NIEUWEDIEPER COURANT. HELDERSCHE M. 137. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. Vrijdag 17 November"T893. EN Jaargang 51. J. H. VAN BALEN. NEDERLAND. Het Vaderlandt ghe trouwe Blijf iele tot in den doot. Wilhtlmutlied. «En dcaespereert nimmer!" Jan Pie/trt. Ccrn. Ver«oiitJ ut lederen olnsdaK, Oon<ieraa«; ©n. Zaterda« Abonnementsprijs per 8 maanden: Voor de conrant binnen de geineoento f 0.70, met Jong Holland f 1.20 UITGEVER Prijs der Advertentiëa: 4 nanr de overige plnataen van Nederland una 4 alle landen, die in het postverdrag zijn opgenomen (inbegrepen 0.90, 1-40 Van I5 regelt 50 cents, elke regel meer 10 cent. Bij sbonneraeat, hoeveelheid regelt, aanmerkelijk lager. naar gelang vtn de Oost-Indië en Amerika). 444 4 Znid-Afrika 1-75. 2.50, 2.60 4 4 4. Molenplein.Helder. Dienstaanbiedingen voor den werkenden stand per rersl 5 Ct. De Advertentiën kunnen overal worden geplaatst tusschen den tekst A b o n n 6s van „Jong Holland," die ons kunnen helpen aan exem plaren van de nummers 10 en 11 van dit jaar, kunnen daar voor aan ons bureel 10 cent per stuk bekomen, mits de afleveringen schoongehouden zijn. HELDER, 16 November. Officiëele berichten uit de «Staatscourant''. Blijkens een bij het Departement van Marine ontvangen bericht is Hr. M. fregat „Atjeh", onder bevel van den kapt. ter zee L. M. L. De Haan, den 13 dezer van Kaap stad vertrokken, tef voortzetting van de reis naar Nederland. Aan boord was alles wel. Blijkens de Mem. van Antw. van de Ind. Reg. bestaat het voornemen om door de particuliere nijverheid hier te lande voor de Indische marine te doen aanbouwen een onbekleed vloèi- ijzeren schip van pl. 111. 800 tonnen waterverplaatsing, met gering zeilver- mogen, doch dubbele schroeven, en als hoofdbewapening eene batterij voerende van 3 kanonnen van 12 cM. K. A. De kosten zijn geraamd op f 423,000. Bij de beantwoording van de nota van den lieer Land, wordt medege deeld, dat bij het verslag ten aanzien der herziening van het koninkl. besluit van 10 Nov. 1800, de Minister van Marine er reeds in heeft toegestemd, dat de kosten van het materieel van het auxiliar eskader, uitgezonderd alleen die van dokken en schoonmaken, suppletie van victualie, steenkolen, krijgs- en andere behoeften in Indië ten laste van de Stantsbegrooting zullen blijven. Bij de Tweede Kamer is inge komen een wetsontwerp, houdende be palingen tot beveiliging van arbeiders op fabrieken tegen ziekte of ongeval. Jl. Dinsdagmiddag kwam de Tweede Kamer bijeen, om te besluiten Dinsdag a. s. met de behandeling der Indische begrooting aan te vangen. Het nieuwgekozen lid voor Roermond, dr. Everts, deed zijn entree de clnm- bre in het gewaad van Pauselijk Ka merheer. Vrij kleurig en zwierig, zegt het „Vad.", maar in een Nederlandsc'ne Volksvertegenwoordiging een beetje uit den toon. Trouwens, hij was nauwe lijks verschenen, of hij ging weer heen, denkelijk om den violetten mantel aan den kapstok te hangen. Uit onze Koloniën. Uit Kota-Radja is 7 Oct. aan de „Sum. Ct." geseind Gisteren werd bij gelegenheid van het boschkappen door den vijand uit kampong Tjot Lamci op de onzen geschoten, waar bij de eerste luitenant der inf. A. L. C. Grosse onder den linkertepel door een kogel getroffen werd. De verwonding schijnt niet van ernstigen aard te zijn. De drie in de XXVI Moekims ageerende hoeloebaiangs toekoe Neq c. s. hebben hun krijgsopera- tiën tijdelijk gestaakt. Op 9 dezer omstreeks uur 's morgens rukte uit Lampeneroct een de tachement uit onder bevel van den isten luit. De Graaft' om een patrouille tot dek king van een transport van Tjot Goë te- I gemoet te gaan. Halverwege gekomen, zag de patrouille De Graaff het transport naderen, waarom zij op ongeveer roome ters van de andere patrouille halt hield. Het transport, op 50 meters van de pa- j trouille De Graaff gekomen, werd door een bende van 10 Atjehers, die zich in hinderlaag had opgesteld, beschoten met 1 donderbussen, waarop een klewangaanval volgde. De patrouille De Graaff"attaqueerde onmiddellijk op den vijand en verjoeg hem met een verlies van drie dooden, terwijl een gewonde door hem werd weg gesleept. Een Atjeher danste op een tien passen, met den klewang in de hand, voor een j fuselier. Deze schoot op hem en miste. De luitenant De Graaff, dit ziende, schoot den fuselier te hulp en trachtte den Atjeher met de sabel al te maken, doch de man vluchtte, waarop de luitenant hem met het geweer van den fuselier een kogel na zond, die doel trof en den vluchteling in het zand deed bijten. I Omtrent het te Batavia reeds be- kende treurige voorval meldt de „Atj. Ct." i In den voormiddag van n dezer werd te Lamdjamoeeen treurig drama afgespeeld. Om ons niet bekende redenen heett de 2de luitenant der infanterie M. zijn mili tairen commandant aldaar, den kapitein B., met een revolverschot het leven be nomen, waarna hij zichzelven doodschoot. In den namiddag van 12 dccci werd het lijk van den 2den luitenant M. om 5 uur begraven, terwijl dat van den kapitein B. om 6 uur werd ter aarde besteld. Bij de teraardebestelling van het stoffelijk overschot van laatstgenoemden officier waren de Gouverneur en een menigte hoofd- en subalterne officieren aanwezig. Aan het „Bat. Nbld." is uit Penang geseind, dat de houtaankap van den heer Barre te Kwala Langsar door kwaadwilligen is afgeloopen, waarbij de opziener Seffner en diens huishoudster zijn vermoord. En uit Makasser, dat de Amboineesche godsdienstleeraar Pattiselanno krankzinnig naar Soerabaja is overgevoerd. Langsar ligt in de afdeeling Oostkust van Atjeh en is op Madjapahit na daarvan het zuidelijkste staatje. De heer Barre heeft vroe ger ook al last van den vijand gehad. Hij is een Duitscher, de heer Seffner ook, en wel een Pruis. Het bestuur heeft de vestiging van eene onderneming in die streken altijd afge raden, en toen niettegenstaande alle waar schuwingen toch daartoe werd overgegaan, aan de Duitsche regeering doen weten, dat het de gevolgen van dit waagstuk niet voor zijne rekening wenschte te nemen, zoodat het er nu ook niet voor aansprakelijk kan worden gesteld. De heer Pattiselanno, die eenigen tijd ge leden de Oranje Nassau-orde kreeg, is kort daarna met drie maanden verlof naar Am- boina gegaan. Onderwijs en examens. De heer T. Bouma, onderwijzer te Scha- gen, is No. 1 op de voordracht voor onder wijzer met acte Fransch aan de tweede burger school te Haarlem, hoofd de heer W. Kloeke. Te Amsterdam zal volgens „De Tel." een school voor suikerindustrie worden opgericht, onder directie van de heeren G. Hondius Boldingh en dr. J. K. Van der Helde. De cursus zal loopen van 1 Maart tot ongeveer 1 Juli en in 1894 aanvangen. Het onder wijs zal bestaan in theoretische lessen en praktisch werken in het laboratorium. Landbouw un Veeteelt. De te Wieringerwaard gevestigde afdeeling der Hollandsche Maatschappij van Landbouw hield jl. Vrijdag eene vergadering, die door 15 leden werd bijgewoond. Na voorlezinz en goedkeuring der notulen bracht de heer W. Teengs verslag uit van liet verhandelde ter laatste algemeene verga dering. Naar aanleiding van eene opmerking van den verslaggever, dat de verslagen zoo cor- 94 genden wand van de kamer en hield de oogen strak op den doode gevestigd, terwijl zij de hand, waar mede zij hem had aangeraakt, langs haar kleedje wreef en schuurde. «Mijn God, juffrouw klonk het van de lippen van een der doodelijk verschrikte meiden. //Een dokter, haal een dokter bracht Suze hij gend uit. Toen zakte zij als een hoop goed, dat los gelaten wordt, in elkaar. De dorpsgeneesheer wijdde eerst zijne krachten aan Suze. Voor Demmers kon hij niets meer doen, dat had hij terstond gezien, maar zij was zeer ge schokt, en wilde hij weten wat er gebeurd was, dan moest hij haar ondervragen. Het gevaarlijke medi cijn had hij in beslag genomen met het glas, waar uit Demmers den dood had gedronken. De morgenschemering kwam reeds de kamer ver lichten, toen Suze de oogen opende. Zij meende aan vankelijk aan een droom ten prooi te zijn, maar toen ZÜ zag> dat zij in Demmers' kamer op de canapé lag, herinnerde zij zich terstond alles. //Is hij dood vroeg zij haastig. De dokter knikte. //Ja, het is met hem gedaan. Zijt u in staat mij inlichtingen te geven omtrent hetgeen er gebeurd is Suze knikte, maar de dokter zag wel, dat hij nog niet gemakkelijk een geregeld verslag van het ge beurde uit haar zou kunnen krijgen. Daarom onder vroeg hij haar. //Ik heb van de dienstboden gehoord, dat mijn heer Demmers gisterenavond erger is geworden. Dien dag en dien nacht zou Suze nooit vergeten. Terwijl zij den nacht wakend doorbracht, ging een storm van gedachten, van wenschen en van plan nen in haar om. Was hij gevaarlijk ziek Zou hij sterven klonk het voortdurend in haar. O, dat God toch nu eens weldadig ware en de misdaad onnoodig maaktedat er uitkomst voor haar kwam, zonder dat middel noo- dig te maken. Het was een flauwe hoop, maar het was hoop en zij klampte zich daaraan vast met al de kracht, die in haar was. Daar lag hij, bleek en zwak, een schaduw van hetgeen hij vroeger was. Dat hij veel geleden had en nog leed, was duidelijk aan hem te zien. Het zou inderdaad een weldaad voor hem zijn, indien aan dat lijden een einde kwam, want wat was dat voor een leven, daar uitgestrekt op liet ziekbed liggend, kalm, met de zekerheid, dat er geen hulp voor hem was, het tijdstip af te wachten, dat het eindelijk uit zou zijn Moest het voor iemand, die in dat geval verkeert, geen weldaad zijn, indien dat lijden bekort werd En voor anderen zou dat einde een weldaad zijn. Wachtten zij en Albert er niet op om hun geluk te grondvesten. liet was wel verschrikkelijk, dat hier op aarde altijd de een den ander in den weg stond, maar kon zij iets veranderen aan de natuur der dingen? Werd niet menigmalen, zonder dat men liet wist, iemands geluk bewerkt door den dood of den ondergang van een ander Een wreed maar waar spreekwoord zegt immers«des eenen dood is des anderen brood.' Albert had gesproken van «een strijd om het bestaan,» maar daarvan begreep zij niet veel. Dat spreekwoord echter begreep zij, en al dikwijls liad zij de toepassing er van gezien, zonder dat daarom den gelukkigen, die hun huis optrokken op reet in het «Landbouwweekblad" voorkomen, zoodat het overbodig mag geacht. worden, de leden met de lezing eenige oogenblikken te rervelen, wordt, op voorstel van den Voorzitter, besloten, het uitbrengen van een verslag voor het vervolg niet verplichtend te stellen. Tot candidaat voor het lidmaatschap van het hoofdbestuur, in de plaats van den lieer Bauduin, werd gekozen de heer Fh. van der Breggen, te Waddinxvecn. Met het oog op den schralen stand der geldmiddelen werd, op voorstel van het bestuur, besloten, in het vervolg, in plaats var. twee leden, één lid ter algemeene ver gadering af te vaardigen. De heer C. A. Waiboer, afgevaardigde, heeft medegedeeld, de vergadering van Hol lands Noorderkwartier te Zaandam niet te kunnen bijwonen tot plaatsvervanger werd benoemd de heer G. Brands. Blijkens mededceliug in het //Weekblad", kan de afdeeling dit jaar rekenen op een spreker vanwege het hoofdbestuur aan het bestuur werd de regeling, zoowel omtrent onderwerp als spreker, opgedragen. De Voorzitter zeide vervolgens, dat bijeen der zuster-afdeelingen het plan bestaat, een voorstel te doen om het quotum, door dc afdeelingen af te dragen, op f 1.50 te be palen. Hoewel erkennende, dat de geld middelen der afdeelingen doorgaans van dien aard zijn, dat niets kan worden gedaan, vreesde spreker, dat het hoofdbestuur dit bedrag moeielijk zal kunnen missenhet bestuur durft dienaangaande geen Toorstel te doen. De vergadering werd daarna gesloten. Men aclilijfl uil Hollands Houidorltwar tier Meer dan in andere jaren is men dit najaar begonnen de tweede snee van het gras in te kuilen, vooreerst omdat men dan veel langer met dezelfde hoeveelheid voeder kan rondkomen, en ook doordat in vele streken de weersgesteldheid voor den laten hooioogst niet altijd even gunstig was. Het inkuilen tot voor eenige jaren eene vreemde nieuwigheid begint meer en meer een gewone zaak te worden. Ook gaan vele boeren tegenwoordig hun vee reeds stallen en dan met versch gras voederen. Zoodoende kan het gras langer dienen, daar er dan door de koeien niets vertrapt of bevuild wordt. Door het een zoowel als door het ander hoopt men voor een deel in het gebrek aan hooi tegemoet te komen. De prijzen der kool aan den Langedijk blijven nagenoeg dezelfde. De markt is eer dalende dan rijzende. Per spoor wordt alleen goede waar naar het buitenland verzonden; de schippers brengen tegenwoordig het zoo genaamde „uitschot", dat men geen winter kan bewaren, naar Amsterdam en andere groote steden. Natuurlijk wordt er voor deze kool zeer weinig besteed. Naar uien is nog altijd niet de minste vraag. De prijs blijft p. m. f 3,50 per mud. Witte kool wordt tegenwoordig van de hand gedaan voor f 50 de xo,ooo Kg. Dit is voor den landbouwer, wil hij te Langedijk een bestaan hebben, minstens f 100 te kort. Gelukkig nog de bouwers, die in het voorjaar van 1S93 hun witte kool voor 1 cent per Kg. hebben verkocht, te leveren dit najaar. Bij de hooge pachtsommen is dit r.og wel te kort, maar ver boven de tegenwoordige markt. In den polder Waard is dit jaar hcc wat roode en gele kool verbouwd. Niet tegenstaande den drogen zomer is deze bouw zeer voldoende.de kool is even dicht en zwaar als de Langedijkcr. De planten werden duur ingekocht en de koolprijs is thans laag toch kan deze verbouw niet minder voordeelig heeten dan graanbou w Rechtszaken. Arrondissements-rechtbauk te Alkmaar. - Zitting van 14 November 1898. J. M., D. P., J. W. en J. P. V., allen te Alkmaar, diefstal, de eerste opzending naar een Rqka-opvoeilingsgesticht tot 1 April 1900. de tweede tot 1 April ÏS'.'S, dederde tot 1 April 1899 en de laatste 1 jaar gev. A. B., te Spanbroek, bankbreuk, 3 rnaan- den gev. D. 3., te Grootebroek, onwillige manslag, vrijgesproken.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 1