NEDERLAND. «ttptji, AI3 CC|, lUKl^Sl OC MN ittlil 11 It t |J officier van justitie. Hoekman oefende zijn ambt uit in een streek, die jaren lang slecht bekend stond, wegens vele diefstallen en misdrijven, onder bewoners, die grootendeels bekend stonden niet te kennen dankbaarheid of eergevoel. Hoekman wijdde voortdurend zijne aan dacht aan het opsporen van de verschil lende misdrijven, en daarom droeg men hem een haat toe, die zich hoe langer hoe meer uitte. Velen der misdadigers begrepen, dat zij eerst dan goede dagen zouden krijgen, als Hoekman hun niet meer in den weg zou staan. En wat eerst ieder hunner individueel dacht, deelden zij allengs aan elkaar mede. Spr. wees er op, dat in 1880 moord werd gepleegd op den persoon Jan van den Heuvel. In deze zaak stond als verdacht terecht Martinus van Berkum later, in Oct. 1892, volgde de aanklacht der van Berkums en twee der Vossen wegens mishandeling. Op 28 Maart stonden bekl. voor deze zaak terecht, waarbij de vrouw van G. Vos o. a. wegens meineed werd vervolgd. Bij die terechtzitting verklaarde Hoekman, dat de oude van Berkum te Oscli slecht bekend stond, en een der brigadiers dacht toen al dadelijk „wachtmeester, dat is je dood". De vader van de beide beklaagden de Bie, Jacobus de Bie, heeft ook terecht gestaan. Den 25 Maart waren Jacobus de Bie en de wachtmeester Hoekman opgeroepen om op 28 Maart voor de rechtbank te komen en wel voor vier zaken, waarin èn van Berkums, èn de Bie's, èn Vossen betrokken waren. Hun belang was dus, dat de wachtmeester geen getuigenis meer zou kunnen geven. Het O. M. wees daarna op den in Nov. 1892 gepleegden moordaanslag op den heer Meijer van Leeuwen, waarvan verdacht werd Gijsbertus van Gelder. In Januari 1893 had wederom een moordaanslag te Osch plaats, en alweer werd van Gelder verdacht met de beide de Bie's. De wachtmeester Hoekman was degene, die bij hen geregeld huis zoekingen deed en dag en nacht in de weer was, de daders der gepleegde moordaanslagen en diefstallen te vinden en 't behoeft dus geen verwondering te baren, dat hij van de beklaagden iets te wachten had. De wachtmeester, die wi3l dat zijn leven steeds in gevaar was, droeg altijd een revolver bij zich. Den avond van 26 Maart ging de wachtmeester langs het kerkhof, de plaats die een sterveling, die nog een greintje gevoel heeft, van alle misdrijf moet afbrengen, daar het de plaats is waar men denkt aan den dood, aan den Schepper, aan de dier bare afgestorvenen. En daar stonden vier ellendelingen gereed, den wacht meester te ontrukken aan zijn nuttigen werkkring, zijn lieve vrouw te maken tot weduwe, zijn kinderen tot weezen. Daar knalt een schotde wachtmeester heeft nog den tijd zijn revolver te trekken en «vuur te roepen, maar daar valt een tweede schot en de wachtmeester valt en blaast spoedig den laatsten adem uit. Beschuldigd dien moord te hebben gepleegd, staan terecht deze vier per sonen, en spr. zal bewijzen dat zij de schuldigen waren. Het O. M. gaat daarna de verschillende getuigenver klaringen na hij wijst er op dat het plan reeds lang te voren gesmeed werd en de De Bie's acht dagen te voren verklaarden, er voor te zullen zorgen, dat h un vader niet werd aangehouden. Voor alle beklaagden geldt hunne aan- aanwezigheid op de plaats van het misdrijf; bekl. ontkennen allen den avond van 26 Maart op den Eiken boomgaard te zijn geweest, doch de verschillende getuigenissen bewijzen dit geheel anders. Het O. M. wees verder op het ge tuigenis, door Van Galen afgelegd en die van de doctoren v. d. Stok en Carpentier, ten opzichte der verwon dingen aan Van Gelder's been. Daarna wees hij op het dwaze van Van Ber- kum's bewering, dat hij dien avond get. Van Erwing van het station zou gaan halen, terwijl deze get. verklaard heeft, dat hij volstrekt niet tot Van Berkum's vrienden wil gerekend worden. Waar vaststaat dat beide De Bie's het moordplan hebben helpen beramen, waren dezen op den Eikenboomgaard i om den eersten beklaagde te beveiligen, te waarschuwen indien dit noodig mocht zijn. De bekl. Pttrus de Bie is een leugenaar bij uitnemendheidhij heett o. a. gezegd, niet te kunnen schrijven en toen spr. hem eens een goedge schreven brief van zijn hand onder de 1 oogen legde, zeide deze bekl., «dat hij dacht niet mooi genoeg te schrijven voor de heeren". De schuld der beklaagden staat naar sprekers meening vast't eenige dat dient opgemerkt, is dat ze hier met hun vieren staan, terwijl er wel twintig meaescnüiaigen zijn, aocn aai is nun eigen schuld. Spr. wijst er op, hoevelen te Osch altijd onwaarheid spreken en de justitie om den tuin willen leiden. Er zijn twee wegenstraf vragen, of de zaak tot nader onderzoek aanhouden. Spr. meende den eersten weg te moeten kiezen, waar men reeds negen personen naar den overkant van den Oceaan zond om bewijzen te kunnen vernietigen. De verdediger, mr. J. A. Loeft, pleitte vrijspraak. De rechtbank te 's-Hertogenbosch zal in de zaak van de vier verdachten in zake den moord, op 26 Maart j.1. te Osch op den wachtmeester Hoekman gepleegd, uitspraak doen op Dinsdag 21 dezer. HELDER, ii November. Offlciëele berichten uit de «Staatscourant''. Bij Kon. besluit is J. W. C. Kroon be noemd tot burgemeester van Zuidscharwoude. Ingevolge Kon. besluit wordt de kapt. ter zee K. A. Stakman Bosse met 16 dezer eervol ontheven van het bevel over Hr. Ms. pantserschip „Guinea" en dat bevel alsdan opgedragen aan den kapt. ter zee H. Van der Meer. Bij Kon. besluit is aan den eervol ontsla gen bootsman bij 's Rijkswerf te Amsterdam, H. Verbruggen, een pensioen toegekend van f 575 's jaars. Bij Kon. besluit is, met ingang van den 12 dezer, aan mr. C. H. Beels, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Schagen. Bij Kon. besluit i9, met ingang van 1 Bec. a. s., benoemd tot directeur van bet telegraaf kantoor te Rozendaal, E. Van Bockhove, thans directeur van het telegraafkantoor en brievengaarder te Vlieland. De off.-machinist 2de kl. N. H. Klaassen, geplaatst bij het torpedo-atelier op 's Rijks werf te Amsterdam, wordt met 21 dezer overgeplaatst naar de directie der Marine te Hellevoetsluis. Provinciale Staten van Noordholland. Zitting van Donderdag g November. Aan de orde was punt VIII, het rapport van Ged. Staten op de aanvragen om subsidie van de afd. Noordholland van de vereeniging „Het Rundvee-Stamboek" en van het Rundvee-Stamboek „Noordholland" gevestigd te Schillinkhout. Dit rapport luidde ongunstig. Het uitvoe rig advies kwam daarop neer, dat Ged. Staten een subsidie voor een rundvee-stam boek onnoodig achten, omdat de veeteelt in ons land en in deze provincie voldoende bekend is. Een beroep op een subsidie, ver leend voor het paarden-stamboek, gaat ook voigen* nj. o. uier-op, uiiiuki uü paajcnyijj fokkerij in deze provincie hieuw is. De commissie van rapporteurs adviseerde bij monde van den heer de Boer afwijzend, conform het voorstel van Ged. Staten. De heer Cordes stelde voor, het punt dadelijk te behandelen. De heer Waller was daar tegen, op grond dat de leden dit niet heb ben kunnen voorzien en dus enkelen afwezig zijn. Met cén stem meerderheid, wordt besloten punt VIII te behandelen. De heer Kool zegt, dat het adres zoo sober is gesteld, omdat adressanten meenden, dat Geil. Staten zei ven voorwaarden zou den stellen of inlichtingen vragen. Hierna wordt zonder stemming tot afwij zing besloten. Zitting van Vrijdag io November. Punt X, Rapport en afwijzend advies van Ged. Staten op een aanvrage om subsidie ten behoeve van de Prinses Wilhelmina- school te Oudeschild op Texel. Overeen komstig dit advies is besloten. Punt XI. Aanvrage om subsidie van de atdeeling Haarlem van de Holl. Maats, van Landbouw voor den cursus in hoef beslag. Ged. Stalen stellen voor, een sub sidie te verkenen van f 300 voor één jaar. Toegestaan. Punt XII. Verzoek "van de vereeniging Hollands Noorderkwartier tot verleening j van subsidie voor het aanstellen en bezol- digen van een zuivelconsulent. Ged. Staten I stellen voor, gedurende 3 jaar f 1000 jaar- lijks tot dat doel te verleenen. De commissie van rapporteurs adviseert gunstig, op voor- waarde dat het Rijk voor hetzelfde doel jaarlijks f 2000 geve. Toegestaan, onder die voorwaarde. Punt XIII. Eerste suppletoire begrooting dienst 1894 voor het gesticht Meerenberg, ten bedrage van f 50,452, voor het uitvoe ren van noodig geachte werken voor dat gesticht. De Commissie van het gesticht verzocht dit uit de provinciale fondsen te bekos'igen. Ged. Staten vereenigen zich hiermede. Het goedkeurend advies der commissie van rapporteurs deelden we reeds mede. Zonder hoofdelijke stemming wordt de voordracht goedgekeurd. Punt XIV. Voordracht van Ged. Staten lot overbrenging van het renteloos voorschot van f 150,000, tot aanleg van de stoom tram Purmerend-Alkmaar, voor de Noord- hollandsche Trarawegmaatschappij, ten na me van de Tweede Noordhollandsche Tramwegmaatschappij Punt XV. Voorstel van Ged. Staten om uit te geven een 2de druk van het werk van wijlen mr. G. de Vries Az.„Dezee weringen en waterschappen in Noordhol land", waarvoor beschikbaar te stellen een bedrag van f 1400. Punt XVIII. Voordracht van Ged. Staten tot bepaling, dat in het bijzonder reglement van bestuur voor het Ambacht van West- Friesland, genaamd „de vier Noorder Koggen", worde vastgesteld, dat aan dijk graaf en heemraden stem worde gegeven bij opmaken van een voordracht voor de benoeming van een dijkgraaf of heemraad, terwijl evenwel de aftredende bij de stemming over zijne opengevallen plaats niet meestemt. De punten XIII XIX werden eveneens goedgekeurd, waarna de zitting werd ge sloten. r ia* 1 s e 1 ij Ht n v. w s. Op de Internationale tentoonstelling van Pluimgedierte, gehouden op 4, 5 en 6 Nov. 11. te Borgerliout bij Ant werpen, behaalde de lieer P. Polvliet, alhier, met eene inzending van 6 nummers duiveneeremedaille en diploma voor de fraaiste duif in de eerste afd.eereprijs en diploma voor de fraaiste duif in de tweede afd. 2 zilveren medailles met diploma en 5 eerste prijzen met diploma. Tot rijksveldwachter te Vlieland is benoemd P. Sikkema, milicien sergeant bij het 1ste reg. inf. alhier. De dezer dagen vanwege de Ver eeniging «Trouw aan Koning en Vader land' alhier gehouden collecte, ten voordeele van de behoeftigen onder de gerechtigden tot liet dragen van het Metalen Kruis of de Citadel-medaille, heeft slechts f 42.17 opgebracht. De Rederijkerskamer „Wilhel- mina" alhier, zal morgenavond in „Tivoli" eene openbare tooneeluitvoering geven. Opgevoerd zullen worden het blijspel „De gefopte Communist" en het kluchtspel „Het spreekuur van den Dokter". Men zie verder de achter staande advertentie. Een paar dagen geleden werd door den agent van politie J. Goddeke, alhier gestationneerd, bijgestaan door den rijks-veld wachter de Vries, van Anna Paulowna, naar boord van Hr. Ms. wachtschip overgebracht een marine matroos, die reeds in September 11. was gedeserteerd, omdat hij met de „De Ruijter" naar zee moest. Goddeke kwam hem op 't spooreen reisje naar Anna Paulowna was spoedig gemaakt en de arrestatie van den deserteur was het gevolg. Binnenland8ch nieuws, Texel. Gemeenteraad. Zitting van 9 November 1893. Voorzitter de heer Burgemeester. Tegenwoordig de heeren Westenberg, Koom, Koning, Bakker, Mets, Lap, F. Keijser, C. P. Keijser, Dros, Roeper en Zijra. Na het openen der vergadering worden dc notulen der vorige gelezen en goedgekeurd. Vervolgens heeft de gebruikelijke beëedi- ging van den heer K. Lap Bz. plaats en doet de Voorzitter medeJeeling van de volgende ingekomen stukken, als missive van Ged. Staten, houdende goed keuring op de vastgestelde gemeente-reke ning over 1892 missive van het Bestuur van den polder Waal en Burg, daarbij mededeeling doende dat het voortaan tot het houden van vergade ringen en verkiezingen geen gebruik zal ma ken van de bovenzaal van 't Raadhuis; missive van Ged. St., houdende goedkeu ring op het raadsbesluit betreffende den leef tijd waarop de kinilcren tot de school roet uitgebreid leerplan kunnen worden toegelaten. Eindelijk deelt de Voorzitter den Raad mede, dat gedurende het jaar 1892 aan de telefoon kantoren den Hoorn, Oosterend en Oude schild op Texel zijn aangekomen en verzouden 56, 324 en 606 telegrammen. M eu anaer worui voor Kennisgeving aangenomen. Daar van de zijde der Commissie van onder zoek geen bedenkingen bestaan tegen de be grooting over 1894 van het Algem. Armbe stuur, adviseert zij tot goedkeuring daarvan en tot het toestaan der gevraagde subsidie, ad f 2400. In rondvraag gebracht, wordt met algemeene stemmen daartoe besloten. Het verzoek van de veldwachters aan de Waal en den Hoorn op Texel, om verhooging van salaris, wordt, nadat daarover door eenige leden op- cn aan merkingen zijn gemaakt en de Voorzitter als zijn gevoelen uitspreekt het salaris dier amb tenaren gering is, met 10 stemmen gewezen van de hand. Door Burgem. en Weth. is aan de hoofdeu der scholen te den Burg, Oudeschild en Oosterend gevraagd of huns inziens op hunne scholen met vrucht lierhalings-onderwijs kan worden ingevoerd, waarop van beide eerstge- noemden een toestemmend en van laatstge noemde een ontkennend antwoerd werd ont vangen, op grond dat zij, die van dat onder wijs zouden moeten profiteeren, in gewone omstandigheden slechts van Zaterdagavond tot Maandagmorgen daartoe de gelegenheid zouden hebben en 't twijfelachtig is of dien tijd daartoe zou worden besteed. B. en W. stellen op grond van dit onder zoek voor, als proef op beide eerstgsnoemde scholen bet herlialings-onderwijs gedurende 4 avonden per week, van af 15 Nov. a. s. tot 15 April d.a.v.. te doen plaats hebben voor jongens en meisjes van 13 tot 16 jaar en de beide hoofden dier scholen, de heeren de Braai en Muller, tegen eene vergoeding van f 20 per maand of f 100 per cursus tot onderwijzers daartoe te benoemen. Nadat door den heer Roeper in overweging wordt gegeven ook op de andere plaatsen (bijv. in Eijerland) lierhalings-onderwijs te geven en de heer Dros opmerkt het misschien verkie selijk was jongelieden tot den leeftijd van 18 jaren toe te laten, en hierop door den Voorzitter is geantwoord, wordt het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen aan genomen. De Voorzitter deelt in deze nog mede, dat beide heeren onderwijzers hebben te kennen gegeven, zij bij het gemis van de salarissen, aan de normaallessen verbonden, hun vrijen tijd zoo productief mogelijk dienen te maken, en het herhalings-onderwijs daarom niet koste loos kunnen verstrekken. De gemeente-begrooting voor den dienst van 1894 wordt thans, ingevolge de verorde ning, artikelsgewijze behandeld. Het voorstel van de Commissie van onder zoek, om het salaris van den ambtenaar ter Secretarie met f 100 per jaar te verhoogen, om de post reis- en verblijfkosten voor de leden van den Raad van f 40 op f 100 te brengen, omdat zij 't billijk acht de raads leden, buiten den Burg wonende en geen paarden houdende, voor rekening der gemeente een rijtuig kunnen nemen, vindt geen bijval bij de meerderheid en wordt, nadat daarover door verschillende leden en ook door den Voorzitter het voor en tegen is bepleit, met 6 tegen 5 stemmen verworpen. Nadat nog eenige wijzigingen van onder geschikt belang zijn aangebracht en de uit gaven met f 200 voor het herhalings onderwijs worden verhoogd, wordt met algemeene stem men de begrooting vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f 52899.00L De beschikking van vier-vijfde der personeele belasting en liet voorstel tot aanvrage, van een bedrag van f 7700 als Rijkssubsidie, in gevolge art. 49 der wet op het lager onderwijs, 84 houden had van de misdaadzij had nu liet grootste offer gebracht, dat zij hem brengen kon, de mis daad was op dat oogenblik eigenlijk reeds geschied. Het kwam niet bij haar op, dat haar offer wel eens te vcrgeefsch kon zijn, dat het geluk, dat zij najaagde, wel eens kon blijken haar ongeluk te zijn want haar gezichtskring, haar waarnemings-vermogen' reikte niet verder dan tot dat eene„hem bezitten." XXV. Het was een donkere avond, toen Suze haar be zoek aan Van Warwijck bracht. Zij had zich in een ruimen mantel gehuld en een dichte voile over haar hoed gedaan, zoodat liet waarschijnlijk niemand zou zijn gelukt haar te herkennen, wat haar, zij wist zelf niet goed waarom, des te liever was. Vrees 0111 den langen, eenzamen weg alleen in den avond te gaan, had zij niet, want hare gedachten hielden haar voortdurend te zeer bezig. Daardoor kwam het ook, dat die weg haar niet lang viel. Wel schrikte zij soms, als iemand haar onhoorbaar plotseling voorbijkwam, want het dikke stof op den weg verdoofde eiken tred, maar die schrik was me nigmaal ook wederkeerig, want van hare iiclite schreden hoorde zeker niemand iets vóór hij vlak bij de donkere gedaante genaderd was. Toen zij de eerste huizen van het dorp voor zich zag, keek zij rond welken weg zij zou inslaan de hoofdstraat of een der beide achterwegen, en daar door kwam het, dat zij een oogenblik aarzelend bleef staan. „PstpstBen jij het Lena klonk het op dit oogenblik. 85 Suze schrikte; zij had terstond Albert's stem her kend; zij keek rond, maar zag niets, toen op eens van de andere zijde van een der achterwegen een vrouwelijke gedaante naderde, die een gemaakt kuchje liet booren. Suze hoorde schreden rechts van zich en keek om. Ja, dat was Albert welzij herkende hein ondanks de duisternis. En nu liep zij terstond rechtuit de hoofdstraat in. Zij zag geen enkele maal om naar het paar, dat elkaar thans moest bereikt hebben, maar kneep de lippen vast op elkander. Zonder dat zij het gezocht had, had zij het bewijs van zijn ontrouw gekregen en al had zij des morgens, toen Van Warwijck het haar vertelde, terstond geloof geslagen aan de mo gelijkheid, toch was deze ontdekking een vreeselijke slag voor haar, want de kans was toch eerst nog gebleven, dat die vertelsels op groote overdrijving berustten. Maar de twijfel was nu opgeheven, zij had gehoord en gezien, gezien met eigen oogen. Het was haar alsof haar ziel uit haar lichaam werd gerukt en toen zij bij den notaris aanschelde, was alle kleur van haar gelaat geweken. Van Warwijck ontving haar in zijn eigen kamer, die aan het kantoor grensde en deed haar met over dreven beleefdheid plaats nemen. Suze sloeg hare voile op... „Mijn God, kind, wat ziet ge bleek Wat is er gebeurd riep hij uit. „Och, niets,' haastte Suze zich te zeggen, „ik schrikte op den weg, hier vlak bij het dorp, van een hond, die opeens op mij toe vloog.' „Neem een glas wijn," zeide hij snel, „dat zal je opknappen." Hij schonk haar een glas goud-rood parelenden en schuimenden wijn in en reikte het haar toe. Suze weigerde nietals zij niet zooiets opwek kends had gehad, zou zij waarschijnlijk een erbar- merlijk figuur hebben gemaakt en haast geen woord hebben kunnen uitbrengen, want hare lippen en keel

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 2