voorwerpen, door de leerlingen der Hand- werk9chooI vervaardigd, aan dezen ten ge- ichenke te geven. Eene missive van Gedep. Staten op een schrijven van den heer Hulscboom, zich beklagende over de behan deling van den Raad en waarbij Gedep. St. te kennen gaven, dat dit niet tot hun werk kring behoorde, werd voor kenuisgeving aan genomen. Aan den opperbrandmeester werd ten slotte nog opgedragen te onderzoeken of het ver voeren der spuit te Burgerbrug aan een ander kan worden opgedragen, omdat de persoon, die er thans mede belast is, te ver van het brandspuithuis woont. Schagen. De «IJsclub" alhier heeft besloten, ijs eu weder dienende, een wed strijd in het schoonrijden te organiseeren. Mocht de kas der Vereeniging zulks toelaten, dan zal men nog eeu hardrijderij ten voor- deele van mingegoede weduwen houden. Schagen. Aan den kolf- en biljart wedstrijd, jl. Zondag in het «Noordhollandsch koffiehuis" alhier gehouden, werd respectie velijk door 24 en 16 liefhebbers deelgenomen. De prijzen werden bij 't kolven behaald door de heeren C. Bijpost, te Dirkshorn, met 125 punten, J. Peetoom, te Schagerbrug, met 113 en J. Kweldam, alhier, met 108 punten. De serie-prijs werd behaald door den heer J. Westerman, vnn Barsingerhom. De heeren J. P. Wagenaar, J. Peetoom en P. Rogge- veeu gingen met de prijren bij het biljarten strijken. Kolhorn. Als molenaar in een der strijkmolens der Schagerkogge, onder deze gemeente staande, werd benoemd L. de Graaff, alhier, in plaats van K. Droog, die bijna 40 jaren die betrekking vervulde en bedankt had wegens hoogen leeftijd. Alkmaar. De gemeentebegrooting voor 1894 werd in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op f 272.966.06. Er zullen 10 opcenten op 's Rijks per- soneele belasting meer worden geheven, die nu in het vervolg 60 zullen bedragen, terwijl de hoofdelijke omslag van f 30000 op f 35000 zal worden gebracht. Het lager onderwijs kost f 48507, waar onder aan jaarwedden f 39040. Voor kosten van armwezen is geraamd f 21480. De gemeente heeft een schuld van f 490,000. Alkmaar. Bij vonnis der Arrondisse- ments-Rechtbank alhier van den tweeden November 1893, is Cornelis Warnsinck, ge wezen notaris te Hoogwoud, thans te Steijns Kraal, district Heidelberg, in de Zuid-Afrikaansche Republiek, verklaard in staat van kennelijk onvermogen. Medemblik. Alhier is een vergadering gehouden van eigenaars der lage gronden ten zuiden van deze gemeente gelegen, ten einde de wenschelijkheid te bespreken der inpoldering van die landerijen. Door ruim 20 belangstellenden werd die bijeenkomst bijgewoond, waarbij tevens tegenwoordig waren de heer Donker, dijk graaf, en de heer Langereis, heemraad van het Ambacht „de Vier Noorderkoggen". Na verschillende besprekingen is een adres ter teekening gelegd en werd vast gesteld over drie weken nog eens te ver gaderen tot nadere beraadslagingen. Edam. De Gemeenteraad heeft beslo ten aan de Regeering te melden, dat hier het voornemen bestaat om de wik- en weeg- loonen van 65 tot 60 cent per 100 KG. te verminderen. Marine en Leger. De 2de luit. de mariniers H. Quispel, dienende op Hr. Ms. wachtschip te Helle- voetsluis, zal, op zijn verzoek, overgeplaatst worden bij het leger in Ned. Indie. Naar men mededeelt, wordt de luit. ter zee iste kl. F. M. Van Gelsdorp, die toege voegd is aan het hoofd van het vak van uitrusting te Hellevoetsluis, in Januari a. s. op non-activiteit gesteld en vervangen door den luit. ter zee iste kl. J. H. Commijs. Naar men verneemt, zal Hr. Ms. loge mentschip „Het Loo" op 's Rijkswerf alhier ingericht worden tot instructieschip voor de opleiding van adelborsten, ter vervanging van de „Ternate". In verband met de aanstaande reorga nisatie van het korps mariniers, zullen de magazijnen vereenigd worden met het algemeen magazijn van kleeding en levens middelen der Marine te Amsterdam. Een poging om de stoomkanonneerboot „Geep", welke ten zuiden van Enkhuizen aan den grond is geraakt, met behulp van een sleepboot vlot te krijgen, is mislukt. Gisteren zou het schip worden gelicht, door den voorraad kruit en projectielen in een ander vaartuig over te laden. Departement van Marine in Oost-Indië. BenoemdBij het marine-etablissement te Soerabaja tot commandeur A. den Hond tot vice-coramandeur VV. II. Berkhemer C. Az. Onderwijs en examens. De Rijkscommissie voor de examens ter verkrijging van een diploma als machinist aan boord van koopvaardijschepen zal, over eenkomstig het bij Kon. besluit van 18 Maart 1891 (Slbl. no. 76) vastgesteld reglement voor die examens, gewijzigd bij besluit van 8 Mei 1893 (Stbl. no 81) aanvangende den 28sten Nov. a. s. te uur voormiddags, zit ting houden in het Logegebouw te Rotter dam. Om tot een van die examens te worden toegelaten, zal de candidaat, onder overleg ging van een geboorteakte en met opgave van woonplaats en laatsten werkkring, de aanvraag hiertoe vóór 21 Nov. a. s. schrifte lijk en portvrij bij den voorzitter der commis sie, wonende in de GrensstraatteNieuwer- Amstel, moeten inzenden, waaruit tevens zal moeten blijken voor welk diploma hij verlangt geëxamineerd te worden. (Zie ver der de „St.ct." van 7 Nov.). Onder leiding van den heer Roep en met medewerking van een ervaren oud leerling, den heer P. Dekker, zijn den 1 dezer te Schagen de lessen der huisvlijt- school in een lokaal van den heer Bijpost aangevangen. Zestien leerlingen nemen aan de lessen deel. Aan particuliere bij dragen is voor deze school reeds voor eene som van f 72,50 op de aangeboden lijsten geteekend. Landbouw en Veeteelt. De afdeeling Noordholland der Vereeni- ging „het Nederlaudsche paardenstamboek", zal op Vrijdag, 24 dezer, des middags te 12 uren, in het hotel de Toelast te Alkmaar, eene algemeene vergadering houden, waar in o. a. de benoeming moet plaats hebben van een commissaris, tengevolge van de periodieke aftreding van den heer P. B. J. Ferf, die echter herkiesbaar isde punten van beschrijving voor de algemeene verga dering der Vereeniging zullen behandeld en de plaats aangewezen worden, waar de vol gende algemeene vergadering der afdeeling zal worden gehouden. Even als het vorige jaar, looft de Ver eeniging tot ontwikkeling van den land bouw in Hollands Noorderkwartier zes premiën, elk van f 50, benevens een getuig schrift uit, aan even zooveel smidsbazen of knechts, die den cursus voor hoefbeslag te Haarlem, in den winter van 189394 te geven, met goed gevolg zullen hebben bijgewoond en na gehouden examen het diploma zullen hebben verworven. Genoemde personen moeten wonen in dat gedeelte der provincie Noord-Holland, hetwelk ten noorden van het Noordzee kanaal is gelegen. Hebben meer dan zes het diploma verkregen, dan komt alleen dat zestal in aanmerking, hetwelk in rang orde van bekwaamheid bovenaan staat. Rechtszaken. Kantongerecht te Helder. Uitspraken van 1 November 1893. N. L. en J. Jz. D., beiden te Wieringen, na het sluiten der tapperijen op den open baren weg samenscholeu, vrijgesproken. Uitspraken van 8 November 1893. C. K„ te Helder, zonder vergunning vnn den burgemeester hare tapperij om 1 uur 's nachts voor het publiek geopend hebben, vrijgesproken. P. A. D., zonder bekende woonplaats, liet bedrijf van kunstenmaker op straat te Helder uitoefenen zonder vergunning van den bur gemeester, f 1 boete of 1 dag hecht., met vrijspraak van het opgeven van een valschen naam aan de politie. J. B., te Texel, als getuige wettelijk op geroepen, wederrechtelijk wegblijven, f 1 boete of 1 dag hecht. S. B., te Anna Paulownn, een haas door middel van een roeiriem bemachtigen, ont slagen van rechtsvervolging, met gedeeltelijke vrijspraak. C. G. en G. B., beiden te Texel, jagen zonder vergunniug binnen den kring eener geregistreerde en afgepaalde eendenkooi, de eerste twee geldboeten van f 4, subs. 3 dagen hecht, voor elke boete, de tweede twee geld boeten van f 2, subs. 2 dagen hécht, voor elke boete. J. W., Ie Helder, jagen zonder acle en vergunning, twee geldboeten van f 2, subs. 2 dagen hecht, voor elke boete, met ver beurdverklaring en last tot uitlevering van het geweer of betaling der geschatte waarde ad f 2, subs. 2 dagen hecht. J. B. B., te Wieringen, op den openbaren weg een paard laten staan, zonder de noodige voorzorgsmaatregelen tegen lief aanrichten van schade te hebben genomen, f 1 boete of 2 dagen hecht. F. Sz. K., te Wieringen, dezelfde over treding, vrijgesproken. C. B. en J. G., beiden te Helder, rijden zonder lantaarn, ieder f 0.50 boete of 1 dag hecht. A. V. en T. B„ huisvr. v. J. v. d. S„ beiden te Helder en W. S., gedomicilieerd te Urk, dronkenschap, ieder f 1 boete of 2 dagen hecht. C. H. It. O., te Helder, dronkenschap bij eerste herhaling, f 3 boete of 3 dagen hecht. H. R., te Helder, dronkenschap bij tweede herhaling, 3 dagen hecht. G. W., te Helder, dronkenschap bij vierde herhaling, 10 dagen hecht. Buitenland. Frankrijk. De Regeering weigert met de afgezanten van Koning Behanzin in onderhandeling te treden. Spanje. De staat van beleg is over Barcelona afgekondigd. Veertig anarchisten zijn gevangen genomen en zullen voor den krijgsraad terechtstaan. Nog 5 der gewonden zijn overleden het aantal slachtoffers van den afschuwe lijken aanslag bedraagt dus thans 30. Donderdag had de begrafenis der slacht offers op stadskosten plaats. Ondanks de hevige regenbuien was een zeer groote me nigte langs de wegen, die de stoet volgde, geschaard. Overal heerschte plechtige stilte en ontroering bii het naderen van de lijk- statie, zestien begrafeniswagens, voorafge gaan en gevolgd door 5 muziekkorpsen, die treurmuziek ten gehoore brachten. Alle au toriteiten en een menigte rijtuigen met familieleden en vrienden van de slachtof fers volgden in den treurigen stoet. In de straten, waardoor de lijkstatie ging, waren de meeste huizen ten teeken van rouw gesloten. De Koningin-Regentes droeg maar schalk Caropos op, uit haar naam de na gelaten betrekkingen van de dooden te coDdoleeren en de gewonden te bezoeken. Naar thans beweerd wordt, kreeg de politie even te voren kennis van den voor genomen aanslag. Onmiddellijk zond zij 40 agenten, die helaas te laat kwamen om de gruweldaad te voorkomen. Men houdt algemeen den Italiaan Soldati voor den hoofdschuldige. De man blijft ondertusschen alle schuld ontkennen en de huiszoeking, welke de politie bij hem deed, heeft niets bijzonders aan het licht gebracht. De verbittering van het volk tegen de anarchisten neemt steeds toeindien de menigte de verdachten in handen kon krij gen, zou er geen stuk heel aan hen blijven. Italië. De politie te Rome heeft de hand gelegd op Constanzo Chauvet, eige naar en directeur der officieuse Popoio Ro- mano, en den hoofdinspecteur der douanen graaf Gallina. Zij worden beschuldigd van bedrog tegenover de schatkist gepleegd te hebben. In overleg met beiden moet de groot handelaar Fïntö te wovara;aöör miaaei van valsche documenten, de schatkist vooreen bedrag van 400.000 lire hebben bestolen. Chauvet, die door zijn persoonlijken in vloed bij het douane-bestuur het bedrog mogelijk maakte, ontving daarvoor eene belooning van 30,000 lire. De zaak wekt groot opzien, te meer omdat zij samenvalt met onthullingen van den afge vaardigde Cavallotti omtrent het verleden van Chauvet, waaruit o. a. blijkt dat Chau vet slechts door herhaalde geldafpersingen, 0. a. van wijlen kardinaal Antonelli, door valschheid in geschrifte en door het houden van een geheim speelhuis rijk geworden is. Inderdaad stond Chauvet eens terecht als medeplichtige in een oplichtingsproces, maar werd toen vrijgesproken, terwijl hij werke lijk met de gevangenis kennis maakte, toen hij in militaire dienst was en wegens bedrog tot 3 jaren gevangenisstraf veroordeeld werd. De „Popoio Romano" schrijft: Nu onze bondgenooten ons niet op economisch gebied kunnen helpen, moeten wij onze buitenlandsche politiek veranderen. De „Messagero" laat zich in gelijken geest uit. Brazilië. De „Times" verneemt uit Philadelphia, dat agenten der Braziliaansche regeering een dynamietkanon van 43 ton gewicht aan boord van de „El Cid" geplaatst hebben en 400 man hebben aangeworven als bemanning. Vier gegradueerden van de Amerikaansche Marine-Academie zijn als officieren aangeworven. De opstandelingen hebben eindelijk kleur bekend. Hunne leiders hebben op eene conferentie besloten, de keizersvlag te voeren en te ijveren voor het herstel der monarchie. Waarschijnlijk zal de vloot die President Peixoto in de Vereenigde Staten heeft doen bouwen, deze week kunnen uitvaren. Het bombardement van Rio Janeiro is hervat. Strenge orders zijn gezonden aan de bevelhebbers der vreemde oorlogsschepen in de haven om al de maatregelen te nemen, die noodig zijn om den eigendom der in de stad woonachtige vreemdelingen te beschermen. Marokko. De Sheik, die het bevel voert over de cavalerie der Kabylen, is gesneuveld* Zijn dood veroorzaakt groote verslagenheid onder den vijand. Vele benden der Arabieren zijn naar het gebergte teruggetrokken. Zuid-Afrika. Aan de „Daily News" wordt uit het fort Victoria gemeld, dat kolonisten die uit Buluwayo kwamen, opge togen spreken over de goudbeddingen in het land en zullen daar blijven. China. De „Times" verneemt uit Bangkok van 12 dezer, dat de Franschen het stelsel van heerendiensten hebben be- proeld bij den aanleg der wegen op den linkeroever der Mekong; zij fusilleeren te Lagos inlanders die weigeren te werken. Tung Chieng, het geheele bergland van Tonkin, is in opstand. De Franschen kunnen hun gezag niet handhaven, daar de inland- sche troepen gedemoraliseerd en oproerig zijn. CHOLERA. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken dat ook. een tweede kindje uit het gezin te Utrecht, waarvan de moeder en een kind in de barak waren opgenomen, lijdende is aan Aziatische cholera. li e m e n g u 111 a u w s. Door het O. M. bij de Haagsche rechtbank werd in de strafzitting, voor den gepens. luit.-kolonel Del C.thans voort vluchtig 4 jaren gevangenisstraf geeischt. Uitspraak 20 dezer. Voor de Haagsche rechtbank is jl. Donderdag in hel belang der openbare zedelijkheid met gesloten deuren behandeld de zaak van dr. D. C. Thijm, predikant bij de Nederl. Herv. Gemeente aldaar, beklaagd dat hij in het tijdsverloop van 1885 1891 herhaaldelijk leiten heeft gepleegd, strafbaar gesteld bij art. 245 1 ste lid W. v. S. De eisch van het O. M. is veroordeeling tot 8 jaar gevangenisstraf. De arr.-rechtbank te Amsterdam veroordeelde Jan Cornelis Straver, wegens poging tot moord gepleegd op Annechien Jordens in een logement in de Hasselaars- steeg, tot 10 jaar gevangenisstraf. (De eisch was 8 jaar.) Naar men ons mededeelt, zal bij de uitgevers Nijgh &van Ditmarte Rotterdam een afzonderlijke uitgave het licht zien van de brieven „liet Parlement der Godsdien sten, saamgeroepen ter gelegenheid van de Wereldtentoonstelling te Chicago", welke door den heer F. W. N. Hugenholtz, te Grand Rapids, in de „Nieuwe Rott. Ct." werden geplaatst. De „Lirab. Koerier" verneemt dat de oude Van Berkum uit Osch nimmer naar Amerika vertrok, doch zich te Antwerpen schuilhield, hetgeen men van de overige gevluchte personen eveneens veronderstelt. Wetende, dat de politie uit Osch grooten- deels voor de rechtbank te 's Bosch ver toefde, dacht hij van de gelegenheid gebruik te kunnen maken om zijne vroegere ver blijfplaats te bezoeken. Bij het overstappen werd hij echter herkend en ingerekend. Jl. Zaterdagmiddag heeft de officier van Justitie te Haarlem een gemeente-veld wachter van Haarlemmermeer doen arres teeren en overbrengen naar Haarlem, onder beschuldiging van diefstal uit een huis, dat door hem na een cholerageval was ontsmet. Eenigen tijd geleden werden zware beschuldigingen ingebracht tegen dr. A. E Vermeij, geneesheer te Amsterdam. Hij zou dus beweerde men eene jeugdige vrou welijke patiente in chloroform-narcose ge bracht en in dien toestand onzedelijke han delingen gepleegd hebben. De justitie trok zich natuurlijk de zaak aan en stelde een onderzoek in, dat, naar het schijnt, op af doende wijze aan het licht heeft gebracht, dat de beschuldiging gewoon platte laster was. Ten minste jl. Vrijdag stonden voor de rechtbank te Amsterdam, onder klacht van laster, terecht het meisje en haar vrijer, die de aantijgingen verspreid hebben. De zaak werd natuurlijk met gesloten deuren behan deld. Een koetsier v. G., te Loosdrecht, heeft een kip die kraait als een haan en om den anderen dag een ei legt. Te Dinant wist van den zomer een jonge knappe Griek, die een zeer aange- namen indruk maakte, in kennis te komen met een dame van een bekende Brussel- sche familie en haar beeldschoone 15jarige dochter. Vóór eenige dagen zag een kennis der familie het jonge meisje met den Griek te Ostende. Op de Engelsche boot werden zij aangehouden. Uit het onderzoek bleek, dat de Griek, die het jonge meisje op zich 88 dacht niet aan den man naast haarzij voelde niet, dat hij haar kuste, telkens en telkens weer, zij dacht aan niets, dan aan haar rijkdom. Plotseling klonk de schel, een diep, zwaar geluid, dat als een doodsklok door de lange gang trilde. Suze sprong verschrikt op en de notaris ook. «Ik dank u wel, mijnheer," zeide zij, sloeg hare voile neer en was, eer de teleurgestelde notaris van zijne verbazing was bekomen, aan de deur der ka mer, juist toen er geklopt werd. Zij snelde veel vlugger dan in eene dame beta melijk wordt gevonden de dienstbode voorbij, die mijnheer kwam melden, dat er iemand was, die hem dringend spreken moest, en was een oogenblik later op straat. XXVI. Terwijl Van Warwijck een afschuwelijke verwen- sching uitstiet, die maar al te duidelijk van zijne teleurstelling getuigde, snelde Suze voort naar huis. Even bedrukt als zij daar straks dat kleine eindje dorpsstraat had afgelegd, even verheugd was zij nu. Zij zag niets dan haar toekomstig geluk. «Ik ben rijk," jubelde het in haar, «rijk Zij zweefde met lichten tred langs den weg en had wel hardop willen juichen. Een paar malen betrapte zij er zich op, dat zij hardop begon te lachen, maar die uiting van overweldigende vreugde onderdrukte zij snel. «Een vrouw van geldklonk het halfluid van hare lippen. «Nu is alles in orde. Wie deert mij nu nog Bah, laten nu die deernen uit den Gouden Bal en het Gouden Paard of hoe heeten die kroegen ook, maar komen. Ik ben rijk en dat is de hoofdzaak. 89 Vijftigduizend gulden en de villa't Is haast onge looflijk Die prachtige villa, Heere God wat ben ik gelukkig Toen zij in ongelooflijk korten tijd voor Groot Rust-oord was aangekomen, bleef zij, ondanks de duis ternis, voor de villa staan en poogde met hare blik ken de duisternis te doorboren. En zoo sterk werkte de begeestering, dat zij werkelijk meende elke lijn van het fraaie gebouw te zien. «En dat alles zal weldra van mij zijn/ mompelde zij, hare blikken over de omgeving latende dwalen, «dat alles weldra Wanneer?" Zij kromp ineen. «Wanneer Het schemerde haar voor de oogen en zij greep zich aan het hek vast om niet te vallen. Die zwak heid was echter spoedig voorbij en rij stapte moedig over het grindpad, waarvan het kiezel onder hare voeten piepte en kraakte. Toen zij de deur opende, kwam haar een der dienstboden te gemoet, wier min of meer onthutst gezicht Suze deed ontroeren. «Is er iets gebeurd vroeg zij. «Ja, juffrouw, mijnheer heeft weer een «aanval" gehad," zeide het meisje in hare eigenaardige zegs wijze, alsof Demmers een dolle hond of zoo iets was, «en mijnheer heeft naar u gevraagd." Suze wierp hoed en mantel af, gaf die de dienst bode en snelde naar boven. «Was dat een beschikking van God of was het toeval?" dacht zij, terwijl zij de trap opging. Toen zij binnenkwam, op hare gewone zachte ma nier, wendde Demmers het hoofd om en een tevre den uitdrukking kwam op zijn bleek gelaat. «Ik ben blijde dat je terug bent," zeide hij. Zijne stem klonk zacht. «Is het weer gekomen?" vroeg zij, terwijl zij zich over hem boog en hem onderzoekend aankeek. «Ja, en erger," zeide hij, «en ik vrees, dat het spoedig terug zal komen, daarom ben ik zoo blijde,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 2