ring "en* iijtrente» aan 't rakxVórdt opgetrokken en reeds zijn voltooiing nadert. Volkswoningen. De „Nederl. Staatsct." bevat de statuten der //Maat schappij voor Volkswoningen." De heer J. Nienhuis, te Amsterdam, heeft deze stichting mogelijk gemaakt door haar een grondkapitaal van f 100,000 te verstrekken, waarvoor hij 100 bewijzen van aandeel, aan toonder, verkrijgt. Het doel is „aan lieden behoorende tot de arbeidende klasse geschikte wo ningen te bezorgen voor billijken prijs," en voorts den huurders „behulpzaam te zijn in de zorg voor nagelaten be trekkingen en voor den ouden dag en in het verkrijgen van inrichtingen tot gemeenschappelijk nut." Door het verstrekken van het grond- kapitaal tegen zeer matige rente heeft de heer Nienhuis een uitnemend voor beeld gegeven, dat bij andere vermo genden navolging moge vinden. Statistiek en sociaal-demo cratie. Zooals men zich herinneren zal, heeft de centrale commissie voor de statistiek aan de werklieden-vereeni- gingen inlichtingen gevraagd omtrent het vereenigingswezen onder de ar beiders. Met Patrimonium weigerde de Soc. Dem. Bond beslist eenige inlichting, laatstgenoemde vereeniging omdat zij de Regeering en de commissie niet vertrouwt. De moed wordt echter niet opgegeven, en de commissie klopt bij de afdeelingen aan. VergeefsSchier nergens vindt zij medewerking, soms krijgt zij beleedigende antwoorden en de afdeeling „Wijnjeterp" noemt de leden zelfs„een bende hielenlikkers* van een bloeddorstige klassenregeering. De redacteur van „De Klok," de sociaal-democraat Van Zinderen Bakker, zelf lid der commissie, heeft daar vuur opgevat en schreef dezer dagen „Is het niet beschamend, dat derge lijke bombasterij, te pas of niet te pas, in onze beweging helaas reeds zooveel burgerrecht heeft verkregen, dat hij, die ze bezigt, daardoor voor een kra- nigen kerel wil doorgaan Wat heeft nu eigenlijk die pas aan het werk zijnde G. v. Statistiek in het algemeen, en ik als lid daarvan, u of onze partij misdaan om haar dadelijk bij de eerste, harerzijds beleefde poging tot kennis making, zoo te bejegenen Is er reeds geen haat of bitterheid genoeg tusschen de onzen en degenen, die wel een handje willen meehelpen tot volksont voogding, dan dat het noodig kan wor den geacht de klove nog wijder te ma ken door ook dezen af te stooten." Het „Vad." brengt hulde aan dit hartige woord en wijst er op, dat dit weder bewijst, dat het wantrouwen niet verdwijnt zoolang wij elkander vreemd blijven. De heer Van Zinderen Bakker zelf bewijst, hoezeer vertrouwen ver kregen wordt door nadere kennisma king, door samenwerking. Maar zal zijn woord weerklank vinden bij zijn partijgenooten Het „Vad." hoopt het. die hijvril uithuwelijken aan graal Van Erlestein, terwijl zij de voorkeur geelt aan den ritmeester graaf Von der Gröben. Wellstadt stelt nu zijne dochter voor, met Weber, als hij komt, een idealistisch gesprek aan te knoopen en hem de bewuste tee- keningen te vragen. Het gesprek had plaats, maar Clara wordt getroffen door Weber's rechtschapenheid en heelt niets dan eerbied voor hem. Als hij haar daarna uit eigen be weging de stukken ter inzage geeft, weigert ze haar vader, voor wien ze weinig eerbied heeft, ze af te staan. Van Weber heeft Clara geleerd, dat werken een lust is en is reeds zelf aan den arbeid getogen, door zich te wijden aan de belangen der vrou wen en meisjes van de fabriek. Zij weigert de hand van Erlesteih, geeft Von der Grö ben een bemoedigend woord en zal voor taan heil zoeken in den arbeid. Even van te voren was het werkvolk te hoop geloopen en wilde den arbeid staken. Een der bank werkers, Werkman, beschouwt Weber als den bewerker van hun ongeluk, omdat hij zijn uitvinding, zooals hij zegt, verkocht heeft. Als hij een oogenblik later verneemt, dat het onwaar is, vraagt hij Weber ver giffenis. In het opstootje der werklieden wilde men Weber te lijf en zou hem met een doodelijken slag getroffen hebben, die echter neerkwam op Louise, die dood ter aarde stort. Tot overmaat van ramp vond Weber een briefje bij haar, aan Werkman, waarin ze schreefik kom Daarna volgt het kloekmoedig optreden van Clara, waarmee het belangwekkende stuk op waardige wijze wordt besloten. Met veel genoegen zag men mevrouw DonsAlbregt als Clara, uitmuntende door gevoelvol spel. Frisch en krachtig stond haar ter zijde de heer Veltman als Well stadt, haar vader, terwijl de heer Potharst de schoone en dankbare titelrol, die van I Weber, met veel gevoel en talent vervulde en uitmuntend werd gesecondeerd door I mevr. PotharstGrader, als Louise, ook in het stuk zijn vrouw. De heer Van Nieuw- land speelde zeer typisch de rol van den bankwerker Werkman. Vooral in dezen tijd is het stuk zeer de moeite waard. De heer J. J. Weeveringh, te Am sterdam, in de jongste Raadszitting benoemd tot onderwijzer aan de gemeenteschool No. 7a alhier, heeft voor die benoeming bedankt. De oud-strijder C. Rijkers, gerech tigde tot het dragen van het Metalen Kruis, is hier op 84jarigen leeftijd over leden. De sergeant F. Dekker, van het iste reg. infanterie, is benoemd tot 2de luit.-kwartiermeester bij het 5de reg. int. 8innenlandsch nieuws. Schagen. Aan den wielerwedstrijd, uitgeschreven door de hier gevestigde wiel rijdersclub en den 22 dezer te Barsingerhom gehouden, namen slechts 8 wielrijders deel, wat niet te verwonderen is, daar weer en weg in een hoogst slechten toestand ver keerden. Op aanhoudend en dringend ver zoek der heeren Warten a en Liesman ging de wedstrijd door, hoewel de Schager club den mededingers in ernstige overweging gaf, den wedstrijd eene week uit le stellen. Reis- en verblijfkosten zouden den rijders Plaatselijk nieuws. Blijkens achterstaande advertentie zal op Woensdag 1 November a. s. door het Holl. Tooneelgezelschap, directie A. van Lier, in den Stads-schouwburg (Koningstraat) alhier opgevoerd worden „De Fabrieks- smid," een sociaal levensbeeld in 5 bedrij ven, uit het Hoogduitsch van Franz Gott- scheid, vertaald door C. van der Zeijde. Dit stuk geniet te Amsterdam een buiten gewoon succès. Aan een der Amsterdamsche bladen ont- leenen wij omtrent den inhoud van dit stuk het volgende Mijnheer Wellsta lt is een aanzienlijk in dustrieel en eigenaar van eene ijzerfabriek. Onder zijne werklieden is een bankwerker, Weber, die eene uitvinding gedaan heeft, waardoor groote besparing van kosten het gevolg is. maar ook veel minder werklie den noodig werden. Dit komt den direc teur, den heer Wellstadt, ter oore en hij vindt het noodig, dat Weber verwijderd wordt, waarvoor de opzichter Koslowski zal zorgen. Op zekeren keer, toen het werkvolk socialistische theorieën ontwik kelde, trad Weber op, om hen te waar schuwen tegen oproerige handelingen. Dit optreden werd door Koslowski als reden aangegrepen om Weber te ontslahn, die kalm in zijn lot berust, in afwachting of hem door de Regeering op zijn uitvinding octrooi zal worden verleend. Inderdaad wordt hem bericht, dat het octrooi verleend is. Nu is zijn toekomst verzekerd. Hij is getrouwd, maar niet gelukkig, want Louise, zijne vrouw, is aan den drank ver slaafd en, omdat haar man maar zat te teekenen of in boeken verdiept was, is zij niet onverschillig voor de liefdesbetuigingen van den bankwerker Werkman, die juist het ontslag van haar man bewerkt had. Wellstadt zou gaarne de door Weber ge maakte teekeningen in handen hebben, om ze te copieeren. Hij komt hem bezoeken en noodigt hem uit, eens aan de fabriek te komen, dan zou alles zich wel weer j als volgt: gmfcJImedaillede heer Lies- man, van Zaandijk; zilveren medaille: de heer Merz, van Schagen bronzen medaille de heer YVartena, van Haarlem. De baan was 700 meter lang. Een talrijk publiek woonde den wedstrijd bij. j Spanbroek. De Gemeenteraad heeft besloten, de gemeentelijke opcenten op de personeele belasting met 20 te verminderen en alzoo van 60 op 40 te brengen. De I Raad van Opmeer heeft ze insgelijks ver- j minderd en wel met 10. Kolhorn. Er bestaat hier het plan, eene vereeniging op te richten, genaamd I „Plaatselijk Nut." Tot heden bestond er eene dergelijke vereeniging, „Nut en gezellig i 1 verkeer" geheeten. O. a. door overlijden van den secretaris penningmeester kwam het plan tot rijpheid, deze vereeniging te wijzigen, meer in overeenstemming met de behoeften van den tegen woordigen tijd. Egmond aan Zee. Tot buitengewoon opzichter bij de zeewerken in Noordholland is te dezer standplaats herbenoemd de heer J. Koopman, alhier. Krommenie. Het nieuwe Post- en Telegraafkantoor wordt 1 Nov. opgeleverd en x Maart in dienst gesteld. Hst is in oud-Hollandschen stijl gebouwd, met een sierlijken voorgevel en bevat 12 vertrekken, waarvan die op de eerste verdieping tot woning van den directeur zijn ingericht. Daarachter is een groote ruimte voor aanleg van beplanting. Marine en Leger. De luit. ter zee iste kl. J. H. Commijs wordt met x Nov. a. s. toegevoegd aan den kapt. ter zee M. C. Lucardie alhier, in verband met de torpedo-aangelegenheden. Hij zal optreden als chet van het torpedo atelier. j Hier te lande is bericht ontvangen, dat j de 23jarige iste luit. der infanterie J. J. P. Weijerman te Kota-Radja is gesneuveld. Voor de betrekking van opzichter van maritieme werken bij 's Rijks werf te Am sterdam hebben zich zestig sollicitanten aangemeld. Mutatie van machinisten bij de direc- tie der Marine alhier op 1 Nov. a. s. Mach. iste kl. v. k. W. De Waardt en mach. 2de kl. J. C. Jongkees, van „Schor pioen" op wachtschip alhier en gedeta- cheerd bij de conservatie op 's Rijks werf mach. 3de kl. J. A. Hoogenboezem, van „Schorpioen" op wachtschip te Hellevoet- sluis; mach. 3de kl. M. B. Van Till, mach. 1 3de kl. J. Moree en de mach.-leerl. iste kl. A. Hoogenkamp, J. Van Meurs, C. Verhoop, W. Takes, allen van „Schorpioen" op wachtschip alhier, bij den herhalings cursus voor machinisten; mach. iste kl. v. k. S. Taaie, van „Bloedhond" op wacht schip alhier, bij den herhalingscursus voor machinisten en belast met de leiding en 1 het toezichtmach. 2de kl. P. F. Dubber, j van „Bloedhond" op de „Marnix"mach. I 2de kl. N. C. Van der Leeuw, van „Bloed- hond" op wachtschip en gedetacheerd bij de conservatie op 's Rijks werf; mach. 3de kl. K. C. W. E. Hantzsch, mach.- leerl. iste kl. J. H. Voorthuijzen, R. Gran- dia, M. Van der Ban, allen van „Bloed hond" op wachtschip alhier en geplaatst bij den herhalingscursus van mach.mach. 3de kl. H. J. P. Ten Bruggecate, mach.- leerl. iste kl. J. M. Brinckman, C. Visser Onderwijs en examens. Te 's Gravenhage is jl. Dinsdag uitge reikt het diploma A (acte voor de zuivere toepassing van het correspondentieschrift en vertrouwdheid met het systeem Stolze- Wéry) aan mevr. L. M. A. Pot, geb. Meijer, te Tholen en aan de heeren P. v. d. Meulen, leeraar H. B. S., te Goes, P. J. Aartingsveld, sergeant, te Beverwijk en G. O. Volkert, te Amsterdamhet diploma B (acte tot het geven van onder wijs in correspondentieschrift, syst. S.-W.) aan den heer E. H. E. van Woelderen, oud-zeeofficier, te Rotterdam. Mej. A. Zee, onderwijzeres aan school No. 2 te Heer-Hugowaard, is op haar ver zoek in gelijke betrekking overgeplaatst aan school No. 1. Door het heerschen van mazelen onder de leerlingen van school No. 2 te Heer- Hugo waard was deze reeds een 14 dagen voor bijna de helft ontvolkt en thans is de ziekte ook in het huisgezin van het hoofd dier school uitgebroken, zoodat de school gesloten is. De ziekte begint van een ernstiger karakter te worden. Kerknieuws. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. kerk te Texel. Zondag 29 Oct., Burg, voorm. 10 u., ds. v. Schnick. Koog, voorm. 10 u., ds. de Mnzure. (Avondmaal.) Den Hoorn, voorm. 9.30, ds. Leffef. Oudescliild, nam. 2 u., ds. Leffef. Oosterend, nam. 3 u., ds. de Mazurc. Cocksdorp, voorm. 9.30, de keer Barends. Doopsgez. kerk te Texel. Zondag 29 Oct., voorm. 10 u., ds. Kuperus. Ned. Herv. kerk te Noord-Zijpe. Zondag 29 Oct., voorm. 9.30, Oudesluis, ds. van Deursen. Ned. Herv. kerk te Zuid-Zijpe. Zondag 29 Oct., geen dienst. Doopsgez. kerk te Zuid-Zijpe. Zondag 29 Oct., voorm. 9.30, Oudesluis, ds. van Calcar. Ned. Herv. kerk te Callanfsoog. Zondag 29 Oct., voorm. 10 u., ds. Koek, van Zuid-Zijpe. Avondmaal. Ned. Herv. kerk te Sint-Maarten. Zondag 29 Oct., voorm. 9 u., ds. Miikring. Ned. Herv. kerk te Eenigenburg. Zondag 29 Oct., geen dienst. Ned. Herv. kerk te Wieringerwaard. Zondag 29 Oct., voorm. 10 u., ds. Miedema, van Eenigenburg. Ned. Herv. kerk te Kolkorn. Zondag 29 Oct., nam. 1.30, ds. Miedema. Rechtszaken. Kantongerecht te Helder. Uitspraken van 18 October 1893. T. R., C. B. en P. K., allen te Wieringen, schapen op den weg laten loopen, vrijge sproken. G. B., te Wieringen, te laat aanwezig zijn in een herberg en zich niet op de eerste vordering der politie daaruit verwijderen, ontslagen van rechtsvervolging. K. B. Tz., te Texel, zonder daartoe ge rechtigd te zijn, vee laten loopen op eens anders land, vrijgesproken. P. K.f te Helder, vervoeren van wild in gesloten jachttijd, f 0.50 boete of 1 dag hecht., met verbeurdverklaring van de opbrengst van de in beslag genomen haas. c-i»V IV.i 1 -'UUtUCiCrriVJO'l X. boete of 2 dagen hecht. A. de V., te Helder, zonder schriftelijke vergunning, door of vanwege den bevelvoe renden officier afgegeven, voor een marinier verkoopen van tot diens uitrusting behoo rende goederen, f 5 boete of 3 dagen hecht. C. v. H., te Texel, jagen op Zondag zon der acte en vergunning, 2 geldboeten van f 3 elk, subs. 8 dagen hecht, voor elke boete, met verbeurdverklaring en bevel tot uitleve ring van het geweer, of' betaling der waarde ad f 5, subs. 3 dagen hecht. S. K., te Helder, honden als trekdieren gebruiken, f 0.50 boete of 1 dag hecht. C. v. O., te Helder, nachtrumoer, f 0.50 boete of 1 dag hecht. C. de B., te Texel, dronkenschap, f I boete of 2 dagen hecht. F. F. R., te Helder, niet zorgen dat het plaatselijk nummer op de voorzijde van het deurkozijn zijner woning is gesteld, f 1 boete of 1 dag hecht. W. de Z., zonder vaste woonplaats, een beschilderd zeil op straat vertoonen zonder vergunning van den burgemeester, f 1 boete of 1 dag hecht. H. O., A. H., J. v. d. W., L. v. d. W., W. R., D. K„ D. v. L. H., M. S., M. v. V., D. G., H. K„ allen te Helder en A. W., G. Z. en H. W. II. J., allen zonder bekende woonplaats, dronkenschap, ieder f I boete of 2 dagen hecht. J. v. d. W., te Helder, dronkenschap, f 2 boete of 3 dagen hecht. R. S. en M. J. S., beiden te Helder, dronkenschap bij tweede herhaling, ieder 3 dagen hecht. J. v. E., te Helder, dronkenschap bij eerste herhaling, f 3 boete ot 3 dagen hecht. Arrondissements-rechtbank te Alkmaar. Zitting van 24 October 1893. F. B., te Medemblik, huisvredebreuk, f 10 boete of 5 dagen hecht. II. v. d. B., te Oterleek, beleedigiug, f 3 boete of 1 dag hecht. G. B., te Helder, diefstal, 9 maanden gev. A. A. J. H., te Helder, medeplichtigheid aan diefstal, 6 weken gev. P. B., te Helder, diefstal, 1 maand gev. S. K., te Wieringen, diefstal, 2 maanden gev. C. L. Nz., te Wieringen, mishandeling, 5 dagen gev. P. V., te Helder, mishandeling van een hond, f 50 boete of 14 dagen hecht. C. G., te Hoogwoud, mishandeling, vrij gesproken. C. G. Cz. en K. G., te Nieuwe Niedorp, mishandeling, beiden 5 dagen gev. P. G., te Hoogwoud, mishandeling, 5 da gen gev. A. v. d. V., te Alkmaar, bedelarij, 12 dagen hecht. G. M., te Wervershoof, mishandeling, f 8 boete of 10 dagen hecht. S. S. en C. S., te Blokker, mishandeling, de eerste vrijgesproken, de tweede f 8 boete of 10 dagen hecht. D. J. v. G., te Helder, wederspannigheid enz., 6 weken gev. W. K., te Urk, door zijn zorgeloosheid de oorzaak zijn van het verdrinken van twee personen, vrijgesproken. Buitenland. De Russen te Parijs. Jl. Dinsdagavond werd, tol besluit der feestelijkheden, een gala-voorstelling in de Opera gegeven. Admiraal Avellan bleef in de loge van Carnot; hij en de presi- 56 „Ja, alles, alles!" „Zeg dat nog eens," zeide hij, zich oprichtende en haar aanziende. Hij zag ondanks de duisternis, dat haar oogen glansden van een verteerend vuur eu hij gevoelde, dat haar gelaat vlamde van opwinding. „Ja, alles, alles heb ik voor je overzeide zij met nadruk. „Goed," zeide hij „dan blijf ik." Hij trok haar tot zich en kuste haar op den vollen mond, op de zwellende geopende lippen en drukte haar aan zijn borstvast en vaster.... Een onbeschrijfelijk gevoel van zaligheid, van jubel kwam over haar. Op dat oogenblik had de wereld kunnen vergaan het zou haar niet gedeerd hebben. Bij hem doofde het vuur echter spoedig uit. „Het wordt tijd ik moet gaan," zeide hij 11a eenige oogenblikken. Suze had tijd en alles vergeten. „Wanneer kom je weer hier, Albert?" „Nu, wat denk je?" „Kom morgen, kom voortaan eiken avond zeide zij hartstochtelijk. „Zou dat niet in het oog loopen „Neen, kom maar!" „Ik durf waarachtig niet. Als iemand ons snapte, zou het een mooi spektakel geven." „Nu, dan om den anderen dag?" drong zij aan. „Ik zal zien, ik zal zien," zeide hij, „maar ik kan ook niet altijd." Toen hij weg was en Suze op hare kamer, bleef zij lang in gedachten zitten vóór zij zich te bed legde. Wat zou zijne bedoeling zijn Wat zou hij ge ineend hebben met die uitdrukking Wat beteekenden die halve woorden Voor iemand die ondernemend is, is hier een mooie kans," herhaalde zij zacht voor zich heen, terwijl zij peinzend de blikken op den grond liet rusten. Maar hoe zij hare hersens pijnigde, begreep 57 zij toch niet wat Albert met die woorden bedoeld had. Zij schrikte uit haar overpeinzingen op, zonder dat er eenig geluid in hare nabijheid was gehoord. De kleine pendule, een geschenk van Demmers, wees bijna liet uur van middernacht aan. Snel sloeg zij een doek om de schouders, want een plotselinge huivering had haar bevangen, en liep de gang over naar Demmers1 kamer, om ouder gewoonte te vragen of hij nog iets noodig had voor zij te bed ging. „Zoo," zei Demmers, „ik dacht al dat je niet meer kwam." „Ik heb een poosje in gedachten gezeten op mijn kamer en schrikte zelf op, toen ik zag hoe laat het al was. Hebt u nog iets noodig." Zij zette zich op den stoel bij zijn ledikant. „Wat er in zoo'n hoofdje toch al omgaat, om zoo geheel den tijd te vergeten," zeide Demmers lachend, terwijl hij hare hand in de zijne nam. O, dat wil ik u wel zeggen," zeide zij. „Het was een gedeelte uit een verhaal, waarover ik dacht. Een paar, dat graag huwen zou, maar niet door de fortuin gezegend is, praat daarover. De man is een jongmensch, met een betrekking, die hem te weinig oplevert om te kunnen trouwen, het meisje is bij een eenig heer, die ziek is en die zij verpleegt; zij alleen „Dus zooals jij bij mij," zeide Demmers. „Ja. Bij het overlijden van dien heer zal zij zóó veel van hein erven, dat het huwelijk kan doorgaan.... Nu zegt haar aanstaande, als zij daarover spreekt u Voor iemand die ondernemend is, is hier een mooie kans." Ziet ge, dat begrijp ik niet." „Wel, lees dan het boek uit," zeide Demmers lachend, „dan weet ge het." „Dat is waar, maar.... ik heb het volgende deel niet," zeide Suze. Begrijpt gij het?" „Wel, dat is zoo moeielijk niet," zeide Demmers, om haar slecht begrip lachend. Hij zal bedoelen, dat zij, die geheel alleen dien heer oppast, gemak kelijk in de gelegenheid is hem iets toe te dienen,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 2