NEDERLAND. en hij dus van het plan om op Hoek man te schieten wel zal geweten heb ben. Get. Luijpens heeft den avond van den moord bekl. Van Gelder bij vrouw Smits ontmoet, waar bekl. zeide, dat hij om negen uur te bed moest liggen. Get., die dicht bij dezen bekl. woont, heeft 's avonds op bed liggende, na het vallen van bet tweede schot, iemand hard voorbij hooren loopen in de rich ting van Van Gelder's huis. Vrouw Ch. Vos verklaart, dat Van Gelder in haar bijzijn den wachtmeester meermalen een loeder noemde, omdat deze de schuld er van was, dat hij buiten betrekking was. Deze getuige vertelde aan v. Gelder, dat de wachtmeester 's nachts was doodgeschoten, waarop deze zeide, dat hij gelukkig dien nacht van negen tot zeven uur op bed had gelegen en dat nu pastoor en „de mof" de boter- fabrikant Jurjes de weduwe en kinderen maar moesten onderhouden, want die hadden Hoekman altijd de hand boven het hoofd gehouden. Get. P. Schuijers, die den ochtend na den moord Van Gelder tegenkwam en met hem over den moord sprak, verklaart hier iets anders dan hij in de instructie verklaarde. De president wijst hem daarop, waarop getuige zegt //Ja, maar hier sta ik ondereede." Hij erkent niettemin, wat hij in de instructie zeide, dat Van Gelder zeide Ik wist wel dat hijHoekman zou rollen." Deze getuige spreekt zich ten opzichte van Van Gelder en Van Galen, dien hij ook tegen was gekomen, herhaalde lijk tegen. De president wijst hem op het gevolg van valsche eeden. Op last van den president wordt de getuige in afzonde ring opgesloten. Get. Van Dijk verklaart, dat zekere Uden hem den dag na den moord zei de ;/Ze zullen den moordenaar gauw hebben; ik weet zeker, dat het Van Gelder is. Get. Uden verklaart echter zich niet te herinneren zoo iets te hebben ge zegd, al verklaarde hij het ook bij de instructie. Get. Zwiers, zwager van Van Galen, verklaart dat hij niet weet of hij op den eersten Paasch lag Van Gelder en Van Galen heeft gesproken, omdat hij toen dronken was. In de instructie verklaarde hij hen wel te hebben gesproken en niet dronken te zijn geweest. Beklaagden hadden bargoensch met hem gesproken en daarin gezegdmond houden. Dit had de aandacht getrokken van getuige's stiefmoeder en stiefzuster. Eigenaardig genoeg verklaart hij niet te weten hoe zijn stiefzuster heet. Dr. Van der Stok, die de wonden aan Van Gelder's been onderzocht, zegt dat die van recenten datum moe ten geweest zijn, hoewel bekl. opgaf dat liij dit kreeg door doorloopen der voeten, tijdens hij in Atjeh diende. Die wondjes kunnen door hagel uit een revolverjzijn toegebracht en schenen, toen get. ze onderzocht in Juni twee k drie maanden oud. Jl. Maandagavond te 8 uur werd het verhoor hervat. De eerste getuige is nu de 62-jarige Lambertus Smits, die aan zijn vrouw verteld had dat hij dien avond van den moord op Lïentjes kerkhof te elf uur twee mannen zag. Thans voor de rechtbank zegt hij, dat niet gezegd te hebben en er ook niet geweest te zijn. Ofschoon getuige Van Dijk be vestigt dat de vrouw van Smids hem het bovenstaande vertelde, blijft Smits het heeten liegen, en verklaart hij dien avond al om 9 uur thuis te zijn geweest. De president vermaant hem op zijn leeftijd niet te liegen, doch get. blijft de verklaring ontkennen. Dat get. aan zijne vronw heeft ver teld, op het kerkhof in de stem van een der mannen Van Gelder te heb ben herkend, noemt hij ook onwaar. Getuige wordt afzonderlijk gezet onder bewaking. Gelezen wordt daarna bet getuigenis, afgelegd door dc te Rotterdam dienen- de Jans van den Burcht, die onderwijl ook naar Amerika uitweek. Zij zegt j in dat getuigenis 's avonds v. Gelder I met de gebroeders Vos te hebben gezien. Naar het ,/Hbld." uit 's Hertogen- bosch verneemt, is Dinsdagavond aldaar gearresteerd de oude Van Berkum uit Osch, wiens zoon Dinsdag voor de rechtbank aldaar tegen zich hoorde eischen een gevangenisstraf van vijftien jaren, wegens medeplichtigheid aan den I moord op 26 Maart jl., gepleegd op den wachtmeester G. Hoekman. De oude van Berkum, die in zijn 1 woonplaats bekend stond als „de baron", omdat hij onder zijn makkers de toon- aangever was, week in Maart naar Amerika uit met nog acht anderen en betaalde hun reisgeld met f 2500, het bedrag van den verkoop van zijn eigen dommen. Onverwacht is hij Dinsdag, juist toen de zaak voor was, te 's Hertogenbosch teruggekeerd en aldaar gearresteerd, naar men meldt intusschen, niet direct in verband met deze zaak. Maar nu hij teruggekeerd is om welke reden is nog een raadsel zal thans in de zaak waarschijnlijk meer licht komen. HELDER, 9 November. De heer Levy, lid van de Tweede Kamer, heeft een wetsvoorstel ingediend op de homologatie van akkoord buiten faillietverklaring. Dit wetsvoorstel is in hoofdzaak gelijk aan het amendement, dat de voorsteller had ingediend op bet ontwerp sedert wet geworden op het faillissement en surséance van be taling, art. 1 van welk amendement door de Tweede Kamer werd verworpen. Dezer dagen las ik, merkt de Haagsche correspondent van „het N. v. d. D." op dat een president eener particuliere vereeniging een ,/eerekruis met gouden kroon" aan eenige zijner medeburgers verleende, en dat dezen nu het bij kon. besluit bekrachtigde recht hebben, om dat eerekruis met gouden kroon te dragen, dat heel veel op een echte ridderorde gelijkt. Ik zal de vei'diensten dier eerekruis ridders niet betwijfelen, en dezen ook niet achterstellen bij die van ridders van officiëele orden. Maar waar moet 't heen, als zulke ordeteekenen door particulieren kunnen worden verleend? 't Staat waarlijk te duchten, dat men dan eerlang, evenals in Kokanje, op velden en wegen alom ridders zal tegen komen. Mij dunkt, met de Oranje- Nassau-ridders er bij hebben we er nu genoeg. Particuliere cultuur moest men dus maar liever verbieden want anders gant de aardigheid er heele- maal af. De heer H. C. A. Henny heeft wegens gezondheidsredenen ontslag ge nomen als lid der Prov. Staten van Noordholland. Bij de jl. Dinsdag gehouden ver kiezing van een lid der Tweede Kamer voor het hoofdkiesdistrict Veendam (vacature-Poelman) zijn uitgebracht 1315 geldige stemmen. Hiervan ver kregen de heeren mr. Treub (rad.) 515, mr. Smidt (lib.) 378, mr. v. Diggelen (lib.) 260 en v. Vliet (a.-r.) 135 stem men, zoodat een herstemming moet plaats hebben tusschen de beide eerst- genoemden. Provinciale Staten van Noordholland. In de jl. Dinsdag te 12 uur aangevangen vergadering werden, na de gebruikelijke opening, de geloofsbrieven van de nieuwe leden, de heeren A. Kool (voor Hoorn) en C. J. M. Dijkmans (Amsterdam), gesteld in handen eener commissie, bestaande uit de heerenRendorp, Sassen en Evelein. Deze commissie adviseerde bij monde van den heer Sassen, toelating, waarop de heeren Kool en Dijkmans worden beëedigd en geïnstalleerd. Besloten werd dc verschillende adressen en verzoekschriften te stellen in handen van commissiën. j Eene commissie bestaande uit de heeren I Sillem, Van Nierop, Waller, Rutgers van Rozenburg, Breebaart, Henny, De Boer, I C. J. den Tex en Van der Heulen zal advies uitbrengen over een rapport van Ged. Staten op eene aanvrage om subsidie voor de afd. Noordholland voor het Nederl. Rundveestamboekjen voor het rund veestamboek „Noordholland", voorts op een rapport van Ged. Staten op subsidie-aan vragen van de vormschool van bewaarschool- I onderwijzeressen te Amsterdam, van de 1 Prinses Wilhelminaschool te Oudeschild, van de afd. Haarlem van de Holl. M. van Landbouw om subsidie voor den cursus in hoefbeslag en op een aanvraag om sub- sidie tot aanstelling en bezoldiging van den zuivelconsulent. De eerste suppletoire begrooting dienst 1894 voor het krankzinnigengesticht Mee- renberg werd om advies gesteld in handen van de heeren Ferf, YVurfbain.lBeukenkamp, Van Hal, Rezelman, P. van Eeghen, 't Hootd, Boissevain en Waterschoot van der Gracht. Hierop werd benoemd eene commissie, be staande uit de heerenWesterwoudt, Zijp, De Vries, Van Bommel, Dijkers, Maclaine Pont en Coninck Westenberg, ora rapport uit te brengen op eene voordracht van Ged. Staten tot overbrenging van het ren teloos voorschot toegekend aan de Noord- hollandsche Tramwegmaatschappij voor den aanleg van een stoomtram Purmerend-Alk maar, ten name van de Tweede Noord - hollandsche Tramwegmaatschappij in han den dier zelfde commissie een voordracht van Ged. Staten tot beschikking over den post voor onvoorziene uitgaven van de begrooting, dienst 1894, der enkel provin ciale en huishoudelijke inkomsten en uit gaven, ten behoeve van eene tweede uit gaaf van de zeeweringen en waterschappen in Noordholland. Worden gesteld in handen eener commis sie, bestaande uit de heeren Rendorp, Kaan, Backer, Slagter, P. I-Iartsen, Calkoen, Ten Hoffsteede, Groen van Waarden en C. J. den Tex, voordrachten van Ged. Staten tot wijziging van het bijzonder reglement van bestuur voor den Zuiderpolder, voor den Binnendijkschen Buitenveldschen polder, voor het Ambacht van West-Friesland, ge naamd de vier Noorderkoggen en voor de polders Beschogt de Daalmeer en den Ring- polder. De heer Th. Waller verzoekt verlof, Ged. Stalen te interpelleeren over de vraag, waar om het adres om subsidie van de stoom tram SchagenWognum nog niet op deze agenda voorkomt. Dit verzoek wordt toegestaanna afloop der agenda zal de heer Waller G. S. mogen interpelleeren. Nadat een adres van Charles de Hoog in handen was gesteld van Ged. Staten, werd de vergadering verdaagd tot heden- namiddag halleen. Plaatselijk nieuws. De weduwe T., alhier, beschuldigd van kindermoord enz., is in de zitting van de arr.-rechtbank te Alkmaar van i 7 dezer vrijgesproken van de beschul diging van kindermoord en bare on- 1 middellijke invrijheidstelling gelast, j doch ter zake van het te vondeling leggen veroordeeld tot 6 maanden i gevangenisstraf, met vermindering van bet. voorarrest. De heeren W. Bakker Wz., M. H. van Hengelaar en W. J. van Neck, die in de jongste vergadering van het departement Helder der //Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" tot leden van bet bestuur werden benoemd, hebben die benoeming niet aangenomen. Gisteren beeft zich een hoogbe jaard man, zekere IC., wonende aan de Zuidstraat, door ophanging van het leven beroofd. Wat hem tot die wan hopige daad heeft gedreven, is niet te bepalenvermoedelijk is deze echter aan zwaarmoedigheid toe te schrijven. Het alhier thuisbehoorende bark schip ,/Barsingerhorn", gevoerd door kapitein S. H. van der Woude, is in handen van den slooper gevallen. Het is verkocht aan den heer H. Balvers c. s., te Zijpe, en gisteren naar Stolpe gesleept, waar men er weldra den bijl I in zal zetten. Het gezelschap „Ernst en Scherts" vierde gisteren in de feestelijk versierde zalen van „Tivoli" haar 35jarig bestaan. Toon le dit gezelschap in den loop der jaren de kunst te verstaan op prettige wijze feest te kunnen vieren, ook thans beeft het dat opnieuw bewezen. Nadat de vergadering door den Voorzitter met eene voor deze gelegenheid ge paste redevoering was geopend, werd een recht afwisselend programma uit gevoerd, dat den talrijken aanwezigen veel genoegen verschafte. Zang, voor drachten en een aardig blijspel „Num mer 33" volgden elkander op, nadat een feestlied, door het eerelid den heer J. F. Groen aan bet gezelschap opge dragen, onder algetneene instemming was gezongen. Een tombola van muzi kale instrumenten, die natuurlijk niet weinig leven in de brouwerij bracht, deed 'veel vroolijkheid ontstaan en gaf een voorproefje van de pret, die den feestvierenden daarna in de nieuwe zaal wachtte. Daar werd gelegenheid geboden tot kermisvieren, waarvan druk gebruik werd gemaakt. Van alles en nog wat vond men daar bijeen, tot Rombach met zijn „koekmalleinolen" en een scliiet-inrichting toe, terwijl ook straat muziek niet ontbrak. Er heerschte i een recht genoegelijke stemming, die geen oogenblik werd verstoord en ook j bleef voortbestaan gedurende bet bal, dat den feestavond besloot en eerst laat in den nacht eindigde. Moge „Ernst en Scherts" nog vele jaren blijven bloeien, ernstig zijnde en weldoende waar dat noodig is, schertsen de waar daartoe aanleiding bestaat, en even jeugdig van harte als nu een maal haar gouden feest vieren Binner. landsch nieuws Texel. Zaterdagavond werd door de Vereeniging „Unitas" (onderlinge maat schappij tot uitkeering bij overlijden) aan den Hoorn, de uitgeschreven vergadering gehouden. Tengevolge van den gunstigen toestand werd besloten om de leden niet 4, maar 5 maan den vrijlestellen van het betalen van con tributie. Schagen. De „IJsclub" alhier heeft besloten, zich tot den Gemeenteraad en tot de Commissie van werkverschaffing te wenden, dat in overleg zal worden getre den met genoemde Club- ten einde dezen winter berijdbare ijsbanen te laten maken naar de naburige gemeenten. 's Gravenhage. Na eene ongesteld heid van enkele weken is jl. Dinsdag over leden een der nestors der medische weten schap in Nederland, dr. C. W. Vinkhuijzen, destijds lijfarts van wijlen Koning Willem III. Marine en Leger. Uit IndiC is telegraphisch bericht ont vangen van het overlijden van den offi cier-machinist 2de kl. C. Boon. Hr. Ms. instructiebrik „Ternate", voor 's Rijks dienst afgekeurd, zal, geheel van tuig ontdaan, eerstdaags aan 's Rijks werf alhier bij inschrijving verkocht worden. De officier-machinist 2de kl. N. H. Klaassen is van zijn detacheering naar Berlijn in Nederland teruggekeerd. Departement van Marine in Oost Indië. Benoemdtot 2den bewaarder bij de Marine-magazijnen te Soerabaja, J. v. Enk. Onderwijs en examens. Het Departement Noordholland der Ver eeniging van leeraren bij het middelbaar onderwijs heeft in een vergadering, onder leiding van dr. J. Campert, direct, der H. B. S. te Haarlem, instemming betuigd met het iappori over de opleiding en voorbereiding van de leeraren M. O., uitgebracht door de hh. L. P. A. Eyknian, J. J. A. A. Frantzen, L. A. Kollewijn, P. Rode en J. Yzerman, en zich verklaard voor de academische opleiding van leeraren in het Nederl. geschiedenis, aardrijkskunde en staatswetenschappen. Het liefst wilde men ter verbetering van den tegen woordigen toestand, dat er een op leidingsseminarium zou worden opgericht, aan de Univ. verbonden. Voorts achtte men voor de opleiding der akte A een verblijf in het buitenland meer wenschelijk dan acad. opleiding hier te lan de op zijn minst zou dat verblijf een jaar moeten duren. Voor opleiding der akte B zou de Ned. Univ. haar diensten kunnen bewijzen. Het rapport zal nader in behandeling ko men op de eerstvolgende alg. verg. der Ver een. van Leeraren bij het M. O. Politie. Gevonden voorwerp* n. Adres Bureau II1 zwart kinderkousje en een Adres P. Kloppers, wonende Nieuwstraat1 porte- 1 met zilverbeslag, inhoudende eenige eenten. hij zich handig van die kleine, mollige band meester maakte en die zacht drukte, „heusch, kindlief, ik mag het u niet zeggen.... st.... men mocht ons bier eens zien staan." Hij gaf haar een wenk en liep naar de vestibule, deed de tusschendeur achter zich toe en wendde zich nu in deze gesloten ruimte weder tot Suze, die hem, vol verwachting om iets te vernemen, ge volgd was. „Luister eens," zeide bij, „dit alleen wil ik je zeggen, kindlief.... Je bent goed bedacht, goed be dacht, hoor, beter dan je ooit zult gedacht hebben." „Toe, zeg bet mij?" bad Suze weer, die elk woord, dat bij sprak, met buitengewone gretigheid opving. En daar bij hoofdschuddend aanstalten maakte om been te gaan, legde zij de band andermaal op zijn arm, alsof zij hem wilde beletten been te gaan. Hij keek haar aan met eene uitdrukking op zijn zinnelijk gelaat, alsof bij zwichtte voor bare bede en toen zeide hij •/Welnu, ik mag het je niet zeggen, ik zou het ambtsgeheim schenden, maar ter wille van u.... zal ik het doen." Suze's oogen tintelden van spanning. „Kom vanavond tusschen zeven en achten bij mij, en dan zult ge het weten." Zij keek hem aan en weifelde, want zij las in de geheele uitdrukking van zijn gelaat zijne begeerte, maar de nieuwsgierigheid behield de overhand. Zij wilde weten wat Demmers haar had toebedacht. „Goed," zeide zij, „ik zal komen." Een straal van vreugde vloog over het gelaat van Van Warwijck. „Kom dan liever kwart over zevenen," zeide hij, „dan ben ik alléén, mijn losbol van een klerk is dan ook weg." Suze kreeg een schok. „Mijn neef?" vroeg zij verbaasd, „een losbol?" „Nou!" zeide de notaris, terwijl hij eene bewe- 81 ging maakte alsof hij wilde zeggen: „twijfel je daar aan nog?" „Dat heer rijdt een scbeeve schaats hier hij maakt, geloof ik, allen meisjes in het dorp bet hoofd op hol. Heb je daar nog niets van geboord?* Suze schudde het hoofd en klemde de lippen op elkander, want spreken kon zij niet. „Ach lieve God, kindlief, dat is in 't geheele dorp bekend. Maar 't is waar ook, jelui zitten hier zoo achteraf. De een noemt hem in één adem met de juffrouw uit den „Gouden Bal," de andere met de dochter van Karstens uit den „Vergulden Schim mel." E11 er zijn er nog meer. Maar denk niet dat het mij kan schelen, hoor. Trek je er maar niets van aan. Zoolang hij zijn werk goed doet, kan hij, wat mij betreft, doen wat bij wil, als bij maar zorgt niet in opspraak te komen, want dat zou ik niet kunnen dulden. Als u hem spreken mocht, breng hem dat dan eens aan het verstand. Want liet past natuurlijk niet, dat hij zich in opspraak zou brengen voor een betrekking als hij heeft, mag dat niet. Als hij trouwen wil, nu laat hij dan juffrouw Karstens ne men, die zit er beter bij dan de andere. Dat weet ik veel te goed; zeg hem dat maar eens en hij is slim genoeg om zijn slag te slaan." Suze beloofde bet en na baar teeder de hand te hebben gedrukt, ging onze notaris heen, niet zonder baar op het hart te hebben gedrukt, er aan te denken, niet voor kwart over zevenen te komen. Wat ging er in Suze om, toen zij weder alleen Met starende oogen, de handen op den hijgend

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 2