Kruisman, te Hoorn, ad f 67.70 J. A. Korver (pekel en versch) f 65 M. A. Grünwald (gerookt) f 62.49A H. Ries- selmann, versch f 70, gerookt f 58.90 en pekel f' 57.40H. Blok, Meppel, f 61.90J. B. Klaushaus, te Amster dam (gerookt en pekel) f 61.25 F. II. de Goeij f 60 en S. W. Stooker f 59.98 per 100 K.G. Kruidenierswaren. 4 biljetten, van de heeren: F. Steeman, voor koffie ad f 1.26 ent'1.22, chicorei f 0.18, peper f 0.50, aardappelmeel f 0.17 per K.G., azijn 0.06L mosterd f 0.15 en petroleum f O.OijY'n per literH. Riesselmann, koffie f 1.40, f 1.35, f 1.30 en f 1.25, peper f 0.60, aardappelmeel f 0.14, waskaarsen f 0.64 per K.G., azijn f 0.08 en f 0.06, mosterd f 0.15 en petroleum f 0.04T*Ö per liter11. Maalsteed, koffie f 1.30, chicorei f 0.20, peper f 0.50, aardappelmeel f 0.16, kaarsen f 0.65 per K.G., azijn f 0.07 A en f 0.06, mosterd f 0.20 en petroleum f 0.05 per liter J. Hubbeling, koffie f 1.20, chicorei f 0.24, peper f 0.46, aardappelmeel f 0.16, kaarsen f 0.68f en f 0.60 per K.G., azijn f 0.07 A, mosterd f 0.18 en petroleum f 0.04 jjjj per liter. Zout. 1 biljet, van den heer H- Riesselmann, ad f 5.90 per 100 K.G. Brandstoffen. 3 biljetten, van de heeren steenk. coces 1. turf. per 100 K.G. p. lOOst. P. Sc-hagen Jr. f 1.75 f 1.59 f 0.55 J. Kikkert. 1.53 0.52 P. Bandsma 1.70 1.521 0.50 De inschrijvers, achter wier namen de woonplaats niet wordt vermeld, zijn alhier woonachtig. In de Bouwzaal aan de Kerkgracht alhier zal morgenmiddag de tentoon stelling worden geopend van de prijzen, bestemd voor de ten voordeele van „Liefdadigheid naar Vermogen" op a. s. Maandag te houden verloting. De en tree bedraagt slechts 10 cent per per soon. (Zie achterstaande advertentie.) „De Fabriekssmid", het tooneel- stuk waarvan wij in een onzer vorige nummers den hoofdzakelijken inhoud weergaven, werd gisteravond in den Stadsschouwburg(Ivoningstraat)door het gezelschap van de heeren Van Lier met veel succes opgevoerd. Het stuk viel bijzonder in den smaak van het talrijk opgekomen publiek en bevat dan ook werkelijk menige nuttige les.Waren de verschillende voornaamste rollen zon der uitzondering aan goede handen toevertrouwd, inzonderheid was dat het geval met die van Weber, den fa briekssmid, die door den heer Pot- harst voortreffelijk werd weergegeven, terwijl mevr. Potharst-Grader als We- ber's aan den drank verslaafde vrouw onverbeterlijk was. Met dergelijke stukken, op deze wijze uitgevoerd, zul len de heeren Van Lier steeds volle zalen trekken. gisteren op de gebruikelijke wijze buiten dienst gesteld. Hr. Ms. pantserschip „Guinea" is aan 's Rijkswerf opgenomen, tot het ondergaan van eenige noodzakelijke reparatiën aan de stoomwerktuigen, die ongeveer 6 weken zullen duren. Tijdens het 3-inaandelijksch buiten- landsch verlof van den plaatselijken kommandant alhier, den kolonel bij de vesting-art. P. A. Scheltus, zal deze functie waargenomen worden door den majoor der art. J. Regenbogen. Bij de Marine bevorderd de mach. 2e kl. H. Hoffman en S. D. Kikkert tot id. Ie kl., de -mach. 3e kl. J. De Winde tot id. 2e kl. en de mach.-leerl. Ie kl. J. R. II. Eijsbroek tot machinist 3e kl. De adelborsten 1ste kl. H. W. Ver kerk, J. II. Commijs en W. F. Prins zijn geplaatst aan boord Hr. Ms. wacht schip te Amsterdam. De bij het iste reg. inf. nieuwbenoemde majoor J. Doornbos is bestemd voor het commando over het 5de bat. alhier. Gisteren werd de machinist iste kl. v. k. J. Gerritsen van Hr. Ms. „Vali" op non-act. gesteld en de mach.-leerling istekl. J. R. H. Eysbroek van idem op het wachtschip al hier en geplaatst bij de herhalingscursus voor machinisten. De luit. der art. van het Oost-Indische leger F. van Wageningen is te Kota-Radja overleden. Sedert lang werden bij de marine proe ven genomen met den toestel van den Italiaan Bellano. De proeinemingen met dezen toe stel, welke ten doel heeft de torpedonetten van den vijand door te snijden, hebben gunstige resultaten opgeleverd. De minister van marine heeft nu besloten 41 dergelijke inrichtingen aan de inschietplaats te doen vervaardigen. Departement van Marine in Oost-Indië. Overgeplaatstvan „Sambas" naar //Bromo", als 1ste off., de luit. ter zee 1ste kl. J. C. van Wessem van //Bromo", gedetach. aan boord spartorpedob. //Cerberus", als comm., de luit. ter zee l9tc kl. L. C. Kostervan z/Bromo" naar „Sambas", als comm., de luit. ter zee 1ste kl. O. H. Kuijck, van //Bromo", onder eerv. onth. van het bevel en van de waarn. der betr. van oudstaanw. zeeofficier te Soerabaja, naar //Gedeh", de kapt. ter zee O. C. A. J. Moreauvan //Gedeh" naar z/Bromo", als comm. en opgedragen de waarn. der betr. van oudstaanw. zeeofficier te Soerabaja, de kapt.-luit. ter zee W. C. Hazenberg; van //Gedeh" naar ,/Banda", als comm., de luit. ter zee 1ste kl. G. P. van Ilecking Colenbrandervan „Baiula", onder eerv. onth. van liet bevel, naar //Bromo", de luit. ter zee 1ste kl. L. A. T. J. F. van Oijen. Vergundom wegens langdurig verblijf in deze gewesten per particuliere gelegenheid naar Nederland terug te keeren, aan den luit. ter zee 1ste kl. L. A. T. J. F. van Oijen, van //Bromo". 1 K e r k n ie uw s. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. kerk te Texel. Burg, voorm. 10 u. en Oudeschild, 1111111. 1 2 u., ds. van Schaick, Waal, v.m. 10 11., 1 ds. de Mazure. Avondmaal. Den Hoorn, voorm. 9.30, ds. Leffef. De Cocksdorp, voorm. 9.30 en Oosterend, nam. 3 uur, de J heer Barends. Doopsgez. kerk te Texel. Waal, voorm. 10 u. en den Hoorn, nam. 2 u., ds. Kuperus. Ned. llerv. kerk te Noord-Zijpe. Zondag 5 Nov., geen dienst, wegens vaca ture. Ned. Herv. kerk te Zuid-Zijpe. Zondag 5 Nov., voorm. 9.30, Sint-Maar tensbrug, ds. Kocli. Doopsgez. kerk te Zuid-Zijpe. Zondag 5 Nov., voorm. 9.30, ds. v. Calcar. Ned. Herv. kerk te Callantsoog. Zondag 5 Nov., geen dieust. Ned. Herv. kerk te Sint-Maarten. Zondag 5 Nov., voorm. 9 uur, Valkoog, ds. Miihring. Ned. Herv. kerk te Eenigenburg. Zondag 5 Nov., voorm. 9.30, ds. Miederau. Ned. Herv. kerk te Wieringerwaard. Zondag 5 Nov., geen dienst. Ned. Herv. kerk te Kolhorn. Zondag 5 Nov., voorm. 9.30, ds. v. Kluijvc, van Schageu. Ned. Herv. kerk te Petten. Zondag 5 Nov., voorm. 9.30, ds. van Deursen, van Noord-Zijpe. Aangenomen het beroep naar de Herv. Gem. te Vlaardingen, door ds. D. A. Van Hazelen, pred. te Alkmaar. Landbouw en Veeteelt. De groote najaars-veemarkten zullen te Alkmaar worden gehouden 6 en 22 November a. s. Buitenland. Frankrijk, 30 Oct. Generaal Dodds telegrapheert nit Zaganado, dat de bevolking tusschen de rivieren Zow en Oueme zich heeft onderworpen. Koning Belianzin wordt door depriesters verlaten. Dodds rukt naar het kamp van Behanzin op. Jl. Zondagavond had te Lens een dynaniiet-ontploffing plaats bij de huizen van vier mijnwerkers te Vendin- Leviel, die des morgens het werk had den hervat. Er werd alleen materieele schade aangerichtniemand werd ge kwetst. Een bende werkstakers wierp de gendarmes met steenen een der laatste loste toen een revolverschot, waardoor een -man gedood werd. Het slachtoffer was geen mijnwerker. UuftNchlnad, De beide Franschen, die in Augustus te Kiel gevangen werden genomen onder de vei'denking van spionnage, zullen terechtstaan wegens hoogverraad. Engeland, 30 Oct. De „Times"- correspondent te Toulon verneemt van iemand, die in onmiddellijke betrekking staat tot den Russischen gezant von Mohrenheim, dat een militaire overeen komst tusschen Frankrijk reeds sinds 2 jaren zou hebben bestaan. Het blad de „Standard" verneemt uit New-York, dat het noodige geld gestort is, voor den aankoop van 10 schepen voor de regeering van Brazilië. Men besprëëlcFden aankoop van andere schepen. Men gelooft, dat het eskader binnen 2 weken zal vertrekken. Italië. „De Standard" verneemt uit Rome, dat kardinaal Rampolla ver zocht heeft 0111 ontslag als pauselijk secretaris, toen hij vernam, dat eenige kardinalen den paus voorstellen hadden gedaan tot wijziging zijner politiek ten gunste van Italië. De Fransche gezant werd ten gehoore ontvangen door den paus, die liet ver zoek van Rampolla weigerde. De on tevredenheid der kardinalen heeft echter op den paus levendigen indruk ge maakt. De overeenkomst tusschen Frankrijk en het Vatikaan, volgens welke de geestelijke rechtspraak in Tunis zal worden geregeld zooals in Frankrijk, is te Parijs geteekend en aan het einde van September naar het Vatikaan terug gezonden. Marokko. Generaal Macias, de tegenwoordige bevelhebber van Melila, is een zeer bekwaam officier. De pers en de publieke opinie wen- schen de leiding van den veldtocht aan maarschalk Campos te zien opgedragen. Alvorens in deze te beslissen, zal de regeering het rapport van generaal Macias afwachten. Volgens de laatste berichten uit Melila heeft generaal Ortega een uitval gedaan, de Mooren uit liunue stellingen verdreven, de vooruitgeschoven forten ontzet en de garnizoenen afgelost. De generaal heeft verzocht het zenden van versterkingen te staken, daar er geen gelegenheid is die tc ontschepen. Een Engelsch eskader, bestaande uit 20 bodems, wordt te Gibraltar ver wacht, met het oog op de verwikke lingen in Marokko. Noord-Amcrika. Het wetsont werp tot afschaffing der Shermanwét is door den Senaat met 43 tegen 32 stemmen aangenomen. Brazilië. Toen de „Urano" den 15den Oct. Rio verliet, werden 40 man der bemanning door het vuur der forten gedood. De //Republica" boorde met haar ram een transportschip in den grond, dat 1100 man van Rio naar Santos zou brengen500 man van hen ver dronken. Een Amerikaansche kruiser is naar Brazilië gezonden, volgens de regeering enkel tot bescherming van de Ameri kaansche belangen, volgens geruchten, die te New-York veelvuldig geloof vinden, om de Braziliaansche regeering te helpen tegen de opstandelingen. In 1891 zou een geheim verdrag gesloten zijn, waarbij de V. S. zich verbonden, de regeering te helpen tegen pogingen tot herstel der monarchie. Als zoodanig wordt de opstand van admiraal De Mello beschouwd, hoewel deze dien indruk poogde weg te nemen, door een nieuwen president te benoemen en TïïT ~6pnieüW ontKent „aat nij recui- streeks plan heeft, het keizerrijk te herstellen." Zuid-Afrlkn. Volgens bericht aan de „Times" is Lobengula gevlucht en zijn hoofdstad door de Engelschen be zet. CHOLERA. Sedert onze vorige opgaaf kwamen nog cholera-gevallen voor in de navolgende genieenten Maassluis, a. 1, o. 1Smilde, a. 1 Nieuwe Pekela, 0. i, h. 1 Avereest, a. 1, 0. 1Kuilenburg, a. 1. Gemengd nieuws. Nadat jl. Zaterdag reeds het on derzoek naar het lijk van Maria Schmitz bij Larenberg was voortgezet, werd Maandag opnieuw daarmede voortge gaan. Een 300tal artilleristen en in fanteristen uit Naarden, onder bevel van kapitein Van der Nagel, doorzochten de heide bij den watertoren van Laren, maar zonder eenig belangrijk resultaat. Alleen werden, op eenigen afstand van den watertoren, de twee middelste baleinen gevonden van een grijs corset, onder eenig zand verborgen. Deze twee reepen, die nog verbonden waren door de koperen haken en oogen, waren blijkbaar uitgesneden uit het corset. Het onderzoek wordt voortgezet. De Jong zal wegens de beschuldiging van oplichterij nog voorkomen, maar dit kan nog eenigen tijd duren. Nader wordt gemeldHet onder zoek op het verdachte terrein bij Laren en Bussum is afgeloopen. Het was te verwachten dat dit onderzoek zonder resultaat zou zijn, want de meest waar schijnlijke vindplaats is en blijft 't terrein van Dennenoord en misschien ook dat onmiddellijk 0111 Larenberg gelegen. Deze plaatsen zijn echter reeds eenigen tijd geleden zorgvuldig afgezocht. Datgene wat de recherche hij deze gelegenheden heeft opgedaan, beperkt zich tot geheimzinnigheden, als daar zijn, doeken met roode vlekken, kouse banden, losse knoopen, korsetbaleinen en meer dergelijke voorwerpen van intiemen aard. Maar de ernst is er uit. Zoo begon dezer dagen het menu van een particulier diner in het llötel-IIamdorff te Laren met „potage la recherche", om te eindigen met „pudding chef de police", terwijl er, als wij ons niet vergissen, ook nog iets was met eene „sauce- reportage", een menu, dat wij op grond van ondervindingen aan iedereen zeer kunnen aanbevelen. Volgens het „Noordbr. Dgbl." wist een landlooper, die te 's Bosch gevangen zit, te vertellen, dat hij 26 Juli nog in gezelschap is geweest van de Jong in de herberg van v. Veen, hoek Leidschestraat te Amsterdamdat te dier plaatse nog gerept is over den moord, op Anna Verhoeven gepleegd dat op een gegeven oogenblik, toen L. Binnenlandsch nieuws. Texel. Afloop der gehouden ver- koopingen, op Zaterdag 30 Oct. 1893, aan den Burg: .3.10 huis en erf (broodbakkerij). Kooper Joh. Iveijser Dz., voor f 1210. 1.54.50 Weiland, in de Hemraer. Koopster A. List (wed. P. D. Bakker), voor f 1130. Texel. Bij de Dinsdag alhier ge houden verkiezing van leden voor het kiescollege bij de Hervormde gemeente werden gekozen de heeren J. R. G. Coninck Westenberg, P. Plaatsman Pz.j G. Klazinga, Johs. Kalis Pzn., P. P. van Wessem, voor den tijd van vier jaarP. Koorn IIz., voor den tijd van een jaar. Sint-Maarten. Voor een paar weken deelden wij mede dat de kerk besturen van de burgerlijke gemeenten alhier 20 pCt. remissie op de huur benevens 10 pCt. voor het bearbeiden bij werkeloosheid aan den huurders hebben toegekend. Nader kunnen wij nog berichten, dat door de kerken te Eenigenburg 30, te St. Maarten 20 en die te Valkoog 28 H. A. worden ver pacht, waarvan ongeveer 8 H. A. bouwland, waarvoor genoemde tege moetkoming niet is toegestaan. De pachtsommen bedragen f 5500, zoodat f 1100 aan huur wordt gekort, terwijl f 550 als reserve voor arbeidsloon wordt voorbehouden. Bnrgcrbrng. De heer C. Paarl- i berg is met algemeene stemmen her benoemd als hoofdingeland van de Uitwaterende Sluizen. Marine en Leger. Hr. Ms. pantserschip /Schorpioen", monitor „Bloedhond", stoomkanonneer- boot „Vali", stoomschoener „Dolfijn" en gaftëlachoeuer „Argus" zijn hier 68 haar in te lichten, zich hooren „ja, mevrouw, mijn heer heeft het mij verboden, toen ik het hem heb voorgesteld. Want, om u de waarheid te zeggen, geloot ik, dat mijnheer erger is dan hij denkt en daarom stelde ik het hem voor. Maar mijnheer wilde er volstrekt niets van weten, ziet u, dat is de waarheid." „We zullen zien, we zullen zien," zeide mevrouw met saamgeknepen lippen „u zult zeker wel zoo goed willen zijn zoolang toezicht op de kinderen te houden, niet waar Suze kniktezij verlangde niets liever. Mevrouw stevende naar boven. Suze haastte zich, toen zij haar tot aan de trap had vergezeld, naar buiten. Zij vond de tweelingetjes zwijgend, hand in hand over de tuinpaden wandelend, met een ernst op hunne lieve gezichtjes, die haar bijna in lachen deed uitbarsten. „Wel, wel," zeide zij, „jelui zien er uit alsof je op een begrafenis komt. Wat scheelt er aan „O, juf," riepen beiden, als in koor, „00111 is immers zoo ziek, zoo doodziek en mama heeft ons aanbevolen, vooral stil te zijn." „Nu, zóó erg is het Goddank nog niet," zeide Suze, „oom is wel ziek, maar volstrekt niet zóó erg. Kom, ga eens mede, dan zullen we ons eens recht pleizierig vermaken." Het montere van haar toon bracht de kinderen geheel op hun gemak. In een oogwenk hadden zij een arm van de juffrouw gevat en huppelden met haar naar den koepel, aan de vaart. Daar had Suze van te voren een en ander gereed gezet en de boterhammen met aardbeziën, de melk en de vruchten, die daar keurig gerangschikt op de tafel onder de zware beuken stonden, deden den glans van vreugde op de lieve gezichtjes komen. Suze ontbeet met de kleinen en toen zij verklaarden „heuseh genoeg te hebben," ging men aan het hengelen. Dat was een nieuw vermaak, waarvan zij wel ge- 69 droomd, maar nooit genoten hadden. Zij zaten daar onder gezellig kouten aan de vaart, ieder op een laag, stomp paaltje, met den hengel in de hand en keken naar hun dobber, alsof hun leven ervan afhing. Vroeger, in den goeden ouden tijd, was ddilr de aanlegplaats geweest van de trek schuit, zaliger gedachtenis. Als de schipper pakjes had medegebracht uit de stad, liet hij zijn waar schuwenden, doordringenden roep hooren, stuurde vlak langs den steiger, sloeg met een handigheid zonder wedergade zijn haak in een der paaltjes en, het juiste oogenblik waarnemend, werd, zonder dat de schuit eigenlijk vertraging ondervond, het- pakje aan den inmiddels toegesnelden bediende overgereikt ot toegeworpen, waarna de schuit zijn koers weer hernam. Dat alles vertelde Suze aan de kinderen, terwijl zij daar met hun drieën op de paaltjes zaten als reigers, die op het argelooze vorentje of gron- deltje azen. Tusscnenbeide werd aan een dobber een nauw merkbare trilling waarneembaar. Het kleine ding danste met voortdurend heftiger beweging, dook onder, kwam weer boven, 0111 nogmaals en nogmaals hetzelfde spel te beginnen. Rimpelingen werden te voorschijn geroepen in het kalme water, kringetjes vormden zich en breidden zich uit tot wijde cirkels, die zich verloren in'het niet. De tweelingetjes zaten dan in ademlooze spanning, strak turend op hun dobber, met wijd geopende oogen, den mond half open. „Dat is een aal die „zuigt", verklaarde Suze, die er verstand van had. „Dat goed zabbelt maar, maai bijt niet door.' Inmiddels had Rietje's dobber eenige snelle bewe gingen gemaakt, met rukken ging li ij omlaag, tot dat hij opeens omhoog gestoken werd, zoodat kurk en penneschacht bijna horizontaal op de oppervlakte kwamen te liggen. „Haal op!" riep Suze. „Dat is er een die doorbijt

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 2