaagde proeven genomen met een nieuwe uitvinding, welke stoombooten in staat stelt al voort- stoomende steenkolen in te nemen. De twee genoemde schepen stoomden naast elkander voort met een tusschenruimte van 300 voet en middelerwijl nam de „San- Buitenland. De Russen te Parijs. Men schrijft aan het „Vad." omtrent de feestelijkheden o. m. Hoe zal ik ooit een begrip kunnen ge ven van 't geen de intocht der Russen in Parijs geweest is? Ouden van dagen ver gelijken hem bij den intocht van het leger na den veldtocht in Italië, in r859 zoo algemeen was de feestvreugde, zóo groot was de geestdrift. Voor hen, die hem hebben bijgewoond, maakt hij een souvenir uit voor het leven. Parijs is dar. ook prachtig, prachtig men stelle zich een geheele straat voor, la rue Pierre le Grand, vlak bij de Rus sische kerk, waarvan alle balkons van de eerste verdieping met elkander verbonden zijn door draperieën van zwaar rood flu weel, afgezet met gouden franje. Ongehoord deftig en rijk De rue de la Paix is ver sierd met masten, geen Venetiaansche, maar scheepsmasten, waarvan de touwen de straat in alle mogelijke richtingen over- kruisen en vol zijn behangen met vlaggen en wimpels. Tot in de achterwijken toe vindt men straten met Venetiaansche masten, waaraan vlaggen en kronen voor de illuminatie van Zondag. In de straten Montmar- tre, Faubourg Montmartre, Faubourg Pois- sonnière en St. Denis vormen vlaggen en versieriugen letterlijk gewelven. Op de boulevards staan zware Venetiaansche masten, waaraan, buiten vlaggen, wimpels en kronen, ter halver hoogte korven met bloemen zijn bevestigd. In de nabijheid van „la gare de Lyon" prijkt een eere- boog in Byzantijnschen stijl met een groo- ten gouden koepel, omringd door ver scheiden nevenkoepeltjes. Wat de menigte aangaat, die de Russen opwachtte, men kan haar gerust op een millioen menschen schattenvan heinde en ver stroomde het naar de boulevards toe; een heel volk liep uit. Het was zóó zwart van menschen, dat personen, die de boulevards overstaken, zittende op een omnibus, gingen opstaan, de handen in elkaar slaande van verbazing over zulk een toevloed. Dat vensters en balkons propvol waren met menschen, behoef ik wel niet te zeg gen jongens zaten in de booraen, en zelfs op de daken ontwaarde men toeschouwers. Uit de vensters van de kazerne „Prince Eugéne" lag een geheel regiment te kijken, gereed om, zoodra de Russen aankwamen, een salvo uit te voeren van handgeklap. Tegen kwart na tien kwam onder het daverend gejuich van „Vive la Russiede met ongeduld verbeide stoet aan, op de plaats waar ik had post gevat, nl. bij de theaters Porte St. Maltin en Renaissance. Op het balkon van het theater Porte St. Martin was nl. het geheele orkest met zijn 4 contrabassen gerangschikt. Nauwelijks was de admiraal in 't gezicht, of het hief het Russische Volkslied aaneen alge- meene stilte volgde en breed en statig, hb m onberispelijk zuiver, klonken de schoone akkoorden over den boulevard. De rijtui gen hadden stilgehouden en toen het lied ten einde was, ging er een oorverdoovend „Viva la Russie!" op, dat door den ad miraal, staande, met buigingen werd be antwoord. Onmiddellijk daarop klonk de Marseillaise, die door de Russen met het geroep van „Vive la Franceen gezwaai hunner witte petten werd begroet. Toen de stoet erder trok, volgden er tal van roerende incidentendames gingen op de rijtuigen toe en drukten de Russen de hand een vader, die met zijn spruit op den nek naast een der rijtuigen liep, stak op verlangen van een Rus hem zijn kind toe. Deze greép het wicht, nam het in zijn arm en kuste het hartelijk, onder daverend gejuich. Een jong meisje, een „ouvriére", vroeg aan een der officieren „voulez-vous me permettre de vous em- brasser?" en de andere liet zich niet wach ten, gelijk men denken kan. Een beschrijving te geven van de Place de 1'Opéra op het oogenblik, dat admiraal Avellau zich, omringd door zijne officieren, op het balkon van de militaire Sociëteit vertoonde, is een onmogelijkheid. De menschenzee juichte, hief het Russische Volkslied of de Marseillaise aan, riep „vive la Russiewuifde met zakdoeken en vlaggetjes. Bij herhaling boog de ad miraal met de hand op het hart. Bij zijn aankomst op de Place de 1'Opéra was hem een miniatuurschip van de kostbaarste bloemen aangeboden door de gemeente lijke overheid van dat arrondissement en op den drempel van de Militaire Sociëteit reikte generaal Chamoine hem nainens den gouverneur van Parijs brood en zout toe, het gewone Russische welkom. Admiraal Avellan heeft zoowel te Tou- lon als te Parijs een waar fortuin aan ge schenken ontvangen, prachtexemplaren van Frankrijks nijverheid en van de producten van zijn bodem. Hij heeft lachend gezegd, dat hij wel een afzonderlijk schip noodig had om al die kostbaarheden naar Rus land over te brengen. De admiraal is van plan onze om ze te St. Petersburg tentoon te stellen. Opmerking verdient ook, dat tot nog toe geen enkele wanklank is ver nomen, zelfs niet van de internationalisten. Na het bezoek aan Lyon gaan de Rus sische officieren per spoor naar Marseille. De bevolking dier stad had admiraal Avellan verzocht het eskader te bevelen zich eveneens daarheen te begeven. Aan dit verzoek kon niet worden voldaan. Ora de Marseillanen toch gedeeltelijk tevreden te stellen, heeft de admiraal bepaald, dat hij aan boord van de „Teretz", vergezeld door een even groot Fransch oorlogsschip, over zee naar Toulon terugkceren zal. Woensdag zal onder voorzitterschap van president Carnot te Parijs een ministerraad gehouden worden, waar de reis van den president naar Toulon tot in de kleinste bijzonderheden geregeld zal worden. weggejaagd, en nu, broodeloos geworden, een schot had gelost om te protesteeren tegen het besteden van zooveel geld aan leesten, terwijl hij en anderen honger moesten lijden. Gelukkig is er niemand gekwetst. Het stoffelijk overschot van maar schalk Mac-Mahon is jl. Vrijdagavond te 6.45 met een extra-trein aan het „gare de Lyon" aangekomen. De plechtige uitvaart begon Zaterdag morgen om 11 uur, onder een ontzaglijken toevloed van belangstellenden en het bul deren van het geschut, De lijkkist was bedekt met een aantal kransen. Alle troepen waren op de been. Verscheidene deputatie» woonden de plechtigheid bijeen aantal vorsten hadden zich doen vertegenwoordi gen, de prins van Wales o. a. door den militairen attaché Talbot. De tegenwoor digheid van den Italiaanschen gezant en van eene Italiaansche deputatie trok zeer de aandacht, evenals de Russische officieren. Nadat de redevoeringen waren uitgespro ken, defileerden de troepen, 30,000 man sterk, voor de lijkbaar. Het défilé duurde een uur, en werd vooral door de Russische officieren met belang stelling gadegeslagen telkens als een vaan del voorbijging, salueerden zij. Saksen. Het sojarig militair jubilé van Koning Albrccht is jl. Zondag te Dres- den feestelijk gevierd. Keizer Wilhelm kwam te halfzes aan en werd door de bevolking met geestdrift begroet. De keizer schonk den koning een veldmaarschalksstaf met briljanten. Aan het gala-diner ten hove hield de keizer een toost op den koning, die getroffen zijn dank betuigde. Marokko. Generaal Margallo heelt aan de Mooren kennis gegeven, dat hij hun twee dagen toestond alvorens tot het bombardeeren van hunne verdedigings werken over te gaan. De vijandelijkheden zouden waarschijnlijk jl. Maandag beginnen. Frankrijk. Er is jl. Vrijdagnacht op de Place de 1'Opéra te Parijs een revolver schot gelost, maar het was niet op admi raal Avellan gemunt. De man, die aldus een oogenblik de feestvreugde verstoorde, werd onmiddellijk gegrepen en zou door de verontwaardigde menigte zeker gedood zijn, als men hem niet in den „Cercle militaire" in veiligheid had gebracht. Het bleek dat de man eerst bij een spoorweg en later bij een trammaatschappij was CHOLERA. Gisteren zijn te Scheveningen drie kinde ren door cholera aangetast. Twee der kleinen zijn reeds bezweken. Jl. Zondagmorgen werd in de gevangenis te Zwolle door Aziatische cholera aangetast R. Koster, uit Rauveen, gemeente Staphorst, die Zaterdag was opgenomen om een ge- vangenisstrat van 21 dagen te ondergaan. Des avonds is hij overleden. Een staaltje van de be- smettelijkheid der cholera. In een trein die op 16 Sept. van Batavia naar Bandoeng vertrok, kreeg een inlander de cholera. Hij stierf spoedig na aankomst te Bandoeng. Van de Inlanders, die in zijne nabijheid zaten, kregen na aankomst te Bandoeng vier de cholera, van welken twee in den nacht van Zaterdag op Zon dag stierven. De derde door de cholera aangetaste in lander is jl. Dinsdagmiddag overleden. De vierde is nog niet buiten gevaar. Verder zijn nog zes anderen lijdende aan cholerine, allen reisgenooten van dengeen, die in den trein door de ziekte werd aangetast. Gemengd nieuws. Uit Rotterdam wordt het volgende aan j het „Utr. D." geschreven De Rijkspolitie is tot de ontdekking gekomen, dat de Jong ook hier ter stede goederen te gelde neett gemaakt, BIJ een uitdrager alhier'zijn een paar stuks vrouwen- kleeding, alsmede een zilveren vork en lepel in beslag genomen, door de Jong aldaar in Augustus verkocht. De uitdrager herkende in het vanwege de justitie verspreide portret van de Jong den man, van wien hij die goederen gekocht had. Hoewel niet bij name, was die man hem reeds van vroeger bekend. De Jong moet namelijk reeds vroeger meer dan eens bij dezen uitdrager goederen, inzonderheid vrouwen kleederen, te gelde hebben gemaakt. De nu in beslag genomen kleedingstukken schijnen verkocht te zijn in den tijd tusschen het verdwijnen var. Sara Juett, de vrouw, die de Jong in Engeland gehuwd heeften zijn verkeer met mej. Schmilz. Waarschijn lijk ziju zij atkomstig van de garderobe van eerstgenoemde. Er wordt gezegd, dat het vinden dezer door de Jong verkochte goederen nog tot andere ontdekkingen, in deze zaak van gewicht, heeft geleid. Nog steeds wordt doorRijks-en Gemeente politie het onderzoek in de bosschen van Doorneweerd naar het lijk der vermoorde Sara Juett voortgezet. Indien aan 't eind dezer maand de gewenschte resultaten niet zijn verkregen, zal men de noordzijde van de rivier en alle daargelegen kribben afdreg- gen. Naar aanleiding van nieuwe inge komen aanwijzingen zullen de officier van justitie en de rechter-commissaris te Arnhem naar den Tonnenberg onder Rozendaal vertrekken, om aldaar een persoonlijk onderzoek in te stellen in zake De Jong. Een huiszoeking te Arnhem zou daaraan voorafgaan. Mejuffrouw M., uit Rotterdam, wierp zich jl. Zaterdag van het perron voor den te 8.20 uren aan het station te Amsterdam van Haarlem binnenstoomenden trein. Haar lijk is door de politie vervoerd. Omtrent deze verschrikkelijke gebeurtenis bericht de „Haarl. Crt." nog het volgende „Onder hen, die circa 8 uur aan het Centraal-station de aankomst van den trein uit Haarlem afwachtten, bevond zich mede een goed gekleede jonge vrouw van oogen- schijnlijk twee- vier-en-twintigjarigen leeltijd, die, uiterlijk even kalm als ieder ander, naar den binnenstoomenden trein uitkeek. Eensklaps evenwel, toen de trein ongeveer een waggonlengte verwijderd was van de plek waar zij stond, sloeg de jonge vrouw de beide handen voor het gelaat en wierp zich van het perron af op de rails. De machinist, die het zag, beproefde, hoewel natuurlijk tevergeefs, het onmoge lijke om het onheil te voorkomen. Toen het lichaam te voorschijn werd gehaald, bleek het, dat er geen overrijding had plaats gehad, hoewel de levensgeesten reeds zoo goed als geheel bij de jonge vrouw waren geweken. Vermoedelijk werd het hoofd der ongelukkige door een der spoorremmers getroffen en was de slag doodelijk. Naar het Gasthuis overgebracht, bleek bij aankomst aldaar, dat zij was overleden Op het lijk werden drie brieven ge vonden, waarvan één aan een adres te Amsterdam en de beide andere aan twee adressen te Rotterdam gericht. Een der te Rotterdam geadresseerde brieven was be stemd voor de moeder der dame en behelsde de mededeeling van het noodlottige, helaas maar al te goed uitgevoerde voor nemen. 52 had durven liopen, spoedig keerde de kans en kreeg zij dubbele reden tot bezorgdheid. Reeds een paar malen had Al bert haar over zijn doen en laien geschreven en met haar aangeboren scherpzinnigheid had zij tusschen de regels gelezen, dat er vrees bestond of zijne bekeering wel van blijven- den aard zou zijn. Zij hadden elkander voorzichtig heidshalve niet ontmoet, maar eindelijk ontving zij een briefje dat haar zoozeer verontrustte, dat zij de noodzakelijkheid inzag hem te spreken. Daar Demmers sedert eenigen tijd lijdende was aan een oude kwaal, die hij van zijn verblijf in Suriname had overgehouden, viel het haar niet moeilijk Albert des avonds in den tuin te laten, die een achter uitgang had in een slop, en hem mede te nemen naar het tuinhuis aan de vaart. Zij had opzettelijk het uur daarvoor uitgekozen dat de meiden te bod waren en Demmers op zijn eigen kamers was. Nie mand kon hen storen. «Wat is er aan de hand, Suze?" vroeg Albert, toen hij hare hartelijke omhelzing had beantwoord. «-Dat zal ik je zeggen," zeide zij, zijne hand in de hare houdend. „Je weet dat ik scherp zie en nu heb ik begrepen, dat het je niet bevalt hier." //Dat is te zeggen begon hij. Maar zij liet hem niet voortgaan. „Neen," zeide zij, „ontken het nu nietik heb het tusschen de regels in al je brieven gelezen, dat je liet tegenwoordig leven volstrekt niet bevalt. Windt er daarom geen doekjes om, maar zeg mij rond en eerlijk wat je van plan bent?" „'t Is waar," zei Albert, „om het je dan maar ronduit te zeggen ik verveel mij gruwelijk en ik haak naar verandering." „Maar je hebt toch vroeger, toen je voor het eerst hier kwam, gezegd, dat je genoeg had van dat zwervende, ongebonden leven." „Dat is zoo, maar zóó is het voor mij niet uit te houden." „Je hebt nu toch een goede betrekking. Ach, 53 Albert, werp haar toch niet weg. Het is zoo moeilijk iets te krijgen, en ik had er zoo op gehoopt, datje nu bij je voornemen zou blijven." „Maar, beste meid, bedenk toch eens welke voor uitzichten ik heb. Ik heb nu achthonderd gulden salaris, wat heel mooi is, en al krijg ik nu en dan eens wat meer, hoelang kan het dan nog niet duren eer wij trouwen kunnen „Je vergeet, dat ik nog wat in het vooruitzicht heb,"zeide Suze. „Van je vader? Ja, die heeft wel wat, maar de oude is zoo taai als een kat. Ik geloof, dat hij, om ons te plagen, in staat is honderd jaar oud te worden." „Neen, dat bedoel ik niet. Ik meen iets anders mijnheer bedoel ik." „O ja, je staat in zijn testament, hè zeide Albert, met een beweging van zijn hoofd het huis aanduidende. Zou het veel zijn, denk je, en ben je er wel zeker van „Zeker? Zoo zeker als ik op het oogenblik met jou spreek, Albert. Ik ben vast overtuigd, dat als die man iets belooft, hij zijne belofte ook zal na komen. En hij heeft mij eens verzekerd, dat hij zou zorgen, dat ik, indien hij mocht komen te over lijden, onafhankelijk zou zijn." „Drommels!" riep Albert uit. „Ja, hij heeft gezorgd, dat ik in dat geval niet meer genoodzaakt zou zijn in betrekking te gaan.» Albert verzonk in gedachtenhij staarde doelloos voor zich uit en scheen te berekenen. „Scheelt hem iets, dat hij dit zoo reeds nu bepaald heeft Heeft hij de een of andere kwaal „Ja, dat heeft hij aan dat land te danken waar hij vroeger heeft gewoond, de „West" die kwaal komt telkens terug en hij zegt, dat het nog eens zijn dood zal zijn." „Zulke dingen kunnen vreeselijk lang duren," zeide Albert. Hij sprak meer in zichzelf dan tot haar, en

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 2