u/v moiojta ...LIL... de meest geliefden D. R., gezusters S. en gezusters R. Direct daarna beklom hij den kansel en bad en preekte over de liefde die daar is in J. C. Ook had Van 't Lindenhout nog eene bijzondere geliefde. Freule M. P. M., eene ongehuwde rijke en vrome vrouw, die meer bij Van 't Lindenhout kwam logeeren, dan zijne vrouw lief was Van 't Lindenhout en echtgenoote heb ben sedert jaren ieder een eigen slaap kamer, en vlak naast die van Mevrouw was een van de logeerkamers, waar Freule M. sliep. Een der dienstmaagden, M. R., had op zekeren morgen juist aan die freule een kopje thee gebracht en zich dus overtuigd, dat zij nog te bed lagjuist had zij de kamer der freule verlaten, toen zij Van't Linden hout zag aankomen in zijn cale9on en barrevoets, haar vragende //Is Mevrouw al naar beneden Ja, Mijnheer, zeide zij, waarop zij Van 't Lindenhout de kamer der freule zag binnengaan in dat zelfde toilet, wat hare nieuwsgierigheid gaande maakte, waarom zij zoo lang bleef wachten, tot zij naar beneden ge roepen werd en dus niet kon zeggen, hoe lang Van 't Lindenhout die eer zame freule gezelschap hield. Eene der weesmeisjes, M. R., werd door haar vader teruggeroepen en zou dus weer huiswaarts keeren. De laatste dag zal zij naar Nijmegen gaan om nog een en ander voor hare kleeding te koopen. Van 't Lindenhout laat in spannen en brengt haar zelf naar Nij megen, met het heengaande meisje R. V. Bij dit ritje veroorloofde Van 't Lindenhout zich volgens den schrijver zulk een verregaande gemeenheid te genover het meisje M. R., dat zij zich losrukte, het portier opendeed en zich in de volle vaart der 2 vurige rossen uit het rijtuig liet vallen, zonder zich evenwel erg te bezeeren. Onmiddellijk werd stil gehouden en M. R. werd door zalvende praatjes weer opgenomen. Zeer dikwijls wordt een der direc teuren bezocht door een zeker soort dames van Nijmegen, die, zooals dat heet, op theevisite komen en de visite rekken tot 1, 2, soms 3 uur in den nacht. Dan wordt de koetsier uit zijn bed geroepen en weer of geen weêr, de man moet op den bok en die dame naar Nijmegen terugvoeren. Oud-verpleegden van het vrouwelijk geslacht, die ter wille der lieve vrede alle 2, 3 jaar eenige dagen verplicht zijn te Neerbosch te komen logeeren, ook om de intieme kennismaking te onderhouden moeten zich meer malen ten huize van v. 't L. onder werpen aan een lichamelijk onderzoek, om den zeer belangstellenden weesvader en dito echtgenoote te overtuigen, dat zij nog steeds tot de brave meisjes belmoren. Willen zij niet, dan gebruikt men eenvoudig geweld. Of de genees heer van 't gesticht altijd bij dat on derzoek tegenwoordig is,'is niet door mij met zekerheid te bepalen. Een der meisjes, die nog onlangs zoo iets overkwam, bekende mij het feit in kleuren en geuren, in tegenwoordig heid van haar beminde, maar hoopte toch, dat zij niet gedwongen zou wor den in eene openbare rechtszaal tot de bekentenis er van gedwongen te zullen worden, want 't zaakje was te vies, meende zij, en bovendien, haar iuster is nog te Neerbosch. Zwijgen dus Een ander meisje, waarmede erg zedeloos gehandeld was, werd door mij ondervraagd, in tegenwoordigheid van haar man, maar zij was zóó bang voor den rechter te zullen moeten verschij nen, dat zij verklaarde te zullen zwijgen en blijven zwijgen. Welnu, zeide ik, zwijg dan, maar zeg mij eens, wat zoudt gij den man doen, die uwe kinderen behandelde, zooals gij als kind door Van 't Lin denhout werd behandeld Dien man zou ik verscheuren, antwoordde zij beslist, met een vreeselijken blik. Het zwijgen was dus spreken ge worden. Zooeven ontving ik de bevestiging van het reeds lang in onderzoek zijnde feit, dat Van 't Lindenhout weesmeisjes levert als dienstboden aan café's met vrouwelijke bediening en aan eigenaars van bordeelen. Een weesmeisje, o. a. zulk een huis ontloopen zijnde, waar zij door Van 't Lindenhout gedwongen was te dienen, klaagde haar nood aan Ds. Gheel Gil- demeester, wien zij aanbood een onder zoek in loco in te stellen. Waar ik vroeger reeds sprak van engelmakerij, welken naam moet aan die handelwijze gegeven worden G. V. D. fN UIIUKLAIN LI. 11 ig, cV.mii HELDER, 18 November. Offlciëele berichten uit de /(Staatscourant". De luit. ter zee 2de kl. M. J. Van Alphen de Veer, uit Oost-Indie in Nederland terug gekeerd, is op non-activiteit gesteld. Door den Minister vau Koloniën zijn ter beschikking gesteld van den Gouverneur- generaal van Ned.-IndiC, om te worden benoemd tot vice-commandeur voor het vak van scheepsbouw bij- het Mariue-etablisse- ment te Soerabaja, de scheepmaker ijzeren bouw bij 's Rijkswerf te Amsterdam J. Kominde 2de timmerman in het vaste korps dek- en onderofficieren der Marine G. J. Schuitemaker en de scheepmaker ijzeren bouw bij 's Rijkswerf te Amsterdam P. Hendrikse. Volgens „Recht voor Allen" be staat het voornemen een beweging van werkloozen over het geheele land in het leven te roepen. Met genoegen zagen we, zegt Nautilus in het „Hbld.", dat door den heer Land bij het voorloopig verslag op de Indische begrooting voor 1894 een nota was gevoegd, waarvan het doel was aan te dringen op verminde ring der Indische militaire marine en samensmelting met de Koninklijke Nederlandscheop het bouwen van bewoonbare schepen, op het zoeken van inlandsche schepelingen onder andere rassen dan die van Java, en eindelijk om aan te geven de aanleiding tot de moeielijkheden tussehen het Departe ment van Koloniën en de Marine, benevens het middel om deze in de toekomst te voorkomen. De samensmelting van de Indische Militaire Marine met de Koninklijke Nederlandsche zeemacht is eene zaak die wij in verschillende opstellen hebben voorgestaan en verdedigd, en daarom deed het ons genoegen dat nu ook eene stem uit den boezem der Vertegenwoordiging zich daarvoor heeft doen hooren. Wij beschouwen die samensmelting, beter nog intrekking van het IC. B. van 16 November 1866 cn daaruit voortvloeiende opheffing van de Indische Militaire Marine, als een eersten en voornaamsten stap om ten opzichte van onze oorlogsmarine in eenen gezonden toestand te geraken. En eerst wanneer deze stap gedaan is, zal de vraagof de Marine in Indië voor vermindering of inkrimping vatbaar is, in overweging genomen kunnen worden. m t iiiscuiij vTrrgsDiijcucn, als van de heeren P. van És, voor steen kolen ad f 1.15 per 100 K.G., coces f o 65 per H.L. en turf f 0.55 per 100 stuks, en P. Bandsma, voor steenkolen ad f 1.10 per 100 K.G., coces f 0.55 per H.L. en turf f 0.52 per 100 stuks. De levering is aan den heer Bandsma gegund. Gisteren is door Burgemeester en Wethouders publiek verhuurd, voor den tijd van 5 jaren, het aan de gemeente toebe- hoorend huis en erf, aan den Kanaalweg No. 79. Huurder werd opnieuw de heer J. W. Hattinga Raven, voor f500 per jaar. Door het Hollandsch tooneelgezel- schap, onder directie van de hseren Gebrs. Van Lier, werd jl. Donderdag in den Stads schouwburg (Koningstraat) alhier opgevoerd het drama „Onschuldig veroordeeld", van Dennery en Cormon, een stuk, dat, ofschoon verre van nieuw zijnde, nog altijd met genoegen wordt gezien, daar het ten einde toe boeit. De vertooners kweten zich voor beeldig van hunne taakvooral het spel van mevr. Potharst en de heeren Potharst, Veltman en Verhagen, die de voornaamste rollen vervulden, mocht aanspraak maken op de waardeering, die het van de zijde van het vrij talrijk opgekomen publiek in ruime mate ondervond. De rol van Adrienne in het voorspel werd door de jongejuffrouw Braakensiek zeer lief weergegeven. In de tweede Volksbijeenkomst in dit seizoen, gisterenavond in „Tivoli" gehouden, werd een zeer afwisselend programma uitge voerd. Door den heer A. "Vos R:., van Am sterdam, werd een aantal lichtbeelden te aanschouwen gegeven, naar interessante pho- tographiën, door den heer Vos op zijne reizen door Amerika, Beieren, Schotland, Duitschland, Noorwegen eu ons vaderland persoonlijk genomen. Op deze wijze was het den heer Vos mogelijk met de aanwezigen in gedachten een reisje door die verschillende landen te maken aan de noodige verklarin gen liet hij het niet ontbreken. Met de ver tooning van eenige gezichten uit deze ge meente en de portretten der Koninginnen werd de serie lichtbeelden besloten. Een der doch ters van den heer Vos, mejuffrouw A. M. Vos, gaf eenige nummers op de piano ten beste, terwijl door de heeren Van Melle en Run het komisch duet „De twee notarissen" en door den heer Van den Heuvel „Helder, voorheen en thans" werd voorgedragen. De talrijke aanwezigen gaven herhaaldelijk blij ken van ingenomenheid met de uitvoering van de verschillende nummers van het pro gramma en stemden luide in met het woord van dank, door den Voorzitter van het Be stuur aan den heer en mpjuffrouw Vos en de overige heeren gebracht. Ter eere van den heer Vos werd een driewerf hoera aan geheven. Plaatselijk nieuws. Door Burgemeester en Wethouders werd gisteren alhier ter Raadhuize openbaar aan besteed de levering van brandstoffen voor de gemeente-inrichtingen gedurende 1894. icnepup filjoVCTZOcr,, CCIVU1 uiuiicvcil uil zhjne betrekking bij den commandant der vesting-artillerie, en in zijn rang overgeplaatst bij het iste reg. vesting-artillerie. De hoofd officier wordt belast met het bevel over de 5de tot en met de 8ste compagnie van dat regiment. De sergeanten E., Jhr. v. W. en F. zijn gestraft met 4 dagen provoost en verwijde ring gedurende 1 jaar van den 2de kl. cursus, en overgeplaatst naar de regimenten inf., om dat zij zich indertijd in de bladen hadden uitgelaten, dat de sergeant Vogel niet noe menswaard door zijn vader, den kolonel, ge protegeerd werd. Een en ander op last van den M. v. O. De atdeeling„Hellevoetsluis" van den bond van oud-onderofficieren hield jl. Maandag avond in „Casino" aldaar een feest vergade ring namens eenige dames werd een fraai vaandel aangeboden, dat vervaardigd was door mej. G. Gleijm. Kapt. W. J. G. Van der Veur, garnizoenskommandant, hield bij die gelegenheid een opwekkende rede, waarin hij o. a. wees op de beteekenisderemblemate op dat vaandel. Hem werd daarop het eere voorzitterschap aangeboden, dat hij gaarne aannam. Schout-bij nacht G. Doorman is beschermheer der afdeeling en burgemeester W. R. E. H. Opzoomer beschermer. Genoemde afdeeling telt meer dan 100 leden en donateurs Departement van Marine in Oost-Indië. BenoemdTol istn mach. bij de Gouv.- Marine, de 2de mach. J. W. J. Rotteveel tot isten mach. bij de Gouv.-Marine, de 2de mach. W. van Boom. Marine en Leger. De op non-activ. gestelde kapitein ter zee K. A. Stakman Bosse vertrok jl. Donder dagmiddag van hier. Op het perron werd den algemeen beminden hoofdofficier uitge leide gedaan door den schout-bij nacht C. E. Uhlenbeck en vele hoold- en verdere offi cieren, terwijl te zijner eere het Stafmu ziekkorps der Marine eenige nummers uitvoerde. De onlangs tot kapitein benoemde luit. D. J. Middelbeek is geplaatst bij de vesting artillerie alhier. Door den Minister van Oorlog is de luit.- kolonel J. J. Meijen, van den staf der artil- Onderwijs en examens. Te Hoogwoud wordt de herhalingsschool bezocht door 94 leerlingen. Daarvan gaan 12 naar de school in de Kerkelaan, 34 naar de Weere, 22 naar de Langereis en 26 naar Aartswoud. Wegens onvoldoende deelneming aan het herhalings-onderwijs te Heer-Hugowaard, waarvoor de gelegenheid opengesteld was aan drie scholen, kunnen dezen winter geene lessen gegeven worden. Op een salaris van f 575 heeft zich geen enkele sollicitant aangeboden voor onder wijzer aan de R.-K. school te Westwoud. Thans worden sollicitanten opgeroepen tegen f 625. Te 's Gravenhage is jl. Donderdag de acte A (zuivere toepassing voor het cor respondentieschrift en vertrouwdheid met het systeem Stolze-Wéry) uitgereikt aan mej. A. de Klerk, onderwijzeres, te Schoon- rewoerd en aan den heer F. S. Pool, winkelbediende, te Sappemeer, drie can- didaten zijn afgewezen, {het diploma B (acte tot het geven van onderwijs in correspondentieschrift Stolze-Wéry) aan de heeren J. W. C. Meijer, employé, Wor- merveer en A. W. A. Ross, journalist, te Goes; 1 candidaat is afgewezen. Landbouw en Veeteelt. Wegens afsluiting der markt voor slacht vee te Londen, was 16 dezer de aanvoer van schapen op de markt te Schagen van minder beteekenis dan verleden week. Het mistige weer der laatste dagen belet ook in ons land het slachten van schapen voor Londen. De prijzen van schapen waren anders vrij goed. De aanvoer van vet vee was grooter dan de laatste weken. De prijzen noog. Mager vee was erweinig, üófc hier van waren de prijzen beteekenend. Het water in de Schardammerkoog is ongeveer r.20 M. gedaald, nadat de dam is doorgestoken en het water in de Beets- koog stroomen kon. Eigenlijk kan men zeggen, dat de polder van het overtollige water bevrijd is. De zan ldam in den dijk, waar de door braak plaats had, is geheel met klei bekleed ook het gedeelte der kade naar Oudendijk, waardoor dit punt verhoogd en verzwaard werd. Op een ander punt is de kruin verhoogd tot o,25M. boven A. P. In de zitting van het Eng. Lagerhuis van jl. Donderdag zeide de Minister van Landbouw, dat volgens verklaring van 20 Oct. de veepest opgehouden heeft in Nederland te heerschen. De ziekte bestaat echter nog in twee provinciën van België en het zou dus voorbarig zijn, den invoer van vee uit deze landen toe te staan. Kerknieuws. Bij de stemming voor een notabel bij de Ned. Herv. gem. aan den Hoorn op Texel is met meerderheid van stemmen gekozen de heer C. Schaap, die deze benoe ming heeft aangenomen. In de jl. Zondag te De Cocksdorp op Texel gehouden vergadering voor het kiezen van drie leden van het kiescollege zijn als zoodanig herkozen de heeren J. Buijs Hz., T. Buis en A. Dros Pz. Den 19 Dec. a. s. hoopt de heer G. Holt, pastoor te Spanbroek, den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaren tot priester werd gewijd. Buitenland. Frankrijk. Een met dynamiet gevulde pot ontplofte in het schilderhuis voor het hotel van den bevelvoerenden generaal van het te Marseille gelegerde corps. Niemand werd gekwetst. Men zegt, dat de politie een tweede pot in de gang vond. Een Italiaan is gevangen genomen. Belgie. De Brusselsche Gemeenteraad heeft besloten 12.400.000 frs. bij te dragen in de kosten der werken, die de hoofdstad tot een zeehaven zullen maken. Duitschland. Prins Alexander van Battenburg, de gewezen Vorst van Bul garije, is ernstig ziek. Bij de eedsaflegging van de recruten te Berlijn zeide Keizer Wilhelm gisteren in zijne toespraak„Ik heb Christelijke soldaten noodig, die hun „Onze Vader" bidden. Een soldaat moet niet zijn eigen wil hebben, maar gij hebt allen één wil, en dat is mijn wil. Er is maar één wet, en dat is mijn wet." Engeland. In de mijn Summerlie, te Kirkwood, bij Coatbridge, is brand uitgebroken. Blijkens later bericht is men den brand meester geworden. Men gelooft, dat 52 mijnwerkers, die men eerst verloren waande, gered zijn. Te Londen hielden de anarchisten kleine vergaderingen ter viering van den dood der „martelaren van Chicago". In een meeting vertoonde men een miniatuurgalg, aan welke een popje, voorstellende den En- gelschen Minister van Binnenl. Zaken, slin gerde, met het opschrift„De moordenaar". [Voor anarchisten is dus het woord moorde- 96 Dus u wist het niet, dat één droppel meer den dood kon veroorzaken Had mijnheer Demmers u dat dan nooit gezegd U paste hem toch op en u hadt dat dus moeten weten." „Neen, mijnheer heeft het mij nimmer gezegd," herhaalde zij met nadruk. „Onverantwoordelijk," mompelde de dokter. Hij onderzocht het lijk en wendde zich toen weder tot Suze. „Ik zou u raden terstond te bed te gaan en eens goed uit te slapen, juffrouw, dat zal u opknappen." „O, neen," zeide zij, „als ik mag, blijf ik liever aan mijn werk. Stuur mij asjeblieft niet naar mijn kamer." „Nu, misschien is het beter. Als u het kunt doen, kan het geen kwaad. Maar uw zenuwgestel is erg geschoktik zal u in ieder geval wat kalmeerends geven." „Dank u." De dokter vertrok. Suze ging naar beneden en sloot de deur der sterfkamer. Toen zij de huiskamer binnenkwam, waar de ra men hoog opgeschoven waren en de frissche lucht binnenstroomde, scheen zij weer de oude te worden. Zij keek een wijle in de kamer rond en liet haar oog over de bloemen daar buiten gaan. Dat alles was nu van haar, dat behoorde haar toe. Zij was rijk, een vrouw van geld, een goede partij. Eindelijk, eindelijk Zij drukte de hand op het hart om het bonzen te beletten. Toen schoot haar plotseling te binnen, dat Albert nog niets wist. Zij nam een briefje van den bloc-note en schreef met potlood slechts drie woorden„Alles is afgeloopen." XXIX. Albert, die den vorigen nacht nog al laat was te huis gekomen, lag nog te bed toen zijn hospita hem omstreeks acht uur opklopte om hem te berichten, dat er een briefje voor hem was van „Groot Rust oord". „Drommels, dat is buitengewoon vroeg," zeide Albert, uit bed springend, „schuif het maar onder de deur, juffrouw I" Het kleine papiertje, dat zulk gewichtig nieuws bevatte, werd onder de deur geschoven en Albert opende het snel. Hij stiet een kreet uit van verbazing, toen hij die drie woorden las. „Hebt u het gelezen, meneer?" klonk de stem van zijn hospita daar buiten, „de goeie man is zoo dood, hè zoo sebiet maar, zooals de knecht zei." „Mijnheer Demmers dood mompelde Albert. „God Almachtig, hoe is dat mogelijk Hij bleef met het briefje in de handen staan, zijn blik was er als het ware aan geketend, hij kon niet nalaten het te lezen en te herlezen. „Nou meneer, is 't zoo niet klonk de stem van zijn hospita nu. „Ja, juffrouw, mijnheer Demmers is dood," zei Albert ongeduldig. „Wilt u dadelijk mijn ontbijt brengen, want ik moet terstond naar mijnheer Van Warwijck." „Ja, die zei 't ook nog niet weten. Wat ie zei staan kijken, de notarisEn zoo sebiet dood, hè meneer? Jongens, jongens, 't is wat te zeggen; zóó leef je en zóó ben je de eeuwigheid ingegaan. Ik zal u dadelijk helpen, meneer." Het mensch slofte weg en Albert kleedde zich met buitengewone snelheid. „Wat zal de ouwe staan kijken," mompelde hij. „Maar hoe drommel is dat zoo ineens gebeurd

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 2