NEDERLAND. Volmondig alles wat E. Kwast ciA-ifte-^ -an boord, in het grootste gevaar, voort- ren hebben verklaard omtrent de mis» urend door de hevige branding bestookt, handeling tijdens de godsdienstoefening, De boot stuurde onmiddellijk door de bran- waarbij zij zelf is tegenwoordig geweest, ding op de „Express" aan en had in betrek - De gruwelijke geeseling, die op de k,;liik koilen l'j(I alle schipbreukelingen jongens werd toegfpast, deden haar en opgenomen Deze werden n.et zonder mee,ie 17 1 -.1 i. °P de „Hercules" overgegeven en tegen Rrha van Eek m huilen uitbarsten. voor um ;,hier aangebracl£ 6aan de aanfcg. welk bewijs van teergevoeligheid beiden plaats bij het Havenkantoor door honderden werden onthaald op een pak slaag van belangstellenden verwelkomd. De stuurman een der onderwijzers (zijn naam is haar van de „Express", die vóór de stranding ontgaan), bijgenaamd de rooie monsieur, op zee een paar ribben had gebroken, werd Het voedsel was uitermate slecht en per rijtuig naar het Marine-hospitaal ver lang niet voldoende, zoodat zij door- voerd, waar hij ter verpleging werd opge- loopend razend was van den hongernom«b d« over,ge. schepelingen en, durft zij vrijmoedig verklaren, even- ?R«dl8.he' neodrge voorzreo en behoor- „ii li-li .i hik onder dak gebracht werden, als de andere kinderen, al wat eetbaar JN was deB „Hercules" niet met de was, stal ik, zoowel uit de schuur van den schipbreukelingen in de haven teruggekeerd, directeur als van de boeren uit den toen de niasten van den schoener reeds omtrek. Bij die gelegenheden toonde de vielen en de zeeën aan alle zijden over rooie monsieur zich een echte dieven- het schip heensloegen. Waren de redders vanger I Met zijn stok, die onafscheide- dus één uur later gekomen, zeker zouden lijk aan hem verbonden was, ranselde hij de jongens op staanden voet af, ter wijl hij (waarschijnlijk gedreven door zijn eerbaarheidsgevoel) de meisjes die knollen of wortelen hadden gestolen, medenam naar de bestekamer, waar hij ze met zijn stok een dracht slagen toe diende op haar naakt achterdeel. (Wordt vervolgd.) HELDER, ai November. Offlciëele berichten uit de „Staatscourant" De luit. ter zee iste kl. J. D. Heyning, behoorende tot de rol van Hr. Ms. wacht schip te Amsterdam en belast met het bevel over Hr. Ms. kanonneerboot „Udur", wordt met 25 dezer eervol van dat bevel ontheven en, onder overpl. in de rol van het wacht schip te Hellevoetsluis, belast met het bevel over Hr. Ms. kanonneerboot „Dufa", dienst doend kostschip te Rotterdam terwijl met gelijken datum de luits. ter zee iste kl. B. Brutel de la Rivière en J. H. L. J. baron Sweerts de Landas Wyborgh, behoorende tot de rol van Hr. Ms wachtschip te Helle voetsluis en respectievelijk belast met het bevel over Hr.Ms.kanonneerbooten „Havik" en „Dufa", eervol van dat bevel worden ontheven en op non-activiteit gesteld. Mede wordt met meergeraelden datum de luit. ter zee 2de kl. L. H. G. Krol, behoorende tot de rol van Hr. Ms. wacht schip te Amsterdam en gedetacheerd aan boord van Hr. Ms. kanonneerboot „Udur", op non-activiteit gesteld. Blijkens een telegram van den Gouv.- generaal van Nederl.-Indiö van 20 dezer, wordt de gouv.-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 71.277 pikols. Bij Kon. besluit van 27 October jl. is bepaald, dat de wet van 30 Sept. 11., houdende bepalingen op de fabrieks- en handelsmerken, op 1 December in werking zal treden. Ingevolge art. 24 dier wet zullen mitsdien op 1 December a. s. alle op griffiën bij de Arrond.-Rechtbanken be rustende registers en verdere bescheiden betreffende genoemde merken, moeten worden overgebracht naar de lokalen van het bureau voor den industrieelen eigendom te 's Gravenhage. Voor zooveel noodig, vestigt de Mi nister van Justitie hierop de aandacht van heeren griffiers bij^ de Arrond.- 1 Rechtbanken, met verzoek te willen zorgdragen, dat het bedoelde archief uiterlijk op dien dag wordt ontvangen bij liet bureau, hetwelk, althans voor- loopig, in het gebouw van het Depar tement van Justitie zal gevestigd zijn. Op het ontvangen van afschriften van alle vonnissen in zake fabrieks- of handelsmerken, die sedert de wet van 25 Mei 1880 door de Rechtbank zijn gewezen, zal bijzonder prijs worden gesteld. Plaatselijk nieuws. Tijdens den vrij hevigen storm, die gis teren woedde, strandde tegen den middag op de Razende Bol een schip, dat, naakt en van alle zeilen ontdaan als het was, door de equipage verlaten scheen. Op dezen schijn durfde men echter niet afgaan en ras werd besloten de reddingsboot te water te brengen, om, zoo er menschen aan boord van het gestrande schip mochten zijn, te trachten deze te redden. Schipper Theod. Rijkers greep het roer van de boot, die verder werd bemand door H. Kennink, J. Minneboo, J. Bijl, S. Kuiper, S. Dieden hoven, K. Dekker, C. Klaassen, B. Rotgans, H. Kuiper en F. van Brederode en voort ging het nu, op sleeptouw van de „Hercules", naar de strandingplaats. Daar aangekomen bjeek den wakkeren redders dat hunne reis niet nutteloos was geweest. Het schip was de Deensche schoener „Express", gevoerd door kapitein Hansen, met teer van Ulea- borg naar Harlingen bestemd en de equi page, uit 6 man bestaande, bevond zich de uitgeputte schepelingen het niet in den strijd tegen wind en golven hebben kunnen volhouden en als offers van den storm zijn gevallen. Een woord van hulde mag Rijkers en den zijnen daarom niet worden onthou den. voor de voortvarendheid waarmede zij ter redding togen en voor den moed, waar mede zij de branding trotseerden om hunne in nood zijnde natuurgenooten aan den dood te ontrukken. Het schip zal hoogstwaarschijnlijk ver loren zijn, doch van de lading hoopt men nog te kunnen bergen. Door het provinciaal bestuur van Noord- holland, te Haarlem, is jl. Donderdag bij enkele inschrijving aanbesteed het leveren van steen en het bestorten der Heldersche zeewering, geraamd op f 7000. Laagste inschrijvers Gebrs. Janzen, alhier, voor f 6618. De Gymnastiek-en Scherm-vereeniging „Uitspanning door Inspanning" alhier, vierde jl. Zaterdagavond in de feestelijk versierde zaal van „Tivoli" haar tienjarig bestaan. Een groot aantal leden met hunne dames en verdere genoodigden was bij deze gelegenheid opgekomen. Door den president, den heer Samwel, werd de bijeenkomst geopend met eene toespraak, waarin het feest van den dag werd her dacht, waarna de president der zusterveree- niging „Oefening kweekt Kunst" optrad om de Vereeniging met haar jubilé geluk te wenschen en de leden aan te sporen om op den ingeslagen weg voort te gaan. Een zeer variëerend programma, waarop verschillende gymnastiek- en schermnum- mers, een voordracht, een pantomime en een aardig blijspel voorkwamen, werd hierna uitgevoerd, terwijl het feestelijk samenzijn met een genoegelijk bal werd besloten. Jl. Zaterdagmiddag had alhier aan de Weststraat een treurig ongeluk plaats. Een driejarig dochtertje van den heer W. Koenen werd, terwijl het met andere kinderen voor de ouderlijke woning speelde, door een uit de Windsteeg komende beerwagen van de gemeente-reiniging over reden. Een der wielen van de zware wagen ging de ongelukkige kleine over het hoofd, dat gedeeltelijk verbrijzeld werd. De dood volgde onmiddellijk. Men kan zich den toestand voorstellen der beklagenswaardige moeder, voor wier oogen dit drama in enkele seconden werd afgespeeld. Door de politie is terstond een onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk ingesteld. B i n n a f»> n d g c h n ilTii w-C 1 Anna Paulowna. Gemeenteraad. Ziuing van Dinsdag 21 Nov. 1893. Voorzitter de heer Th. J. Waller, Bur gemeester. Tegenwoordig zijn verder de heeren Van Foreest, Van Gijtenbeek, Geerligs en Waiboer. Afwezig de heeren Schenk en Zurmuhlcn. Na de opening der vergadering worden de notulen der vorige zitting van 12 Sept. 11. voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. De heer Waiboer, bij de in Juli 11. plaats hebbende verkiezing tot lid van den Raad herkozen en in de vorige vergade ring niet tegenwoordig geweest zijnde, legt thans, op uilnoodiging van den Voor zitter, in zijne handen de voorgeschreven beloften af (de heer Waiboer is Doops gezind) en neemt zitting. De Voorzitter beveelt hem de belangen der gemeente ten zeerste aan. Door den Voorzitter wordt hierna aan de orde gesteld de behandeling van het suppletoir kohier van den Hoofdelijken omslag, waartoe de Raad zich in comité begeelt. Na de heropening der verga dering wordt het suppl. kohier van den Hoofd, omslag met eenparige stemmen vastgesteld op f 138.43 en dat der belasting op de honden tot een bedrag van f 15. De Voorzitter zegt alsnu eenige mede- deelingen te zullen doen over onderwijs zaken. Hij is zoo gelukkig te kunnen mel den dat, door de welwillende tusschenkomst van den heer Arrondissements-schoolop- ziener, weldra in de vacature van eene onderwijzeres aan de school in den Oost- polder zal kunnen worden voorzien. Tot nu toe meldden zich voor die betrekking geene sollicitanten aan en nu schreef de heer Poutsma, de schoolopziener, dat hij de gemeente kan helpen aan een kweeke- ling, die bereid is de betrekking gedurende het bestaan der vacature waar te nemen, en zulks op het volle tractement van f550 per jaar. De Voorzitter heeft van het hoofd der betrokken school de verzekering ont vangen dat deze bereid is de juffrouw bij zich te laten inwonen, wat hij haar heeft geschreven, met het verzoek zoo spoedig mogelijk de betrekking te aanvaarden. Spr. hoopt dat daaraan door haar zal wor den voldaan en Donderdag of Vrijdag a. s. in de vacature zal zijn voorzien, waarmede het onderwijs zeer zal zijn ge baat. Op de vraag van den heer Geer ligs, of die juffrouw nog dit jaar aan het examen voor de acte lager onderwijs zal deelnemen, antwoordt de Voorzitter dat zij nog een jaar moet studeeren en dus niet voor het volgend jaar zal worden geëxamineerd. Op voorstel des Voorzitters wordt met eenparige stemmen besloten aan den Secre taris, den heer Jelles, voor het opmaken der tienjarige tafels op de registers van den Burg. Stand, eene gratificatie van f 35 te verleenen. Bij de nu volgende rondvraag vraagt de heer Waiboer inlichtingen omtrent de uren, waarop de straatlantaarns 's avonds moe ten worden aangestoken en gebluscht. De Voorzitter zegt, dat niet zoo precies te weten, doch verzekert dat aan de daarmede belast zijnde personen de noo- dige gegevens daaromtrent zijn verstrekt. Als de heer Waiboer echter reden tot klagen meent te hebben, dan zal naar verbetering worden gestreefd, De heer Waiboer licht zijne vraag nader toe en zegt deze in het belang der gemeente te hebben geiAri^iaar mj~lïeeTfcrpgeinrert. dat de lantaarns 's morgens om vijf uur. half zes nog branden, wat z. i. overbodig is. De Voorzitter erkent dit, doch wijst er op dat het toch niet aangaat de met de blussching belaste personen om 2 a 3 uur 's nachts daartoe uit hun bed te halen zij blusschen als ze 's morgens opstaan. De heer Van Gijtenbeek beaamt dit en geeft de verzekering dat de kosten van vroeger blusschen meer zouden bedragen dan die van de olie, die nu meer ver brandt. Verder niets meer te behandelen zijnde, sluit de Voorzitter hierop de vergadering. Wieringen. Reeds sedert 1886 is de Haukus telephonisch verbonden met het vasteland. In de jl. Dinsdag gehouden Raadsvergadering te Hippolytushoef werd besloten de Haukus telephonisch te verbin den met het hoofddorp. Dit besluit is voor de bewoners van groot belang. Schagen. Jl. Zaterdag trad namens de afd. van den Soc. dem. bond Joh. Visscher van Amsterdam op. Doel van dat optreden was, het herdenken van den „gerechtelijken moord" (zooals de soc. dem. het noemen) van een viertal anarchisten, (de zoogenaam de „martelaars van Chicago.") In den bree- de werd verteld, wat deze mannen werd ten laste gelegd, hoe zij veroordeeld werden, wat zij spraken en zongen in den kerker en hoe zij gevonnisd werden, 't Geheel was natuurlijk eene doorloopende verheerlijking. I)e heer Roep kwam met klem daartegen op. Hij wees er op, dat degeheele beschaafde wereld nog rilt van den afschuwelijken aan slag te Barcelonaverder meende hij, dat deze wijze van optreden der soc. dem. partij racer kwaad dan goed zou doen. Schagerbrug. De commissie voor de straatverlichting alhier heeft de levering der benoodigde lantaarns opgedragen aan den heer J. Mers, te Schagen, ii f 11 per stuk. De koperen lantaarns zullen voorzien zijn van bijzonder voor straatverlichting ingerichte branders. Winkel. Tot penningmeester van den polder Waard en Groet is benoemd de heer J. Breebaart Cz., te Kolhorn. Warmenhuizen. Ds. Adriani, alhier, heeft aan zijn gemeente medegedeeld, dat hij des Woensdagsavond voordrachten zal houden over maatschappelijke vraagstukken, terwijl den volgenden avond gelegenheid zal worden gegeven om daarover van ge dachten te wisselen. Krommenie. De heer J. B. Koeleman, burgemeester dezer gemeente, heeft tegen half December zijn ontslag aangevraagd. Onderwijs en examens. Tot deelneming aan de lessen der her halingsschool hebben zich aangemeld aan den Burg op Texel 26 leerlingen (15 jon gens, 11 meisjes)aan het Oudeschild 24 leerlingen. Landbouw en Veeteelt. Meldden wij voor eenigen tijd, dat het er bij dezen voortgang voor veel Langedijker huurbouwers niet rooskleurig uitziet, de ar beiders hebben hier in dezen tijd geen reden tot klagen. Er komen haast handen te kort om de groenten voor den winter binnenshuis te halen en het veld voor het volgende voor jaar geieed te maken. Het loon is vrij goed en de werktijd van 's morgens half zeven tot tiaiifluqv&s viji'u geruimen tijd voortduren als de vorst niet te streng invalt. Een weinig vriezend weer is voor het land eer voor- dan nadeelig. Som mige arbeiders hebben het druk met de ver kochte kool naar de stations Noordscliar- woude of Heerhugowaard te brengen en daar in de waggons te lossen. Het vervoer van groenten per schuit naar het eerstgenoemde station geschiedt door de sluizen, die ter weerszijden van de ringvaart om den polder Heerhugowaard in de dijken zijn gelegen. Het is daar somtijds zoo druk met schutten, dat ledige vaartuigen, die in de regel het laatst aan de beurt komen, uren moeten wachten, eer zij kunnen worden doorgelaten. Met het wegbrengen en lossen van een praam kool gaat dan ook ongeveer een halve dag hoen. üpdezuurkoolfabrieken aan deLangedijken werken voornamelijk arbeiders uit omlig gende gemeenten.DeLangedijkers zelve wer ken liever buiten op het veld. Rechtszaken. Kantongerecht te Helder. Uitspraken van 15 November 1893. J. M. B., te Helder, een lijk begraven zonder verlof van den ambtenaar van den Burgerlijken Stand, f 1 boete of 1 dag hecht. G. M., te Helder, voor een matroos ver- koopen van tot diens uitrusting behoorend goed, f 3 boete of 3 dagen hecht. C. Dz. L., te Helder, vee op weiland laten loopen, zonder daartoe gerechtigd te zijn, f 1 boete of 1 dag hecht. J. B., wed. v. T. W., te Helder, twee niet wettelijke maten in haar winkel voor handen hebben, 2 boeten van f 0.50, auhs. 1 dag hecht, voor elke boete, met verbeurd verklaring en bevel tot vernietiging van de in beslag genomen mateu. C. P., te Helder, in zijn pakhuis een niet wettelijke maat voorhanden hebben, f 0.50 boete of i dag hecht., met verbeurdverkla ring en hevel tot vernietiging van de in beslag genomen maat, P. D. Gz., te Texel, in zijn winkel een afgekeurd gewicht voorhanden hebben, f0.50 boete of 1 dag hecht., met verbeurdverkla ring van bet gewicht. A. K., te Helder, in zijn pakhuis een afgekeurd gewicht voorhanden hebben, f 0.50 boete of 1 dag hecht., met verbeurdverkla ring vnu het gewicht. A. F. H. P. en E. P. C., huisvr. v. D. J. L., beiden te Helder, in hare winkel voor handen hebben van een niet herijkte maat, ieder f 0.50 boete of 1 dag hecht., met ver beurdverklaring der in beslag genomen maten. M. B., te Texel, in zijn slagerij 3 afge keurde en 5 niet-herijkte gewichten voor handen hebben, 8 boeten van f 0.50, subs. 1 dag hecht, voor elke boete, met verbeurd verklaring der in beslag genomen gewichten. J. v. E., te Helder, W. R. P., te Kampen en H. B., te SchageD, dronkenschap bij eerste herhaling, ieder f 3 boete of 3 dagen hecht. H. J. S., te Helder, beldeurtje spelen, f 0.50 boete of 1 dag hecht. J. W. Jz., te Texel, lammeren op hooi land laten loopen, zonder duartoe gerechtigd te zijn, f 1 boete of I dag hecht. W. v. d. T. en F. S., beiden te Helder, zonder vergunning van den burgemeester zich in ongewone kleederdracht op straat bevinden, de eerste verwezen naar den militairen rech ter, de tweede f 1 boete of 1 dag hecht. 100 had gebracht. Dat hij voor die zaak op „Groot Rustoord" moest zijn, kwam geen oogenblik bij hem op, ook zelfs niet toen hij zijn patroon den koetsier hoorde aan manen om de zweep niet te sparen. Daarheen ging hij wegens het overlijden van Demmers, maar wat was dan toch het andere XXX. Zooals gewoonlijk bij gebeurtenissen, als hier het plotseling overlijden van Demmers, het geval is, was er geen sprake van een geregelden gang van zaken. De knecht en de beide meiden bespraken de treurige geschiedenis op hun gemak en namen een beetje veel vacantie, om dat eens goed te kunnen bespreken. Suze zelf dacht ook al zeer weinig om de gewone dingen. Hare geheele ziel ging in de gebeurtenissen van den afgeloopen nacht en in het heden op. Van het oogenblik af dat zij ontwaakt was uit de onmacht, veroorzaakt door overspanning van ze- zuwen, was zij een geheel ander mensch geworden. Met dc zekerheid, dat Demmers dood was, dat de misdaad geschied was, was er eene zekere beslist heid over haar gekomen, die haar een waarborg gaf voor eene herhaling van de zwakheid, welke zij betoond had, en tevens een waarborg, dat de mis daad niet ontdekt zou worden. Het gevaar te loopen, dat, door één oogenblik van zwakheid, al wat zij gedaan had te niet gedaan zou worden, woog zóó zwaar, dat zij met een ijzeren wilskracht besloot dat dit niet weer zou gebeuren. Zij had nu eenmaal de misdaad begaan, ten einde het geluk te veroveren, 101 welks verwezenlijking het doel van haar leven was geweest, en zij nam zich voor op te passen, dat het, ten koste van zulk een hoogen prijs verworven geluk, haar niet door een onbedachtzaam woord, door een onvoorzichtige uitdrukking zou ontroofd worden. Zonder dat zij het zelf wist, verkreeg haar gelaat, tengevolge daarvan, een harde, onvriendelijke uitdrukking, die er van dat oogenblik af niet meer van week. De aanhoudende gedachte voorzichtig te zijn in al hare handelingen, in elk woord, dat zij sprak, tooverde die onaangename uitdrukking er als het ware plotseling op en bleef haar van dien dag bij. Zij had Demmers gedood, vermoord, dat bekende zij zichzelf zonder omwegen, want zij kon het niet ontkennen, door de uitvlucht dat hij het zelf zoo gewild had, en zij was zich zeer goed bewust, dat zij een gruwelijke misdaad had begaan, maar zij had daardoor dan ook een prijs verworven, die haar schadeloos zou stellen voor al wat z j in dien nacht doorleefd had. Want geleden had zij, dat was on miskenbaar, maar de hevige hartstocht, het groote verlangen den man, dien zij beminde, den haren te kunnen noemen, had over alle bedenkingen geze gevierd. Haar gedaclitengang werd gestuit door het binnen komen van de meid, die haar berichtte, dat mijnheer Van Warwijck in den salon was en verzocht haar te spreken. Suze keek de meid een oogenblik onzeker aan. Zij was het met zichzelf niet eens of zij Van War wijck wel zou ontvangen. Bij de gedachte aan het gebeurde van den vorigen avond nam haar gelaat een stroeve uitdrukking aan. Zij minachtte dien man, ofschoon zij over het gebeurde niet bloosde. Het scheen, dat de meid hare bedoeling raadde, want zonder dat Suze nog iets gezegd had, zeide zij „Ik heb mijnheer al gezegd, dat ik niet wist of u wel te spreken zou zijn, maar hij zei, dat hij u bepaald moest spreken."

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 2