philosofie een cursns geopend in de wetenschappen, omvattende 1. overzicht der staathuishoudkunde; in 't bijzonderloon, armverzorging, muntwezen, bevolking, belastingen, een en ander in verband met de Nederlandsche wetgeving 2. de ethische grondslagen der maat schappelijke vraagstukken 3. de encycliek Rerum novarum 4. uitgelezen hoofdstukken van het Nederlandsche staatsrecht. De lessen zullen gegeven worden door dr. W. H. Nolens, een jeugdig priester, die een paar jaren geleden promoveerde in de rechtsgeleerdheid en de staatswetenschappen aan de hooge- school te Utrecht, na verdediging van een proefschrift over de staatsleer van H. Thomas van Aquino. Uit onze Koloniën. Batavia, 3 October. De luit. ter zee 2de kl. J. Corver, die inet een spoedcertificaat naar Nederland moest, is op reis van Soerabaja naar Bata via overleden en te Pekalongan begraven. De „Atjeh", die 5 Oct. in zee is gegaan, zal eerst drie dagen kruisen en dan van Anjer laten weten hoe het met de cholera aan boord gaat. Is de ziekte niet weer uitgebroken, dan gaat het schip door naar Nederland. Uit Kotta-Radja is aan het „Bat. Hbld." geseind, dat Toekoe Oemar van den gouverneur den titel heeft gekregen van Panglima Prang Besar en den naam draagt van Toekoe Djohan Pahalawan. Uit Medan werd aan genoemd blad geseind, dat een vloot van gewapende vaartuigen uit Kotta Eima een deel der kust van Siak bedreigde en dat ter bevei liging daarvan van Bengkalis militaire macht daarheen was gezonden. Aan het „Bat. Hbld." is uit Makas- sar getelegrapheerd, dat de heer Abbema, de administrateur der Batjanmaatschappij, wegens overspanning door cholera-vrees uit zijn preventieve hechtenis is ontslagen. De Europeesche korporaal Schreuder is 2i Sept. in het hospitaal overleden ten gevolge van een schot door zijn hooid, dat van het rechteroog tot het rechteroor ging. 't Gebeurde 16 Sept., bij Oleh Tjoet. Na zeer veel pijn te hebben geleden, is ook de nog zeer jeugdige fuselier Verhoefï, wiens rechterbeen men zou amputeeren, onder de operatie gestorven. Zijn laatste uren zijn gelukkig niet pijnlijk geweest, aangezien hij geheel buiten bewustzijn was. Deze fuselier was bij Boekit Terin ge wond. Over den val van Toengkoeb wordt nog dd. 23 Sept. aan de „Sum. Ct." geschre ven „Gisteren eerst viel dan eindelijk de mos- leminsche benting Toengkoeb, ten gevolge van het geweld onzer kanonnen en de inslui ting door de drie hoeloebalangs, toekoe Neq, toekoe Banta Lamreng en toekoe Tjoet Toengkoeb. De panglima van de mosle- mins, met name Pandjarang, die het bevel voerde in die benting, werd op last van toekoe Banta Lamreng onmiddellijk om het leven gebracht. De meeste raoslerains zijn daarop gevlucht en hebben, daarin gehol pen door ketji Njaq Him van Lambada, eenige kampongs in de XXVI Moekims in brand gestoken. De assistent-resident Kroesen begeeft zich heden naar Toeng- 1 koeb, ten einde de vereischte maatregelen I tegen het zich weder vestigen van kwaad willigen in die moekims te nemen." De Atjeh Crt. meldt harerzijds, dat de hoofdleider der verdediging, Pango Ada- lam, vluchtte. Aan de „Sum. Ct.'' wordt nog i dd. 26 Sept. jl. uit Kota-Radja geschre- ven Omtrent de benting Toengkoeb valt te berichten, dat zij van hetzelfde tvpe is als de benting Kaloet, zoowel wat inrichting als wat verdedigingsvermo gen betreft. Vier grootere lila's waren op haar vier hoeken op bastions ge plaatst die vuurmonden heeft de vijand ditmaal niet in zijn vlucht kunnen medenemen. Toen die benting den 22sten in han den van de drie verbonden Hoeloebalangs viel, had de bezetting daarvan reeds eenige dagen met hongersnood te kam pen haar uitvallen, om leeftocht te bekomen, waren herhaaldelijk door de belegeraars afgeslagen, waarbij zij steeds j groote verliezen leed. Het grootste deel der belegerden had j zich echter aan den moordlust der be- legeraars weten te onttrekken, door zich j - man voor man een weg te banen door het omringende houtgewas. Slechts de dooden en gekwetsten, ten getale van 1 ongeveer twintig man, vond Toekoe Nja Banta Lamreng in genoemde ben- ting. Onder de gewonde Moslemin bevond zich o. a. de bevelhebber der benting, Pang Djarang, die door een kogel getroffen was en, evenals de overige gekwetste Moslemin, door de j overwinnaars op echt Atjehsche wijze om het leven gebracht werd. De vluchtende Moslemin onder hun aanvoerrIers Pang Andalon en Toekoe Amin hebben daarop hun heil gezocht in noordoostelijke richting, op hun weg alle kampongs verbrandende en al hun vijandig gezinde landgenooten over de kling jagende, hetgeen een algemeene vlucht in de wildernissen veroorzaakte. Paramaribo, 8 October. Leprozen. Bij gouvernements resolutie van 8 Juni jl. is eene commissie samengesteld, om een avant-projet in te zenden voor eene nieuwe inrichting tot afzondering, behandeling en verpleging van lepralijders. Een paar dagen later is die commissie door den gouverneur geïn stalleerd. Bij die gelegenheid heeft de gouverneur eene -rede gehouden, waarin hij talrijke punten aan de commissie in overweging gaf en daarbij opmerkte, dat er nog geen bepaalde vestigingsplaats kan worden aangewezen. In verband hiermede trekt het de aandacht, dat sedert bekend is geworden, dat het bestuur door aan koop eigenaar is geworden van de plantage „Groot-Chatillon", vroeger door de R.-K. gemeente bestemd om aldaar een leprozen- etablissement op te richten. Er wordt voorts verteld, dat dit laatste niet door het bestuur zal geschieden, maar dat de aangekochte grond gebruikt zal worden tot vestigingsplaats van vrije emigranten, terwijl het leprozen-etablissement op „Ba tavia" gevestigd zal blijven. Plaatselijk nieuws. Door de heeren Kleinbentink en Van Dissel, alhier, zal bij den uitgever D. Mijs, te Tiel, worden uitgegeven een nieuw weekblad, getiteld „Voor onze jongelui", uitspanningslectuur in de drie moderne talen. Het blad zal f -4 per jaar kosten. In de gisterenavond alhier ge houden algemeene vergadering van het plaatselijk Nutsdepartement, is het nieuwe bestuur samengesteld uit de liecrenW. Bakker Wz., B. F. van Eek, M. H. van Hengelaar, J. Ivluin, W. J. van Neck en H. S. Wentink. Verder werden benoemd tot Com missaris der Spaarbank de heer W. J. Maalsteed tot plaatsvervangend Com missarissen de heeren P. Pol vliet en D. A. G. Vastenou en tot leden der Commissie tot regeling der buitenge wone vergaderingen van het Depar tement, de heeren B. F. van Eek en H. S. Wentink. De eerstvolgende Volksbijeen komst zal op Vrijdag 17 dezer in „Tivoli" plaats hebben en niet op 16 November, zooals vroeger werd gemeld. B i n n 8 n I a n d s c h nieuws Scliagen. Vergadering van den Raad dezer gemeente, op Dinsdag den 7 dezer, 's morgens ten 10 ure. Punten van behandeling1. Ingeko men stukken. 2. Wijziging politie verordening. 3. Suppletoir kohier hondenbelasting. 4. idem Hoofdelijken Omslag. Velzoa. De Raad dezer gemeente heeft de jaarwedde van den secretaris met f 200 verhoogd en die gesteld op f 1200. Marine en Leger. Hr. Ms. schroefstoomschip „Bonaire" kwam hier jl. Donderdag met gebroken kluiverboom uit de Noordzee binnen. Hr. Ms. stoomschoener „Zeehond" is gisteren van hier naar de Noordzee ver trokken, ter uitoefening van politietoezicht op de visscherïj. Met het stoomschip „Burgemeester den Tex", kapt. Weber, vertrok heden van i Amsterdam een detachement schepelingen der K. N. Marine, sterk 195 onderoffic. en I minderen, onder het geleide van den luite- nant ter zee eerste kl. A. L. van der j Moolen, en het medegeleide van de adel- j borsten iste kl. jhr. H. H. Röell, W. A. van Aken en J. J. de Vries. Nog vertrekken I met dezen bodem de adjunct-administrateurs der marine G. J. Jutte en G. H. Hamersma, en de iste luit. der inf. E. G. A. L. ter 1 Haar, vergezeld van zijne echtg. De vier laatsten embarkeeren te Genua. Met dezen bodem vertrekken niet minder dan 275 passagiers naar Batavia. 1 De luit. ter zee 2de kl. W. J. G. Umbgrove werd jl. Woensdag op 's Rijkswerf alhier gedetacheerd, ter vervanging van den luit. ter zee 2de kl. J. E. J. Eijbergen. De generaal-majoor A. Kool, thans met het bevel over de 2de divisie infa-.terie 1 belast, keert naar de residentie terug, om j aldaar de functien van sous-chefvan den ge- neralen staf te aanvaarden, met bestemming I om later als chef van voormelden staf op te treden, ter vervanging van den luit.-gen. F. M. B. ridder Alewijn, die wegens lang- durigen dienst op pensioen is gesteld. Departement van Marine in Oost-Indië. Overgeplaatstvan „Samarang", bij buiten dienststelling, onder eerv. ontheffing van het bevel, naar „Benkoeleu", als eoinm., de luit. ter zee Iste kl. J. P. van Rossum van „Beiikoelen", onder idem, naar „Sindoro", als comin., de luit. ter zer 1ste kl. W. Ro mer van „Sindoro", onder idem, naar „Merapi", als coram., de kapt.-luit. ter zee J. E. Sieken- van „Merapi", onder idem, naar „Gedeli", de kapt.-luit. ter zee H. van den Pauvertvan „Samarang", bij buiten dienststelling. naar „Bromo", de luï-ts. ter zee 2de kl. N. J. van den Worm, F. B. de Koek van Leeuwen, A. J de Graaf en de off. van gez. 1ste kl. O. Engelken van id. naar „Pontianak", de off. van adm. 2de kl. P. H. A. van der Brugh van „Pontianak" naar „Bromo", de off. van adm. 2de kl. J. H. van Trooijen van „Gedeli" naar „Banda", de off. van adm. 2de kl. J. van Gorsel van „Panda" naar „Bromo", de off. van adm. 2de kl. J. W. Broers; van „Bromo" naar „Prins Hendrik der Nederl.", de adj.-adm. F. H. II. Bodde. Vergundom wegens overcompleet in hunnen rang naar Nederland terug te keeren, aan den kapt.-luit. ter zee H. van den Pau vert, van „Gedeli" en de off. van adtn. 2de kl. C. Mathol en J. 11. van Trooijen, van „Bromo". Ontslagen op verzoek, eervol uit 's lands dienst, de 1ste mach. bij de Gouv.-Marine J. W. Th. Rudolph. Overgeplaatst van „Gedch" naar „Sam- bas", de off. van gez. 2de kl. A. Tuckerman; van „Sambas" naar „Sindoro", de off. van gez. 1ste kl. .1. J. Sterk van „Sindoro" naar „Gedeli", de off. van gez. 2de kl. Kwast. Vergund om wegens overcompleet in zijn rang naar Nederland terug te keeren, aan den off. van gez. 2de kl. J. Kwast, van „Gcdeh". Kerknieuws. Bedankt voor liet beroep naar de Herv. kerk te Tienhoven (cl. Amers foort) door ds. F. J. J. Loeft, pred. te Heiloo. De oudste predikant bij de Herv. gemeente te 's Gravenhage, de Hof prediker dr. Van Koetsveld, is sedert eenigen tijd zeer ernstig ongesteld. De toestand is zorgelijk. Buitenland. Frankrijk. De autoriteiten te Ajaccio en admiraal Avellan wisselden jl. Woensdag bezoeken, die zich door hartelijkheid kenmerkten. De stad was 's avonds geïllumineerd. Aan boord van de „Keizer Nicolaas I" is een groote mandfleseh met naphta gesprongen, ten gevolge waarvan twee zeelieden gestikt zijn. Eenige kamera den, die toesnelden om hen te helpen, vielen bedwelmd neer, maar werden nog bijtijds weggetrokken. Wegens dit on geluk gaat de „punch", die de stad zou aanbieden, niet door. De zeelieden zullen heden begraven worden, in een eigen graf dat de stad heeft aangeboden. Het vertrek van het eskader is uit gesteld. Bijna al de werklieden te Rijsel zijn in de mijnen afgedaald. De werk staking wordt in het Noorder-departe- ment als geëindigd beschouwd. UuiÉwclil.iiitl. Uit Straatsburg (Elzas), wordt van 2 Nov. geseind De Duitsche houtvester Reijss, van Plaine bij Schirmeck, trof gisteren vijf Franscbe stroopers aan op Duitsch j grondgebied, ongeveer 200 meter van de grens. De stroopers schoten het eerst, doch de lioutvesfer bleef onge deerd. Deze schoot daarop twee der stroopers dood. De rijksadvocaat is met de rechterlijke ambtenaren dadelijk vertrokken naar de plaats van bet voor- i val. Volgens een nader telegram bleek bij bet gerechterlijk onderzoek, dat de hout vester Reijss, toen hij de twee Fran scbe stroopers doodschoot, uit nood weer handelde. ICiigel.-iml. De beruchte anarchist Nicoll is uit de gevangenis te Londen ontslagen. Ongeveer 200 zijner partij- genooten wachtten hem op en droegen hem in triomf door de straten, roepende „weg met de regeeringDe politie i kwam tusschenbeiden, de anarchisten 1 weerden zicli geducht met vuistslagen, doch moesten ten slotte het veld ruimen. Spanje. De aankomst van bet Engelsch eskader van twintig schepen te Gibraltar wekt groote verontwaar diging in de pers te Madrid, die En geland verwijt zich in de zaken van Marokko te mengen. „El Liberal" zegt, dut Engeland zich altijd het uit sluitend recht om bet leeuwenaandeel te nemen, toegeëigend beeft. Maar gelukkig heeft Londen niet langer alleen de controle over de wereld politiek er zijn andere natiën die Spanje willen hebben, en daartoe be hoort Frankrijk. „El Globo" waar schuwt de Spaansche regeering te zorgen, dat sommige mogendheden liet geschil met Marokko niet tot voor wendsel nemen 0111 hare eerzucht te bevredigen. Ook andere bladen doen een beroep op de regeering om geen inmenging van vreemde mogendheden te dulden. Servië. Te Belgrado is een ernstige misdaad gepleegd. De oud minister van Justitie Belrovic, een van de rijkste burgers der stad, is dezer dagen dood in zijn bed gevonden. Het lijk was gruwelijk verminkt, het hoofd van den romp gescheiden, de borst met wonden overdekt. De brandkast, die zich in de slaapkamer bevond, was opengebroken en van haren inhoud berooid. Van de daders is geen spoor te ontdekken. .linrokko. Volgens vertrouwelijke mededeel ingen, van generaal Ma- cias uit Melila ontvangen, hebben de Kabvlcnstammen, die tot nu toe den Spanjaarden goedgezind waren, de partij van den vijand gekozen. Het geheele Rif is dus onder de wapenen geroepen. Een menigte menschen vulde den 2den Nov. de straten van het gebouw der prefectuur tot de Franscne ambas sade, in afwachting van eene Fransch- gezinde betooging. De gendarmes te paard moesten verscheidene malen eene charge maken om ben uiteen te drijven, waarbij drie gendarmes gewond werden. Voor bet gebouw der ambassade stond gendarmie en politie opgesteld, om de menigte te beletten er in te dringen. Er werden 23 personen in hechtenis genomen. De aanleiding tot de Fransch-gezinde betooging was de volgende: Uit Mar- seille was geseind, dat de afgevaardigde Deloncle aan den Spaanschen gezant te Parijs een telegram bad gericht, waarin hij hem meldde dat eene ver gadering, in de „Brasserie Marseil- laise" gehouden, hare oprechte sym pathie voor Spanje bad uitgesproken en Spanje had geluk gewensclit met zijn roemrijk succes in Marokko. Tevens bad de vergadering geprotesteerd tegen de houding der Engelsche pers, die der edele Spaansche natie wilde voor schrijven hare bezittingen in Marokko op te geven. De personen, door wie de betoogingen op touw waren gezet, hadden daartoe geen verlof gevraagd. De regeering be sloot. daarom de meeting uiteen te drijven. 72 beid betoond, zooals zij zicli later uitdrukte tegen haar man. Demmers begreep namelijk zeer goed wat Jet's drijfveer was en zoodra zij begon hem te beklagen, sneed hij dat kort en krachtig af. „Maar wat scheelt je toch eigenlijk vroeg zij ten slotte, met zichzelf verlegen. „Men zou zooniet aan je zeggen, dat je iets bad, wat zelfs een schijn van gevaar kan veroorzaken.' Och, dat is de oude kwaal, die ik mede uit de „West" heb gebracht," zeide hij, „een kwaal, waar voor geen kruid gewassen is en waaraan ik op een goeden dag zal sterven, Jet." Jet schrikte en keek haar schoonbroeder aan, met een gezicht, waarop zóó duidelijk de grootste ver bazing was te lezen, dat het zien daarvan een glim lach bij Demmers te voorschijn riep, maar het was een pijnlijke glimlach. „Maar wat zegt je dokter er dan toch van vroeg zij eindelijk. „Niets." „Niets „Neen, want ik heb er geen." „Wat? Geen dokter?" „Neen, ik heb je immers al gezegd, dat er geen kruid voor gewassen is." „Mijn God, geen dokter!" En mevrouw sloeg hare handen ineen van ver bazing. „Maar, Demmers, wat ik je bidden mag, laat dan toch eens een knappe dokter of een professor komen. Je kunt toch nooit weten...." „Dank je, Jet, het een nóch liet andere. Ik weet dat er niets aan te helpen is. En.... en boe minder je er over praat, hoe liever bet mij is." „Nu, ik zal je er niet verder mede lastig vallen. Maar ik begrijp bet niet. Je hebt toch zeker je maatregelen wel genomen voor het geval dat je eens plotseling...." Het rechte woord wilde haar de keel niet uit, niet uit kieschheid echter of' uit medelijden, maar 73 uit een gevoel van angst, door de kalme manier, waarop hij over dat verschrikkelijke sprak. „Je bedoelt, als ik eens plotseling kwam te ster ven," zeide Demmers volmaakt kalm. „Wees gerust, Jet, mijn testament is gemaakt." „Testament „Ja, dacht je dat ik dat niet noodig bad „Dat is te zeggen...." begon zij. „Ik dacht zoo, of liever ik bad gedacht, dat jij, die alleen ons hebt...." „Ho, ho riep Demmers uit, „hoe weet je dat?" „Wel," zeide mevrouw, een beetje erg gek kij kend, „ik weet toch niet, dat je nadere familie bobt dan ons." „Moet dat dan juist familie zijn vroeg Demmers, die er vermaak in vond zijne inhalige schoonzuster eens te laten zweeten. „Maar, mijn God, wie anders klonk het als een wanhoopskreet van hare lippen, want zij begon te vreezen, dat baar een deel zou ontgaan. „Wie anders?" vroeg Demmers. „Wil je bij voor beeld beweren, dat ik aan jou en andere familieleden, die mij, toen ik arm en berooid was, met den nek aankeken, meer verplichtingen heb dan aan vreemden, die alles doen om mij ter wille te zijn, vreemden, die zich voor mij opofferen Jet keek verbijsterd in bet bleeke gelaat van haar zwager. Het vuur, waarmede bij die woorden uit bracht, overrompelde haar. Maar weldra herkreeg zij hare tegenwoordigheid van geest. „Bedoel je misschien dat mensch beneden, je huishoudster?" vroeg zij, met beleedigenden nadruk op elk woord. „Juist," zeide Demmers, „die voornamelijk. Weet je wat ik aan haar te danken heb Aan haar heb ik het weinigje geluk te danken, dat ik op aarde gesmaakt heb, JetEn zou je dan denken, dat ik ondankbaar daarvoor kon zijn? Dan ken je mij niet, Jet Hij was niet de zieke, toen hij zoo tot haar sprak. Zijn geheele houding, zijn gelaat, zijn lichtende

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 2